audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.30. 16:07

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2021.08.08. 21:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Még a tavaszban lepett meg Ata fórumtársunk egy pár minőségi hangszóróval. A késő tavaszi, nyári dolgaim miatt kissé belassultam így csak mostanra szedtem össze magam annyira, hogy erről írjak is, indítsak egy topikot. A két hangszóró ScanSpeak 18w8531. Még májusban össze is dobtam egy ideiglenes megoldást vele, ami azóta is működik. Természetesen ideiglenes megoldásként :)
Korábban már volt szerencsém egy ilyen hangszóróból + D2608-913000 magasból készült dobozhoz hangváltót készíteni. Így aztán erős késztetést éreztem arra, hogy nekem is legyen egy meghallgatható gyors megoldásom.

A Kaláka hangsugárzómat már félre tettem, le is bontottam már pár alkatrészért, így rendelkezésemre állt egy használaton kívüli Seas T25CF001 magas. Úgy gondoltam, hogy egy dán és egy norvég hangszórópár jól el lesz egymással.
Egy 20 literes próbadobozom is volt a garázs mélyén. A hangszórók kivágásai nem illeszkedtek ehhez a pároshoz, így levágtam az előlapot, 18 mm-es rétegeltből készítettem hozzá egy újat.

Beszereltem a hangszórókat, gyors mérés, próba váltó tervezés. A 8531-es már ismerős volt, jól váltható, másodrendűvel is szép roll off valósítható meg. Az előző váltóm tapasztalatainak megfelelően 2kHz környéki váltáshoz készítettem egy másodrendű szűrőt hozzá.
A magasat „már csak” hozzá kellett illeszteni. A Seas is egy jól kezelhető darab, de nem jött össze, hogy ezt is másodrendűvel váltsam, viszont harmad rendűvel hamar sikerült frekvencia menetben és fázisban is jól illeszkedő megoldást találni. Kevés finomhangolás után mérve használhatónak tűnő váltó állt össze.
Meghallgatva a hangkaraktere a már ismerős, életteli, jó felbontású, dinamikus volt, de minden beesett a hangfalak közé. A hangszórók használtak voltak, évek óta pihentek, így adtam a váltómnak egy esélyt, napokig járattam. A tér napról napra nyílt ki, a hangja is folyamatosan javult, minden helyre került. Tér, levegő, felbontás, dinamika.
Az külön öröm számomra, hogy csövessel is jól hajtható, szépen zenél a 211-el. A hevenyészett doboz megoldás viszont sajnos ront az összképen, és nem csak esztétikában. A mélyek nem eléggé kontrolláltak, és ez csövessel, félvezetőssel egyaránt így van. Papír súlyú 10 mm falvastagságú bútorlemez doboz, alig csillapítva, a térfogata más hangszóróhoz méretezett, meglehetősen hányaveti megoldás. Megérdemelne egy rendes dobozt.

Úgy gondolom, hogy Ata ajándékát a fórum számára is szeretném hasznossá tenni. A tavalyi évben hirdettem egy hangfal építő találkozót, ami nálam került volna megrendezésre, de végül csekély érdeklődés miatt elmaradt. Ezt idén megismételném, még augusztusban, vagy szeptember végi hétvégén (augusztusban lehet hét közben is). Lehetőségünk lesz a már elkészült próba doboz – váltót mérni, meghallgatni, alternatív váltót fejleszteni meghallgatni, vagy éppen más magassal próbálkozni.
Új, egyszerűbb dobozt (kocka) a találkozó alkalmával el tudunk készíteni, 12 – 18 mm-es rétegelt lemezt biztosítok hozzá. Ha bonyolultabb terv készülne, akkor lehetőség szerint addigra elkészítem.

A találkozónak nyitok külön topikot, itt megbeszélhetőek a 18W8531-al készülő hangfallal kapcsolatos elképzelések is.
Rövidesen melléklem a méréseket, frd, zma fájlokat, a jellegi váltót.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2021.08.10. 21:27 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Csatolmány:
18w8531-t25cf001_átvitel.png
18w8531-t25cf001_átvitel.png [ 112.5 KiB | Megtekintve 8333 alkalommal. ]

A teljes átvitel 9-es simítással, az inverz magassal kapuzva. A mély a mindent elnyelő pincémben, a doboz előtt kb 3m, mögötte 4. Előlap - mikrofon távolság 0,5m. A két hangszóró közti középpont kb. a 2,1m-es belmagasság fele körül.

A 2-3kHz közti mélyedésre még rá lehetne egy kicsit gyúrni, de próba doboz, nem érdemes nagyon erőlködni.

mellékleve a mentett mérés is:
Csatolmány:
v1_1.zip [861.3 KiB]
193 alkalommal.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.02.24. 12:57 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Nem csak Isten malmai, de az enyémek is lassan őrölnek. Egy év után vettem elő ismét a projektet.
Kevés időm volt, erre viszont szerettem volna nem az idő sürgetésében foglalkozni. A nyár végén volt néhány üresnek ígérkező napom. Ekkor vettem elő, szinte kereken egy év után.
Az volt az elképzelésem, hogy megpróbálkozom alul-felül elsőrendű váltással. Úgy gondoltam a koherens fázis lesz a kritikus pont, másként nem fog összejönni mint eltolt síkkal a mély-magas közt. A már meglevő monitor sugárzó felépítésű dobozom volt a kiindulópont. Készítettem a magasnak egy két rétegelt lemezből készült tartót amit az oldalára fektetett dobozon tudtam tologatni.
Két nap méricskélés során végül sikerült elfogadható méréssel rendelkező váltót összeállítani. A siker nem csak a megfelelő síkbeni eltéréssel jött össze, a középtől - középig távolságot is módosítgatnom kellett. Aztán megváltoztattam az "állványt" amire méréskor a kombináció került, és ment a levesbe az addigi eredmény. Itt adtam fel az alul-felül elsőrendű váltást. Olyan széles a két hangszóró átfedése, a keresztezési tartományban, hogy az átvitelt, a helyes fázist minden apróság befolyásolja.
Nem beszélve arról, hogy a 18e8531 átvitelében van egy nem elhanyagolható pukli 3kHz környékén, ami alacsony meredekségű szűrővel kezelhetetlen. Használtam erre a frekvenciára hangolt párhuzamos szívókört is, ez javított az átvitel hibáin.
Rengeteg mérésem volt, de odáig nem jutottam el, hogy eluralkodjon rajtam az az érzés, hogy ez meg kell hallgatni. Arra jutottam, hogy ez az alul - felül első rendű váltás csak egymáshoz jól illeszkedő hangszórókkal, több meghallgatható próbadobozzal valósítható meg korrekten. Úgy döntöttem maradok az általam már ismert, a hangszórópárral már mért, hallgatott magasabb fokú váltásnál. Alul felül harmad rendű, vagy mint a korábbi próbálkozásnál aszimmetrikus másod-harmad rendű elrendezésnél. Építek hozzá egy véglegesnek szánt dobozt, és jöhet a váltó faragás. Folyt köv.
Egy-egy kép az utolsó mérések közül, és a mérési "elrendezésről".


Csatolmányok:
v3.jpg
v3.jpg [ 3.84 MiB | Megtekintve 4303 alkalommal. ]
2s-seas_1-1rd.jpg
2s-seas_1-1rd.jpg [ 486.26 KiB | Megtekintve 4303 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.02.25. 00:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
A 2,5kHz váltás nagyon magasnak tűnik, még egy 4. rendű szűrővel is. Nézz egy 30 és 60 fokos frekvencia választ is, szerintem az nagyon nem lesz optimális...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.02.25. 17:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Ez csak az 1/1 rendű váltással való kísérletek talán legjobban sikerült verziója. A két ellentétes bekötésű magassal való mérés két különböző z irányú eltolás esetén.
Van már másik dobozom, váltóm, erről is írni fogok. A váltó pillanatnyilag 2/3 rendű, mint a próbadobozos volt.

Nem tudom mit gondoljak a 30,60 stb fokos frekvencia válaszokról. A hifi túlnyomórészt egyszemélyes műfaj. Beül az ember a sweetpointba és zenét hallgat. Persze az nem jó, hogy az ember még a fejét sem mozdíthatja, de a nagyobb szögek már gyakorlatilag a háttérzenélésbe tartoznak. Az meg csak háttér. Igen fontos ugyan, magam is sokat hallgatok így, de erre szerintem már kevéssé lényegesek a kihegyezett paraméterek. Persze mindez szvsz, közel sem biztos, hogy igazam van.
Azt sem tudom, hogy ilyen szög eltérések estén hogyan alakulnak az egyéb, "hifis" paraméterek. Felbontás, dinamika, tér, levegő stb. Vagy, hogy ekkora szögeltérések esetén ezeknek milyen jelentősége van.

A diyaudio.com-on is kiemelt figyelmet kap ez a tulajdonság, háta mögött (nem tudom, olvassa-e egyáltalán), Troelsnek is a szemére vetették, hogy erre nem figyel, vagy csak nem publikál ilyen méréseket.

Szándékomban áll készíteni egy karusszelt, de ebben pillanatnyilag inkább a kíváncsiság vezérel. "Majd a nyáron" :).

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.02.25. 19:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Igaz, hogy egyedül hallgatod, de a visszaverődések is hozzáadódnak a direkt hanghoz, és ha azok frekiátvitele nagyon más, akkor jócskán változik a hangzás. Amennyiben az akusztika megfelelően kezelve van, akkor valóban nem fontos annyira az iránykarakterisztika, de ez elég ritka, pl. a padló reflexió csökkentéséhez 2,5kHz-en elég komoly vastagságú (minimum 2cm) és megfelelő szerkezetű szőnyegre van szükség. A párhuzamos szívókör helyett jobb lenne a soros szívókör (nem politika :P ), hogy miért, arról itt lehet olvasni: https://purifi-audio.com/tech/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.02.26. 00:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2017.02.18. 11:42
Hozzászólások: 114
Krizsi írta:
Nem tudom mit gondoljak a 30,60 stb fokos frekvencia válaszokról....
A diyaudio.com-on is kiemelt figyelmet kap ez a tulajdonság....


A VituixCAD-es Kimmo is nagyon rá van pörögve.
Forgatón mérik a hangfalat 10 fokonként, egyik oldalától a másikig.
A vízesés diagramm helyett egy ilyen szép színes "Directivity" diagrammot generálnak amiből a hozzáértők minden bizonnyal sok hasznos információt tudnak kiolvasni. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.02.26. 09:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Szabó Zoltán írta:
Igaz, hogy egyedül hallgatod, de a visszaverődések is hozzáadódnak a direkt hanghoz, és ha azok frekiátvitele nagyon más, akkor jócskán változik a hangzás.

Egyáltalán létezik olyan, hogy a szoba elsődleges-másodlagos-harmadlagos refelexiók és az állóhullámok keveréke hallgató pozícióban lineáris átvitelű (fázisban is) akármilyen jól kezelt akusztikával? miközben a hangsugárzók hangnyomás görbéi sem ideálisan egyenesek (szabadtérben vagy süketszobában mérve)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.03.05. 17:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Ah,
hát meglett a helye. :) Kiváncsian követem majd miként haladsz.
Kicsit én is szoktam oldalról megmérni (persze ha a hangfal áll) csak hogy saccra megnézzem mennyit romlik ott az átvitel, de általában én is max 45 fokban mértem, s inkább csak 30.

Gondolom az új próbadobozban már kicist mást mértél, mivel ott már nincs egymás mellett a két magas és kicsit más ezzel az eredmény. Meg ha tudod, kerekitsd le picit a végső doboz éleit.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.03.06. 12:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
istvan01 írta:
...a hangsugárzók hangnyomás görbéi sem ideálisan egyenesek (szabadtérben vagy süketszobában mérve)
Ugye ismerjük Besenyő Pistabácsi kőolajfinomító esetét: Na de mér olyannal kezdik, ami már eleve ennyire rossz?
Egy jó doboz ON és OFF axisz átvitele is kellően lineáris (1,2dB, utóbbi DIY-ben is tartható), akkor egy átlagos szobában mérve pár száz Hertz felett is elég jó lesz az átvitele... Nyilván lesznek (mérési) anomáliák, de ettől még jól szólhat. Számomra a kritikus pont a szoba mélyfrekvenciás kezelése, amihez szakértő kell, nekem is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.03.06. 12:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Nekem az volt a (mérési) tapasztalatom, hogy a 0, 30 és 60 fokban mért közeli átvitelek átlaga fog kijönni hallgatási pozícióban is. Alapesetben a közép elváltását a magassal próbálom olyan helyre tenni ahol rendre 0dB / -2dB / -4dB környékén van még a szint, ami egy átlagos -2dB esést jelent. Ezt még meg tudja felezni egy LR váltás, ahol 50-50%-ban szólnak egyszerre és azonos fázisban a hangszórók. Azon felül, hogy az átvitel lineáris marad hallgatási pozícióban, a szoba gerjesztése is irányfüggetlen marad (a magas ahogy beindul szinte tökéletesen terít és alatta sem lesz ez másképp), ami a jó térleképzéshez szükséges.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.03.06. 13:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
mzperx írta:
Nekem az volt a (mérési) tapasztalatom, hogy a 0, 30 és 60 fokban mért közeli átvitelek átlaga fog kijönni hallgatási pozícióban is.

.. fog kijönni ...
Ezt ha tudnád méréssel is megmutatni?
A szoba egy "jól kezel" akusztikával 200Hz alatt nagyon sokat módosít az optimális hallgató pozícióban is. Olyan pont helységben nem létezik, amiben nulla hatása van az éllóhullámoknak, fal reflexióknak. Azok mindig jelen vannak, hatásuk mértékét lehet csökkenteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.03.06. 15:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
istvan01 írta:
Ezt ha tudnád méréssel is megmutatni?
Megkeresem, asszem egy Peerless NE123W kapcsán méregettem ilyesmit. Járt nálam Genelec 8040 vagy 8050 is és közel bújva hozzá amennyire jó volt, a zengő nappaliban a közepe annyire nem volt attraktív. Ennek mérése is mutatta a váltás alatti "kiüresedést"...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ScanSpeak 18w8531
HozzászólásElküldve: 2023.03.06. 21:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Majdnem jól emlékeztem, nem Peerles hanem ATC dóm mérését dokumentáltam. A 20cm-ről lőtt átvitelek:
Csatolmány:
ATC_Midrange_FrequencyResponse_0_30_60+THD.jpg
ATC_Midrange_FrequencyResponse_0_30_60+THD.jpg [ 629.99 KiB | Megtekintve 3706 alkalommal. ]

Holmimplulsban összeadtam és megfelelően lejebb toltam a fenti 0,30,60 fokos átviteleket, ebből lett az átlag (zöld), ami eléggé együtt fut a hallgatási pozícióban mért átvitellel (piros).
Csatolmány:
Hallgatási_vs_0+30+60-átlag.jpg
Hallgatási_vs_0+30+60-átlag.jpg [ 412.35 KiB | Megtekintve 3706 alkalommal. ]

Másik érdekesség a Genelec 8050, nem simított mérés 20cm-ről, nem rossz :):
Csatolmány:
Genelec 20cm BassTilt=-4dB.jpg
Genelec 20cm BassTilt=-4dB.jpg [ 601.95 KiB | Megtekintve 3706 alkalommal. ]

Ugyanez a doboz ugyanazokkal a jumper beállításokkal hallgatási pozícióban összehasonlítva a 2,2kHz-en váltott W15CY közepekkel + T29CF002 magassal:
Csatolmány:
Genelec_vs_MySystem.jpg
Genelec_vs_MySystem.jpg [ 497.19 KiB | Megtekintve 3706 alkalommal. ]

A Genelec gyári mérése, 8" mélyközép 1.8kHz-nél váltva, váltás alatt már nem jól terit, viszont ehhez van a WG is optimalizálva.
Csatolmány:
Genelec_vs_MySystem.jpg
Genelec_vs_MySystem.jpg [ 497.19 KiB | Megtekintve 3706 alkalommal. ]


Csatolmányok:
8050A_2_2_Horizontal_off_axis_0_60_cmyk_new_coated_PNG.png
8050A_2_2_Horizontal_off_axis_0_60_cmyk_new_coated_PNG.png [ 44.66 KiB | Megtekintve 3706 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség