audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:23

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 11:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Sziasztok!

Eltökélt szándékom hogy építek egy Transmission Line hangfalat,ebben szeretnék tőletek segítséget kérni.Az első kérdésem hogy paramétereiben van-e valami kritérium a beépítendő hangszóróval szemben (most természetes nem arra gondolok hogyha nincsen akkor egy TV-ből kiszerelt hangszóróval fogom megépíteni :lol: ), ugyanis van már egy kiszemelt példányom, SEAS CA18RLY.
Érdekelne hogy mi a véleményetek magáról a TL konstrukcióról, és erről a hangszóróról.
Továbbá, hogyha jól gondolom akkor a Helmholtz rezonátor a hangszóró felőli oldalon azért szükséges, hogy bizonyos frekvenciákat csillapítson? Ha igen akkor milyen frekvenciára kell ezt hangolni? Ha használnék ilyen rezonátort akkor viszont nem szükséges a drivert a cső 1/3-ra helyezni? ( Bár sok rajzon azt látom hogy a cső végén van a hangszóró és rezonátort sem használnak.Valamint mitől függ hogy szűkülő, táguló vagy állandó csőkeresztmetszet szükséges?

Válaszaitokat előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.09. 12:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Tettlegességig fajultak a dolgok . . .
Megvásároltam a hangszórókat ( részben ), bár nem a SEAS-ok lettek, hanem Scanspeak 18W/8434G00.
Paramétereit tekintve még jobban is illik egy TL dobozba mint a SEAS.
Most a magasakkal vagyok bajban, ugyanis van egy pár Harman/Becker LPKH 100/25/125-ös magasam, viszont szeretném kipróbálni egy waveguidal, de ilyen szerkezetet csak egy fajtát tudnék beszerezni, viszont az csak a Monacor DT-300-hoz illeszkedik . . . :(


Csatolmányok:
ScanSpeak 18W-8434G00.JPG
ScanSpeak 18W-8434G00.JPG [ 43.43 KiB | Megtekintve 45281 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.09. 13:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
Ha egyébként passzol a vaweguide,akkor egyszerűen hozzáalakítható a magas előlapjához.Tehát ez ne tartson vissza....
Ha kell próbának,van egy WG-300-am....
Én pl Morel MDT-33-hoz raktam.Előbb kipróbáltam ill. kimértük hogy jó-e...aztán újragyártattam MDF-ből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.10. 17:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Az én magasaim 25mm-esek, jövő hétvégén megvizsgálom hogy van-e esély arra hogy a WG-300-at hozzáillesszem.
Ha igen, akkor lehet élek a lehetőséggel és kölcsönkérem egy próbára tiedet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.10. 18:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
OK! Majd szólj......A Morel-hez nekem is szűkíteni kellett a nyakat...38-ról 34mm-re....

Csatolmány:
Másolat - DSC_0232.JPG
Másolat - DSC_0232.JPG [ 78.78 KiB | Megtekintve 45240 alkalommal. ]


Csatolmány:
Másolat - DSC_0346.jpg
Másolat - DSC_0346.jpg [ 239.08 KiB | Megtekintve 45240 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.11. 12:30 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
yagi írta:
Sziasztok!

Eltökélt szándékom hogy építek egy Transmission Line hangfalat,ebben szeretnék tőletek segítséget kérni.Az első kérdésem hogy paramétereiben van-e valami kritérium a beépítendő hangszóróval szemben (most természetes nem arra gondolok hogyha nincsen akkor egy TV-ből kiszerelt hangszóróval fogom megépíteni :lol: ), ugyanis van már egy kiszemelt példányom, SEAS CA18RLY.
Érdekelne hogy mi a véleményetek magáról a TL konstrukcióról, és erről a hangszóróról.
Továbbá, hogyha jól gondolom akkor a Helmholtz rezonátor a hangszóró felőli oldalon azért szükséges, hogy bizonyos frekvenciákat csillapítson? Ha igen akkor milyen frekvenciára kell ezt hangolni? Ha használnék ilyen rezonátort akkor viszont nem szükséges a drivert a cső 1/3-ra helyezni? ( Bár sok rajzon azt látom hogy a cső végén van a hangszóró és rezonátort sem használnak.Valamint mitől függ hogy szűkülő, táguló vagy állandó csőkeresztmetszet szükséges?

Válaszaitokat előre is köszönöm.


hallole Yagi!
Az elhatározás nagyon jó! Egy pár dologra válaszolnék:
A hszóró paramétereinél a Qts a meghatárózó. A TL-nél ~0,50-1,00 közötti az ajánlott érték.
(igy, bár lehet hogy hihetetlen, a TV-s hszóró is megfelelne). A scan-speak ugyan alatta van a maga 0,45 ös Qts-ével ,de itt is mint általában nincsenek kicövekölve az értékek.
A Tl -t én szivesebben építem,nincsenek szélzajok,általában a hangzás mélyebb,és nyitottabb.
Bár maga a csillapítás nem egyszerü,de megéri-egyébként sok BR dobozt hallgatva kitűnik hogy ott sem az. A Belső-Helmholtz- rezonátor (IHA) valójában egy abszorber csillapító
aminek hangolását méréssel lehet megállapítani. Ehez kevés az emberi fűl. De erre csak akkor van szükség ha az átvitelben beszakadás van. Ez természetesen hallható,de a sávszélességet ahol ez a jelenség fennáll,ill ahova az IHA-t hangolni kell, exaktul csak méréssel lehet megállapítani!
Hogy a TL-en belül milyen konstrukciót választasz, azt meghatározza a hszóró Qms-e,a környezet ahova kerül. Én erre (viszonlag magas a Qms=7,58) szűkülőt ajánlok. A Tágulónál legalább 2,2m hosszra lenne szükség hogy elérd a 45Hz-es fs-t-igaz cserébe nem kell IHA. Ezt egyébként a hossza és a törés miatt csillapítani is nehezebb. A párhuzamos falút én a legrosszab verzónak tartom,szintén csak agyoncsillapitva hoz elfogadható eredményt.

A szűkülőről még a szimulációm szerint: A teljes áramlási hossz 1,2m
AM (ez a teteje ahonnan az áramlás indul)400cm2
AH ( itt lép ki a környezetbe) 80cm2
A tetejétől lefelé van a 3l-es IHA
Doboz hangolás ~45Hz
Ez mint irtam az én javaslatom és szimulációm,de Te választhatsz mást is természetesen.
Ha kérdésed van akkor szivesen válaszolok,ha tudok . Mindenképpen ajánlom az
FDSA fórumtársuk irásait ebben a dologban!

Csatolmány:
SSpeak TL.jpg
SSpeak TL.jpg [ 202.99 KiB | Megtekintve 45206 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.11. 20:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Köszönöm szépen a választ és hogy fáradoztál a szimulációval nekem.
Első kérdésem: Milyen programmal dolgoztál?
Én eddigi munkáim során WINISD-t használtam, abban nincs TL szimuláció, bár eddig nem is volt rá szükségem.
Olvasgattam már elég sokat a témával kapcsolatban, már-már kezdtem beleélni magam hogy az állandó keresztmetszetű megfelel nekem, de most át kell hogy gondoljam az írásod alapján.
Igazából az lenne a legjobb ha csinálnék több félét, de sajnos időből van nekem a legkevesebb ( bocsánat, van amiből még kevesebb van, sajnos ).
Gondolkodom rajta hogy miként tudnám összehozni a szűkülőt.
Még néhány kérdés:
- a hangszóró elhelyezése, zárt végétől 1/3 távolságra, vagy menjen a végére?
- a kilépő nyílás merre nézzen, előre vagy hátra?

Remélem azért a hangszóró jó választás volt.

yagi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.11. 22:20 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
yagi írta:
Köszönöm szépen a választ és hogy fáradoztál a szimulációval nekem.
Első kérdésem: Milyen programmal dolgoztál?
Én eddigi munkáim során WINISD-t használtam, abban nincs TL szimuláció, bár eddig nem is volt rá szükségem.
Olvasgattam már elég sokat a témával kapcsolatban, már-már kezdtem beleélni magam hogy az állandó keresztmetszetű megfelel nekem, de most át kell hogy gondoljam az írásod alapján.
Igazából az lenne a legjobb ha csinálnék több félét, de sajnos időből van nekem a legkevesebb ( bocsánat, van amiből még kevesebb van, sajnos ).
Gondolkodom rajta hogy miként tudnám összehozni a szűkülőt.
Még néhány kérdés:
- a hangszóró elhelyezése, zárt végétől 1/3 távolságra, vagy menjen a végére?
- a kilépő nyílás merre nézzen, előre vagy hátra?

Remélem azért a hangszóró jó választás volt.

yagi



Mindegyik jó választás volt!
A hszóró helye fent a legnagyobb keresztmetszetnél van.
A kilépő nyilást tedd előre,igy nagyobb a hozam és bárhol akár falközelében is felállíthatod.
Teszek fel neked egy rajzot amin most dolgozom. Ez szűkülö körsugárzó -én igy oldanám meg.Ahszórót tedd az oldalára. :D
A progi neve: AJHorn és fizetős.

Üdv: Klang
Csatolmány:
bb körsugárzó01.jpg
bb körsugárzó01.jpg [ 57.87 KiB | Megtekintve 45171 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.12. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Érdekes ez a doboz, erről az jutott eszembe, hogy PVC-csőből lehetne maga a doboz, és a belsejében pedig egy lefelé vastagodó kúp helyezkedne el, az aktuális átmérője a cső kívánt szűkítésével matekozható ki...
Alul a kúp ívesen kiszélesedne annyira, hogy a külső cső széléig érjen (persze a cső alja nem érne le, így körbe ki tudna jutni a hang), így nem ütközne bele a levegő a talapzatba, hanem könnyebben szétterülne, a reflexiók is kisebbek lennének.
Nekem annyira nem szimpatikus, hogy a hangszóró a cső zárt végénél van (az 1. felharmonikus miatt), kicsit lejjebb helyezném el. De lehet, hogy a szűkülőnél nem számít annyira, amúgy sem igaz teljesen itt az 1/3-os eltolás, mivel a csőben a keresztmetszet változása miatt a hang sebessége is változik, így ez kicsit máshová esik. :?

Esetleg ehhez egy szélesszájú kis planárt is lehetne használni, a diffúzor miatt a nyalábolása is szinte nulla lenne... :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.12. 22:29 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Siege29 írta:
Érdekes ez a doboz, erről az jutott eszembe, hogy PVC-csőből lehetne maga a doboz, és a belsejében pedig egy lefelé vastagodó kúp helyezkedne el, az aktuális átmérője a cső kívánt szűkítésével matekozható ki...
Alul a kúp ívesen kiszélesedne annyira, hogy a külső cső széléig érjen (persze a cső alja nem érne le, így körbe ki tudna jutni a hang), így nem ütközne bele a levegő a talapzatba, hanem könnyebben szétterülne, a reflexiók is kisebbek lennének.
Nekem annyira nem szimpatikus, hogy a hangszóró a cső zárt végénél van (az 1. felharmonikus miatt), kicsit lejjebb helyezném el. De lehet, hogy a szűkülőnél nem számít annyira, amúgy sem igaz teljesen itt az 1/3-os eltolás, mivel a csőben a keresztmetszet változása miatt a hang sebessége is változik, így ez kicsit máshová esik. :?

Esetleg ehhez egy szélesszájú kis planárt is lehetne használni, a diffúzor miatt a nyalábolása is szinte nulla lenne... :P


A elgondolás nem rossz.
A rajz az én verzióm,nyilván az oldalán elhelyezett hszórónál lehet az áramlási hossz 3/4-én a driver. Ezt le is szimuláltam,változozott az átvitele,de nem forradalmi.
A planár rád vár! :D

Csatolmány:
sspeak TL2.jpg
sspeak TL2.jpg [ 87.25 KiB | Megtekintve 45130 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 01:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Egyszer tuti kipróbálom ezt a dolgot, bár sejtem, hogy nem ugyanaz, mintha direkt sugározna a cucc... :?

Kíváncsi lennék arra, hogy mennyiben befolyásolja az átvitel hullámosságát az, ha a kilépőnyílás a hangsugárzó alján körbe sugároz!
Valakinek tapasztalata erről?
A csak elöl/hátul lévő kilépőnyílások meghatározott, de más-más frekvenciákat erősítenek-oltanak ki, mert eltér a kilépőnyílás hangszórótól lévő távolsága.

Ebben a körbe sugárzós esetben viszont hiába a legrövidebb úton akar kiegyenlítődni a hang, jókora lesugárzás más irányba is történik, onnan nem képes ugyanaz a frekvencia ugyanolyan mértékben kioltódni/erősödni, mintha csak pl. elölről kellene ezt az utat megtennie.
Szerintetek mennyire befolyásolja az átvitel hullámosságát (én kiegyenlítettebbre tippelnék, de azért a szoba is beleszólna ebbe rendesen)?
Vagy jobb lesz, vagy még nagyobb káosz... :roll:
Természetesen lesz egy frekvenciasáv ahol ez érdekes, nagyon mély frekiken talán nem elég ez az úthossz-különbség, 2 kHz felett meg aligha jön ki a csőből, tehát valahol a kettő közt... :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 12:49 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Siege29 írta:
Egyszer tuti kipróbálom ezt a dolgot, bár sejtem, hogy nem ugyanaz, mintha direkt sugározna a cucc... :?

Kíváncsi lennék arra, hogy mennyiben befolyásolja az átvitel hullámosságát az, ha a kilépőnyílás a hangsugárzó alján körbe sugároz!
Valakinek tapasztalata erről?
A csak elöl/hátul lévő kilépőnyílások meghatározott, de más-más frekvenciákat erősítenek-oltanak ki, mert eltér a kilépőnyílás hangszórótól lévő távolsága.

Ebben a körbe sugárzós esetben viszont hiába a legrövidebb úton akar kiegyenlítődni a hang, jókora lesugárzás más irányba is történik, onnan nem képes ugyanaz a frekvencia ugyanolyan mértékben kioltódni/erősödni, mintha csak pl. elölről kellene ezt az utat megtennie.
Szerintetek mennyire befolyásolja az átvitel hullámosságát (én kiegyenlítettebbre tippelnék, de azért a szoba is beleszólna ebbe rendesen)?
Vagy jobb lesz, vagy még nagyobb káosz... :roll:
Természetesen lesz egy frekvenciasáv ahol ez érdekes, nagyon mély frekiken talán nem elég ez az úthossz-különbség, 2 kHz felett meg aligha jön ki a csőből, tehát valahol a kettő közt... :?



Én már építettem pár darabot ebből (körsugárzó) ,sosem vagyok meggyőződve a mérés helyességéről.
Német fórumtársaim nagyobbik része amellet van hogy egy körsugárzó nem mérhető meg korrektül.Kivéve az elektromos reszt természetesen.
Na majd nyitok egy topicot ha mérés közeli állapotba kerül a doboz.


De most hagyjuk meg a Yagi topicját Yaginak! Bocs!
:D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 13:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Nyugodtan folytathatjátok itt is, érdekes ez a gömbsugárzó és ez is TL . . .
Klang, akkor azt mondod hogy az esetemben az 1/3-os ( vagy 1/4-es ) eltolás nem okoz túl nagy változást, mehet a hangszóró a cső végére?
A kilépő nyílás elhelyezésénél a "hozam" szóval arra gondoltál hogyha előrefelé néz akkor nagyobb hangnyomás érhető el?
Igazából nekem az tettszene ha hátrafelé nézne - csak esztétikai szempontból.
Túlbonyolítani nem akarom, 1db 180 fokos törés lenne a csőben, a sarkok belülről lekerekítve.
A rezonátor üreg nyílásai hol legyenek, a hangszóró mögötti részen,körülbelül? Van egy elképzelésem, lerajzolom és felteszem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 14:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Csatolom az elképzelésemet, ez a rajz nem pontos, elég tömzsi lett, majd ha több időm lesz a hétvégén pontosan méretezni fogom.
A középső részen a világoskék sáv lenne a rezonátorüreg, több apró lyukkal, majd méretezve lesz ez is.
A zöld részecskék a sarkokban homokkal lennének töltve, valamint az oldalfalak is több rétegűek lesznek, két MDF között homok lenne, az MDF-ek belső falába lennének marva különböző mélységben hornyok, hogy a homokrétegnek ne állandó legyen a vastagsága.
Az front (világosbarna) valamilyen keményfából lenne, a doboz többi része pedig mattfeketére fújva.


Csatolmányok:
TL.JPG
TL.JPG [ 31.45 KiB | Megtekintve 45097 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 15:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Yagi! Nekem volt TDL RTL3-as tl dobozom, gyári, drága, meg szép is. 2 év után sikerült eladnom egy rendőrnek :lol: . Más nem akarta megvenni. Jó szólt, csak egy baja volt: mikor elősször megszólalt, gyökeret vertem a boltban is, meg otthon is. Hú de mély, meg minden. Aztán 2-3 hét múlva rájöttem, hogy valami nem tetszik: kóvályog az igen dús, rezonáns mély. Minden zenére rátette a bélyegét. Hidd el, a TDL cég volt a legnagyobb TL sugárzó építő. Én még más gyártóról nem hallottam, persze ettől még gyárthatja valaki. De ha nem akkor miért is? Nos csak azért bátorkodtam hozzászólni, hogy gondold meg, érdemes-e beleölni sok pénzt a dobozba, vagy azért a pénzért venni egy jobb mélysugárzót.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 15:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Köszönöm a figyelmeztetést, nem mondom hogy nincs igazad,azt sem hogy igen . . . ezzel most azt akartam mondani hogy nem építettem még TL-t, szeretnék saját tapasztalatokat szerezni, sajnos TDL hangfalat sem hallottam még, legalábbis nem emlékszem rá.
A hangszóró már megvan, úgyhogy ezt már végigcsinálom, ha elkészül kíváncsi leszek rá hogy én is azt tapasztalom-e mint Te.
Abban biztos vagyok hogy olyan nem lesz mint a TDL :oops: De ha az sem jó akkor milyen lesz ez? Na majd kiderül, azért megpróbálom a legtöbbet kihozni belőle, már amennyit lehetséges házilag, meg a tapasztalataim alapján, amit mint mondtam egyenlőre elég kevés, de a kezdőknek lehet szerencséje is :D Meg persze a realitás talaján maradva nem is célom "High End" hangfal építése, de annyit szeretnék elérni hogy annyi pénzből amennyibe ez kerülni fog nekem, legyen egy kicsit jobb hangfalam mint amilyet ennyi pénzért megvennék a boltba, meg persze saját építés lenne.

yagi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 18:32 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
yagi írta:
Csatolom az elképzelésemet, ez a rajz nem pontos, elég tömzsi lett, majd ha több időm lesz a hétvégén pontosan méretezni fogom.
A középső részen a világoskék sáv lenne a rezonátorüreg, több apró lyukkal, majd méretezve lesz ez is.
A zöld részecskék a sarkokban homokkal lennének töltve, valamint az oldalfalak is több rétegűek lesznek, két MDF között homok lenne, az MDF-ek belső falába lennének marva különböző mélységben hornyok, hogy a homokrétegnek ne állandó legyen a vastagsága.
Az front (világosbarna) valamilyen keményfából lenne, a doboz többi része pedig mattfeketére fújva.


hallole!
A hszóró lehet a doboz tetején,a hozam alatt pontosan azt értem amit írtál.
Ahogy a rajzodat nézem ez egy polcsugárzó lenne.... szóval ha 180 fokkal megtöröd akkor a szimulációm már nem jó. A töréseknél ujabb beszkadás kiemelés lesz,ezen nem segít a lekerekítés-talán 1-2 db notchszűrő-de ehez is mérni kell.Egyébként a lekerekítést nyugodtan elhagyhatod mert itt a sarkokban az eredő nyomás a meghatarozó ami mindig nagyobb az áramlási járatonkban lévő nyomásnál-kialakul egy kemény levegő párna a lekerekítés helyett. Előnye az általad alkotottal szemben hogy nem állandó,mindig a csöben lévő nyomás határozza meg .
Mi a célod a rezonátor üreggel? Hogyan fogod hangolni? Hol lesz a IHA? Az kell hogy a 250Hz-es beszkadást kiegyenlítse!

Várom a rajzodat!

Üdv Klang


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 18:40 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Nem reagáltam a kilépő nyilás elhelyezésére feltett kérdésedre.
Én ezt már az első hozzászólásomban is említettem,lehet hátul,de akkor nem tudod polcra,vagy falközelbe helyezni,kb 50cm távolság a hdoboz és a fal között mindig kell legyen. Ha elől van akkor mindez lehet.
Döntened mindig neked kell! :D
Üdv!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 18:48 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
[quote="dys-cus"] Aztán 2-3 hét múlva rájöttem, hogy valami nem tetszik: kóvályog az igen dús, rezonáns mély. Minden zenére rátette a bélyegét. quote]

Az összes hang-nem csak a mély- rezonanciával keletkezik ,terjed -de ezt te is tudod.
Az a doboz nem volt jól hangolva-de ez nem csak TL-nél fordul elő,nagyon sok BR doboz sajátja. Ott még hozzájön az áramlási zaj amivel engem a világba lehet üldözni. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.13. 22:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Hát nem polcra szeretném rakni ezt a hangfalat, egy kisebb állványon lesz rajta, de összességében 1m-nél nem lenne magasabb, 120-130cm magas vékony dobozkát nem szeretnék.
Kicsit rosszul rajzoltam, azok a fekete kis négyzetecskék a hangszóró mögött ( a rezonátor egyik oldalában), na azok a nyílások, ezekhez a hangszóró kiszedésével hozzá lehet férni, több ilyen kb 1-2 cm átmérőjű furat lesz rajta, és hangoláskor ezek bedugaszolásával-dugókiszedéssel lehet állítani ( gyűjtenem kell a parafadugót :D ).
A lekerekítéseket megértettem, ezeket akkor kihagyom belőle.

A programba belehet állítani olyat hogy 1 törés van a csőben ( 180 fokos )?
Ha igen akkor megkérhetlek rá hogy csinálj egy szimulációt arra is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.14. 11:43 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
yagi írta:
Hát nem polcra szeretném rakni ezt a hangfalat, egy kisebb állványon lesz rajta, de összességében 1m-nél nem lenne magasabb, 120-130cm magas vékony dobozkát nem szeretnék.
Kicsit rosszul rajzoltam, azok a fekete kis négyzetecskék a hangszóró mögött ( a rezonátor egyik oldalában), na azok a nyílások, ezekhez a hangszóró kiszedésével hozzá lehet férni, több ilyen kb 1-2 cm átmérőjű furat lesz rajta, és hangoláskor ezek bedugaszolásával-dugókiszedéssel lehet állítani ( gyűjtenem kell a parafadugót :D ).
A lekerekítéseket megértettem, ezeket akkor kihagyom belőle.

A programba belehet állítani olyat hogy 1 törés van a csőben ( 180 fokos )?
Ha igen akkor megkérhetlek rá hogy csinálj egy szimulációt arra is.


Hallole!
A doboz magasságára az ökölszabály a következö, a magassugárzó födtől mért magassága azonos legyen az ülő ember fülmagasságával,vagyis nézd meg milyen magasan ülsz a foteledben. Esetleg még döntheted hátrafelé,de akkor is figyelembe kell venni a fülmagasságot.
Nem tudom mi a kesekenydoboz,de ha számolsz akkor 29,4l-es dobozzal számolj (ez brtto anyagvastagság nélkül) ebből jön le a 3l IHA amelynél maradhatnak a lyukak, de az összkeresztmetszetük 55cm2 kell legyen,ekkor egyezik a csőhossz az anyagvastagsággal (19mm 250Hz-nél) Az elnyelés mértékét abszorciós anyaggal,annak sürüségével tudod szabályozni (ebben az esetben a legjobb az ipari vatta annak a sürüsége is megfelel)
A járatokban nem vagy csak nagyon kevés kell ,az is csak a hszóró mögött,vagy a kilépő élnél
vékony filc! Ezt majd az első meghallgatásnál eldöntöd.
Az AJHorn nem tudja sajnos a tört dobozokat szimulálni. Az egyedüli progi az AKABAK amely erre képes,ingyen letölthető,de nagyon jó nyelvtudás(angol) , nagyon sok türelem és gyakorlat kell hozzá. Én pár évvel ezelőtt feladtam. :D A mérést semmi sem pótolja,igy ennél maradtam.

Várom a rajzodat!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.14. 18:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
dys-cus írta:
Yagi! Nekem volt TDL RTL3-as tl dobozom, gyári, drága, meg szép is. 2 év után sikerült eladnom egy rendőrnek :lol: . Más nem akarta megvenni. Jó szólt, csak egy baja volt: mikor elősször megszólalt, gyökeret vertem a boltban is, meg otthon is. Hú de mély, meg minden. Aztán 2-3 hét múlva rájöttem, hogy valami nem tetszik: kóvályog az igen dús, rezonáns mély. Minden zenére rátette a bélyegét. Hidd el, a TDL cég volt a legnagyobb TL sugárzó építő. Én még más gyártóról nem hallottam, persze ettől még gyárthatja valaki. De ha nem akkor miért is? Nos csak azért bátorkodtam hozzászólni, hogy gondold meg, érdemes-e beleölni sok pénzt a dobozba, vagy azért a pénzért venni egy jobb mélysugárzót.



PMC..... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.15. 01:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Igen, a PMC neves stúdiókban használt cumókat is gyárt (a legtöbb filmet ilyeneken keverik mellesleg), érdemes képként rákeresni, mert van pár doboz-metszet, amelyeknél nagyon jól látszik, hogy is néz ki egy ilyen belülről, lehet értelmezgetni, koppintani... ;)
Állítólag nagyon jól szólnak ahhoz képest, hogy nagy ívben lesz*rják a fordulók kialakítását (bár szivacs van bennük végig), viszont sok doboznál látszik, hogy a hangszóró nem a cső legvégén van, vagy hogy a kilépő nyílás előtt egy üreg van, aminek a rendeltetése az, hogy megszűri a kilépő hang magasabb frekvenciatartományát!
Az én alapelképzelésem a TL-lel kapcsolatban az, hogy ne rezonátorként használjam, hanem csak "késleltetőként", ami a membrán hátoldaláról kiinduló hangnyomást a megfelelő fázisban engedi ki a nyíláson. Ehhez viszonylag kis csőkeresztmetszet, minél kevesebb szabadon lengő légtömeg kell! :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.15. 10:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
violin írta:
dys-cus írta:
Yagi! Nekem volt TDL RTL3-as tl dobozom, gyári, drága, meg szép is. 2 év után sikerült eladnom egy rendőrnek :lol: . Más nem akarta megvenni. Jó szólt, csak egy baja volt: mikor elősször megszólalt, gyökeret vertem a boltban is, meg otthon is. Hú de mély, meg minden. Aztán 2-3 hét múlva rájöttem, hogy valami nem tetszik: kóvályog az igen dús, rezonáns mély. Minden zenére rátette a bélyegét. Hidd el, a TDL cég volt a legnagyobb TL sugárzó építő. Én még más gyártóról nem hallottam, persze ettől még gyárthatja valaki. De ha nem akkor miért is? Nos csak azért bátorkodtam hozzászólni, hogy gondold meg, érdemes-e beleölni sok pénzt a dobozba, vagy azért a pénzért venni egy jobb mélysugárzót.



PMC..... ;)

TDL :lol:
Csak hogy tudjátok:


Csatolmányok:
RTL3 design.jpg
RTL3 design.jpg [ 74.18 KiB | Megtekintve 44979 alkalommal. ]
f20110303181551-3-rosewood.jpg
f20110303181551-3-rosewood.jpg [ 42.66 KiB | Megtekintve 44979 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.15. 10:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Az én alapelképzelésem a TL-lel kapcsolatban az, hogy ne rezonátorként használjam, hanem csak "késleltetőként", ami a membrán hátoldaláról kiinduló hangnyomást a megfelelő fázisban engedi ki a nyíláson. Ehhez viszonylag kis csőkeresztmetszet, minél kevesebb szabadon lengő légtömeg kell!"
A levegő nem hülye! Rezonálni fog. :cry:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.15. 10:19 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Siege29 írta:
Igen, a PMC neves stúdiókban használt cumókat is gyárt (a legtöbb filmet ilyeneken keverik mellesleg), érdemes képként rákeresni, mert van pár doboz-metszet, amelyeknél nagyon jól látszik, hogy is néz ki egy ilyen belülről, lehet értelmezgetni, koppintani... ;)
Állítólag nagyon jól szólnak ahhoz képest, hogy nagy ívben lesz*rják a fordulók kialakítását (bár szivacs van bennük végig), viszont sok doboznál látszik, hogy a hangszóró nem a cső legvégén van, vagy hogy a kilépő nyílás előtt egy üreg van, aminek a rendeltetése az, hogy megszűri a kilépő hang magasabb frekvenciatartományát!
Az én alapelképzelésem a TL-lel kapcsolatban az, hogy ne rezonátorként használjam, hanem csak "késleltetőként", ami a membrán hátoldaláról kiinduló hangnyomást a megfelelő fázisban engedi ki a nyíláson. Ehhez viszonylag kis csőkeresztmetszet, minél kevesebb szabadon lengő légtömeg kell! :roll:


hallole!

A fordulókkal kapcsolatban már fent leirtam véleményem,és a PMC is az általam leírtakat igazolja.A kilépő nyílás előtti üreg az IHA (belső helmholtz abszorciós kamra) amelynek elsősorban a dolga a csőben kialakuló extrém nyomás/áramlás/freki változást csillapítsa. A felsorolásban a sorrend és a komplexitás is lényeges. Az IHA csöben való elhelyezésének helye nem kötött,bárhol lehet azért mert nem frekifüggő, de nyilván arra is hatással van.
Ha neked sikerűl TL-t rezonátor mentessé tenned,akkor majd írjál. :D Minden csőnek- a
breflexnek is- az is dolga ,hogy a fázishelyes megszólalásban közremüködjön. A méretezése ennek a csőnek pedig sajnos mindig hszóró függő,még a TL-nél is! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.18. 11:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Közben agyalok, rajzolok és számolgatok - amennyire az időm engedi.
Arra jutottam hogy mégiscsak szimpatikus nekem hogy előre felé legyen a cső nyitott vége, viszont nem sikerült kibékülnöm azzal a gondolattal hogy a hangszóró ne legyen eltolva a zárt végtől 1/3-al. Ennek függvényében készül a következő terv. Jelentkezem ha elkészült.

yagi

Violin: köszönöm a felajánlást, de sajnos nekem 28mm-re kellene szükíteni a nyakat, szóval ahogy Te is csináltad, nekem is egy új WG-re lenne szükségem, nem hiszem hogy itthon kivitelezni tudnám, marad a Monacor DT-300.
Egyébként valaki ismeri ezt a magasat? Vélemény róla?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.18. 22:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
dys-cus írta:
A levegő nem hülye! Rezonálni fog. :cry:

Oké, de minél kevesebb a szabadon lengő légtömeg, annál kisebb lesz a rezonancia mértéke is a hangszóró által keltett hangnyomáshoz viszonyítva, és a fordulókban is máshogy viselkedik a dolog a keresztmetszeti arányok miatt... ;)

Klang! Fázishelyes alatt mit értesz? 90 fokos eltolást rezonanciafrekvencián a kilépő nyíláson (a hangszóróhoz képest) úgy, mint a reflexdobozok esetében? :roll:
Az 1/4--es hullámhosszú (a hangolt frekvencián 90 fok eltolás van a hangszóróhoz képest!) TL-ek építése nagyon népszerű, mert viszonylag könnyen megvalósítható a szükséges csőhossz, és elég hangot is ad ki a hangolt frekvencián. Viszont ezeknél fellép az 1. felharmónikus kiemelése, ami nekünk elég nagy gáz, mert már magasan van (elnyomni pedig a hangszóró 1/3-os eltolásával, meg mindenféle trükközéssel próbáljuk, stb.)...
Na, ez a kiemelés pont ott van, ahol a cső vége, és a hangszóró pont ugyanabban a fázisban sugároz (a hangszóró hátoldala, és a cső nyílása ellentétes nyomású), tehát 1/2-es TL-ként viselkedik!
Ezért lenne érdemes inkább 1/2-es TL-ben gondolkodni, mert ez a kiemelés a hangszóró rezonanciája környékén lépne fel, ráadásul alatta 1 oktávval is képes lenne hanglesugárzásra (a membrán csillapítására is), mert itt úgy viselkedne, mint egy 1/4-es TL, arról meg van némi elképzelés itt, szerintem...
Szóljatok, ha nem jól gondolom a dolgot! Én is tévedhetek... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.22. 22:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Siege29 írta:
dys-cus írta:
A levegő nem hülye! Rezonálni fog. :cry:

Oké, de minél kevesebb a szabadon lengő légtömeg, annál kisebb lesz a rezonancia mértéke is a hangszóró által keltett hangnyomáshoz viszonyítva, és a fordulókban is máshogy viselkedik a dolog a keresztmetszeti arányok miatt... ;)

Klang! Fázishelyes alatt mit értesz? 90 fokos eltolást rezonanciafrekvencián a kilépő nyíláson (a hangszóróhoz képest) úgy, mint a reflexdobozok esetében? :roll:
Az 1/4--es hullámhosszú (a hangolt frekvencián 90 fok eltolás van a hangszóróhoz képest!) TL-ek építése nagyon népszerű, mert viszonylag könnyen megvalósítható a szükséges csőhossz, és elég hangot is ad ki a hangolt frekvencián. Viszont ezeknél fellép az 1. felharmónikus kiemelése, ami nekünk elég nagy gáz, mert már magasan van (elnyomni pedig a hangszóró 1/3-os eltolásával, meg mindenféle trükközéssel próbáljuk, stb.)...
Na, ez a kiemelés pont ott van, ahol a cső vége, és a hangszóró pont ugyanabban a fázisban sugároz (a hangszóró hátoldala, és a cső nyílása ellentétes nyomású), tehát 1/2-es TL-ként viselkedik!
Ezért lenne érdemes inkább 1/2-es TL-ben gondolkodni, mert ez a kiemelés a hangszóró rezonanciája környékén lépne fel, ráadásul alatta 1 oktávval is képes lenne hanglesugárzásra (a membrán csillapítására is), mert itt úgy viselkedne, mint egy 1/4-es TL, arról meg van némi elképzelés itt, szerintem...
Szóljatok, ha nem jól gondolom a dolgot! Én is tévedhetek... :roll:

A levegő tényleg nem hülye. Tényleg rezonálni fog. Jobban ismeri a fizikát, mint mi. :(
Negyedhullámú rezonátornak nevezzük a csövet, mint MJK: http://www.quarter-wave.com/
De ez csak egyenes csőre igaz. Kettéhajtott csövet vizsgálva kiderül, hogy a rendszer igazi rezonanciája ott jön létre, ahol a membrán előlapjától a membrán hátlapjáig mérhető legrövidebb távolság megegyezik a hullámhossz felével.
A tölcséreket és a TL-t arra használjuk, hogy a hanghullám részecskesebességét (más források szerint térfogatsebességét) megnöveljük, mert ez a mennyiség arányos a fülünkben végül hangnyomásként érzékelt jelenséggel.
A membrán felületén, mindkét oldalán a részecskesebesség a rezonanciafrekvencián gyakorlatilag nulla, és a két oldal között szinuszosan változik, félúton éri el a maximumát.
Egyenes cső esetén ez a maximum a cső szájára esik, hajlított cső esetén pedig valahova a cső belsejébe. Az általunk észlelt hangnyomás a cső szájánál létrejövő részecskesebességgel arányos. Minél közelebb hajlítjuk a cső száját a membránhoz, annál kisebb lesz az ott lesugárzott hang részecskesebessége. KLANG fórumtársunk végzett erre egy kísérletet hajlékony szellőzőcsővel, konstatálva, hogy erősen lecsökkent a rendszer hatásfoka. Akkor még nem gondolt arra, hogy meg kellene keresnie a rendszer új rezonanciapontját; feltételezte, hogy a cső mindenképpen a cső hossza által meghatározott negyedhullámú rezonátor marad, akárhogyan is köt rá csomót.
Pedig nem.
MJK a fent idézett művében levezeti, hogy hogyan függ a membrán által a csőben mozgó levegőnek átadott energia mennyisége, vagyis a hatásfok a hangszóró Qts jósági tényezőjétől, ezt egy táblázatban le is írja. Eszerint a cső keresztmetszete a Qts függvényében a membrán hatásos felületének 2,5-3,5-szöröse legyen a hangszóró "támadáspontjában".

A fentiek miatt saját tapasztalataimmal is igazolható meggyőződésem, hogy nincs értelme a cső hajlítgatásának.

Van még más indok is, de azt majd később.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2013.03.23. 00:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Kis kitérő:

amikor először hallottam a TL-ről, akkor az még az úgy nevezett "akusztikus mocsár" megfelelője volt, de hívták labirintus hangszórónak is. A csillapítóanyaggal teletömött labirintus akusztikusan tényleg olyan, mint a mocsár, mindent elnyel. Az eredmény egy valóban szép hang, de alacsony hatásfokkal. Ehhez a megoldáshoz nyugodtan lehet hajlítgatni a csövet, teletömni csillapítóanyaggal.

A rezonátor egy más megközelítés, itt hiba a cső kettéhajlítása, hangszerként kell kezelni a csövet.

Még nem láttam olyan hangszert, amelyet teletömtek volna vattával.

A TL-ek működésének megértéséhez nem árt, ha tisztában vagyunk a tápvonal-elmélet alapjaival. A hangszórómembrán akkor adja át a maximális teljesítményt a tápvonalnak, ha a tápvonal akusztikai impedanciája megegyezik a membrán akusztikai impedanciájával (lásd MJK fent idézett műve). Az akusztikai impedancia ugrásszerű megváltozása reflexiót eredményez, ami állóhullámok kialakulásához vezet. Az akusztikai impedancia ugrásszerű változását okozhatja a keresztmetszet hirtelen megváltozása, a cső tágulási tényezőjének ugrásszerű változása vagy a közeg sűrűségének ugrásszerű változása (csillapítóanyag határfelületei). Minden egyes reflexiós pontpár között kialakul rezonancia a távolságuk által meghatározott frekvenciákon és azok felharmonikusain.

De azért van remény... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: TL hangdobozok
HozzászólásElküldve: 2017.11.09. 18:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2017.11.07. 14:29
Hozzászólások: 6
Sziasztok,

Milyen dobozt ajánlanátok egy Focal 165 V2 mélyközéphez?
Qts=0.83
Kép

Billentyűs hangszer hangdoboznak kellene 1 db és arra gondoltam ezt a Focal-t felhasználom, ha lehet.
Nem cél, hogy nagyon mélyre menjen, de az igen, hogy ameddig működik, kottázható mélyeket (is) produkáljon (ezért gondoltam TL-re). Az sem lényegtelen, hogy mekkora hangnyomást tud produkálni, mert pl. tornateremben is kellene különleges alkalmakkor, mindemellet óriási dobozt sem szeretnék, mert hurcolászva is lesz.

Ha ez a hangszóró alkalmatlan erre, akkor nem megyek ebbe az irányba, mert egy igényes kisebb hangdobozt akarok.

Köszönöm,
ÜDV JG


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség