audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 06:34

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Egy egyszerű hangfal
HozzászólásElküldve: 2018.04.24. 00:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Kedves ismerősök, kedves mzperx és mások,

Ha megengeditek feltenném ide a régen ismert kis hangfal új változatát, csak hogy meglegyen, hátha valakit érdekel.
Ez a kis hangfal eredetileg egy 10 literes kis dobozból épült, talán néhányak számára ismerős még, szeret a konyhában lenni, ott hallgatjuk ahol a legtöbbet vagyunk, tehát nem nagy igényű, bár szépen vigyáz a jó hangra. Olyan hangszórókat fogad be, amelyeket épp valaki használtan eladott, mert valamilyen különös ok folytán nem kellett neki. Reflex, hátul van a lyuk rajta. Sajnos a doboz méretezéssel én már nem nagyon szeretek foglalkozni (mert ahhoz új dobozokat kellene készíteni), a mostani méretben nyilván e hangszórók zárt dobozt kivánnának, de hát mi megszoktuk a régi felállást, inkább feláldozzuk az érzékenységet.

Zenét elég halkan hallgatunk, s e felállásban egy kisebb teret kell neki kellemessé tennie, kb 20-25 négyzetmétert. Szóval hátha valakit érdekel az ilyen, mert én melegen ajánlom akár nagyobb méretben is. Megsúgom előre, hogy nagyon jó hangfal, s tényleg megéri az elemek árát, még ha nagyon borsos is (De talán használtan talán nem az). Egy fokkal jobb, mint az előző verzió, és ezt a hangszórók teszik.

Volt tehát már a dobozban régen Seas W15, legutóbb SB acoustics SB15NRXC30-8 és Peerless 810921, most meg lett benne egy SS 15W8530-K00 és egy D3004-6620.

Nincs benne semmi különös tehát, a hangváltója is nagyon egyszerű: 16 uF kondi és 6.8 Ohm a magas előtt, a magas Hsz fázisfordítva kötve. S 1.8 mH a mély előtt. Persze ezen a szinten el is várjuk, hogy könnyű legyen a hangszórókat kezelni. És tényleg.

Néhány nap múlva teszek fel rajzokat róla, talán néhán mérést is, ha érdekel benneteket. Ahogy látom, kb 20-30 fok fáziseltérés van a két hangszóró átvitele közt a váltási tartomány nagy részében, úgy hogy közben van is egy keresztezés a mérések szerint. A fáziseltérésre érdemes figyelni, bár ez alkalommal nem mértem oly pontosan....

Egyszer régen volt nálam egy 6600-as magas, de akkor még nem sejtettem mit tud és ér, ám most a 6620-t hallgatva rájöttem mit tudott volna alacsony tartományban. Így szépen oda került elé a 16 uF kondi, talány igy a legjobb, szépen szól, s teljesen átfedi a mélyközepet.

A 6600 és a 6620-as is nagyon jó magashangszóró, s a mélyközép is, persze ha szereti az ember a Scan Speak hangzásvilágát és támogatni tudja részletekkel a zene forrása.

Itt tehát egy kép róla:

Csatolmány:
IMG_4115.JPG
IMG_4115.JPG [ 692.71 KiB | Megtekintve 14923 alkalommal. ]


(A képen látszik, hogy a tekercs nálam még két sorbakötött kis tekercs, a kondi is 3 db kicsi párhuzamosan kötve, két bennic és egy Clarity Cap, mert csak ilyenek voltak itthon. Hát hallani, hogy jól jön ide a jó kondi és talán jót tesz neki a két fajta.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egy egyszerű hangfal
HozzászólásElküldve: 2018.04.24. 08:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Egy kis helyesbités: a doboz 11.7 literes nálam és el kell mondani talán még, hogy a kondival érdemes játszadozni, talán kicsit nagyobb, talán kicsit kisebb érték, attól függôen, hogy milyen a szoba, a forrás s miként hallgatjuk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egy egyszerű hangfal
HozzászólásElküldve: 2018.04.24. 10:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
ata írta:
... a mostani méretben nyilván e hangszórók zárt dobozt kivánnának, de hát mi megszoktuk a régi felállást, inkább feláldozzuk az érzékenységet.
Első ránézésre úgy tűnik, hogy mindegyik passzol BR-be is, igaz az SS alapból kicsit nagyobb térfogatot kívánna minta a jelenlegi, de a kisebb doboz nem akkora para.

ata írta:
Volt tehát már a dobozban régen Seas W15, legutóbb SB acoustics SB15NRXC30-8 és Peerless 810921, most meg lett benne egy SS 15W8530-K00 és egy D3004-6620.
Szép evolúciót megélt a projekt. Írnál, hogy mi a véleményed a hangszórókról? A W15-öt bár ismerem (tőled van az egyik pár) érdekelne, hogy miképp látod viszonyukat egymáshoz képest. Sejtem a jelenlegi végállomás a legjobb, de érdekelne az előtte lévő is.

ata írta:
Egyszer régen volt nálam egy 6600-as magas, de akkor még nem sejtettem mit tud és ér, ám most a 6620-t hallgatva rájöttem mit tudott volna alacsony tartományban. Így szépen oda került elé a 16 uF kondi, talány igy a legjobb, szépen szól, s teljesen átfedi a mélyközepet.
Hát igen, a jó magasnak a közepe a legjobb :) A Crescendo most pihen a fiókban, de nincs szívem eladni, majd egyszer talán lesz belőle egy 2 utas kisExcel doboz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egy egyszerű hangfal
HozzászólásElküldve: 2018.04.24. 17:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Igen, BR-ben akár 20-23 litert is kérne ez a kicsi 15W az adatok szerint, és egyszer talán még megcsinálom azt az álló verziót is. Persze most is érezni hogy kicsike a doboz, de ennek ellenére egészen le megy, talán épp annyira, hogy én kihallom vagy odaképzelem hozzá az igazi basszust. Mi ugye faházban lakunk, s nem illik semmivel sem berengetni a falakat, mert hát a ház könnyedén szétesik :).

mzperx írta:
Írnál, hogy mi a véleményed a hangszórókról? A W15-öt bár ismerem (tőled van az egyik pár) érdekelne, hogy miképp látod viszonyukat egymáshoz képest. Sejtem a jelenlegi végállomás a legjobb, de érdekelne az előtte lévő is.


Én már a w15 hangjára kevésbé emlékszem, csak arra, hogy nagyon szép középhangja volt, de sajnos ekkora szobához kicsike a membránja és én hiányoltam a mélyeket. Te azt hiszem középnek használod, és ott biztos nagyon jól beválik, hisz ezeknek a Seas magnéziumoknak nagyon finom, meleg, s egyenletes hangjuk van egészen az átvitel töréséig. Nekem van egy másik hangfalam még egy régebbi fajta W17-el, és annak is érezhető ezen karakterisztikus, egyenletes hangja, ami talán még nem oly részletes kicsi hangerőn, de nagyon is élvezhető.

Te is gondolom hallottad, hogy az SB acoustics sb15nrxc30-a már más világ, vékony, élénk közepek, könnyed membrán a hangszóróban. Annak már nagyobb a membránja, és több basszusra képes, de valahogy volt ott benne egy kis törés 1.5 k-nál amit kimértünk annak idején, de arra gondoltunk, hogy talán kiküszöbölhető. Hát nem, én hallom ott azt a pici lyukat, kicsit mintha ott felbomlana az egyensúly. Egyébként ez is elég jó kicsi hangszóró, jól szól.

A Scan Speak 15W-nek a legnagyobb a membránja a három közül és talán a mágnese is, a coating és a kezelt papirszivacs membrán meg valami egészen egészséges átvitelt ad neki, úgy, hogy már magában is egész jól szól. Mély a basszusa és jók a közepei, talán még mindig nem oly egyenletes, mint a seas w15, és talán a hangszinre is hagy némi kivánnivalót, de érdekes és nagyon részletgazdag.
És akkor kell egy jó dóm hozzá, ami szépen kiegésziti, megadja a középhangok hangszinét. A peerless dóm is jó erre, csak azt magas tartományban kezelni kell, ami nekem mindig egy .1 uF tekerccsel sikerült. Ez fáziskésést okozott (talán a group delay) és eltolta a teret.
Ez a 6620-as meg szépen megtámogatja a középhangszórót hangszinekkel és felül rajzolja a teret, egyenletes fenn is, ettől nagyon jó. Nem szólal meg, ha nem kell, csendben tud maradni. :)
Szóval lett egy hangfal nagyon kicsi csoportkéséssel (talán kicsit fakóbb hangszinekkel a Seasokhoz képest), de nagyon tiszta, könnyed hanggal. Váltani jó a két világ közt.
Kiváncsian várom mit irsz, s gyere el egyszer gyerekekkel meghallgatni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egy egyszerű hangfal
HozzászólásElküldve: 2018.04.25. 16:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
ata írta:
Te is gondolom hallottad, hogy az SB acoustics sb15nrxc30-a már más világ, vékony, élénk közepek, könnyed membrán a hangszóróban. Annak már nagyobb a membránja, és több basszusra képes, de valahogy volt ott benne egy kis törés 1.5 k-nál amit kimértünk annak idején, de arra gondoltunk, hogy talán kiküszöbölhető. Hát nem, én hallom ott azt a pici lyukat, kicsit mintha ott felbomlana az egyensúly. Egyébként ez is elég jó kicsi hangszóró, jól szól.
Ilyet nem hallottam és nem is mértem. A közel múltban közel 20 féle SB Acoustics hangszóró fordult meg nálam az olcsó műanyag kosarastól a Satori szériáig és sajnos az a tapasztalat, hogy amelyik papír membrános, abban ott van ez a fajta probléma.
ata írta:
Szóval lett egy hangfal nagyon kicsi csoportkéséssel (talán kicsit fakóbb hangszinekkel a Seasokhoz képest), de nagyon tiszta, könnyed hanggal. Váltani jó a két világ közt.
Scanspeak-kel egyenlőre nem volt szoros személyes kapcsolatom, de 2 pár 12-es Illuminatort egyszer majd szívesen kipróbálnék. Bár nagy esély van arra, hogy más beelőz :) A hallott pár Relevator alapján az Excel más világ, előbbi dús, gazdag, utóbbi pedig hűvösebb, de számomra fenségesebb hang.
ata írta:
Kiváncsian várom mit irsz, s gyere el egyszer gyerekekkel meghallgatni.
Ez viszont is áll.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egy egyszerű hangfal
HozzászólásElküldve: 2018.04.25. 19:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
mzperx írta:
ata írta:
Te is gondolom hallottad, hogy az SB acoustics sb15nrxc30-a már más világ, vékony, élénk közepek, könnyed membrán a hangszóróban. Annak már nagyobb a membránja, és több basszusra képes, de valahogy volt ott benne egy kis törés 1.5 k-nál amit kimértünk annak idején, de arra gondoltunk, hogy talán kiküszöbölhető. Hát nem, én hallom ott azt a pici lyukat, kicsit mintha ott felbomlana az egyensúly. Egyébként ez is elég jó kicsi hangszóró, jól szól.
Ilyet nem hallottam és nem is mértem. A közel múltban közel 20 féle SB Acoustics hangszóró fordult meg nálam az olcsó műanyag kosarastól a Satori szériáig és sajnos az a tapasztalat, hogy amelyik papír membrános, abban ott van ez a fajta probléma.
ata írta:
Szóval lett egy hangfal nagyon kicsi csoportkéséssel (talán kicsit fakóbb hangszinekkel a Seasokhoz képest), de nagyon tiszta, könnyed hanggal. Váltani jó a két világ közt.
Scanspeak-kel egyenlőre nem volt szoros személyes kapcsolatom, de 2 pár 12-es Illuminatort egyszer majd szívesen kipróbálnék. Bár nagy esély van arra, hogy más beelőz :) A hallott pár Relevator alapján az Excel más világ, előbbi dús, gazdag, utóbbi pedig hűvösebb, de számomra fenségesebb hang.
ata írta:
Kiváncsian várom mit irsz, s gyere el egyszer gyerekekkel meghallgatni.
Ez viszont is áll.



bocs: revelator a tipus.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egy egyszerű hangfal
HozzászólásElküldve: 2023.09.15. 15:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Megcsináltam a nagyobbik testvérét. A magas SS 6600-as használt volt, valaki egy autóban zengette, szépen be is volt járatva :) A mély a Vifa NE 180, egész meglepődtem a kicsi mágnese láttán, de tényleg jó és érzékeny elem. Sokat tudnak ezek.

Jelenleg a váltás kb. 5 ohm és 10uF a magasnál, 2.1 mH a mély előtt, meg egy kicsi LRC folytás a magas átvitel legtetején. Kb 1.6 kHz váltás azt hiszem, kb 17-18L-es, vastag s bordázott, aszfaltlappal es fillccel is bérelt dobozban. Reflex ez is.

Ez az első maszek CNC-n készitett dobozom, s voltak pici tervezési hibák, de igy már jobb dobozt késziteni. A garázs tetején lett egy pepecselő szoba, végre ott megszólal és hely is van hozzá. Ajánlom másokak is.


Csatolmányok:
download_1.jpg
download_1.jpg [ 757.13 KiB | Megtekintve 1352 alkalommal. ]
download.jpg
download.jpg [ 882.9 KiB | Megtekintve 1352 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség