audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 01:19

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 362 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2014.08.23. 09:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Azért nem érdemes túlzásokba sem esni. A BG összes variációja elko szerkezetű, ahol egy feladat elkót kíván, vagyis relatív nagy kapacitás kis térfogatban, ott a BG kiváló választás (volt, amíg lehetett kapni). Ezzel együtt én csatoló funkcióba max 1-2uF-ig nem tenném be se tranyós sem csöves környezetbe, oda bőven van jobb választási lehetőség PP, teflon, olajpapír, csillám változatokból. Hangolgatás? .. legyen akinek ez a mániája.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.23. 09:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Toto írta:
Szerintem alkalmazásfüggő lesz a történet. Ahhoz, hogy ilyen egyértelműen bizonyuljon, ott kell lenni mellette a BG-nek is.
Aztán, mint első mondatba le is írtam, nem biztos, hogy más pozícióba is az válik be. Urak/Hölgyek... Tessék kikísérletezni!

A magvas kijelentést te tetted bizonyítani neked kell, én rengeteget kísérleteztem hogy legalább a BG-t megközelítsem, nem sikerült :(

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.27. 05:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 509
Reménytelen dolog, különösen a jobb-fajtáknál (nem Blackgate STD vagy különösen PK, de azok is jók). Tudni kell, hogy a BG nem polar típusoknál már bevált szokás a a párhuzamosítás ezer éve, ez a konfiguráció a Super E-cap nevet kapta szerényen de megérdemelten.

Toto írta:
Továbbra is fenn áll a véleményem, hogy simán helyettesíthető a Black Gate, több (megfelelő) kondenzátor párhuzamos kapcsolásával..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.27. 20:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Tegnap este életemben először volt lehetőségem a saját rendszerembe Blackgate kondit bepakolni.
12B4A előerősítőm katódkörében eddig 810uF Sanyo Oscon kondi volt. Vettem 2db BG std 680uF, 65V-os kondit. Azóta az a véleményem, hogy elektrolit kondenzátorokból létezik a BG, és az összes többi (legalábbis katódkörbe).

Ha a különböző kondenzátorok párhuzamos kapcsolásával történő helyettesítő recepttel a BG iránti jelenlegi eufóriámból bárki ki kud ábrándítani, könyörgöm, tegye meg! Ha nem, hallgasson örökre. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.27. 21:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Az oscon úgy rémlik nekem, hogy az a szilárd elektrolitú dolog, amiről többször hallottam, hogy analóg dolgokba ritka s...r hangot csinál...

Micsodába próbáltad a BG-t? SE végfok, vagy valami más?

Egyébként villanymotorokhoz lehet kapni több száz uF-os olaj-papír kondikat. Valaki esetleg próbálkozott ilyennel?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.27. 21:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
KD mester írta:
Az oscon úgy rémlik nekem, hogy az a szilárd elektrolitú dolog, amiről többször hallottam, hogy analóg dolgokba ritka s...r hangot csinál...

Micsodába próbáltad a BG-t? SE végfok, vagy valami más?

Egyébként villanymotorokhoz lehet kapni több száz uF-os olaj-papír kondikat. Valaki esetleg próbálkozott ilyennel?

12B4A előerősítő katódkörébe tettem.

10-20 mikrós olajkondit (GE, ASC) csöves fokozatok tápjába használok nagy megelégedéssel. A több száz mikrós érték kb. annyiba kerülhet, mint egy BG.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.29. 12:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
KD-t meggyőztem, hogy szerezzen be KCMP-302-t.
Eddigi kipróbáltak közül ez lett a legjobb, de annyira, hogy a hangminőségét sehogy sem tudnám nélkülözni.
Kíváncsi vagyok, hogy válik be KD rendszerén, persze, ha hozzá is fogja hangolni 200 óra járatás után.


Csatolmányok:
IMG_5572.JPG
IMG_5572.JPG [ 658.54 KiB | Megtekintve 66064 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.29. 13:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Két Matrix nevű meghajtóba 1uF-os KCMP-t tettem. Párszor meghallgattam, az volt a referencia példány. De aztán valakinek gyorsan kellett és csak ez a 2 volt. Így hát eladtam a két meghajtót KCMP-stül. :oops:

Ha megjönnek a 2uF-osok, akkor összehasonlítom a patkolt fűrészelt kondival. 3,3nF-os Kemet kondival patkolva marha tiszta, transzparens hangja van, de nagyon legyilkolja a mély tartományt. Még mással is lehet patkolni. Van ilyen sárga vackom, az is jó mellé. Sajnos a 3,3nF-os Arkotronics nem vált be, pedig tök ugyanúgy néz ki, mint a Kemet.

Viszont ez a patkolt fűrészelt kondi 50Ft alatt van, a KCMP meg 1000Ft/db áron volt....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.29. 13:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
200 óra kell bele! Ezt le is írtam sokszor... Addig ne ítéld meg a hangját!

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.29. 13:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát én nem fogok vele 200órát várni. Elég öregek, meg biztos bejáratódtak már 50 évvel ezelőtt... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.29. 14:07 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
Hát én nem fogok vele 200órát várni. Elég öregek, meg biztos bejáratódtak már 50 évvel ezelőtt... :lol:

Pedig kellene...
De az is jó ha beépítés előtt, egy ellenálláson keresztül (100-1000Ohm) rákötöd 30-50VAC-re, az majd jól bejáratja neked! :lol:
Egy hét és már kész is...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.29. 22:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
KD mester írta:
Hát én nem fogok vele 200órát várni. Elég öregek, meg biztos bejáratódtak már 50 évvel ezelőtt... :lol:


Hát KD, ez nem úgy van, ahogy Móriczka elképzeli. Tudom, hogy hülyeségnek tartod ezt az egész bejáratósdit, de attól, hogy
te annak tartod, az nem úgy van.
200 óra minimum... De észrevételem szerint finomul az tovább is. Elsőre nem fog jól szólni, ha úgy gondolod, ha nem.
Nekem is felhívták erre a figyelmemet... Addig meg tök fölösleges párhuzamosan kötögetni, stb.
Én 820-910pF SM-eket raktam oda. Teljesen jó úgyis. De lehet nyilván kísérletezni.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 00:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Akkor le....om, eladom a francba ezt a sz...r KCMP-t. Olyan f..s nem kell, amire 200 órát kell várni, hogy normálisan szóljon.

Meg szerintem ez csak pszichológiai hozzászokás. Siemenset kellett volna vennem az árából. Azt is akartam, nem ezt a szutyok KCMP-t. :evil:

A Siemens legalább azonnal úgy szól, ahogy kell, nem kell neki hókuszpókusz. Mindennek van egy ésszerű határa. A 200órás járatási időt igénylő avas f..s fémhulladék túl van az ésszerűség határán...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 00:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ha nem hiszel ebbe a hülyeségbe, az már a te bajod.

Ez messze nem pszichológiai dolog, de mivel soha nem próbáltad, így nem is mondhatsz véleményt.
Amúgy pedig nem szar. Olyan szinten megvan csinálva, tekerve, stb... ami tényleg korrekt minőségű.
Ami pedig a kinézetét illeti, olyan, amilyen... Le lehet festeni, a gagyi füleket le lehet róla forrasztani, így
normálisan forraszthatóvá is válik.

Vannak igen pszichológiai esetek is, de ez messze nem az.
200 órát meg csak egyszer kell megcsinálni... Mondjuk úgyse lesz több, mert felvásároltam az összeset.

_________________
http://diyaudio.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Toto 2014.08.30. 00:37-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 00:36 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Szvsz a Siemensnek is kell a bejáratódás...
Még ha egyből is tetszik, hidd el hogy 50-100 üzemóra után sokkal jobb lesz! ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 00:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként kiváló marketing duma lehetne ebből az ilyen gyíkvarázsló féléknek. Igaz hogy sz...rul szól a cucc, de várjál csak 200 órát, utána milyen q...va jó is lesz az... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 00:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Jó, hát úgy nyilatkozol a hangjáról, hogy ki sem próbáltad, mert nem próbáltad ki, és be sem járattad...
2000 Ft-ot pedig messze megért... Sokkal többet, mint a szar JB-d. Eddigi több, mint 45.000 Ft-os trafós költekezés, stb után
földhöz ne vágjon már 2000 Ft, amiből még nem is szart vettél.

De én le is szokok erről a rábeszélős hülyeségemről végleg. Elegem van. Nem akarok abban hibás lenni, hogy valaki
elképzelt, előre elítélt elméletéhez nem passzol az ötletem.

_________________
http://diyaudio.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Toto 2014.08.30. 00:53-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 00:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Ha nem hiszel ebbe a hülyeségbe, az már a te bajod.


Sok mindenbe hiszek, vagy legalábbis elképzelhetőnek tartok sok mindent, amit pár éve tök hülyeségnek neveztem volna csuklóból.

De ebben az esetben nem számít, hogy mit hiszek. Az se számít, ha 200 óra után tényleg halálközeli élményt okoz a hangja, annyira jó.

Mert nekem nem kell olyan alkatrész, amit járatni kell. Nem kell semmi olyan, ami azonnal, a beépítéstől számított 0s után, nem hozza azt, amit kell. Az ilyen már régen rossz. Függetlenül attól, hogy miben hiszek, de még attól is, hogy mi az objektív igazság.

Tudod miért? Mert ha az ilyen kondenzátor kap egy polarizációs feszültséget pár órára, aztán egy ilyen hosszú időállandójú polarizáció beüt nála, akkor megint s...r lesz, azt megint több 100 órás nyúzatással lehet csak megszüntetni a benne lévő polarizációt. (Olyan ez, mint egy felmágnesezett csavarhúzót lemágnesezni).

S...r a dielektrikum, hogy több órás, meg napos másodlagos dielektromos polarizációs jelenségeket produkál. Ez még egy egyenáramot szállító középfeszültségű távvezetéknél is gáz dolog (haltak már meg a jelenség miatt ;) ), nem hogy egy audio csatoló kondenzátornál...

Amelyik kondit járatni kell, azt el kell felejteni szerintem. Napszaktól, aktuális előélettől, stb fog függeni a hangja. És bármikor el...ódhat újra, a nagy-hosszú bejáratás után is... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 00:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Én nem tapasztaltam, hogy rosszabb lett volna utána bármikor is. Pedig sokat hallgattam zenét. Szerencsére.
És pár éve már ezt alkalmazom csatolóhoz.

Amúgy se legyél kiakadva, ebből már úgyse lesz több. B5-höz is bevált, azon módosítani sem kellett.

Javaslatom az: Hogy későbbiekben próbáld így ki, ahogy leírtam. Addig úgyse tudod meg a hangját, azt se, hogy ez hogy viselkedik.
Szétszedték, és wax-ot, papírt, és alumíniumot találtak benne, komoly géppel összetekercselve.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 01:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
De, kipróbáltam, csak az 1 uF-osat. Nem volt rossz, de nem éreztem azt sem, hogy ez valami pótolhatatlan dolog lenne. Az, meg hogy 200 órás járatást igényel = nem érdekel, bármilyen hangja is van 200 óra után....

Tegyél rá egy 9V-os elemet egy órára. Ha ettől sz...rabb lesz a hangja, dobd ki a TT...a...

A JB nem sz..r. Ki sem próbáltad 3,3nF-os kondival patkolva. Az legalább rögtön jó, nem úgy, mint ez a sz...ra sem való, f...s KCMP. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 01:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Jó, hát, én nem érzem ennek szükségét, pláne úgy, hogy mindenhova bevált. 1uF/kisebb feszültségű hangját nem ismerem.
Biztos nem az, mint a képen láthatóak.
Javasoltam, amit javasoltam, nem kell megfogadni, el is adhatod akár...

De nem vagyunk egyformák, nem is kell, hogy azok legyünk... 8-)
Mélyben nem lesz jobb a JB-d a 3n3-al. Sehogy sem volt jó.
De nem akarok vitázni, én nem akartam rosszat...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 01:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Tök más hangja lett volna kisebb kondival patkolva. De azt úgy nem próbáltad ki...

A CF3-ba tényleg nem passzolt. Meg más dolgokba sem feltétlenül. De van amibe meg igen.

Most 30Ft-os kondenzátor van a CF3-ban. Egy 10Ft-os sárga vacakkal patkolva. Olyan legalább, mint a KCMP volt. Viszont k...va tiszta és már 200ms járatás :mrgreen: után is b... (borzasztóan jól szól rövidítése :lol: ) jól szól. Sajnos a mély tartománya is olyan, mint a KCMP-nek volt, de hát valamit valamiért...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 11:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Amúgy ezek nem voltak használva soha, amit te vettél, azt max. a tulaj próbálhatta ki.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 14:34 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
...

Amelyik kondit járatni kell, azt el kell felejteni szerintem. Napszaktól, aktuális előélettől, stb fog függeni a hangja. És bármikor el...ódhat újra, a nagy-hosszú bejáratás után is... ;)


Hát ebben nagyot tévedsz...
A több tízezres rézfóliás kondiknak is jót tesz, ha a hangjukat nem null kilométeres állapotban akarod megítélni. A Polipropilén kondiknak kell talán a legkevesebb idő, aztán következnek a sorban a papír és végül a teflon kondik. A teflonokra még az is jellemző, hogy tulajdonképpen az erősítő bemelegedésével megegyező idejű, minden bekapcsoláskor jelentkező, újbóli bejáratás után teljesedik ki a hangjuk.
A KCMP egy kiváló csatoló, amely már szűzen indítva is rengeteg kondit lever, még a nálánál drágábbakat is. A bejáratás pedig nem azt jelenti, hogy egy teljesen más hangkarakterű dologgá válik a végére a beépített alkatrész, csak akkor adja tudásának a maximumát, ez minden alkatrészre igaz.
Az "elvetemültek" még a forrasztásoknak és bejáratódási időt vélnek hallani (szvsz ezt is az alkatrészek okozzák), sőt ha véletlenül áthelyeznek egy készüléket, akkor azt is még "szoknia" kell, no meg a kábeleinek is... :lol:
Ez utóbbi eseteket én sem hallom meg, vagy tényleg csak pszichológia. De az biztos, hogy bármely készülék, amely új alkatrészekből épül fel annak szükséges a bejáratódási idő.
Egy érdekes jelenséget azért megemlítenék és ez nem csak az én tapasztalatom:
A visszacsatolás mentes berendezésekben (ahol jobban hallatszódik az egyedi alkatrészek hangja is) ott ez a jelenség igen feltűnő lehet, míg egy műveleti erősítőkből álló rendszer (ahol a VCS mértéke óriási) már sokkal kevésbé érzékeny az alkatrészek bejáratódására.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 14:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Továbbá....
A bejáratás legyen mondjuk 100 óra.
Ez nem azt jelenti, hogy az adott cucc 99:59-ig szarul szól. Sőt a legszembetűnőbb és legnagyobb változások, az 1-10 óra alatt lezajlanak (még a legtöbb cső esetén is).
Gyakorlatilag az első mérések, nyugalmi áram beállítások, feszültségpróbák alatt, sok esetben a bejáratás "kellemetlen" része már meg is történik így szinte észrevehetetlenné válik.
A bejáratás akkor lehet talán a legfontosabb, ha már egy meglévő berendezésben csak azt az egy alkatrészt kívánjuk cserélni. A legtöbben ekkor, ilyen esetekben szokták ezt a jelenséget emlegetni...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.09.27. 18:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
És tényleg elvitted az összeset, most van itt egy CD-m amit rég elüzleteltem takarításon, ebbe még jutott KCMP, az új gazdája sokat hallgatta, látom a tálcanyitón, szóval bejáródott KCMP-k iszonyat jók, jah, mihez hasonlítom, egy ugyanolyan CD-hez amiben eredeti minden. ÉG és FÖLD. Két szobával arrébb részegen is megmondom miközben falat fúrok melyik szól.

Jah, Siemens kondijaim is vannak, azokat is be kell járatni.


Mi változik a bejáródás alatt?

Pont nem az, mint amikor berakod a Siemens-et, hogy HŰHA, itt nincs már hűha, nincs semmi, semmilyen, NAGYON SEMMILYEN, mintha ot sem lenne, kis hűha sincs, semmisesincs! Csak bekapcsolom és szól és itt van a zene, amúgy ricsaj, zörej csimbumcirkusz, színezés, emelés húdenagy magasak, itt meg semmi sincs, semmmmmi. Tökéletes.

Amúgy a Siemenset én tovább járatnám, talán 1000h alatt az is megnyugszik.

Nálam a bejáródás az amikor teljesen eltűnik a kondi. A KCMP nél ez 100-200h alatt sikerül is.



Toto írta:
Ha nem hiszel ebbe a hülyeségbe, az már a te bajod.

Ez messze nem pszichológiai dolog, de mivel soha nem próbáltad, így nem is mondhatsz véleményt.
Amúgy pedig nem szar. Olyan szinten megvan csinálva, tekerve, stb... ami tényleg korrekt minőségű.
Ami pedig a kinézetét illeti, olyan, amilyen... Le lehet festeni, a gagyi füleket le lehet róla forrasztani, így
normálisan forraszthatóvá is válik.

Vannak igen pszichológiai esetek is, de ez messze nem az.
200 órát meg csak egyszer kell megcsinálni... Mondjuk úgyse lesz több, mert felvásároltam az összeset.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.12.29. 17:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A ződ színű WIMA nem jó?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.12.29. 17:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
A ződet nem teszteltem, de KD kolléga igen. Szerinte is "ződ"...
Csak a piros vált be. Nálam gyakorlatilag jobb, mint a csepp formájú Silver Mica.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.12.29. 22:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
dys-cus írta:
A ződ színű WIMA nem jó?


Ha már így konkrétan rákérdezel, az egyik leg...rabb, amibe idáig sikerült belefutnom. Sehova nem teszek, mióta alaposan kipróbáltam, több dologban is... A piros a nyerő!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 00:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 432
Sziasztok!

Nekem az lenne a kérdésem, hogy (mindenféle audiofil dolgot félretéve, pusztán műszaki szempontból) a tantál kondik általában jobb minőségűnek számítanak az elektrolit társaiknál (paraméterek, élettartam, megbízhatóság)...? Azért kérdezem, mert jónéhány zárlatos tantállal találkoztam már eddig régebbi készülékekben, kondiból is sok rosszal, de leginkább kiszáradtal, zárlat nem volt. Nekem úgy tanították, hogy a tantál az az aranyközépút (méret/érték), ellenben a tapasztalatom (és más felszínes utalás) alapján mégsem olyan egyértelmű a helyzet... Persze, gondolom az is érdekes, hogy pontosan milyen típusokról beszélünk, feltételezem adott esetben egy gyengébb tantálnál jobb egy jó elektrolit.
Mit érdemes (régebbi) műszerbe rakni? Tantállal volt kibélelve, egy alapvetően digitális eszköz, ezt szeretném adott esetben "átkondizni", de csak jóminőségű elemekkel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 10:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Nevada írta:
pusztán műszaki szempontból) a tantál kondik általában jobb minőségűnek számítanak az elektrolit társaiknál (paraméterek, élettartam, megbízhatóság)...?

Nem tudom, hogy hol olvastad ezt a butaságot, de legalább a sorrend helyes. ;)

Nagyon szépen paraméterezték őket (a nyolcvanas évek elején mi is teleraktuk a készülékeket tantállal), az élettartamuk erősen véges (az első táptüskéig tart), a megbízhatóságukra negatív számot kellett kreálni (sorra robbantak le a panelről) ... :lol:

Több zsáknyit kellett akkoriban cserélni.

Ha 500%-ra túlméreteztük feszültségben (5V-os táphidegítésre 25V-os csepptantálok) akkor kibírta pár évig...amíg ki nem száradt teljesen.

Lehet, hogy a mostani gyártmányok jobbak, de azóta sem használok sehol tantálkondit.

Egyébként érdemes elolvasni Stephie Bench egy régi írását:

http://diyaudioprojects.com/mirror/memb ... caps1.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 11:46 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Nevada írta:
Sziasztok!

Nekem az lenne a kérdésem, hogy (mindenféle audiofil dolgot félretéve, pusztán műszaki szempontból) a tantál kondik általában jobb minőségűnek számítanak az elektrolit társaiknál (paraméterek, élettartam, megbízhatóság)...? Azért kérdezem, mert jónéhány zárlatos tantállal találkoztam már eddig régebbi készülékekben, kondiból is sok rosszal, de leginkább kiszáradtal, zárlat nem volt. Nekem úgy tanították, hogy a tantál az az aranyközépút (méret/érték), ellenben a tapasztalatom (és más felszínes utalás) alapján mégsem olyan egyértelmű a helyzet... Persze, gondolom az is érdekes, hogy pontosan milyen típusokról beszélünk, feltételezem adott esetben egy gyengébb tantálnál jobb egy jó elektrolit.
Mit érdemes (régebbi) műszerbe rakni? Tantállal volt kibélelve, egy alapvetően digitális eszköz, ezt szeretném adott esetben "átkondizni", de csak jóminőségű elemekkel.


Szintén egyetértek az előttem szólóval. A Tantál kondenzátorok megbízhatatlanok.

Kiváltásukra fejlesztették ki a nióbium oxid, és a szilárd (vezető polimer) elektrolit kondenzátorokat.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 11:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 432
Köszönöm a válaszokat, akkor ezután is hanyagolni fogom őket!:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 22:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
Nevada írta:
pusztán műszaki szempontból) a tantál kondik általában jobb minőségűnek számítanak az elektrolit társaiknál (paraméterek, élettartam, megbízhatóság)...?

Nem tudom, hogy hol olvastad ezt a butaságot, de legalább a sorrend helyes. ;)

Nagyon szépen paraméterezték őket (a nyolcvanas évek elején mi is teleraktuk a készülékeket tantállal), az élettartamuk erősen véges (az első táptüskéig tart), a megbízhatóságukra negatív számot kellett kreálni (sorra robbantak le a panelről) ... :lol:

Több zsáknyit kellett akkoriban cserélni.

Ha 500%-ra túlméreteztük feszültségben (5V-os táphidegítésre 25V-os csepptantálok) akkor kibírta pár évig...amíg ki nem száradt teljesen.

Lehet, hogy a mostani gyártmányok jobbak, de azóta sem használok sehol tantálkondit.

Egyébként érdemes elolvasni Stephie Bench egy régi írását:

http://diyaudioprojects.com/mirror/memb ... caps1.html

Nos ez azért nagyon sántít. A tantál kondi jó, viszont van egy hátránya: csövesbe nem tudod hova tenni. A korabeli szocialista (KFKI, MVE, KPM, MSZMP, stb ) kondik tényleg nem bírták a túllövést.Tudom, több dobozzal van ilyen a workshopomban. :lol: Viszont a Quad405-ben igen is jól elműxik már vagy 30 év óta (igaz, nem is mszmp gyártmány), s bátran kijelenthetem, ott nem is lehet kiváltani. Holott az egy jó erősítő, bár manapság egyeseknek ez a megállapítás sértő. Pedig a farkukat is megnyalnák, ha a kreálmányaikkal elérnék azt a hangminőséget.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 22:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Hmmm.

Az én D osztályú végerősítőm bementén az 50uF-s orosz K52-2 tantálkondi jelcsatrolóként sokkal-sokkal jobban működik, mint az Elna Stargate.

A K52-2 nyilván más, mint az előbb említett csepp alakú petárdák, de az is tantál.

Fontos megjegyeznem, hogy sem az oroszok az ötvenes években, sem én mostanában nem olvastuk a tantálkondenzátorok viselkedésének "törvényszerűségeit".
Bár az oroszban sav van, meg ezüst, ha jól tudom...ezüst viztosan, mert mindet felvásárolták. :(

Viszont JÓÓÓ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 22:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Épp ma ábrándultam ki végleg a "jó hangú" alkatrészek c. rózsás meséből....

Beletenyereltem egy fatengelyes, egyszerű dologba, ami mondjuk, hogy úgy szólt, hogy kigúvvadt tőle a szemem.

(Egy ilyen "leg prosztóbb" alkatrészekből épült tankönyvi alapkapcsolásról szólna a történet).

Annyi a lényeg, hogy sárga remix poliészter kondi került bele csatolónak, mert az volt kéznél éppen...

Gondoltam, még jobban feltuningolom, ha már ennyire meglepett a hangja, beleteszem a siemens verő patch-elt kondimat. (attól aztán milyen q...va jó is lesz majd alapon)
Legnagyobb meglepetésemre nagyot romlott a hangja. :shock: Még el is gondolkodtam rajta, hogy ennyire jó csatoló volna ez a sárga remix bigyó, csak nem tűnt idáig föl? :?

Ez után beletettem a remixet a CF3 nevű erősítőmbe (szintén csatólónak). Hátha, ki tudja, ez valami csoda kondi lehet...
De, nem lett az végül is, ott meg az cseszte el a hangot, nem kicsit...

N+1. alkalommal tapasztaltam meg, hogy nincsenek "jó hangú" alkatrészek. Mindenhova, mindig valami más a jó. Maximum egyik másik dolog gyakrabban "bejön" bizonyos helyzetekben, stb...

Persze rossz hangú alkatrészek azért vannak. Van, ami mindenhol s...r.

De egy szint fölött már az alkatrészek, kapcsolás, stb tényezők képesek kompenzálni egymás hibáit. Ez igen gyakori jelenség.
Nem szokták észrevenni. Csak a "jajj, de jó hangú az XY kondi, ilyet kell rakni mindenhova!!!" dolog megy...

Messze nem így mennek a dolgok valójában. Az XY kondi, ami a "legűberebb" volt a "gányklónba" csatolónak, még simán lehet a DAC-ba, vagy a RIAA hálózatba az egyik leges-leg...abb dolog amibe bele lehet futni... :twisted:

Sajnos így működik a történet a valóságban...

Az alkatrészeknek egyfajta "sajáthangjuk" van, ami ki tud jönni marha jó kompozícióként más alkatrészek saját hangjával, meg nagyon rosszul is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 00:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
kedves KD mester
tökéletesen igazad van,de talán még annyit hozzátennék hogy ráadásul sokan beleesnek abba a hibába hogy az "alkatrészek hangját"megfűszerezik misztikummal meg egyéb pszicho dologgal aztán csodálkoznak hogy a jó hangúnak vélt alkatrészt egy más áramkőrbe beépítve elmarad a várt "csoda",szerintem az ilyen "alkatrész-függőség"már beteges,érdemes azon elgondolkodni hogy az ősidőkben amikor még nem voltak high-tech alkatrészek akkor is készültek jó hangú cuccok,vajon miért :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 00:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Mondok sokkal durvábbat:

Adott egy csesznye, grízes hangú csatoló kondi, ami úgy rendesen low end kategória. Meg van egy ugyanilyen egyértelműen silány hangú ellenállat pl a vissza csatóló hálózatba, ami nagyon kritikus helyen van. Külön-külön markánsan hallható romlást okoznak a szubjektív hangzásban.

Na most ott kezdődik a para jelenség, hogyha a kettő egyszerre! kerül bele az áramkörbe, akkor nem hogy hatványozódna a rossz hatásuk, hanem van olyan is néha, hogy eltűnik a grízesség, kitisztul a hang, valami hallatlanul magától értetődően jó lesz a végeredmény. (Nekem volt konkrétan ilyen tapasztalatom többször is). 200-szor drágább csatoló kondi, hasonló kaliberű ellenállás nem tudott olyan hangot csinálni ugyanebben a pozícióban, mint amit a két sz...ság szerencsés együttes összjátéka összehozott... (Néha előfordul, hogy ennyire morbid módon nyilvánul meg a jelenség. :lol:)

De az viszont gyakori, hogy alkatrészek egymás, meg a kapcsolás hangi hibáit részlegesen egész jól kikompenzálják. Főleg, ha szándékosan foglalkozik ezzel az ember, hamar lehet jó alkatrész kombinációkat találni egy adott kapcsolásba...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 01:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Szintén egyetértek az előttem szólóval. A Tantál kondenzátorok megbízhatatlanok.

Ez így önmagában nem nem fedi a valóságot. Közben páran le is írták, néha kissé dagályosan :D Mindenesetre a mellékelt 22uF/50 V-os tantál nálam 15 éve üzemel táphidegítőként, 42V-os tápfesszel. K55-2 sajnos nincs, de van pr K53-1, hasonló. Mellesleg páran esküsznek az ezüst-tantál kondira, pl. katódellenállás hidegítésére, a baj az, hogy nem tudom, a fémházasok közül melyik ezüst-tantál. És ezt kevesen tudják..


Csatolmányok:
CIMG4140.JPG
CIMG4140.JPG [ 217.57 KiB | Megtekintve 64180 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.12. 14:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Úgy tudom, hogy ez a katonai tantál tekercselt fóliás szerkezetű belül, mint egy alu elko. Az ilyen csepptantál sz..rokban meg egy szivacsos szerkezetű tömb van, aminek a felületén van a tantál oxid. Felissza az elektrolitot ez a szivacsos cucc, nagy felületen nagy kapacitás adódik. Csakhát elég megbízhatatlan.

Gondolom a katonai az alu elko val ekvivalens felépítése miatt sokkal megbízhatóbb...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.12. 18:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 432
KD mester írta:
Úgy tudom, hogy ez a katonai tantál tekercselt fóliás szerkezetű belül, mint egy alu elko. Az ilyen csepptantál sz..rokban meg egy szivacsos szerkezetű tömb van, aminek a felületén van a tantál oxid. Felissza az elektrolitot ez a szivacsos cucc, nagy felületen nagy kapacitás adódik. Csakhát elég megbízhatatlan.

Gondolom a katonai az alu elko val ekvivalens felépítése miatt sokkal megbízhatóbb...


Na igen, az lemaradt, hogy én alapvetően a csepptantálra gondoltam, amire ezekszerint konszenzus van, hogy nem megbízható. Egyébiránt arról nem volt infóm, hogy nem csak ilyen kivitelben készülnek, de akkor ma is okosodtam.:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.25. 17:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.09.12. 22:35
Hozzászólások: 51
Több kondenzátoron (Elna, Nippon) láttam a Black Negative feliratot. A kivezetés jelölésén kívül lehet valamilyen technikai jelentése?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.25. 19:33 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
rhesus írta:
Több kondenzátoron (Elna, Nippon) láttam a Black Negative feliratot. A kivezetés jelölésén kívül lehet valamilyen technikai jelentése?


Nincs.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.13. 10:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Sziasztok.

Wima MKS4-es sorozatát mennyire vélitek rossznak?
150nF 250V MKS4. http://www.banzaimusic.com/WIMA-MKS4-15 ... -LS10.html
Tápegységben alkalmazva.., nekem néhány pozícióban elég jól produkál.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.13. 11:48 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
emersys írta:
Sziasztok.
Wima MKS4-es sorozatát mennyire vélitek rossznak?
150nF 250V MKS4. http://www.banzaimusic.com/WIMA-MKS4-15 ... -LS10.html
Tápegységben alkalmazva.., nekem néhány pozícióban elég jól produkál.

Nem egy rossz kondi (csak tápban, vagy hangváltóban alkalmaztam), de mindenhol azt tapasztaltam (ahol ki lett váltva-cserélve), hogy az MKP10 egy jó lépéssel megelőzi.
Igaz ez utóbbi valamivel drágább mint az MKS4, de ebben az ártartományban ez nem probléma.
(Az MKS4 nálam régen csatolóként akkorát bukott, hogy soha többé nem is próbáltam.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.13. 11:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Köszi, az infót.
Direkte nem akartam közölni semmi hangi tapasztalatot, leszűrve ezzel, hogy másnak mi jött le ennél a típusnál.
A mélyei egészen jók. mélyebbre menőbb mint az mkp 10 abban pozícióban melyben alkalmazom, de...
Ami nem tetszik: Kissé ködösítő hatást érzek, emiatt olyan mintha mosott lenne hangzás..,Az mkp10 valóban tisztább hang.
Hibridben sem alkalmaztam sehol mks-t.. Sajnos hamis hangképet kaptam vele mindig.. :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.13. 20:45 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Nem most volt, de a tapasztaltak ma is helytállóak:
http://forum.index.hu/Article/showArtic ... &na_order=

Krizsi 11967-es hozzászólása után pár napi termést érdemes átolvasgatni.

WIMA-t egyébként csak tápban használok. Oda jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.13. 21:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia.
Csatolóként nekem eszembe sem jutott az alkalmazása.. :)

Kimondottam csak tápban érdekelt,hogy kinek milyen tapasztalata volt az MKS verzióval.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.07.13. 14:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 432
Mennyire jók a RET-nél kapható "NIC" gyártmányú kondik?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.28. 20:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Hátha tud valaki valami pozitívat ezekről:
Kb. 8x10x1 mm orosz.
Melegítettem 548 pF-ről 545-re változott, pákával melegítettem, valahova 100 Celsius fölé...


Csatolmányok:
P1160599.JPG
P1160599.JPG [ 41.32 KiB | Megtekintve 63027 alkalommal. ]
P1160596.JPG
P1160596.JPG [ 60.14 KiB | Megtekintve 63026 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 362 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség