audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.02. 09:47

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 717 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2016.12.20. 21:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
12db Salas?! Atyavilág! Sajnos nincs összehasonlítási alapom, csak arra támaszkodhatom, amit sokan leírtak. Vagy legalább egy panelt megépítek és akkor nekem is lesz saját tapasztalásom. De nem ezzel fogom indítani az áramköröket, hanem valami egyszerűvel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2016.12.21. 09:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Barth Ida írta:
... csak arra támaszkodhatom, amit sokan leírtak....
A net már csak ilyen. Most én is írtam valamit...
Annyit még esetleg hozzá tennék, hogy a salast - az IV konverternél - összehasonlítottam egy LT1085-tel készült stabilizátorral is:
Az LT kicsit hűvösebb, keményebb volt, valamint nem volt meg az a felbontás, izgalom, zeneiség ami a salasban. Elég gyorsan vissza is tértem...

A salas ( meg a többi táp is ) egy végtelen optimalizálási lehetőség. Volt, hogy a salas kimenetén levő kondenzátort megnövelve redukáltam a salas ráhatását a hangra...innen is visszaléptem...

Volt még egy igazán exkluzív próbálkozásom, mikor egy napelem volt a táp:
Bár csak egy csatornában tudtam kipróbálni és rövid ideig, úgy tűnt, sokkal közelebb áll a hang a salas féle hanghoz, mint az LT-s tápéhoz.

Még azt is gondolom, hogy a digitális és analóg szekciót másképp kellene kezelni:
A digitális tápokhoz gyors, jó (vonali) szabályzási képességű, jó tranziens viselkedésű tápot tudnék elképzelni optimális megoldásként, az analóg részekhez meg inkább a speciálisabb, az adott áramkörrel hangra jól együttműködőt, amelyet persze egyedileg kell megtalálni, kikísérletezni.

Egyébként egyáltalán nem ajánlom a salast, de SZVSZ lehet, hogy jól szuperál az adott táplálandó áramkörrel :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.29. 21:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
A Salas faragásra még nem szántam el magam, mert akkora helyigényű cuccokat csak emeletesen lehetne elhelyezni a jelen deszkámon, de lehet, hogy a végén ide jutok?!
Kicsi kínai panelkákat vettem, amik 3 lábú stábokra vannak tervezve, az LM317 lábkiosztásúakra. Ilyenekkel is indítottam az Ian Canada + Red Baron szerzeményemet. Ahhoz képest, hogy egy alulapon deszkamodellként indult, igen hamar meghaladta a 8db tda1543-mal működő elődjét úgy, hogy a kulcspozíciókban azonos fajtájú alkatrészek tenyésznek. De amiért billentyűzetet ragadtam: A FIFO meg az óramodul tápjából kiműtöttem a 317-et, raktam bele egy Belleson 2A-es SuperPower stabot. Előtte elővettem a szkópomat és megnéztem a tápokat. Amikor a digi részek rá vannak kötve a tápra, néztem a vonal szélességét. 5mV-os szkóp állásban a vonal kb 2mV szélességűre duzzadt, valamint lett neki udvara, szóval olyan 8mV széles lett az egész. Házilagosan nem tudom, hogy tudnám jobban mérni a táp zaját? Amikor lecsatoltam a digi paneleket, akkor ugyan a szkópon a vonal kiszélesedése megmaradt, de az udvar eltűnt. Szóval a digi panelek igen megrángatják a tápot. Na ezután cseréltem ki a 317-es ic-t a bellesonra. Na mit gondoltok, mi változott? Semmi! Ugyanúgy 8mV szélességű volt a tápfesz vonala, mint a 317-tel, amikor a digi panelek rá vannak kötve és 2mV, ha nem.
Na szóval, az lenne a kérdésem, hogy szerintetek mivel érdemes próbálkozni, ha tisztítani akarom amit látok a szkópon? Vagy ez nem is annyira fontos? A digi paneleken mindegyiken van valami ultra kicsi zajú saját stab meg kondi. Az lm317/belleson panelen a kimeneten 2*47u kondi csücsül, csökkenteni-növelni? Valami spéci tulajdonságúra cserélni - kiegészíteni? A patkolásoktól borsódzik a hátam, de ha ide az kell...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.29. 22:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Az általam használt Jlsounds USB - I2S(RJ) panelen is külön stabilizátorok vannak egységenként. A honlapon ajánlott kutyaközönséges táp hozzá:
Csatolmány:
Clipboard019.jpg
Clipboard019.jpg [ 236.07 KiB | Megtekintve 38061 alkalommal. ]


A lényeg a kimeneti extrém nagy kapacitású low ESR kondi, és a stab ic közvetlen kimenetről ezt leválasztó 0,47Ohmos ellenállás. Többnyire csak a modernebb stab ic-k képesek nagy kapacitásokkal működni a kimenetükön.

Mivel itt csak előstabilizálásról van, elegendő lehet ez a megoldás is. Próba :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.29. 22:23 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Barth Ida írta:
Na szóval, az lenne a kérdésem, hogy szerintetek mivel érdemes próbálkozni, ha tisztítani akarom amit látok a szkópon? Vagy ez nem is annyira fontos? A digi paneleken mindegyiken van valami ultra kicsi zajú saját stab meg kondi. Az lm317/belleson panelen a kimeneten 2*47u kondi csücsül, csökkenteni-növelni? Valami spéci tulajdonságúra cserélni - kiegészíteni? A patkolásoktól borsódzik a hátam, de ha ide az kell...


Én kondikkal próbálkoznék. Lehetőség szerint minél közelebb a terheléshez, a legjobb ha az IC-k lábainál. Digit áramkörökhöz érdemes kifejezetten magas frekire fejlesztett elkókkal próbálkozni. Ez nem kerül sokba, és az eredményt rögtön ellenőrizheted is.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.29. 22:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ferrit gyöngyök, vagy 3 lábú rf táp szűrők a digit rész elé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.29. 22:35 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 532
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Tantál kondit kell beletenni, lehetőleg nedves típust.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 00:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Bart Ida' Vess csak egy pillantást a kusnoki dakomra! Talán még ott a rajz az 1543-as topicban. A dac-okban szinte kötelező ez a sorrend: 47uH-low esr 100uF-100nF közvetlenül a csip lábánál, ezért SMD. Ez még mindig bevált, és olcsó is.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 01:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez nem túl jó tanács. Az alacsony ESR-ű kondenzátor a legrosszabb választás a stab ic kimenetén. Az ic kimeneti impedanciája induktív. Csúnya rezonanciát képes produkálni. Az ic kimenetére normál esr-ű kondenzátor való.Esetleg soros rc tag, de talán leginkább tantál elko.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 08:34 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Konzol írta:
Ez nem túl jó tanács. Az alacsony ESR-ű kondenzátor a legrosszabb választás a stab ic kimenetén. Az ic kimeneti impedanciája induktív. Csúnya rezonanciát képes produkálni. Az ic kimenetére normál esr-ű kondenzátor való.Esetleg soros rc tag, de talán leginkább tantál elko.


Stimmel. Nekem oszcillált már 317, mert túl jó kondi volt a kimenetén. A doksi -ha jól emlékszem-, 0,25ohm minimum értéket ír elő. Ezt soros ellenállással is be lehet állítani, de ha a kondi eleve távolabb van a stabilizátortól, akkor a vezetékezés induktivitása többnyire elég.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 11:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Olvassátok már el mégegyszer amit írtam. A leírt, és hivatkozott megoldás tökjó tápilag, és hangilag is.
"de ha a kondi eleve távolabb van a stabilizátortól, akkor a vezetékezés induktivitása többnyire elég"
A kondi távol van a stabtól, azonkívül ott az induktivitás is. Én egyébként A hivatkozott esetben Kaisei kondit építettem be, más esetekben Cerafine-t. Lehet, hogy ezek nem annyira low-ok, csak eccerűen jók.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 17:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1401
Sanyo OS-CON, és nióbium kondenzátor is jó lehet még.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 19:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Urak,
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.
Beteszem a panelt, amin a tápok felépültek. Ilyenből vettem 6 db-ot, 5-öt már összeraktam. Használatban is vannak és a 6 is kap feladatot hamarosan. Most már sajnálom, hogy nem vettem többet, mert akkor párat összebarmolhatnék, kipróbálásra a fentebbi ötletekből. Persze már nem kapni belőle! A kimeneten lévő kondi borsónyi HQ NX BG, 47u6,3V, kettő db E CAP-ba kötve lesz. Szerintetek nem szabad valami nagyon gyors kondival megpatkolni ezt a non-polár párost, mert gerjedést okozhat. Azt meg lehet-e tenni, hogy a stab kimenő lábát felemelem a panelról és oda kötöm a pöttöm induktivitást?

Szerintetek hány mV szélesnek kellene lennie a tápvonalának a szkópon, ha rá van kötve a működő dac digitális része? Egyedül az óramodul és a FIFO tápja szélesedik meg, 8mV-ra (valójában csak egy olyasmi, mint a holdudvar alakul ki, a tápvonal marad 1mV széles), a TDA1541 tápjai nem szélesednek meg. Nézte ezt már meg valaki? Mennyire szkópfüggő lehet ez?


Csatolmányok:
DSCN0028.JPG
DSCN0028.JPG [ 450.39 KiB | Megtekintve 37914 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 20:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Sanyo OS-CON, és nióbium kondenzátor is jó lehet még.

Az direkt ilyenre van kitalálva, de a dac-ok analóg tápjaira nem tenném be.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 20:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
A kimenetre kötött patkoló kondi - fólia,kerámia - esr értéke kifejetetten alacsony. A stab ic induktív jellegű kimenetével rezgőkört alkot. Az esr az ami ezt a rezgőkört csillapítja. Meg kell nézni a stabilizátor adatlapját! Az lm317-ről linkeltem egy cikket ha jól emlékszem, amiben ezeket a dolgokat taglalják. ( Ha jól emlékszem 47u-t találták optimálisnak... )
A nagyfrekis jelekre nagyon rossz az ic-k elnyomása.Egy sima kapacitás sokszorozó nagyságrendekkel jobb ebből a szempontból.

A tda1541a eleve trükkös felépítésű, keveredik benne az analóg és digit rész... Most tantál elkókkal próbálkozok közvetlenül az ic lábainál..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 20:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ida! mindent meg lehet csinálni. Erről az induktivitásos tápmegoldásról Tunermant kérdezd, neki egyszermegjelent egy cikke erről.
Az a bizonyos "holdudvar" egy elég gyors pl 100MHz-s szkóppal láthatóvá tehető zavarjel. közel 20 éve végeztek olyan kísérletet, hogy a kész DAC-ot megtáplálták aksikról, és működés közben nézték a tápokat szkóppal. Horribile dictu, a készőlék 220Voltos betáp dugóján ott voltak a digi zavarjelek, amik átmentek még az egyenirányító diódákon is, és a hálózati trafón is. Na én azóta nem használok gyorsdiódát. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 21:31 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Konzol írta:
A kimenetre kötött patkoló kondi - fólia,kerámia - esr értéke kifejetetten alacsony. A stab ic induktív jellegű kimenetével rezgőkört alkot. Az esr az ami ezt a rezgőkört csillapítja. Meg kell nézni a stabilizátor adatlapját! Az lm317-ről linkeltem egy cikket ha jól emlékszem, amiben ezeket a dolgokat taglalják. ( Ha jól emlékszem 47u-t találták optimálisnak... )
A nagyfrekis jelekre nagyon rossz az ic-k elnyomása.Egy sima kapacitás sokszorozó nagyságrendekkel jobb ebből a szempontból.

A tda1541a eleve trükkös felépítésű, keveredik benne az analóg és digit rész... Most tantál elkókkal próbálkozok közvetlenül az ic lábainál..


Ki kel mérni a kondi ESR értékét, és egy minimum ugyanekkora fix ellenállást kel vele sorbakötni.
mert....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 22:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Valószínűleg ismert mindkét írás, de éremes átfutni :

http://www.acoustica.org.uk/t/3pin_reg_notes1.html

és ezt is:

http://www.tnt-audio.com/clinica/regulators_noise1_e.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 23:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Barth Ida írta:
Urak,
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.
Beteszem a panelt, amin a tápok felépültek. Ilyenből vettem 6 db-ot, 5-öt már összeraktam. Használatban is vannak és a 6 is kap feladatot hamarosan. Most már sajnálom, hogy nem vettem többet, mert akkor párat összebarmolhatnék, kipróbálásra a fentebbi ötletekből. Persze már nem kapni belőle! A kimeneten lévő kondi borsónyi HQ NX BG, 47u6,3V, kettő db E CAP-ba kötve lesz. Szerintetek nem szabad valami nagyon gyors kondival megpatkolni ezt a non-polár párost, mert gerjedést okozhat. Azt meg lehet-e tenni, hogy a stab kimenő lábát felemelem a panelról és oda kötöm a pöttöm induktivitást?

Szerintetek hány mV szélesnek kellene lennie a tápvonalának a szkópon, ha rá van kötve a működő dac digitális része? Egyedül az óramodul és a FIFO tápja szélesedik meg, 8mV-ra (valójában csak egy olyasmi, mint a holdudvar alakul ki, a tápvonal marad 1mV széles), a TDA1541 tápjai nem szélesednek meg. Nézte ezt már meg valaki? Mennyire szkópfüggő lehet ez?


E szkópos játékot eljátzottam én is , akkus 14 bites 100Mhz szkóppal, csak ha bele raktam a AN által is használt 47-100-220uH induktivitást akkor szünt meg pedig ultra kis zajú táppal tápláltam (LT3042), nekem a digi vonalon a Tantál kondenzátor vált be, analóg tápon a Silmic II, érdekes nekem pl a "csúcs" AN Kasei nem (egy fel is púposodott)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.31. 00:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Barth Ida írta:
Szerintetek hány mV szélesnek kellene lennie a tápvonalának a szkópon, ha rá van kötve a működő dac digitális része? Mennyire szkópfüggő lehet ez?
Nagyon! A zaj feszültség önmagéban nem mond semmit a sávszélesség ismerete nélkül, ha a zaj szélessávú (fehér) zaj, akkor 4x akkora sávszélességű szkópon 2x annyi zaj fog jelentkezni feltéve, hogy egyforma a bemeneteik zajsűrűsége. Amúgy a 10-es osztó is borzalmas dolgokat művel, egyrészt a közel 1M ellenállás termikus zaja is bekerül a mérésbe, másrészt hajlamos felvenni külső zavarokat is. A szkóp sávszélessége nagy, mert jelalak vizsgálatra találták ki, emiatt nem lesz alacsony a zaja. Nagy analóg sávszélességű szkópokon nem véletlen a BandwidthLimit gomb. INA217-ből vagy hasonló insztrumentális erősítőből érdemes alacsony zajú és differenciális bemenetű előerősítőt építeni. Walt Jung is közölt ilyen kapcsolást a tápjai cikkeiben... Még pontosabb képet kaphatunk hangkártyás méréssel, mert spektrumról is kaphatunk képet, nyilván csak néhány 10kHz sávszélességig.

Szkópos mérésnél a közösmódusú zavar bekavarhat, ellenőrzésként érdemes a a csúcsot és a földet a mérendő pontnál összekötni. Azt várnánk, hogy az így észlelt zaj megegyezik egy lebegő és rövidrezárt próbbal, de ezzel szemben többet kapunk. Sajnos valamennyi közösmódusú zavar befordul differenciálissá és bekerül a mérésbe...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.31. 10:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
ebben a doksiban található egy jó kis kapcsolás tápzaj vadászathoz:
http://waltjung.org/PDFs/Regs_for_High_ ... io_2_A.pdf
én ezt tenném bele:
http://hu.farnell.com/texas-instruments ... dp/1212423


Csatolmányok:
Low-noise_100X_balanced_input_preamp.JPG
Low-noise_100X_balanced_input_preamp.JPG [ 93.92 KiB | Megtekintve 37791 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.31. 10:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
De szerencsés vagy, hogy vannak ezek a pöttöm BG NX-HQ kondijaid! Ezek mellé nem kell szerintem tenni semmit még. Sőt, talán nem is kellene E-cap ba kötni őket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.31. 12:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
A BG-NX HI-Q kondik kiváló hangja melletti érv a prospektusukban írt -174 Db zajszint. nagyon nagy kár, hogy nem gyártják őket, az áruk meg az egekben:
http://www.partsconnexion.com/t/resourc ... ate107.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.01.31. 23:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Hát, ez a szerencse dolog elég relatív. Ha belegondolok, hogy az NX HQ-kat tucatjával vettem kb 1000 Ft/db áron, akkor hallelújah, milyen szerencsés vagyok. Ha meg azt nézem, hogy a 4db Belleson SuperPower tápból 1 gyári hibás, akkor nem vagyok szerencsés. Megintcsak szerencsés vagyok ahhoz képest, aki többszázezer Ft-ért vett hamis AN SPX drótot. Lehetne még ragozni, sokáig.
Bocs, most elég rossz passzban lettem ettől a Bellesonos hülyeségtől.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 17:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1401
Nem lehet megjavítani?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 18:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
GA2 írta:
Nem lehet megjavítani?


Így néz ki:

Szóval biztos lehet, de én nem tudom megcsinálni, azt a fekete trutyit se tudom leszedni róla.


Csatolmányok:
DSCN0029_shr.jpg
DSCN0029_shr.jpg [ 226.41 KiB | Megtekintve 37569 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.03. 16:56 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sajti írta:
Barth Ida írta:
Na szóval, az lenne a kérdésem, hogy szerintetek mivel érdemes próbálkozni, ha tisztítani akarom amit látok a szkópon? Vagy ez nem is annyira fontos? A digi paneleken mindegyiken van valami ultra kicsi zajú saját stab meg kondi. Az lm317/belleson panelen a kimeneten 2*47u kondi csücsül, csökkenteni-növelni? Valami spéci tulajdonságúra cserélni - kiegészíteni? A patkolásoktól borsódzik a hátam, de ha ide az kell...


Én kondikkal próbálkoznék. Lehetőség szerint minél közelebb a terheléshez, a legjobb ha az IC-k lábainál. Digit áramkörökhöz érdemes kifejezetten magas frekire fejlesztett elkókkal próbálkozni. Ez nem kerül sokba, és az eredményt rögtön ellenőrizheted is.

Sajti
Most találtam :) olvasmány 1.
olvasmány 2.

Én a fogyasztóhoz legközelebb rakott kondikat (low ESR, ESL), helyi stab (ami bírja az alacsony ESR-t), helyi puffert preferálnám.
Odáig rövid, vastag földvezetéket; illetve jelentős soros impedanciájú (vékony drót és/vagy ellenállás/ vagy fojtó) tápvezetéket alkalmaznék. Így a helyi pufferig ~nem rohangálnának tüskék a földvezetéken, a stab csak a helyi puffert rángatná...

Ha kevésbé precíz feszültség is elegendő a fogyasztóknál (csak a szűrés / zajmentesítés a fontos), akkor akár közös stab (lehetőleg előterheléssel, a jobb dinamikus viselkedés érdekében), + a fogyasztóknál LC szűrés* is elég lehet szerintem... :?
* kis ESR-ű szűrőkondik (a jó impulzus szűrésért), + nagy ESR-ű helyi puffer (a soros ellenállása párhuzamosan kapcsolódva csillapítaná a szűrőkondi / fojtótekercs esetleges rezonanciáját) :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.03. 20:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Megérkezett ez a népszerű, ADM7150-nel épített táp-kit hozzám is.
( http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/ ... 800ma.html )
Elvileg 5db kondenzátort kell az ADM7150-nek a gyári alapkapcsoláshoz, az adatlap ad is némi információt erről...
A kit esetében nem bízták a véletlenre, minden kondenzátornak 3,3uF wima mks2+1000uF Panasonic FR? -t szántak. Némileg szkeptikus vagyok ezekkel kapcsolatban, már az értékekkel is.

Van esetleg tapasztalat, vagy egyéb info az optimális értékekről, kondenzátor típusokról?
( én 10uF samsung X7R smd-t gondoltam a wimák helyett, ez van itthon, talán a 3db 1000uF is mehetne még :roll: )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.03. 22:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Murata COG 100nF 1206 + 10uF low esr elko...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.03. 22:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.02.12. 16:16
Hozzászólások: 80
shany írta:
Megérkezett ez a népszerű, ADM7150-nel épített táp-kit hozzám is.
( http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/ ... 800ma.html )
Elvileg 5db kondenzátort kell az ADM7150-nek a gyári alapkapcsoláshoz, az adatlap ad is némi információt erről...
A kit esetében nem bízták a véletlenre, minden kondenzátornak 3,3uF wima mks2+1000uF Panasonic FR? -t szántak. Némileg szkeptikus vagyok ezekkel kapcsolatban, már az értékekkel is.

Van esetleg tapasztalat, vagy egyéb info az optimális értékekről, kondenzátor típusokról?
( én 10uF samsung X7R smd-t gondoltam a wimák helyett, ez van itthon, talán a 3db 1000uF is mehetne még :roll: )


Amit írtál 10uF samsung X7R szerintem tökéletes én is azzal csináltam panelt. A bypass fontos, hogy 100uF minimum legyen mert a zajszint adatlap szerint is növekszik ha túl kicsi az érték viszont 470uF felé meg már szinte értelmetlen növelni , illetve a kimenetre is talán érdemes valami nagyobb kondit rakni 220uF vagy nagyobb. A wima trendi kinézetet ad csak szerintem, a gyári ajánlás a lábakhoz a lehető legközelebb elhelyezett X7R MLCC.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.04. 16:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Sajnos low esr kondikból meglehetősen szegényes a készletem, no meg smd kondikból is. Összemixeltem egy képet az adatlapból:
Csatolmány:
ADM7150_02.jpg
ADM7150_02.jpg [ 246.44 KiB | Megtekintve 37311 alkalommal. ]


a jelenlegi kondi készletemet felülvizsgáva arra gondoltam, hogy:
- a Cin, Cout, Creg kondinak hagynám a 10uF X7R-t.
- a Cbyp 100nF C0G ( murata ) + 1000uF pana low esr elko
- a Cref 1uF X7R ( murata )

a bemeneten még van úgyis 5600uF pana FC.
:roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.04. 20:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
A TS5205-öt próbálta már valaki? Nagyon alacsony zajú, 150mA-t tud.

http://www.mouser.com/ds/2/395/TS5205_H07-249003.pdf

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.05. 20:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.02.12. 16:16
Hozzászólások: 80
MOT64 írta:
A TS5205-öt próbálta már valaki? Nagyon alacsony zajú, 150mA-t tud.

http://www.mouser.com/ds/2/395/TS5205_H07-249003.pdf


Jól néz ki pl. ADP150 helyére, sokkal nagyobb input feszültséget bír, felébe kerül. Ha nem lenne bypass kondi akkor láb kompatibilis is lenne. És lehet duál tápot is csinálni vele.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.05. 23:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
MOT64 írta:
A TS5205-öt próbálta már valaki? Nagyon alacsony zajú, 150mA-t tud.

http://www.mouser.com/ds/2/395/TS5205_H07-249003.pdf

Hát azért ennek cirka 150x nagyobb a zaja mint az előző típusnak :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.06. 10:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
mzperx írta:
MOT64 írta:
A TS5205-öt próbálta már valaki? Nagyon alacsony zajú, 150mA-t tud.

http://www.mouser.com/ds/2/395/TS5205_H07-249003.pdf

Hát azért ennek cirka 150x nagyobb a zaja mint az előző típusnak :)


ADP150 - 9 uVRMS
TS5205 - 260 nV/sqrt Hz

Ha a hangfrekis tartományra számolsz, akkor kb. 4x akkora zaj jön ki a TS5205-re. (szerintem).

Csak az lett volna a kérdésem, hogy használta-e már valaki és vannak-e tapasztalatai. Azzal, hogy kicsit zajosabb nem biztos, hogy sokkal rosszabb is.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.06. 10:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
MOT64 írta:
ADP150 - 9 uVRMS
TS5205 - 260 nV/sqrt Hz

Ha a hangfrekis tartományra számolsz, akkor kb. 4x akkora zaj jön ki a TS5205-re. (szerintem).

Korábban az ADM7150-ről volt szó, ami jelentősen más mint az ADP150.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.06. 20:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Barth Ida írta:
GA2 írta:
Nem lehet megjavítani?


Így néz ki:

Szóval biztos lehet, de én nem tudom megcsinálni, azt a fekete trutyit se tudom leszedni róla.


Nincs valakinek kedve egy kis "reverse engineering"-re?
Felajánlanám rá.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.06. 21:17 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Annyira nem kell visszafejteni, a szabadalmi leírásban elég részletes az elv.
http://www.diyaudio.com/forums/power-su ... matic.html

Mellesleg ezért /sem/ veszek "kiöntött" terméket. Még azt sem tudhatod, hogy nem egy banális forrasztási hiba okozza az egészet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz
HozzászólásElküldve: 2017.02.07. 20:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
shany írta:
Sajnos low esr kondikból meglehetősen szegényes a készletem, no meg smd kondikból is. Összemixeltem egy képet az adatlapból:
Csatolmány:
A ADM7150_02.jpg csatolmány már nem érhető el.


a jelenlegi kondi készletemet felülvizsgáva arra gondoltam, hogy:
- a Cin, Cout, Creg kondinak hagynám a 10uF X7R-t.
- a Cbyp 100nF C0G ( murata ) + 1000uF pana low esr elko
- a Cref 1uF X7R ( murata )

a bemeneten még van úgyis 5600uF pana FC.
:roll:
Összehegesztettem a cuccot, végül is a Cbyp-nél még sikerült a 100nF mellé egy 10uF-t is odapaszírozni, a bementre meg beforrasztottam még egy 1000uF pana FR kondit is, rontani nem ront talán.
Csatolmány:
P2060331.jpg
P2060331.jpg [ 231.91 KiB | Megtekintve 36902 alkalommal. ]


Azért ez az smd-zés nem igazán nekem való :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Esetleg nincs valakinek gerber fájlja ehhez az említett Didden superreghez ?
( https://linearaudio.nl/sites/linearaudi ... 20V2.3.pdf )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 10:28 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
shany írta:
Esetleg nincs valakinek gerber fájlja ehhez az említett Didden superreghez ?
( https://linearaudio.nl/sites/linearaudi ... 20V2.3.pdf )


Ha nem sikerül megszerezni, akkor bedobom Eagle-be és csináltathatunk paneleket. Ha rendelünk 10db-ot, akkor úgy 6-700Ft/db-ra jön ki az ára, ha nem lesz 10x10cm-nél nagyobb.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 10:34 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
sajti írta:
shany írta:
Esetleg nincs valakinek gerber fájlja ehhez az említett Didden superreghez ?
( https://linearaudio.nl/sites/linearaudi ... 20V2.3.pdf )


Ha nem sikerül megszerezni, akkor bedobom Eagle-be és csináltathatunk paneleket. Ha rendelünk 10db-ot, akkor úgy 6-700Ft/db-ra jön ki az ára, ha nem lesz 10x10cm-nél nagyobb.

Sajti

Ha megcsináljátok (de amúgy is) engem is érdekelne néhány panel! ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 10:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
sajti írta:
shany írta:
Esetleg nincs valakinek gerber fájlja ehhez az említett Didden superreghez ?
( https://linearaudio.nl/sites/linearaudi ... 20V2.3.pdf )


Ha nem sikerül megszerezni, akkor bedobom Eagle-be és csináltathatunk paneleket. Ha rendelünk 10db-ot, akkor úgy 6-700Ft/db-ra jön ki az ára, ha nem lesz 10x10cm-nél nagyobb.

Sajti

Elvileg 86x77mm
( http://diyaudiostore.com/collections/pr ... -regulator )
Nekem is jöhetne vagy 20db :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 11:36 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
sajti írta:
shany írta:
Esetleg nincs valakinek gerber fájlja ehhez az említett Didden superreghez ?
( https://linearaudio.nl/sites/linearaudi ... 20V2.3.pdf )


Ha nem sikerül megszerezni, akkor bedobom Eagle-be és csináltathatunk paneleket. Ha rendelünk 10db-ot, akkor úgy 6-700Ft/db-ra jön ki az ára, ha nem lesz 10x10cm-nél nagyobb.

Sajti


Az eredeti panelen nincs puffer rész, ezért érdemes hozzáadni, áttervezni.
A távérzékelés is felesleges. +1uF kel a kimenetére is, vagy erősítő oldalon úgy fogadni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 11:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
Ugyan minek, nem lesz jobb, mint a jó Burson. Lásd korábbi hozzászólásomat: Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz (7-ik oldal) Hozzászólás Elküldve: 2016.10.19. 12:23

shany írta:
Nekem is jöhetne vagy 20db :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 12:13 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Igyekeztem a panelen mindent úgy pakolni, ahogy az eredetin van.
A kondik Panasonic FC-k, 120uF/50V, az ellenállások RN55D méretűek.
A ki és bemenet szabványos csavaros csatlakozó.

Sajti


Csatolmányok:
superregv1.png
superregv1.png [ 38.24 KiB | Megtekintve 36907 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 13:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
sajti írta:
Igyekeztem a panelen mindent úgy pakolni, ahogy az eredetin van.
A kondik Panasonic FC-k, 120uF/50V, az ellenállások RN55D méretűek.
A ki és bemenet szabványos csavaros csatlakozó.

Sajti
Nagyon pofátlan dolog lenne azt kérnem, hogy - amint akki is fölvetette - a bementre egy graetz ( TO220-as tokozású dióda is ültethető legyen+párhuzamos kondik ) és pufferkondit is tegyél? :oops:
a 100mm-be még így is beleférhetne, úgyis külön szekunderekről/trafókról menne...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 13:08 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
shany írta:
Nagyon pofátlan dolog lenne azt kérnem, hogy - amint akki is fölvetette - a bementre egy graetz ( TO220-as tokozású dióda is ültethető legyen+párhuzamos kondik ) és pufferkondit is tegyél? :oops:
a 100mm-be még így is beleférhetne, úgyis külön szekunderekről/trafókról menne...


Milyen diódákkal szeretnéd megcsinálni? Mekkora puffer kellene bele?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 13:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
janos_904 írta:
Ugyan minek, nem lesz jobb, mint a jó Burson. Lásd korábbi hozzászólásomat: Hozzászólás témája: Re: Kiszajú tápok előfokozatokhoz (7-ik oldal) Hozzászólás Elküldve: 2016.10.19. 12:23

shany írta:
Nekem is jöhetne vagy 20db :)
Ez egy jó kérdés. Ez a superreg műszakilag magasan jobb mint a Burson, viszont...ez ugye nem mindig elegendő.
Van min. 3db NOS dacra való öreg multibites csipem, ezt is ki kellene próbálnom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ES9018k2M
HozzászólásElküldve: 2017.02.15. 13:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
sajti írta:
shany írta:
Nagyon pofátlan dolog lenne azt kérnem, hogy - amint akki is fölvetette - a bementre egy graetz ( TO220-as tokozású dióda is ültethető legyen+párhuzamos kondik ) és pufferkondit is tegyél? :oops:
a 100mm-be még így is beleférhetne, úgyis külön szekunderekről/trafókról menne...


Milyen diódákkal szeretnéd megcsinálni? Mekkora puffer kellene bele?

Sajti

A Cree CSD01060A sic diódát emlegették mostanában. Puffer? Nem is tudom, olyan min. 2200uF-t tennék bele, az ajánlott Vishay típust+párhuzamosan pár uF.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 717 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség