audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:07

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.03. 21:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.26. 07:41
Hozzászólások: 12
Sziasztok!

Szeretnék megjavítani egy régi, papír membrános hangszórót. Úgy hallottam, hogy kell hozzá valamilyen szilikonos ragasztó (milyet ajánlanátok, milyen típusra érdemes rámenni?) meg egy "contact cement" nevű dolog (ami állítólag valami szintetikus gumiszerű anyag, amit a peremeknél szoktak használni), ennek mi a magyar neve?

Köszi!
András


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 00:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Szia!
A Contact cement az a pattex, meg hasonlo kontaktragszto angol neve. Sokan hasznaljak megkemenyedett papir- es textil peremek lagyitasahoz. NE TEDD! Visszafordithatatlanul elrontod sajnos vele a legtobbszor potolhatatlan peremet (tapasztalatbol beszelek). Ugyanis a kontaktragaszto az "urban legend" ellenere heteken, vagy akar napokon belul megkemenyedik. Ezzel sajnos azt ered el, hogy a hangszoro rezonanciafrekvenciaja meg az eddiginel is magasabb lesz, az erzekenyseg roszabb lesz es a hangszoro karosodasa nelkul nem tudod eltavolitani a "tuningot".

Ami meg roszabb otlet, de szinten kering az interneten, az a textilperem fekolajjal valo bekenese, ami szep lassan beeszi magat a mebranba is, lassan feloldva azt (igy jutottam hozza potom penzert 12"-os AlNiCo fostex hangszorohoz, amit a gazdaja szetjavitott).

Ami mukodne, az sajnos nem igazan beszerezheto halando emberek szamara, mindenestre annyit tudok, hogy butilkaucsuk-monomer az alapja, valoszinuleg diklormetan oldoszerrel es egyeb adalekokkal. Ha van kozottunk kemikus, esetleg szolhatna par szot ebben a temaban.

Ha repedes van a membranban, a legtobb amit tehetsz, hogy retegeire szedett, NEM illatositott, klorozatlan papirzsebkendot kivagsz kicsivel nagyobbra a repedesnel, es nagyon keves, desztillalt higitott faragagasztoval nedvesitve rateszed ket oldalrol a repedesre.

Ha papirbol van a perem, repedes javitasara ez a modszer korlatozottan alkalmas.

Ha textil a perem, akkor sajnos nem sok mindent tudsz tenni veszelyes anyagok hasznalata nelkul.

Amugy hangszorokeszitesnel legtobbszor hasznalt ragasztok:
-2 komponensu epoxy (lengocseve kozpontosito pillehez, illetve membranhoz ragasztasa)
-PVA, azaz polivinilacetat, leanykori neven faragaszto (membran peremhez valo rogzitese)
-cianoakrilat, azaz pillanatragaszto, altalaban fekete gumiadalekkal (porvedo sapka, illetve kivezetesek rogzitese)

Ha valaki nagyobb tudor, kerem javitson ki, az a legjobb, ha sokan hozzaszolnak.

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 02:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
OFF
Idézet:
Szeretnék megjavítani egy régi, papír membrános hangszórót.
Érdekes módon nincs sem az akusztika, sem az alkatrészek oldalon hangszórók-al foglalkozó rovat. :( Elvileg ez egy HIGEND fórum, és a legproblémásabb elem -mintha nem is létezne.
ON. Membrán-membránszél kosár ragasztása. Szilikon felejtős. Vettem 1 pár minimaxot, a habszél szilikonnal volt "ragasztva"' Simán elvált a papírtól is, meg a habperemtől is, meg az alu kosártól is..Nem erre találták ki. Egyre több az önjelölt "javító". Jobb a vizes bázisú bármilyen diszpeziós ragasztó, az a membránt biztosan ragasztja, és a kosárhoz is tapad. Mindenek királya továbbra is PALMATEX, csak jól kell alkalmazni.
Lengőcséve beragasztásához, készítéséhez NEM gyors kötésű műgyanta. 10-20 perces.
Porvédő beragasztásához Tecnokol, vagy bármilyen később oldható ragasztó.
Membránszél. H2000-nél bármlyen kapható. Vegyél kezedbe egy kínait, Sal-t,stb meg egy általuk forgalmazottat. Ég és föld.
Idézet:
Szeretnék megjavítani egy régi, papír membrános hangszórót.
Amúgy egy lényeges infó hiányzik: Mi a hibája?? 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 14:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Ahogy FordPerfect is irta en is sajnalom, hogy nincs nagyon szo a forumon (igazabol semmilyen forumon) a hangszorok lelki vilagarol. Nekem semmi anyagi hasznom nincs hangszoro javitas/keszites korben, ezert azt a keveset, amit tudok, szivesen megosztom barkivel. Viszont az az erzesem, hogy a hangszorok belvilaga valamifele fekete magiakent van szamontartva, ezert a hozzaertok (a felreertes elkerulese vegett, en NEM tartom magam hozzaertonek) mintegy alkimista titkolozassal viszik a sirba tudasukat, nehogy valaki rajojjon a "titok"-ra.
Erdekes modon az audio technika tobbi resze manapsag mar 90%-ban "open source", nem igazan megy a titkolozas.

Ezert is tisztelendo pl. dys-cus kollega munkassaga, mert ugy csepegteti (anyagi erdekei ellenere) az infokat, hogy az elkotelezettebbek rajohetnek, ha nem is az O "titkara", de egy sajat "titokra"

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 17:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.26. 07:41
Hozzászólások: 12
Köszi szépen a tippeket és a fejtágítást!

A hiba tényleg kimaradt: egy elég csúnya szakadásról van szó amúgy (képeket csatoltam). Valaki az elmúlt pár évtizedben próbált segíteni rajta csak ő nem jutott el odáig, hogy megkérdezze valakitől, hogyan is kell/kellene nekiállni. Ezt a papírzsebkendős módszert ismertem amúgy, csak nem voltam benne biztos, hogy milyen ragasztót érdemes venni vagy hogy egyáltalán jó technika-e.

Köszönöm még egyszer!


Csatolmányok:
IMG_1732.JPG
IMG_1732.JPG [ 341.87 KiB | Megtekintve 29536 alkalommal. ]
IMG_1731.JPG
IMG_1731.JPG [ 331.77 KiB | Megtekintve 29536 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 18:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Szia!
Ez egy tipikus hiba regi papirhangszoroknal. Termeszetesen nem tokeletes megoldas a papirzsepi, de ha a membran potolhatatlan, ez az egyetlen hazilagos lehetoseg. Ha nagyon ertekes a hangszoro, inkabb profira biznam (en sajnos nem tudok ajanlani senkit, mert nem otthon elek, de a tobbiek szerinten tudnak ajanlani megbizhato szakit).

-------------------------Ha Te akarod csinalni-----------------------------------

Ez a video eleg jol demonstralja a papirzsepis technikat:
https://www.youtube.com/watch?v=hSbTbuZ-55Q

Par megjegyzes:
-A faragasztot erdemes kb. 2:1 aranyban (2 ragi 1 viz), kb. tejszin allagura higitani. Igy nem olyan gyorsan szarad, nyugodtabban tudsz dolgozni, kevesebb is eleg, tehat kevesbe noveled a membran tomeget. Az a jo ragaszto, ami nem kokemenyre szarad, flexibilisebb marad. Egy jo minosegu, puha ecsetet hasznalva tudod felhordani a ragasztot.
Hasznalat utan bo vizzel, majd glicerines szappannal tudod mosni az ecsetet.
-Szerintem ne hasznalj festek-spray-t szinezesre, mint a videoban! Ha nem latszik, akkor szerintem hagyd ugy, vagy ha muszaly szinezni, OVATOSAN alkoholos filccel, pontozva, mint a regi matrix-nyomtato, nagyon vekony retegben, amig eppenhogy befedi a zsepit.

Egy kerdes: ha ovatosan megkopogtatod a peremet egy ceruza lapos vegevel gumiszeru, vagy inkabb kemeny a bevonat?
Ha gumiszeru, akkor azon a kis reszen (de csak ott!) palmatex-el lehet javitani.
Ha kemenyebb, akkor egy nagyon keves higitatlan faragasztoval tehetsz egy pottyot ra.

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 22:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.26. 07:41
Hozzászólások: 12
Köszi a plusz tippeket. Én is végignéztem pár videót. Nem igazából különösebben értékes hangszóró, egy régi Goodmans Audiom 12-P, de annyit megér hogy megjavítsam ha már megvan. Nem gumiszerű a perem, hanem inkább keményebb kicsit műanyag szerű, szilárdabb anyag.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 00:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nem rossz a videó, de én próbálnám első körben a szakadt részeket egymáshoz igazítani, és HÁTULRÓL ragasztanám meg a membránt ilyen zsebkendős technikával, ha a kosár engedi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 12:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
A videó olyan, amilyen, még lehet jó is-de ez a gány munka?!Borzalom!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 13:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
nakamihály írta:
A videó olyan, amilyen, még lehet jó is-de ez a gány munka?!Borzalom!


Mire gondolsz? A videot csak a technika vizualizalasa vegett linkeltem. Lehet szebben, jobban is dolgozni. Ha viszont jobb tecnikat tudsz ajanlani potolhatatlan membranok javitasara, kerlek ne tartsd vissza magad, az a legjobb, ha mindenki beszamol rola, mi valt be a legjobban.

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 13:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
FordPrefect írta:
Nem rossz a videó, de én próbálnám első körben a szakadt részeket egymáshoz igazítani, és HÁTULRÓL ragasztanám meg a membránt ilyen zsebkendős technikával, ha a kosár engedi.


Ez egy nagyon jo otlet, ha hatul nem is sikerul olyan jol, elol mar igazitva van a repedes. Viszont nehezkes a jo pozicioban tartani a membrant, ha pedig az egyik oldalon teljesen megszarad a ragaszto, akkor a masik oldalon mar nem fog ragadni, ha atitatodik a membran.
A PVA, ha egyszer megszarad, vizzel mar nem oldhato.

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.06. 11:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Én cipőipari ragasztót használtam és méteráru boltban kapható fátyolszerű anyagot.A ragasztó valami pur lehetett,mert nem itta be a vékony papírmembrán annyira, hogy átüssön,viszont erősen tartott, nagy mechanikai igénybe vételre tervezték,nem keményedett meg.A fátyol mivel összevissza szálakból áll, erős tartású minden irányba,mégis képlékeny, a ragasztóval átitatható, így egy bármilyen formájúra alakítható vékony,könnyű és erős réteget adtak együtt.Ez jól jön a membrán szél és a merevítő redőknél is.Teljes száradás után már nem ragadt a felület.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 12:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.26. 07:41
Hozzászólások: 12
Túl vagyok a műtéten. Szerintem ahhoz képest hogy először csináltam, szerintem nem lett olyan rossz. Kíváncsi vagyok mennyit változott a hangja a másik háromhoz képest. Végül oldalanként két réteget raktam fel, mivel egyet túl gyengének éreztem. Viszont az jó hír, hogy teljesen megőrizte a rugalmasságát a papír.


Csatolmányok:
Magyarázat: Ilyen volt egy réteg után.
IMG_1752.JPG
IMG_1752.JPG [ 389.83 KiB | Megtekintve 29377 alkalommal. ]
Magyarázat: Végleges.
IMG_1762.JPG
IMG_1762.JPG [ 437.85 KiB | Megtekintve 29377 alkalommal. ]
Magyarázat: Végleges.
IMG_1764.JPG
IMG_1764.JPG [ 373.69 KiB | Megtekintve 29377 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 15:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Szia! Akkor sikerult. Gratulalok! Szerinten teljesen jo lett (nekem nagyon csunya volt az elso probalkozas)! Legkozelebb probalkozhatsz esetleg kevesebb ragasztoval, bar ez a szituaciotol is fugg.
Kivancsi vagyok a meghallgatasos tapasztalatra is! Nincs esetleg meromikrofonod? Az se baj, ha nem kalibralt, gitarhangszoroknal nem a frekvenciamenet a lenyeg (HIFI ertelemben). Mar az is nagyon erdekes lenne, ha csak osszehasonlitas keppen a harom hangszoro mereset egymas mellett lehetne latni.

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gitárhangszóró javítás
HozzászólásElküldve: 2015.03.09. 19:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.26. 07:41
Hozzászólások: 12
Orgon írta:
Szia! Akkor sikerult. Gratulalok! Szerinten teljesen jo lett (nekem nagyon csunya volt az elso probalkozas)! Legkozelebb probalkozhatsz esetleg kevesebb ragasztoval, bar ez a szituaciotol is fugg.
Kivancsi vagyok a meghallgatasos tapasztalatra is! Nincs esetleg meromikrofonod? Az se baj, ha nem kalibralt, gitarhangszoroknal nem a frekvenciamenet a lenyeg (HIFI ertelemben). Mar az is nagyon erdekes lenne, ha csak osszehasonlitas keppen a harom hangszoro mereset egymas mellett lehetne latni.

Udv. Orgon


Sajnos nincsen semmilyen ilyen mérőműszerem viszont ma volt lehetőségem kipróbálni egymás után a kettőt. Nem tapasztaltam közöttünk igazán különbséget. Lehet hifinél kijönne a differencia, de egy gitárerősítő (és ezen belül hangszóró) úgy is sokkal hamarabb levágja a frekvenciákat. Talán ezért is terjed el el ennyire a régi gitárhangszórók között ez a fajta javítási módszer.

Csináltam is róla egy kis videót - persze nem teljesen reprezentatív. http://youtu.be/tpQEn6CsQ4k


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség