audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 13:15

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.09.30. 08:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.07.08. 10:37
Hozzászólások: 200
Tartózkodási hely: Budapest
Sziasztok

Elkészült legújabb hangfalam, egy Frugel Horn MK3-as.
Már nagyon régóta szerettem volna megépíteni ezt a hangfalat, és most elkészült.
A hangfal rétegelt lemezből készült, valamint MDF-ből.
Fostex Fe 126en a benne lévő szélessávú hangszóró.
Néhány kép az építésről valamint a végeredmény.
Hozzá kell tennem élőben szebb:)
Tegnap este szereltem be a hangszórókat, úgy hogy még bejáratos az egész, és még hátra van némi finomítás.


Csatolmányok:
007.JPG
007.JPG [ 326.22 KiB | Megtekintve 23918 alkalommal. ]
019.JPG
019.JPG [ 285.32 KiB | Megtekintve 23918 alkalommal. ]
014.JPG
014.JPG [ 306.17 KiB | Megtekintve 23918 alkalommal. ]
007.JPG
007.JPG [ 356.16 KiB | Megtekintve 23918 alkalommal. ]
004.JPG
004.JPG [ 264.54 KiB | Megtekintve 23918 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.09.30. 08:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hi!
Nagyon szép. A doboz mennyiből jött össze?
Te készítetted?
Mi a doboz bevonata?
Én is dobozgyártás előtt állok, azért érdekelne.
Egy észrevétem azért van: Nem sok a csillapítóanyag? Szinte eltömi a tölcsér hasznos keresztmetszetét.
A Fostexek egyébként jól szólnak, de a dobozokat a falra kell tolni legalább 50cm-.re a bassz miatt. Tudsz hangfalat mérni? Ha igen, tegyél fel mérést.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.09.30. 09:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.07.08. 10:37
Hozzászólások: 200
Tartózkodási hely: Budapest
Szia

Igen én készítettem.
A pár Fostex volt 125eur, a doboz anyag 15.000 körül volt, és az egyéb kiegészítők gyapjú, kábel, lábak nagyjából még egy 10.000ft.
A doboz nyír rétegelt lemezből készült az eleje nyír furnért kapott, hogy ne látszódjon a rétegelt lemez rétegelt oldala, aztán egy egyszerű fa lazúrt kapott venge színben.
Az, hogy a csillapító anyag sok vagy nem, nem tudom, megnéztem a neten sok képet, és hasonló módon van csillapítva, de a tervrajzon is azt mutatta, hogy kb 40g gyapjú kell bele.
Egyébként pdf formában fent van sok helyen ez a tervrajz.
Sajnos nem tudok mérni, se tudásom, se felszerelésem nincs hozzá.
Nekem előtte egy Lancetta hangfalam volt, Tang Band W3-315E hangszóróval, az is jól szólt ez most jobb szerintem bár én csak a fülemre tudok hagyatkozni, hogy tetszik amit halok vagy nem :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.09.30. 17:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.21. 04:32
Hozzászólások: 3
Szép lett! Mindig is vonzottak a szélessávú hangszórók. Gratulálok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 09:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.07.08. 10:37
Hozzászólások: 200
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves Bege

Köszönöm az elismerését.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 10:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.07.08. 10:37
Hozzászólások: 200
Tartózkodási hely: Budapest
Tisztelt Fórum társak, legyetek szívesek véleményezni a munkámat, lehetőség szerint az álltalam elkövetett hibákra, és azok javítására várnék hozzászólásokat.
Mert valami nem teljesen oké :) Bár a hangszórók teljesen újak, és gondolom kell neki némi idő, hogy bejáratódjon.
Szóval minden hozzá szólást szívesen fogadnék.
Köszönettel Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 10:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
peterkatai írta:
Tisztelt Fórum társak, legyetek szívesek véleményezni a munkámat, lehetőség szerint az álltalam elkövetett hibákra, és azok javítására várnék hozzászólásokat.
Mert valami nem teljesen oké :) Bár a hangszórók teljesen újak, és gondolom kell neki némi idő, hogy bejáratódjon.
Szóval minden hozzá szólást szívesen fogadnék.
Köszönettel Péter

Meghallgatás nélkül elég nehéz megítélni. :)
De 50-100 órán át járatodjon, sokat fog a hangja változni.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 10:35 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
DHT írta:
peterkatai írta:
Tisztelt Fórum társak, legyetek szívesek véleményezni a munkámat, lehetőség szerint az álltalam elkövetett hibákra, és azok javítására várnék hozzászólásokat.
Mert valami nem teljesen oké :) Bár a hangszórók teljesen újak, és gondolom kell neki némi idő, hogy bejáratódjon.
Szóval minden hozzá szólást szívesen fogadnék.
Köszönettel Péter

Meghallgatás nélkül elég nehéz megítélni. :)
De 50-100 órán át járatodjon, sokat fog a hangja változni.

Egyetértek az előzővel és...
...mégis mi az ami nem tetszik a kapott hangban?
És miért gondolod, hogy hibát követtél el?
Valóban előfordulhat, hogy a csillapítóanyag elhelyezésével és mennyiségével még sokat kell játszanod, akkor tényleg nem árt mérni...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 10:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.07.08. 10:37
Hozzászólások: 200
Tartózkodási hely: Budapest
deeraudio írta:
DHT írta:
peterkatai írta:
Tisztelt Fórum társak, legyetek szívesek véleményezni a munkámat, lehetőség szerint az álltalam elkövetett hibákra, és azok javítására várnék hozzászólásokat.
Mert valami nem teljesen oké :) Bár a hangszórók teljesen újak, és gondolom kell neki némi idő, hogy bejáratódjon.
Szóval minden hozzá szólást szívesen fogadnék.
Köszönettel Péter

Meghallgatás nélkül elég nehéz megítélni. :)
De 50-100 órán át járatodjon, sokat fog a hangja változni.

Egyetértek az előzővel és...
...mégis mi az ami nem tetszik a kapott hangban?
És miért gondolod, hogy hibát követtél el?
Valóban előfordulhat, hogy a csillapítóanyag elhelyezésével és mennyiségével még sokat kell játszanod, akkor tényleg nem árt mérni...
db


A hangjával a következő a problémám, az énekhangot (gondolom ez a közép tartomány) lényegesen erősebbnek érzem a többihez képest, bár lehet ez finomodni fog még.
Plusz némely zene alkalmával nem olyan tiszta a hangzás mint más zenék alkalmával. Nem tudom pontosan megfogalmazni, de előtte egy Lancetta hangfalam volt van, ez is fent van a Adok-veszek topicban, abban egy Tang Band W3-315E szélessávú van, szerintem annak szebb a hangja, és azon nem nagyon éreztem különbséget az álltalam hallgatott műfajok ügyében.
Természetesen nem az a megoldás számomra, hogy hallgassam azt:)
Még arra gondoltam, hogy esetleg az erősítőnek van valami problémája.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 14:21 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Az utolsó mondatod, eléggé nehézzé teszi a megítélését annak amit írsz, ezt tényleg hallani kéne. De egy biztos, valamilyen módszerrel mindenképpen zárd ki az erősítőd hibáját!
A szélessávúakra általában jellemző (sokan ezért nem szeretik őket), hogy a középtarományuk rendkívül élénk, rosszabb esetben "rikácsolós"... Ezt egy, a hangszóróval sorba kötött, párhuzamos LRC szűrőtaggal csillapíthatjuk (a LC rezonanciáján az R értéke határozza meg a csillapítás mértékét). A pontos freki meghatározása csak méréssel lehetséges, mert az előlap (sőt az egész doboz) kialakítása is beleszólhat a hangnyomáscsúcsok kialakulásába.
Ha túl sok a völgy és a csúcs, azon sem kell csodálkozni, de a legtöbb esetben ez a leginkább csillapítandó freki 1-3kHz közé esik (a legnagyobb csúcs a sok közül).
Persze nem érdemes ezt túlzásba sem vinni, én egyetlen csúcs csökkentésén kívül a többivel már nem foglalkoznék.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 15:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.07.08. 10:37
Hozzászólások: 200
Tartózkodási hely: Budapest
Rendben. Akkor elsőnek az erősítő kiszűrése. Aztán mérés. Ez a nagyobbik probléma, mert mérni nem tudok, esetleg maga a hangszóró paraméterei alapján meg lehetne határozni ezt az LRC kört???
Mondjuk a Lancettában van LRC kör, rögtön a kezdettől fogva, lehet ezért hallom azt jobbnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 17:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
peterkatai írta:
Rendben. Akkor elsőnek az erősítő kiszűrése. Aztán mérés. Ez a nagyobbik probléma, mert mérni nem tudok, esetleg maga a hangszóró paraméterei alapján meg lehetne határozni ezt az LRC kört???
Mondjuk a Lancettában van LRC kör, rögtön a kezdettől fogva, lehet ezért hallom azt jobbnak.

Mérés: Hangkártya, Panasonic WM 61 miki kapszula (kb 700 Ft)meg lehet rendelni BP. Panasonic szervízben. A Fonó környékén van. Programot meg adok, meg korrekciós Filét is. Ennyi a mérés. Hangfalat csak ezen eszközök birtokában szabad készíteni. Biztos, hogy járatni kell még: a két hanxórót egymással szembe kb 2 cm-re összecsavarozod, s adsz rájuk fordított bekötéssel 50Hz-s színuszt, aztán hajrá fél teljesítménnyel legalább 24 óráig. Kifelé hang nem igazán fog jönni, max a torzítást hallod. Úgyhogy mehet éjszaka is. A végén 2-3 óra Rózsazajt nyomj rá, amit az ámítógép elő tud állítani progiból. Aztán slussz-passz, kész is, vissza szerelheted a dobozra a cuccost. Ha valamit nem értesz, kérdezz, ne szégyeld. Valahol el kell kezdeni. Bejáródás nélkül nélkül nem lehet egy hangszóró hangkarekterét megítélni. Ha megvan a járás, akkor hallgatás, mérés, s akkor ha még mindig kell, akkor kell kiegyenlítést alkalmazni. Ne felejtsd a falra tolni a hangfalad. Biztos elfogsz szórakozni vele egy darabig, de megéri.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.03. 17:47 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
peterkatai írta:
Rendben. Akkor elsőnek az erősítő kiszűrése. Aztán mérés. Ez a nagyobbik probléma, mert mérni nem tudok, esetleg maga a hangszóró paraméterei alapján meg lehetne határozni ezt az LRC kört???
Mondjuk a Lancettában van LRC kör, rögtön a kezdettől fogva, lehet ezért hallom azt jobbnak.

Hangszóró paraméterek nem befolyásolják. Járasd be a hangszórót, mérd meg és ki is derül, hogy mely freki van a legnagyobb csúcs - ez a pontos megoldás. Arra a frekire kell hangolni az LC kört, a velük párhuzamos ellenállást pedig az alapján kell meghatározni, hogy ezen a freki hány dB-t kell csökkenteni az átvitelt.
A pontatlan megoldás, ha megvan a hangszóró gyári frekimenete, vagy valahol a neten egy megbízható mérés, akkor ez a csúcs valószínűleg azon is látszani fog... Ekkor nem kell mérned.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Frugel Horn MK3
HozzászólásElküldve: 2014.10.06. 16:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.07.08. 10:37
Hozzászólások: 200
Tartózkodási hely: Budapest
Köszönöm mindenkinek a segítséget, és a hozzászólásokat.
Elsőnek elkezdem beszerezni a méréshez szükséges eszközöket, aztán úgy is jelentkezem, ha valami nem megy:)
Addig is járatom a hangszórókat.
Egy dolgot jegyeznék meg, hogy vettem egy új hangfal kábelt: Ortofon SPK-3100 SILVER ez, érzésem szerint javított a helyzeten.
Még egyszer köszönöm a hozzászólásokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség