audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.14. 23:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1658 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 34  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.20. 21:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
50 Hz-es szinusz 1 Vrms-el már elég hangos (88dB-s hangszórókkal), már olyan hangerőn sem szoktam zenét hallgatni.
Jó lesz ide csupán a DAC 3 Vrms jelszintje. Ha valami miatt még a 3 Vrms sem lenne később elég, akkor lesz egy speciális előerősítő. Szabadtéri kihangosítás meg nem lesz.

Itt vannak az előlap tervek Edge-vel, karakterisztikája olyan, amilyen. Fontos, hogy a magas-frekvenciák jók legyenek, meg fontos ugye, hogy minél közelebb legyen hozzá a Seas 18M/4631. Mid lehetett volna szebb is, de +1dB hupli még elmegy.

Innen is az látszik, hogy bizony megéri 200-250 Hz körül váltani egy sokkal nagyobb ScanSpeak méllyel.

Viszont ha ilyen átvételi karakterisztikát mérek én is, mint ahogy eddig mindenki, komolyan elgondolkozom az előbbi ötletemen. Tehát egy 6dB-s váltó olyan 700-750 Hz-re paraméterezve, amely nem csak korrigálja a hangszóró átvitelét, de ezzel váltható is az AMT (jobb esetben legalább is)...


Csatolmányok:
ss_doboz.png
ss_doboz.png [ 20.97 KiB | Megtekintve 46595 alkalommal. ]
tweeter.png
tweeter.png [ 10.42 KiB | Megtekintve 46595 alkalommal. ]
mid.png
mid.png [ 21.82 KiB | Megtekintve 46595 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.20. 22:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Idézet:
Itt vannak az előlap tervek Edge-vel, karakterisztikája olyan, amilyen. Fontos, hogy a magas-frekvenciák jók legyenek, meg fontos ugye, hogy minél közelebb legyen hozzá a Seas 18M/4631. Mid lehetett volna szebb is, de +1dB hupli még elmegy.

Természetesen ScanSpeak 18M/4631...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.21. 17:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Végeztem még egy gyors mérést... driverre is rámértem. Nagyon elég lesz a 3 Vrms. (sőt, legtöbbször 1Vrms alatt hallgatom a rendszerem) Úgy, hogy marad a középhez és a magashoz a buffer, mélyhez meg talán lesz erősítő az LT-n kívül is, de a mérés fogja ezt meghatározni.

Troels papa is megcsinálta ezzel a ScanSpeak-el a projektjét, csak éppen a hangszóró 8 ohmos változatával...
http://www.troelsgravesen.dk/ScanSpeak-MUN-17-3W.htm
Ez csak 89dB-s, és elvileg magasabb a Qts is (hehe), de kb. ugyanaz. Viszont váltókészletnél előnyösebb a 8 ohmos érték, de aki nem erősít, az így járt a 4 ohmmal.. :lol:

Az öreg 200 Hz-nél alkalmazott 12dB/oktávos váltót, sőt még dicsérte a 8 ohmos változatú ScanSpeak középjét, hogy milyen egyszerű hozzá váltót készíteni. Szerintem én sem bonyolítanám túl, ha lehetséges. Ez is aktív-passzív váltás egyébként.


Csatolmányok:
troels_ss.PNG
troels_ss.PNG [ 51.73 KiB | Megtekintve 46541 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 02:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Gybalu71 írta:
deeraudio írta:
OK, de a különböző frekikkel lehet hülyeséget írtam, de a jelenség létezik, oda kell rá figyelni!
A baj csak az, ha valahol jobbat hall az ember, akkor figyel csak fel rá igazán, hogy a sajátja sokszor milyen szar ebben - ezért kell koncertekre járni, no meg néha lövészetre! :lol:
db


A taps reprodukálásánál már nálam is sok rendszer elvérzett.
Annó a kis Westra hangfalaim hangváltójával én is eléggé bementem az erdőbe... :oops: Végül nekem is a taps élethűség segített a keresztváltó véglegesítésénél:
Rejtés:
(Egyik) kedvenc CD lemezemen, Zorán "Az elmúlt 30 év" 1993-as unplugged koncertfelvételén elég sok helyen található taps, amivel fülre végül sikerült kb. belőni, hogy egyenletes legyen a hangi balansz (mély-közép-magas), és a széles középtartományba ne hallatszódjon lyukszűrő / sáváteresztő hatás (rózsazajként tekintve). Mikor összeállt a váltó, akkor már a terem méret/akusztika is érzékelhető lett valamennyire, a taps alatt. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 18:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Hát, a 4 ohmos ScanSpeak-nél igen nehéz (vagy inkább költséges) 200 Hz körül váltani.
Feltéve, ha teljesen aktív a hangváltó, viszont ebben az esetben nincs DC leválasztás, itt meg fontos lenne.
Pl. elszáll valami a bufferben, vagy nem jó az offset, stb... tehát mindenképpen kell passzív alkatrész.

Linkwitz-Riley 12dB/oktáv ebből a szempontból is jó alternatíva erre.
88uF - 5,6mH, itt a kondenzátor értéke a megszokottnál jóval alacsonyabb, tekercs értéke meg több,
tehát C-magos tekercset tudnék ide használni. A woofernél természetesen aktívan lenne elváltva.
Sőt, az LT fázisfordítása ide pont ideális.


Csatolmányok:
LR2.PNG
LR2.PNG [ 34.32 KiB | Megtekintve 46423 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 18:55 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Toto írta:
viszont ebben az esetben nincs DC leválasztás, itt meg fontos lenne.
Pl. elszáll valami a bufferben, vagy nem jó az offset, stb... tehát mindenképpen kell passzív alkatrész.


Esetleg egy védelem beépítése? Az nem vágja a mély tartományt...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 19:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
sajti írta:
Esetleg egy védelem beépítése? Az nem vágja a mély tartományt...

Sajti

A mélyhez természetesen lesz védelem. Meg talán külön erősítő is.
Ez teljesen más. Én a középhez mondom.
Mélynél zárt doboz van, viszont ahhoz lesz Linkwitz Transform, AD847-el.

Középhez nem lesz sem erősítő, sem DC szervo. (jó van a trimmeres megoldás, de csak jobb úgy, ha tényleg nincs a közép hangszórón DC)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 20:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
sajti írta:
Esetleg egy védelem beépítése? Az nem vágja a mély tartományt...

Sajti

A mélyhez természetesen lesz védelem. Meg talán külön erősítő is.
Ez teljesen más. Én a középhez mondom.
Mélynél zárt doboz van, viszont ahhoz lesz Linkwitz Transform, AD847-el.

Középhez nem lesz sem erősítő, sem DC szervo. (jó van a trimmeres megoldás, de csak jobb úgy, ha tényleg nincs a közép hangszórón DC)



a középet mi fogja hajtani? "nem lesz erősitő"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 20:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Gybalu71 írta:
Toto írta:
sajti írta:
a középet mi fogja hajtani? "nem lesz erősitő"

Már leírtam, vagy ezerszer, hogy csak buffer lesz az magas hangszóróhoz és a középhez. (hasonló, mint a B100)
Nem lesz ezekhez külön feszültségerősítés, 90+ dB-s hangszórókhoz pont elég a max 3Vrms is.
De ha valakinek tornaterme van, 80dB-s hangszórókkal, akkor építsen magának...

Mélyhez természetesen lesz LT féle erősítő, meg lehet, hogy még-egy, +2-3dB erősítésre, mérés fogja meghatározni.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 20:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Toto írta:
Középhez nem lesz sem erősítő, sem DC szervo. (jó van a trimmeres megoldás, de csak jobb úgy, ha tényleg nincs a közép hangszórón DC)


Ha csak 3V rms kell, akkor járasd a végfokot +/-6V-ról. Azt még hiba esetén is kibírják a hangszóróid...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 20:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
+-24V-ot legalább szeretnék használni. Ez a 3Vrms is olyan, hogyha később valami miatt kevés lesz, akkor egy külön előerősítővel lehetne rajta erősíteni, viszont ezt tényleg nem tervezem, csak szükség esetére. Meg sokszor nap elején bekapcsolom az erősítőt, aztán úgy marad, kitudja, hány száz óra van már ezekben benne. :lol:

Szerintem semmi különösebb probléma nincs a 88uF - 5,6mH körüli értékkel. Persze tekercsnél a C-mag-ra szükség lesz, remélem, nem cseszi el a hangját.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 20:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Pedig a +/-6V-os táppal már A osztályú is lehetne a kimeneti fokozat, méghozzá elég alacsony disszipáció mellett...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.22. 20:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
sajti írta:
Pedig a +/-6V-os táppal már A osztályú is lehetne a kimeneti fokozat, méghozzá elég alacsony disszipáció mellett...

Sajti

Hát jó van, akkor majd még átgondolom. Igazából 120mA nyugalmi áram felett már nincs gond a buffer hangjával, de persze annyinak meg kell lenni. Ebben már a Zennerek árama is benne van.

Viszont nyugodtabb vagyok, ha tényleg, biztosan nincs DC a közepeken és a magasokon. Tekercs mégsem C-mag lesz, mert mid-hez már nem ajánlják, viszont akkor Iron Core Coil típus mehetne. Szalag már nagyon drága ehhez.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.23. 05:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
De vannak érdekes megoldások a 6dB/oktáv váltásra is. Ez például az. Ebben az esetben a mély invertálva van, de az LT úgyis invertál. :) A hangszóró átvitelét is lehet kompezálni ezzel a szűrővel. (előreláthatólag)


Csatolmányok:
6dboct.1.PNG
6dboct.1.PNG [ 38.14 KiB | Megtekintve 46331 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 15:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Akkor most körülbelül ennyi. Mérés után fogok pontosabb képet kapni, ahhoz meg kell hangdoboz és mérőmikrofon is.

Viszont az alacsonyabb tápfeszültségű buffer felkeltette az érdeklődésemet. +-6V-ot még kevésnek tartom, viszont a +-12V-ot már nem. Több kérdésem lenne hozzá...
+-12V-ra mennyi max. jel Vrms kerülhet?
Vannak 15V-os zenerek, mi legyen itt helyettük, milyen nyugalmi árammal? (750 ellenállás értékét szabályozni kell)
Van-e más, amit át kell alakítani a kapcsoláson?

Mélyre helyenként +13-14dB kerülhet (összesen a többihez képest), ennek mi ilyenkor az ajánlott tápfeszültsége?
Mélyet nem kell sajnálni, 550 Wattal rendelkezik, és kb. szintén 550 Hz frekvenciáig teljesen lineáris, kevés THD mellett.


Csatolmányok:
diamond_buffer.PNG
diamond_buffer.PNG [ 68.89 KiB | Megtekintve 46154 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 19:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Toto írta:
...Viszont az alacsonyabb tápfeszültségű buffer felkeltette az érdeklődésemet. +-6V-ot még kevésnek tartom, viszont a +-12V-ot már nem. Több kérdésem lenne hozzá...
+-12V-ra mennyi max. jel Vrms kerülhet?
Vannak 15V-os zenerek, mi legyen itt helyettük, milyen nyugalmi árammal? (750 ellenállás értékét szabályozni kell)
Van-e más, amit át kell alakítani a kapcsoláson?...
Totó számoljunk (a felső ágban, az alsó a tükörképe)...
R9-es áramgenerátor ellenálláson (70ohm)ugyebár ~0,7V esik, azaz 10 mA folyik!
Ha első körben eltávolítod a zénereket, akkor az elvi minimális működési feszültség (nulla kivezérlésnél):
R5=750R*10mA=7,5V+
R9=70R*10mA = 0,7V+
R3=500R*10mA=5V+
R1=120R*10mA=1,2V+
Q1BE=0,7V+
------------------------------
>15,1V! Szóval ez nem járható!

Ha a zéner eltávolításán kívül még rövidrezárod a működéshez nem feltétlenül szükséges R5-öt, R3-at, akkor marad 2,6V ami lejön a tápfeszből! A maradéknál valamivel kissebb adja az elvi max kivezérelhetőséget (csúcstól csúcsig)

De azok az alkatrészek biztos nem véletlenül kerültek be, szóval azok nélkül már biztos nem egészen úgy fog működni... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 20:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
R5 nem távolítható el büntetlenül. Ez egy feszültség utánhúzott bemeneti fokozat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 20:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Akkor ezen nem variálok, kap szimmetrikus 24 voltot. Csak így jó sok bufferkondival teli kell szórni az erősítőt,
mert azok csak 16 Voltosak :D

Még azt nem tudom, hol legyen pontosan az aktív erősítő helye, de lehet, hogy már beleépítem a dobozba. Mérés után meg kiderül, hogy DSP-zünk vagy elsőfokú váltást alkalmazunk.

Csak lassan halad a projekt, jobb dolgokat sokkal nehezebb általában összehozni, nehéz jobb hangszórót, meg -remélem- nőt találni, hangszóró mérőeszközökről meg már nem is beszélve.

Ez a hangváltás is mindig kompromisszummal jár, nincs az, mint a DAC-oknál, nehezebb a tutit megtalálni. Mondjuk a glitch-től eltekintve... Viszont ha nem jó a 6dB/oktáv, második jobb váltó a linkwitz riley 12 dB/oktáv.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 21:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Lehet csökkenteni a Z dióda értékét kb. 3-4v-ig, ha jól számolom... Kicsit meg kell növelni az utánhúzó kapacitásokat, és arányosan csökkenteni R5 értékét és a diódákat előfeszítő 10k-s ellenállásokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 23:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Konzol írta:
R5 nem távolítható el büntetlenül. Ez egy feszültség utánhúzott bemeneti fokozat.
:oops: Bocs, utólag már én is rájöttem, hogy hülyeséget írtam, csak kapkodtam... (Legfeljebb egy iszonyat nagy induktivítással lenne helyettesíthető elvileg büntetlenül, -ha nincs zéner-, de annak nincs gyakorlati értelme.)

Viszont szerintem, ha néhány kondival+diódával készül feszültség 2(vagy3)-szerezett segédtáp a buffer elejének, akkor a kisáramú részek kapcsolását szinte érintetlenül hagyva, könnyedén adaptálható lenne a kapcsolás kis trafófeszültséghez is! :idea:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 23:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Fene tudja kell-e ilyen összetett buffer ilyen alacsony teljesítmény szinten. Pár volt, legfeljebb fél amper.
Az is járható út amit Te mondasz persze. Én valami egyszerű A osztályú valamiben gondolkodnék, ha fél wattos végfokot csinálnék.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.25. 05:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ha nem lesz jobb nyilvános kikísérletezett kapcsolás, akkor teljesen megfelelő lesz az itt látható diamond buffer is szimmetrikus 24V-ra. STAX-al már hallgattam a B100 buffert, nem hinném azt, hogy sokat kellene rajta variálni. Persze érdemes az MPSA helyet más tranzisztort is belepróbálni, mondjuk NXP BC546/556 és persze a Philips féle 2N5551, 2N5401

Közben itt van a 6dB/oktávos hangváltó átvitele:
AMT-nek természetesen nem teljesen ilyen az átvitele.


Csatolmányok:
6db.PNG
6db.PNG [ 38.51 KiB | Megtekintve 46032 alkalommal. ]
scanspeak_mid2.PNG
scanspeak_mid2.PNG [ 351.04 KiB | Megtekintve 46032 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.25. 19:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
És ugyanez a magas hangszín csillapító alkalmazásával.
Sokkal jobb lett, mit ne mondjak. De ide bizony már egyértelműen sokkal jobb az aktív váltás.


Csatolmányok:
6db2.PNG
6db2.PNG [ 39.06 KiB | Megtekintve 45973 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.26. 17:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Többi már tényleg mérés után...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.08.27. 20:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Rám szóltak, hogy nem szimmetrikusan van elváltva a ScanSpeak közép és az AMT.
Így új váltási frekvenciákat kerestem.

Az újnál a mély invertálva van, középpel 12dB/oktávval van váltva, magas invertálva van, és ott 18dB/oktávval van váltva.
Váltási frekvencia 250 Hz, és 2800 Hz. +magas hangszíncsillapító alkalmazva.

Elméletben elvileg így néz ki. Nem tűnik annyira vészesnek így a fázismenet. Persze így.
De ez csak egy elméleti verzió a sok közül, ha pl. az aszimmetrikus váltás nem válna be, vagy a 6dB/oktáv.


Csatolmányok:
00001.PNG
00001.PNG [ 36.36 KiB | Megtekintve 45776 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.02. 16:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szeretném már hamarosan a dobozt is megcsináltatni.
24mm-es rétegelt lemezzel, és MDF előlappal.

Váltásnál egyelőre törekednék a 6dB/oktáv-ra. AMT-nél nagyon egyszerű a helyzet, egy DC leválasztó felül-áteresztő alkalmazásával meg van oldva a probléma. 2000-2200 Hz-el már több projektnél is váltották. Az már más kérdés, hogy ScanSpeak 18M/4878T00-val is megoldható-e ez a fajta váltás, elég magasan van a hangszóró akusztikai esése.

Meg említettem a szimmetrikus jelbemenetet. Középnél és a magasnál hídkapcsolás lesz. (mélynél nem, mert ott nem lesz DC leválasztó kondi passzívan)
Mivel a DAC IV-m 5K-s ellenállással rendelkezik, ez elméletileg 10Vpp jelerősséget jelent, ha hiraga MC kapcsolás szerint oldjuk meg, ami gyakorlatilag kb. 3Vrms-t jelent DAC-onként. Tehát lesz 6Vrms, ami még nagyobb nappaliba is untig elég.

AMT esetében könnyű megcsinálni, viszont középnél már lehetnek úgymond furcsaságok, és pont a szimmetria miatt.
Mi van, ha csak aszimmetrikus jelet kapcsolunk rá? Alakítsuk át azt is szimmetrikussá? Vagy inkább alkalmazzunk passzív váltókomponenseket? 0.3mH szalagtekercs még nem is olyan vészes, csak az a nagy kérdés, hogy az kell-e? :lol:
Tehát lehet, hogy asszimmetriához kell olyan áramkör, ami szimmetrikus jellé alakítja, bár úgyis mindegy, legtöbb DAC már alapból szimmetrikus.

Mélynél meg marad az OPAMP, ahogy mondtam. LT-hez is, meg akkor az összegzéshez is, aminek az erősítését tudjuk változtatni. DC szervó helyet itt lehet, hogy trimmer lesz, ha nem lesz nagy meglepetés. Legtöbb OPAMP +-15V tápfeszültséggel használható, hát, ezen még lehet, hogy variálni kell.
Azért ne várjátok, hogy gyorsan kész legyen a projekt, szimmetrikus DAC is kell. :lol:

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.02. 20:33 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 532
Tartózkodási hely: BÉKÉS
A rétegelt lemeznek kicsi a fajlagos súlya és tömörsége, emiatt hamarabb rezonál, mert kicsi az energia elnyelő képessége.
Én mindenhova MDF-et tennék...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 03:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
LUCKY01 írta:
A rétegelt lemeznek kicsi a fajlagos súlya és tömörsége, emiatt hamarabb rezonál, mert kicsi az energia elnyelő képessége.
Én mindenhova MDF-et tennék...


Gondolkozom rajta. Láttam egyébként rétegelt lemezből készített dobozt is, illetve annak az erőteljes lefikázását ezen a fórumon. "Dobozhangú", ezt írták rá. Viszont nem csak a hazai bill gates épít ilyenből, hanem az A.O.S (ausztriai ScanSpeak forgalmazó) és Troels öreg, kár, hogy ezeket nem hallottam a hazai hifikiállításokon. (általában csak egy rakás f..., amikből rögtön kiábrándultam)

MDF dobozhangot viszonylag ismerem, meg elég sokan használnak MDF-t, mint pl. lautsprechershop.de, klang+ton és hobby hifi magazin általában dicsérni szokta ezeket a dobozokat.

Bodnár szerint pozdorja a legjobb, mivel az MDF csörömpöl... de az is kérdés, hogy milyen vastagságú az MDF lap.
Pozdorját ismerem, Linn Nexus (előlap kivételével) és HS280 is pozdorja, itt szerintem átmegy a hang, de egyik sem tűnt olyan dobozhangúnak. Esetleg dupla pozdorja?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 06:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
A Dynaudio Contour 1.3SE dobozom is pozdorjából volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 08:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
LUCKY01 írta:
A rétegelt lemeznek kicsi a fajlagos súlya és tömörsége, emiatt hamarabb rezonál, mert kicsi az energia elnyelő képessége.
Én mindenhova MDF-et tennék...


Gondolkozom rajta. Láttam egyébként rétegelt lemezből készített dobozt is, illetve annak az erőteljes lefikázását ezen a fórumon. "Dobozhangú", ezt írták rá. Viszont nem csak a hazai bill gates épít ilyenből, hanem az A.O.S (ausztriai ScanSpeak forgalmazó) és Troels öreg, kár, hogy ezeket nem hallottam a hazai hifikiállításokon. (általában csak egy rakás f..., amikből rögtön kiábrándultam)

MDF dobozhangot viszonylag ismerem, meg elég sokan használnak MDF-t, mint pl. lautsprechershop.de, klang+ton és hobby hifi magazin általában dicsérni szokta ezeket a dobozokat.

Bodnár szerint pozdorja a legjobb, mivel az MDF csörömpöl... de az is kérdés, hogy milyen vastagságú az MDF lap.
Pozdorját ismerem, Linn Nexus (előlap kivételével) és HS280 is pozdorja, itt szerintem átmegy a hang, de egyik sem tűnt olyan dobozhangúnak. Esetleg dupla pozdorja?



Ez nem ilyen egyszerű. Rétegelt lemeznél és MDF nél is vannak keménységi szintek . Mint a fánál. attól függ milyen faőrleményből van .Viszont a kemény és extra kemény anyagokat a bútor illetve épitő ipar nem használja a nagyobb tömege illetve magasabb ára miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 09:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Gybalu71 írta:
Toto írta:
LUCKY01 írta:
A rétegelt lemeznek kicsi a fajlagos súlya és tömörsége, emiatt hamarabb rezonál, mert kicsi az energia elnyelő képessége.
Én mindenhova MDF-et tennék...


Gondolkozom rajta. Láttam egyébként rétegelt lemezből készített dobozt is, illetve annak az erőteljes lefikázását ezen a fórumon. "Dobozhangú", ezt írták rá. Viszont nem csak a hazai bill gates épít ilyenből, hanem az A.O.S (ausztriai ScanSpeak forgalmazó) és Troels öreg, kár, hogy ezeket nem hallottam a hazai hifikiállításokon. (általában csak egy rakás f..., amikből rögtön kiábrándultam)

MDF dobozhangot viszonylag ismerem, meg elég sokan használnak MDF-t, mint pl. lautsprechershop.de, klang+ton és hobby hifi magazin általában dicsérni szokta ezeket a dobozokat.

Bodnár szerint pozdorja a legjobb, mivel az MDF csörömpöl... de az is kérdés, hogy milyen vastagságú az MDF lap.
Pozdorját ismerem, Linn Nexus (előlap kivételével) és HS280 is pozdorja, itt szerintem átmegy a hang, de egyik sem tűnt olyan dobozhangúnak. Esetleg dupla pozdorja?



Ez nem ilyen egyszerű. Rétegelt lemeznél és MDF nél is vannak keménységi szintek . Mint a fánál. attól függ milyen faőrleményből van .Viszont a kemény és extra kemény anyagokat a bútor illetve épitő ipar nem használja a nagyobb tömege illetve magasabb ára miatt.

Anno mikor még édesapám aktiv asztalosmester volt,sok hangdobozt épitettünk. A Balatonfűzfői gyárból hozattuk aokat az anyagokat ,amiket nem lehetett kapni a fa illetve tüzép telepeken. extra kemény, kemény rétegelt lemezeket ,Pozdorja ,MDF táblákat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 11:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
50 literes mélynél gyakorlatilag esélytelen a pozdorja, oda minimum 22mm-es MDF fog kerülni.
Kell oda az a tömörség, és a felfelé hangolás, Viszont a közép-magasnál nem esélytelen!

Most megkopogtattam néhány hangdobozt, meg lapot, kisebb dobozoknál van értelme a faforgácsnak.
Preludiumnak pl. MDF volt az előlapja, és faforgács a többi része, hát. Szerintem van jobb.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 12:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
50 literes mélynél gyakorlatilag esélytelen a pozdorja, oda minimum 22mm-es MDF fog kerülni.
Kell oda az a tömörség, és a felfelé hangolás, Viszont a közép-magasnál nem esélytelen!

Most megkopogtattam néhány hangdobozt, meg lapot, kisebb dobozoknál van értelme a faforgácsnak.
Preludiumnak pl. MDF volt az előlapja, és faforgács a többi része, hát. Szerintem van jobb.


A nagy sorozatú hangfalaknál szempont volt a tömeg is ,ezért még a B&W dobozok is pozdorjából voltak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 12:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Gybalu71 írta:
A nagy sorozatú hangfalaknál szempont volt a tömeg is ,ezért még a B&W dobozok is pozdorjából voltak.

Azt írta pénzes, hogy a jobb kategóriájú B&W dobozoknál nem pozdorja van. 600-soknál még igen. Engem mindenesetre nem nyertek meg kiállításon a B&W dobozok, viszont Youtube-ról STAX-al meghallgattam néhány jobb minőségű felvételt. Röhejes, de jobban szóltak így is a speakerek, mint a Linn Nexusommal. :lol: DAC, erősítő ugyanaz.

És valami érdekes módon a sokkal drágább B&W dobozok szóltak jól. De nem is az ára alapján hallgattam, csak mondom, na hát ez már nem szól olyan sz.rul (800-as széria), mint a másik (600-as széria), csak hát az árában is megmutatkozott a különbség.

Pozdorját előlapként biztosan nem fogok alkalmazni közép magasnál sem előlapként, viszont MDF előlapú prelu mintha kicsit döglöttebb, tompább hangúbb lenne. Az is lehet, hogy rétegelt lemezt kap a közép-magas előlapként, ha nem kell hozzá a teljes táblát megvenni.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 16:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Gybalu71 írta:
A nagy sorozatú hangfalaknál szempont volt a tömeg is ,ezért még a B&W dobozok is pozdorjából voltak.

Azt írta pénzes, hogy a jobb kategóriájú B&W dobozoknál nem pozdorja van. 600-soknál még igen. Engem mindenesetre nem nyertek meg kiállításon a B&W dobozok, viszont Youtube-ról STAX-al meghallgattam néhány jobb minőségű felvételt. Röhejes, de jobban szóltak így is a speakerek, mint a Linn Nexusommal. :lol: DAC, erősítő ugyanaz.

És valami érdekes módon a sokkal drágább B&W dobozok szóltak jól. De nem is az ára alapján hallgattam, csak mondom, na hát ez már nem szól olyan sz.rul (800-as széria), mint a másik (600-as széria), csak hát az árában is megmutatkozott a különbség.

Pozdorját előlapként biztosan nem fogok alkalmazni közép magasnál sem előlapként, viszont MDF előlapú prelu mintha kicsit döglöttebb, tompább hangúbb lenne. Az is lehet, hogy rétegelt lemezt kap a közép-magas előlapként, ha nem kell hozzá a teljes táblát megvenni.



Ki az a pénzes ? A 804 es is pozdorja. mult héten cseréltem hangszórót egyben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.03. 17:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Gybalu71 írta:
Ki az a pénzes ? A 804 es is pozdorja. mult héten cseréltem hangszórót egyben.
Importtal foglalkozik, és jó kapcsolatban van a sárgákkal. Sok hangszórója és hangdoboza van.

CDM 7.0 is pozdorja. Viszont 50 literes mélynek biztosan nem az lesz. HS280-nál az az előlap is, na, több hangdobozon bizony nem az lesz. Ha rétegelt lemezből csak táblát tudnak adni, akkor oda marad az MDF.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 16:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Toto írta:
LUCKY01 írta:
A rétegelt lemeznek kicsi a fajlagos súlya és tömörsége, emiatt hamarabb rezonál, mert kicsi az energia elnyelő képessége.
Én mindenhova MDF-et tennék...


Gondolkozom rajta. Láttam egyébként rétegelt lemezből készített dobozt is, illetve annak az erőteljes lefikázását ezen a fórumon. "Dobozhangú", ezt írták rá. Viszont nem csak a hazai bill gates épít ilyenből, hanem az A.O.S (ausztriai ScanSpeak forgalmazó) és Troels öreg, kár, hogy ezeket nem hallottam a hazai hifikiállításokon. (általában csak egy rakás f..., amikből rögtön kiábrándultam)

MDF dobozhangot viszonylag ismerem, meg elég sokan használnak MDF-t, mint pl. lautsprechershop.de, klang+ton és hobby hifi magazin általában dicsérni szokta ezeket a dobozokat.

Bodnár szerint pozdorja a legjobb, mivel az MDF csörömpöl... de az is kérdés, hogy milyen vastagságú az MDF lap.
Pozdorját ismerem, Linn Nexus (előlap kivételével) és HS280 is pozdorja, itt szerintem átmegy a hang, de egyik sem tűnt olyan dobozhangúnak. Esetleg dupla pozdorja?
Bármilyen anyagnál erősen számít a vastagság, tömeg, meg a lapok mérete, merevítettsége (merevítés kissé csillapít, és feljebb tolja a rezonanciát)...
Állítólag szendvics rendszerben, többféle anyag kombinációjával lehet leginkább csökkenteni a rezonanciákat. :roll:

Érdemes lehet bitumenes hangcsillapító lapokat alkalmazni, belülre felragasztva, ha a szükség kívánja (erősen csillapít, + a tömege lejjebb hangolja a rezonanciát)...

Ha valahol van egy lyuk az átvitelben, akkor talán még lehet akár jó is egy oda hangolt doboz rezonancia :mrgreen: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 17:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
"A rétegelt lemeznek kicsi a fajlagos súlya és tömörsége, emiatt hamarabb rezonál, mert kicsi az energia elnyelő képessége."

bocs a rétegelt lemez egy csoport . a rétegelt lemez (Nyirfa /égerfa)a tipus . van kb 20 féle .mind más sűrűségű .Melyikről beszélünk ?

Az F1 kategóriájú lemezek közepes húzószilárdsága nagyobb hosszirányban nagyobb mint 40 N/mm2, keresztirányban nagyobb mint 30 N/mm2. Jellemzően ezek a „nehézlemezek” 500-700 kg/m3 testsűrűséggel. Ilyenek pl. a teak, macoré, douka, sipo mahagóni (utile), sapelli mahagóni, tölgy, stb. anyagú lemezek. Ezek a szerkezeti célú (héj, deck, stb.) lemezek.

Az F2 kategóriájú lemezek közepes húzószilárdsága nagyobb hosszirányban nagyobb mint 30 N/mm2, de kisebb mint 40 N/mm2, keresztirányban nagyobb mint 20 N/mm2, de kisebb mint 30 N/mm2. Jellemzően ezek a „könnyűlemezek” 400-500 kg/m3 testsűrűséggel. Ilyenek pl. az ún. „valódi” mahagóni, khaya mahagóni és okumé anyagú lemezek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 17:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
A rétegelt lemezt a jó megmunkálhatósága miatt szeretik.Kevésbé sérülékeny ,könnyebben javitható mint az MDF. Ahol CNC megmunkálás van ott az MDF et részesitik előnyben. A hangdoboznál nem csak az anyag dominál,hanem a megfelelő merevitésekkel és csillapitással kell elérni a kivánt hangzást. Mindegyik anyagból lehet jó és rossz hangdobozt épiteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 19:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Na igen. Most akkor csinálni kellene elsőre jó hangdobozt, gyakorlatilag lehetetlen.
Szerintem a tapasztaltabbak, akik ezekhez a hangszórókhoz terveznek dobozt, azok is csak összeütnek valamit, oszt szóljon.

Mindegy, mélyre megy az MDF, módosított AOS terv szerint (eredetileg ez rétegelt lemez), középnél meg Linn Nexus és olcsóbb B&W koppintással próbálok valamit összehozni pozdorjából, lehetőleg felfelé hangolással.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 19:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Na igen. Most akkor csinálni kellene elsőre jó hangdobozt, gyakorlatilag lehetetlen.
Szerintem a tapasztaltabbak, akik ezekhez a hangszórókhoz terveznek dobozt, azok is csak összeütnek valamit, oszt szóljon.

Mindegy, mélyre megy az MDF, módosított AOS terv szerint (eredetileg ez rétegelt lemez), középnél meg Linn Nexus és olcsóbb B&W koppintással próbálok valamit összehozni pozdorjából, lehetőleg felfelé hangolással.



Mi az hogy felfelé hangolással ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 20:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Megfelelő helyeken merevítést alkalmazni, ami feljebb viszi a hangdoboz rezonanciáját.
Tehát ha megkopogtatod, akkor magasabb hangszínű hangja legyen a lapnak.

Állóhullámokkal meg nem kell törődni a mély-hangszórónál, nagyon optimális az itt látható érték.


Csatolmányok:
SWT.png
SWT.png [ 77.97 KiB | Megtekintve 45242 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.06. 15:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Közép-hangszórónál van némi gond az állóhullámokkal. Mivel elég széles tartományt lefedne a közép, ezért itt tényleg nagyon nem mindegy, milyen hanghullámok vannak a dobozban. És ha ez nem lenne elég, minimum 15 litert de inkább 30-at megkövetelne a hangszóró. Qtc ne legyen lehetőleg sokkal több, mint 0.8.

Nagyon nem mindegy továbbá az álló-hullámok mennyisége sem. Minél közelebb van a hátsó lap, annál kevesebb harmonikus fogja rontani a hangszóró átvitelét. Olyan 140-150mm lehet még optimális. De azért az is fontos, hogy a dobozban lévő hullámok ne erősödjenek fel, ne erősítsék egymást, mert úgy szar lesz. Aztán lehet bohóckodni mindenféle hangzást színező csillapítóanyaggal. Dobozt kellene jól megtervezni. Én nagyon szeretném az indiánsátor formát, viszont nem biztos, hogy így megoldható. Vagy Troels féle design-al oldjuk meg, viszont ez meg nem annyira tetszik. Tehát még fogalmam sincs, hogy lenne a legjobb.


Csatolmányok:
MUN-3.jpg
MUN-3.jpg [ 162.21 KiB | Megtekintve 45139 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.06. 16:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Így oldották meg:
http://www.6moons.com/audioreviews/xavian/sidebar1.html
asztalos örülni fog...


Csatolmányok:
fac8.jpg
fac8.jpg [ 63.93 KiB | Megtekintve 45130 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.06. 20:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
De van még egy ötletem. Hátsó lap helyet belső háromszög, meg a teteje is eldöntve belülről, így nem lennének párhuzamos oldalak, ami a hullámokat erősítenék fel. Csak most tervezd meg úgy, hogy tényleg a legjobb legyen...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.06. 21:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
De van még egy ötletem. Hátsó lap helyet belső háromszög, meg a teteje is eldöntve belülről, így nem lennének párhuzamos oldalak, ami a hullámokat erősítenék fel. Csak most tervezd meg úgy, hogy tényleg a legjobb legyen...


A prizma hatékony módszer.egyszerűen kivitelezhető.csak jelentősen növeli a térfogatot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.08. 05:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Esetleg 45 fokos fordított hátlap a dobozban. Mivel a doboz előlapja indián sátor szerűség lesz.
Így gyakorlatilag nem lenne párhuzamos oldal, szögek száma is megfelelő lenne. Látható párhuzamos oldalaknál meg ott lenne a hangszóró.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.08. 19:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Akkor marad egyelőre ez. Persze ha nem találok valami szimpatikusabbat.
Amúgy héliummal vagy hidrogénnel is meglehet tölteni a dobozt, ha jól vannak szigetelve a hangszórók, akkor a dobozon belül sokkal gyorsabban fog terjedni a hang, talán még jobban is szólhat. (sokkal magasabb frekvenciáknál jelentkezhet az állóhullám hatása) Bár nem lenne életszerű mellette dohányozni, vagy tábortüzet rakni. :lol: De nyilván egy hülye ötlet volt csak, miután nem hinném, hogy megmaradna benne a hélium.

Szerintem a jövő egyértelműen a planar hangszóróké, főleg az AMT-é. Miután közép-frekvenciákra is meg lehet csinálni, 500-800 Hz-re is akár. Érdemes lenne (bár nem pont most, de később) ilyeneket alkalmazni. Bár a plútófejű a bazinagy ESL hangfalakkal azért nem leszek.

Amúgy kipróbáltam a CuAG drótot, hangszórókábelként. Nem rossz, tudom hova használni. AMT-hez NEM ilyen fog kerülni, viszont középfrekvenciákra szerintem teljesen jó lesz. Ott volt pro, a másikhoz képest. És nem gond talán az se, hogy nem emeli úgy ki a magasakat, mint a másik. Tehát a teflon CuAG drót a ScanSpeak 18M/4631-hez jó lesz.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.09. 16:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Valami ilyesmi félére gondolok... És így csatlakozóterminál is kerülhet bele.
Doboz anyaga MDF, viszont a két belső faforgács lap.

Méllyel nem sok dolgom lesz, viszont oda lesz beszerelve az LT erősítő, buffer.


Csatolmányok:
doboz1.PNG
doboz1.PNG [ 169 KiB | Megtekintve 44792 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangváltója
HozzászólásElküldve: 2017.09.09. 20:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Erősítő külön házban lesz, az már látszódik.
Mély módosított AOS terv szerint...


Csatolmányok:
hangdoboz1.png
hangdoboz1.png [ 241.19 KiB | Megtekintve 44770 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1658 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 34  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség