audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:52

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1658 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 34  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 16:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
A lekerekítés a másodlagos (reflektív) hullámforrások keletkezését gátolja, nincs köze a doboz belsö állóhullámaihoz.

Mondjuk ha jobban tudod (és a dobozterv marad ahogy tervezted) akkor nem értem minek kérdezed a fórumtársakat, hogy jó lesz-e? Nekik jó lesz.
Egyébként jómagam a legtöbb esetben a fentebb is tapasztalható stílusod miatt nem szólok hozzá e topichoz. Ezzel gyanítom nem vagyok egyedül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 16:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Legtöbben, sőt, nagyonprofiéstapasztalt gyártók, eladók összeütnek valami 4 szögletes dobozt a hangszóróknak, oszt jól van. Nyilván jobban fog szólni, amelyik nem ilyen. Viszont egyik magyarnak elege lett ebből, és írt egy megfelelő programot, aminek a képeit elég sokszor láthattátok itt. Lényege annyi, hogy megfelelő méretezéssel nem erősödnek fel a dobozban lévő állóhullámok, vagy csak abban a frekvenciatartományokban, aminél már nincs használva a hangszóró. Ez egyszerű fizika.

http://ptesza.blogspot.hu/2012/01/dobozmeretezes.html



ez csak egy mellébeszélés .több dobozt megépitettünk azonos térfogattal sima,és ives oldalakkal. mindegyiknél nagyságrenddel jobb lett az ives.de a te dobozod lesz. Nem csak az állóhullámok miatt.
minek kérdezel véleményt ,ha utána leugatod.


" A sok elmélkedéssel töltött időt valami hasznos munkára forditottad volna már összejött volna egy komoly hangfal ára. "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 17:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Idézet:
több dobozt megépitettünk azonos térfogattal sima,és ives oldalakkal.
Csak most nem csak a térfogatról volt itt szó.
Idézet:
Nem csak az állóhullámok miatt.
Akkor még mi miatt?
Idézet:
A sok elmélkedéssel töltött időt valami hasznos munkára forditottad volna
Ahhoz neked semmi közöd nincs, mivel töltöm az időmet. Tölthetem rengeteg elmélkedéssel, tervezéssel is.
Idézet:
minek kérdezel véleményt ,ha utána leugatod.
Nem ugattam le senkit (eredetileg), és elsősorban a szakemberek, hozzáértők véleményére lennék kíváncsi.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 17:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
miczo írta:
A lekerekítés a másodlagos (reflektív) hullámforrások keletkezését gátolja, nincs köze a doboz belsö állóhullámaihoz.

Ez egy új infó, köszönöm. Közepeknél lehet akkor ilyen. Mondjuk úgy, hogy dobozon belül lenne ilyen lekerekítés.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 17:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Itt vannak a képeken. 4 szögletes. Ahogy a programmal megterveztem őket. Talán majd egyszerűbb kétutasnál lesz CNC-ztetve egyedi forma, de most ez marad.

Toto! Azért írok, hogy ne szaladj be a sötét alagútba. Egy asztalos bére a szülész-nőgyógyásznál több. Inkább gyerekbe fektess. Viszont ha olcsó, de jó dobozt akarsz, akkor az alábbiakat javaslom: Csináltass előlapot 32mm-es MDF-ből. Ebbe egy sima asztalos is belemarja neked kézzek a hanxórók süllyesztését. A 32mm-es vastagság lehetővé treszi azt, hogy az első élét szépen akár reszelővel is le lehet kerekíteni, de maróval nagyon szépen megoldható. Aztán ezt az előlapot vagy gletteled, fested, vagy furnérozhatod. A továbbiakban ehhez tovább építheted a doboz többi oldalát vékonyabb anyagból. Javaslom a vékony szó megfontolását. Véleményem szerint jobb, ha a dobozfal vékony, de nagyon merev.Kisebb a tömege, ezért hamarabb lecsengenek a rezgések. Ezeket a vékony MDF, esetleg rétegelt lemez oldal és hátlapokat lapszabászatban leszabathatod. Ennél olcsóbb, egyszerűbb megoldást én nem tudok. Az én hangfalam is így készült. Ha valamit elcsesztem, magam szidhattam. :lol: Tanuld már meg felmérni mind anyagi, mind szellemi, valamint kézügyességed. Vannak határok. Mindezt jószívből írtam neked. Hogy miért tehettem ezt meg? Mert már két nálad sokkal idősebb gyereket felneveltem. Még egy: maradj a realitások talaján.

Most látom az új hozzászólást: Belül tök mindegy a kerekítés. Ott csillapítani kell, de nagyon. Sajna a mélyre ez nem áll. Ott sajna kísérletezni kell.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 17:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez a külsö élek lekerekítése, nem belül. A hangszórókat is részben ezért süllyesztik, illetve kerekítik a peremeket.
Edge diffraction-nek hívják, ugyanúgy leheten mértezni, mint ahogy a belsö állóhullámokat modellezed azzal a programmal.

Ez egy jó írás a témához: http://www.linkwitzlab.com/Fitz/acoustics-mechanics.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 17:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
dys-cus írta:
Véleményem szerint jobb, ha a dobozfal vékony, de nagyon merev.Kisebb a tömege, ezért hamarabb lecsengenek a rezgések. Ezeket a vékony MDF, esetleg rétegelt lemez oldal és hátlapokat lapszabászatban leszabathatod.
Mennyire legyen vékony? Esetleg MDF+HDF lap?
Seas W22-t is azért vittem gyorsan Istvánhoz, hogy ne, hogy én kezdjem el összeszerelni. :) Ugyanez lesz az asztalosnál is. Profi asztalos kell majd ide, aki ért a hangdobozokhoz.

miczo írta:
Ez a külsö élek lekerekítése, nem belül. A hangszórókat is részben ezért süllyesztik, illetve kerekítik a peremeket.
Edge diffraction-nek hívják, ugyanúgy leheten mértezni, mint ahogy a belsö állóhullámokat modellezed azzal a programmal.
Ja, akkor az más. Igen, sajnos a doboz szélét le kell kerekíteni, hangszórók süllyesztése is alap. Ránéztem az Edge-vel is, és igen, MTM dobozt nehezebb jól megcsinálni. Viszont akkor az oldallapokat is kerekítsem le? [íves doboz] Még ha belső 4 szöges doboz meg is marad?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 18:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Amúgy nagyon jól mondja dyscus, saját tapasztalatom is az, hogy relatíve vékony rétegelt + vékony bitumenes csillapítás jobb eredményt ad, mint a túldimenzionált vastag anyag használata. pl 15-ös rétegelt + 3mm bitumenes lemez jobb, mint a 22-es MDF.
Ebböl a szempontból érdemes megnézni a Harbeth dobozok felépítését, ugyanezt az elvet használják. Teljesen egyszerü, mondhatni puritán szerkezetek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 18:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Akkor lehet, hogy nem választom ketté a dobozt. Viszont az elektronikát, trafót alulra kell szerelni. Felső doboz problémásabb az előlap miatt, azt sem szeretném, ha később ráborulna az asszonyra vagy a gyerekre. Bitumenről azt írták (talán a diyaudio-n) hogy színezi a hangzást. Én nem tudom, mert nem építettem ilyenből. De akkor csökkenteni kell a felső kamrák súlyát, az egyértelmű.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 18:53 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Anno építettem egy zárt dobozt Beyma18G550-el. Nem emlékszem már pontosan az adatokra, úgy kb. 90liter körül volt a szükséges térfogat. A merevítésekkel együtt közel 130literes doboz lett. 15mm-es rétegelt lemez volt az anyaga, és ugyanebből az anyagból kapott belső, bordás merevítést, hogy annyi egybefüggő tér maradt, ahová a hangszóró befért. 10cm-ként volt bordázva, mindkét irányban, tehát 8,5cm*8,5cm volt a maximális merevítetlen felület.
Közel 1kW teljesítménnyel hajtva, 30Hz-en nem volt érezhető rezonanciája. Ellenben a két doboz asztalos munkáját 2 hétig csináltam, jól felszerelt (körfűrész, felsőmaró, stb.) műhelyben.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 19:26 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Gybalu71 írta:
...több dobozt megépitettünk azonos térfogattal sima,és ives oldalakkal. mindegyiknél nagyságrenddel jobb lett az ives...
Akkor a kocka dobozt kenjük be sárral! :lol:
Rejtés:
Kísérlet képpen, körül lehetne tapasztani gipsszel, vagy sárral, hogy gömbölyűbb legyen...
tapasztás
sárfalak
sárkemence
Ha próbadoboz, akkor szögekkel körbeverve, be rabichálózva (és valami diszperziós -csempe, vagy fa- ragasztóval bekenve), talán el lehetne érni, hogy ne váljon el a dobozfaltól később a megkötő massza? :? :oops:
Ha beválik, akkor később lehetne profi fadobozt csinálni helyette, akár fahajó-építési technológiával (bordák, palánkzat)...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 19:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
DöG írta:
Gybalu71 írta:
...több dobozt megépitettünk azonos térfogattal sima,és ives oldalakkal. mindegyiknél nagyságrenddel jobb lett az ives...
Akkor a kocka dobozt kenjük be sárral! :lol:
Rejtés:
Kísérlet képpen, körül lehetne tapasztani gipsszel, vagy sárral, hogy gömbölyűbb legyen...
tapasztás
sárfalak
sárkemence
Ha próbadoboz, akkor szögekkel körbeverve, be rabichálózva (és valami diszperziós -csempe, vagy fa- ragasztóval bekenve), talán el lehetne érni, hogy ne váljon el a dobozfaltól később a megkötő massza? :? :oops:
Ha beválik, akkor később lehetne profi fadobozt csinálni helyette, akár fahajó-építési technológiával (bordák, palánkzat)...



az ives falú doboz valóban ugy készül mint a hajó ,bordák váz és több rétegben sablonban a hajlitott oldalak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 20:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
dys-cus írta:
Hogy miért tehettem ezt meg? Mert már két nálad sokkal idősebb gyereket felneveltem.

De hát dys-cus, ez nem egy nyugdíjas klub, hogy a 105 éves "le öcsizi" a 90 évest :lol: :lol:
A tudás és az intelligencia nem feltétlen korfüggő ;) Egyébként nem nagyon értem ennek a hangsugárzó projektnek a célkitűzését :?
Erről a szerzőt meg sem merem kérdezni 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 20:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Ha beválik, akkor később lehetne profi fadobozt csinálni helyette, akár fahajó-építési technológiával (bordák, palánkzat)...[/spoiler][/quote]


az ives falú doboz valóban ugy készül mint a hajó ,bordák váz és több rétegben sablonban a hajlitott oldalak.[/quote]


Csatolmányok:
Hangdoboz.jpg
Hangdoboz.jpg [ 83.07 KiB | Megtekintve 28485 alkalommal. ]
hangdoboz1.jpg
hangdoboz1.jpg [ 72.26 KiB | Megtekintve 28485 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 23:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Azért látszik, hogy a haverok nem ma kezdték. Megszűnt az egyik párhuzamos oldal, így csökkent az állóhullámok erőssége is, ráadásul a doboz nem borulékony. Így is lehet. Viszont itt is célszerű figyelembe venni az állóhullámokat, mert még van két párhuzamos oldal.

Most újragondolhatom az egész dobozt, de tetszik ez az ívelt is.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 07:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Mennyire legyen vékony? Esetleg MDF+HDF lap?"
Úgy 15-18mm. MDF-ből. felesleges a két rétegű anyag. Inkább a belsejébe ragassz bitumen ellasztomeres öntapadós lemezt. Annál jobban semmi sem segít a rezgés ellen. Merevített dobozfal rezgés elleni csillapítással.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 08:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
rotring05 írta:
dys-cus írta:
Hogy miért tehettem ezt meg? Mert már két nálad sokkal idősebb gyereket felneveltem.

De hát dys-cus, ez nem egy nyugdíjas klub, hogy a 105 éves "le öcsizi" a 90 évest :lol:
A tudás és az intelligencia nem feltétlen korfüggő ;) Egyébként nem nagyon értem ennek a hangsugárzó projektnek a célkitűzését :?
Erről a szerzőt meg sem merem kérdezni 8-)

Ne is törőej vele. Egyszer Te is felnősz. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 08:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Azért látszik, hogy a haverok nem ma kezdték. Megszűnt az egyik párhuzamos oldal, így csökkent az állóhullámok erőssége is, ráadásul a doboz nem borulékony. Így is lehet. Viszont itt is célszerű figyelembe venni az állóhullámokat, mert még van két párhuzamos oldal.

Most újragondolhatom az egész dobozt, de tetszik ez az ívelt is.

Az ívelthez lehet hajlítható MDF-et is kapni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 09:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
Toto írta:
Azért látszik, hogy a haverok nem ma kezdték. Megszűnt az egyik párhuzamos oldal, így csökkent az állóhullámok erőssége is, ráadásul a doboz nem borulékony. Így is lehet. Viszont itt is célszerű figyelembe venni az állóhullámokat, mert még van két párhuzamos oldal.

Most újragondolhatom az egész dobozt, de tetszik ez az ívelt is.

Az ívelthez lehet hajlítható MDF-et is kapni.



A hátsó falon egy diffuzor van. Gyere el hallgasd meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 09:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
miczo írta:
Amúgy nagyon jól mondja dyscus, saját tapasztalatom is az, hogy relatíve vékony rétegelt + vékony bitumenes csillapítás jobb eredményt ad, mint a túldimenzionált vastag anyag használata. pl 15-ös rétegelt + 3mm bitumenes lemez jobb, mint a 22-es MDF.
Ebböl a szempontból érdemes megnézni a Harbeth dobozok felépítését, ugyanezt az elvet használják. Teljesen egyszerü, mondhatni puritán szerkezetek.
Aztán aki valóban megnézi valamelyik Harbeth, Spendor vagy Rogers dobozt, jól elcsodálkozik, mert a belül éppen hogy nem vékony bitumenlemez van felragasztva, hanem ilyesmi:
Kép

A másik dolog, hogy ezeknek a dobozfala mindössze 8-12 mm-es rétegelt lemez.
Vastagabb, pláne feszített falú dobozoknál a módszer nem működik jól, legfeljebb a rezonanciát kenegeti-teríti valamelyest.

Re: "túldimenzionált vastag anyag" :D

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 10:05 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Gybalu71 írta:
Ha beválik, akkor később lehetne profi fadobozt csinálni helyette, akár fahajó-építési technológiával (bordák, palánkzat)...[/spoiler]


az ives falú doboz valóban ugy készül mint a hajó ,bordák váz és több rétegben sablonban a hajlitott oldalak.


Én ilyet 3mm-es rétegelt lemezből készítettem. Nagyon könnyű vele dolgozni, és gondos ragasztás esetén olyan lesz, mint a gőzöléssel hajlított.
Nem utolsó sorban lehetőség van kipróbálni a különböző falvastagságokat, hiszen egy kísérleti dobozra utólag is lehet további rétegeket ragasztani, hogy optimális legyen az eredmény.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 12:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
bta írta:
miczo írta:
Amúgy nagyon jól mondja dyscus, saját tapasztalatom is az, hogy relatíve vékony rétegelt + vékony bitumenes csillapítás jobb eredményt ad, mint a túldimenzionált vastag anyag használata. pl 15-ös rétegelt + 3mm bitumenes lemez jobb, mint a 22-es MDF.
Ebböl a szempontból érdemes megnézni a Harbeth dobozok felépítését, ugyanezt az elvet használják. Teljesen egyszerü, mondhatni puritán szerkezetek.
Aztán aki valóban megnézi valamelyik Harbeth, Spendor vagy Rogers dobozt, jól elcsodálkozik, mert a belül éppen hogy nem vékony bitumenlemez van felragasztva, hanem ilyesmi:
Kép

A másik dolog, hogy ezeknek a dobozfala mindössze 8-12 mm-es rétegelt lemez.
Vastagabb, pláne feszített falú dobozoknál a módszer nem működik jól, legfeljebb a rezonanciát kenegeti-teríti valamelyest.

Re: "túldimenzionált vastag anyag" :D



A bitumenezés a vastagabb anyagú dobozoknál is jól működik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 13:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Ahogy néztem ezek az anyagok nem is tisztán bitumen (az merev lenne, kikeményedik), hanem gumiörleménnyel keverik. Mintha a csatolt képen is ilyesmi lenne.
Van az a nagyon sürü és nehéz gumiszönyeg (~20mm vastag) amit a régebbi duhaj mosógépek alá raknak, az a fajta anyag is jó lehet ilyen célra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 13:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
miczo írta:
Ahogy néztem ezek az anyagok nem is tisztán bitumen (az merev lenne, kikeményedik), hanem gumiörleménnyel keverik. Mintha a csatolt képen is ilyesmi lenne.
Van az a nagyon sürü és nehéz gumiszönyeg (~20mm vastag) amit a régebbi duhaj mosógépek alá raknak, az a fajta anyag is jó lehet ilyen célra.


Tecsound


https://zajcsillapitas.net/?gclid=Cj0KC ... awEALw_wcB


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 22:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Gybalu71 írta:
A bitumenezés a vastagabb anyagú dobozoknál is jól működik.

Kimérted, kiszámoltad, vagy csak úgy, whisful thinking alapon bemondtad? :D
/Tényeken nincs mit vitatkozni. Aki nem hiszi, járjon utána./

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.09. 23:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
A másik véglet ez: http://diyaudioprojects.com/Speakers/Se ... -Speakers/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.10. 00:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
miczo írta:

Kedves hallgatóink, kapcsoljuk a Rádió ̶M̶á̶r̶v̶á̶n̶y̶ Gránittermét :mrgreen:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.10. 19:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mai nap próbáltam variálni a hangszórók elhelyezésén, váltáson, 3-4 úton. Nem sikerült újat találni. Sőt, hangszórók elhelyezése is nagyon fontos, pl. a két közép felcserélése esetén már nem olyan jó az eredmény. MTM, továbbra is 400/2k Hz /24dB-oktáv váltás a best. Minden más csak sz*rabb. Korrigáltam a hangerő sávokat, így ennyivel jobban szólt, de semmin nem változtatott.

Viszont mi van akkor, ha két közepet nem is teszem zárt hangdobozba? Jobban bemehet a por a tekercsek közé, de ezt egy porhálóval meg lehet oldani. Tehát doboznak csak eleje lenne és oldala. Azt nem tudom, hogy szobaakusztikai szempontból ez mennyire lehet rosszabb így?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.10. 21:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Toto írta:
Viszont mi van akkor, ha két közepet nem is teszem zárt hangdobozba?



http://www.musicanddesign.com/PowerMatching.html

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.10. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Hát akkor felfújjuk a pofánkat, az egydobozos íves kialakítás miatt. Meg csillapított reflexes kivitelű lesz az MTM rész. Ennyit lehet tenni.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.11. 00:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Gybalu71 írta:
A bitumenezés a vastagabb anyagú dobozoknál is jól működik.

Kimérted, kiszámoltad, vagy csak úgy, whisful thinking alapon bemondtad? :D
/Tényeken nincs mit vitatkozni. Aki nem hiszi, járjon utána./



Má bocs. De hogyan lehet EZT KISZÁMOLNI?! Egy bitumenes csillapítást?? Amúgy BITUGÉLNEK hívták anno, vizes bázisú emulzió volt. Nem kellet hozzá semmilyen oldószer.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.11. 23:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Toto írta:
Hát akkor felfújjuk a pofánkat, az egydobozos íves kialakítás miatt. Meg csillapított reflexes kivitelű lesz az MTM rész. Ennyit lehet tenni.


-pedig ha nem lenne oldala, meg hátrésze ,

akkor megúszhatnád a hidraulikus emelőt ,hátradöntéssel

páran említettek ilyen AMT -s elrendezést,

http://www.diyaudio.com/forums/vendor-s ... 47580.html

gondolom nyitott AMT-st.

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 09:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Már annyiszor megmutattam, hogy mit csinál a bitumenes csillapítás, hogy csak na. Ennek ellenére még mindig vannak jó képességű fanyalgók.
Nos tessék, én megmértem, igaz sajátságosan, de azért jól látszik a csillapítás hatása. (peros görbe) Ez egy subbassz doboz egyébként, ami egy ESL hangszóró alatt van. Ma is műxik valahol szerbiában.
Csatolmány:
Dobozcsillapitas.jpg
Dobozcsillapitas.jpg [ 104.65 KiB | Megtekintve 27905 alkalommal. ]

A csillapító anyag bitumen ellasztomer volt vízzel hígítva.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 10:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.20. 18:54
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: Budapest
Nem is kell hangszóró :D
Kerek, csillapított doboz, 10 út, aktív 96dB/o váltás - aszfaltozás, stb.

A vékonyka dobozú, csillapítás mentes Rogers-emnek elfelejtetek szólni, így is baromi jól szól :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 10:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
tritosine írta:
Toto írta:
Hát akkor felfújjuk a pofánkat, az egydobozos íves kialakítás miatt. Meg csillapított reflexes kivitelű lesz az MTM rész. Ennyit lehet tenni.


-pedig ha nem lenne oldala, meg hátrésze ,

akkor megúszhatnád a hidraulikus emelőt ,hátradöntéssel

páran említettek ilyen AMT -s elrendezést,

http://www.diyaudio.com/forums/vendor-s ... 47580.html

gondolom nyitott AMT-st.

Most meghallgatva nem tűnt már annyira pozíciófüggőnek. Inkább a hangszórók pozíciója volt fontos. Sajnos jobb az egész, ha mély minél közelebb van a többi részhez, tehát ezért is lenne egy dobozos. MMT elrendezés meg már nagyon rossz volt, és akkor sem volt a legjobb, amikor a ScanSpeak és Seas középhangszóró megcserélődött. Diszkó zenét lehetetlen rajta hallgatni, csak női ének ment. Nem volt rossz, egészen elkülönült a zenétől. Viszont kell az erősítőbe visszacsatolás, úgy tűnik egyelőre.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 10:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Sonny írta:
aktív 96dB/o váltás
Miután a Seas Excel kettyóságai ki lettek javítva, 24dB/oktáv lett a legjobb 2 khz-en.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 15:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Egy akkora AMT-nek "muszáj" pozíciófüggőnek lenni, mert amennyivel magasabb mint széles annyival nyomja össze a vertikális sugárzást a "beaming", hogy ha horizontálisan van 30° amit igénybe akarsz venni akkor , a vertikális fele vagy harmadakkora lesz.

10° hasznos vertikális az már elég nehezen pozíciófüggetlen, amíg csak 10khz fölé csinál lyukat addig első blikkre nem gond de már az se hi-fi.

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 15:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Viszont a lesugárzó felület előtt van fém, így 34x52 mm a hasznos felület. Nem kizárt, hogy nem kompromisszummentes megoldás a kialakítása, de a legtöbb dóm nem tetszik.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 19:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Akkor íme a doboz első kezdetleges terve a belső merevítővel. Röhejes, de pont optimális a zárt doboz hangolása a mély illetve a Seas esetén, egyik az 53 liter, a másik kb. 33 liter. Mondjuk a 3. középnél pazarlás szerintem a 37 liter, de hát egy doboz lesz.
Csökkent az előlap szélessége, és jelentősen megnövekedett a mélysége. Előlap az 22mm MDF lenne mindenképpen, lekerekítések miatt is. Ugyanez a merevítőnél is.
Csatolmány:
dobozos_iv.PNG
dobozos_iv.PNG [ 7.26 KiB | Megtekintve 27785 alkalommal. ]


Második kép csak poén kedvéért van itt. Ezt kéne MTM-be rakni AMT-vel. :lol:


Csatolmányok:
IMG_5007.JPG
IMG_5007.JPG [ 154.27 KiB | Megtekintve 27785 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 20:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Annyit módosítottam még, hogy tettem bele egy elválasztót, tehát külön kamrája van az összes hangszórónak. A dobozban lévő állóhullámok miatt. Szerintem most már jó lesz. Erősítőnek mindenhova HTA30-ból kiindult meghajtót tervezek a diamond bufferrel. Persze csak kapcsolástechnikailag lesz hozzá némi köze.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 21:25 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Toto írta:
Akkor íme a doboz... Előlap az 22mm MDF lenne mindenképpen, lekerekítések miatt is. Ugyanez a merevítőnél is.
Csatolmány:
dobozos_iv.PNG
MDF-el még nem dolgoztam, de gondolom azzal is simán megvalósítható, hogy az íves oldalakat néhány centi szélességű, (trapéz keresztmetszetűre lecsapott) függőleges lécek sorából össze lehessen ragasztani.
Később a sokszögletű hasábot kívülről (gyalu-, csiszológéppel) teljesen le lehetne még gömbölyíteni -ha szükséges-. Így a hajlítás is megspórolható lenne szerintem! :idea:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.12. 21:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
22 mm MDF adná magát a vázat. De szerintem jobb lesz az oldallapokhoz a 15mm rétegelt lemez. És nyilván nem csak a design miatt ilyen a doboz kialakítása. Tehát dobozbelsőnek is pont ugyanúgy kell kinéznie. Többen mondják, hogy jobban szól így, nem is véletlenül, az állóhullámok nem erősödhetnek fel. Pont ezért lesz még pluszban egy elválasztó lap. Olyan 15-16 liter lesz, ami nem lesz kihasználva, oda kerülhetnek az MTM csatolókondenzátorok. Ha nem borul fel a doboz, akkor szerintem nem lesz gond vele.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 09:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Fontos figyelembe venni, hogy a rétegelt lemez nem hajlítható. Hacsak nem hajlítható rétegelt lemezt veszünk majd, ami 7mm. Tehát 2x7mm+furnér fogja adni a 15mm-ert.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 09:13 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Vagy 5x3mm, mert a 3-as rétegelt házilag is hajlítható.
Mondjuk a 15-ös is, csak kell vele trükközni kicsit...
Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 09:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
7mm sok helyen kapható. Inkább ez lesz majd, hogy ne legyen 2-nél több külön réteg. Ne rezonáljon később se, stb...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 10:21 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Toto írta:
7mm sok helyen kapható. Inkább ez lesz majd, hogy ne legyen 2-nél több külön réteg. Ne rezonáljon később se, stb...


Ha normálisan összeragasztod, akkor soha az életben nem fog rezonálni.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 11:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
FordPrefect írta:
Má bocs. De hogyan lehet EZT KISZÁMOLNI?!

Végre valaki kapcsolt... hagyományos értelemben nem lehet kiszámolni, esetleg végeselem-szimulációval közelíthető, habár itt még a fizikai modell felállítása sem egyszerű. Mérésnél pedig a gyakorlatban mindenféle problémákkal lehet szembesülni. Használható képet egy kétdimenziós, időtartományt is mutató (pl. vízesés-) diagram adna, node hiába adunk mérőimpulzust a kapcsokra, tutira nem "egy az egyben" fogja gereszteni a dobozfalakat, hanem a hangszóró[+keresztváltó] tökéletlen impulzusátvitele szerint. A felragasztott gyorsulásérzékelők a komplett hangsugárzóról adnak képet (és még az állvány is benne lesz valamelyest). Tényleg nem olyan egyszerű téma ez (sem), mint Móricka elképzeli ;)

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 12:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Toto írta:
Bitumenről azt írták (talán a diyaudio-n) hogy színezi a hangzást.

Nem véletlenül azt a viszonylag merev bitumenes kompozitpanelt alkalmazzák a hivatkozott angol gyártók. A Harbeth egyébként speciális (merev!) műanyaglapra váltott, a JPW pedig talán megelőzte a korát, hiszen már 1990-ben keményfa csillapítópanelt használt... okosan-ügyesen megválasztott szendvicsnél kevés korrektebb megoldást lehet elképzelni. Azt az egyet többrétegű szendvicsnek ("constrained-layer damping") hívják.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 12:12 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sajti írta:
Toto írta:
7mm sok helyen kapható. Inkább ez lesz majd, hogy ne legyen 2-nél több külön réteg. Ne rezonáljon később se, stb...


Ha normálisan összeragasztod, akkor soha az életben nem fog rezonálni.

Sajti
Fakopács 4mm-es nyír (3 rétegű) rétegelttel dolgozott e dobozán, -de gondolom ez ívtől is függ-...

Kép

Ez meg 2×10mm-es hajlítható MDF-ből lett elkészítve...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Toto aktív hangsugárzója
HozzászólásElküldve: 2018.05.13. 13:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
DöG írta:
sajti írta:
Toto írta:
7mm sok helyen kapható. Inkább ez lesz majd, hogy ne legyen 2-nél több külön réteg. Ne rezonáljon később se, stb...


Ha normálisan összeragasztod, akkor soha az életben nem fog rezonálni.

Sajti
Fakopács 4mm-es nyír (3 rétegű) rétegelttel dolgozott e dobozán, -de gondolom ez ívtől is függ-...

Kép

Ez meg 2×10mm-es hajlítható MDF-ből lett elkészítve...


Csatolmányok:
hajlitó sablon.jpg
hajlitó sablon.jpg [ 33.5 KiB | Megtekintve 27647 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1658 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 34  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség