audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.30. 19:02

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 59 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2022.07.13. 20:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
SZVSZ kár lenne ennél többet költeni...
Csatolmány:
B&C 15CL76_100L_Fb=39,5Hz_Rg=2R.jpg
B&C 15CL76_100L_Fb=39,5Hz_Rg=2R.jpg [ 60.64 KiB | Megtekintve 4924 alkalommal. ]


http://www.bcspeakers.hu/BC-15CL76-15-es-melysugarzo

https://bcspeakers.com/en/products/lf-d ... 0/8/15cl76


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2022.07.15. 14:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
108 grammos az a mozgótömeg és nem állítható az érzékenysége...
A két nagyérzékenységű ezt kb a feléből (58 és 64g ha jól emlékszem) megoldja, de lehet ellenérvelni a töredék árral, meg a jóval kevesebb literrel.

Ha egy nagy lavórnyi mély kiegészítő hangszóróban gondolkodik az ember, akkor a fő hangszórónak jobb választás a 16 centis, vagy érdemes még így is a 20 centist választani?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2022.07.15. 22:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
...ezt a városi audio legendát a könnyű membránról nem kellene erőltetni...
https://purifi-audio.com/2019/12/10/a-f ... r-does-it/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2022.07.15. 22:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Mi a kiindulási pont, mit szeretnél, nagy hangerőt (mekkorát, hová), mély basszust, kicsi torzítást, kicsi térfogatot, nagy érzékenységet, korrekt sztereo teret, vagy mindegy, milyen az autó, csak piros legyen és közös nyomócsöves (persze csakis trióda)?
A hangszórókról és hangsugárzókról megadott adatok gyakran nem igazak, a kiegyenlített átvitel érdekében muszáj az érzékenységet csökkenteni, elég sok negyed meg fél igazság van a neten, mégtöbb hazugság és hülyeség.
Ha kis erősítőd van, mondjuk 8 watt, az egy 94dB/m/W érzékenységű hangszórón is csak 103dB/1W nyújt, ami szobában 2,5m-ről uszkve 100dB hangnyomást ad, amit csak a zenei rövid csúcsokban lehet úgymond "kihasználni", ez sokféle zenénél elegendő, de vonyítós gitáros rockon meg sakál-metálon -no meg Wagneren és Csajkovszkij szimfónián ölég harmatos.
94dB/m/W és felett 50Hz-es átvitelű rendszert (azaz az 50Hz még a -1,5dB szinten van) építeni nem egyszerű feladat, különösen ha nincs elég hely a szobában 2 plusz kvázi komódnak.
Ha a kinézett vágyott hangszóród 1 wattra a saját működési tartományában nem tud -50dB vagy kisebb THD torzítást, akkor sűrgősen felejtsd el, mert nem lesz elég jó a felbontása, kidobott zsé.
Ha meg azt mondod, nem számít se ez, se az, akkor meg bocs, hogy elő mertem fordulni :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2022.07.16. 00:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez a 8w nagyon be van nálad akadva ... Na, akkor leírom még egyszer, hátha most átmegy, hogy 20w-os SE erősítőm van, nem 8w-os! A kimenő ellenállását még nem mértem meg, mert eddig nem nagyon érdekelt. A kimenő trafó szekunder ohmos része 0,1 Ohm környéke, de a csőből származó részt nem ismerem.

Hogy mit szeretnék és milyen kompromisszumokra vagyok hajlandó?
Ami leginkább megközelíti az izlésemet, azok az Audio Note (lehet hányni a kereszteket, hogy távozz tőlem Sátán!) E dobozai. De nem a sarokba állítva használom őket. Szeretnék beléjük egy kicsit több mélyet és mély artikulációt. Egy olyan frekvencia balansszal már megelégednék, amilyen pl a Spendor SP100-nak van, de hosszú távon nem tudom elviselni azt a hangkaraktert, amit MINDEN polipropilén, bextrén, bármilyen műanyag membrántól hallok, legyen akár 8 számjegyű árcédula rajta. Tetszik a szélessávúak egységessége, de a korlátoltságuk meg nagyon nem. Alul-felül kiegészítve viszont el tudom képzelni, hogy jó lehet. Ja és ne felejtsem el, hogy az első igazi hangélményem egy 50-60-as évek beli csöves rádió megszólalása volt, SE, field coil, mit is kívánhat még az ember? :lol: Általános iskolásként kijojóztam, hogy a mono kazettás magnómat hova kell kötnöm, hogy a csöves rádió erősítse! Az volt a Kánaán - amíg ki nem nőttem a mono magnót.
Nagyjából kiszámoltam, hogy egy kb brutto 150-160 literes dobozméretet még tudnék tolerálni.
A field coil-ságot meg azért is nagyon preferálom, mivel nekem sose lesz olyan profi mérőparkom, széles tapasztalatom, amivel bármiket össze tudnék illeszteni, a beállítható érzékenység pedig egy olyan plusz szabadsági fok, ami segíti a szegény amatőrt a céljai könnyebb elérésében. Plusz számomra hihetőnek tűnő emberek is hisznek a FC-okban.

Nem hiszem, hogy bármelyik FC hangszóróról tudnék torzítási értékeket beszerezni. Max ha veszek valamelyikből, akkor elviszem megmérni valakihez, aki bevállalja. Oszt jól kiderülhetnek a dolgok. (későn...)

A városi legendákról meg csak annyit, hogy: "nem értem ezt a csöves hype-ot, itt ez a 0,0001% torzítású modern, félvezetős erősítő, ilyen alacsony torzítással tökéletesen zenél". Aztán meg a valóság valami teljesen más.

Ha már leltározunk, akkor megemlítem még, hogy szeretem néha (mindig) hangosan zúzni, nem nem rock, inkább félmodern elektronikus zenével és a jobban felvett klasszikusok is szokták az ablakokat mozgatni, kedvenceim a Chesky ősi felvételek modern kiadásban. A szomszéd dupla tégla falon keresztül is hall belőlük valamit.

Hallgatóhely: 5*5,5*3,2m, relatíve sok bútorral, de vannak nagyobb üresen hagyott fal felületek


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2022.07.18. 08:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Barth Ida írta:
...Ami leginkább megközelíti az izlésemet, azok az Audio Note (lehet hányni a kereszteket, hogy távozz tőlem Sátán!) E dobozai. De nem a sarokba állítva használom őket. Szeretnék beléjük egy kicsit több mélyet és mély artikulációt....
Amennyiben az AN doboz a felső mélytartománytól kezdve megfelelő , akkor egy másféle megközlítés: aktív hangváltás
- a SE elé betenni egy felüláteresztő szűrőt 80-150Hz törésponttal ( ez lehet teljesen passzív is ). Ez mellesleg jótékonyan ( :?: ) csökkenti az AN torzítását.
- oldalanként 1-1 szub(basszus) sugárzó félvezetős meghajtással: sokféle megoldás lehetséges, gyári, de akár épített is:
Ez esetben talán a zárt dobozokra jellemző enyhén eső frekvenciaválaszt kellene megcélozni. Két tényezővel lehetne még ( a meredek váltáson kívül ) elérni a - valószínűleg - alapvető elvárásként felmerülő "gyors" mélyhangok illúzióját:
- a mély hangdogoz a szokásostól eltérően túlcsillapítható belül ( akusztikus mocsár )
- a doboz mechanikusan különálló mivolta miatt bizonyos korlátok között szabadon elhelyezhető: pl. elemelhető a padlótól, megkereshető a legideálisabb sugárzási helyzet magasságban is. ( ez rendkívül sokat számíthat )
Pl. ha igazán mély-, emellett csontig hatoló mélyhangokat is szeretnénk ünnepnapokon, és ragaszkodunk az oldalankén 1db 40cm-es hangszóróhoz, akkor pl. a SB42FHCL75-6 ( https://sbacoustics.com/product/15in-sb42fhcl75-6/ ) elég jó tudna lenni 100L-ben. 20Hz-től fölfelé már 500W-tal terhelhető akusztikusan, 30Hz-en 110dB fölötti hangnyomást tud Xmax(lin)-on belül.
A váltást viszont mindenképp be kellene állítani és mérni a helyszínen mérésekkel....bár értelmezhető hangsugárzót sem lehet építeni mérőpark/sok-sok mérés nélkül...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2022.12.22. 15:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Megérte várni az új Supravox 380EXC hangszórókra :o
Pont jó irányba fejlesztettek ...


Csatolmányok:
385EXC_12v.jpg
385EXC_12v.jpg [ 333.09 KiB | Megtekintve 3384 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2023.11.12. 16:45 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Patrik96,
Írtam PÜ-t a fejleményekről.
üdv, BG


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3 utas - field coil hangszórókkal
HozzászólásElküldve: 2024.03.30. 21:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Mérés: Supravox 380EXC / Beyma 15LX60V2 :
https://josephcrowe.com/blogs/news/15-b ... rn-no-2095


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 59 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség