audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:28

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 26 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.13. 07:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
Az első hangfalam építését szeretném bemutatni. Persze ez mindjárt egy nagyképű kijelentés az elejére, mert azt sugallja, hogy a első után lesz második is, pedig ez egyben az utolsó is. Ugyanis, ha jól sikerül, akkor elégedett leszek és valami új projektbe fogok, ha meg nem, akkor elmegy a kedvem az egésztől, és hallgatom tovább a meglévő hangfalakat, amik még mindig szebben szólnak mint a nagy hazai átlag.
A fórum nyitásának oka elsősorban némi exhibicionizmus, másrészt szeretnék további ismereteket szerezni a hozzászólásokból. Valamikor a hazai internet hőskorában lelkes fórumozó voltam, de aztán amikor már nagyon sokan írtak és nagyon nagy marhaságokat, akkor leszoktam róla. Most újra próbálkozom, aztán ha jók lesznek a tapasztalatok, akkor lehet, hogy ismét kedvet kapok hozzá, ha meg nem, akkor megint befejezem úgy 8-10 évre az írogatást.
Előzmények: Jómagam átlagos kézügyességgel, és barkácsoláshoz alkalmas szerszámkészlettel rendelkező enyhén öregedő férfiember vagyok, aki eljutott életének arra a pontjára, hogy az idejének egy részét már olyan dolgokkal is múlathatja, ami a többség számára nem csak érthetetlen, hanem teljesen felesleges is. Elég nehéz a környezetemben megmagyarázni azt a kérdést, hogy miért kell egy jó kalap pénzt elkölteni, és rengeteg munkaórát belefektetni valami olyan dologba amit egyébként közel ugyanannyiért a boltban is meg lehet vásárolni. Ráadásul azt még meg is lehet hallgatni, és nem kell hozzá a lakást egy jelentős mennyiségű fűrészporral szép egyenletes rétegben beteríteni.
Mint annyi más próbálkozás az életemben ez is olvasással kezdődött. ez az időszak úgy fél évig szokott tartani, most sem volt rövidebb. Nem gondolnám, hogy ennyi idő alatt meg lehet tanulni azt, amit az egyetemeken évekig tanítanak, de mindenképpen hasznos. Persze lehet, hogy egyszerűbb lett volna a kész tervek közül kiválasztani egyet és gondolkodás nélkül építeni, de az mitől lesz az enyém?
Az első bejegyzések viszonylag gyorsan fogják egymást követni, mert munka elég előrehaladott állapotban van. Aztán meg meglátjuk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Hangszórók
HozzászólásElküldve: 2013.02.13. 07:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
Mivel már az elején tudtam azt, hogy a doboz mérete nem lehet nagyobb 20 liternél, ezért a mélyközép hangszórók mérete sem lehetett nagyobb mint 6-6,5" . Kétutas rendszerben gondolkodtam. Gyűlölöm azt a kereskedelmi gyakorlatot, mely szerint mindennél lehet kapni egy kicsit drágábban jobbat. A "hamár-akkormár" effektus ha beindul, akkor a költségvetés hamar elszállhat, és van az az ár amikor egy esetleges kudarc már nagyon tud fájni. Márpedig a hangfalépítő oldalakon az árazás ezt a gyakorlatot követi. A 13 euros Monacortol simán el lehet lépkedni a 200 euros Seas Excelig úgy, hogy közben a két hangszóró közötti árkülönbség nem több mint 5 euro.
Azzal kezdtem, hogy szétszedtem a meglévő hangfalaimat és megnéztem, hogy mit is hallgatok. A KRK Rookit R6 monitoromban egy névtelen lemezkosaras 6"-os kevlár membrános mély és egy 1"-os szintén névtelen selyem dóm magas volt. Persze mindez körülvéve sok-sok műanyaggal, és mindegyiken ott a varázsszó: Made in China. (Persze a hagfal hátán meg az hogy Made in USA!) A hangszórók adatait sehol sem sikerült megtalálni.
Végül szerencse segített és másodkézből sikerült vennem jó áron egy pár HiVi D6.8 mélyközepet és egy pár Seas 27TDFC magasat. Mindkettőről elég jókat olvastam a leírásokban, és van olyan már elkészült hangfal is amiben ezek szólalnak meg.
KépKép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: A doboz
HozzászólásElküldve: 2013.02.19. 19:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
Mégsem követik olyan gyorsan egymást a bejegyzések. Ennek oka elsősorban az időhiány ami az írásra fordítható.
A dobozt 20 literesre terveztem. Anyaga 19 mm-es MDF. Mivel nagyon tetszenek azok a hangfalak amiknek az oldala ívben hajlik ezért ilyet képzeltem el. Először készült egy váz. Az elemeit lamellóztam, ragasztottam, majd síkba csiszoltam minden irányból.
Valahogy így nézett ki még a csiszolás előtt:
Kép

Kép

Az oldalakat 3,5 mm-es mdf lapból hajlítottam és ragasztottam rá a kész vázra.
Kép

Összesen 5 ilyen réteget vittem fel. A negyedik után a ragasztást még egy sor csavarozással is erősítettem.

Kép

Az utolsó réteg után az élek visszamarása, és a végső csiszolás következett.

Kép

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Furnér és előlap
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 06:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
A doboz furnérozása volt számomra a legkényesebb feladat. soha nem csináltam még ilyet (sem), szerencsére a közelemben vannak olyanok akik értenek ehhez, és tanácsokkal segítettek is. A sík felületeken a furnért Pattex fa ragasztóval rögzítettem, préseltem. Az íves felületeken az EMFI faipari kontaktragasztóját használtam.
A beszerzés helye a Fa-Bau KFT gyömrői telephelye volt. http://fa-bau.hu/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=23&Itemid=1
Nagyon kedves emberek vannak itt. Ha a vevő nem tudja mit is akar beviszik a műhelybe, ahol lehet turkálni a furnér lemezek között, és válogatni. Amikor megkérdeztem, hogy a honlapon leírt összes furnérból van-e, akkor mosolyogva csak annyit válaszoltak, hogy annál egy kicsit többféle van.
Nem kellett sokat keresgélni. A lombos diót választottam. Ennek több oka is volt:
- nagyon tetszett a színe, erezete
-a furnércsík szélessége kiadta a doboz bármelyik méretét
- a furnérlemezben együtt volt késelve a törzs és a gyökér is.
Valami ilyesmi volt egy lemez:

Kép

A doboz előlapja a gyökér, míg az oldalai a törzs borítását kapták. A nyers végeredmény ilyen lett:

Kép

Kép

A doboz első élei kaptak még egy-egy bükk lécet bemarva beragasztva, és lekerekítve, kizárólag azért mert nekem tetszett.

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Csillapítás
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 07:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
A dobozok belső csillapításáról előzőekben annyit tudtam, hogy van a hangfalaimban némi fehér paplanszerű anyag, úgy vékonyan meghintve a belsejét.
Kicsit utánanézve a dolgoknak erős meggyőződésem lett, hogy mivel nem szeretem a dohogó hangzást egy erősen csillapított hangfalat szeretnék. Az öntapadós bitumen lemezeket kb. aranyáron mérte mindenki. Némi keresgélés után innen sikerült beszereznem: http://www.zajcsillapitas.net/pf-830-20.html. A bolt egy kicsit nehezen megközelíthető, de ezt is kedves népek lakják akik el is akarják adni a portékájukat. Segítőkészek, mindenből van egy kis darab amit lehet tapogatni, és az eladó ismeri a termékeit, segít abban, hogyan is kell felhasználni. 1 m2-t vettem a bitumenlemezből, és 1 m2-t ebből a hangelnyelő szivacsból is: http://www.zajcsillapitas.net/mainproducts/hangelnyel/hannoschaum-hw30sfl-1000x1000x26mm.html

Most egy kis időzavarba kerültem, mert a csillapítás beragasztására még a furnérozás és az előlap felrögzítése előtt került sor. Ilyen lett:
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 09:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Nagyon szép a doboz, gratulálok.

Bár annyit megjegyeznék, hogy nálam a Gösser, vagy a Heineken jobb hangot produkál a Holstennél. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: A keresztváltó
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 10:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
Először is köszönöm a hozzászólást. Úgy gondolom, hogy jó munkához jó szerszám és megfelelő anyagok kellenek. A sörből csak az egyiket ittam én, a másikat műszaki ellenőr barátom fogyasztotta, aki esténként jött megnézni az aznapi produktumot.
Óvatos duhaj vagyok keresztváltó ügyben. Sokat méricskéltem keresgéltem, olvastam, majd végül úgy döntöttem, hogy az egyszerűségnél fogok maradni. Jantzen légmagos tekercsek, Jantzen kondenzátorok 2,5 kHz keresztezési frekvenciára méretezve, légszerelve. A két hangszóró érzékenysége közötti különbséget egyenlítettem csak ki. A tervezéshez a JBL programját használtam. Az alkatrészek egy bakelit lemezre kerültek részben ragasztva, részben kötegelővel rászorítva. A belső kábelezés Habia ezüst tartalmú vezetékből lett kialakítva. A forrasztások ezüst tartalmú ónnal készültek el. Ilyen lett a végeredmény:

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 12:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Szép munka !
És milyen a hangja ?Milyen erősitővel használod ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: A végeredmény
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 22:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
A következő képen a végeredmény látható.

Kép
Nevet kellene adni neki, de nem jut eszembe jobb, mint a Playboy Nyuszi. Ugyanis őket szokták úgy fotózni, hogy a szeplők és kiütések lehetőleg ne látszódjanak. Én is így tettem. Ugyanis szeplők itt is vannak. Szerintem ezek a hangminőségbe nem szólnak bele, de mindenképpen vannak. A lakkozás nem sikerült olyanra amilyenre szerettem volna, de hát be kell látnom, hogy ez is csak egy szakma és ezt is meg kell tanulni egyszer. Lehet, hogy máris módosítom az első bejegyzésben leírtakat miszerint ez lesz az egyetlen? Nem tudom, majd meglátjuk...

Amin hallgatom:
Forrás: számítógép + Asus Xonar Essence One + DIY Naim NAP 140 erősító. (Ez utóbbi az E-bayen kapható változat, saját készítésű külső táppal, és válogatott alkatrészekkel.) A kábelek szintén saját gyártmányok. Habia réz-ezüst kábelből készítve, a csatlakozók Neutrik RCA-k, a hangfalkábelek végén Nakamichi dugók. a tápkábelek szintén Habia-ból, Oyaide dugókkal szerelve.

Amikor valami új elkészül, akkor először mindig ugyanazokkal a zenékkel hallgatom meg. Ezek általában a fülemben vannak és viszonylag jól tudom követni a hang változását.

1. Roger Waters: Every Stranger's Eyes
Számomra ez a valaha készült legjobb felvétel. A teljes számban végig zajok és zörejek beszólások vannak az ének és a zene mellett. A minőség számomra azt jelenti, hogy ezek a megfelelő arányban jelennek meg. Most azt hallottam, hogy a madárcsicsergés nem csak ott van, de térben helyezkedik el.

2. Louis Armstrong: Uncle Stachmo's Lullaby
Nagyon szeretem ezt a felvételt. 1965-ben Frankfurtban készült és egy kislánnyal énekel együtt. Szerintem egyetlen mikrofonnal vették fel. Most meghallgatva azon csodálkoztam, hogy lehet, hogy Armstrong és a kislány ugyanolyan magasak? Megkerestem a YouTube-on és valóban. A kislányt egy emelvényre állították fel és onnan énekel.

3. City: Am Fenster
Eddig még senki sem ismerte ezt a számot akinek megmutattam. Van benne egy hegedűszólam, aminek félelmetes a hangja. Érdekes, de ezen a hangfalon ez nem volt annyira tolakodó. Sokkal visszafogottabban szólalt meg, de ezáltal sokkal természetesebbnek is tűnt.

4. Stravinsky: Firebird suite - Infernal dance
No erre nagyon vágytam, hogy egyszer rendesen megszólaljon. Eddig ugyanis bármit is csináltam mindig egy zavaros katyvasz jött vissza belőle. Ebben a zenében hatalmas hangerő különbségek és rengeteg hangszer van. Az általam eddig hallott legtöbb láncnak igencsak fejtörést okozott. A hangfal nem jött zavarba és nagyon pontosan szólaltatta meg a hangszereket.

5. Peter Gabriel: Down the Dolce Vita
Ez egy olyan felvétel ami mintha egy vastag szőnyeg mögül szólna. Hát nem tudom... A szőnyeg ugyanolyan vastag maradt. Viszont most kezdem azt hinni, hogy tényleg onnan szól. Lehet, hogy egyszer megszerzem lemezen is és meghallgatom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 22:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
Szép munka ! Gratula, bár egy hiba akad a hangváltóba: tekercseket nem teszünk ilyen közel egymáshoz. Én átlósan tettem volna, a kondikkal helyet cserélve:


Csatolmányok:
valto.jpg
valto.jpg [ 122.15 KiB | Megtekintve 40096 alkalommal. ]

_________________
The whole world shines shit and calls it gold
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 23:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Ez valami gyönyörű! :shock:
Nagyon profi munka, gratulálok! ;)

A hangváltón lévő tekercsekhez annyit szólnék hozzá, hogy valóban közel vannak, de a térben 90 fokkal elforgatva nem zavarnak be egymásnak... Tehát az egyiket az oldalára állítsd, a középső két lyuknál kötegelőzd fel, plusz FBS (vagy valami gumiragacs) amivel rögzíted a panelen, és már emiatt sem kell aggódnod... :roll:

Mennyibe fáj az ilyen furnér?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 23:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
Köszönöm.
A tekercsek és a kondik helyet fognak cserélni.
A furnér 5050.- Ft volt a hangfalakra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Költségvetés
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 05:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
Hiányolni szoktam az építési leírások végéről a költségvetést. No nem a másik zsebében turkálás, vagy kivagyiság miatt. Inkább azért, hogy be lehessen árazni egy-egy munkát, hogy mennyivel lehet belevágni.

HiVi D6.8 20000.- Ft
Seas 27TDFC 14000.- Ft
A hangszórókat másodkézből, de újonnan vettem, jóval a bolti áruk alatt. Elég sokat kellett várni rájuk amíg valaki el akarta adni őket. Ehhez némi szerencse is szükségeltetik.

A doboz:
MDF lapok leszabva: 5700.- Ft (Bauhaus. A négyzetméterár elég drága itt, de attól, hogy nem kell hulladékot fizetni, és a vágás is benne van az árban már olcsóbb lesz, mint a lapszabászatok.)
Dió furnér: 5050.- Ft
Pattex faragasztó: 1200.- Ft
EMFI kontaktragasztó: 3700.- Ft
Sellak 25 dkg + 2 l Alkonek: 4150.- Ft

A váltó:
Tekercsek, kondenzátorok + postaköltség: 16500.- Ft (Beszerzés az europe-audio.com-tól. Nem szólnak azok egy szót sem, csak rendelés után 3-4 nappal becsönget a futár és kihozza. Az árban a reflexcsövek is benne voltak.)
Habia kábel: kb. 4m ment bele. 1400.- Ft
Csillapítóanyagok:
Szivacs: 6640.- Ft
Bitumen lemez: 5000.- Ft
Mindkettőből 1 m2-t vettem, és megmaradt kb a negyede.
Egyebek:
Csatlakozók: 3520.- Ft (Kácsa audio)
Tüskék: 6080.- Ft (hangszorobolt.hu)
Csavarok: 1300.- Ft
Ez így összesen picivel több mint 94000.- Ft

Nem tudom, hogy az ebben az árkategóriában lévő hangfalak közül hova tenném a hangját. Az összehasonlítási alapom a KRK Rokit R6 stúdió hangfalak, miket most 83000.- Ft-ért lehet kapni. (kb. ugyanennyiért vettem őket 2 évvel ezelőtt)

A ráfordított munkaórákról szerintem nem sok értelme van beszélni. Egy profi szerszámokkal rendelkező szakember valószínűleg fél kézzel összerakja egy nap alatt. Nekem a hangfalak építése több mint egy hónapig tartott naponta 2-3 óra ráfordítással a szabadidőmből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 09:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Gratula szép munka!
Azért egy mérés kéne, mert mindenki azt hiszi, hogy keresztváltót lehet számolni. :cry:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 09:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Szia!

Beállok én is a sorba: Gratulálok! ;)
Szerintem nagyon szépen megcsináltad a dobozt, először azt gondoltam hogy van valamilyen faipari szakképesítésed :D
Gépeid viszont úgy látom vannak, egy felső maró nekem is jól jönne.
Építettem én hasonlóan íves oldallapú hangfalat, bár az szerényebb költségvetésből és kb 10 évvel ezelőtt. Ami nekem akkor nagyon bejött, hogy nálam kívülről íves a doboz, belülről nézve pedig trapéz a vízszintes keresztmetszet, a kettő közötti rész pedig homokkal van kitöltve, ez nagyon jól megfogja a dobozrezonanciát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 14:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Szép munka Gratulálok !

A Phonar Credo-ra hasonlit.
Egyik barátomnak most sikerült a Nagy tesvérét megvenni.Nagyon jó hang.
Mondjuk 1,4 millioért már lehet is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 15:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
Gybalu71 írta:

Mondjuk 1,4 millioért már lehet is.


Annak kezeltetnie kellene magát, aki ennyit egy hangfalért kiad, akár-milyen és akár, hogy szól!

_________________
The whole world shines shit and calls it gold


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 19:10 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
dys-cus írta:
Gratula szép munka!
Azért egy mérés kéne, mert mindenki azt hiszi, hogy keresztváltót lehet számolni. :cry:


Csak ismételni tudom én is. Szép munka,igazán profi dokumentációval.
Egy mérés mindenképpen kellene,csak azért hogy hitelesitsd a füled! :D
Komolyan ennyi munka és kiváló eredmény után ez lenne a Pont az egészen.
Persze Te tudod!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 21:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.16. 15:45
Hozzászólások: 17
Köszönöm szépen a hozzászólásokat.

A mérésről: Van egy kedves lakberendező barátom, és tőle hallottam először azt a mondást, hogy ami szemnek készül szemmel kell mérni azt. Remélem nem haragszik meg rám ha olvassa azért a ferdítésért, hogy ami fülnek készül...
Természetesen nem azt akarom mondani ezzel, hogy a mérések feleslegesek volnának. Azt viszont mindenképpen gondolom, hogy sokkal fontosabb a személyes benyomás, az hogy mennyire lehet együtt élni egy rendszerrel. Hányszor kap el az az érzés, hogy fel kellene tenni valami jófajta muzsikát és örömmel hallgatni.
Egyszer meg fogom mérni is, de most még nem. Egyenlőre csak örülök minden percnek amit zenehallgatással tölthetek. Még nem akarok elkeseredni a hangfalaim tökéletlenségén. Mert, hogy tökéletlenek, abban nem kételkedem.
Az 1,4 milliós hangfalról: Nekem savanyú a szőlő, mert nincs ennyi pénzem egy hangfalra és valószínűleg nem is lesz soha, és ha egyszer mégis lenne, akkor nem erre költeném. Én nem nevezném bolondnak aki ilyet megvesz, hisz ugyanazt az élményt hajtja mint én, csak az eszközök másak. Nagyon komolyan gondolom viszont azt, hogy egy ilyen értékű hangfalnál legalább az ár 2/3-ad részét arra az ideológiára kell kifizetni, aminek a jegyében az adott termék megszületett. Ebben persze benne van a hosszú idő alatt felhalmozott tudás is, de az árnak csak a töredékét teszi ki a beépített alkatrészek ára.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.22. 09:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"A mérésről: Van egy kedves lakberendező barátom, és tőle hallottam először azt a mondást, hogy ami szemnek készül szemmel kell mérni azt. Remélem nem haragszik meg rám ha olvassa azért a ferdítésért, hogy ami fülnek készül..."
Eléggé idealista vagy, meg fogsz lepődni ha egyszer megméred. :(

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.22. 15:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Le a kalappal :D

Bizony-bizony a mérésre szükség van, akár mennyire is jónak hallod. Elmehetsz rendesen az erdőbe egyébként. Érdemes valami hasonló kvalitású gyári motyót is mellé rakni. Kis Dynaudio contour doboz, kis ProAc, stb. Szerintem ez gyáriban a 200-300Ft-os kategória.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.22. 16:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
kikiO írta:
Gybalu71 írta:

Mondjuk 1,4 millioért már lehet is.


Annak kezeltetnie kellene magát, aki ennyit egy hangfalért kiad, akár-milyen és akár, hogy szól!


Az hogy mi nem engedhetjük meg ezt magunknak sajnos az a mi problémánk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.22. 19:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.10. 00:26
Hozzászólások: 58
Gratulálok!
Kitaláltad, megcsináltad, sikerélményed van, örülj neki!
Ne törődj a negatív gondolatokkal, itt mindenkinek az a tökéletes amit Ő alkotott... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.22. 23:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
S_W írta:
Gratulálok!
Kitaláltad, megcsináltad, sikerélményed van, örülj neki!
Ne törődj a negatív gondolatokkal, itt mindenkinek az a tökéletes amit Ő alkotott... :lol:



Egyetértek! Semmi méréssel ne agyaljon, ha tetszik a hangja, a doboz csodálatos, a zene szépen szól, a mérésre meg fütyüljön, hisz csak elvenné kedvét egy esetleges pici hiba, és aztán lehet görcsölni, hol legyen még jobbá téve, hogy az a "francos masinának" is megfeleljen.
Élvezze munkája gyümölcsét, és majd ha bejáratódott és idő is meg pénz is akad, akkor esetleg...

_________________
The whole world shines shit and calls it gold


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.02.23. 08:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Pedig a váltó hangolásának empirikus folyamata egyrészt a munka csúcspontja, másrészt illő megkoronázása egy ilyen igényesen kivitelezett doboz elkészítésének!

Jó ötlet az élekbe bemart lekerekített léc. Mutatós, és védi a furnért.

Gratula a projekthez, hallgasd sok örömmel!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Az első hangfal építése
HozzászólásElküldve: 2013.05.02. 21:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Kicsit megkésve bár, de fogadd gratulációmat, elsőre nagyon szép munka! :)

Ne haragudj, hogy "idepofátlankodok" saját alkotásommal, de nem találtam rá alkalmasabb topikot, újat meg nem akarok nyitni ezért.
Nekem ez ugyan nem az első hangfalam, viszont sok tekintetben az "első", a későbbiekben kiderül majd.
Hosszú leszek, ezért előre is elnézést kérek!

Szóval már lassan egy éve, hogy elhatároztam magam egy Gleden II fantázianevű (egyébként Barják László a. "pagrus" által konstruált, és sokak által már utánépített) hangfal-szett megépítésére.
Pár hét/hónap alatt sikerült beszereznem a hozzávalókat, de mivel éppen végzős voltam az egyetemen (szakdolgozat írás, államvizsga, stb...), no meg a tél is közeledett, így nem kezdtem bele a megálmodott doboz építésébe, csak egy sebtében összedobott ideiglenes dobozkában muzsikáltak a hangszórók (illetve teszik azt a mai napig).

Február elején nekiláttam a dobozkészítésnek, és most szeretném megosztani Veletek az elmúlt hónapok során befektetett rengeteg munkaóra gyümölcsét.

A legutóbbi kisszékelyi találkozón páran már láthatták az építésről készült képeket, ekkor kaptam a kérdést, miszerint "miért nem töltöttem fel folyamatosan a fejleményeket?" akkor végig lehetett volna követni a projektet, és nem majd a végén kell feldolgozni azt a tömény információ-áradatot a Nagyérdeműnek.
Nos annak, hogy csak most teszem publikussá, megvan az oka. Főként az, hogy ha már az elejétől töltöm fel a képeket az aktuális állapotokról, biztosan sok tanácsot kaptam volna, hogy ezt inkább így, vagy úgy kéne csinálni, stb... Ezek között persze biztosan sok hasznos, okos ötlet is lett volna, amit előnyömre fordíthatok. Én viszont sajnos eléggé befolyásolhatónak ismerem magam :oops: , így a végére a sokfelől érkező különböző tanácsokból, információkból csak egy nagy zűrzavar alakult volna ki a fejemben... Jobbnak láttam tehát, ha végigviszem a projektet a saját elképzeléseim alapján, (közben biztosan sok hibát követtem el, azonban ezekből sokat is tanultam / tanulok majd).

Egészen biztos, hogy sokkal szakszerűbben, jobban is kivitelezhető lett volna a doboz, de ez már így sikerül... Ha másra nem, hát tanulópénznek megtette. :)

Sok szempontból az "első" számomra ez a projekt: ez az első komolyabb hangfalam, az első ívelt dobozom, az első furnérozásom, és még sok más szempontból...

Egyelőre csak egy ömlesztett fotósorozattal szolgálhatok, később tervezem, hogy írok egy hosszabb cikket az építés menetéről (ha lesz időm), hogy mások is lássák, megépíthető egy ilyen doboz otthoni körülmények között, egyszerű kéziszerszámokkal is (talán a felsőmaró, és egy kézi körfűrész ami kicsit "extrább" felszerelésnek számít, a többi szerszám szerintem egy jobban felszerelt otthoni garázsban megtalálható ). Csupán elszántság kérdése... no és persze megszámlálhatatlan munkaóra (csak a furnérozás 80-85 munkaórámba került).
Februárban elkezdtem csinálni a dobozt, a ragasztási fázist a nappaliban végeztem, köszönhetően a szeszélyes időjárásnak. Azóta szép lassan haladok...

Tehát akkor a fotók (előre is elnézést a külső fotóalbum miatt, de nem szeretnék ilyen mennyiségű képet ide feltölteni ):

A képek alatt találtok némi magyarázatot.

A doboz alkotóelemei, és szerkezetének megépítése:
https://picasaweb.google.com/102536826771966982596/GledenIIVeglegesDobozKeszitese?authkey=Gv1sRgCL2IudrW8YmpBQ

A kész szerkezet furnérozására, lakkozására kértem ajánlatot több hangfalépítéssel foglalkozó asztalostól is, azonban ennek költsége többszörösére rúgott az általam lélektani határnak beállított 40-50e Ft-tól, így végül ezzel a folyamattal is magam próbálkoztam:

https://picasaweb.google.com/102536826771966982596/Veneering?authkey=Gv1sRgCLnKp6_Us9vRuwE#


Jelenleg itt tartok, a további fejleményeket megpróbálom majd részletenként feltölteni...

Na most már jöhetnek az "így- meg úgy kellett volna" tanácsok, már úgyis mindegy... :mrgreen: Legfeljebb majd a következő projektnél hasznosítom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 26 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség