audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2018.11.16. 16:30

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 224 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 10:59 
Kiemelt Tag

A 3,5kHz és 4,5kHz beszakadást okozhatja a közép gumipereme, illetve kosár széle. Ezeknek a távolsága a magas membrán széléhez kb. kidobja a fél hullámhosszokat. Ezen segít a filc, igaz nem túl látványosan és ezek a hibák nem is látszanak nagyobb vagy épp hallgatási pozícióban. Én ezeket alacsonyabb prioritással kezelném.
A 2,5kHz felett induló beesés súlyosabb, bár valószínűleg ezt a D'Appolito elrendezésben lévő szett relatív közeli mérése okozza (magas jóval közelebb van a mikrofonhoz, mint a közepek), távoli mérésen nem látszik ez a hiba.
Ami nem szép az a 1,7-1,9kHz közötti gödör, ennek a forrását keresném elsősorban meg, bár ez is lehet csak mérési hiba. Az említett hiba kizárása végett mérnék külön-külön magas és közép átvitelt (opcionálisan váltó nélkül) is.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 11:16 
Kiemelt Tag

Köszi az elemzést.

"Ami nem szép az a 1,7-1,9kHz közötti gödör"
Ez lehet a váltó műve: tartalmaz egy leszívást, talán ez nem passzol az új felálláshoz:
download/file.php?id=17497&mode=view

Igazából elölről kellene kezdeni a váltótervezést, csak a lustaság és a türelmetlenség ugye. Meg egy picit járatom is a közepeket, a mély-rezonaciafreki beálljon a véglegesre, ennek a majdani impedancia-kompenzálása pontosabb legyen

Ez a filces dolog már régebben beakadt nekem, nem is annyira a mérési eredmények "javítása", inkább a szubjektív hangi hatása miatt. Egyszerű kíváncsiság.
Sajnos megint nem voltam elég következetes: nem igazán tudom összehasonlítani a filc mentes/filces állapotot ( kevés időt és felvételt hallgattam ), de egyelőre nem akarom letépni a filcet mindenképp, talán, mint ha finomabb-, nagyobb felbontású felső tartományt adna...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.09. 20:49 
Kiemelt Tag

Előszedtem az LspLAB-ot, és dolgoztam egy kicsit.:
- felvettem 1m-ről szemből ( a magashangszóró tengelyében ) a középhangszórók és a magas frekvenciaválaszát
- felvettem az impedancigörbéket
- bepötyögtem a jelenlegi - még előző középhez készült - váltót ( remélem jó értékekkel 8-) )

Sajna a program produkál fura dolgokat Win7 alatt, de a lényeget sikerült megszülni:
Csatolmány:
sim_1m_individual_response.jpg
sim_1m_individual_response.jpg [ 244.71 KiB | Megtekintve 1039 alkalommal. ]

Csatolmány:
sim_1m_summed_response.jpg
sim_1m_summed_response.jpg [ 240.96 KiB | Megtekintve 1039 alkalommal. ]

Lehet találni hasonlóságot a többi méréssel, és feltűnő a szégyenletesen magas váltás.

Ez így egy kindulási alap a váltótervezéshez, a 2,5kHz körüli 4.fokú váltáson gondolkodom.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.09. 23:00 
Kiemelt Tag

shany írta:
2,5kHz körüli 4.fokú váltáson gondolkodom.
Jó gondolat, egy LR szűrő az átlagolt átvitelen a 2,5kHz-nál tapasztalható 3dB hiányt megfelezi...A magas belépése alatt így minimalizálható a gödör.

Csatolmányok:
NE149W-8_OnAxis+Average_of_0&30&60.jpg
NE149W-8_OnAxis+Average_of_0&30&60.jpg [ 599.23 KiB | Megtekintve 1015 alkalommal. ]

HozzászólásElküldve: 2018.10.10. 20:50 
Kiemelt Tag

shany írta:
Előszedtem az LspLAB-ot....

- bepötyögtem a jelenlegi - még előző középhez készült - váltót ( remélem jó értékekkel 8-) ).....
Na, ez nem sikerült, két tekercs értékét rosszul vittem be. Tehát először a javítás. A zöld vonal az előzőleg hibásan megadott értékekkel, a kék pedig a valós értékekkel.
( Azért van jelentősége, mert ezeket a görbéket már a program kalkulálja, és minél pontosabb az összes bevitt adat, annál pontosabban közelíti a szimuláció az egyéb módon is megmért adatokat, a valóságot. Jelen esetben így még jobban hasonlít a REW-ben felvett átvitelre )
Csatolmány:
Clipboard019mod.jpg
Clipboard019mod.jpg [ 242.52 KiB | Megtekintve 973 alkalommal. ]

Egy próbálkozás a 2,5kHz váltásra. Először a szimuláció, majd a simítatlan mérés a REW-ban. Lényeges, hogy egyelőre a szimuláció egytlen pontra optimalizál ( a mérés is itt készül ), 1m távolságban a magashangszóró tengelyében:
Csatolmány:
1m - on axis_x-over01_.jpg
1m - on axis_x-over01_.jpg [ 239.66 KiB | Megtekintve 973 alkalommal. ]

Csatolmány:
1m - on axis_x-over01.jpg
1m - on axis_x-over01.jpg [ 232.97 KiB | Megtekintve 973 alkalommal. ]

Rögtön észrevehető, hogy 3kHz-en megnőtt a torzítás. Ezt a magashangszóró produkálja, talán ez is közrejátszott a régebben alkalmazott 3,5kHz váltásban.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.10. 21:43 
Kiemelt Tag

shany írta:
Rögtön észrevehető, hogy 3kHz-en megnőtt a torzítás. Ezt a magashangszóró produkálja, talán ez is közrejátszott a régebben alkalmazott 3,5kHz váltásban.
Akkor kell egy jobb magas :) Bár a (2x) 0,5% THD csúcs nem világvége és a THD sem mondd el mindent. A mellékelt doboz mérésén az jönne le, hogy a közép gyengus a magashoz képest, miközben jól össze tudbnak dolgozni...
Na ez a magas THD-ét illetően passzolna a közepeidhez...

Csatolmányok:
Dyno_Esotar+Accuton_Cell+Eton_Measurement.jpg
Dyno_Esotar+Accuton_Cell+Eton_Measurement.jpg [ 537.68 KiB | Megtekintve 962 alkalommal. ]

HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 19:12 
Kiemelt Tag

mzperx írta:
...Akkor kell egy jobb magas :) ...
Miután fáradságos munkával kialakítottam a Focal egyedi formájú előlapjának a süllyesztését, egyáltalán ezt a konstrukciót ? :P
Nem terveztem magashangszórót venni mostanában :) Két lehetőséget látok hirtelen:
1. Visszaállok a 3,5khz-re. Végülis vízszintesen 30°-ig néztem, addig jól működött, hangban sem éreztem különösebb problémát.
2. Van egy pár - relatíve - újabb keletű 120-as Focal dómom ( TC120TD5 ) A mostanival ellentétben ezek ferrofluidosok. Megmérem őket....

Csináltam egy THD mérést. Arra voltam kíváncsi, hogy ez a 3kHz-es rakoncátlankodás mennyire arányosan növekszik a hangnyomás növelésével. Jól látható, hogy a többi torzítási komponenshez képest nagyobb mértékben nő, és ez még magasabb hangnyomáson vélhetően még jelentősebb lesz. A mérés csak a THD-t mutatja, 10dB különbség volt hangnyomásban:
Csatolmány:
THD_+10dB.jpg
THD_+10dB.jpg [ 176.95 KiB | Megtekintve 923 alkalommal. ]

mzperx írta:
Na ez a magas THD-ét illetően passzolna a közepeidhez...
Valamikor szerettem volna birtokolni Dynaudio Esotar dómot, bár csak egyszer hallottam - gyakorlatilag értékelhetetlen körülmények közöt - egy Jamo Oriel-ben.
Csak a D28/2 - legendásnak is mondott - magashangszórót volt szerencsém huzamosabb ideig élvezni gyári Dynaudio dobozokban. Kicsit édeskés, rendkívül teres, levegős, légies és meglepő módon, valóban kicsit selymes, símogató hang emléke maradt meg róla...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 20:43 
Kiemelt Tag

Kicsit vízszintesebbre vettem a magastartományt. Még nem az igazi, a váltásnál kicsit roszabb lett (a 15kHz fölötti rész nem annyira izgalmas, ott már nem hallok, valamint nem pont szemből hallgatom a hangsugárzót, kicsit esni fog a szint ):
Csatolmány:
1m - on axis_x-over01_2.jpg
1m - on axis_x-over01_2.jpg [ 232.83 KiB | Megtekintve 904 alkalommal. ]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 08:30 
Kiemelt Tag

shany írta:
Jól látható, hogy a többi torzítási komponenshez képest nagyobb mértékben nő, és ez még magasabb hangnyomáson vélhetően még jelentősebb lesz.
Így más a leányzó fekvése, ez egy kellemetlen torzítás. Jobbféle hangszórókra, amiket méregettem jellemzően az mondható el, hogy a 2ndHD arányosan emelkedik a hangnyomással viszont a 3rdHD bár emelkedik kicsit kevésbé, az is előfordulhat, hogy az alacsonyabb páros felharmonikus leelőzi a páratlan társát. Nálad most sajnos nem ez a helyzet.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 11:29 
Kiemelt Tag

mzperx írta:
...Így más a leányzó fekvése, ez egy kellemetlen torzítás....
Volna valami egyéb tipped magashangszóróra? ( csak elméleti síkon maradva :) )

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 12:13 
Fórumtag

@Shany: Érdemes lenne megmérned azt az újabb Focal magasat (ferrofluidos).
Mértem hasonló tipusú torzítást egy Tannoy MX2-es magasánál, amiböl kimostam a ferrofluidot, mert beszáradt.
A ferrofluid mentes állapot produkált ilyet a 4..6k közti tartományban. Hallgatva nem lehetett megmondani mi a gond, csak "valami nem kerek" érzés volt, föleg nagyobb hangerön.
A gyári magas annyiban volt más mérésre, hogy ott nem jelentkezett a torzításpúp, tehát egyértelmüen a csillapítófolyadék hiánya okozta ezt.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 16:08 
Kiemelt Tag

shany írta:
mzperx írta:
...Így más a leányzó fekvése, ez egy kellemetlen torzítás....
Volna valami egyéb tipped magashangszóróra? ( csak elméleti síkon maradva :) )
>26mm dómot tudnék leginkább elképzelni, hirtelen ezek ugrottak be:
sokat hallgattam, nagy és decens hang:
http://www.seas.no/index.php?option=com ... Itemid=360
ez hamarosan kiderül hogy muzsikál:
http://www.sbacoustics.com/index.php/pr ... -tw29rn-b/
vagy fentinek a hamarosan elérhető 8ohmos dóm verziója:
http://www.sbacoustics.com/index.php/pr ... w29dn-b-8/
vagy még Scanspeak házatáján néznék körbe...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 18:42 
Kiemelt Tag

miczo írta:
@Shany: Érdemes lenne megmérned azt az újabb Focal magasat (ferrofluidos).
Mértem hasonló tipusú torzítást egy Tannoy MX2-es magasánál, amiböl kimostam a ferrofluidot, mert beszáradt.
A ferrofluid mentes állapot produkált ilyet a 4..6k közti tartományban. Hallgatva nem lehetett megmondani mi a gond, csak "valami nem kerek" érzés volt, föleg nagyobb hangerön.
A gyári magas annyiban volt más mérésre, hogy ott nem jelentkezett a torzításpúp, tehát egyértelmüen a csillapítófolyadék hiánya okozta ezt.
Terveztem mindenképp a mérést, csak lusta voltam eddig, de majd most. 30cm távolságból, 3 különböző hangnyomáson:
Csatolmány:
Focal TC120TD5_1.jpg
Focal TC120TD5_1.jpg [ 234.17 KiB | Megtekintve 748 alkalommal. ]

Csatolmány:
Focal TC120TD5_2.jpg
Focal TC120TD5_2.jpg [ 225.51 KiB | Megtekintve 748 alkalommal. ]

Csatolmány:
Focal TC120TD5_3.jpg
Focal TC120TD5_3.jpg [ 212.8 KiB | Megtekintve 748 alkalommal. ]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 18:57 
Kiemelt Tag

még a ráadás, az utolsó olyan 6Vrms lehet:
Csatolmány:
Focal TC120TD5_4.jpg
Focal TC120TD5_4.jpg [ 175.33 KiB | Megtekintve 741 alkalommal. ]

Csatolmány:
Focal TC120TD5_5.jpg
Focal TC120TD5_5.jpg [ 181.1 KiB | Megtekintve 739 alkalommal. ]

Csatolmány:
Focal TC120TD5_6.jpg
Focal TC120TD5_6.jpg [ 175.42 KiB | Megtekintve 741 alkalommal. ]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 20:20 
Kiemelt Tag

mzperx írta:
>26mm dómot tudnék leginkább elképzelni, hirtelen ezek ugrottak be:...
Az egzotikusabb megoldásokról mi a véleményed? Pl. ez itt Aurum cantus G3si Aluminum Ribbon Tweeter-nek néz ki ( http://www.aurumcantus.com/aurumcantus- ... 20G3si.htm ) vagy Beyma AMT, stb ?
Csatolmány:
Evolution Acoustics MMTwo.jpg
Evolution Acoustics MMTwo.jpg [ 113.43 KiB | Megtekintve 706 alkalommal. ]

( a nagy Dartzeel monoblokkokat használó ember kínozta magát ilyennel, majd megvette a legnagyobb modellt tőlük )

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 23:23 
Kiemelt Tag

shany írta:
Az egzotikusabb megoldásokról mi a véleményed? Pl. ez itt Aurum cantus G3si Aluminum Ribbon Tweeter-nek néz ki ( http://www.aurumcantus.com/aurumcantus- ... 20G3si.htm ) vagy Beyma AMT, stb ?
Sajnos nem tudok igazán ajánlani, mert nem ismerem őket. Esetleg még a Mundorf? http://www.mundorf.com/PDF/Mundorf_hifiAMT_Catalog.pdf

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.13. 07:14 
Kiemelt Tag

A Beyma AMT nekem ígéretesnek tűnik. Majd utánakérdezek, mert valakinél láttam már...

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.13. 09:58 
Kiemelt Tag

Neked minden Beyma ígéretesnek tűnik... kezdve a koaxiális mély-középpel.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.13. 10:48 
Kiemelt Tag

Toto írta:
Neked minden Beyma ígéretesnek tűnik... kezdve a koaxiális mély-középpel.

Mert sokat használtam már belőlük, úgyhogy van tapasztalatom. A koax-ot nem is csak én tartottam jónak...

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.13. 19:33 
Kiemelt Tag

sajti írta:
A Beyma AMT nekem ígéretesnek tűnik. Majd utánakérdezek, mert valakinél láttam már...

Sajti
Mondjuk, ebben a (durva) árban azért már elég sok minden egyéb is szóba jöhetne, akár a Dynaudio Esotar 2 is...
A Beyma - már csak a gyártó miatt is - vélhetően tényleg bírja a kiképzést, és nagy hangnyomáson is nagyon alacsony torzítású. A másik oldalon, az extrém gyatra offaxis sugárzás, nem is tudom, hogy váltással mi lesz belőle.
Ez persze vonatkozik a ribbonokra is. Ott külön izgalmas, hogy szinte kötelező jelleggel csomagolják, vagy külön vásárolható a pót-membrán. Mennyire bírják ezek az igénybevételt?

Némi önvizsgálatot tartva és visszatérve a kétféle Focal dómomra:
- A régebbi, az eddigiek során használt 3,5kHz váltással 8dB-vel kisebb jelet kap a kritikus 3kHz-en. Talán ez lehet az oka, hogy annak idején, a közel egy évig tartó, meghallgatások indukálta váltófejlesztés eredményeképp erre a váltásra álltam rá. Ebben a felállásban hozza azokat az erényeket ez a dóm, amiért ilyen régóta ragaszkodom hozzá.
Ezzel a mostani 2,5kHz váltással - bár csak az egyik oldalt alakítottam át - kicsit mesterkéltebb, "színesebb" hangú lett, pusztán ebből a szempontból sem előrelépés

- megnézve az újabbik Focal dóm ( azért ez sem mai darab :D ) méréseit, ez végül is mentes a másik hibájától, elvileg nagyobb hangnyomásnak is neki lehet futni vele, jó eséllyel nem fogja leelőzni a Vifákat torzításban, a 2,5kHz-es 4-ed fokú váltás is működhetne...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.17. 07:46 
Kiemelt Tag

mzperx írta:
shany írta:
Jól látható, hogy a többi torzítási komponenshez képest nagyobb mértékben nő, és ez még magasabb hangnyomáson vélhetően még jelentősebb lesz.
Így más a leányzó fekvése, ez egy kellemetlen torzítás. Jobbféle hangszórókra, amiket méregettem jellemzően az mondható el, hogy a 2ndHD arányosan emelkedik a hangnyomással viszont a 3rdHD bár emelkedik kicsit kevésbé, az is előfordulhat, hogy az alacsonyabb páros felharmonikus leelőzi a páratlan társát. Nálad most sajnos nem ez a helyzet.
Kicsi megkésve, de eszembe jutott, hogy csak meg kellene mérni a másik csatornát is. Így kiderült, hogy ez a 3kHz-es torzítás-megugrás csak az egyik dómot sújtja, ugyanekkora hangnyomásnál, ugyanitt a másik csatorna 10dB-vel kisebb torzítást produkál...
Úgy tűnik, valamilyen egyedi hiba van. Mivel régi hangszórókról van szó, elképzelhető, hogy már elkezdett porladni a - dómsugárzók között unikumnak számító - habszél, elvált a ragsztás, részben levált a lengőcséve a membránról, stb.... megnézem, hátha látok valamit.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.10.17. 09:55 
Kiemelt Tag

shany írta:
Úgy tűnik, valamilyen egyedi hiba van. Mivel régi hangszórókról van szó, elképzelhető, hogy már elkezdett porladni a - dómsugárzók között unikumnak számító - habszél, elvált a ragsztás, részben levált a lengőcséve a membránról, stb.... megnézem, hátha látok valamit.
A Focal-nál nincs "after sale service", ahol régebbi darabokat is gyári állapotra feljavítanak?
Látom mikrofont illetően frissítettél, jó választás volt :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.11.02. 18:33 
Kiemelt Tag

mzperx írta:
A Focal-nál nincs "after sale service", ahol régebbi darabokat is gyári állapotra feljavítanak?
Nem tudok róla, de annyit nem ér az egész. Ezt a picivel újabbik Focal dómot eleve tartaléknak vettem.

mzperx írta:
Látom mikrofont illetően frissítettél, jó választás volt :)
Megvan már egy ideje, csak nem használtam...kellett, hogy legyen valami apropó :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.11.02. 18:42 
Kiemelt Tag

Még lusta voltam magasat cserélni, inkább a váltón faragtam egy kicsit, meg megmértem mind a két oldal együttfutását ( itt az alkatrésztoleranciák miatt szükség volt kis egyedi korrekcióra is ).
A bal és a jobb oldal 1m, tengelyirányban, egyforma jelnagysággal, 1/6 oktávos simítással:
Csatolmány:
Clipboard01000.jpg
Clipboard01000.jpg [ 214.68 KiB | Megtekintve 199 alkalommal. ]

és a szimulált görbék szintén simítva ( csak a közép és a magas ):
Csatolmány:
Clipboard01001.jpg
Clipboard01001.jpg [ 240.26 KiB | Megtekintve 200 alkalommal. ]

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 224 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]