audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 04:14

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 145 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.05.19. 08:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:57
Hozzászólások: 19
motorgyilkos írta:
Idézet:
Ahogy gondolod.De egyet ne felejts el!A problémád megoldatlan maradt,merthogy nincs egy jól megtervezett négyutasod,és ha hasonlóan állsz továbbra is a dolgokhoz,akkor nem is lesz.


Ez is kedvenc :)
Megadok minden adatot semmit nem tudtok segíteni, viszont hallatlanul, láttatlanul szar és pont.
Hát az ilyen szakiktól mentsen az ég, mekkelek. Vicces vagy jót szórakozom :D


Sajnos minden adatod nem adtál meg, ennek tetejébe a válaszainkkal szemben viszont figyelmetlen voltál.

Leírtuk már, hogy mérni LspLAB vagy ARTA megteszi, a mikrofonról is volt már szó, csak picit kellett volna ezt a dolgot körbejárni, és most nem lennél a válaszokkal elégedetlen.

Hiába adod meg a hangszóróid típusát, az még édeskevés, mivel azonos gyártó azonos típusjelű hangszórói között is igen jelentős lehet a szórás, nem beszélve arról, ha esetleg membránbeszállítót vált a cég, más ragasztóval ragasztja az alkatrészeket, stb.

Ezek nem kis eltérések.

Ezen felül sokat számít hogy milyen a dobozod (fizikai méretek, csillapítás, rezonanciák), és ezek a dolgok hogyan hatnak a hangszóró átvitelére, torzítására, fázisra. Ezek közül az adatok közül te semmivel nem tudtál szolgálni!!!

És újra leírom, egy 3 vagy 4 utas dobozhoz váltót építeni nem egyszerű feladat, mivel nem csak a váltási frekikkel kellene foglalatoskodni, azon felül sok-sok apróbb dologgal, amitől jobb lesz a kapott hang! Amíg az elején bukik a dolog, hiába megyünk tovább, és valahogy ezt te nem vagy hajlandó megérteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.19. 14:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.01. 18:53
Hozzászólások: 33
Köszönöm a válaszod, megnézem a progikat és utána olvasok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 14:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 337
A készülő rendszeremben külön erősítőről szeretném hajtani a magasat és a mélyközepet, ezért szükségem lenne egy aktív kétutas hangváltóra.
Tudtok esetleg kapcsolási rajzal, esetleg tanácsokkal szolgálni.

Linkelek egyet, én ezt találtam, ebből talán kilehetne indulni:
http://users.otenet.gr/~athsam%20/2way_active_crossover_with_linear_phase.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 14:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Konkrét tapasztalataim nincsenek, de foglalkoztat a téma igy csak olvasnivalót tudok ajánlani:

http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php? ... 667#p16630
http://sound.westhost.com/project08.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 14:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 337
Köszi, a második linket már én is nézegettem, a fórumot pedig átolvasom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.20. 15:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 337
Végül úgy döntöttem megépítem amit linkeltem, elkészült hozzá a panelterv.
Az IC-knek foglalat lesz így ki tudok majd próbálni több opampot, első körben az NE3352 lesz, aztán valami jobbat is.
Ellenállások: Vishay/Dale RN55
Kondik: Epcos polystirol, később ezek helyett is kipróbálok polypropilént.
A tápban is RN55, illetve Nichicon Audiograde kondik, a tápegységek-lineáris stabilizátorok topicban megtalálható a táp kapcsi rajza.


Csatolmányok:
BRD.png
BRD.png [ 117.04 KiB | Megtekintve 57231 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 18:24 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 337
Közben el is készült, bár a rendszer többi része sincs még kész, így nem tudok mondani róla semmit, majd ha összeáll az egész, de bizonyára sokat kell majd csiszolni nem csak ezen de a többi elektronikán is.


Csatolmányok:
IMG_0004a.JPG
IMG_0004a.JPG [ 67.33 KiB | Megtekintve 56991 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 18:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Ismer valaki rendes programot, esetleg képletet, ami korrekt számítást tesz lehetővé? Mert a többség oly sokat tudó, hogy csak azt kéri a rublikába beírni, hogy HÁNYÓMOS meg mennyi a XFREKI. a hangszórók típusát, belső kapacitásait, belső tekercsátmérőit stb kiszkenneli kaz agymból :D .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.01. 18:44 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
6n8sz írta:
Ismer valaki rendes programot, esetleg képletet, ami korrekt számítást tesz lehetővé? Mert a többség oly sokat tudó, hogy csak azt kéri a rublikába beírni, hogy HÁNYÓMOS meg mennyi a XFREKI. a hangszórók típusát, belső kapacitásait, belső tekercsátmérőit stb kiszkenneli kaz agymból :D .



Nagyon sokféle programm létezik a legkülömbözőbb céllal,rendszerint korrekt számítással.
A hiba általában a betáplált adatokban van ;) . Mit szeretnél számolni ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.02. 22:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Klang írta:
6n8sz írta:
Ismer valaki rendes programot, esetleg képletet, ami korrekt számítást tesz lehetővé? Mert a többség oly sokat tudó, hogy csak azt kéri a rublikába beírni, hogy HÁNYÓMOS meg mennyi a XFREKI. a hangszórók típusát, belső kapacitásait, belső tekercsátmérőit stb kiszkenneli kaz agymból :D .



Nagyon sokféle programm létezik a legkülömbözőbb céllal,rendszerint korrekt számítással.
A hiba általában a betáplált adatokban van ;) . Mit szeretnél számolni ?

A hangváltóra vagyok kiváncsi. A Speakershop bekéri az adatokat ugyan, de csak a hangszórók impedanciája alapján számol( megváltoztattam a Q1,2,Az egyenáramú ellenállást és az indudciót is, de nem módosul a kiszámított adat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.03. 09:46 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Nagyon sokféle programm létezik a legkülömbözőbb céllal,rendszerint korrekt számítással.
A hiba általában a betáplált adatokban van ;) . Mit szeretnél számolni ?[/quote]


A hangváltóra vagyok kiváncsi. A Speakershop bekéri az adatokat ugyan, de csak a hangszórók impedanciája alapján számol( megváltoztattam a Q1,2,Az egyenáramú ellenállást és az indudciót is, de nem módosul a kiszámított adat.[/quote]

Nem létezik olyan progi amelyik dobozban való mérés nélkül váltót tud tervezni. Szimulálni tudja de ezek az adatok nem felelnek meg a mért adatoknak. A dinamikus hangszóró nagyon kényes szerkezet, helyes müködését a doboz - annak külső formája nagysága valamint a külső környzet is befolyásolja. Ezt honnan tudhatná a Speakershop? Amit tud azt korrektül teszi,de amit nem ismer azt nem lehet számonkérni rajta :D .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.03. 18:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Klang írta:
6n8sz írta:
Ismer valaki rendes programot, esetleg képletet, ami korrekt számítást tesz lehetővé? Mert a többség oly sokat tudó, hogy csak azt kéri a rublikába beírni, hogy HÁNYÓMOS meg mennyi a XFREKI. a hangszórók típusát, belső kapacitásait, belső tekercsátmérőit stb kiszkenneli kaz agymból :D .



Nagyon sokféle programm létezik a legkülömbözőbb céllal,rendszerint korrekt számítással.
A hiba általában a betáplált adatokban van ;) . Mit szeretnél számolni ?

Na ez az, ami nem igaz. Hál Istennek utoljára kb 40 éve számoltam hangváltót, s mondhatom, a képletek most is ugyan azok. Így nem lehet hangrendszert építeni, legfeljebb tervezni, de azt meg minek? Papíron jól mutat. Hangváltót úgy lehet készíteni, hogy kell egy mérőprogi, egy hiteles mérő miki, szabadtér, egy csúsztatható vasmaggal rendelkező tekercs, sok 1-2 Ohmos 10W-os ellenállás, meg rengeteg olcsó kondi. Meg türelem. Ha mérésre jó, akkor hallgat 1-5 héátig, aztán eldönt jó-e így, megint mér, változtat, mér, hallgat 1-10 hét, és így tovább. Nekem a TauCeti hibridem 2 év alatt lett olyan, amilyennek sokan hallották mostanában. És még van javítani való rajta. De ha minden rendben van, akkor lehet jobb alkatrészekkel felcserélni a próba alkatrészeket. Elmondom: nem kis munka. Hamarosan kb 1 hónap múlva márkás hangszórókkal kell összehoznom egy rencert. Majd tudósítok róla.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.03. 19:24 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
dys-cus írta:
Klang írta:
6n8sz írta:
Ismer valaki rendes programot, esetleg képletet, ami korrekt számítást tesz lehetővé? Mert a többség oly sokat tudó, hogy csak azt kéri a rublikába beírni, hogy HÁNYÓMOS meg mennyi a XFREKI. a hangszórók típusát, belső kapacitásait, belső tekercsátmérőit stb kiszkenneli kaz agymból :D .



Nagyon sokféle programm létezik a legkülömbözőbb céllal,rendszerint korrekt számítással.
A hiba általában a betáplált adatokban van ;) . Mit szeretnél számolni ?

Na ez az, ami nem igaz. Hál Istennek utoljára kb 40 éve számoltam hangváltót, s mondhatom, a képletek most is ugyan azok. Így nem lehet hangrendszert építeni, legfeljebb tervezni, de azt meg minek? Papíron jól mutat. Hangváltót úgy lehet készíteni, hogy kell egy mérőprogi, egy hiteles mérő miki, szabadtér, egy csúsztatható vasmaggal rendelkező tekercs, sok 1-2 Ohmos 10W-os ellenállás, meg rengeteg olcsó kondi. Meg türelem. Ha mérésre jó, akkor hallgat 1-5 héátig, aztán eldönt jó-e így, megint mér, változtat, mér, hallgat 1-10 hét, és így tovább. Nekem a TauCeti hibridem 2 év alatt lett olyan, amilyennek sokan hallották mostanában. És még van javítani való rajta. De ha minden rendben van, akkor lehet jobb alkatrészekkel felcserélni a próba alkatrészeket. Elmondom: nem kis munka. Hamarosan kb 1 hónap múlva márkás hangszórókkal kell összehoznom egy rencert. Majd tudósítok róla.


Először bejáratjuk a hangszórókat, kábeleket aztán jöhet a mérés. hangváltó építés....

_________________
The whole world shines shit and calls it gold


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.03. 22:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Na jó, akkor inkább veszek egy rendes gyári hangfalpárt. Nem költök a hs9-re sokat, mert legfeljebb egy olcsó ferrites tekercset szánnék rá.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 12:12 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Nagyon sokféle programm létezik a legkülömbözőbb céllal,rendszerint korrekt számítással.
A hiba általában a betáplált adatokban van ;) . Mit szeretnél számolni ?[/quote]

Na ez az, ami nem igaz. Hál Istennek utoljára kb 40 éve számoltam hangváltót, s mondhatom, a képletek most is ugyan azok. Így nem lehet hangrendszert építeni, legfeljebb tervezni, de azt meg minek? Papíron jól mutat. Hangváltót úgy lehet készíteni, hogy kell egy mérőprogi......



A hozzászólásodból már csak az az állítás hiányzik,hogy pontosabban és gyorsabban számolsz,sokkal több képletet ismersz ,és az impedancia vátozásokkal összefüggő frekiváltozások optimalizálását is hibátlanul elvégzed fejben :D !

AUDIOCAD ECNC 8.0 ezt te sem tudod überelni és nem kell kétfióknyi alkatrész az is biztos.
Ma már ingyenes,igy mindenkinek elérhető de nem elég hozzá 3 adatot megadni-csodára nem képes és a füledet se tudja helyettesíteni, viszont számolni és ebből szimulálni nagyon. 4 fajta mérőprogram adatait képes feldolgozni (az enyémet biztosan) és mindig ezekkel a friss adatokkal dolgozik.

Sajnos ennek megismeréséhez nem elég 3perc....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 13:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"A hozzászólásodból már csak az az állítás hiányzik,hogy pontosabban és gyorsabban számolsz,sokkal több képletet ismersz ,és az impedancia vátozásokkal összefüggő frekiváltozások optimalizálását is hibátlanul elvégzed fejben !"
Én ennek éppen az ellenkezőjét állítottam, miszerint próbálni, s mérni, és hallgatni kell. Talán így értelmezd a hozzászólásom. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.05. 18:30 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Nagyon sokféle programm létezik a legkülömbözőbb céllal,rendszerint korrekt számítással.
A hiba általában a betáplált adatokban van . Mit szeretnél számolni ?[/quote]

Mire a kinyilatkoztatás tőled:


"Na ez az, ami nem igaz." -szerited ezt hogyan kell értelmezni? Ha ez nem igaz akkor az ellenkezője az igaz vagyis te vagy a matek! ;)
Még lenne pár értelmezéssel kapcsolatos kérdésem,de fölösleges.
Mindenesetre ha nem úgy kezdenéd hogy csak te tudod a tutit,akkor lehet hogy többen figyelnének rád.

sok sikert!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.23. 20:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Sziasztok!
Van egy hangfalam aminek a felső határfrekvenciája viszonylag alacsonyan van, e miatt vettem hozzá 2 plusz magassugárzót.
A gond az, hogy az új magassugárzók érzékenységes sokkal nagyobb, jó lenne leszimulálni az optimális váltót.
Van-e olyan szimulátor amibe megadhatom a komplett hangfal és a plusz hangszóró frekvenciamenetét? Tippeket várnék.
Köszi.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.24. 10:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Szerintem ilyen esetben csak mérés + hallgatózás segít. Bár a mérőprogramoknak általában van kalkulátora, a való világban nem sokat ér. És egyébként is illene megmérni, amit szimulálsz, úgyhogy a kör bezárult...

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.24. 11:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Nem beszélve az elhelyezésből (hsz.-k egymáshoz képesti helyzete) eredő fázisproblémákról, amikre vannak matematikai modellek, de sztem százszor gyorsabb megtalálni méréssel az optimumot, majd fülre finomítani.

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.24. 11:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
istipisti írta:
Sziasztok!
Van egy hangfalam aminek a felső határfrekvenciája viszonylag alacsonyan van, e miatt vettem hozzá 2 plusz magassugárzót.
A gond az, hogy az új magassugárzók érzékenységes sokkal nagyobb, jó lenne leszimulálni az optimális váltót.
Van-e olyan szimulátor amibe megadhatom a komplett hangfal és a plusz hangszóró frekvenciamenetét? Tippeket várnék.
Köszi.

Egy akusztikai mérőrendszert a követketőkből lehet összehozni:

Mérőmikrofon: WM60, vagy WM61 Panasonic electret mikrofonkapszula. Budapesten a Panasonic márkaszerviz szerzi be ezerpárszáz forint darabja. Szerintem postázzák is.

Mikrofonerősítő: Egy-két IC (nem kell audiofil), néhány alkatrész, vagy egy-két ezer forintért cél IC. Én 9V-os elemről járatom.

Mérőerősítő: bármilyen, néhány wattos, jó frekvencia- és fázismenettel, század százalékos torzítással rendelkező végerősítő. Ebben a kategóriában dúskálhatunk az IC-s végerősítők között. Én pl. TDA 2030-at, vagy TDA204-et használok. (ki emlékszik már rá)

Hangkárya: bármilyen 16 bites hangkártya jó, így is nagyságrendekkel jobb, mint a mérendő eszköz.

Szofver: sokféle van

Egy ilyen rendszer egy életre szól, és másik programmal a szoba akusztikai jellemzőit is mérni, befolyásolni tudod (nagyon elhanyagolt terület a legtöbb hifista körében), amivel nagyon nagyot tudsz javítani a zenei élményen....minha beraktál volna egy másik magassugárzót. ;)

Szerk: Ja, és vannak programok, amik a WM60, 61 típusára jellező hibálat kiejtő korrekciós fájlt is tartalmazza.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.24. 18:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Ok, igazatok van! Egy ilyen erősítő megfelelhet?
http://www.hestore.hu/prod_10031445.html?pic_id=16746
vagy ez?
http://www.d-audio.hu/index.php?main_pa ... cts_id=113
Kapcsolási rajza nincs valakinek ezekről?
Minimum 20kHz-ig lineárisnak kellene lennie!

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.24. 21:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
istipisti írta:
Egy ilyen erősítő megfelelhet?

Én inkább az elsőre szavaznék. Nekem is hasonló "bonyolultságú" van. Annak idején megmértem, frekvencia- és fázismenet szempontjából teljesen egyenes. Ki tudja, milyen műveleti erősítővel szállítják a kitet, de az ember beletesz egy jófélét (nem drága, audiofilt), oszt jó lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.25. 02:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Vagy ott van még pl a Linkwitz féle mic-pre, ha nem kit-ből akarsz építkezni. Viszont WM61-ből szerintem érdemes 3 db-ot venni, egymással összemérés céljából. Nekem egyszer egy kapszula hátulja megsérült, aztán váltóépítésnél jól elvitt az erdőbe, mire rájöttem, hogy a kapszula átvitele billent el.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.25. 08:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
A szüleimnél meg kellene lennie egy ilyen bemért mikrofonnak, amit anno még Shalafi küldött. Utánajárok amint tudok

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.25. 10:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Hej, tényleg ilyen is volt. Anno téptem én is sorszámot, de már későn. Aztán egy ECM8000-el (cián görbe) mértem össze 3 db WM61-et, amiket több év eltéréssel vásároltam. Abban maradtam magammal, hogy nem használok kalibrációs file-t.
Arra azért kíváncsi vagyok, hogy a te példányod kalibrációjában milyen szélsőértékek szerepelnek. Meg tudnád ezt osztani velünk?


Csatolmányok:
Magyarázat: ecm8000, wm61
Spectrum ok.png
Spectrum ok.png [ 37.24 KiB | Megtekintve 54501 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.25. 12:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.29. 08:49
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Szeged
Ilyeneket tanyátam :)


Csatolmányok:
WM61A-8.jpg
WM61A-8.jpg [ 13.77 KiB | Megtekintve 54487 alkalommal. ]
WM61A-7.jpg
WM61A-7.jpg [ 46.91 KiB | Megtekintve 54487 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.25. 21:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
megaymir írta:
Hej, tényleg ilyen is volt. Anno téptem én is sorszámot, de már későn. Aztán egy ECM8000-el (cián görbe) mértem össze 3 db WM61-et, amiket több év eltéréssel vásároltam. Abban maradtam magammal, hogy nem használok kalibrációs file-t.
Arra azért kíváncsi vagyok, hogy a te példányod kalibrációjában milyen szélsőértékek szerepelnek. Meg tudnád ezt osztani velünk?

Sajnos most hogy utánanéztem derült ki, hogy MCE 2000 mikrofonom van. Így a kalibráció nem érne sokat, mivel más típusról van szó.

Ehhez mit szóltok?
http://gilszkilabor.audiodiy.hu/mericske/mericske.html
Régebben ezt akartam volna megépíteni TDA2003 helyett a lábkompatibilis LM1875-tel. Nyilván a konkrét ellenállás és kondenzátor értékek ez utóbbihoz lennének optimalizálva.
Nagy előnye hogy nyákterv is van csatolva. Az alkatrészek is megvannak már hozzá... valahol

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.26. 22:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
istipisti írta:
Sajnos most hogy utánanéztem derült ki, hogy MCE 2000 mikrofonom van. Így a kalibráció nem érne sokat, mivel más típusról van szó.

Nagyon jó, tökéletes!!!!!
A Monacor MCE2000 fedőnéven árulta a Panasonic WM60A kapszulákat. Annak idején még utalás is volt rá a Monacortól, innen az info. A Panasonic adatlapon létezik ez a mikrofonkapszula -X, -Y, meg asszem -Z kiterjesztéssela a neve végén. Ez azérzékenységben jelenet 2dB-es lépéselet. Én a nnak idején (már vagy 8-10 éve) rákérdeztem a Monacorra, hogy az MCE2000 az WM60A -X, -Y, vagy -Z végű darabnak felel-e meg (csak a németországi helytartó tudott válaszolni a kérdésemre), ott azt modták, hogy a középső.

De a lényeg: MCE2000=WM60A

Szerk: Eszembe jutott: Az "utalás" az volt, hogy az MCE2000 lapján az adatlapra kattintva a Panasonic WM60A pdf-je jelent meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.26. 22:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Úgy értettem, hogy nincs értelme felrakni a kalibrációt. Amúgy kb 24kHz-ig van bemérve úgy látom, sőt, a fázismenet is kompenzálva lesz. Szóval ha nem keveredett el és hétvégén előkerül akkor a probléma egy része megoldva.:)

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.26. 23:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Nem is a .cal file-ra voltam kíváncsi, hanem hogy mekkora az abszolút hiba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.27. 20:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
A régi fórumról leszedtem 16 mérési eredményt. Csatolom. Remélem ez választ ad....


Csatolmányok:
Magyarázat: kalib
mikrofon kalibráció.zip [267.14 KiB]
928 alkalommal.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.11.27. 21:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Köszi, megnézem!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.23. 16:17 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Tisztelettel kérdezném a hozzáértőktől:
Van-e értelme 3 utas rendszerben a mély szórót ami egy jó minőségű Scan-Speek sub lenne, vagy hasonló kategóriájú 12" -os szóró, 200 Hz környékén váltani passzív váltóval? ........óriási induktivitások és kapacok kellenének, és biztosan nem lenne csőbarát az impedanciagörbe.
Ha egy mód van rá elkerülném a pl. Hypex modulokkal táplált külön aktív szubot, jó lenne ha passzív maradhatna az egész hangfal. (Nagyobb átmérőben nem tudok gondolkodni). Mi lenne a javaslatotok?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.23. 16:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Természetesen megoldható, az egyik legfontosabb, hogy a középsugárzó rezonanciafrekvenciája körül az impedanciamenetet mindenképp linearizálni kell, különben a mélyvágás nem jól működik, azaz nem lesz az átvitel a mélyek irányában monoton csökkenő. Ezt az impedancia kompenzációt könnyű kiszámolni, és nem akkora probléma a nagy induktivitás és nagy kapacitás, mert az induktivitás lehet vékony drótból és ferrit magra, a kapacitás meg lehet bipoláris elko, csak az értékeket kell 2% körüli pontossággal beállítani. Ha megadod a hangszórók típusát, akkor szívesen segítek a kiszámolásban.
A másik nagyon fontos szempont, hogy a mélyhangszóró ne legyen érzékenyebb a középnél, mert elég macerás a korrekt csillapítása, fordítva már nem probléma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.23. 18:32 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Cyklon írta:
Tisztelettel kérdezném a hozzáértőktől:
Van-e értelme 3 utas rendszerben a mély szórót ami egy jó minőségű Scan-Speek sub lenne, vagy hasonló kategóriájú 12" -os szóró, 200 Hz környékén váltani passzív váltóval? ........óriási induktivitások és kapacok kellenének, és biztosan nem lenne csőbarát az impedanciagörbe.
Ha egy mód van rá elkerülném a pl. Hypex modulokkal táplált külön aktív szubot, jó lenne ha passzív maradhatna az egész hangfal. (Nagyobb átmérőben nem tudok gondolkodni). Mi lenne a javaslatotok?


nálam 120Hz vannak a mélyek levágva passzivan és a csövikkel is nagyon jól szól. de hallottad.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.23. 20:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Ezzel az alacsony frekvenciás váltással azért óvatosan bánnék, a (beépített) mélyhangszóró impedanciája miatt: durván megemelkedik alul, ezért - speciális kompenzáció nélkül - kiemelés keletkezik.....
Pl. itt is volt szó róla: https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?p=73082#p73082


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.24. 17:19 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Köszönöm!
Balázs váltója ezek szerint bevált, akkor talán más szóróval sem lehetetlen. Ha a "szub" a padló felé sugároz, az megengedhető 200 Hz környékén, vagy mindenképp szembe kell sugároznia a hallgatósággal?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.24. 19:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
A mélyhangok elhajolnak, mindegy merre felé áll a membrán. Viszont nem függőlegesen szerelt hangszórónál érdemes alacsony mechanikai engedékenységűt és/vagy alacsony mozgótömegűt választani, mert különben a membrán súlya miatt jelentősen kimozdulhat a membrán lefelé irányba és csökkenni fog a lineáris kitérés és asszimetrikus is lesz. Normál esetben csak néhány 1% a kitérést illető veszteség, de ez simán elérheti a 10%-os nagyságrendet is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.26. 00:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2017.02.18. 11:42
Hozzászólások: 114
mzperx írta:
csökkenni fog a lineáris kitérés és asszimetrikus is lesz


Ez a probléma a felfelé néző hangszóróknál is jelentkezik?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.27. 12:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Idézet:
...a membrán súlya miatt jelentősen kimozdulhat a membrán lefelé irányba és csökkenni fog a lineáris kitérés és asszimetrikus is lesz...
Ezt nem lehetne a hangszóró kimeneten kis mértékű DC offsettel kompenzálni? :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.27. 17:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Miért lenne ez jó ez a függőleges hangszóró-tengely egyáltalán,meg fűteni a lengőcsévét ( álló membránnal, elenyésző légárammmal a légrésben )?
SZVSZ, ha már semmiképp sem kerülhet az előlapra a mélyhangszóró, akkor inkább a két oldalra 1-1db 12"-os példány, a legalacsonyabb alsó váltással, ahogy itt is készül: https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=92&t=4675


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.03.16. 08:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Lassan lépnem kell a korral, le akarom cserlni az ősöreg LspLAB 3 szoftvert, leginkább a valósidejű szimuláció hiánya miatt. A kiszemelt a szintén ingyenes VituixCAD. Még nem mélyedtem el a használatában, de így nézegetve, egy igen hasznos tervezési támogatást is kínál:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.03.16. 15:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2017.02.18. 11:42
Hozzászólások: 114
shany írta:
Lassan lépnem kell a korral, le akarom cserélni...


https://kimmosaunisto.net/

Innen tudod leszedni az utolsót, (2.0.100.1)
A korábbiak TLS problémák miatt nem frissülnek rá automatikusan.
REW-vel, Arta-val, Steps-szel és Clio-val is van jó mérési segédlete.
(azt hiszem a CLIO-s a legalaposabb)

Régóta próbálgatom, de valószínűleg nem vagyok hozzá elég okos. :lol:

Edit:(még annyit, hogy a REW-nek van egy early access változata, ami még kellhet hozzá. az meg itt van:
https://www.avnirvana.com/threads/v5-20-14-early-access-build.11154/)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.03.18. 09:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Köszönöm! Még nem kezdtem el beleásni magam, de gyanítom, hogy jelentős időt/energiát kellene rááldoznom. Majd kiderül :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 145 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség