audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 09:18

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.06.14. 15:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.18. 10:28
Hozzászólások: 9
Eme két hangdoboz titkaira keresném ötleteiteket, illetve tippjeiteket!

Csatolmány:
bang & olufsen.jpg
bang & olufsen.jpg [ 92.04 KiB | Megtekintve 37834 alkalommal. ]

Ő a Bang & Olufsen az a hangfala ami az elhelyezett légtérben szinte mindenhol ugyanolyan hangreprodukcióval, rendelkezik. Tehát a szoba minden szegletében ugyanúgy szól? Hogyan?
Ennyit tudtam meg róla :
A manager magazin összeállításában szereplő hangfalak mögött ezek árban tízmilliókkal alulmaradnak, ám Regős hangsúlyozza: nem a high-end kategóriát forgalmazzák, hanem a luxust. Szerinte ebben rejlik cégének üzleti sikere is. Legdrágább hangfaluk jelenleg hatmillió forintért rendelhető. A kerek formájú BeoLab 5 nyugodtan sorolható az „igen érdekes” kategóriába: két alumíniumlemez fogja össze a kis akusztikus lencséket, amelyek közepes és magas frekvenciákat (20–20 000 Hz) sugároznak körbe a szobában. Ez azt jelenti, bárhová is ül, a legjobbat fogja hallani. Ehhez meg kell érinteni a hangszóró tetejét, és megjelenik egy kis mikrofon, amely felméri a szoba akusztikai tulajdonságait, vagyis akusztikai térképet készít az adott helyiségről. Így pontosan úgy jönnek elő a hangok, ahogy a hangmérnök létrehozta azokat a felvételkor. Így könnyedén tör elő a 61 kilós alumíniumszövet „szerkezetből” 2500 watt kristálytiszta digitális erősítés.

De ez anyi mintha azt mondanák, igen ebben a porsche-ban van cd-játszó, kormány meg egy benzin motor és azért ilyen fa...a!

Csatolmány:
mbl101extreme.jpg
mbl101extreme.jpg [ 71.01 KiB | Megtekintve 37834 alkalommal. ]

Rajta MEG mi a pö...m az amiért 30millán felett kel fizetni.
Ami a harmincmillió forint feletti kategóriát illeti, feltétlenül idesorolandó a három évtizede a piacon lévő MBL high-end termékei közül a 101 X-treme hangsugárzó, amely egy éve debütált a Las Vegas-i szakkiállításon, ám hivatalosan csak az idén, a CES 2008-on mutatták be.

A nyolcvankilós hangfal megjelenése sem mindennapi, mondhatni a nyolcvanas évek steampunkos korszakát idézi, melynek eredete a XIX. századra, Verne fantáziakorára tekint vissza. A húsz centi híján két méter magas hangfal két egyedi fejlesztésű, vibráló, egymással függőlegesen szembeállított, különleges formájú hangszórójából dől a 36 milliós hang. Ami az anyagfelhasználást illeti, van benne akril, alumínium és fa. Az agyat rázó basszusokért a különálló tornyokba épített, 4–4 db, 30 cm átmérőjű hangszóró felel. A már valóban szuperluxus kategóriájú hangfalakat úgy tervezték, hogy a hangot a kör minden irányába egyforma minőségben sugározzák; a rajongók bizonyára örülnek a 31 Hz-től 50 kHz-ig terjedő hangtartománynak.

Írják: " különleges fomájú hangszuórókból, áll , mintha ez a cipő különleges gumiból készült, pl. Jeep ponyva!
Szóbval ez két rejtély érdekelne de nagyon!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.14. 15:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tovuhabohu. Főleg ha a menedzser magazin írta. Pénzhajhász monofonikus gondolkodású sík hülyéknek mindent el lehet adni. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.14. 15:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.18. 10:28
Hozzászólások: 9
Azért kérdezem mi lehet a Bang & Olufsen müködése , mivel volt szerencsém hallani , és igazából, lehet, hogy a B&W Nautilus nem sokkal jobb. Az is hozzá tartozik, hogy egy milkás magánemberkénél hallottam, hogy hogyan az mindegy, szakmai szerencse! Annyi pénzt nem ér amenyit mondanak érte, meg szívem szerint még 80 ropiba talán elvinném, de a mostani lakhelyemen tény , hogy nagyon jól megállná a helyét!
Amúgy igazad van a Manager magazinnal szemben, de az MBL -ről olvastam már nagyon régen angol nyelvű hifi choice-ban is!
Hasonló elvű müködéssel berendezett dobozát. A Planar dobozokkal túl sok nyűg van ha ezekkel még több lenne akkor ezt is elvetném, nincs szükségem új hangfalakra, meg ilyenek van elég hifi rendszerem amik audifülüek, úgyhogy csak a kíváncsisság vezérel!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.14. 20:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.10. 16:50
Hozzászólások: 14
Helló!

Az űrbázishoz hasonlító doboz csodák is egyszerűek.
Kiépítéséből egy 3utas rendszerre következtetek.
A csonka kúp testben nyílván egy nagy átmérőjű hangszóró dolgozik a padlóra, mint a legtöbb házimozi subwoofer-jében.
A közép és magas hangszórókat is vízszintesen szerelték a hangvető „tányérok” közé, ami biztosítja az úgynevezett körsugárzást
A tányérok kissé tört kúposak, ami a hangszóróból érkező hullámokat reflektálja vízszintesen köralakban, de ezt is csak egy bizonyos függőleges nyílásszögig tudja biztosítani.
A hangvető tányérok a „kúpos diffúzorok” a hangszóró központi tengelyében, megfelelő távolságban helyezkednek el.
Leegyszerűsítve ilyen összeállításban működik az űrbázis doboz.

Lejjebb a strandlabdás páros csoda, (Biegeschwinger) pedig hasonlóan működik mint egy lengőtekercses hangszóró, csak fel cikkelyezték a membránt és ezeknek a szirom képződményeknek a végeit összefogták, mely után egy fix pontra rögzítettek.
A hangszóró kosarat el is dobhatjuk és csak a lengőtekercses részt rögzítsük a mágnes testtel együtt, hogy a le-föl járó tekercsünk a szirmok alját tudja rángatni.
Miután megvan a szirmoknak a találkozási végpontjainak megfelelő távolsága és tartó szerkezete, így már csak a szirmok hermetikus rugalmas összezárását kellett megoldani és így lett egy hajlító szegmensekkel működő elektró dinamikus hangszórónk.
Egy német fordítóban a Biegeschwinger: U-csöves.
(Remélem nem bántottam meg senkit a hasonlításaimmal: strandlabda; űrbázis; tányér.
Ez nem ócsárolási szándék! Hanem egyszerűsítésnek szántam a magyarázatban.)

Üdv: Árpád


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.15. 15:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.18. 10:28
Hozzászólások: 9
Találó neek engem nem bántottál meg az biztos, de ha bizonyos dőlésfokig, dolgozik tányérban lévő hangkeltő, akkor miért van az, hogy majdnem minden magasságban úgyanúgy szól, fent leírtam, hogy szakmámból adódóan amit most nem nevezek meg, de jelen lehetem, jó helyen és jó időben, és személyes tapasztalatom az, hogy nagyon jó.
Nem vagyok nagy optimista, meg hiú, naív stb. de ezek nagyon jól szóltak.
Ahhoz képest , hogy szerintem a planar tervezései és hangjai sem nőnek fel egy nagyon komoly lengőtekercses hangfal hangjaihoz, sem. De kívételek erősítik a szabályokat.
igazából, majd ha hallom ,cybr, meg naki cuccait és mosolyodok rajtuk akkor majd változhat a véleményem de eddig nem, sikerült.
Elektrosztatikusban hallottam már Martin Logant, nem ájultam el. Viszont biztos vagyok abban, hogy a diy-esek elképzelhető, hogy jobbak!
Na de a lényeg a fenti két dög, ha valamlyen hang keltő van a tányérok között, a kép csalóka mert igazából a valóságban ezek ásabak, az alsó réz a lefelé sugárzott bass az értve, van még a közép, és a magas, meg elképzelhető, hogy a super magas is. rendszerük dóm, vagy knusz, ribbon, passz!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.16. 01:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A Bang&Oluffsen hangsugárzó titkát elárulom:
-nagyon jó hangszórók
-nagyon jó beépített digitális erősítő, digitális hangprocesszorral
-a szoba akusztikájához igazodó frekvenciamenet automatikus beállítása, saját mikrofonos mérés alapján
-teljesen más, szokatlan tér, hangkép a körsugárzásnak köszönhetően (van, aki ezt nem pártolja a sok visszaverődés miatt)
-hihetetlen nagy fejlesztőmunka
-és még sorolhatnám... :)

A Biegeschwinger (hajlító-rezgő) hangszóró szintén körbe sugároz, ennek a hagyományos, membrános hangszóróktól eltérő rezgési tulajdonságai vannak.
Raksai! A közép, és magas szekció tudtommal nem zár hermetikusan, de nem is kell.

A planárok is máshogy szólnak, mint a hagyományos hangsugárzók, mert általában dipólok, doboz nélküliek. Persze a legnagyobb erénye, hogy nagy felületen van meghajtva a membrán (ellentétben a lengőtekercsessel), ezért kevesebbet rezeg össze-vissza, emellett pihekönnyű is lehet, mert nem kell erősnek, merevnek lennie!
Eszméletlen jól tud szólni, DIY körökben nem csak a tere, a gyorsasága, részletessége, a hang tisztasága miatt szeretjük! Hanem azért, mert pár mágnesből, műanyag-és alufóliából, minden különösebb eszköz nélkül nagyon király, jólszólós hangszórót lehet készíteni... ;)
Próbálj meg otthon elektrodinamikus hangszórót csinálni, hááát elég nehéz, jót meg főleg! :D
További jó filózást! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.16. 05:35 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Nem mérném magam a B&O mérnökeihez, de mostanában valami hasonló dologgal foglalkozom az akusztikus tér kapcsán.
Mivel a mérés a hangfal pontjában történik, szerintem kamu a dolog.
Ha igaz akarna lenni egy picit is a hallgatói pozíció-független lesugárzás, akkor ott kellene mérni ahol a hallgató ül de a hangfal pontjában mérve ugyan mit tudhatunk meg arról a pontról amiben a hallgató tartózkodik.
A helyzet az, hogy a szoba minden köbcentiméterén mások a fázis és amplitudóviszonyok. Ezen a tényen alapszik a csendgenerátoros projectem.
Úgyhogy részemről ezt megvétózom, de aztán lehet hogy a B&O-nál átlépték a fizika határait is 6 milláért :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.16. 05:46 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Másfelől a direkt és nemdirekt sugárzással kapcsolatosan, van akinek bejön, van akinek nagyon, másokat meg ki lehet üldözni a világból vele.
Olvastam olyan beszámolót hifi magazinban ahol azt írták az MBL-ről hogy egyetlen erénye hogy egyáltalán működik. Mások meg istenítik, én nem hallottam még.
De hallottam Shahinian Diapassont és obelisket, valamint egy magyar gyártó Enigma hangfalát, utóbbi járt is nálam.
Szerintem ezek másként közelítenek a zenéhez, nem annak pontos térbeliségére törekszenek, hanem annak hangulati elemeit ragadják meg.
Én elvagyok mindkettővel, de erősen beállítottság függő lehet hogy kinek melyik jön be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.16. 19:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.10. 16:50
Hozzászólások: 14
Siege!
Köszi az útba igazítást
Igen, elnéztem. közép és maga tartomány nem igényel annyira hermetikus bezárást, valószínű hogy ez úgy is van megépítve.
Biegeschwinger valóban hajlító-rezgő műszaki fordításban.

Otlm!
Végre aki jól átlátja az akusztikát.
Bennem is felmerült ennek a mérésnek a fogyatékossága.
Szuper!

Valahogy én is jobban hiszek egy jól megtervezett lengőtekercses hangdoboz rendszerben, de éppen azért foglalkozom a másik témában, hogy közelebb kerüljek a planárokhoz, ribbonokhoz is. Addig nem tudok véleményt nyilvánítani, amíg nem halagatok meg más konstrukciókat.
A Cyberpalko-t ismerem személyesen és általa lesz lehetőségem meghallgatni más rendszereket, amit nagyon kíváncsian fogok fülelni!
Kérlek, segítsetek bemutatni, elmagyarázni ezt a DIY micsodát, hogy mi is ez!
Köszönöm előre is!

Üdv: Árpád


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.18. 11:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szia Raksai!
Nem tudom más hogyan vélekedik a diy-ről,az én véleményem ez:
A Diy-es mindenekelőtt művész!Mindegy mit alkot,abba a valamibe beleteszi elméleti és gyakorlati tudását,de ellentétben néhány művésszel,nem magányos "harcos".Egy nagy csapat kételye és tudása van abban a produktumban,amit a tanulási folyamat végén megalkot.A végeredmény néha kielégítő számára,esetenként viszont véget nem érő elégedetlenség jelentkezik.A tökéletességre való törekvés a célja,sokszor bármi áron.

Én azért építgetek planár hangsugárzót,mert képesnek érzem magam a technikai dolgok kivitelezésére,remélem,hogy képes vagyok felnőni az elméleti dolgok elsajátításához,megértéséhez és bízom benne,hogy a hozzám hasonló emberektől elég segítséget kapok a célom eléréséhez.Természetesen tapasztalataimat,gondolataimat megosztom velük.
Továbbá mélyen felháborít a gusztustalan üzletpolitika,amelyek miatt egyes termékek ár érték viszonya minden,csak nem reális.
Azt mondom,adott pénzért gyakran már a tervezőasztalon jobb minőségű a készülő diy-es produktum,mint némely nem diy-es,vagy hasonló kategóriájú gyári cucc minősége töredék áron kivitelezhető.

Én azt mondom,nem érdekel engem az,hogy milyen az átvitele az általam épített(vagy bármely más) hangsugárzónak süketszobában mérve.Szép átvitel papíron,hazaviszed,aztán ott összeomlik az egész a szoba akusztikai sajátosságai miatt.Az a lényeg,hogy a szobámban zenélő hangusugárzóból a fotelemben olyan hangot halljak,ami teljes mértékben kielégíti igényemet és megnyugvással tölt el.
Ha majd egyszer eljutok idáig,valószínüleg ez lesz az első gondolatom:
Megcsináltuk Fiúk!
-számomra ez a Diy lényege.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.19. 21:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.10. 16:50
Hozzászólások: 14
Kedves Mihály!

Köszön a segítséget, csodálattal írtad le nekem!
Már értem mi is ez a Diy-es!
Gyakorlatilag, most én is részévé váltam ennek a dolognak, de sajnos még csak elméleti síkon.
Én több mint 10évvel ezelőtt építgettem intenzíven különféle doboz rendszereket és foglalkoztam hangszóró konstrukciókkal, ezért nem idegenek számomra a dinamikus hangszóróktól eltérő más felépítésű hangsugárzók sem.
Én boldogan és szívesen osztom meg veletek ami hasznos eszembe jut, természetesen ha megint belevágok valamilyen konstrukció építésébe, fejlesztésébe, akkor elsőként fogtok róla értesülni!

Nekem még teljesen hagyományos hangszórókkal kiépített dobozaim vannak, ami Bandpass kombináció három utas rendszer. (Szélesség37cm,k mélység42cm, magasság100cm.)
Minden műfajban hallgatok zenét és ezért lényeges nekem, hogy mindenevő legyen a hangszóró rendszer, de tudom ez nem igazán kivitelezhető.
A következő legfontosabb fejlesztésem a közép és magas hangok lennének, éppen ezért örülök, hogy ide vetett a sors!
A tiszta hangzást nagyon nehéz elérni, mert amiből építjük a levegő meghajtásához szükséges mechanizmust, szerkezetet annak saját fizikai tulajdonságai csak ront a helyzeten.
Főleg a tömeg fizika és mechanikai rezonanciák mindig jelen lesznek, legfeljebb a hallás képességünket fogja majd felülmúlni annyira, hogy tökéletesnek véljük azt.
A membrán fázis késései, tehetetlenségei mindig jelen lesznek, pl. a hegedű húrjainak légellenállását, gyorsaságát, hogyan tudja egy membrán lekövetni. Talán a szalag hangsugárzók közelítenek ehhez a tulajdonsághoz.
Szóval sok kérdés merül fel bennem, milyen rendszerrel érdemes kiegészíteni a frankó mélyeket és milyen hangszórót lehet házilag, úgy építeni, hogy az megállja a helyét a szobámban. Hmm a szobám? Akusztika? Hát igen, tele vagyunk fizikai jelenségekkel!
Na, nem bonyolítom itten magam tovább!
Ahogy írtad, nekem is az a lényeg: ne azt érezzem, hogy onnan a lyukból szólnak a hangok, hanem bejött egy zenekar a szobámba és előttem játszanak.
Én is átérzem az egésznek a lényegét, képes vagyok kivitelezni és megépíteni konstrukciókat, de egyenlőre várat magára a hangszóróim tovább fejlesztése is.
Köszönöm még egyszer a segítséget!
Nagyon rendes társaság állt itt össze ezen a fórumon!

Üdv: Árpád


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 08:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szia Árpád!

Azt hiszem,ha a maga valójában akarunk zenét hallgatni,legjobb oda menni,ahol éppen játszanak valamit élőben!Minden egyéb nem ugyanaz.
Egy több 10 millkás rendszer se tudja azt visszaadni,amit élőben hallassz,ezt a pénzt pedig érdemesebb inkább kiadni koncertekre,bármilyen stílusról is legyen szó(ebben már benne van a szép ruha-iskolaszleng-és a kóla,vagy épp egy cigányzenés vacsora ára is :D ).Néha megállok itt-ott,hallgatom kicsit az utcai zenészeket-pl. harmónikás a volt Moszkva téren-és ezután már nem igénylem az otthoni zenehallgatást!
Azért elgondolkodom azon,hogy miért nem terjedt el eddig a többsávos rendszer,hisz a digitális technika lehetővé tenné könnyűszerrel.Itt arra gondolok,hogy a régi idők 8,10 és ki tudja hány sávos stúdió szalagos magnóival rögzített mesterszalagokhoz hasonlóan a szetereó műsorok mellett lehetne olyan kiadványokat készíteni,amelyeken minden hangszer külön csatornán rögzített és ezeket külön erősítővel hajtott külön hangsugárzókon hallgathatnánk,ha akarnánk.Persze ez bonyolultabb lenne jóval,de az eredmény önmagáért beszélhetne!Itt is lennének ugyan megoldhatatlan problémák(nagyzenekari művek térleképzése,hogy mást ne említsek),de maga a zenei élmény egész más világ lenne.Olyan hangsugárzót használhatnál az egyes hangszerekhez,amilyet akarsz és amilyet enged a lehetőséged,de egy adott hangsugárzónak csak az adott hangszer hangjával kellene megküzdenie,nem pedig bábeli zűrzavarral.Mellesleg oda állíthatnád a szobádban a zenészeket,ahová csak akarod,a hegedűs csak neked húzhatná,míg mások távol maradnának.
Igaz az is,hogy a digitális technológiának köszönhetően búcsút mondhatnánk a fontos felharmonikusoknak,de akkor is összehasonlíthatatlanul más világot kapnánk.Ha elterjedne ez a gondolkodás,nem adnék esélyt a sztereónak ott,ahol nem muszály.
A jó társaságról csak annyit,hogy az nem magától jön,hanem ezesetben "mi" alakítjuk ki.A lényeg,hogy legyünk segítőkészek és befogadók minden apró ötlettel,tapasztalattal és egyébbel kapcsolatosan.Ez a mi(felnőttek)játszótere,gyarapítsuk és vigyázzunk rá!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 15:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.18. 10:28
Hozzászólások: 9
Nakának igaza van még szerencse , hogy sokmindent tőled tanultam, mikor még porbafingó koromban nálad üldögéltem sokat!
Maga az előadás lenyűgöző, de mi van ha szar a pro hangosítás? Előfordul sok zenei előadáson megfordultam, és kinek tetszik kinek nem, a legjobbat eddig Balaton sound-on azok a szinpadok, teraszok adták ahol én voltam, tehát ott voltam ahol tetszett illetve tudtam, hogy jó zene fog szólni.
A T-mobile teraszon valami iszonyat jó dolog szórta az ukázt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.02.11. 10:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Omnidirectional Speakers

https://www.youtube.com/watch?v=G5EMrFsT7V4#t=0.556937


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.28. 12:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 432
Erről hallott már valaki? Elég profinak tűnik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.01.14. 13:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.11.09. 14:17
Hozzászólások: 21
Csatahajókra szerelve már működik és félelmetes fegyver a Gauss ágyú.
No, de miként készíthetünk ugyanazon működési elv alapján hangszórót?


https://longkft.hu/audioblog/spg-z6-30-szubbasszus-hangszoro/


Csatolmányok:
SPG Z6-30 szubbasszus hangszoro_nyito.jpg
SPG Z6-30 szubbasszus hangszoro_nyito.jpg [ 197.11 KiB | Megtekintve 11919 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség