audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 10:13

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 106 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 18:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
deeraudio írta:
Kb két hete már túl voltam a füllel való finomításokon, azóta így hallgatom/járatom, ezért a hallgatva belőtt kapcsolást most közzéteszem.
Ez persze még nem a végleges verzió, de jó kiindulási alap...

Tegnap közzétettem a váltóm kapcsolását, most pedig készítettem egy újabb képet a jelenleg állapotról, a hangdoboz hátsó felébe süllyesztett "szerelőlapról":
Csatolmány:
Hearing_XOver_pic_l.jpg
Hearing_XOver_pic_l.jpg [ 352.21 KiB | Megtekintve 34921 alkalommal. ]

Talán már annyira nem szép, mint a legelső alkalommal, de azóta jó néhány variáció ki lett próbálva rajta, ezért maradt egy-két felesleges lyuk is... ;)
A mély váltója egyenlőre légszerelt és a doboz mögött hever a földön... :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 23:22 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
DöG írta:
Sonny írta:
Én csak passzív dobozokat építek.
Érzékenység nem számít . . .
Csak mert Sonidók elég jó hatásfokúak szoktak lenni, Tangbandokkal ellentétben, (úgyhogy lehet hogy akkora érzékenység különbségnél már autótrafós illesztés is praktikus lehet, hogy maradjon még valami elektomos csillapítás a Sonido részére)... :?

Ha megnézzük a SONIDO honlapján a termékeket, akkor látható, hogy a 145-ös számozású hangszórók csak 88dB (SCW-145), 89dB (SWR-145a), vagy 91dB @1W/1M (SFR-145) érzékenységűek, tehát a mélysugárzó megfelelő hangolással és váltással passzolhat hozzá - de kinek is magyarázom... :mrgreen:
És igen, valójában ez pontosan melyik típusú sonido? A képről nem látom pontosan, de inkább az SCW-re tippelnék.
Kíváncsian várom a fejleményeket és szívesen meghallgatnám majd (esetleg nálam is), ha elkészül! :)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.29. 19:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.20. 18:54
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: Budapest
SFR-145-ös, érzékeny a drágaság . . .
Kicsi a szoba, én sem nőttem nagyra - nekem 40 liter alatt van a hangsugárzó, felette hűtőszekrény :D
Ezért választottam kicsi mélyet - ez a TB 10 literben tudja a 35Hz-et, (-3dB-n)
Kicsi a membrán, remélem, hogy gyorsaságban felveszi a versenyt a Sonido-val.

Hátul terhelt tölcsérben is gondolkodtam, de túl nagy lenne, túl közel a fal . . .
Ha nem válik be, akkor aktív subbal próbálkozom, hátha össze tudom hozni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.03.22. 22:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Én is bele fogtam egy látszólag hasonló projektbe, a diy vér :lol:
Csak a hangszóró készlet a 70-es évekből van. A mély egy 25 cm es vászonperemes Neckermann hangfalból mentve, középnek gondolt egy Isophon psl 203 s ez alnico mágneses, magasnak egy Seas 6/4 selyemdóm szintén alnico mágnesel. Hétvégén megméri Sonny kolléga a hangszórókat és akkor kiderűl hogy hol is lesz a pontos vágás a váltókba.
A doboznak is neki álltam már, nem új projekt hanem egy régi átalakítása, de törekszem az optikai tuningra is. Nagyon megfogott amit Balázsnál hallottam és mivel nálam is adottak a feltételek hangszóró oldalról, igaz korántsem olyan érzékenységgel de ez is bőven elégnek bizonyúlt az előzetes meghallgatások alapján.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.03.26. 08:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Lenne egy olyan kérdésem hogy a pótmágnest taszításra vagy vonzásra érdemesebb fel rakni a hangszóró mágnesra?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.03.26. 09:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
DHT írta:
Lenne egy olyan kérdésem hogy a pótmágnest taszításra vagy vonzásra érdemesebb fel rakni a hangszóró mágnesra?
Attól függ, hogy mit szeretnél. Milyenek a kiindulási adatok, hangszóró TS, dobozméret, kialakítítás, esetleg a hallgatási környezet tényezők.
http://www.gilszkilabor.hu/elektroakusz ... agnes.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.03.26. 20:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
shany írta:
DHT írta:
Lenne egy olyan kérdésem hogy a pótmágnest taszításra vagy vonzásra érdemesebb fel rakni a hangszóró mágnesra?
Attól függ, hogy mit szeretnél. Milyenek a kiindulási adatok, hangszóró TS, dobozméret, kialakítítás, esetleg a hallgatási környezet tényezők.
http://www.gilszkilabor.hu/elektroakusz ... agnes.html


Köszönöm, elolvastam, hasznos volt és a megoldás is megvan.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.08. 08:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Jelenleg itt tartok, ha minden jól megy ma le is fogom fújni feketére, aztán jöhet a lakk. :) Igyekszem hogy a triódás talira el készüljön.


Csatolmányok:
115.JPG
115.JPG [ 84.79 KiB | Megtekintve 34433 alkalommal. ]
114.JPG
114.JPG [ 106.21 KiB | Megtekintve 34433 alkalommal. ]
113.JPG
113.JPG [ 117.43 KiB | Megtekintve 34433 alkalommal. ]
112.JPG
112.JPG [ 124.71 KiB | Megtekintve 34433 alkalommal. ]
111.JPG
111.JPG [ 141.11 KiB | Megtekintve 34433 alkalommal. ]

_________________
72 audio
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.09. 19:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Bocs, de ezek a hangszórók beszerezhetőek? Utánépíthető ez a projekt?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.09. 21:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Barth Ida írta:
Bocs, de ezek a hangszórók beszerezhetőek? Utánépíthető ez a projekt?

Elvileg nem lehetetlen, két gyári dobozból szedtem ki a hangszórókat.
De itt nem volt feltételként állítva az után építés a részemről, ez egyszerűen diy. A doboz is újrahasznosítás a kisebb ökológiai lábnyom miatt. :lol:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.09. 21:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Barth Ida írta:
Bocs, de ezek a hangszórók beszerezhetőek? Utánépíthető ez a projekt?


A 'zsarnain' vettem egyszer egyszer egy pár ilyet. Az egyik közép szakadt volt szélen, meg kicsi vizet is kapott a doboz. A négy magasból 3-nál szakadt bevezetö szál volt, 2 már tökéletes.
A mélyet is sikerült megcsinánom. Most a pincében pihen minden.

Amúgy mérve nem esik hasra töle az ember, föleg a közép és magastól, de hallgatva hihetetleh szép korabeli (60-as évekbeli) hangzása van. Nagyon részletes, könnyen hajtható hangszórók.
A mélysugárzók mérve is jók, egy modern magassal akár kétutas is lehetne, bár akkor már nem vintage...

Csatolmány:
Schneider_mély.png
Schneider_mély.png [ 94.47 KiB | Megtekintve 34350 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.13. 20:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Holnap a triódás talin meg lehet köpködni a hangját a hangfalnak. Roham tempóban tudtam tegnap összerakni, nekem most egy kicsit túl csillapítottnak tűnik az alja. Az biztos hogy a mély hangszóró nagyobb dobozt kíván vagy 15L-el.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.05.05. 12:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.20. 18:54
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: Budapest
Amilyen tempóban haladok, karácsonyra kész is lesz :D
Azt, hogy a felső rész nyitott marad-e, majd a mérések után tudom eldönteni.
Közel a hátsó fal, ezért lehet, hogy majd bezárom.
S


Csatolmányok:
háromút.jpg
háromút.jpg [ 99.77 KiB | Megtekintve 34125 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.05.07. 10:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Sonny írta:
Azt, hogy a felső rész nyitott marad-e, majd a mérések után tudom eldönteni.
Közel a hátsó fal, ezért lehet, hogy majd bezárom.
Nem is a hátsó fal közelsége az ami behatárolhatja a használhatóságot, hanem a front lap szélessége, vagy ha úgy tetszik a hangszóró két oldalán túlnyúló lap szélessége. Ha kellően magasan van elváltva jó lehet. Egyébként az oldallapok megspórolását alapból nem értem, ha egyébként meg van hátulja meg teteje :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 12:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.20. 18:54
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: Budapest
Ilyet még nem építettem.
Ha nem lesz jó, eladom a hangszórókat. A doboz 5eFt-volt :D


Csatolmányok:
nola-MetroGrand-sm.jpg
nola-MetroGrand-sm.jpg [ 90.15 KiB | Megtekintve 33988 alkalommal. ]
nola-KO-grillesonoff-sm.jpg
nola-KO-grillesonoff-sm.jpg [ 87.24 KiB | Megtekintve 33988 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.05.08. 13:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
mzperx írta:
Nem is a hátsó fal közelsége az ami behatárolhatja a használhatóságot, hanem a front lap szélessége, vagy ha úgy tetszik a hangszóró két oldalán túlnyúló lap szélessége. Ha kellően magasan van elváltva jó lehet...
Esetleg még lehet kissé növelni az akusztikus rövidzár hullámhosszát, az oldal lyukak elölről hátrafelé történő fokozatos bedeszkázásával... :mrgreen: :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 18:56 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Közben az én projektem is tovább folytatódott...
Még február végén történt egy meghallgatás fórumtársak segítségével, addigra összeállt annyira, hogy hallatszódott benne a potenciál, s egy gyors mérés is történt - ami nem lett elmentve - csak a tájékozódás végett készült.
A váltón csak minimális módosítást kellett eszközölnöm a mérések alapján, a középtartomány leszívását 2,8kHz-ről levittem 2,3kHz-re a csillapítás mértékét pedig -5db-ről -8dB-re változtattam.
A dobozok oldaléleinek lekerekítése után a belső falakat bitumenes gumilapokkal (3-4mm vastag) vontam be alul, felül és oldalt, a külső felület pedig a bőrözés előkészítésére illetve a hangszóró süllyesztések létrehozására 4mm-es parafa burkolatot kapott. A parafát a túlzottan lyukacsos szerkezete miatt még le kellett kennem fakittel, de így legalább jól csiszolható, egyengethető felületet kaptam.
Így április végén már elkezdhettem a bőrözést, melyhez minőségi, nagy kopásállóságú műbőrt választottam. A "burkolás" menetéről egy kép:
Csatolmány:
IMG_2771k.jpg
IMG_2771k.jpg [ 86.12 KiB | Megtekintve 33279 alkalommal. ]

Illetve a "nyers" alap, s az az első bevont doboz:
Csatolmány:
IMG_2846k.jpg
IMG_2846k.jpg [ 83.88 KiB | Megtekintve 33279 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 19:03 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Augusztusra elkészültem mindkét dobozzal, vagyis bekerültek a hangszórók is:
Csatolmány:
IMG_2863.JPG
IMG_2863.JPG [ 1.27 MiB | Megtekintve 33272 alkalommal. ]

A lehetőségeimhez és ahhoz képest, hogy most csináltam először ilyesmit, úgy érzem egészen vállalható lett a végeredmény - távolról igazán szép! ;)
(Már csak egy egyedi védőrácson gondolkodom a szélessávú elé, melyet mágnesek rögzítenének a hangszóró csavarokhoz.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 19:32 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Az elkészült dobozok váltását elkezdtem tovább finomítani. A legjelentősebb változtatás a mélytartomány esetén történt.
Ez eddigi magasabb frekijű (290Hz) 12dB/Oktávos váltást lecseréltem egy egyszerű 6dB/Oktávos váltóra, melynek frekije számítva 130Hz-re adódik, azonban a JBL doboz 150Hz-es kisebb emelése és a Lowther doboz 200Hz-től lefelé való esése miatt az akusztikus váltás kb. 160-180Hz közé eshet.
Így gyakorlatilag a szélessávú "teljes" tartományát kihasználom úgy, hogy felülről a ribbon magas a legjobb ponton veszi át a stafétabotot, mert a Lowther 10kHz felett már nem igazán "pontos" és tiszta.

A mélytartománnyal persze még alulról is akadtak gondjaim. Jobb impulzusátvitelt és magasabb 20-30Hz-es hangnyomást szerettem volna elérni, így a Four TT basszreflex nyílását teljes hosszában szivaccsal tömtem be. Ekkor persze a teljes alsó tartomány gyengébbé vált, de egyértelműen jobb minőségűvé és sokkal jobban illeszkedővé a Lowther gyorsaságához.
A megoldás az erősítő előtt 40Hz-en +11dB-es emelés lett...
Köszönöm shany és még néhány fórumtársunk építő segítségét főként, hogy úgy tűnik igazuk lesz. Már látszik (hallatszik :lol: ), hogy akár szükséges lehet a félig aktív, vagy két erősítős meghajtás is, mert amíg a Lowther+ribbon érzékenysége óriási (kb. 96dB 1W/1m) és 4-5W-tal zenél a koncerthangerő elérésekor, addig a JBL mélynyomó ekkor már 50-100W-tot kíván.
Később biztosan építek valami másmilyen, többhangszórós mélydobozt a közép-magas egység mellé, amelyet esetleg könnyeben lehet illeszteni és még gyorsabb lehet mint a nagy JBL...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.09.03. 20:05 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Egy ki kiegészítés még a felépítéshez:
A belső falakat (a frontlapot kivéve) mindenhol a piramis mintázatú hangelnyelő szivaccsal vontam be, továbbá a magassugárzó köré egy sűrűbb gyapjú borítást húztam.

A lekerekítésnek, a kompozit felépítésnek (szivacs - bitumenes lap - MDF - parafa kittelve - bőr ragasztva) és a belső csillapításoknak köszönhetően az egység hangja letisztult, kifinomult lett a sima "téglatest" MDF dobozhoz képest. Eltűnt a "nyersség", amely a kezdő állapotot jellemezte, tulajdonképpen most már csak a hangszórók hangját halljuk, a doboz nem rezonál és nem sugároz szinte semmit - ez a Lowther drájvereknek mindenképpen előnyére válik, mert így igazán kiteljesedhetnek.
A kombináció hangjáról még később írok, de egyértelműen felső kategóriás lett számomra! :)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.09.03. 21:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
deeraudio írta:
Egy ki kiegészítés még a felépítéshez:
A belső falakat (a frontlapot kivéve) mindenhol a piramis mintázatú hangelnyelő szivaccsal vontam be, továbbá a magassugárzó köré egy sűrűbb gyapjú borítást húztam.

A lekerekítésnek, a kompozit felépítésnek (szivacs - bitumenes lap - MDF - parafa kittelve - bőr ragasztva) és a belső csillapításoknak köszönhetően az egység hangja letisztult, kifinomult lett a sima "téglatest" MDF dobozhoz képest. Eltűnt a "nyersség", amely a kezdő állapotot jellemezte, tulajdonképpen most már csak a hangszórók hangját halljuk, a doboz nem rezonál és nem sugároz szinte semmit - ez a Lowther drájvereknek mindenképpen előnyére válik, mert így igazán kiteljesedhetnek.
A kombináció hangjáról még később írok, de egyértelműen felső kategóriás lett számomra! :)
db

Nagyon felső kategóriás a hangja! És a dinamika is pazar. 8-)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.26. 20:49 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Az elmúlt hetekben kicsit jobban ráértem, így mélyrehatóbban foglalkoztam az összeállításommal.
Nem tetszett az erősítő előtti mélyemelés, mert emlékeim alapján volt olyan állapot, amely e nélkül is hallgatható eredményt adott és persze szerettem volna visszatérni a valódi háromutas felépítéshez. Nagyjából mindent az elejéről kezdtem, több beállítást és váltást is meghallgattam, a JBL-t még basszreflexként is újra megpróbáltam, s közben egyre tisztult a kép…
A felső váltás és korrigálás már régóta megfelelő, az aljáról azonban joggal gondoltam, hogy lehet jobb is.
Egy összevágott képet mutatok régebbről, hogy egyben hogyan is néz ki egy oldal:
Csatolmány:
Full_right_montage.jpg
Full_right_montage.jpg [ 203.8 KiB | Megtekintve 31614 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.26. 21:03 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A kísérletezések során azt a beállítást ítéltem a legjobbnak, ami már régen is tetszett, amikor a HS500-assal "lőttem" össze a Lowthert.
Vagyis a Lowther addig megy ameddig tud... A váltást 190Hz-re állítottam, a meredekségét pedig 6dB/Oktávra, így a szélssávúról azokat a frekvenciákat vágom le alul, melyeket már úgysem tudna hatásosan lesugározni és csak felesleges membránkitérést okoznának.
Ugyanezt a 190Hz-et vettem alapul a JBL felülvágásánál is, ez adta a legütősebb leghitelesebb mélyhangokat. Újra próbálkoztam 120-150Hz-es alsó váltással is, de akkor már egyértelmű "különállás" hallatszódott a mély és a közép között.
A váltó pillanatnyilag végleges kapcsolása:
Csatolmány:
3WAY_COSCH_1902.jpg
3WAY_COSCH_1902.jpg [ 439.93 KiB | Megtekintve 31610 alkalommal. ]

És egy fotó a már be- és újjáépített verzióról:
Csatolmány:
3WAY_CO_1902.jpg
3WAY_CO_1902.jpg [ 162.15 KiB | Megtekintve 31610 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.26. 23:52 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A mély beállításánál tehát a zárt doboz maradt, ebben az üzemmódban ugyan a JBL 2226H-nak kicsit nagy a Four TT doboz, de e miatt aggódtam legkevésbé, illetve így még akad egy kis tuningolási lehetőség a jövőben is... ;)
A legalsó oktáv is kiválóan, artikuláltan hallható, természetes energiákkal, erőlködés nélkül szólalnak meg a legmélyebb hangok is és a Lowther-hez való illeszkedés pedig így most a legjobb az eddigiek alapján.

A hallgatási pozícióban egészen elfogadhatónak tűnt elsőre a mélyek mennyisége, de mégis a legtöbb zenémet ekkor kicsit középsúlyosnak érezem. Ekkor azt próbáltam meg (a váltási frekiket már nem birizgálva), hogy a közép-magas egység szintjét lecsökkentettem 2-3dB-el, egy minőségi ellenállásokból épített L-Pad segítségével - az átlagos érzékenység így olyan 94-95dB/1W-ra csökkenhetett - és így maradt! :)
Itthon, jelen elhelyezés és akusztikai viszonyok mellett ez a beállítás nyert! Egy jó darabig biztos nem akarok hozzányúlni, csak hallgatni! :D

Jelenleg a nagyobb hangerejű zenehallgatás során olyan 1-3W teljesítmény jut a hangfalak darabjára, az igazi koncerthangerő eléréséhez pedig kb. 30W szükségeltetik (aminek a nagy része a mélytartalom), ez utóbbi estben persze már valóban "rúg" a lábdob és "masszíroz" a bőgő. ;)
A kombináció előnye talán itt érzékelhető a legjobban, a meglehetősen nagy és igen realisztikus dinamikaátfogáshoz sem kell órási csúcsteljesítményt küldeni a drájverekre, melyek még a 110dB hangnyomás csúcsok körül is bőven terhelhetőségük tizede alatt üzemelnek, ugyan olyan részletező felbontást és jelenlét érzetet adva, mint egy-két Wattal. Kicsit sem érezhető, hogy "elfogyna a levegő", vagy "szétesne" a hangkép...
Persze nem csak ez a cél, az idő nagy részében, ha nem csak a zenére akarok figyelni, vagy csak könnyed zenehallgatásra vágyom, bőven elég néhány tized Watt is a teljes műélvezethez!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.21. 20:33 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
deeraudio írta:
....
A hallgatási pozícióban egészen elfogadhatónak tűnt elsőre a mélyek mennyisége, de mégis a legtöbb zenémet ekkor kicsit középsúlyosnak érezem. Ekkor azt próbáltam meg (a váltási frekiket már nem birizgálva), hogy a közép-magas egység szintjét lecsökkentettem 2-3dB-el, egy minőségi ellenállásokból épített L-Pad segítségével - az átlagos érzékenység így olyan 94-95dB/1W-ra csökkenhetett - és így maradt!
Itthon, jelen elhelyezés és akusztikai viszonyok mellett ez a beállítás nyert! Egy jó darabig biztos nem akarok hozzányúlni, csak hallgatni! :D
...

Már írni akartam...
Szóval három napra rá kivettem az L-Pad-et, mikor újra felraktam az elektronikus zenéimet LP-ről.... :roll: Megtréfált két dzsesszalbum és az akusztika is. Oldalán többszörösen tört elrendezésű, amerikai-konyhás nappaliban hallgatok zenét, ami azért viszonylagosan nagy légtér (a hosszabbik átló 11m), a szobák pedig innen nyílnak. A két nagyobbik szoba a légtér közepére esik, ha ezen szobák ajtaja nyitva van egyenletesebb a mélytartomány, ha pedig csukva, akkor több a csúcs és a völgy (persze csak füllel érzékelve)... :roll: (Az ajtók általában nyitva állnak, aznap szalonát sütöttem és becsuktam. Vaúúúú! :lol: )
Nem egyszerű ez a "játék", teljesen igaza van Shany-nak - mérni kellene - de nekem nincs mivel és pillanatnyilag, a mérőrendszer összehozására már nem szántam időt (inkább zenét hallgattam ;) ), de tervezem, hogy alkalomadtán kölcsön kérek egyet és bevizsgálom az "anomáliáimat".
Amúgy már 10 éve "élek együtt" a Lowtherekkel és tudom mire számíthatok, a szinte azonos érzékenységű JBL 2226H alsó tartománya pedig mindig nagyon tetszett, így együtt pedig rendkívül élvezetesek a hibáik ellenére is. Biztosan van jobb megoldás is, de ilyen érzékenység és méretek mellett (ennél nagyobb, vagy magasabb kombinációt nem tudok "áttolni" a családon) nem könnyű.
Hosszútávú terv valami többhangszórós (4-6db 18-20cm-es drájverrel) mélysugárzó építése, de eddig hiába nézegettem, elfogadható árú és műszaki paraméterű sugárzóra nem akadtam...
Ami jó lenne annak kicsi az érzékenysége (8-10db kellene a 97dB-hez), vagy túlságosan nagy lenne a végén a doboz, stb, stb....
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.21. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...
Hosszútávú terv valami többhangszórós (4-6db 18-20cm-es drájverrel) mélysugárzó építése, de eddig hiába nézegettem, elfogadható árú és műszaki paraméterű sugárzóra nem akadtam...
Ami jó lenne annak kicsi az érzékenysége (8-10db kellene a 97dB-hez), vagy túlságosan nagy lenne a végén a doboz, stb, stb....
db
Létezik ilyen passzív hangsugárzó? Egyáltalán passzív mélysugárzót szeretnél, mekkora alsó határfrekit?

Miért 4-6db 18-20cm-es drájver a terv?

Pl. a szélessávú gyártók közül választva, ez a 215mm-es! hangszóró - ha a BS-től eltekinthetnénk - képes lenne 98dB/1W mellett 60Hz/-3dB-re 50l-ben. Ez kb a fizikai maximum, ami létezhet.
https://www.supravox.fr/en/produit/215- ... db-8-ohms/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.21. 23:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
deeraudio írta:
Hosszútávú terv valami többhangszórós (4-6db 18-20cm-es drájverrel) mélysugárzó építése, de eddig hiába nézegettem, elfogadható árú és műszaki paraméterű sugárzóra nem akadtam...
Ami jó lenne annak kicsi az érzékenysége (8-10db kellene a 97dB-hez), vagy túlságosan nagy lenne a végén a doboz, stb, stb....
ezt nézted? ebből a 4db már közel azt tudja ami a cél...
http://www.sbacoustics.com/index.php/pr ... 20pfc30-8/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.22. 08:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
...ezt nézted? ebből a 4db már közel azt tudja ami a cél...
http://www.sbacoustics.com/index.php/pr ... 20pfc30-8/
Milyen lett nálad végül az érzékenység a 4db egymás feletti SB16PFC-vel?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.22. 13:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
Milyen lett nálad végül az érzékenység a 4db egymás feletti SB16PFC-vel?
Találkozik az elmélettel, legalul ahol a 4db 8ohmos és 87dB/2.83V/1m (és ~87dB/W/m) érzékenységű hangszóró párhuzamosan vannak kötve (némi huncutsággal) ott 99dB/2.83V/1m és 93dB/W/m jön össze.
A közép váltása alatt csak a 2 felső dolgozik, ott 93dB/2.83V/1m és 90dB/W/m.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 00:31 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Köszi mindkettőtöknek!
Shany linkje mozgatta meg igazán a fantáziámat, de nem pont az a hangszóró, hanem a 400 EXC...
https://www.supravox.fr/en/produit/400-exc-bass-drive-unit-120-w-90-at-99db-8-ohms/
Az egyenfesszel gerjesztett drájverrel 11V mellett 96.8dB/1W/1m az érzékenység, ekkor éppen "elfér" egy 100 literes zárt dobozban.
Nagyon érdekes ahogy az előfeszítéssel állíthatóak a paraméterek és persze nagyon drága is... :(
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 02:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Sőt, ezüst tekerccsel is kapható kicsi felárral...
Romániában is van forgalmazó, szólj, ha intézzek vagy kettőt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 07:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
shany írta:
Milyen lett nálad végül az érzékenység a 4db egymás feletti SB16PFC-vel?
Találkozik az elmélettel, legalul ahol a 4db 8ohmos és 87dB/2.83V/1m (és ~87dB/W/m) érzékenységű hangszóró párhuzamosan vannak kötve (némi huncutsággal) ott 99dB/2.83V/1m és 93dB/W/m jön össze.
A közép váltása alatt csak a 2 felső dolgozik, ott 93dB/2.83V/1m és 90dB/W/m.
A 4db SB20PFC30-8-cal, hasonló elrendezéssel, 8Ohmos-vegyes kapcsolással, mekkora érzékenységet lehetne hozni 50-100Hz között 2,83V-ra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 07:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
Köszi mindkettőtöknek!
Shany linkje mozgatta meg igazán a fantáziámat, de nem pont az a hangszóró, hanem a 400 EXC...
https://www.supravox.fr/en/produit/400-exc-bass-drive-unit-120-w-90-at-99db-8-ohms/
Az egyenfesszel gerjesztett drájverrel 11V mellett 96.8dB/1W/1m az érzékenység, ekkor éppen "elfér" egy 100 literes zárt dobozban.
Nagyon érdekes ahogy az előfeszítéssel állíthatóak a paraméterek és persze nagyon drága is... :(
db
Nem egészen értem, mondjuk már előzőleg sem volt világos nekem. :roll:
Azt írtad, a nagy JBL tetszik, vagy mégsem? Miért jobb ez a hangszóró, mégsem a méret a lényeg? ( a jobban használható TS-től eltekintve )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 13:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
deeraudio írta:
Köszi mindkettőtöknek!
Shany linkje mozgatta meg igazán a fantáziámat, de nem pont az a hangszóró, hanem a 400 EXC...
https://www.supravox.fr/en/produit/400-exc-bass-drive-unit-120-w-90-at-99db-8-ohms/
Az egyenfesszel gerjesztett drájverrel 11V mellett 96.8dB/1W/1m az érzékenység, ekkor éppen "elfér" egy 100 literes zárt dobozban.
Nagyon érdekes ahogy az előfeszítéssel állíthatóak a paraméterek és persze nagyon drága is... :(
db
Nem egészen értem, mondjuk már előzőleg sem volt világos nekem. :roll:
Azt írtad, a nagy JBL tetszik, vagy mégsem? Miért jobb ez a hangszóró, mégsem a méret a lényeg? ( a jobban használható TS-től eltekintve )

A JBL a maga nemében kiváló, de az be kell látni, hogy a Supravox azért jobb.
A Supra mozgó tömege 66g rezonancia frekije 23Hz, a JBL-é pedig 98g és 40Hz, a Supravox 400 EXC azonban több mint kétszer drágább a JBL-nél és kétszer akkora doboz kell neki (50l / 100l)
Persze lehet, hogy az alacsony membrántömeg és rezonancia csak az én becsípődésem, amely műszakilag kevésbé indokolható, de biztosan jó hangú mélysugárzó építhető belőle! ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 13:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
feket663 írta:
Sőt, ezüst tekerccsel is kapható kicsi felárral...
Romániában is van forgalmazó, szólj, ha intézzek vagy kettőt!

Ahhoz még egy-két évet biztosan dolgoznom kell, de köszönöm, jelzek ha ez lenne az irány! :)
Amúgy az ezüst tekercses Lowtherem mellé csak is azt vennék! 8-)
Az egyetlen ami zavar, hogy minden doboz mellé valamiféle tápot is építeni kell, ugyanakkor ez széles spektrumát nyitja meg a kísérletezésnek, nem csak akusztikailag, hanem akár az aktív brummelnyomás is kipróbálható (de ezt csak gondolom :roll: ).
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 14:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
deeraudio írta:
....
Persze lehet, hogy az alacsony membrántömeg és rezonancia csak az én becsípődésem, amely műszakilag kevésbé indokolható, de biztosan jó hangú mélysugárzó építhető belőle! ;)
db

Pontosítanék:
Persze lehet, hogy az alacsony membrántömeg és rezonancia, nagy érzékenység mellett csak az én becsípődésem, amely műszakilag kevésbé indokolható, de biztosan jó hangú mélysugárzó építhető belőle! ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.23. 17:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
A 4db SB20PFC30-8-cal, hasonló elrendezéssel, 8Ohmos-vegyes kapcsolással, mekkora érzékenységet lehetne hozni 50-100Hz között 2,83V-ra?
Gondolom a vegyes kapcsolást úgy értetted, hogy 2-2 sorba, melyek párhuzamosan vannak kötve.Ebben a tartományban lehet egy állagos 91dB-ből kiindulni. Soros kötés miatt -6dB-vel kell hangszórónként számolni, viszont a 4db miatt +12dB a nyereség a hangnyomást illetően. Így 97dB/2.83V/m illetve 97dB/W/m jönne össze.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.24. 20:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A SURAVOX 400 EXC, az említett 11V gerjesztéssel:
- piros : 100l térfogat, Fb=35Hz
- zöld: 100l, Fb=25Hz
- barna: 150l, Fb=30Hz
Csatolmány:
SUPRAVOX_400_EXC_11V_100L-25Hz_100L_35Hz_150lL-30Hz.jpg
SUPRAVOX_400_EXC_11V_100L-25Hz_100L_35Hz_150lL-30Hz.jpg [ 177.79 KiB | Megtekintve 30847 alkalommal. ]


A gyári adatok nem teljesen pontosak, ilyesmi lehetne:
Csatolmány:
SUPRAVOX_400_EXC_11V.jpg
SUPRAVOX_400_EXC_11V.jpg [ 149.41 KiB | Megtekintve 30847 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.24. 21:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ha maradunk a 100l térfogatnál:
- piros: SUPRAVOX 400EXC 11V gerjesztéssel, Fb=30Hz
- zöld: JBL2226H az eredeti ládatkivitellel, Fb=26Hz-re hangolva
- barna: JBL2226H feltolva a reflexhangolás Fb=40Hz-re
Csatolmány:
SUPRAVOX_400_EXC_11V_100L-30Hz_JBL2226H_100L_26Hz+100L_40Hz.jpg
SUPRAVOX_400_EXC_11V_100L-30Hz_JBL2226H_100L_26Hz+100L_40Hz.jpg [ 184.45 KiB | Megtekintve 30840 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.24. 22:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ha megnöveljük a JBL2226H mozgótömegét az eredeti ~100g-ról 135g-ra, pl ráragasztunk a membránra valamit.
- piros: SUPRAVOX 400EXC 11V gerjesztéssel, 100l térfogatban, Fb=30Hz
- barna: JBL2226H megnövelt mms, 70l térfogatban, Fb=33Hz
Csatolmány:
SUPRAVOX_400_EXC_11V_100L-30Hz_JBL2226Hmod_70L_33Hz.jpg
SUPRAVOX_400_EXC_11V_100L-30Hz_JBL2226Hmod_70L_33Hz.jpg [ 171.48 KiB | Megtekintve 30821 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.25. 09:56 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Köszi shany a szimulációkat! ;)
Mindenképpen érdekesek, érdemlegesek, valószínűleg megpróbálkozom ezzel is, ha a gyurmaragasztó nem hullik le hamar.
Ha jól gondolom, akkor ezek a hangolások bassreflex dobozokra vonatkoznak, a JBL-t pedig most is zárt dobozban hallgatom, ami olyan 85-90 literes lehet (a hangszórók térfogatát nem tudom pontosan, de tudtommal azt ki kell vonni a teljes térfogatból). Működhet ez zárt esetben is, illetve ha a four TT dobozát vesszük alapul akkor azzal a hangolással mire jutnék szerinted?
Köszi!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.25. 10:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
shany írta:
A 4db SB20PFC30-8-cal, hasonló elrendezéssel, 8Ohmos-vegyes kapcsolással, mekkora érzékenységet lehetne hozni 50-100Hz között 2,83V-ra?
Gondolom a vegyes kapcsolást úgy értetted, hogy 2-2 sorba, melyek párhuzamosan vannak kötve.Ebben a tartományban lehet egy állagos 91dB-ből kiindulni. Soros kötés miatt -6dB-vel kell hangszórónként számolni, viszont a 4db miatt +12dB a nyereség a hangnyomást illetően. Így 97dB/2.83V/m illetve 97dB/W/m jönne össze.
Ha már homár, én 20cm helyet feljebb lépnék a 25-ös méretre. Itt már vannak hangszórók 30Hz körüli alsó határfrekire tervezve is a 40-45Hz-vel ellentétben.

Pl. 6db SB29NRX75-6, esetleg 6db SATORI WO24P-8 csatornánként... kb. 2m magas álló szétszedhető kontrukcióban...
Még olcsóbb is lenne mint a két db SUPRAVOX 40cm-es

Mélyebbre megy, sokkal- jobban terhelhető, akusztikailag is előnyösebb, mi kellhet még :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.25. 10:12 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A porvédő peremével megegyező átmérőjű vastag rézdrót karikát készítettem, ez magában 8.1g, amelyeket kb. 6-7g gyurmaragasztóval rögzítek, tehát most hirtelen olyan 15g-mal teszek próbát, zárt és az eredeti hangolás melletti basszreflex dobozzal. Kíváncsi leszek! ;)
Itt vannak a four TT tervei:
Csatolmány:
fourPi_plans.pdf [770.7 KiB]
339 alkalommal.

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.25. 10:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
....Működhet ez zárt esetben is, illetve ha a four TT dobozát vesszük alapul akkor azzal a hangolással mire jutnék szerinted?
Köszi!
db
Végig basszreflexet modelleztem, a paraméterei alapján arra van tervezve. A második képen, zöld vonallal az eredeti four TT fellállás van. ( Este nézhetek esetleg zártat is, bár a reflex lényege pont az alsó sávhatár környéki nagyobb hatásfok lenne, ami itt azért elég szegényes )

Ui:
Az összes modellezés a gyári adatok alapján történt, hogy a valóság milyen, az egy másik kérdés.
A JBL esetében pl. a 35g növelés leviszi az Fs-t 35hz-ra, és csökkenti az érzékenységet is 2-3dB-vel, meg persze a TS paraméterek is változnak a VAS kivételével.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.25. 21:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
JBL 85l zártban:
- piros: Rg=0Ohm ( eddig minden szimuláció így készült )
- barna: Rg=2Ohm
Csatolmány:
JBL2226H_85L_Rg-0-2Ohm.jpg
JBL2226H_85L_Rg-0-2Ohm.jpg [ 177.67 KiB | Megtekintve 30679 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.25. 22:18 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Köszi! Régebben linkeltél a szobaakusztika hatásairól is. Ma volt egy kis időm, s hát bizony megviccelhet ez is. A hallgatási pozícióban minden éppen optimálisnak tűnik, a mély ütős, energikus és viszonylagosan egyenletesnek tűnik olyan 40-50Hz-ig, aztán a helység több pontján szinte semmi, néhol meg ömlengős katyvasz (hátsó fertály), de ez így szokott lenni. A szerencsém hogy ez a "sweet point" egész jó, vagyis valamiféle emelés lehet 100Hz alatt és környékén ebben a pontban. Így mindenképpen meg kell ejtenem egy akusztikai méréssorozatot, különböző beállításokkal (ajtók nyitva, vagy csukva, sarok csillapítva, stb.), hogy a lehetőségeken belül milyen megoldások hozhatnak még valamit, vagy mikor érem el a legegyenletesebb átvitelt a hallgatási pontban.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.30. 11:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
... a 400 EXC...
https://www.supravox.fr/en/produit/400-exc-bass-drive-unit-120-w-90-at-99db-8-ohms/
Az egyenfesszel gerjesztett drájverrel 11V mellett 96.8dB/1W/1m az érzékenység, ekkor éppen "elfér" egy 100 literes zárt dobozban.
Nagyon érdekes ahogy az előfeszítéssel állíthatóak a paraméterek és persze nagyon drága is... :(
db

Ez a 40cm-es Supravox - az átmérő és VAS arányát alapul véve - nagyon lágy felfüggesztést alkalmaz. A rövid lengőtercscsel, és a lecsökkentett mennyiségű rézdróttal ( alacsony elektromos terhelhetőség ) elért alacsony mozgótömeg, és a BL-lel ( relatíve gyenge mágnessel ) beállított TS paraméterek segítségével lehetővé teszi az alacsony határfrekvencia elérését, de csak elegendően nagy térfogatban. Pl. megcélzott paraméterekhez hasonló TS-sel rendelkező 400-2000 hangszóróhoz a gyártó is inkább 200l-ben gondolkodik. ( A fentebb is szimulált 100l esetén elveszik az alacsony határfrekvencia, már amennyiben passzív - durva ekvalizáció nélküli - felállásban gondolkodunk, és alul is szeretnénk a nagy hatásfokot/érzékenységet. De a térfogat egyébként is szükséges alapfeltétel ilyen elvárások esetén, akár egy nagy-hangszórós avagy több kisebb hangszórós felállásban )

A Supravox egy érdekes bassreflex konstrukciót ajánl: https://www.supravox.fr/en/produit/jens ... it-jensen/
Ez hasonló - irányított mélyhangokat produkáló -konstrukció, mint a régebben felvetett "Onken" konstrukció. Annak idején én is gondolkodtam rajta, csak mivel nem tudom méretezni a hangolását, elvetettem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.30. 15:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Onken kalkulátor: http://www.mh-audio.nl/Calculators/Onken.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.30. 19:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
Ez hasonló - irányított mélyhangokat produkáló -konstrukció, mint a régebben felvetett "Onken" konstrukció.
Igazán nem látom, hogy mitől lenne irányított... :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.30. 20:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Szabó Zoltán írta:
Köszi, nézegetem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 106 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség