audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.16. 08:34

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 53 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.07.02. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hajrá, nagyon szurkolok, mivel az én AMT projektem is hasonló, csak az nem széles sávú rendszer. Remélem ezért az írás nem minősül itt off topicnak. :P
Szélessávú megoldásom már nekem is volt, s azt kell, hogy mondjam, valamit tudnak az ilyen hanxórók, főleg ha nincs "kistölcsér" a közepén.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.05. 01:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Mi a baj a kistölcsérrel?
Nekem nagyon tetszett vagy 8 évvel ezelőtt a Sonidóban a NEA közép és magastartománya. Mély az szűkös volt de volt kistölcsér.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.05. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
winkleer írta:
Mi a baj a kistölcsérrel?
Nekem nagyon tetszett vagy 8 évvel ezelőtt a Sonidóban a NEA közép és magastartománya. Mély az szűkös volt de volt kistölcsér.

A kis papírtőlcsér mindig rezeg, a hang verődik ide oda. Amolyan pótmegoldás. Nekem is volt a Sonido hangszórókkal egyutasom, sőt pontosan 3 db is volt, mindig elkunyerálták tőlem. De azt kell mondjam, van jobb. Nálam sztatikus váltotta fel, és az megindította a fejlesztést.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.06. 01:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
dys-cus írta:
A kis papírtőlcsér mindig rezeg,


De hát az a dolga! A magasabb frekiket ezen kisebb felület ,membrán (tömeg) sugározza le.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.10. 00:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Az a kis tölcsér igaz, hogy kis tömegű, de viszont maga mögé is sugároz hangot, ami a nagy membránról visszaverődik! Tehát a kis membrán úgymond egy dipól sugárzó, de lényegesen rosszabb lesz a mögötte lévő visszaverő felület állandó mozgása miatt, és persze az is beleszól az egészbe, hogy a mély frekvenciák modulálni fogják ezeket a magasakat!
Nem csak azért, mert ugyanaz a tekercs hajtja meg a mélyeket, és a magasakat is, hanem a nagy kilengések is modulálják a magasabb frekvenciákat, nem lesz olyan tiszta, vibrál (Doppler-effekt), esetleg alig hallható (felfogható) szintre módosítják azokat!

Mindemellett a kis membrán nem csillapított szélei erősen lengenek ide-oda, ez is belepiszkít a hangzásba.

Én éppen széles sávú hangszórón ügyködöm, nagyon jól érzékelhető a különbség a magas tartományban, ha egy kondival leválasztom a mélyeket...
Sokkal tisztábban szólnak a magasak, eszméletlenül részletes, de akkor meg hiányzik a zene alapja... :(
Kondi nélkül igaz, hogy nem olyan precíz a magas tartomány, de nincs szükség hangváltóra, másik hangszóróra, ami tovább kuszálná a hangot!

Szélesszájúnál mindig a közép a lényeg, a többi csak kiegészíti...

Régen nagyon rá voltam kattanva a basszus minél jobb visszaadására, aztán meg a magasra (szalagsugárzót is készítettem párat pont emiatt), de aztán arra jutottam, hogy a teljes sávot minél jobb fázisban (egyetlen hangszóróval) lesugározva eszméletlen élmény hallgatni!
A közép-tartomány a lényeg, és a sávszélek kevésbé számítanak mind hangerőben, mind precizitásban, mivel ezeket az agy könnyebben hozzáadja a zenéhez (elképzeli, mintha pl. könyvet olvasnál), de a fázishibákon legalább nem kell rengeteget matekoznia!
Ettől lesz pihentető, természetes hangzása valaminek, ami egyenesen az érzelmekre hat, nem pedig a füledre... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.10. 01:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Gondolkodtam (tudom, veszélyes :D ) azon, hogy mi van akkor, ha élőben felveszünk egy zenei anyagot? Egyszerűsítsük le egy elég mély, és egy magas hangra!
A mikrofon hogy fogja venni ezt a hangot?
Lesz egy jó nagy kilengése (oké, mikitől függően pár század mm...), és veszi a magas hangokat is (na jó, ez pár tízezred mm-t is jelenthet).
Ennek a mélyfrekvenciának a kilengése modulálni fogja a magas hangok "hallását" az esetében, tehát egy alapból modulált magas hangot fog felvenni!
Ha ezt egy olyan 2 utas hangsugárzóval adjuk vissza, aminél a magas hangszóró független a mélytől (nem mozog vele), akkor milyen irányban változik a hangzás?
Ha pedig egy egyutas hangszórót alkalmazunk, akkor ez a modulált magas pont a helyére kerül, vagy rosszabb lesz a helyzet? :roll:

Persze tudom, hogy felvételeknél rengeteg mikrofont használnak, külön minden hangszerhez...
De viszont az emberi hallás mihez alkalmazkodott inkább a több 100 ezer év alatt?
A saját fülében is ugyanígy létrejövő modulációhoz, vagy a fázishibás hangvisszaadáshoz (ami több utas hangszóróknál jellemző)?
Ez egy érdekes kérdés...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.10. 10:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Ha pedig egy egyutas hangszórót alkalmazunk, akkor ez a modulált magas pont a helyére kerül, vagy rosszabb lesz a helyzet?"
Kétszer modulált lessz a jel. :) Az okozott bajság a felvázolt rendszeren a Doppler toirzítás meglehetős nagysága. De van aki szerint ez nem fontos, hiszen minden féle freki párosításban fenn áll. Ez is igaz, csak elfelejtik, hogy a hangszer a maga szűz valóságában is létrehozza ezen utóbbi esetet, sőt hozzátartozik a megszólaláshoz, sőt egyes művészek direkt növelik ezt a hatást, pl mikor J. Hendrix a gitárhúrt le, s fel tologatja az ujjával, vagy a fogával, attól függően, hogy mihez volt kedve. :P
Ettől függően szólhat egészen jól egy egyutas. Volt szerencsém már kétszer hallgatni ilyen hangfalat:
http://audio-database.com/CORAL/speaker/bl-3-e.html
Egy barátom vette, aki takarékos tőzsde császár, :P így nem volt gond kifizetni a horribilis árat érte. Mondhatni igen szépen szól, a 300B erősítők tulajdonosai, nagyon boldogok lennének vele. Én a basszusát keveslem egy kicsit, de ezen hibájától eltekintve egy nagyon kiegyenlített hangú többé kevésbé 20k-ig elmenő magassakkal rendelkező hangszóró. Rendkívül kicsi a torzítása, mivel kis membrán elmozdulásra is nagyot szól. Már-már ESL hangfalakat megidéző hangja van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.11. 20:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Ezen a doppler effektus dolgon gondolkodtam sokat. zavar is rendesen a gondolat, hogy létezik! A több út dologgal sem feltétlen oldódik meg a helyzet csak annyi, hogy egymáshoz közelebb eső hangokon tartományokon) jelentkezik .
Tetszik Siege29 fórumtárs észrevétele, ízlésvilága (?)
valahogy nekem is az jött le , hogy a szélessávúak nagy erőssége a középtartomány. Nem is értem, miért nem alkalmazzák azt középként.
Bennem felmerült egy több fázisú folyamat ami rögeszmévé vált :)
Kétutas monitorokat hallgatok megelégedéssel, de szélessávúaknál tapasztaltam azt a lúdbőröző érzést amikor megszólal rajtuk "valami" és az olyan valóságos! Életszerű, gyors, hogy felkapom a fejem, megijedek stb...
Első fázisban egy olyan rendszerben gondolkodom, ahol a aktív keresztváltóval külön mély és külön amplifikált felsőmély-teljessáv tartomány kerül megszólaltatásra.
A mélyeknél valódi mozgásvisszacsatolás mert korrekten kivitelezhető . A felsőmély -teljessáv csatornában meg a meglévő cucc, monitordoboz.
Ha sikereket hoz akkor a monitorokat leváltaná egy szélesszávú egység amit max a magshangoknál váltanék el kis fokszámú váltóval. Hiszen a szélssávúak nagy erénye a középtartomány! Így választ adva a kérdésre a legtöbb információt a középtartomány hordozza sztem. Ennek valóságossága, frekiballansza, fázisátvitele , sebessége a meghatározó(bb).
Ki lát ebben rációt? :)
én már tettem lépéseket, lehet külön topic kellene neki...

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.11. 20:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Olyan majd 20 évvel ezelött ('95 körül), az akkori technikai szinten valami hasonló dologra jutottam én is. Akkor kicsi bookshelf-dobozt hallgattam + aktív mozgásviszacsatolásos izobarikus szubot.
A kettö nagyon jó volt, adott egyfajta jelenlét és teljesség érzetet. Akkor még föleg LP volt a forrás, meg szalagos magnó. Viszont nem voltak a mai értelemben jó hangszóróim.
Oda jutottam, ha a monitordoboz 100Hz felett dolgozik, a magas 6-8kHz környékén kezd sugározni akkor nagyon hallgatható, emberi hangépet lehet összebarkácsolni.
Valószínü most már könnyebb dolgunk lenne mondjuk jó szélessávúval + ribbonnal (8kHz felett) + szubbal. Szubból most is csak az izobarikusat építeném.
Üdv:m.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.11. 22:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
miczo írta:
Olyan majd 20 évvel ezelött ('95 körül), az akkori technikai szinten valami hasonló dologra jutottam én is. Akkor kicsi bookshelf-dobozt hallgattam + aktív mozgásviszacsatolásos izobarikus szubot.
A kettö nagyon jó volt, adott egyfajta jelenlét és teljesség érzetet. Akkor még föleg LP volt a forrás, meg szalagos magnó. Viszont nem voltak a mai értelemben jó hangszóróim.
Oda jutottam, ha a monitordoboz 100Hz felett dolgozik, a magas 6-8kHz környékén kezd sugározni akkor nagyon hallgatható, emberi hangépet lehet összebarkácsolni.
Valószínü most már könnyebb dolgunk lenne mondjuk jó szélessávúval + ribbonnal (8kHz felett) + szubbal. Szubból most is csak az izobarikusat építeném.
Üdv:m.


Miczo köszönöm a tapasztalataidat, annak leírását és ezzel a megerősítést!!!
Az izobarikus alatt gondolom azt érted, hogy az izobarikus elrendezéssel sikerült a mélyszekcióhoz tartozó térfogatot, kvázi méreteket csökkentened. Kb kétszeres anyagi ráfordítással.
Amúgy jó hogy ezeket leírtad , adtál bíztatást mert járatlan útként látom, azaz a fórumokon nen nagyon van jelen...
A mélysugárzók elkészültek a próbadobozban, be is vannak hangolva. Jöhet az elektronika, (később)

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára winkleer 2014.12.11. 22:51-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.11. 22:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Itt van pár kép a barkácsolásról.
Semmi gyakorlatom a famunkában de köldökcsapozva van minden. Ezek próba dobozok!
Ha a topic nem megfelelő, kéretik áthelyezni és elnézést mindenkitől!


Csatolmányok:
DSC00364.JPG
DSC00364.JPG [ 562.01 KiB | Megtekintve 59152 alkalommal. ]
DSC00361.JPG
DSC00361.JPG [ 614.59 KiB | Megtekintve 59152 alkalommal. ]
DSC00357.JPG
DSC00357.JPG [ 832.91 KiB | Megtekintve 59152 alkalommal. ]
DSC00355.JPG
DSC00355.JPG [ 574.54 KiB | Megtekintve 59152 alkalommal. ]
DSC00353.JPG
DSC00353.JPG [ 556.81 KiB | Megtekintve 59152 alkalommal. ]

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.11. 22:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
meg még pár!
Kérem eltüntetni ha gáz helyen van! Valami fotósorozattal szeretném ábrázolni a folyamatot, hangsugárzóktól az elektronikáig ha van értelme.


Csatolmányok:
DSC00375.JPG
DSC00375.JPG [ 795.22 KiB | Megtekintve 59151 alkalommal. ]
DSC00372.JPG
DSC00372.JPG [ 576.45 KiB | Megtekintve 59151 alkalommal. ]
DSC00368.JPG
DSC00368.JPG [ 626.22 KiB | Megtekintve 59151 alkalommal. ]

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2014.12.12. 05:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Aki foglalkozott ilyennel itt leírhatja tapasztalatait véleményét.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.12. 05:12 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Olyan szinten elkapott a hév, hogy jól belerondítottam tunerman topicjába a hozzászólásaimmal és a képekkel. Kérném az áthelyezésüket meg a hozzájuk kapcsolódó hozzászólások áthelyezését a "Többutas aktív rendszer(ek) " c. topicba amit erre létrehoztam.
Elnézést kérek a plusz munkáért!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sansui/JBL 2115 monitor
HozzászólásElküldve: 2014.12.14. 00:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
winkleer írta:
valahogy nekem is az jött le , hogy a szélessávúak nagy erőssége a középtartomány. Nem is értem, miért nem alkalmazzák azt középként.


A szélessávúaknál az okozza (számomra) a "valóságosabb, természetesebb, pihentetőbb" megszólalást, hogy minél szélesebb hangsávban fázishelyes(ebb)ek a hangok, annál kevesebbet kell az agynak matekozni azon, hogy pl. ennek a basszushangnak a többi felharmonikusa mennyivel tér el időben, mert ugyebár nem pont ugyanakkor lépnek ki ezek már a hangsugárzóból, minél több hangsávra van bontva a dolog, annál több ilyen hiba lesz!

A lényeg, hogy egy szélessávúnál a hangzás nem precízebb, vagy pontosabb, hanem egységesebb mint a többutas hangsugárzóknál! ;)

A közép sávot szoktam emlegetni, hogy az nagyon fontos a zenében, a többi könnyebben kiegészíthető az agy által, nem kell olyan precíznek lennie!

A szélessávúnak tényleg ez a "fő" munkaköre, de viszont rengeteg kompromisszum árán tud mélyre, és magasra is menni!
Ha ezt "csak" középként használnád, akkor elveszne az a varázs, amit szélessávúként nyújt!
Sőt, ha nem qrvajó minőségű ez a hangszóró, akkor sokkal rosszabbul is fog szólni, mintha oda egy átlagos "középsugárzót" tennél! :roll:

A nagy méretűek nagyon szeretnek "rikácsolni" bizonyos frekvencián, talán pont ezek miatt kaptad fel párszor a fejed (vannak néha elég kemény rezonanciák, fázisproblémák, amit szűrőtagokkal lehet/kell csillapítani, de ez megint ront valamit az egész hangzáson, talán pont a természetesség vész el), jobban nyalábolnak középben, mint egy kisebb méretű, középtartomány visszaadására kifejlesztett hangszóró!

Ha ezt olyan hangszórókkal egészíted ki, amik nem nyalábolnak, akkor totál más lesz a hangenergia leadása a frekvencia függvényében, a szobai reflexiók is bekavarnak az agynak (mert azok sem egyformán fognak visszaverődni a falról, ami jobban nyalábol, az a sáv ebből hiányozni fog), stb...

A szoba kevésbé szól bele a közép-magas tartományba ha az erősen nyalábolt, ez is hozzájárulhat a nyugisabb, tisztább hanghoz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2014.12.15. 17:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
Amennyire én tudom annál erősebb a nyalábolás minél közelebb áll a sugárzott hang hullámhossza a hangsugárzó átmérőjéhez. Gondolom megvan ennek a precíz matematikai leírása.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 13:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
nos halad a projekt a mélyládákhoz készült egy saját erősítő és abban a mozgásvisszacsatolás beleépítve. Jó lenne ha a sémát véleményeznétek mert anomáliákba ütköztem....
A felrakott séma alkatrészértékei nem valósak csak az elv kedvéért rajzoltam le gyorsan.


Csatolmányok:
MOZGÁS VCS SÉMA.jpg
MOZGÁS VCS SÉMA.jpg [ 250.64 KiB | Megtekintve 58872 alkalommal. ]

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 18:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
A híd kiegyenlítése a következő módon történt: Az IVCS szabályozó potméterrel addig növeltem a pozitív visszacsatolást ameddig a rendszer begerjedt. kb 170Hz környékén rezonált be a cuccos mert itt a legalacsonyabb az imedanciája a hangdobozoknak. Ekkor a fesz visszacsatolást addig növeltem amig a gerjedés megszünt és a gerjedés frekijével megegyező jelet adtam a bemenetre hanggenerátorból és a feszvisszacsatoló potméterrel kiegyenlítettem a hidat ugy, hogy diferencia erősítő kimenetén a jel közel nulla lett. Ekkor a visszacsatolókör 1 szeres hurokerősítéssel bír a hangszóró kapcsai felől nézve . Majd az áramvisszacsatolást ismét gerjedésig növelve megismételtem a folyamatot ismét. Ekkor kétszeres a hurok erősítés ami a hangszóró saját rezgéseire (nem parciális) nézve 3 szoros csillapító árammal reagál a teljes kapcsolás.
A probléma az, hogy ebben az állapotban 20-200Hz ig sweepelve az erősítő bemenetét a kimeneten erős feszültség ingadozással reagál. +-6-10dB a változás különböző frekvenciákon.

Arra gondoltam, hogy a hangszóró saját induktívitásából adódóan különböző a hangszórót tápláló fesz és a felvett áram fázisa (ezt mértem is) Ebből kifolyólag az áram és a feszvisszacsatolás aránya folyamatosan változik ez adja az erősítés változást.
Hogyan kellene kiegyenlíteni a hidat minden frekvenciára?
Gondoltam itt egy soros induktív tag beléptetésére a fesz vcs körbe ami szimulálná a hangszóró saját induktivitását. Kérdés mennyire lehet ezt megtenni egy fix és passzív elemmel aminek arányaiban a hangszóró ezen összetevőjét kellene másolnia? Lehet e egyáltalán?

Ha vakinek van ötlete a mozgás visszacsatolás működő és kézbentartható megvalósítására ne tartsa magában!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 19:25 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
winkleer írta:
....
Gondoltam itt egy soros induktív tag beléptetésére a fesz vcs körbe ami szimulálná a hangszóró saját induktivitását. Kérdés mennyire lehet ezt megtenni egy fix és passzív elemmel aminek arányaiban a hangszóró ezen összetevőjét kellene másolnia? Lehet e egyáltalán?
...

Tetszik a kísérlet! :D
Jól írod, csak menj tovább szvsz, próbáld meg pontosabban leszimulálni a hangszórót. Vagyis az induktív taggal párhuzamosan tegyél legalább egy soros RC tagot és ügyelj az Rdc-re is!
Az is lehet, hogy a hangszóróra kellene tenni párhuzamosan RC tagot csillapításnak, az egyenletesebb impedanciamenet érdekében. 8-)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 13:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Kérdés, mennyire lehet szimulálni passzív elemekkel egy elektromosan és mechanikusan is rezgő rendszert ráadásul különböző frekvenciákon ugyanazzal a taggal....
Amennyiben eltérést produkál az RLC komplexum az amplitudó ingadozásban is jelentkezik. Ebben az esetben kérdés, hogy mennyire nyereséges a projekt hiszen veszíthetünk az egyenes átvitelből pl.
Kíváncsi vagyok a nagyok ezt hogy csinálják? Nem tünik túl elterjedtnek a mozgásvisszacsatolásos módszer. Legtöbbet az áramvisszacsatolással találkoztam de annak nyilvánvaló hibái vannak.
Bár este méregetek kicsit hogyan reagál a hangsugárzó különböző működésmódú meghajtás mellett. Eddig a legkorrektebb megoldásnak a hagyományos feszgenerátoros meghajtás tűnik. :?

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 22:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
" mennyire lehet szimulálni passzív elemekkel egy elektromosan és mechanikusan is rezgő rendszert ráadásul különböző frekvenciákon ugyanazzal a taggal...."
Véleményem szerint semennyire sem. Továb nem idézlek, de hidd el, mérni kell mikivel, s mikor már úgy tűnik azzal is renben van minden, akkor kell hallgatni egy hétig, aztán vagy tetszik, vagy nem. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 22:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
dys-cus írta:
" mennyire lehet szimulálni passzív elemekkel egy elektromosan és mechanikusan is rezgő rendszert ráadásul különböző frekvenciákon ugyanazzal a taggal...."
Véleményem szerint semennyire sem. Továb nem idézlek, de hidd el, mérni kell mikivel, s mikor már úgy tűnik azzal is renben van minden, akkor kell hallgatni egy hétig, aztán vagy tetszik, vagy nem. :)



Ez igaz! Ám itt még a működés azaz a helyes működés is kétséges! Mindenesetre a híd csak akkor lesz kiegyenlített ha fesz visszacsatolást is helyre teszem.
Amugy mennyire reális 20-200Hz ig hangnyomást mérni ,azaz frekvenciaátvitelt egy zárt térben ? Sajna szabadtéren nem kivitelezhető a mérés.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 02:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
winkleer írta:
dys-cus írta:
" mennyire lehet szimulálni passzív elemekkel egy elektromosan és mechanikusan is rezgő rendszert ráadásul különböző frekvenciákon ugyanazzal a taggal...."
Véleményem szerint semennyire sem. Továb nem idézlek, de hidd el, mérni kell mikivel, s mikor már úgy tűnik azzal is renben van minden, akkor kell hallgatni egy hétig, aztán vagy tetszik, vagy nem. :)



Ez igaz! Ám itt még a működés azaz a helyes működés is kétséges! Mindenesetre a híd csak akkor lesz kiegyenlített ha fesz visszacsatolást is helyre teszem.
Amugy mennyire reális 20-200Hz ig hangnyomást mérni ,azaz frekvenciaátvitelt egy zárt térben ? Sajna szabadtéren nem kivitelezhető a mérés.

Hát sajna vagy süketszoba kell, vagy ki kell vinni a Hősök Terére. :lol:
De azért van egy nagyon jó megoldás akkor, ha van luk a dobozon, mert pl reflex rendszerű. Akkor tudsz a dobozon belül mérni, és pontosan akkor, ha meg van hozzá a korrekciós filéd. Ezt a mérést még T, vagy S találta ki. A másik ámítógépemen meg van a cikk, s ha jól emléxem a korrekciós file is. Nos ez műxik akkor, ha a mikit be tudod tenni a dobozba, célszerűen a reflex csövön keresztül.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 08:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Köszi az ötletet! Van luk a dobozon! De ha nem lenne fúrnék rá! :) Ezek csak próbadobozok. Főleg mert az asztalosmesterség számomra nagyon új. Elsőre még az is kétséges volt , hogy doboz alakú lesz a produktum és nem paralelepipedon!
Említetted a korrekciós filet. Mekkora az eltérés , azaz mennyit korrigál a file 20-200Hz között?

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 10:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
winkleer írta:
...Amugy mennyire reális 20-200Hz ig hangnyomást mérni ,azaz frekvenciaátvitelt egy zárt térben ? Sajna szabadtéren nem kivitelezhető a mérés.
"Közeltéri mérés":
néhány, pl. 5 cm-ről készítesz mérést, külön a mélyhsz tengelyvonalában és külön a reflexnyílás előtt. Majd összegezni kell a két görbét amplitúdóhelyesen. Ez utóbbi az érdekesebb...
Pl.: viewtopic.php?p=32594#p32594


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 11:10 
Online
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 835
Nekem egy régi aktív méllyel ellátott dobozom van, ebben hasonló megoldás van, mint az a rajz amit betettél. Hátha segít neked a megvalósításban. Van is egy topic amiben erről a dobozról van szó. 3a Andante Master Control címmel.


Csatolmányok:
Andante-master-control-schema.jpg
Andante-master-control-schema.jpg [ 193.18 KiB | Megtekintve 58695 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 11:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
hifipisti írta:
Nekem egy régi aktív méllyel ellátott dobozom van, ebben hasonló megoldás van, mint az a rajz amit betettél. Hátha segít neked a megvalósításban. Van is egy topic amiben erről a dobozról van szó. 3a Andante Master Control címmel.


Köszönöm! Nagy ötletet adtál ezzel a rajzzal! Ugyanis feltünt itt az IVCS hídágban alkalmazza a kompenzációt! Hogy erre nem gondoltam! Valamiért a feszültség visszacsatolást akartam az áramhoz igazítani!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 12:50 
Online
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 835
Ez egyébként egy érdekes, félig zárt doboz konstrukció. A doboz hátulján vannak hosszanti kivágások, amik a dobozon belül vastag filccel vannak letakarva. Gyanítom ez valami hangolás lehet. Bizonyos frekin rásegíthet a mélyekre. Hasonló, mint a Dynaudio Variovent megoldása. Ami még érdekes, hogy a 25cm-es mély sugárzóhoz egy viszonylag pici doboztérfogat társul (nem számoltam még ki, mivel az aktív elektronika és a trafó is a dobozban van, nagyon sűrű üveggyapottal van megtömve a doboz), kb. 25-30l lehet. Az alsó -3dB-s pont 30Hz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.13. 00:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Dynaudio Variovent megoldást magyarul hangolt doboznak hívják. Az RT-ben már a 60-as években leírták. Hozzáteszem, az ötletet lopták. Talán mintha a Goodmans alkalmazta volna először üzemszerűen. Goodmans név alatt egy ilyen lyukfedő ALU ráccsal, meg birkabundával 100 ezrekért cserél gazdát a neten. Az, hogy a "kivágás" körkeresztmetszetű luk, vagy hosszanti rés, teljesen mindegy. A lényeg a finom hangolás lehetősége, illetve a csillapítóanyaggal a légsebesség lassítása, hogy ne "szuszogjon" a lyuk. Egyébként jó eredményeket lehet vele elérni egy adott hallgatási térben, amit ugye gyárilag kicsit uniformizálnak. :?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.13. 00:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Ellenben az alkalmazott aktív visszacsatolás MFB nagyon parádés tulajdonságokat tud adni a konstrukciónak! Már egy sima IFB is sokat tud javítani ha nincs eltúlozva .

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.13. 09:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
winkleer írta:
Ellenben az alkalmazott aktív visszacsatolás MFB nagyon parádés tulajdonságokat tud adni a konstrukciónak! Már egy sima IFB is sokat tud javítani ha nincs eltúlozva .
Miben lehet jobb egy ilyen rendszer?


/ Azt látom, hogy leginkább erre törekednek:

- jó mélyhangszóró
- jó dobozméretezés
- jó szoba-akusztika
( - és fesz. generátoros meghajtás ) /


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.13. 10:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Legfőképpen a javuló tranziens viselkedést említik, gyorsabbá, kontrolláltabbá tehető a hangzás. A saját rezonanciákat hatékonyabban csillapítja , azokét amiknél a lengőcséve is elmozdul, tehát a membrán elhajlásból eredő rezonanciákat nem fogja.

Van egy elgondolásom , javíts ki ha téves. Ez a DF kérdése. Ugye feszgenerátoros meghajtásnál ha az teljesen az, a kimenő impedancia az ideális nulla. Ez beállítható áram visszacsatolással is. Ekkor a DF végtelen, ideális esetben és Ohmos terhelésen. Egy hangszóró meg nem Ohmos terhelés. Ekkor a csillapítás a legjobb az erősítő felől. Szóval szerintem ez nem teljesen így van mert a hsz impedanciájának Ohmos része soros a rendszerrel. Tehát pl a csillapító áramok azok mindíg egy soros Rdc-n keresztűl folynak és ez korlátozza is a csillapítás mértékét. Ebből két dolog jön le nekem . A DF értékét felesleges az egekig növelni ami arra utal, hogy a tiszta feszgenerátoros meghajtás nem a leg ideálisabb meghajtási mód. A másik ami lejön, hogy olyan visszacsatolás szükséges (azaz járható út) ami alkalmazkodik a különféle üzemállapotokhoz. Pl rezonancián megnövekszik, vagy csökken , kompenzálandó a soros Rdc csillapító áramra való csökkentő hatását. De pl impedanciaminimumoknál nem okoz gerjedést , amlitudó növekedést stb. Tehát megfelelően hatásos a hangsugárzó feszültség és áramrezonanciáin is, kapacitív és induktív, meg Ohmos tartományban is.
Lehet hülyeségeket írok?

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.13. 15:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Szerintem ezeket erdemes atnezni, ha a feszgeneratoros meghajtas felol el akarsz mozdulni.

https://www.passdiy.com/project/amplifiers/current-source-amplifiers-and-sensitive-full-range-drivers
https://www.passdiy.com/project/articles/current-source-crossover-filters

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.13. 15:14 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A DF-ről:
http://www.butleraudio.com/damping1.php
A táblázatból látszik, hogy úgy általában nincs értelme 20-30-as DF fölé törekednünk, mert 8 Ohmos hangszóró (Rdc = 6 Ohm) esetén az "Actual Over-All DF" már nem emelkedik számottevően, max. 1,33 lehet.
Azt nem tudom ez segít e neked, de többen is (neten fellelhető) készitenek olyan kapcsolásokat, ahol a DF változtatható...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.13. 20:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
winkleer írta:
... A DF értékét felesleges az egekig növelni ami arra utal, hogy a tiszta feszgenerátoros meghajtás nem a leg ideálisabb meghajtási mód...
Igazából csak azért kérdezek, mert nem értem, hogy pl konkrétan milyen paramétert szeretnél megjavítani ?
( Én úgy látom, hogy már nem szokás ilyen dolgokat alkalmazni. Még olyan helyen sem, ahol a lehető legprecízebb mélyvisszaadásra törekednek, pl. aktív stúdiómonitorok esetében, ahol pedig egyszerűen kivitelezhető lenne )

Itt egy hagyományos ( 4Ohmos) mélyhangszóró szimulációja:
- piros vonal - fesz. generátoros meghajtás
- szürke vonal - Rg = 4Ohm
Csatolmány:
spl.jpg
spl.jpg [ 88.93 KiB | Megtekintve 58575 alkalommal. ]

Csatolmány:
group delay.jpg
group delay.jpg [ 82.84 KiB | Megtekintve 58575 alkalommal. ]

Csatolmány:
imp.jpg
imp.jpg [ 87.2 KiB | Megtekintve 58575 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.14. 12:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
No hát már írtam az erősítőnek a hangszóró membránra ható csillapítását akarom javítani abban az esetben ha a membrán lemarad , rezonál, önálló életet él. A DF korlátait figyelembe véve a valós csillapítást akarom növelni amit egy aktív elektronika számít ki és végzi el a különbségi jel a korrekció előállítását.
És itt jön be pár dolog amit Ti is írtatok és köszönet érte.
Pl -jó hangszóró-jól méretezett doboz (kvázi rendszer)
és manapság már nem alkalmaznak ilyet.
Tegnap is meg már jó ideje küzködök ezzel a megoldással és azt tapasztaltam amit fentebb írtatok
Az elektronika nem képzett számottevő korrekciós (vagy különbségi) jelet az általam vizsgált 20-200Hz es tartományban. persze ehez hifipisti rajza nagy segítséget adott , hogy átvariáltam a mérőhidat. Magyarán a membrán szépen lekövette a meghajtó erősítő kimeneti jelét. Magyarán az általam használt doboznál és hangsugárzónál NINCS valójában szükség a mozgás visszacsatolásra! Ha a teljes hurok erősítését olyan magasra 3 szorosra plusz a DF saját csillapítása állítottam akkor még rontott is a dolgon az amplitudo ingadozással.

De van új ötletem is :) Viszont mai értelemben jó hangszórónál nem sok értelmét látom a görcsölésnek....

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.14. 13:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Azért még mérni kellene még pár dolgot csak, hogy gomb legyen rávarrva.
Érdekes lehetne még egy olyan megoldás ahol dupla tekercses a mélysugárzó és azt építjük be a visszacsatoló körbe. Onnan a mozgással egyenesen arányos, és fázis helyes feszültség nyerhető és a legfőbb, hogy nem kell kompenzálgatni a mérőkört, mellesleg nem is lehet szerintem tökéletesre .Ezért ennek a hidas módszernek ez a legfőbb hátránya, hogy mennél hatásosabb annál többet is elvesz más erényből.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.14. 16:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
En mostanaban eppen egy 12"-os Fostex-et javitgatok (mindent cserelni kell => leegett tekercs, szakadt pille, olajba aztatott membran es perem,tehat a kosaron kivul minden hulladek, cserebe mar 30 eve nem gyartanak cserealkatreszeket hozza es follelhetetlen, teljesen idiota meretei vannak minden alkatresznek), es pont ezen gondolkodtam, hamar ujratekercseles, meg ugysem lesz benne semmi eredeti, akkor erdemes lenne probakepp egy visszacsatolo tekercset is ratenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.15. 20:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Orgon írta:
En mostanaban eppen egy 12"-os Fostex-et javitgatok (mindent cserelni kell => leegett tekercs, szakadt pille, olajba aztatott membran es perem,tehat a kosaron kivul minden hulladek, cserebe mar 30 eve nem gyartanak cserealkatreszeket hozza es follelhetetlen, teljesen idiota meretei vannak minden alkatresznek), es pont ezen gondolkodtam, hamar ujratekercseles, meg ugysem lesz benne semmi eredeti, akkor erdemes lenne probakepp egy visszacsatolo tekercset is ratenni.


Igen ez jó ötlet szerintem! Kitaláltam, hogy lesz egy következő projekt és olyan hangszórót gyártatok amiben lesz egy plusz tekercs. oszd majd meg a tapasztalataidat! Szivesen olvasnám!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.20. 19:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Üdv!

Nem tudtok véletlenül olyan kompenzációról, ami nem zárt, hanem reflex doboz méret csökkentésekor alkalmazható? (pl. fele méretű isobar dobozba 2 helyett 1 szem hangszóró + kompenzálás) :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2015.02.25. 22:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
winkleer írta:
Orgon írta:
En mostanaban eppen egy 12"-os Fostex-et javitgatok (mindent cserelni kell => leegett tekercs, szakadt pille, olajba aztatott membran es perem,tehat a kosaron kivul minden hulladek, cserebe mar 30 eve nem gyartanak cserealkatreszeket hozza es follelhetetlen, teljesen idiota meretei vannak minden alkatresznek), es pont ezen gondolkodtam, hamar ujratekercseles, meg ugysem lesz benne semmi eredeti, akkor erdemes lenne probakepp egy visszacsatolo tekercset is ratenni.


Igen ez jó ötlet szerintem! Kitaláltam, hogy lesz egy következő projekt és olyan hangszórót gyártatok amiben lesz egy plusz tekercs. oszd majd meg a tapasztalataidat! Szivesen olvasnám!


Ma munka utan foglalkoztam egy kicsit a visszacsatolo tekercs elhelyezesenek problemakorevel, de sajnos nem fog raferni. Igy is felek, hogy nem lesz kozpontos (rosszabb esetben karcol), megegy reteg drottal csak 0.2mm maradna a magnes es a tekercs kozott. Ugyhogy marad sajnos a hagyomanyos elrendezes.

Egy kerdes: nem tudja valaki, mivel lehet tartosan lengocseve szerepkorbe 2 reteg Nomex papirt egymashoz ragasztani? 0.15mm-es van csak es ugy erzem nem lesz eleg stabil (80mm-es lengocseve), ezert duplaznam.

Otletek?

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.08.22. 12:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:10
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest
Szeretnék építeni egy 1,5 utas hangsugárzót melynek alapját egy szélessávú hsz. adja melyet megtámogatok egy mélysugárzóval.
Szélessávúban max 10cm-ben gondolkodnék mert tapasztalataim szerint ekkora méretben még megfelelő a magashangok minősége, nincs szükség magassugárzóra.
A kísérletezést egy fióktakarító projekttel kezdem.
Első lépés egy másik projektből visszamaradt 8 liter nettó térfogatú MDF doboz szétfaragása lesz.
Van szerencsém egy párhoz a Fostex fullrange 50. évfordulójára kiadott gyárilag megtuningolt 10cm-es szélessávú hangszórópárosához: FE103-Sol.
Itt felvonultattak néhány plusz technikai megoldást a sima FE103EN-hez képest:
Kétrétegű papírmenbrán
Módosított és nagyobb mágneskör.
Módosított tekercs alacsonyabb torzítás végett.
És a legfontosabb: a narancssárgára festett kosár

Mint megfertőzött Fostex gyűjtő természetesen az alaptípusból is rendelkezek egy párral.
Így első körben a gyári ajánláshoz hasonló reflex dobozban fogom tesztelni a két hangszóró közötti különbséget.

Csatolmány:
RWP_20180813_17_11_52_Pro.jpg
RWP_20180813_17_11_52_Pro.jpg [ 75.81 KiB | Megtekintve 48780 alkalommal. ]


Csatolmány:
RWP_20180813_18_34_55_Pro.jpg
RWP_20180813_18_34_55_Pro.jpg [ 80 KiB | Megtekintve 48780 alkalommal. ]


Csatolmány:
RWP_20180813_18_34_05_Pro.jpg
RWP_20180813_18_34_05_Pro.jpg [ 108.59 KiB | Megtekintve 48780 alkalommal. ]


Csatolmány:
RWP_20180813_18_34_21_Pro.jpg
RWP_20180813_18_34_21_Pro.jpg [ 90.7 KiB | Megtekintve 48780 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.08.22. 13:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
manta-z írta:
Mint megfertőzött Fostex gyűjtő természetesen az alaptípusból is rendelkezek egy párral.
Így első körben a gyári ajánláshoz hasonló reflex dobozban fogom tesztelni a két hangszóró közötti különbséget.
Szívesen megmérném őket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.08.24. 15:06 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:10
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest
Befaragtam a hangszórókat a dobozba. MDF-el nem szoktam dolgozni mert nem szeretem.
Megszenvedtem a kisméretű lyukak kivágásával.
Dekopír nagy hozzá, fűrészfogas lyukfúró nem vitte, mert a fogak közé bement az MDF por és megégett.
Egyedül a keményfémlapkás lyukfúró tudott értékelhető eredményt produkálni az nem hibázott.
Referenciaként melléhallgattam a már meglévő FF85K dobozaimat.
Az FE103En hozta a megszokott Fostexes hangzásvilágot nagyon élő izgalmas színpadkép analitikus részletgazdag enyhén meleg hangú megszólalás, néha már-már forszírozott középtartomány. Erre szoktak a legtöbben panaszkodni. Legalja érthető módon hiányzik. Sztereó tere nagyon jó.
FF85K hasonló, azonban ennek fényesebb a teteje zártabb a színpadképe visszafogottabb a középtartománya, de nem tagadhatja le, hogy ezen családból származik van valami egyedi varázsa, de ami érdekes, hogy a visszafogott középtartománya ellenére ez is képes kínos szituációkban, kissé vonyítani.
Jöjjön a kakukktojás az FE-103Sol.
Külföldi fórumokon szuperlatívuszokban írtak róla többen kijelentették, hogy ez a Fostex vala volt legjobb szélessávúja egyszer s mindenkor. Állítólag ez jobb mint a szintén limitált utódmodell öntött kosaras FE-108Sol. Mondjuk az jelnthet valamit, hogy 6000pár körül gyártottak belőle és szinte lehetetlen belőle eladót találni, ha meg igen az eredeti ára 1,5-2x-ét kérik érte.
Akkor próbáljuk ki.
Nos ha vakteszten hallgattam volna, mindenre tippeltem volna csak arra nem, hogy ez Fostex. Olyan mintha benézett volna postás egy félórára titokban, mert ennek tutira nem az az apja mint a többinek.
Kiegyenlített hangkép sokkal de sokkal több részlet, tisztábban hallhatóan alacsonyabb a torzítás, jobban szétválnak-elkülönülnek a hangok, már-már alulról olyan Lowther érzésem van, de azért csak majdnem.... A mélyei a pincébe lemmennek hiába csak 8 literes a doboz gyakorlatilag kottázható. A magasok kristálytiszták és hát a jobb felbontóképesség negatív hozadéka, hogy sokkal jobban hallhatóak az elektronika hibái is. mivel a kisérletezést egy konszolidáltabb rendszeren végzem (3xWM DAC, Áramvisszacsatolt invertáló GC) Ezért rá fogom aggatni a rendes rendszeremre, hogy megnézzem mit tud azon.
A 103En ehhez képest egy kásás vartyógó torz bili, pedig az sem piskóta részletek terén.
Azért nem minden fenékig tejfel az "egyutasított" fülemnek kissé kevés a középtartomány és az átviteli karakterisztikán látható magas kiemelést elég jól lehet hallani, negatív értelemben. Ez némileg árnyalja a képet, de egyszerűen a 3 közül ezt van kedvem hallgatni, annyi plusz hozadéka van a másik kettőhöz képest. Bár tegyük hozzá ez nem ideális próbadoboz hozzá, úgyhogy biztosan tovább lehet ezt javítani, de nem gondoltam volna, hogy ennyi okosságot bele tudnak tömni a szorgos kis japók ebbe a 10 centis játékhangszóróba. Ha mindenkinek ilyen komolyan vennék az 50. szülinapját nem lenne panasz sehol. Csak azt sajnálom, hogy a 100.-at valószínű már nem fogom megélni vagy ha igen már süket leszek mint az ágyú, pedig valószínű kár lenne abból a buliból is kimaradni. Nos a tervezett 1,5 utas projektemet újragondolom, mert az eredeti terv helyett valami komolyabb körítést érdemel meg ez a sárga kosaras szabotőr. Már körvonalazódnak a terveim valami komolyabb mélysugárzóval kapcsolatban addig is meglátjuk mi lapul még a fiókban.

Csatolmány:
RPWP_20180824_10_34_48_Pro.jpg
RPWP_20180824_10_34_48_Pro.jpg [ 70.51 KiB | Megtekintve 48682 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 09:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Sziasztok,

A topik címe alapján az én témám is ide vág:
Régóta tervezem, hogy kipróbálom az aktív meghajtást a dobozaimon, most mzperx-nek köszönhetően elkészültek az elektronikák.
A hangfalat nem akartam/tudtam már utólag átalakítani, így külön készülékházban kapott helyet a meghajtás, innen megy a 6 eres kábel a dobozokhoz.
A hangi változásokról később tudok beszámolni, tegnap lettem kész vele, még csak annyit sikerült kipróbáljak, hogy megszólal, rendben működik. ;)

Csatolmány:
PA220038a.jpg
PA220038a.jpg [ 784.81 KiB | Megtekintve 46450 alkalommal. ]


Addig is további képek:
https://photos.app.goo.gl/6uSx6zqisARF1R6P7


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 15:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Nagyon szépen becsomagoltad, gratulálok :!:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 15:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Szép! Erről a "tranzisztoros" verzióról lehet valami bővebbet esetleg ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 16:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
Szép! Erről a "tranzisztoros" verzióról lehet valami bővebbet esetleg ?
Maradt IC-és, csak a mély esetében az LM3886-aknak besegít pár tranzisztor...


Csatolmányok:
OutputBuffer.JPG
OutputBuffer.JPG [ 35.54 KiB | Megtekintve 46381 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 18:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Nagyon szép kivitelezés! Gratulálok!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Többutas aktív rendszer(ek)
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 19:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Köszönöm, igyekeztem a panelekhez méltó körítést csinálni. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 53 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség