audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:14

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 123 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 19:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Sziasztok!

Szeretném később továbbfejleszteni a most aktuális legjobb hangsugárzómat, a Linn Nexust.
Mély-közép hangszóró egy jól sikerült darab, magasai pedig első generációs? ScanSpeak alapon készültek.

Három dolgot szeretnék változtatni rajta:
1. Új, a jelenlegitől jobb magas-hangsugárzó: A rendszer leggyengébb eleme. Egyik hangszóró nagyobb hangerőn be is torzít, pótolni nehéz, nagy összegekért cserélhető... Felesleges, nem tud annyit, amennyi az ára neki.
2. Új előlap: A reflex része valószínűleg maradna úgy, mint eddig, ha sikerül megoldani. De amin a hangszórók
vannak, az le lenne cserélve. Első körben azért, hogy új és jobb magas-hangsugárzót lehessen hozzá alkalmazni, másodszor pedig azért, hogy a mély-közép egy síkban legyen a felülettel.
3. Új hangváltó kell hozzá: Sajnos ez elkerülhetetlen része a műveletnek. Legjobb esetben csak a magas hangsugárzó érzékenységén kell állítani.

Úgy gondolom, hogy egy jól sikerült javítással ideális lenne a hangsugárzó kisebb szobákban. Az átalakítás csak azután jöhetne szóba, amint kész lenne a jobban szóló most készülő projektem. Ha esetleg lenne valakinek bármiféle ötlete (még a hülyeségnek is gondolom) nyugodtan leírhatja a témában.


Csatolmányok:
n1.jpg
n1.jpg [ 412.02 KiB | Megtekintve 70177 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 19:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A magasad nem azért torzít, mert szar a Scan, hanem azért mert valami baj van vele. Pl újra tekerték, szétszedték, rosszul rakták össze, stb. Lehet, hogy csak a légrésbe beült por a probléma, de lehet, hogy a ferrofluid hűtőfolyadék bekeményedett. A scanspeak azért drága, mert nagyon jó, ámbátor nagyon nem éri utol egy jó ribbon tulajdonságait. De azok tényleg drágák.
Az előlapja nagyon szép. A LINN egy nagy márka, cuccai értéket képviselnek. A mélysugárzót valszeg a fázis viszonyok optimalizálása miatt sűlyeztették be. Az a látszólagos "tölcsér" nem tölcsér, csak egy fajta "lekerekítés, a méretéből ítélve a mélyközép sugárzását nem befolyásolja. (vedd figyelembe az általa lesugárzott frekik hullámhosszát) Magyarul: én nem díbolnám szét a dobozt.
Miért kellene új hangváltó? Az alkatrészek árát javíthatod, pl Obligato kondikkal, vagy Jantzen viasszal impregnált tekercsekkel, de az értékeket (uF, mH) a gyártó hidd el kitalálta.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 20:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Linn Nexusnál van egy jobb típus is, mégpedig Linn Helix.
Aki mindkét típust ismeri, elmondása szerint sokkal jobb, mint egy Nexus.
(sőt, kétszer drágábban is árulták már, mint amennyiért vettem a Nexusokat)

Sajnos a ScanSpeak magas hangszórók pilléi elöregedtek, ez látszik is az állapotán.
Valószínűleg ezért torzít be az egyik oldalon magasabb hangerőn, ami ha bár ritkán észrevehető,
de egy DSD zenehallgatásnál már zavaró tényezőként jelentkezik néha.

Valóban történtek a dobozon fázis optimalizálások, térleképzés is elég jó természetesen.

Ami nagy gond, hogy a magasokat jelenleg ki sem lehet szerelni. Mert ennél a sorozatszámnál beragasztották, nagyon frankón. Kiütni sem tudom, mert a mély-közép és a magas hsz között van egy elválasztódarab.


Csatolmányok:
linn3.jpg
linn3.jpg [ 24.39 KiB | Megtekintve 70163 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 20:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
A magas pilléi nincsenek elöregedve, mert azok nem látszanak. A membrán néz ki csúnyán, de a dómok membránjai nem nagyon szoktak elöregedni ennyi idő után, különösen nem egy ScanSpeak. Valami barkácsolást sejtek én is a háttérben, mint dis-cus. 2. Szerintem nincs az magas beragasztva, csak fogja a tömítés, lassan! kell kipiszkálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 20:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ezt nem közvetlen ScanSpeak gyártotta a Linnhez. Pontos neve Hiquphon D20-LP-1
Csak ScanSpeak alapú, ha jól tudom.

Vésővel is próbáltam kiütni, meg sem mozdul egyik se...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 20:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Vésővel is próbáltam kiütni, meg sem mozdul egyik se...
:shock: :shock:
A hangszóró elasztikus tömítések anyagai (pl terosztát-nak hívták anno) csak lassú, állandó erővel engednek. Ma is kapható a H2000-nél, időállóak. Minimax/Micromax dobozaimban 40 év után is olyanok mit újonan.

Idézet:
Csak ScanSpeak alapú, ha jól tudom.
A somogyi DTF-12 meg VIFA alapú ha jól tudom. Mégis ég és föld. Kivéve az első szériákat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 21:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Legközelebb talán a Scan-Speak D2008-hoz áll, de annak is 20e Forint (inkább 25e) darabja.
Sajnos egyelőre meg sem tudom mozdítani.
Ha SS-t teszek bele, valószínűleg ahhoz is kell módosítani a váltót.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 21:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ránézésre azt mondanám, a magashsz tartósan nagy teljesítményt kapott. Vmilyen gerjedés melegítette olyan mértékben, hogy a tekercs még nem szakadt meg, de folyamatosan magas hőmérsékleten volt, meglágyította a membrán anyagát is. ( Gondolom a tekercs is közel "szenes" állapotú, menetzárlatos, stb. )

Ha nem tetszik, akkor el kell adni így, vagy venni kell bele eredeti magasat ( esetleg javítószett ? )
Azért PL-t megkérdezhetnéd, ő komplett lengőrendszert is tudna csinálni ( ha akarna ). Persze párban. Utána eladni...

Másik magashsz -> másik váltó -> mérések, tervezés....sikerülne vajon úgy, mint a Linn-nek ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 21:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Biztos nem itthon romlott ez el. Ez garantált.
Ezt a hangsugárzót rám sózták Székesfehérvár melletti településről.

A volt tulaj szépen be is csomagolta, hogy semmi esetre se látszódjon az a kis esztétikai hiba, amit ezek a magas hangsugárzók szereztek az idő folyamán. Addig nem is igazán érdekelt, míg ki nem derült, hogy igazából az egyik magas
hangsugárzóval is baj van. Többet olyat biztos nem csinálok, hogy meghallgatás nélkül hozatom el mással... de lehet, hogy ott ki sem derült volna.

PL-nél most érdekesebb projekt van. Átalakította az egyik NeoCD 3.0 RIBBON fóliáját recésre, az alap THD értékét így osztotta kb. kettővel, ami abszolút nem rossz. Ezenkívül merítenie kell egy új membránt a Seas ER18-hoz, hogy a kettő hangszórót gond nélkül össze lehessen hozni. Ha az kész lesz, és véglegesen befejezem itthon, akkor tudom elkezdeni a Linn javítását. Ha más nem, akkor későbbiekben egy ScanSpeak D2008 classic hangszóró kerül bele. Csak már annyiért lehet venni teljes Nexust.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 22:00 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
.... Csak már annyiért lehet venni teljes Nexust.

Szvsz cserélj magasat, lehetőleg eredeti lengőt tégy belé, vagy az árának és a legtöbb paraméterének megfelelő magasat válassz (érzékenység, frekimenet, méretek, stb.), a váltóhoz nem éri meg hozzányúlni.
S aztán, ha úgy érzed, még mindig karcsú ez a Linn, akkor építs egy jófélét, jóféle hangszórókkal, amit már valaki kitökölt előtted. Így biztos a siker! ;)
A hangszórókra/hangfalra-dobozra pedig a legkevésbé szabad sajnálni a pénzt! Ez kell legyen a rendszer legértékesebb része, a hangzás döntő részét ez az elem határozza meg.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 22:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Sajnos megtapasztaltam.

Amúgy lehet így is használni a Nexust, mivel nem jelentős a hiba. De néha-néha kissé zavaró, tehát csak jobb lenne
megszüntetni. Tény, hogy sokat dolgoztak rajta. Ez hallható is. Kár, hogy a magasai nem olyan jók, mint pl. 2 éve kicserélt
B&W CDM 7.0-ban. Abban jobban szólnak a magasok. Másban jobb a Nexus.

Ami pedig a hangszóró vásárlást illeti... AVX-en szétnéztem 150e Ft-os kategóriáig. Majdnem vettem is egyet.
Youtube-on rákerestem, és meghallgattam, hogy szóltak... még prelu-val. Átjött az összes felismerhető karaktere, és az összes pocsék is volt. Mondom ilyen nincs. Volt már egy B&W, ami egész jól szólt Youtube-on keresztül... Megnéztem az árát: 800e forint, használt ára.
De volt egy jobban szóló is! Amire azt mondtam, na ez már tiszta... Valami grande utopia szarság lehetett... 47 millió Forint, miközben ment Youtube-ról alatta a szép klasszikus komolyzene.
Vicc az egészben az volt, hogy ADAM Tensor beta karaktere is átjött a prelu-ból. Pedig 6 milliónál tartunk...

Tehát minimum egy milla, amit rá kellene hangszóróra költeni. Onnan már Youtube-ról nem igazán lehet meghallgatni.

_________________
http://diyaudio.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Toto 2015.01.06. 22:20-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 22:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Fenti hozzászólók tanácsát fogadd meg. Magas csere, elmebajon néha olcsón hozzá lehet jutni. Aztán vagy eladás, vagy hallgatod. Ez a hangsugárzó- ha jó -értéket képvisel. Barkácsolás nem ajánlott. Szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 22:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Pedig ha értünk hozzá, javítható területnek számít a Nexus.
Van egy STAX-om, egy igazi klasszikus, van összehasonlítási alapom. Az igazság az, hogy nagyon megalázza a
Nexust. Mély-közép egy nagyon jól eltalált darab. Csak egy jobb magas illene hozzá.

A probléma ott van, hogy érteni is kell hozzá. És én nem értek hozzá. Így jött össze amúgy a SEAS ER18+NeoCD 3.0 párosítás is. 5 éve megvan hozzá a doboz is, mégsem hallgathatom, mert a váltást nem sikerült nagyon jól összehozni.
Pedig három féle verziót készített hozzá Shalafi, mérési eredményeit én is megkaptam.
Két hangszóró nem passzolt egymáshoz. Most minden hangszóró jelentős átalakításon esik keresztül, hogy váltható legyen, és térleképzéssel se legyen semmi probléma.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 22:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
A probléma ott van, hogy érteni is kell hozzá. És én nem értek hozzá. Így jött össze amúgy a SEAS ER18+NeoCD 3.0 párosítás is. 5 éve megvan hozzá a doboz is, mégsem hallgathatom, mert a váltást nem sikerült nagyon jól összehozni.
Pedig három féle verziót készített hozzá Shalafi, mérési eredményeit én is megkaptam.
Két hangszóró nem passzolt egymáshoz. Most minden hangszóró jelentős átalakításon esik keresztül, hogy váltható legyen, és térleképzéssel se legyen semmi probléma.
Így már értem... Akkor segítsen a Mester. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:05 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
....
Tehát minimum egy milla, amit rá kellene hangszóróra költeni. Onnan már Youtube-ról nem igazán lehet meghallgatni.

Azért nem teljesen... Az értéke, vagy kiváltási értéke legyen ennyi. Amiket nézhettél ott a 800eFt-osban is csak kb. 150-200eFt az alkatrész.
Ha jó diy tervet választasz a neten - persze nem könnyű belőni az irányt - akkor olyan 300-500eFt-ból (dobozzal együtt) a 1,5 millás bolti cuccokkal összemérhető építhető.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Kiütni sem tudom, mert a mély-közép és a magas hsz között van egy elválasztódarab." Mindig is montam, hogy a hígend gyártók valamit tudnak. Leginkább azt, hogy ne jöjj rá, hogy az övék miért szarabb, mint a TE konstrukciód. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Valamelyest át lehet nyúlni, de kalapáccsal kiütni esélytelen...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Ezt nem közvetlen ScanSpeak gyártotta a Linnhez. Pontos neve Hiquphon D20-LP-1
Csak ScanSpeak alapú, ha jól tudom.

Vésővel is próbáltam kiütni, meg sem mozdul egyik se...

Balta? :lol:
Tudom szar helyzet, de ki kellet használni. VolkswagenPerfect jól mondja: Terrostat szalag volt mindenütt, s az tömít mind a veszett fene. Manapság kis szürke kockákban árulják ragasztó gyurmaként. Jó anyag.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Majd próbálkozni fogok még vele, de egyelőre legyen végre kész ez a különleges ER18+NeoCD3.0 projekt.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"A hangszórókra/hangfalra-dobozra pedig a legkevésbé szabad sajnálni a pénzt! Ez kell legyen a rendszer legértékesebb része, a hangzás döntő részét ez az elem határozza meg."
Nos ez komoly írás, komoly gondolat. Deeraudio , ez az igazság. Csak még kevesen gondoltak bele. Mint má' írtam: A hanxóró adja a hangminőség 80%-át. Ezért vettem drága Obligatót, hogy a fene vinné el. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szerintem pedig pont fordítva van. Először az elektronika legyen viszonylag rendbe. Persze most nem a diy fórumon ismert vitákra gondolok itt elsősorban, hanem arra, hogy legyen meg egy alap, jól működő elektronika.

Az biztos, hogy hangsugárzó sokat számít. De egy ilyen Linn Nexus még ilyen állapotban is jó belépő.
Most már csak az asszonyt kell megtalálni, és közben jobb iskolákba járni. Vagy kereshetem újra az asszonyt,
amiért a lakásfelújításra eltett pénzt elköltöttem egy hangfalra...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
Toto írta:
....
Tehát minimum egy milla, amit rá kellene hangszóróra költeni. Onnan már Youtube-ról nem igazán lehet meghallgatni.

Azért nem teljesen... Az értéke, vagy kiváltási értéke legyen ennyi. Amiket nézhettél ott a 800eFt-osban is csak kb. 150-200eFt az alkatrész.
Ha jó diy tervet választasz a neten - persze nem könnyű belőni az irányt - akkor olyan 300-500eFt-ból (dobozzal együtt) a 1,5 millás bolti cuccokkal összemérhető építhető.
db

450-ből bármi megépíthető. Nálam: 190EUR a woofer, 130 a mélyközép Peerless, és kb 200 az AMT. A hangváltó kijön 30-ból, de akkor már űbnerfrankó. A doboz magyar seggfej asztalos egy 100-as. Az annyimint:440-450 rugó, de akkor Wengével van furnéározva. Ha megeelégszel dómmal, akkor megáll 100-al kevesebbe, de abba tényleg jó hanxórókat vehetsz.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Szerintem pedig pont fordítva van. Először az elektronika legyen viszonylag rendbe. Persze most nem a diy fórumon ismert vitákra gondolok itt elsősorban, hanem arra, hogy legyen meg egy alap, jól működő elektronika.

Az biztos, hogy hangsugárzó sokat számít. De egy ilyen Linn Nexus még ilyen állapotban is jó belépő.
Most már csak az asszonyt kell megtalálni, és közben jobb iskolákba járni. Vagy kereshetem újra az asszonyt,
amiért a lakásfelújításra eltett pénzt elköltöttem egy hangfalra...


Hát azért szar hangfalon a legjobb DAC is szarul szól. Emlékezz a B31-re. Már az sem tudta kiszolgálni az igényeid, mert (lehet) a DAC-od nem az a kategória. :)
A Linn jó, de ha asszonyt találsz, akkor megint legfeljebb HS280-ra lessz pénzed. Aztán remélem lessz gyerek is, legalább kettő, akkor már el kell, hogy add a DAC-od. És akkor még nem mázoltad ki a lakást. Tanácsom: A Nexust újjítsd fel, Menj egyetemre, utána keress komoly lányt, aki akar neked gyerekeket szülni, mert Te tudod őket etetni. Ha ez megvan, akkor vegyél házat, s utánna hifizz. Keményen. Én így csináltam, csak közbe vettem egy repülőt is. Autóval nem foglalkozom, munka eszköz. :) :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 23:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Majd próbálkozni fogok még vele, de egyelőre legyen végre kész ez a különleges ER18+NeoCD3.0 projekt.

Há az meg mi? Még nem is hallottuk, láttuk itten. A megfelelő helyen bővebben?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.07. 13:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Kb. így fog kinézni, ha kész lesz. Csak új fóliát és új membránt kapnak a hangszórók, illetve én fogom véglegesen összeszerelni. A doboz saját tervezés. Shalafi műszakilag adott hozzá tanácsot.


Csatolmányok:
DSCN7915.JPG
DSCN7915.JPG [ 215.94 KiB | Megtekintve 70056 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.07. 14:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
Kb. így fog kinézni, ha kész lesz. Csak új fóliát és új membránt kapnak a hangszórók, illetve én fogom véglegesen összeszerelni. A doboz saját tervezés. Shalafi műszakilag adott hozzá tanácsot.

Hááááát...
Már ránézésre van benne egy hiba szerintem. A magas sugárzót a lehető legközelebb kellett volna tenni a mélyközéphez (minél pontszerűbb legyen), továbbá az is jó lenne, ha középvonaluk egybe esne.
Pontosabban az a jó (remélem emlékezetem nem csal), ha a mélyközép és a magassugárzó távolsága kisebb, mint a keresztezési frekvenciához tartozó hullámhossz fele.
pl. 2kHz esetén a 8,5cm.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.07. 14:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Későbbi hangdoboztervezésénél figyelembe fogom venni, amit írtál. Ezt a dobozt 2010-ben terveztem meg.
Az is lehet, hogy megcsináltatom majd későbbiekben a Linn Nexus mély közepének középpontosítását,
aztán veszek hozzá frankó magas hangszórót (ribbon szerűt), és valami korszerűbb mélyet, és legyártatok egy
korrekt 3 utas dobozt.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy szerintem a legkisebb problémát írtad le. Alapjáraton a NeoCD 3.0 alacsony frekvencián
berezonál, továbbiakban nem szabad ott váltani, ahol az ER18-nak jó lenne, mert megnyúlhat a NeoCD 3.0 fóliája.
Az eddigi próbálkozásoknál a hangok közepe volt a legsz.r.bb. Márpedig az énekhang szempontjából az sem túl szerencsés.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.26. 14:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.01.26. 14:11
Hozzászólások: 2
A doboz megmaradt? Engem érdekelne, mert van egy kicsit sérült előlapos LS-250-em, ami technikailag hibátlan, így kijavíthatnám vele.

Gábor


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 19:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Nagy bajban vagyok a hangszóróvásárlással, ami azt illeti.

Egyelőre marad az LS250 magas-hangsugárzóinak cseréje. Aztán kiderül, mit nyújtanak az újabbak.
Ha majd beválik, kap egy kis felújítást a mély-közép is, és későbbiek folyamán talán összerakok egy jobbat.

Sajnos a gyári hangsugárzókkal bajban vagyok. Elérhető, félmilliós kategória lenne pl. a Revel F12, de sajnos
nem éri el azt a lécet, amit el kellene érnie. A többi Revel már jobb, viszont az ára is magasabb.
Németországban talán található jó áron használt, jobb Revelek, de azokért oda el is kell sokszor menni, utazni, benzinezni, stb...
és még kiderül ugyebár, hogy nem olyan állapotban van, tehát csomó pénz/idő ugrott így is. Kocsi ott lerobban, stb... akkor még több pénz ugrott.

Csakis építéssel lehet itt célt érni. (vagy kurva sok erre áldozott pénzzel)
Ez már most látszik.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 21:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nem tudom, mennyire működik a párhuzamos fórum, de ott anno erős DIY hangfalépítés zajlott. http://www.diyaudio.hu/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 21:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Egyik sem érdekel.
Nálam a magas-hangsugárzó Hiquphon OWIIx/OW3/4/5 vagy esetleg egy jobb, recés ribbon/AMT stb..
Középnek valami inkább jobb fajta kerámia hangszóró.
Mélynek pedig nagy átmérőjű, nagy érzékenységű, és jó frekvencia átvitelű, elfogadható THD mellett kellene.

Ilyenekből építsetek hangdobozt,
Ne pedig átlag Hivi/Vifa/Seas/Monacor/Visaton stb... hangszórókból.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 21:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Szerezz ilyeneket! ->
...egyszer majd, ha megtehetem, nálam is az lesz a csúcs, hogy ebből a mélysugárzóból veszek még egy párat a mostaniak mellé:
https://www.jblpro.com/pages/pub/components/2226.pdf
http://www.musiciansfriend.com/replacem ... transducer

Az általunk maximálisan használt teljesítménytartományban (max. 20-50W // 97dB/1W!!!) legendásan alacsony torzítású és igazolhatom, hogy kiváló hangú is! :D
Csak igen nagy bajban leszel a hozzá illeszkedő középsugárzóval, hiszen oda is egy igen gyors és érzékeny driver kell... :roll:

Persze keményebb szűrőzéssel és másik dobozzal kiegyenlítettebbé tehető a JBL alacsony frekis átvitele - az érzékenység rovására - ekkor már "hagyományosabb" középsugárzók is számításba jöhetnek. :geek:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 22:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ezek kb. vintage kategóriát képviselik, és bizony nagy előnyük az érzékenység.

Viszont csak mély-tartományba nem pont ezeket a hangszórókat alkalmaznám három utasnál.
Ráadásul a torzítást is olyan 0.5% körülire kellene belőni.

Persze a hangváltó nem kerülhető el, viszont én nem akarok túlbonyolított hangváltót. Minél egyszerűbbet, amennyire
csak lehet, lehetőleg elsőfokú szűrőkkel, azt ennyi. Viszont hát reflexet sem akarok, és hát nagy kérdés, hogy
a francba oldjam meg azt, hogy a mély hangszóró ne menjen át a rezonancia frekvenciába. Húzós.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 22:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
3 utasnál mélyhangszórót korrekten nem fogsz tudni illeszteni passzív váltóval 300-400 Hz alatt. Vagy aktív váltó, vagy akusztikus illesztés bandpass méllyel, korrekten méretezve.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 22:42 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
Ezek kb. vintage kategóriát képviselik, és bizony nagy előnyük az érzékenység.

Viszont csak mély-tartományba nem pont ezeket a hangszórókat alkalmaznám három utasnál.
Ráadásul a torzítást is olyan 0.5% körülire kellene belőni.
.....

:shock: Nem figyeltél elég jól...
Ennek a torzítása messze alacsonyabb a hallgatási szinten, mint 0,5%.
Normál méretű nappaliban, már 10W mellett kiabálnod kell, ha beszélgetni akarsz! :lol: Egy "hagyományos" mélysugárzóra ekkor már legalább 50W-ot adtál! Szerinted melyiknek lesz kisebb a torzítása?

A hiba nem ott van, ahol tudni véled, gondolod, hanem a frekimenetben, az ugyanis meredekebben esik mint a "hi-fi" mélysugárzók esetén! :ugeek:
No de van is honnan essen, hogy 20-30Hz-en még megfelelő, érezhető hangnyomás legyen. ;)

Keményen szűrőzve meg gondolom oda jutnánk el, hogy ugyanolyan hangja lenne, mint egy hagyományos mélysugárzónak... A JBL veszettül gyors, ha nem hallotad nem is tudod miről beszélsz... 8-)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 22:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Hát figyelj... Ha tudsz olcsón ilyet, lehet, hogy beszereznék két párral. (persze új állapotban)

A hangszóró gyorsasága a papírcsévétől lehet. Viszont ilyeneknél jobban vigyázni is kell, mert nem igazán bírják
a klippes zenéket. (house, vagy loudness war, Metallica legújabb albuma, stb) Most nem a konkrét hangsugárzót értem.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 23:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
500 wattal terhelhetők, merthogy ezeket hangosítási célra gyártották, 127 dB max hangnyomást ígér a gyártó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.24. 23:57 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
Hát figyelj... Ha tudsz olcsón ilyet, lehet, hogy beszereznék két párral. (persze új állapotban)

A hangszóró gyorsasága a papírcsévétől lehet. Viszont ilyeneknél jobban vigyázni is kell, mert nem igazán bírják
a klippes zenéket. (house, vagy loudness war, Metallica legújabb albuma, stb) Most nem a konkrét hangsugárzót értem.

"100 mm (4 in) edgewound aluminum ribbon voice coil".... Ez adja a könnyűséget! :) És szerintem a cséve is alumínium.
A gyorsaságot pedig vagy 5 kiló mágnes, jó hatásfokú "motor" és a könnyű membrán eredményezi...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.25. 10:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Egyik sem érdekel.
Nálam a magas-hangsugárzó Hiquphon OWIIx/OW3/4/5 vagy esetleg egy jobb, recés ribbon/AMT stb..
Középnek valami inkább jobb fajta kerámia hangszóró.
Mélynek pedig nagy átmérőjű, nagy érzékenységű, és jó frekvencia átvitelű, elfogadható THD mellett kellene.

Ilyenekből építsetek hangdobozt,
Ne pedig átlag Hivi/Vifa/Seas/Monacor/Visaton stb... hangszórókból.



Először csak épits ezekből használhatót ,aztán jöhet a pénztemető. A nexus messze elmarad sok épitett hangsugárzó mögött.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.25. 10:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Későbbi hangdoboztervezésénél figyelembe fogom venni, amit írtál. Ezt a dobozt 2010-ben terveztem meg.
Az is lehet, hogy megcsináltatom majd későbbiekben a Linn Nexus mély közepének középpontosítását,
aztán veszek hozzá frankó magas hangszórót (ribbon szerűt), és valami korszerűbb mélyet, és legyártatok egy
korrekt 3 utas dobozt.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy szerintem a legkisebb problémát írtad le. Alapjáraton a NeoCD 3.0 alacsony frekvencián
berezonál, továbbiakban nem szabad ott váltani, ahol az ER18-nak jó lenne, mert megnyúlhat a NeoCD 3.0 fóliája.
Az eddigi próbálkozásoknál a hangok közepe volt a legsz.r.bb. Márpedig az énekhang szempontjából az sem túl szerencsés.



Ez a két hangszóró alkalmatlan kétutas dobozba .Akár mit csinálsz vele használhatatlan lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.25. 12:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Ilyenekből építsetek hangdobozt,
Ne pedig átlag Hivi/Vifa/Seas/Monacor/Visaton stb... hangszórókból."
Azért a SEAS-t ne hasonlítsd már a többihez, hogy átlagos. Az egyik legjobb és legnagyobb gyár Európában, és Amerókába is exportál, azonkívül pl. a Sonus Faber hangfalakban is SEAS mélynyomók vannak, ami azért már nem egy rossz kategória. Mondjuk az árban is látszik a minőség. 21Hz-s hanxórót meg nem sokan készítenek. A kínai gyártású Hivi-t legfeljebb autóba szabad tenni, a Monacor, meg a Vifa jó középkategóriás hangszórók. Nem volt neked a kezedben még Wharfdale hangszóró. Na az sz@r.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.25. 15:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Gybalu71 írta:
Ez a két hangszóró alkalmatlan kétutas dobozba .Akár mit csinálsz vele használhatatlan lesz.

Shalafi kísérletezett vele. Sok mindent megpróbált, legutoljára már majdnem jól szólt.
Már ott tartunk, hogy fejezze be a projektet bármilyen hangszóróból...
NeoCD-t pedig majd felhasználom máshova.

Nexus lehet, hogy elmarad sok épített hangsugárzó mögött, viszont a 100e alatti kategóriában egy kiváló vételnek
számít, persze ha nem vesszük bele a már elfüstölő magasakat, amiket újra meg kell venni 100-110e Ft-nyi körüli
összegért. Mondjuk elvileg már jobbak ezek az újabb verziók, különböző fórumokon TOP1-ként emlegeti, nem egy ember,
persze csak a dómok között.

Nexusnak az újabb fajta verzióját hallgatom, melyben már D20-LP-2 dóm van. Viszont abból valami kezdetleges verzió lehet. És ezek ha hőt/párát kapnak, szépen tönkremegy a pilléjük.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.25. 20:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Gybalu71 írta:
Ez a két hangszóró alkalmatlan kétutas dobozba .Akár mit csinálsz vele használhatatlan lesz.

Shalafi kísérletezett vele. Sok mindent megpróbált, legutoljára már majdnem jól szólt.
Már ott tartunk, hogy fejezze be a projektet bármilyen hangszóróból...
NeoCD-t pedig majd felhasználom máshova.

Nexus lehet, hogy elmarad sok épített hangsugárzó mögött, viszont a 100e alatti kategóriában egy kiváló vételnek
számít, persze ha nem vesszük bele a már elfüstölő magasakat, amiket újra meg kell venni 100-110e Ft-nyi körüli
összegért. Mondjuk elvileg már jobbak ezek az újabb verziók, különböző fórumokon TOP1-ként emlegeti, nem egy ember,
persze csak a dómok között.

Nexusnak az újabb fajta verzióját hallgatom, melyben már D20-LP-2 dóm van. Viszont abból valami kezdetleges verzió lehet. És ezek ha hőt/párát kapnak, szépen tönkremegy a pilléjük.



A Linnek a hangszórókat a Tymphany gyártja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.25. 20:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
http://www.hiquphon.eu/linn_speakers.html

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.25. 22:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
http://loudspeakerfreaks.com/Product.as ... ct_ID=3737


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.26. 06:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Nem ugyanaz. Csak az alap. Pille viszont már nem az.
(+kétszeres ár)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 15:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ennek a JBL-nek a 40 Hz-es FS-e nagyon nem tetszik. Akár hogy nézem, meghallatszik a hangban.
20 Hz alatti Fs érték lenne a jó, és ez nem vicc.

Akár átalakítással.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 20:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Ennek a JBL-nek a 40 Hz-es FS-e nagyon nem tetszik. Akár hogy nézem, meghallatszik a hangban.
20 Hz alatti Fs érték lenne a jó, és ez nem vicc.

Akár átalakítással.


Milyen átalakításra gondoltál ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 20:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Egyelőre a szállítási költségek jelentős átalakításával, ami az általam kiszemelt alnico-s JBL-t illeti.
Ha az nem sikerül, lehet, hogy marad a módosított ferritmágneses JBL, szintén alacsony, de már módosított FS-el, ha jól alakul minden.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 20:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Egyelőre a szállítási költségek jelentős átalakításával, ami az általam kiszemelt alnico-s JBL-t illeti.
Ha az nem sikerül, lehet, hogy marad a módosított ferritmágneses JBL, szintén alacsony, de már módosított FS-el, ha jól alakul minden.


Milyen tipus ,mibe akarod berakni. A JBL nem igazán audiofil kategóriájú hangszórókat gyárt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 123 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség