audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 09:57

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 66 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 00:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Kedvenc kondenzátoraim gyártójának Technical Report-jait olvasgatva egy érdekes cikkre bukkantam. Csöves tápegységekben szűrésként a fojtó vs. ellenállás kérdéskört feszegeti.

http://www.partsconnexion.com/t/resources/blackgate/blackgate032.pdf

Én egy su60b Enpay amorf vasas fojtót hallgatok 300B tápjában, (amikor éppen össze van rakva az erősítő...) volt lehetőségem kipróbálni MMN nanós vassal is, kicsit más felállásban, de az amorf vált be jobban. Ezzel a vassal a kezembe elindultam Bodnár Zsolti kollégához valamelyik nap, mert fojtó tekerésen törte a fejét a 300B-je tápjába egy Enpay nano su48b-re, én meg úgy is ki akartam próbálni, hogyan is szól egy ellenállás fojtó ellenében. Ha jól emlékszem 20uF-130R Remix 15W-2x47uF BG., most nála a tápegység, és ebben próbáltuk ki a fojtót.

Az eredmény sokkolt, a 130R-es tápszűrés realisztikusabban, torzítatlanabbul, nagyobb felbontással szólt, a fojtó tompább, döglöttebb hangot produkált, és a testessége is valójában csak a jóval kentebb basszusnak volt köszönhető. többször visszapróbáltuk, de sajnos akkor ott az ellenállás elverte a fojtót...

Nektek mi a tapasztalatotok?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 00:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 00:34
Hozzászólások: 68
Szia Szomi! Sziasztok!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 07:11 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Fojtót át kel hidalni kis, kb 0,1uF-2uF körüli jó minőségű kondival.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 08:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
akki írta:
Fojtót át kel hidalni kis, kb 0,1uF-2uF körüli jó minőségű kondival.


Inkább arról van szó, hogy ezzel a párhuzamos kondenzátorral a fojtót ki kell hangolni 100 Hz-re. A kondenzátor minősége minél jobb legyen, mert azt azért ne felejtsétek el, hogy a tápegység az erősítő minden fokozatát ellátja energiával.. 8-)

Ami pedig az ellenállás kontra fojtó összevetését illeti - nincs igazi verseny, mert a fojtó DC ellenállása általában jóval kisebb mint a hasonló eredményt adó szűrő ellenállás értéke. A dinamikai szempontokra ez jó hatással van. :twisted:

Arról nem is beszélve, hogy a teljesítmény (huzal) ellenállások anyaga elég gyanús szokott lenni - vas, nikkel, manganin...stb.
A fojtók huzal anyaga pedig nem csak réz, hanem pl. ezüst is lehet ;)

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 09:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
akki írta:
a párhuzamos kondenzátorral a fojtót ki kell hangolni 100 Hz-re.


Ez hogy is tortenik egesz pontosan?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 09:24 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
droszi írta:
akki írta:
a párhuzamos kondenzátorral a fojtót ki kell hangolni 100 Hz-re.


Ez hogy is tortenik egesz pontosan?


Mivel a CLC rendszerű szűrésről van szó, a rezgőkörként működő fojtó utáni második kondenzátoron a 100Hz-es brumm minimumot kell indikálni.
A teljesítmény fojtóknál (2-5 henry) ez a kihangolás még jól detektálható, de igazi szűrőhatás növekedés a phono és előerősítő tápokban alkalmazott kihangolt, nagyobb induktivitással (10-20 Henry) érhető el.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 16:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
Na ezt meg ertem. A kerdes, hogy van egy tapom, egy multimerom, (esetleg egy szkopom, bar ez mar kisebb valoszinuseggel fordul elo a diyer muhelyeben) akkor hogyan alljak neki a megfelelo konder megkeresesenek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 18:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
droszi írta:
..van egy tapom, egy multimerom, (esetleg egy szkopom, bar ez mar kisebb valoszinuseggel fordul elo a diyer muhelyeben) akkor hogyan alljak neki a megfelelo konder megkeresesenek?


Ennyi műszerezettség mellett valószínűleg papíron. ;)

Nem egyszerű ám pár tíz mV-ot méregetni mondjuk 400V tetején. :D
Általában kell egy jó "csővoltmérő" is.

Én a (kétcsatornás) csővoltmérőm kimenetét (olyan is van neki) A/D-ra kötve PC-s spektrum analizátort használok.

Mostanában a "Low H, low DCR" Flywheel elrendezéssel próbálkozom, ráadásul hangolom is a nagyobbik fojtót.

Csatolmány:
Flywheel 2.jpg [43.09 KiB]
799 alkalommal.


El lehet érni vele 13mV "zajt" is (400V-on!), de van hátránya a "tuned choke" elvnek a gyakorlatban.
Az "alap" harmonikusra (100Hz) szűrés növeli a következő felharmonikus értékét.

-56dB-s 100Hz mellett pl. -45dB-s 200Hz-eket mértem és -59dB 300Hz-et.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 19:06 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
http://www.qsl.net/i0jx/supply.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 10:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az én tapasztalatom az, hogy a táp a legfontosabb. Az erősítő egység csak a tápfesz modulátora. Ha "piszkos anyag" megy be a modulátorba, akkor az is jön ki belőle.
Nagy áramnál (végfokok) fizikai nyilvánvalóság miatt L tagot használunk szűrőnek. Méretezni mindig túl kell, hogy az áram növekedésével ne csökkenjen az L érték. (az induktivitás egy dItartományon belül közel állandó. Ezt annak idelyén az index topicban kimértük kb 8-10 éve. Nagyn kell vigyázni arra, hogy ne legyen lengése a CLC hálózatnak. Ezért célszerű az elemeket megválasztani úgy, hogy az első C kb. 2/3-a legyen értékben a második C-nek. (Pl.: 100u-330u) A földet a nagy C - pólusára viszem, és onnan is folytatom. A tekercsnél fontos a minél kissebb DCR. A nagy DCR meleg, de lusta, mélyben dús, dinamikailag beszűkült hangot ad. A zenére egy fátyol kerül, agyoncsapott lessz. Sok ilyen SE-t lehet hallani. Azt mondja a pógár: jó sok drótot tekerek, hogy nagy legyen az induktivitás. Inkább lett volna kevés az L, de jó szólna az erőlködője. A párhuzamossan kötött C taggal nincs pozitív auditív tapasztalatom. Az LC tag ebben az esetben kvázi 100Hzre hangolt lyukszűrőként viselkedik. Igen ám, de amit megfogna a tekercs (kondi nélkül) azt átereszti a betett kondenzátor. Jön is az áldás eggyből a jó sok kapcsoló üzemű tápból, amit rákötnek a hálózatra. A hang olyan lessz mint a székrekedés, erőlködés, kellemetlen, smírglis az egész. Innen mopstmár tudjátok, melyik a legjobb megoldás.
Kis teljesítményű eszközöknél (előfokok, line erősítők) jobb az RC szűrés. Magasban stabilan ejt, ezért a magas frekis zavarokat kiszűri. Ez RIAA fokozatnál nagyon meghálálja magát. (LSD.:Audio Note M7 preamp) Meghallgattam az utánépítést így is úgy is. Nálam is a CRC-RC szűrés vált be. Eccerűen jobban szól.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 11:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
A csöves erősítők tápegysége témakörében már régebben is írtam, most nem akarom ismét végig rágni a témát - inkább csak a lényeget mondanám el.
Az energia ellátás szempontjából - és a minél kevesebb alkatrész felhasználása okán - szerintem van egyfajta minőségi sorrend a tápegységek között.

1.- a legegyszerűbb és természetesen a leggyengébb hangzást adó az CRC szűrés
2.- a következő, jobb minőséget hozó az CLC, főleg extra lemezeléssel és pl. ezüst(!) huzallal tekercselve
3.- tapasztalataim szerint legjobb hangzást az elektroncsöves áteresztő stabilizátorok - kombinálva CLC előszűréssel - hozzák.
Ezek közül is a passzív, erősítő fokozatot nem használó kapcsolás hozta a legelfogadhatóbb eredményt.

Leírás a tápegység részről itt: http://elektroncso.hu/cikkek/mcriaa.php

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 12:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Jenő nekünk pont hanyatt homlok jött ki az eredmény, akkor most mi van!? Kondiból meg jobbat nem tudunk berakni mert Blackgate SKZ van bent, és valóban ahogy Szomi írta nem kicsivel volt jobb a C-R-C javára, a fojtó 5H volt.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 12:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
Jenő nekünk pont hanyatt homlok jött ki az eredmény, akkor most mi van!? Kondiból meg jobbat nem tudunk berakni mert Blackgate SKZ van bent, és valóban ahogy Szomi írta nem kicsivel volt jobb a C-R-C javára, a fojtó 5H volt.

Mondtam én.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 12:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
DHT írta:
Jenő nekünk pont hanyatt homlok jött ki az eredmény, akkor most mi van!? Kondiból meg jobbat nem tudunk berakni mert Blackgate SKZ van bent, és valóban ahogy Szomi írta nem kicsivel volt jobb a C-R-C javára, a fojtó 5H volt.


Az én általam tervezett MCRIAA phono tápját elemezve a következő tényekre hívnám fel a figyelmed:

1.- az azonos célra felhasznált minél kevesebb alkatrészre (2 db elkó + fojtó + cső + 2 db ellenállás)
2.- ezek az alkatrészek az elérhető legjobb minőségűek legyenek (BG. WKZ + Hammond 193C + Bendix 6900 + 1 W tantalum)

Az ellenállásokat és kondenzátorokat tartalmazó CRC hálózatok az energia ellátás (áramlás) szempontjából egyre "távolabb" kerülnek a tápláló energia forrástól és annak a tulajdonságaitól. Gyakorlatilag már csak a tápszűrő kondenzátorok (pl. elkók) szolgáltatják a változások alkalmával az energiát, aminek nem sok köze van a energia forrását jelentő kiindulási ponthoz.
Így a tápkondenzátorok tulajdonságai/hangzási karaktere lesz a meghatározó, nem pedig az esetleg extra minőségű tápegységé!

Ezért az én véleményem az, hogy minél kevesebb eszköz (aktív vagy passzív) kerüljön a tápegységnél az elektron áramlás útjába, mert mindenképpen ezek a plusz eszközök csökkentik az pl. eredeti dinamikát és egyéb fontos zenei paramétereket.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 22:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
droszi írta:
akki írta:
a párhuzamos kondenzátorral a fojtót ki kell hangolni 100 Hz-re.

Ez hogy is tortenik egesz pontosan?

Multimétert raknék a párhuzamos rezgőkörre és addig pakolnám rá a kondenzátorokat amíg azok növelnék a feszültségesést a parallel körön.
Az egyenirányítás utáni lengőfojtó jótékonyan megnöveli a generátor váltóáramú belső ellenállását, ezért a zavarójelek elnyomása is jobb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 22:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Tapasztalat szerint a rezonanciasáv nagyon szűk, ráadásul erősen függ a tekercs jóságától. Ha ezt még egy multiméterrel is lerontod, elég kétséges, hogy bármilyen eredményre jutsz.

Én 1 MOhmos ellenálláson keresztül táplálom generátorral a párhuzamos rezgőkört ha mérni akarok, és minimum ugyanennyivel terhelem (csővoltmérő, szkóp).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 09:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Előző hsz-emtől az "Alapismeretek"-be kívánkozik, oda nem tudtam nyitni. Ott folytatnám.

Mekkora jósági tényezője lehet? Q<100, gondolom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 16:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
euro21 írta:
Én 1 MOhmos ellenálláson keresztül táplálom generátorral a párhuzamos rezgőkört ha mérni akarok, és minimum ugyanennyivel terhelem (csővoltmérő, szkóp).

A rezonancia frekvencia mérésére soros 1M0hm-ot a soros rezgőkörök esetében használtam úgy, hogy a rezgőkör volt a föld felől, nullázással. Rezonancián a soros rezgőkör kis impedanciát mutat - az indikátor (feszültségmérő) nem terheli akkor sem ha nem csővoltmérő jellegű.
Párhuzamos rezgőkört kis értékű (100 Ohm) ellenálláson keresztüli földeléssel, a kis ellenálláson való méréssel - nullázással mértem. A feszültségmérő itt sem terhel.
Mindkét esetben az indikátor egyik pólusa a generátor hideg pontjára csatlakozik, a másik pólusa alacsony impedanciájú pontra, ami előnyös üzemi körülmények közötti mérések esetére is.

Az általad vizsgált kapcsolásban élőben is rá lehetne tenni egy 100k Ohm körüli belsőellenállású multimétert - ami ugye földfüggetlen - szerintem nem rontaná el a körjóságot számottevően. Oszcilloszkópot, csővoltmérőt persze csak leválasztó biztonsági transzformátorral.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.05. 10:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy kis tapasztalat:
Audijó barátunk tanácsára elhatároztam, hogy a passzív hangerő szabit kiegészítem egy line fokozattal, mivel a szobahangerőhöz a hangerőszabályzó a felső 75%-on állt. Ha itt kellett állítani, nagy volt az ugrás, lévén hogy relék ellenállásokat kapcsolnak. Alsó állásban a szabályzás finom, 1dB/lépés. A dobozban benne van a RIAA is (M7 koppintás, rikenohm, tantál ellenállók, olajpapír kondik) Viszont a dobozban hely nem volt, ugyanis a RIAA csöves tápról ment, azaz a két csatornának külön áteresztőcsöves aktív tápja volt. Az egyenírányító Brimar 6X5 +fojtó. A csöves táp helyére tettem be a line fokozatot: Telefunken E88CC Rikenohm, olajpapír stb. A tápot pedig átalakítottam kissebbre, azaz az M7 eredeti tápját készítettem el. (Mindezt a hétvégén) A RIAA-t meghallgatva jelentős különbséget érzek a régi més az új verzió között. A hang dinamikussabb, tömörebb lett, az egész hallgathatóbb,s még ütőssebb is. Nálam a sima RC-s táp leverte a fojtós, áteresztőcsöves aktív tápot, mint nagymamám a befőttet a stelázsiról.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.05. 16:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
dys-cus írta:
Egy kis tapasztalat:
Audijó barátunk tanácsára elhatároztam, hogy a passzív hangerő szabit kiegészítem egy line fokozattal, mivel a szobahangerőhöz a hangerőszabályzó a felső 75%-on állt. Ha itt kellett állítani, nagy volt az ugrás, lévén hogy relék ellenállásokat kapcsolnak. Alsó állásban a szabályzás finom, 1dB/lépés. A dobozban benne van a RIAA is (M7 koppintás, rikenohm, tantál ellenállók, olajpapír kondik) Viszont a dobozban hely nem volt, ugyanis a RIAA csöves tápról ment, azaz a két csatornának külön áteresztőcsöves aktív tápja volt. Az egyenírányító Brimar 6X5 +fojtó. A csöves táp helyére tettem be a line fokozatot: Telefunken E88CC Rikenohm, olajpapír stb. A tápot pedig átalakítottam kissebbre, azaz az M7 eredeti tápját készítettem el. (Mindezt a hétvégén) A RIAA-t meghallgatva jelentős különbséget érzek a régi més az új verzió között. A hang dinamikussabb, tömörebb lett, az egész hallgathatóbb,s még ütőssebb is. Nálam a sima RC-s táp leverte a fojtós, áteresztőcsöves aktív tápot, mint nagymamám a befőttet a stelázsiról.


Ez biztos így is volt, de azért két dolgot változtattál egyszerre - passzívból aktív elő fokot csináltál, valamint a tápot is átalakitottad.
Már csak az van hátra, hogy a csöves táp rajzát betedd, hogy lássuk mit is haladtál meg... :lol:

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.05. 21:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nem, nem. :roll: Olyan hülye azért nem vagyok, hogy ne tudjam, a beiktatott line fokmozattal másképpen szól a RIAA. A táp átalakítás után jött a RIAA újra élesztése, hallgatása, majd utána a line becsavarozása, és a hangerő kapcsolás éa a kimenet közé való bekötése. (4 drót) Én Így értettem az összevetést a régi táppal. A csöves táp áteresztő csöves (E88CC) hibaerősítővel (6N2P) zéner referencia feszültség forrással. Az egész kütyü előtt egy 8H-s fojtó. A brimar dióda funkciója nem változott.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.05. 23:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
dys-cus írta:
Nem, nem. :roll: Olyan hülye azért nem vagyok, hogy ne tudjam, a beiktatott line fokmozattal másképpen szól a RIAA. A táp átalakítás után jött a RIAA újra élesztése, hallgatása, majd utána a line becsavarozása, és a hangerő kapcsolás éa a kimenet közé való bekötése. (4 drót) Én Így értettem az összevetést a régi táppal. A csöves táp áteresztő csöves (E88CC) hibaerősítővel (6N2P) zéner referencia feszültség forrással. Az egész kütyü előtt egy 8H-s fojtó. A brimar dióda funkciója nem változott.


Tapasztalataim szerint az ilyen soros áteresztős, hibajel erősítős tápok - főleg zener diódás referenciával - nem nagy számok.
Az nvcs. is megteszi a magáét, de félvezetős referencia az már sokk is :roll: Vékonyabb, precíznek tűnő, de valójában zeneitlen hangja van az ilyen tápoknak.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.20. 21:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Sziasztok!

Mekkora vas kellene egy 40-50mA, 100-120Vdc fojtóhoz? Kb. 5H értékre gondoltam.

Vazze


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.05. 07:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Ez érdekes, olvasva a hsz-t azt hittem volna kihoztátok a CLC szűrést jobbnak.
Nekem (csak SE viszonylag kis áramfelvételű erősítőim vannak) mindig CRCRCRC szűrésem van (nem a gomb ragadt be).
Épp a hálózati kábelekről elmélkedve ugrott be (valaki ismét felvetette a tápkábel kérdést, amiben nem "hiszek"), lehet azért nem hallok semmi eltérést a tápkábelek közt, mert iszonyatosan túl sok CRC tagot, használtam, azaz a transzformátor nem szól bele a hangképbe?

A tápjaim pl a 6P3S SE példáján:
A hálózati trafó szekundere párhuzamosan 22nF 400V kerámia, aztán a "rettegett", (szerintem is cső kellene, kevesebb CRC vel utánna) Silicium graetz ahol minden diódán párhuzamosan 22nF 630V Remix C210, az első elkó 47mikró bypass c210, aztán +-ba is 100-100Ohm és A nagyanódtápelkó 470mikró ami c210 et szintén kapott bypassnak. A segédrácsfeszültség innét még 6k8 és 47 miko, és ez a 47 mikró még 2x bypassolva van...1 mikro orosz fémezett papírral, és remix c210 essel, a meghajtó fokozat tápja a nagyanódtápelkóról 10kOhm után 47 mikró és szintén C210 el bypassolva...és ez csak az egyik csatorna, a másiknak külön szekundetekercse van és teljesen ugyanez mégeggyszer.

És még én mondtsm, hogy a katódkondit elhagyni jó, és gondolkodom a DC csatoláson, amikor végül is tele van zsúfolva kondival a tápom (az erősítő lényege).

De lehet ez a rettenet mennyiségű kondi kvázi akkummulátoros tápként viselkedik? Emiatt nem hallani "csodatápkábel" től változást?

Lehet meg kellene próbálni egy CLC szűrést?

Itt felvetődik egy kérdésem, fojtót ugye egy "kis" kondival 100Hz es lyukszűrőre hangolom, a kondi nem viszi át a nagyfrekis zavarokat? Evvel több kalamajkát okozva, mint a döglöttnek emlegetett túl nagy C a tápban (én nem hallom döglöttnek)
Valamint a 100Hz re hangolt lyukszűrő, és a kis első második C tag (mert a cső CLC tápnak így lenne értelme ha jól tudom), ami ugye ha jól sikerült a 100Hz et elnyomja, de a konnektorból ami kijön az nem egy szép 50Hz es sinus, hanem elég ronda, mintha nagyobb frekik is rá lennének ültetve, ezek a "középfrekis" összetevők átjönnek a 100Hz es szűrőn, és nem okozhatnak rossz hangot?
Érdemes ránézni szkóppal mi van a táptrafó szekunderen, (az áramütések elkerülése végett elég egy 12V os trafó szekunderét szkópra kötni)

Szóval nem ezért jobb a rosszabb, ami nekem is van a CRC...CRCCCC

Szomi írta:
Kedvenc kondenzátoraim gyártójának Technical Report-jait olvasgatva egy érdekes cikkre bukkantam. Csöves tápegységekben szűrésként a fojtó vs. ellenállás kérdéskört feszegeti.

http://www.partsconnexion.com/t/resources/blackgate/blackgate032.pdf

Én egy su60b Enpay amorf vasas fojtót hallgatok 300B tápjában, (amikor éppen össze van rakva az erősítő...) volt lehetőségem kipróbálni MMN nanós vassal is, kicsit más felállásban, de az amorf vált be jobban. Ezzel a vassal a kezembe elindultam Bodnár Zsolti kollégához valamelyik nap, mert fojtó tekerésen törte a fejét a 300B-je tápjába egy Enpay nano su48b-re, én meg úgy is ki akartam próbálni, hogyan is szól egy ellenállás fojtó ellenében. Ha jól emlékszem 20uF-130R Remix 15W-2x47uF BG., most nála a tápegység, és ebben próbáltuk ki a fojtót.

Az eredmény sokkolt, a 130R-es tápszűrés realisztikusabban, torzítatlanabbul, nagyobb felbontással szólt, a fojtó tompább, döglöttebb hangot produkált, és a testessége is valójában csak a jóval kentebb basszusnak volt köszönhető. többször visszapróbáltuk, de sajnos akkor ott az ellenállás elverte a fojtót...

Nektek mi a tapasztalatotok?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.05. 23:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
A franc vigye, ma voltam egy nívós rendszert meghallgatni:
Focal 926 hangsugárzó
JADIS DA60 erősítő
JADIS JD2 CD játszó
A vezetékelés is hasonló szintű, nem tudom pontosan.

Miért írom le? Mert pont tegnap írtam, hogy nem hiszek a tápkábel cserélgetésben...hát erre tessék pont tápkábeleket cserélgettek...Hát igen, hallani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.06. 07:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Csak magamat ismétlem. Nálam a Psaudio PPP aktív áramregeneráló-szűrőt tápláló hálózati kábel nagyon is hallható. Azon kevésbé csodálkozok hogy a PPP-ből a készülékek felé menő kábel is befolyásolja a hangzást. Hosszas tipródás után elkezdtem kísérletezni az aksis táplálással a forrás oldalon, azóta is úgy működik a rendszer, a végerősítő maradt a PPP-n, a többi aksiról megy, közvetlen DC-vel, DC/AC konverter nélkül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.06. 13:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Sőt a jó tápkábelek közti különbséget is meg lehet hallani, nem csak a jó és rossz közti különbséget. Nekem a CRC jött be az SE erősítőmbe. :ugeek:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.07. 20:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Hát ezt hallottam én is ott, a jó tápkábelek közti különbséget, eszembe sem jutott, "most akkor dugjunk be egy sima pc tápzsinórt felszólalás"
Hát én péntek előtt hitetlen voltam, míg ezt nem hallottam, bár vannak olyanok akik szerint a csatolókondik is tök mindegy milyenek, talán én is ilyen voltam 20 éve a quad405 ös korszakban.

DHT írta:
Sőt a jó tápkábelek közti különbséget is meg lehet hallani, nem csak a jó és rossz közti különbséget. Nekem a CRC jött be az SE erősítőmbe. :ugeek:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.07. 21:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Látod nem mindig hit térítés folyik itt a fórumon mint a hogy azt már sokszor megkaptuk kábel témában, az olyan rendszer amin meg nem lehet a különbségeket meghallani..... :lol:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.07. 22:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Én is hitetlen kutya voltam péntekig tápkábel témában, bár egyszer a 6P3S nagyon rossz hangú fázisban volt úgy fél éve, és ott észrevettem, néha mintha jobb lenne, aztán rájöttem ha fordítva dugom be a kábelt eltűnt egy kis kellemetlen hang, de úgy is jelentősen rossz volt anno.
De akkor megmagyaráztam magamnak, csak bemesélem, kellett volna egy vateszt.

Na de itt egy profi rendszeren jó jobb még jobb azasztalonlévőkközülalegjobb hálózati kábelek cserélgetését tényleg lehetett hallani.

Ha a rövidzár egy másik rövidzárral való kiváltása ekkora változást okoz, pláne egy hálózati kábelnél, ami a dugó vége után esetleg ilyen olyan tinikelt módon folytatódik az áramszolgáltatóig..akkor lehet kérni lehet lassan a szolgáltatóknál, hogy a jobb hangú kisfeszültségű trafóra kössenek be :)

Péntek óta összeomlott egy elfogadott fizikánkra épülő nézetrendszerem.
Innéttől kezdve bármi lehetséges.

De az agyonkondizott CRCRCRCRC táprendszerem sem ad védelmet eme parajelenségek alól? Döglött hangért cserébe egyfajta megnyugvást? Hogy nem számít a tápkábel?

Azt hiszem megpróbálok pár dolgot...

"valami nem stimmel a matrixban..."

DHT írta:
Látod nem mindig hit térítés folyik itt a fórumon mint a hogy azt már sokszor megkaptuk kábel témában, az olyan rendszer amin meg nem lehet a különbségeket meghallani..... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.08.22. 15:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
A hálózati kábelig most jutottam el. Belátom igaz amit a javulásról közöltetek, benne foglalva a csatlakozókat is persze. Belátásom a következő indukción nyugszik: ha egy régi penészes töredezett gumiszigetelésű vezeték, korrodált csatlakozó, vagy ennek megfelelő szintű kici-ocó-nemrosz holmikból ócskán összerakott kábelnél jobb a közepes minőségű anyagokból közepes gonddal összerakott, akkor a még kiválóbb anyagokból gondosan, szakértelemmel összerakott kábel még kiválóbb. A határ érdekes módon a csillagos ég és elég magas szintig tudjuk követni érzékeinkkel. Talán műszereinkkel is, ha lesznek-vannak? Bocsánat az OFF-ért de itt vetődött fel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.01. 22:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
ECC99-es földelt katódú buffer fokozathoz szeretnék CRC szűrős tápegységet készíteni. 6X4-es egyenirányítást tervezek csatornánként külön, két-két szekunder tekercsről. A csövek számolt munkaponti árama 17,5 mA.

Azt szeretném kérni, ha valaki rendelkezik az ilyen, vagy hasonló környezetbe épített tápegység első kondi, ellenállás, második kondi bevált tapasztalati értékével, árulja el.

Azért kérem ezt, mert várhatóan szükséges értékű minőségi kondenzátoraim és ellenállásaim nincsenek, egy szinte teljes sort beszerezni pedig nem egyszerű....és nem olcsó.

Köszi: Tibor


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.01. 23:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Közben találtam olyan programot, hogy PSU designeer. Azért némi tapasztalati érték (amivel a legjobban szól) nem lenne rossz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.02. 09:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Nálam a dac ban van CRC szűrés, első kondi 47uf, 1k 2W, 47uf, ezután még a csatorna szét választás 5.5K és 22uf csatornánként (Black gate).

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.02. 10:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ennél jobbat még nem találtam:


Csatolmányok:
m7.gif
m7.gif [ 92.75 KiB | Megtekintve 158627 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.02. 12:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha tervezni akarsz, akkor egy-két adat még kelleni fog.
Mennyi (az esetleg már kész trafó) (szekunder) AC feszültsége, mekkora a tekercs ellenállása. Mekkora DC feszültséget és azon mekkora maximális búgófeszültséget vársz el (amennyiben a terhelést statikusnak tekintjük).

Pl. a 47uF-1K-47uF megoldás kb. 110mV pp (100Hz, 200Hz.. komponensek) búgófeszültséget "termel" 360V/20mA statikus terheléssel (ideális trafó esetén).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.02. 23:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Köszi a válaszokat.

Több dolgot olvastam és hallottam már a csöves fokozatok tápellátásáról. Egy biztos, nekem a kisimpedanciás emlőkön nevelkedett lelkesnek szokatlan, hogy kiloohm nagyságrendű ellenállásokat teszünk be a "feszültséggenerátorunkba".
Viszont az is sokak számára elfogadott, hogy szükségesen kicsi kapacitásértékeket kell alkalmazni, mert a túl nagy kondik lassítják a rendszert. Viszont a tápegység egy nagyon-nagyon-nagyon fontos eleme a cuccosnak.

Nos, a tápfeszültség 250V terhelve. A nyugalmi áram (feltételezve az ideális A osztályt) 17,5mA. A megengedett búgófeszültség értéke csúcstól-csúcsig: a franc tudja. Magyari Béla bátyánk rádiótechnikai zsebkönyvében az szerepel, hogy az előfokozatok megengedett "hullámossági értéke" 0,0001-0,001. Itt gondolom, ezt az értéket meg kell szorozni a táppal, így nálam ez 25-250mVpp. Én nem ragaszkodok a 25mV-hoz, nekem az a lényeg, hogy ne brummogjon a tragacs, és a lehető legjobban szóljon. Ha a példád, amit említettél Euro21 használatban lévő élő dolog, és brumm-mentes, nekem a 110mV is jó.

Kicsit játszottam a PSU designerrel. Valahol azt olvastam, hogy a második kondi értéke az elsőnek a duplája, de inkább háromszorosa legyen. Ezt az elvet felhasználva 33 és 100uF értékű kondikat tettem be, de ez most csak egy példa. Kettőtök példája 47+47uF. Hangra összehasonlítottátok esetleg a két módszert, kicsi kondi-nagy kondi, vagy két egyenlő kapacitás? A 6X4-re kapcsolható maximális kapacitás az adatok szerint 40uF. Talán necces rákötni 47uF-et a 6X4-re, de ha bírja, akkor miért ne. A 33+100uF-s példa a 6X4-nek biztonságosabb, de a második kondinak az értéke lehetne kisebb is.... pl. 47uF...akkor meg szinte már ott vagyunk, hogy 47+47uF. :)
(A búgófeszültség értéke a szimulátor szerint 33+100uF-nál 54mV, 47+47uF-nál 80mV, 33+47uF-nál 110 mV.)

Az ellenállás értékének esetleges növelése milyen irányban hat a hangra?

Trafó: hozzáértők aszongyák, hogy a trafó szekunder tekercsének ellenállását méretezni kell az egyenirányító csőhöz, ahogy Te is utaltál rá Euro21, illetve ahogy Tunerman is írta még ez előző fórumunkban:

"Ellenállást ne kössél az egyenírányító csövek elé - de utánna sem...(mi lesz a dinamikával?)
A trafó szekunderét kell a megfelelő anódfeszre és az egyenírányítócső áramára méretezni."

Hogy is van ez?

(A nettó teljesítmény igénye 16W a két trióda anódáramának, és a két egyenirányító cső fűtésének. A triódák fűtését másik trafóról egyenbe szeretném megoldani. Gondolom, kétszeres teljesítmény elég lesz. 1,3T-s gerjesztéssel olyan trafómagra gondoltam, amire 50VA-es toroidokat szokták tekerni.)

Játszottam egy kicsit a PSUD-ben a trafó szekunder ellenállásával, de nem nagyon változott semmi.

Szóval köszi előre is a válaszokat.

Tibor


Csatolmányok:
CRC tap.JPG
CRC tap.JPG [ 121.63 KiB | Megtekintve 158592 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.02. 23:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
dys-cus írta:
Ennél jobbat még nem találtam:

Kár, hogy nem látszanak az ellenállás értékek. Különösen az egyenirányító felőli értéke érdekelne. :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.02. 23:52 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
hifitibi írta:
Kár, hogy nem látszanak az ellenállás értékek. Különösen az egyenirányító felőli értéke érdekelne. :P

100 Ohm 1W.
Ez az egyenirányító csövet védi az első pufferkondi (100uF) indulási áramszipkázása ellen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.03. 00:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Egy példa:
Az első (R-CRC) kör után kb. 50mV, a második RC-k után 2mV brumm marad.
A trafó 270V (100 ohm).


Csatolmányok:
250V PSU.jpg
250V PSU.jpg [ 64.89 KiB | Megtekintve 158584 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.03. 09:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
euro21 írta:
100 Ohm 1W.
Ez az egyenirányító csövet védi az első pufferkondi (100uF) indulási áramszipkázása ellen.


Úgy látom, ilyen nagy impedanciás körökben 100 ohm gyakorlatilag egy átkötés (bekapcsolás után persze).

Azt hiszem, bevásárolok 4db 47 uF-s, és 2 db 100uF-os kondit, és kísérletezni fogok, hogy szól jobban.

Köszönöm az információkat, srácok!

Most már csak a trafó szekunderének az egyenirányító csőköz való méretezését kell tisztázni, de azt már a trafós topicban.

Üdv: Tibor


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.03. 14:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
hifitibi írta:
Úgy látom, ilyen nagy impedanciás körökben 100 ohm gyakorlatilag egy átkötés (bekapcsolás után persze).

Az az "átkötés" azért igen fontos lehet az első pár tíz ms-ban. ;)


Csatolmányok:
47uF ripple.jpg
47uF ripple.jpg [ 64.04 KiB | Megtekintve 158563 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.03. 15:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
euro21 írta:
Az az "átkötés" azért igen fontos lehet az első pár tíz ms-ban. ;)

Most játszadozok vele. 47 ohmmal 1,3A az elején, de még 100 ommal is 1A fölött van. Nem baj, csak bírja a tragacs! :lol:


Csatolmányok:
CRC tap.JPG
CRC tap.JPG [ 91.6 KiB | Megtekintve 158556 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.02. 23:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ilyesmit próbált már valaki:

"feedforward shunt regulator transformer" - (tubecad)

Tervezem egy olyan folytó elkészítését, amire párhuzamosan tekerem (összefogva) a két eret, így könnyedén létrehozhatóak ezek a variációk. Ha nem jön be még mindig sorba köthetem őket és lesz egy jó folytóm... :P


Csatolmányok:
feedforward shunt regulator transformer 4.png
feedforward shunt regulator transformer 4.png [ 5.28 KiB | Megtekintve 158361 alkalommal. ]
feedforward shunt regulator transformer 2.png
feedforward shunt regulator transformer 2.png [ 6.07 KiB | Megtekintve 158361 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.02. 23:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Ha a bifilláris tekercselésű tekercs két szálát később sorbakötöd nem jó megoldás! A paralel futó szálak egymáshoz képesti kapacitása "söntöli" az induktivitást. Nyilván emelkedő frekvencián.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 00:28 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Igaz. Akkor két fele akkora keresztmetszetű szálat fogok össze, mint amennyi a sima tekereés esetén kellene, akkor később azok már gond nélkül párhuzamosíthatóak is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 00:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
ez ok de akkor a menetszámot növeld kétszersére.
Egyazon vason lévő tekercsek csatolásban vannak!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 22:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Hali,
A feszültségkétszerező kapcsolásról agyalok.
600V és 200mA kell a végfokomhoz. Ez egy egyenirányító csővel nehezen hozható össze - bár a PV200/1000-el menne, de kiszerettem a hangjából - az 5U4G/GB családdal - ami a kedvencem lett. Kettővel már ok a dolog, de nem tetszik a párhuzamos kapcsolás. Erre jó megoldás a feszültség kétszerezés. Ilyen esetben, ha az egyik cső megdöglik, nem viszi alapból magával a másik csövet is, mint a párhuzamosítás esetén.
Nehezebb szűrni persze, ez még egy szűrési fokozatot igényel, vagyis nem CLC, hanem CRCLC lesz a táp felépítése. Megvalósítottam, brumm nélkül működik, az elsők C 22u lettek, így nem rángatja a trafót se. A kondik emeletesek, a második C 2 db 100u, a harmadik C 4db 100+100u. A fojtó SU60b , a két tekercse osztva van, az egyik tekercs a +, a másik tekercs a - ágba került.
Van-e valami hátulütője a feszültség kétszerezésnek, amire nem gondoltam?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.04. 12:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
600V-ot 5R4GY-vel tudsz csinalni, es 200mA-el pont azon a hataron vagy vele, ahol meg nem kell neki anodkesleltetes.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.04. 18:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Van ugyan 6-8 db RCA 5R4GY-om, szeretem is őket, de jobban tetszik a Raytheon 5U4GB hangja. Marad akkor a feszej duplázás, tetszik így a dolog. És így még akár feljebb is mehetek mind feszültségben, mind áramban, nem lesz kicentizve. A végcső (1605) bír jóval többet is, a mostani beállításban 16W-ot ad szkópon látható torzítás nélkül, kis torzítással jön a 20W is. SE-ben, egyáltalán nem izmos hajtással.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 66 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség