audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.18. 04:24

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 39 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.26. 17:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Sziasztok,

Ez betette a bogarat a fülembe:
http://www.troelsgravesen.dk/OBL-15.htm

Hallgat valaki open bafflle hangfalat? (ezt már nevezhetem így kedves nyelvészkedők?!)
Érdekelne tapasztalat, ha van valakinek.


Csatolmányok:
workshop.jpg
workshop.jpg [ 90.63 KiB | Megtekintve 30414 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.26. 21:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nevezzük simán hangfalnak, mert ez tényleg az. A méretekből becsült alsó f3 pont pár száz hertz lehet, hiába a nagy mélysugárzó. Fizika. Aktív mély emeléssel akár jó is lehet?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.26. 23:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2126
Nézegetem én is évek óta az OB-ket .... aztán mindig abban maradok magammal, hogy nekem nem jelentene előrelépést, legfeljebb egy más hangot.

Legalább egy méterre a hátsó (nem csillapított) szobafaltól (és minden mástól is) kéne elhelyezni (ez még nem is lenne probléma, mert most is így vannak elhelyezve a hangfalak), a mostani 10W-os csöves erősítő kevés hozzá (az érzékenységétől függetlenül), vagy két falapot nézegetsz, vagy olyan futurisztikus "naked" elrendezést, amihez hozzá kéne tervezni a nappalit :shock: , ha elég alacsony f3-at akarsz (van amelyik lemegy 30Hz környékére is), akkor két nagy -és drága- lavórt kell beletenni (a külön hajtott mélyszekciót eleve elvetettem) .... stb.

Itt https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/123512-ultimate-baffle-gallery.html vannak érdekes megoldások.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 07:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Mielőtt OB hangfalra hajtanál, javaslom a dobozos és OB hangfalak közé pozicionálható panel sugárzókat próba hallgatni, pl Magnepan-okat. Az előre hátra viszony, relatív nagy front felület miatt akusztikusan hasonló viselkedésű. (Ha nincs front felület, akkor nem fog basszust sugározni) Hallottam már Magnepannal tényleg fantasztikus hangot, de izzasztó és évekig tartó piszmogás mire egy adott rendszer abból ki hozza a képességeket, nem csak a hatásfok és impedancia viszonyok miatt. Viszont Magnepan 5x6m2-nél nagyobb helység felett kezd el működni, de akkor is körbe kell pakolni sarok, és akusztika elemekkel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 08:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Barth Ida írta:
Sziasztok,

Ez betette a bogarat a fülembe:
http://www.troelsgravesen.dk/OBL-15.htm

Hallgat valaki open bafflle hangfalat? (ezt már nevezhetem így kedves nyelvészkedők?!)
Érdekelne tapasztalat, ha van valakinek.


Volt csak nem a 15 hanem a 12-s oldalanként 2db Deltalite 2512-vel a mély csak nem jött meg, ez után "bedobozolódott" (ld. kép) SE-vel hallgathatatlan(szerintem), PP-vel jó, de ez is a padláson végezte,
Karakterük hasonló,


Csatolmányok:
DTQWT.jpg
DTQWT.jpg [ 631.48 KiB | Megtekintve 30317 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 12:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Az idézett csodát a Troel Gravesen oldalon leltem és hát ott erős a lejtés a Jantzen irányában. Szimpatikus az érzékenység, mivel 94-95 dB/W/m-t ígér, meg a leírás - dehát lásd az előző mondatom, meg a messziről jött ember szindrómát - tehát ki tudja, mi igaz belőle. Ja és még egy gondolat az érzékenységről - a mély 98-99dB-t tud elvileg, vagyis kicsit több, mint a többi hangszóróé.

Az akusztikus rövidzár miatt tényleg nem szabadna még 100Hz alá se mennie, de a mérései mégis olyanok, mintha dobozolt sugárzóról készültek volna. Mi a trükk ebben, hogyan lehetséges ez?

Esetleg nem is kéne megvenni a magast és a mélyközepet, mert a jelenlegi AN dobozomból kölcsönvehetném őket, elvileg ezek a 95dB-es verziók, de ha 93, az se baj, a 99dB-s nagymély csak egy kis szub kiegészítést kéne hozzápótoljon. Ahogy a linkelt doboznál is csak 170Hz alatt megy a nagy hangszóró. Viszont nem vagyok felszerelve se eszközökkel se tudással a hangsugárzó összeillsztéséhez, jó lenne tudni meghallgatni valahol valami ilyesmit, hogy mit is várhat az ember. (szerintem tudnék szerezni segítséget a váltó összefaragásához, van kis hazánkban ehhez szürkeállomány)

Az egyéni izlés egy elég erős valami. Vannak, akik bele vannak szerelmesedve valamibe, ami az ő szempontjuk szerint több, mint bármi más. Ilyen szerelem kérdés pl az egyutas szélessávú hangdoboz, amit egyesek imádnak, én nagyon nem szeretem őket. De én nagyon jól együtt tudok élni az SE erősítőkkel néhány hiányosságuk ellenére, mások tüzet köpnek, ha csak szóba is kerülnek. Lehet, hogy én is találnék valamit az OB-ben, ha meg tudnék hallgatni egy jellemző példányt. Régebben többször hallhattam egy komolyabb Spendor dobozt, amit tudtam respektálni, de amikor kinyitottam a pénztárcámat, hogy újítsam a eglévőt, akkor nem ebbe az irányba léptem, pedig jelentősen olcsóbb lett volna. De a Spendor hangjában nekem mindig volt egy mellékíz, amit nem tudtam megbocsátani neki - mint szinte minden műanyag membrános hangszóró esetén. A legtöbb embert ez a fajta mellékíz nem zavarja, vagy nem is ismeri fel, hogy ez megvan.
Nagyméretű, magnetosztatikus, elektrosztatikus paneleket hallottam párszor. Nekem nagyon nem tetszenek. Amíg kevés hangszer szól, vagy szólóénekes, addig OK, de nagyobb hangtömegeknél összeomlik számomra a kép. Plusz érzéketlenek, ami eleve kilövi őket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 13:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2126
Szerintem átlagos (lavór+közép-magas kiegészítő/k/) OB-t 20-25W-os erősítő alatt nem is szabad nézegetni.
Másrészt a visszacsatolásmentes SE-k pocsék DF-je miatt is pumpálni kéne bele a graftot alacsony frekvenciákon (nem véletlenül méri Troels 200Hz felett a hangfalait -persze megmagyarázza, hogy a szoba ... -).

Esetleg egy jó 833-as SE erősítő? :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 19:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Hát,,,,, egyrészt nekem van 20W, ha akarom, több is. Ezek a 1605 előnyei (még bőven lehetne feltolni az anódáramot), meg ha jól emlékszem, 20 ohmos kimenő primer elképesztően kicsi veszteségei. A szekunder is 0,1 ohm környéke.
Másrészt az érzékenység miatt, ami 94-95dB/W/m, pont nem kell nagy kraft és csillapítás. Megnézve kicsit közelebbről a hangszórókat, meglepő, hogy milyen kicsi a mozgó tömeg - persze emiatt a rezonanciafrekvenciák sajnos magasak. Még a nagy lavór - 40cm-s! - is csak 85g, a 20 centis is párját ritkítóan könnyű MMS-ű.

Ami viszont nincs, az a hátsó szabad 1méter a hangfal és a visszaverő felület között, meg kellemes, hogy a hangfal nem mély, csak oldalra foglal sok helyet - az van. Emiatt a mély rövidebb úton kerül hátulról előre és csinál kioltást.

Az akusztikus rövidzáron agyalva szinusznál OK, hogy eltűnik a nagy hullámhosszúságú hang. De mi a helyzet a beütésekkel? Annak a nyomáshulláma is teljesen kioltódik?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 19:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
[quote="Barth Ida"]Az idézett csodát a Troel Gravesen oldalon leltem és hát ott erős a lejtés a Jantzen irányában. Szimpatikus az érzékenység, mivel 94-95 dB/W/m-t ígér, meg a leírás - dehát lásd az előző mondatom, meg a messziről jött ember szindrómát - tehát ki tudja, mi igaz belőle. Ja és még egy gondolat az érzékenységről - a mély 98-99dB-t tud elvileg, vagyis kicsit több, mint a többi hangszóróé.

Nem tudok pontosan érzékenységet mérni. A fenti DTQWT megegyező készlettel rendelkezik és tölcsér így elvileg (jelentősen) még érzékenyebb, DE az AN-E jelentősen hangosabban szól, (összességében nem rossz de ha összeszámolod csak az anyag 2000€)
A mély csalóka 99dB de 1kHz-en 100Hz-en ~92-3dB
Viszont szerintem (meg a fizika szerint mert nem rezonáns doboz) a OB, Tölcsér stb. be nem számít a hangszóró Fs az alatt is sugároz szépen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 20:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Igen, ha mindent veszek hozzá, akkor 2000€ felett van csak a kit költség, de mi van, ha nem veszem meg csak a mélyközép és a mély váltószekcióját, mert kölcsönveszem az AN E hangszóróit? Meg a magas komplett váltóját. Hát igen, kell még a két mélynyomó, ~300€/db áron, ez nem volt beleszámolva a kit árba. Ja, Faital pro 15-tel számolok. A marketing görbe szerint 100Hz-en 97dB, 40Hz-en van 90dB hangnyomás.

https://www.parts-express.com/pedocs/sp ... ations.pdf

Viszont ez az út macerásabb, mert segítség kell az összehangoláshoz.

Az E hangosabb? Az emelt érzékenységű E?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.27. 23:51 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2126
Ha van kedved, játszogathatsz szimulációs szoftverekkel:
https://sites.google.com/site/amateurau ... e/xlbaffle


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.28. 08:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
Az akusztikus rövidzár miatt tényleg nem szabadna még 100Hz alá se mennie, de a mérései mégis olyanok, mintha dobozolt sugárzóról készültek volna. Mi a trükk ebben, hogyan lehetséges ez?

Az a "trükk", hogy az előlap viszonylag széles, a mélysugárzó pedig közel van a padlóhoz. És ahogy mondani szokás, 200Hz alatt inkább a szoba szól;)

(Lusta vagyok kikeresni, Troels milyen körülmények között, milyen módszerrel veszi fel az akusztikus átviteli görbét?)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.28. 09:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Barth Ida írta:
Igen, ha mindent veszek hozzá, akkor 2000€ felett van csak a kit költség, de mi van, ha nem veszem meg csak a mélyközép és a mély váltószekcióját, mert kölcsönveszem az AN E hangszóróit? Meg a magas komplett váltóját. Hát igen, kell még a két mélynyomó, ~300€/db áron, ez nem volt beleszámolva a kit árba. Ja, Faital pro 15-tel számolok. A marketing görbe szerint 100Hz-en 97dB, 40Hz-en van 90dB hangnyomás.

https://www.parts-express.com/pedocs/sp ... ations.pdf

Viszont ez az út macerásabb, mert segítség kell az összehangoláshoz.

Az E hangosabb? Az emelt érzékenységű E?


Nem csak az HE hangosabb hanem a sima is amit nálad hallgattunk.

Nem tudom hogy a AN-E mély jó oda, túl nagy az engedékenysége, a JA8008HQM és AN-E HE méy mágnesköre ugyanaz, a JA tekercse 12mm magas az AN 10mm az AN pilléje más anyagú, és a JA széle gumi amit Troels cselesen beken valami vizzel oldódó ragaccsal az AN -e nagyon lágy hab.

Viszont ha mérsz: Én úgy csinálnám hogy nem mérő erősítővel hajtanám hanem azzal amivel utána hallgatom.
(ez nem teljesen idevág) de a Stereophil is elkezdte a kvázi hangfal szerű műterhelésekkel mérni az erősítőket, a nagy csillapításúaknál kb. megmaradt a görbe de pl. az SE-nél +-2-3dB is változhat (példa kép) a PP-n 0.2dB belül van nálam
Kipróbáltam az AN-e szobahangerőn mérve mit produkál, És ezt összevetjük azzal amit a hangfalmérés produkált (mérőerősítőn) látjuk pl a 200Hz körüli púpot amit "eltüntet" az SE... (az SE -3dB pontja szobahangerőn ~8W 6Hz van)
A hangszóró mérés kertben közeltér (1-2cm)


Csatolmányok:
magas mély ala stereophil.jpg
magas mély ala stereophil.jpg [ 126.9 KiB | Megtekintve 30135 alkalommal. ]
Képkivágás.JPG
Képkivágás.JPG [ 76.44 KiB | Megtekintve 30134 alkalommal. ]
toronborz.jpg
toronborz.jpg [ 209.5 KiB | Megtekintve 30134 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.30. 07:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3572
Barth Ida írta:
...Hallgat valaki open bafflle hangfalat?...
Másik fórumon, az AVX-n, talán asebestyen fórumtárs épített/használt/kísérletezett OB hangfallal. Szerintem szívesen elmondja a tapasztalatait, ha felveszed vele a kapcsolatot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.30. 14:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1590
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Nálam járt kölcsönbe több hétig Linkwitz LX521 full-aktív, nem volt rossz, de nem is volt nagy szám... Ha érzékeny cucc kell akkor inkább a több hangszórós irányba indulnék...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.30. 19:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
shany írta:
Barth Ida írta:
...Hallgat valaki open bafflle hangfalat?...
Másik fórumon, az AVX-n, talán asebestyen fórumtárs épített/használt/kísérletezett OB hangfallal. Szerintem szívesen elmondja a tapasztalatait, ha felveszed vele a kapcsolatot.


Köszönöm, megpróbálom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.06.30. 19:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
mzperx írta:
Nálam járt kölcsönbe több hétig Linkwitz LX521 full-aktív, nem volt rossz, de nem is volt nagy szám... Ha érzékeny cucc kell akkor inkább a több hangszórós irányba indulnék...


Hááát, minél több a hangszóró, nekem annál kevésbé tetszik szinte ösztönösen. Legszívesebben 1db hangszóró/oldal-t hallgatnék, ha nem lett volna eddig minden ebbe a fajtába tartozó hangdoboz elképesztően sávhatárolt.

Most keresem azt a megoldást, amivel külön erősítő nélkül legalább 93dB-t tudnék elérni 20Hz-en, 1W-ból, anélkül, hogy belerondítanék a felsőbb sávokba. A meglévő dobozom érdekes madár, a 30Hz vonalon van a hallgató szobában mérve és nincs púp seholse, pedig nem a gyári ajánlás szerint van elhelyezve. Viszont innen úgy eltűnik a jel, mintha szakadékba esett volna. A 99dB-s mélyek, amiket ezekbe az OB-kbe raknak, pedig ingerelnek, vajon nincs-e olyan módszer, amivel kifacsarható belőlük, amit elképzeltem.

Aktívkák: még a félvezetős kísérleteimnél volt Focal beton (nem vicc!) membrános hangszóróm, amiből mindenféle szubokat faragtam. De sehogyse tudtam összehangolni a fő rendszeremmel, egyik verziót se, nagyjából mind szörnyű volt, ezért felejtsük el. Még mielőtt valaki ezt javallaná.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.01. 08:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3572
A 93dB-20Hz-1W az elég kemény feltétel azért, még alacsony maximális hangnyomás mellett is...szerintem abszolút felesleges is zenére.
Másrészt a zárt-, mélytartományban alig-alig csillapított helységben teljesen egyenetlen a mélyhangok energia-elrendeződése, és a frekvencia függvényében változik.

Az, hogy a szoba adott pontjában ( pl. a lehallgatási pontban ) 30Hz-en 0dB körüli szintet tudsz mérni egy relatíve érzékeny, kis méretű hangszóróval, az annak köszönhető, hogy abban a pontban, azon a frekvencián "kiemel" a szoba. Ha 15cm-re arrébb mérnéd, lehet, hogy 30dB-vel is alacsonyabb lenne a szint. Hiszen csak azzal a hangteljesítménnyel lehet gazdálkodni, amelyet a hangsugárzó belesugároz a térbe. Ez a hangteljesítmény - nem túl jó hasonlattal élve - "csomókban" koncentrálódik, az adott frekvenciához köthető lokális maximum és minimum hangnyomás-pontokban, az ezek közötti folyamatos átmeneti tartományokkal.
Külön probléma, hogy egy ilyen környezetben, ez a kiemelt mély "torz".
( esetleg az akusztika szakértők majd pontosítanak/kijavítanak )

Amennyiben nagyobb felületű mélysugárzót használunk ( egyet/többet ), akkor lehetőség van nagyobb érzékenység/hatásfok elérésére a mélytartományban, természetesen egy "sugárzásjavító foglalattal" együtt. Zárt-, reflex doboz...( az OB számomra gyakorlatilag nem létezik ).
Tehát egy mélytartományban ténylegesen érzékeny hangsugárzó nagyobb hangteljesítményt fog besugározni adott bemenő teljesítmény hatására, még erőteljesebb akusztikus reakciót kiváltva a lehallgató helységből.
Szerintem ennek fényében kellene átgondolni a lépéseket.

( Amennyiben tényleg minőségi szubhangokat szeretnénk, egyenletes hangnyomás-elrendeződést térben és frekvenciában, akkor - alapfeltételként - erősen csillapítani kellene a helység minden felüleltét a mély- és szubtartományban. Ez szinte alig-alig megoldható.... )


( Másrészt, ha azt a feladatot kapnám, hogy készítsek egy minőségi passzív hangsugárzót, amely 8Ohmos, min.92dB/1W érzékenyégű, csupán 1-1db közép és magashangszórót tartalmazhat, akkor valószínűleg az Accuton C168-6-990 CELL ( https://hificompass.com/en/speakers/mea ... 6-990-cell ) és a Bliesma T34B-4-t ( https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t34b-4 ) választanám nagyjából ~150Hz/1,5kHz LR24 váltással, az mzperx is által favorizált alul és felül is mélyhangszóró ( 2x 12" vagy 2x15", esetleg 4x...valami ) elrendezéssel.
Ez így abszolút értelemben, fényévekkel jobb lehet az AN-E-nél, viszont egyáltalán nem biztos, hogy tetszene is, hiszen egyáltalán nem úgy szólna....és ez itt a leglényegesebb kérdés SZVSZ )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.01. 09:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 847
Shany fültárs jól fogalmazta meg a lényeget, megfogalmazhatnám valamivel precízebben, de attól nem lesz érthetőbb :D
Sajnos az Accuton érzékenysége kisebb, mint amit írnak rá, legalábbis, ha a valós működési tartományát vesszük figyelembe.
Az OB előnye, hogy oldalra kevesebbet sugároz, elég kevés, annál több a hátránya. A többi előny csak a rosszul tervezett és kivitelezett dobozokkal szemben van. A hangsugárzó elhelyezése a szobában nagyon fontos, de ugyanolyan fontos a hallgatási hely is, ezt hajlamosak többen elfelejteni. Van olyan módszer, amivel jelentősen csillapíthatóak a szobarezonanciák akár a legmélyebb tartományban is (30-120Hz), de nem a hagyományos hangcsillapítási módszerrel (nagy mennyiségű kőzetgyapot a sarkokban), hanem a problémás frekvenciákra hangolt rezonáns akusztikai elemekkel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.01. 19:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Barth Ida írta:
mzperx írta:
Nálam járt kölcsönbe több hétig Linkwitz LX521 full-aktív, nem volt rossz, de nem is volt nagy szám... Ha érzékeny cucc kell akkor inkább a több hangszórós irányba indulnék...


Hááát, minél több a hangszóró, nekem annál kevésbé tetszik szinte ösztönösen. Legszívesebben 1db hangszóró/oldal-t hallgatnék, ha nem lett volna eddig minden ebbe a fajtába tartozó hangdoboz elképesztően sávhatárolt.

Most keresem azt a megoldást, amivel külön erősítő nélkül legalább 93dB-t tudnék elérni 20Hz-en, 1W-ból, anélkül, hogy belerondítanék a felsőbb sávokba. A meglévő dobozom érdekes madár, a 30Hz vonalon van a hallgató szobában mérve és nincs púp seholse, pedig nem a gyári ajánlás szerint van elhelyezve. Viszont innen úgy eltűnik a jel, mintha szakadékba esett volna. A 99dB-s mélyek, amiket ezekbe az OB-kbe raknak, pedig ingerelnek, vajon nincs-e olyan módszer, amivel kifacsarható belőlük, amit elképzeltem.

Aktívkák: még a félvezetős kísérleteimnél volt Focal beton (nem vicc!) membrános hangszóróm, amiből mindenféle szubokat faragtam. De sehogyse tudtam összehangolni a fő rendszeremmel, egyik verziót se, nagyjából mind szörnyű volt, ezért felejtsük el. Még mielőtt valaki ezt javallaná.


Talán javíthat valamit a mélyen, elv szerint (https://kimmosaunisto.net/CardSub/CARDSUB.html)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.03. 08:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3572
patrik96 írta:
..Viszont ha mérsz: Én úgy csinálnám hogy nem mérő erősítővel hajtanám hanem azzal amivel utána hallgatom....
Nem csak a mérést, a TS alapján végzett mély-szimulációt és a váltó-szimulációt is ( már, ha építés lesz ebből ) ennek megfelelően kellene specializálni.
Meg kellene mérni az adott SE kimeneti impedanciamenetét. Vissza kellene számolni egy egyszerű hálózatot, amely szimulálja ezt a kimeneti impedanciát majd a későbbi szimulációkban.
Pl. TS-mélyszimuláció a BassBoxpro-ban: az egyszerű soros ellenállás helyett komplett hangváltót is be lehet vinni, ezt is be tudja vonni a szimulációba. Itt a hangváltó számára fentartott alkatrész-hálózat egy részéből kell összeállítani az SE kimeneti impedanciáját. Így a konkrét viselkedést lehet kiszámoltatni, ez alapján lehet speciálisabb TS-arányú mélyhangszórót keresni.

A váltószimulációnál szintén alapvető a használata, a meghajtóimpedancia jelentős módosító hatása miatt.
( A hangszórók mérése viszont egy Zki~0 mérőerősítővel kell történjen ebben az esetben is )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.03. 08:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3572
Szabó Zoltán írta:
... Van olyan módszer, amivel jelentősen csillapíthatóak a szobarezonanciák akár a legmélyebb tartományban is (30-120Hz), de nem a hagyományos hangcsillapítási módszerrel (nagy mennyiségű kőzetgyapot a sarkokban), hanem a problémás frekvenciákra hangolt rezonáns akusztikai elemekkel.
Mióta bepakoltam a szobasarkokba a nagy mennyiségű kőzetgyapotot, nyugtalanabbul alszom :D
Azért, akkoriban sem gondoltam tökéletesnek, most sem, de a legegyszerűbb, leggyorsabb és persze a legrondább megoldás volt. Teljes méretű, 60x60cm vastag bálákat használok. Szerintem ez lefelé legalább 50Hz-ig mindenképp hatásos, csak éppen ez hatás kevés, mert a szoba teljes belső felületéhez képest így is alacsony felületük. Viszont, ha elkezdeném beborítani a szobát, akkor a közép-, és magastartomány durván túlcsillapítottá válna ( süketszoba ), meg nekem se maradna hely.

Gondolkodtam annak idején lap/membrán rezonátor használatán, sőt Helmholtz rezonátorok kiképzésén a sarkokban leválasztott üregekbe ( nálunk falun, ilyenek vannak a művelődési ház koncerttemének oldalsó falaiban kiképezve....20év után jöttem rá 8-) ), de aztán hagytam, túl macerásnak gondoltam, meg nem is tudtam volna az összhatást megtervezni....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.03. 10:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 847
Egy valóban jó ötlet a nemkívánatos mélyfrekvenciás rezonanciák hatásos csillapítására:

(nem teljesen off itt, mert az OB is profitál belőle)


Csatolmányok:
limpmassbass1.pdf [461.69 KiB]
498 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.03. 23:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Teljesen felesleges, és nem is működik a szoba hangolása mély frekvencián. Adottság. Lehet hangolni, akusztikus rezonátorokkal, terekkel, stb, DE EZ MA KIT ÉRDEKEL?
Kőzetgyapot nem csillapít mélytartományban. Lehet kísérletezni, de a fizika működik. Szerencsére.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.04. 08:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
FordPrefect írta:
Teljesen felesleges, és nem is működik a szoba hangolása mély frekvencián. Adottság. Lehet hangolni, akusztikus rezonátorokkal, terekkel, stb, DE EZ MA KIT ÉRDEKEL?

Fapacival kellene téged összeereszteni egy vitára. Előtte a söröket jól behűteni... :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.04. 09:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 847
FordPrefect írta:
Teljesen felesleges, és nem is működik a szoba hangolása mély frekvencián. Adottság. Lehet hangolni, akusztikus rezonátorokkal, terekkel, stb, DE EZ MA KIT ÉRDEKEL?
Kőzetgyapot nem csillapít mélytartományban. Lehet kísérletezni, de a fizika működik. Szerencsére.

Sajnos nem értesz hozzá, ráadásul nem is akarsz, de akkor meg minek szólsz hozzá :?:
És hogy ne legyen hozzászólásom teljesen off, minden híresztelés ellenére az OB hangvezetés a mélytartományban épp ugyanolyan érzékeny a szobával (és a hallgatási hellyel) való viszonyban, mint a többi hangvezetés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.04. 12:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Én csak továbbra is azon vagyok fennakadva, hogy elvileg az OB-nek SEMMI mélyhangjának nem szabadna lennie, erre a fan-ok pont ezt a tartományt dícsérik a legjobban. Vagyis az elméletet megint felülírja valami, ami nem tiszta. Vagyis az az elmélet nem teljes-pontos, amiről azt hisszük, hogy egy kerek egész és már mindent tudunk róla.

Ez hogy csinál szubbasszust?
http://www.taket.jp/whdpure/whdpure.html
Pedig csinál, bizonyítottan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.04. 12:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
Ez hogy csinál szubbasszust?
http://www.taket.jp/whdpure/whdpure.html
Pedig csinál, bizonyítottan.

Megnézném én azt a bizonyítottságot :D Nehezebb, de korrektebb dolog lenne olyan szöveggel eladni, hogy a Heil-típusú magas/középsugárzó "sebessége" csinálja a szubjektíve jobb basszust.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.04. 12:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Szabó Zoltán írta:
És hogy ne legyen hozzászólásom teljesen off, minden híresztelés ellenére az OB hangvezetés a mélytartományban épp ugyanolyan érzékeny a szobával (és a hallgatási hellyel) való viszonyban, mint a többi hangvezetés.

A dobozolt konstrukciókkal ellentétben nyitott hátoldalúnál pofonegyszerű dolog irányított mélysugárzást összehozni, és akkor nem ugyanúgy fog viselkedni, mint a "többi", ld. a patrik96 által fentebb linkelt "Cardioid bass" oldalt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.04. 12:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
bta írta:
Barth Ida írta:
Ez hogy csinál szubbasszust?
http://www.taket.jp/whdpure/whdpure.html
Pedig csinál, bizonyítottan.

Megnézném én azt a bizonyítottságot :D Nehezebb, de korrektebb dolog lenne olyan szöveggel eladni, hogy a Heil-típusú magas/középsugárzó "sebessége" csinálja a szubjektíve jobb basszust.


Hát én inkább meghallgattam, mert látás alapján nem tudtam eldönteni. Meg meghallgattattam többekkel is, hogy ők mit mondanak. Amúgy semmilyen magas hang nem jön ki belőle, de durván módosítja az összhatást, nem olyan "hát valami van..."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.07. 22:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3572
....
Csatolmány:
Open baffle 1.pdf [1.33 MiB]
437 alkalommal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.07. 22:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Sajnos nem értesz hozzá, ráadásul nem is akarsz, de akkor meg minek szólsz hozzá :?:
És hogy ne legyen hozzászólásom teljesen off, minden híresztelés ellenére az OB hangvezetés a mélytartományban épp ugyanolyan érzékeny a szobával (és a hallgatási hellyel) való viszonyban, mint a többi hangvezetés.


Igazad van. Nem értek hozzá. De továbbra is nevezzük simán hangfalnak. Annak, meg a szobának, és együtt pedig vannak fizikai törvényei. Az "OB, hangvezetés?" jóóó:)
Hangvezetés....Itt olvasom elsőre, pedig 1985-ben építettem először egy jó kis 5l-es zárt dobozkát.
HANGVEZETÉS????


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.14. 19:33 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2126
Egy érdekes OB, kínai hangszórókkal:

http://www.modelpromo.nl/The%20Liiondia ... peaker.htm

https://www.lii-audio.com/product/new-t ... 0-in-pair/
A paraméterek szépek, a görbe szépen rajzolt ... kár, hogy nincs független mérés róla.

https://www.diyaudio.com/forums/full-ra ... nge-2.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.15. 09:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
Ja, 1600 usdodo netto árban vannak csak a driverek. Aztán meg a többi.... A Leonidas nevű hollandus meg tolja a promót alá...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.15. 11:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Barth Ida írta:
Én csak továbbra is azon vagyok fennakadva, hogy elvileg az OB-nek SEMMI mélyhangjának nem szabadna lennie...
Nem 6dB/oktáv a vágás meredeksége az akusztikus rövidzár törési frekvenciája alatt? :shock:

(Szerintem ez aránylag lapos esés, ráadásul kisjelű szakaszon egy sima RC taggal elvileg kompenzálható, és még a fázis átvitelbe is kevésbé nyúl bele alul, mint egyéb doboz megoldások.
Ha magas a törési freki, akkor azért jelentősen nő a teljesítmény igény, illetve Xmax is...)
:?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.15. 12:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1590
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
DöG írta:
Barth Ida írta:
Én csak továbbra is azon vagyok fennakadva, hogy elvileg az OB-nek SEMMI mélyhangjának nem szabadna lennie...
Nem 6dB/oktáv a vágás meredeksége az akusztikus rövidzár törési frekvenciája alatt? :shock:

(Szerintem ez aránylag lapos esés, ráadásul kisjelű szakaszon egy sima RC taggal elvileg kompenzálható, és még a fázis átvitelbe is kevésbé nyúl bele alul, mint egyéb doboz megoldások.
Ha magas a törési freki, akkor azért jelentősen nő a teljesítmény igény, illetve Xmax is...)
:?
Annyi az, de még széles (még elfogadható szélességű) előlap mellett is kell az alsó 2 oktáv korrekciója, ami 12dB érzékenység veszteséget jelent, ami az eredeti célkitűzéssel nem éppen van összhangban. Ráadásul az érzékeny hangszórók sem az alacsony fs-ről híressek, ráadásul ehhez még társul egy alacsony Qts is, ami az OB veszteségen felül extra kompenzációt kíván.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.15. 16:58 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
mzperx írta:
DöG írta:
Barth Ida írta:
Én csak továbbra is azon vagyok fennakadva, hogy elvileg az OB-nek SEMMI mélyhangjának nem szabadna lennie...
Nem 6dB/oktáv a vágás meredeksége az akusztikus rövidzár törési frekvenciája alatt? :shock:

(Szerintem ez aránylag lapos esés, ráadásul kisjelű szakaszon egy sima RC taggal elvileg kompenzálható, és még a fázis átvitelbe is kevésbé nyúl bele alul, mint egyéb doboz megoldások.
Ha magas a törési freki, akkor azért jelentősen nő a teljesítmény igény, illetve Xmax is...)
:?
Annyi az, de még széles (még elfogadható szélességű) előlap mellett is kell az alsó 2 oktáv korrekciója, ami 12dB érzékenység veszteséget jelent, ami az eredeti célkitűzéssel nem éppen van összhangban. Ráadásul az érzékeny hangszórók sem az alacsony fs-ről híressek, ráadásul ehhez még társul egy alacsony Qts is, ami az OB veszteségen felül extra kompenzációt kíván.


Hiába lankás az esés, ha nagyon magasan kezdődik, mire az igazán mély frekikhez érünk, sem sok marad belőle.

Az a kínai csodahangszóró olyan görbéket produkál, amilyeneket a vágyaink rajzolnak csak ...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.15. 19:03 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2126
Annyira azért nem olyan rossz a Crystal 10 (persze a "gyári" görbe erősen "idealizált").
Ez egy szobában mért görbe.
4x6 feet OB a zöld.

https://www.superbestaudiofriends.org/i ... 197/page-9

Túl sok nem maradt a szuper érzékenységből, de a párszáz Hz-ig terjedő szobarezonanciákat leszámítva végül is elfogadható mondjuk 90-95dB-s szélessávú zajkeltőnek.


Csatolmányok:
Lii C10 4x6 feet OB.png
Lii C10 4x6 feet OB.png [ 55.15 KiB | Megtekintve 28264 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Open baffle
HozzászólásElküldve: 2020.07.15. 22:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nagyon egyszerűen számolható egy 6dB-vel eső HANGFAL. Szó szerint egy nagy lemez. Nevezhetjük akár "open baffle"-nek is, de a fizika működik.Jó mély átvitelhez minimum 1-2 m-es méretek társulnak, kompenzációs elektronika nélkül.
Az internetes agymenések nem számonkérhetőek. Ötletelések.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 39 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség