audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:59

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 259 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.23. 20:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Barth Ida írta:
elég csúnyán leszerepelt a 6900-zal szemben

Magas lesz az a léc... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.23. 21:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Lehet, hogy ennek a témának topikot kellene nyitni?

Nagyon ritka, hogy csövet félvezetővel direktben lehet helyettesíteni úgy, hogy más hangi alkatrészt nem kell bántani. Ebben az esetben pedig az összehasonlítás így esett meg, csak maga a félvezető szemben a csővel. Én azt vártam, hogy a félvezető nagyobb dinamikát, erősebb, mélyebbre menő basszust fog produkálni, ehelyett sziszegni kezdett és karcsúbb lett. Az tény, hogy a soványabb basszus miatt a középhangoknál bizonyos részletek jobban körbe vannak rajzolva - de ez engem nem izgat, nem vagyok részlet fetisiszta, a nagy egész mindig jobban érdekelt.

Amikor nálad járt az előfok, akkor még nem volt a katódkövető intallálva, ez a változtatás is hozott egy kis pluszt a konyhára. A katódkövetőt fet-re cserélve romlott a hangkarakter, egy jó adag eltűnt a varázsból, ami pedig ott volt.

Azok a fetek, amiket felsoroltál, technikai szemmel jobbak a 2700-nál. De olyan szemmel megnézve a dolgot, hogy a 6900 fet megfelelőjét keresem, akkor is ezeket ajánlanád? Ugyanebben a topikban van egy lista újra gyártásba vett félvezetőkről, belenéztem, csakhogy ott is a bőség zavara öntött el, mert rengeteg féle van, amiből nem tudok választani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.23. 21:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Nagyon nehéz dolog egy meglévő, jó hangú kapcsolásban egy erősítőelemet kiváltani, főleg úgy, hogy "szemléletet" is váltasz. :lol:

Ahol én ilyen FET-eket alkalmazok (nagy jelű source követő, 200Vpp-ig, A2 módú végcsöveshöz), ott igen kevés cső rúghat labdába hasonló feltételek (kimenő ellenállás, meghajtó képesség, torzítás) mellett. Amikről váltottam (12BH7, 6N6P, EL34), azoknál (pont a FET jobb meghajtási képessége miatt) egyértelműen jobb hangot kaptam.

Ha (line) meghajtási képesség gondot érzel, én a helyedben nem biztos, hogy az erősítő elemhez nyúlnék hozzá, hanem esetleg elgondolkodnék az áramgenerátoros aktív terhelésen.

Persze cél lehet a -horribilis árú és ma már szinte beszerezhetetlen- Bendix kiváltása..... csak az nagyon nehéz lesz. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.23. 22:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Igen, az egyik cél a 6900 kiváltása, de olyan mellékzöngével, hogy azért jobb is legyen ;)

Biztos vagyok benne, hogy a fet jobban hajt, mint a cső, csak a hangkarakterével nem vagyok megbékélve, mert szerintem sovány. Biztos van ennél jobb karakterű eszköz is, csak meg kellene találni. :roll: Azt hittem, source követőként kevésbé fog a hangba beleszólni a fet.

Persze nem minden áron kell a félvezető, mert végszükségben ott van az 5687/7044/182 család is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.24. 00:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Melyik 5687? 7044 is kezd elfogyni. Egy jó E182C legalább 15e db. De miért, és milyen tranzisztorokat helyettesítünk :D :D :D
Szerintem az egyik fenti cső sem tranzisztor helyettesítő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.24. 18:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Barth Ida írta:
Igen, az egyik cél a 6900 kiváltása, de olyan mellékzöngével, hogy azért jobb is legyen ;) ...


Szerintem ez hiú ábránd, sőt...innentől kezdve fölösleges lenne csövezni ;)
Nem hinném, hogy olyan brutális különbség lenne a mosfetek között hangra, talán az euro21 által ajánlott, kisebb meredekségű típusok lehet jobban tetszenének valamivel...
Talán lehetne javítani a hangon negatív visszacsatolással, de ehhez meg plusz erősítés kellene.

Esetleg egy ilyet kipróbálnék, csak mert kicsit másféle, és még nincs tapasztalat vele:
http://hu.mouser.com/ProductDetail/Cree ... 52bg%3d%3d

de leginkább ilyet próbálnék ki, ha valahonnan lehetne varázsolni:
Csatolmány:
Semisouth SJDP170R1400 May 12.jpg
Semisouth SJDP170R1400 May 12.jpg [ 232.25 KiB | Megtekintve 75453 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.24. 23:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Nincs forgalmazója?

Nekem az hiányzik, hogy tudjam, xy erősítőben - ami persze űber szuper - ilyen, meg ilyen félvezető van, akkor azt kéne venni és kipróbálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.25. 21:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Igen, az egyik cél a 6900 kiváltása, de olyan mellékzöngével, hogy azért jobb is legyen


Közvetlenül a cső helyére betett fettel nem fogsz jó hangot elérni. Bármilyen fetet is teszel be, az a büdös életbe nem fog leverni egy 6900-at. Főleg azért mert a fetnek van egy marha nagy feszültségfüggő kapacitása...

Ha a 6900-at akarod leverni félvezetővel, akkor egy csövet szimuláló, összetett kapcsolást kell építened. Illetve sokat kell. :mrgreen: De szerencsére ezek légszereléssel is könnyen összedrótozhatóak.

Katódkövető helyére viszont egyszerűen lehet találni jó dolgokat. A félvezetők ilyen téren szerintem jó választások lesznek.

A lényeg, hogy valamilyen feszültség után húzásos elven működő kaszkód kapcsolású emitter, vagy source követő legyen. Az az elv kigyilkolja a miller hatást, és így annak a feszültség függő jellegét is...

A testes hangkaraktert nehezen fogod félvezetőkkel összehozni. Mivel azt a csövek torzítása generálja egyértelműen. Sokkal valószínűbb egy vékony, hűvös, de nagyon részletező és tiszta hangkarakter. Ha a teltség, meg a melegség is kell, ahhoz trükközni kell a félvezetőknél egy kicsit. :D Bár egy DHT SE-ben ezt a teltségt, meg melegséget meg szokta csinálni a végcső (3-5% torzítása). Szóval akár az is lehet, hogy sokkal jobban illeszkedik egy DHT csövesbe, a vékonyabb, hűvösebb, de tisztább és részletezőbb félvezetős feszültség erősítő... Nem hiába kaptak rá az ARC-nél a félvezetős feszültség erősítésre, meg a csöves-trafós kimentei fokozat kombinációra...

Ha feszültséget is kell erősíteni, akkor viszont csak az összetett, bonyolult félvezetős kapcsolások jöhetnek szóba szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.25. 22:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A feszültség erősítést továbbra is a 6900 csinálja, az utána következő katódkövetőt cseréltem ki a K2700-as source követőre. Itt kellene egy jó eszközt találni. A fetek alapból jó paraméterekkel rendelkeznek erre a célra, bipoláris tranyókból elég nehéz 400V-osat találni. Csak a bőség zavara van a feteknél, mert egymillió típus van, ami jó lehet. Elkezdtem utána menni a shany által linkelt félvezetőknek, a cree féléből már úton van kettő, a féldéli már nehezebb dió.

A 6900 nem csak testesebb hangú, hanem reprodukál vagy teremt egyfajta atmoszférát bizonyos jobb felvételeknél, ami a legjobb eszközök sajátja. Ezt a fajta atmoszférát keressük, amikor különbséget teszünk jó és nem annyira jó felvételek között. Ezt néhány tranzisztoros erősítő is tudja, csak azok alkatrészei állják a 400V-ot?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.25. 22:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
300V-os tranzisztor nem jó semmiképp?

Egyébként lehet trükkös kapcsolásokat csinálni sokfélét. Akár vegyesen. 400-500V-os fetekkel, meg kisfeszültségű tranyókkal.

Az a baj, hogy pont ezeknek a nagyfeszültségű feteknek szokott ritka s...r hangja lenni.

Mondjuk nekem a katód követőkkel sincsenek túl rózsás tapasztalataim. Vagy valami kemény durvulást visznek be, vagy valami kitompult, részletgyilkos hangképet állítanak elő, vagy egyéb durva színezést visznek be...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.25. 22:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
A 6900 nem csak testesebb hangú, hanem reprodukál vagy teremt egyfajta atmoszférát bizonyos jobb felvételeknél, ami a legjobb eszközök sajátja.


Ilyesmire félvezetők, meg kondenzátorok, meg ellenállások is képesek. Ha beletenyerel az ember egy megfelelő alkatrészbe, akkor az egy adott kapcsolásba csinálhat ilyet. Az a gáz, hogy egy másik felállásba ugyanaz az alkatrész rendszerint egyáltalán nem szokta hozni a formáját.

Én legutóbb 2 db rohadt SMD ellenállással jártam így. Csak már azt se tudom, hol vettem meg mikor. Pedig jó lenne ha emlékeznék rá...

Idézet:
Egy source követőt csinálok vele line fokozat végére, 10mA környékén hajtanám, de ha van értelme, feljebb is mehetek az árammal.


Line fokozat végére minek a 400V-os félvezető? Ha nem 300B féleséget akarsz meghajtani, hanem egy line fokozatba kell, akkor kell neki egy külön táp, aztán bármivel lehet próbálkozni. Kapásból lehetne belepróbálni például az Etalon preampli kimeneti bufferét, ami 4db tranzisztorból áll, meg egyéb dolgokat...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.26. 00:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Megint FETRONT építetek. Mint BÁN/UC21m/stb... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.26. 23:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
KD mester írta:
Idézet:
A 6900 nem csak testesebb hangú, hanem reprodukál vagy teremt egyfajta atmoszférát bizonyos jobb felvételeknél, ami a legjobb eszközök sajátja.


Ilyesmire félvezetők, meg kondenzátorok, meg ellenállások is képesek. Ha beletenyerel az ember egy megfelelő alkatrészbe, akkor az egy adott kapcsolásba csinálhat ilyet. Az a gáz, hogy egy másik felállásba ugyanaz az alkatrész rendszerint egyáltalán nem szokta hozni a formáját.

Én legutóbb 2 db rohadt SMD ellenállással jártam így. Csak már azt se tudom, hol vettem meg mikor. Pedig jó lenne ha emlékeznék rá...

Idézet:
Egy source követőt csinálok vele line fokozat végére, 10mA környékén hajtanám, de ha van értelme, feljebb is mehetek az árammal.


Line fokozat végére minek a 400V-os félvezető? Ha nem 300B féleséget akarsz meghajtani, hanem egy line fokozatba kell, akkor kell neki egy külön táp, aztán bármivel lehet próbálkozni. Kapásból lehetne belepróbálni például az Etalon preampli kimeneti bufferét, ami 4db tranzisztorból áll, meg egyéb dolgokat...



A line végére azért tennék 400V-os tranyót, mert az előtte lévő sima anódkövető tápjáról menne, ami 300V környéki tápot kap. Nem csinálnék neki külön tápot. A 6900-nak kell egy jó fél perc, amíg az áram megindul rajta, addig vagy 350V környékére felkúszik a tápfesz, mert csak a RIAA csövei visznek pár mA-t.

Ami fetes erőlködőt eddig hallottam, az mind steril hangú volt a szó rossz értelmében. Egy pár típust kipróbálok, aztán lehet feladom a küzdelmet. Egyszerű a próba, csak kihúzom a csövet és bedugom a feteket hűtőbordán, kis segéden.

Van néhány varázs alkatrész, ilyen a NOS 6072, jensen ezüst kondi, BG WKZ, NH, NX, Elna Cerafine, Shinkoh tantál ellenállás, Vishay Z foil. Ezek nálam szinte mindig működnek, csak néhány év és még az olajsejkek se fognak tudni szerezni belőlük. Valaki feltalálhatná már az időutazást, mert a 6900 100$-os korából vennék egy halmot! Vagy amikor a WKZ 200Ł volt ........

Az etalon preampli rajza hol érhető el?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.27. 20:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Én is úgy gondolom, hogy egy szál mosfettel vagy bipoláris tranzisztorral nem fog sikerülni a mutatvány.
Ha nem ragaszkodnánk ehhez a tápfeszültséghez, akkor a kis jelszint miatt elég lehetne egy JFET is, pl. a 2SK170, én talán ezt gondolnám a legesélyesebbnek. Bipoláris vonalról pedig 2SC3423.

Ha viszont ragaszkodunk a magas tápfeszhez, akkor csak valami komlexebb megoldás nyújthatna megfelelőt.
KD említette a fesz.utánhúzást. Én is próbálgattam ilyesmit, de úgy gondolom, hogy egy mosfet tápfesz.utánhúzva még mosfet marad, még ha jobb is lehet az eredmény, pontosabban cső nem lesz belőle.
Ha már tápfesz. utánhúzás és a terhelés sem számottevő és kézben tartható, meg lehetne próbálni pl. az említett JFET-t , bár szükség lenne egy áramgenerátorra is a source-ba ellenálás helyett ( DC csatolást feltételezve az előző fokozattal ), ez egy újabb változó.

Pl. DN2540-nel ez lehetne egy CCS, az utánhúzást a legegyszerűbben szintén egy szimlpa DN2540-el lehetne csinálni, ez így kb 2V-os tápot biztosítana a 2SK170-nek.


Bár nem próbáltam még SIT-t de valami ilyen jellegű eszközt még el tudnék képzelni nagy tápfeszre, de sajnos rendkívül kicsi a választék, 400V-ra csak nagyon nagy teljesítményűt lehet találni.
Esetleg tápfesz utánhúzva a 2SK78 ( 200V-os ! ), erről talán tunerman tudna mesélni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.28. 18:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Az etalon preampli rajza hol érhető el?


Az sehol. Egy haverom kirajzolta a gyárit. :D Kaptam tőle én is egyet, de még a panel fényképét se tehetem fel ide. Állítólag idáig minden csöves preampot levert, amit próbáltak. Valami konrád dzsonit is. Azt mondjuk nem tudom, hogy konkrétan 6900-at raktak e bele. Valószínűleg nem...
A +-24V-ról működő buffer része nem nagy kunszt. Szerintem azt négyszemközt megoszthatom. 4db tranyó...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.28. 22:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
KD mester írta:

Az sehol. Egy haverom kirajzolta a gyárit.


Ó, hát így könnyű ....
Minden esetre megköszönném a rajzot, mert bár szeretném megtartani a 6900-at a feszültség erősítő poziban, bufferként jöhetne valami más. A +/-24V nem hangzik jól, de hátha lehetne adaptálni kicsit feljebb, néha egész érdekes dolgok összejönnek. Van amikor egy kapcsolás csakis egyfajta alkatrészezéssel egyetlen beállítási pontban tudja azt, amit tudnia kell, máskor meg teljesen más mindennel csak az elv is jól alkalmazható.

Na itt van az asztalomon két CREE c2m1000170d, talán a hétvégén megfülelem.
A Semi South fet szintén egy lehetetlenség, a gyár becsukott.

Egyébként több biztonsági intézkedéssel 250V-os tranyóig le lehetne menni, ott van esetleg jó ajánlat?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.02.28. 23:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
MPSA42, MPSA92. Ellenütemben. Esetleg MJE340, 350.

Sajnos, minél nagyobb az árama, annál jobban szokott szólni. :D

300V-os tápfeszből 150Vx3mA-ig lehet elmenni a disszipációval TO92 tokra maximum. De inkább csak 2mA-t engednék neki. Van nagyobb teljesítményű, hűthető tokban PZTA42, meg PZTA92 néven. Azzal feljebb lehet menni az árammal.

Két tranyó, két emitter ellenállás. Az anód áramot átkergeted egy piros leden mondjuk, aztán megvan az előfesz is nekik...

Hangolhatod még egy terhelő ellenállással a csatoló kondér után. (10-20K).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.03.01. 23:18 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
KD mester írta:

Az sehol. Egy haverom kirajzolta a gyárit.


Ó, hát így könnyű ....
Minden esetre megköszönném a rajzot, mert bár szeretném megtartani a 6900-at a feszültség erősítő poziban, bufferként jöhetne valami más. A +/-24V nem hangzik jól, de hátha lehetne adaptálni kicsit feljebb, néha egész érdekes dolgok összejönnek. Van amikor egy kapcsolás csakis egyfajta alkatrészezéssel egyetlen beállítási pontban tudja azt, amit tudnia kell, máskor meg teljesen más mindennel csak az elv is jól alkalmazható.

Na itt van az asztalomon két CREE c2m1000170d, talán a hétvégén megfülelem.
A Semi South fet szintén egy lehetetlenség, a gyár becsukott.

Egyébként több biztonsági intézkedéssel 250V-os tranyóig le lehetne menni, ott van esetleg jó ajánlat?

Aztán majd tájékoztass bennünket a CREE tranyók hangjáról!
Talán egy próbát ez is megér, ha beszerezhető reális áron:
http://documentation.renesas.com/doc/pr ... 115152.pdf
UI: Esetleg engem is érdekelne pár darab. ....de lehet valaki majd jól leszólja. ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 20:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Jobb híján itt kérnék segítséget. Kínai 8,4V-os Li-ion toltő második töltéskor megadta magát. Egy félvezető gyanús volt, a kapcsolo ST gyártmányú(?) 13003 kapcsoló tr. Bekötése adatlap szerint: E C B. Így mérve nem jó. De ha megfordítom a kivezetéseket, B C E, így mérve jók az átmenetek. Ez a bekötése a CDIL c13003 trnzisztorának, ST-ben ilyet nem találtam. Most vagy a nagy hamisítási lázban írtak el valamit a kis kínaiak, vagy rossz az ST adatlapja, ami nem valószínű. Tönkremehet úgy egy tranzisztor, hogy 180 fokban átfordítva hibátlan átmeneteket mérek? :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 21:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Mérj egy bétát, egyből kiderül, hogy jó-e.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 22:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
levél elküldése után jutott eszembe. Nos gyári bekötés szerint béta 0, fordított esetben 4. Tehát rossz. Mindenesetre ilyen meghibásodásal még nem találkoztam. Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.08. 18:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
Barth Ida írta:
...Na itt van az asztalomon két CREE c2m1000170d, talán a hétvégén megfülelem...

Aztán majd tájékoztass bennünket a CREE tranyók hangjáról!
db
Kiderült már valami ezekről a CREE fetekről ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.13. 17:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Na egy pár napja bekerült a C2M páros az előfokomba. Aztán kezdetét vette a szokásos csereberés próba sorozat. De már az első hangokon hallani lehetett, hogy ez a fet egy kategóriával - vagy kettővel? - feljebb zenél, mint a 2SK2700. Az a karcosság, érdesség, ami annyira zavart, teljesen eltűnt. A basszus is helyén van. Teljesen vállalható hangja van. Tény, hogy a 6900 aura teremtését nem produkálja, a színpad némileg kisebb méretű. Minden esetre, ez a fet visszaadta a bizalmat abban, hogy vannak jó félvezető eszközök is és érdemes keresgélni köztük. Átépíteni az előfokot nem igazán akarom, bár a csatornánként 2db 20A-t kipróbálnám szívesen ....

Ha realistán nézzük a dolgokat, akkor a tranyónak nem a 6900-at kell megvernie - bár ez volna a legjobb helyzet - hanem a ma még beszerezhető csöveket. Ezek a 7044/5687/182-k, még beszerezhetők, nem is túl drágán, Raytheon 5687-em van egy rakás, Mullard E182CC-is egy pár, a GE7044-eimet elpasszoltam, mert nem tetszettek. A CREE nagyjából egy ligában focizik a Raytheon 5687-ekkel (amik a fenti ligából a legjobbak), hogy a végén melyik lesz a jobb, azt nem tudom, de durva érték beli különbség nincs köztük.

Akinek még van ötlete, hogy milyen fetre, nagyfesz tranyóra érdemes ráugrani, az ne tartsa magában. 300V és 5W-ban húznám meg a határt, amit minimum tudnia kell.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.13. 22:32 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Örülünk a sikernek, mert ez ugye annak tekinthető! :D
Azt meg lehet tudni, milyen beállításban mennek most nálad a CREE-k? :?:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.13. 23:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
A CREE nagyjából egy ligában focizik a Raytheon 5687-ekkel (amik a fenti ligából a legjobbak), hogy a végén melyik lesz a jobb, azt nem tudom, de durva érték beli különbség nincs köztük.

Akinek még van ötlete, hogy milyen fetre, nagyfesz tranyóra érdemes ráugrani, az ne tartsa magában. 300V és 5W-ban húznám meg a határt, amit minimum tudnia kell.


Akkor még egy ON MJE340-et is kipróbálhatsz akár. Ha raksz rá megfelelő hűtő bordát, akkor tud 5W-ot is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 20:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Barth Ida írta:
... A CREE nagyjából egy ligában focizik a Raytheon 5687-ekkel (amik a fenti ligából a legjobbak), hogy a végén melyik lesz a jobb, azt nem tudom, de durva érték beli különbség nincs köztük.

Akinek még van ötlete, hogy milyen fetre, nagyfesz tranyóra érdemes ráugrani, az ne tartsa magában. 300V és 5W-ban húznám meg a határt, amit minimum tudnia kell.

Úgy gondolom, ez egészen szerencsés dolog ( természetesen nekünk is :D ), viszont én arra tippelnék, nem hogy jobbat, de olyen félvezetőt sem fogsz találni, amely eléri ezt a szintet.
Én inkább megpróbálnám ezt a fokozatot finomítani:
- munkaponti áram
- a fokozat tápjának elszeparálása
- esetleg a táp-utánhúzása ( kisebb tápfeszültségen lehet másképp is szól )

Az igazán szép még az lenne, ha fesz. erősítőként, is földelt-source kapcsolásban is produkálna valami kiemelkedőt...


pl.: Az MJE15034-et, 2SC3503-a nem érdemes kipróbálni sem szvsz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 21:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ez szerintem nem járható út így...

Ilyet lehet csinálni, hogy egy katódkövető helyére betett félvezető jó eredményt hoz. De akkor is. Ott van előtte még egy 6900. Akkor meg sokkal előrébb nem jutottunk, mert így is, úgy is kell bele.

Valószínűleg össze lehet hozni félvezetővel olyan előfokot, ami még a 6900-at is simán megveri. Csak szerintem nem így. (Hogy a konrád dzsoniba csak úgy bedugjuk a tranzisztort a csövek helyére :mrgreen: ). A feszültség erősítésnél meg már nem fog ez olyan könnyen menni.

Nem szoktak a félvezetős dolgok jók lenni ilyen alapkapcsolásokba...

Egyébként nem értek egyet shany-al, hogy ezzel a fettel meg lett fogva az isten lába. Valószínűleg lehetne találni még jobbat, aztán annál is jobbat, stb, stb. (Ez még csak a második kipróbált valami volt).

Ez csak egy sima feszültség követőként működik, viszonylag alacsony impedanciáról hajtva, nagyon kis jelszinten. Nem olyan szokatlan jelenség, hogy ilyen üzemállapotban tűrhető hangja van. Valószínűleg még sok más dolog beválna ebbe a pozícióba. Akár filléres valamik is....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 21:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Szóval szerintem nem a CJ-t kéne átalakítani félvezetősre, hanem teljesen más, tisztán félvezetős dolgokat kéne építeni. És azokat kéne a CJ ellenében kiélezni. Aztán ha sikerül, akkor nem kell 6900-at venni többet.

(Ráadásul nem szűkül be a választék a 400V-os tranzisztorokra, stb).

A következő érdekes, meg elgondolkodtató kísérlet lehetne, hogy hogy szól a fet magában, úgy hogy nincs előtte a csöves fesz erősítés? (Csak simán feszültség követőként).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 21:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Nekifutottam még egy pár beszerzésnek, benne lesz az MJE is, filléres, pár perces munka az adapterre szerelni. 2N5657G, meg az a Renesas is talán, amit írtatok.

A beállításokról - 12mA van rajta összesen, 13k source ellenálláson ül, a táp 280V körüli. Teljesen szokásos módon ugyanazt a tápot szívja, mint az előtte lévő feszültség erősítő fokozat. Ezt nem szedném szét, mert 150u 350V-os BG VK-ról kapja a delejt, ami azért használ neki. Túlzottan az áramát se növelhetem meg, mert akkor az egész RC szűrő láncot alakíthatom át, ami kínos lenne, mert minden feszültséget újra állíthatnám be, ami az összes ellenállás cseréjét jelentené. Ezek sem egyszerű játékosok, nincs belőlük számolatlanul.

Milyen trükkre gondoltok a source ellenállás helyett? Ami azért legyen jobb a 2W-os Shinkohnál? Eddig csak a Z foil tudta ezt meglépni, de az nem trükk, hanem elszántság kérdése.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 21:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Pédául áramgenerátorra. Egy pár félét ki lehet próbálni...

De az ellen ütemű kimeneti buffer sem volna elvetendő dolog.

Egyébként nehogy már Z-foil kelljen a fet source-ba?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 22:05 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
Szóval szerintem nem a CJ-t kéne átalakítani félvezetősre, hanem teljesen más, tisztán félvezetős dolgokat kéne építeni. És azokat kéne a CJ ellenében kiélezni. Aztán ha sikerül, akkor nem kell 6900-at venni többet.

(Ráadásul nem szűkül be a választék a 400V-os tranzisztorokra, stb).

A következő érdekes, meg elgondolkodtató kísérlet lehetne, hogy hogy szól a fet magában, úgy hogy nincs előtte a csöves fesz erősítés? (Csak simán feszültség követőként).


Például itt egy jó kis "katódkövető" FET hozzá. Bár kissé drága, de ha elég a max. 90V akkor kiváló választás lehet (Cin = 50pF mindössze)!
Ezzel tervezgetem a következő hibrid füleserősítőmet...
http://hu.mouser.com/ProductDetail/Supe ... sTTG9QE%3d
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 22:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Nem olyan kicsi az a jelszint. A végfokomnak kell vagy 8-9Vpp a teljes kihajtáshoz, az már nem a pici kategóriába tartozik. Nagyreményű félvezetős előfokok el szoktak hasalni a feladaton.

Biztosan lehet mindentől jobbat készíteni. Ez a kapcsolás arra jó, hogy a félvezetők "saját hangját" meg lehet ismerni vele. Talán ha itt sikerül kiválasztani azt az eszközt, ami alapból "jobb", mint a többi, akkor kevesebb macera azokkal összerakni más kapcsolást, ami megint csak "jobb" lehet, mint a kevésbé baráti alkatrészekből készített. Ahogy a Bx erősítőkön futott körökön látom, ott is alapvető fontosságú a normális hangú félvezetők beépítése, azok nélkül nem az igazi az eredmény.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.16. 16:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként néztem a csoda fetedet.

Szél-nap erőműbe, frekiváltóba, batár nagy villanymotorokhoz (villamos, ilyesmi) :mrgreen: célra kifejlesztett FET család legtörpébb tagja. Szóval nem a highend audió piacot célozták be vele. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.16. 22:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A 300B eredetileg tápegység stabilizátor cső volt, a GM70 meg valami adócső meghajtója. Aztán meg belőlem orvost akartak faragni a szüleim, és lám ... Szóval a szándék meg a valóság gyakran félresiklik.

Appropo:
2SK1152L jön vagy 10 db csak úgy a próba kedvéért, meg az MJE340 is.
Folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.17. 00:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Pár kevés ember tudja itten, hogy mennyire fontos a félvezetőknél a hőtranziens torzítás. Milyen gyártó, milyen sorozatszámú, melyik terméke meddig, milyen sebességgel tudja követni a jelváltozást. Félvezetőknél. MAGÁNVÉLEMÉNYEM szerint KD mester szerintem ezért alkot jó dolgokat. Mert kipróbálja.
Más. Amúgy a 300B tudomáson szerint nem tápegység cső volt, telefon vonalak meghajtására alkalmazták, pl. ATLANTI-ÓCEÁN alatti kábeleknél.
Jean Hiraga: "INITIATON AUX AMPLIS A TUBES" Sajnos francia nyelven van. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.04.28. 12:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.07.17. 08:58
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Maglód
Lenne egy kérdésem a fórumtársakhoz.Az MJ 15003-at szokták hamisítani vagy nyugodtan megvehetem a HQ-ban?

Köszi a választ előre is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.14. 20:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
atreides írta:
Lenne egy kérdésem a fórumtársakhoz.Az MJ 15003-at szokták hamisítani vagy nyugodtan megvehetem a HQ-ban?

Köszi a választ előre is.

http://sound.westhost.com/fake/counterfeit-p1.htm

( Én még csak hamis tranzisztorokat vettem a HQ-ban, de némely típusból van eredeti is, csak én vagyok szerencsétlen...Vagy válogatós. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.16. 19:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.07.17. 08:58
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Maglód
Köszönöm szépen a segítséget!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.18. 10:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
A jó minőségű elektroncsövek helyettesítése bármilyen(!) FET eszközzel szerintem elég reménytelen.
A MOSFET -ek és a V-FET -ek vezérlése a problémás gate elektródán keresztül nem egyszerű eset - talán nincs is jó megoldás... Jelenleg a source elektródás meghajtás különböző változatain dolgozom és vannak már biztató jelek 8-)

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.20. 19:11 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
A 300B eredetileg tápegység stabilizátor cső volt, a GM70 meg valami adócső meghajtója. Aztán meg belőlem orvost akartak faragni a szüleim, és lám ... Szóval a szándék meg a valóság gyakran félresiklik.
Appropo:
2SK1152L jön vagy 10 db csak úgy a próba kedvéért, meg az MJE340 is.
Folyt. köv.

Na ezekkel mi a helyzet?
És hol szereztél 2SK1152L-t?
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.20. 19:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Végülis sehol. Ugyanis nem az a verzió jött, amit rendeltem, ezért nem vettem át. A rövidebb lábú verziót a Halmágyiék tudják hozni, ha érdekel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.20. 21:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A 2SK1152L-hez végül is az IRF710 is hasonló, meg lehetne is találni még néhányat alapvető paraméterek alapján...

( Esetleg még egy IXTP 02N50D-t is hozzá lehetne csapni, meg persze ott van a DN2540, ha már depletion-mode mosfet. Bár az utóbbit próbáltam földelt source módban, ott elég gyönge volt. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.21. 19:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Hát, hogy őszinte legyek, kicsit kifogyott belőlelem a lelkesedés. Még próbálok néhány kört a SIT-ek területén, aztán meglátjuk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.05.21. 20:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Én biztosan nem akarlak újabb pénzköltésre rábeszélni, a CREE sic-mosfetet is valószerűtlenül nagy fogásnak tartom...

Esetleg, ha kisjelű SIT-ek 2SJ.. / 2SK... , netalán TKS45F320-323 vásárlásán gondolkodsz, engem is érdekelne némely típus...
Csatolmány:
Tokin and Japanese V-FET - SIT.pdf [34.17 KiB]
3143 alkalommal.

Csatolmány:
Tokin TKS45F323 02 Sit.gif
Tokin TKS45F323 02 Sit.gif [ 158.98 KiB | Megtekintve 72858 alkalommal. ]

Csatolmány:
Tokin TKS45F323 06 Sit.gif
Tokin TKS45F323 06 Sit.gif [ 87.06 KiB | Megtekintve 72858 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.06.18. 21:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Hello,

Tud valaki TO-247 tokozású alternatívát STP55NF06-hez? Rod Coleman féle DHT (VT-4-C) fűtéstápegység áramgenerátorának mosfetje.

Köszi előre is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.06.18. 23:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ez hasonló valamennyire pl.:
http://www.irf.com/product-info/datashe ... 44npbf.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 17:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Köszi!!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 19:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Az enyémben IRF540 van (fölül pedig BDW93c). Mindkettő TO220 tokos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 23:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Melyik csőhöz van az IRF540? #26 vagy 300B?

Hogy őszinte legyek, az egész arra megy ki, hogy a mica szigetelésű fém to-220 tokozást kiváltsam műanyagra, szimplán esztétikai okokból... :ugeek:
Létezik az eredeti STP-ből is műanyag, csak 30W-os disszipációt adnak meg a to-220fp tokozásra 25 fokon, ami bekapcsoláskor nem elegendő a hideg 211-hez az áramgenerátornál. ezért gondoltam egy to-247-et ami még mindig sokkal esztétikusabb, mint egy fém to-220.
Felül a műanyagtokos BDW93CFP minden gond nélkül üzemelhet... (gondolom én)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 23:37 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Szomi írta:
Melyik csőhöz van az IRF540?

211.
"trimmer range: 2.7...3.7A
Supply voltage: 15VDC"

Egyébként a BDW93c is fémtokos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 259 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség