audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.20. 04:05

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2013.01.07. 22:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Ja és a képek:


Csatolmányok:
2.jpg
2.jpg [ 135.78 KiB | Megtekintve 35508 alkalommal. ]
1.jpg
1.jpg [ 503.49 KiB | Megtekintve 35508 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.14. 05:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szia!
Push pull neós közép panel?Betyár!Próbáltad már összerakni? ;)
Konkrét adatok kellenének:
-mágnesek konkrét tipusa a neók közül, mérete,elhelyezése,távolságuk
-hogyan fogod használni a panelt-állítva vagy fektetve lenne a hosszabbik oldala
-ragaszkodsz-e a drótos(főleg a három szálas)vezetőhöz
-milyen meredekségű váltóval akarod rendszerbe illeszteni majd a paneleket
-hogyan oldod meg a két mágnesblokk összefogatását
Tavaj kísérletezgettem ettől kisebb középpanelekkel,tapasztaltam érdekes dolgokat.A drótos vezetőmegoldást-főleg a 3 szálasat- én semmiképp nem alkalmaznám,több okból is..A mágnesblokkod eleve brutális hatásfokú,ezt érdemes lenne kihasználni.A panelszélesség az irányítottság miatt fontos.
A drót teljesítménye se biztos,hogy idővel elég lenne.A váltó meredeksége meg azért is fontos,mert nem mindegy,hogy a paneled a 300 Hz alatt mennyivel dolgozik majd le,mekkora szinteséssel.
Csak érdekességképpen:
Az általam összedobott alucsík vezetős kb 150x80 mm -es panel hangra a várakozáson jóval felül alakított,gyakorlatilag besz.rtam a hangján.A tied ettől csak jobb lehet!
Hajrá,jöhetnek az infók!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.14. 06:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Ja!-mivel középpanelről van szó,el lehetne gondolkodnod az öntapadós rézcsíkos vezetőn is.Minimum 3 vastagságban kapható(25,32,38 mikron),a kellő szélességűre vágható,hajtogatható,forrasztható.Nincs meddő ragasztóréteg.Az alunál nehezebb,a nagyobb vezetőtömeg miatt érzékenyebb is lehet(persze ez attól is függ,hogy végül is mennyi lesz az effektív felvitt tömeg és egyebek.Véknyabb csíkokban,több sorosan felragasztható mágnesközönként,a mágneses térerő sokkal jobban kihasználható.A magasakat (a tömeg miatt)jobban vágja,kisebb értékű tekercs alkalmazható előtte,.....

A panel alsófrekis átvitele is sarkallatos pont.Mondjuk a 6dB/o-s váltás mellett rendesen a 300 Hz alá dolgozik,ez a váltómeredekség függvényében változik.Ha nem elég széles a panel,akkor kevés lesz,ha túl széles,akkor pedig irányítani fog fent.A 4kHz-re szerintem jobb lenne a max 8-9 centis szélesség-egy erős push pull rendszerű hsz-nél elvileg talán ez a szélesség jó lehetne lazábbra engedett membránnal a 300 hz-re is.

A konstrukciónak brutál merevnek kell lennie,mert a legkisebb lazulás is a membrán rezójának változását okozza-ez nagyon zavaró tud lenni.Ha pedig nem sikerül eltalálni a két darab beállítását egyformán,akkor megette a fene.
................


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.14. 20:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Össze lett állítva, ilyen lett:


Csatolmányok:
5.jpg
5.jpg [ 205.06 KiB | Megtekintve 35459 alkalommal. ]
4.jpg
4.jpg [ 112.6 KiB | Megtekintve 35459 alkalommal. ]
3.jpg
3.jpg [ 145.3 KiB | Megtekintve 35459 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.14. 21:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
A mágnesek: NdFeB35 5x10x70 - 14db(2x7db)
elrendezése: 10mm széles mágnesek egymástól 15mm -re. Ezen a 15mm-en van a három rézdrót és az előlapon az ovális furatok.
A membrán anyaga: 0.01mm vastag háztartási sütőzacskó (hőálló, kevésbé nyúlik, nemtudom milyen anyag)
membrán mérete:220mmx140mm , a hajtott területe viszont csak: 160mmx70mm a közepén. Úgy gondoltam, hogy felesleges a teljes membránfelület meghajtása, mert a szélek felé úgyis csökken a hatásfoka a hajtóerőnek. Ez egy kicsit hasonlít a Manger hangszóróhoz, -ahol azért nagyon gondosan behangolták a rezonanciákat...

Az összeszereléstől én is féltem , de nem vészes. Minden alkatrészen van négy hatos furat (nagyon pontosan összefúrva!) és ezeken keresztül egyszerűen hatos menetes szárral összehúzattam a három darabot.(merthogy ugye taszítják egymást)

Első meghallgatásnál gondok voltak, mert nem mindenhol kentem be ragasztóval és ott csapkodta a fóliát a vezeték, ami elviselhetetlen hangot adott. Átkentem újból, gondosabban és így már hallgatható. Szóval: kicsi az érzékenysége. (azthiszem az a három szál drót kevés), sávhatárolt, ottvan azért nagyon a mély csak halkabban, és a magasak is kevesen vannak. Elsőre így nem nagyon hűltem el a hangzásától. Nem úgy mikor ribbont próbáltam. Lehet, hogy dobozba kéne rakni, bár ha mögé rakok valamit egyből elrontja azt a jó kis tranzparens hangját.
Gondolkoztam azon amit írtál, és nemtudom miért nem szereted a drótos megoldást. Ja, tényleg nekem 8.5 ohm-os lett.

Azthiszem mechanikailag eléggé stabil, de az biztos, hogy még rengeteg javítgatnivaló van rajta.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.14. 22:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Még biztosan fogok csinálni egy-két membránváltozatot, eredetileg csak 70x220 -ra akartam a membránméretet, a többi alkatrész is ehez készült, így most oldalra nagyon kilóg a membrán NYÁK - keret széle, amire parafa lemezt ragasztottam.
Valamilyen váltóval bekéne integrálni a kétutas kisdobozom középsávjába, aztán egy ribbon magasat kapna. A váltó kialakításában nemnagyon vagyok járatos kérnék segítséget ebben a témában.
A beméréséhez van egy hangnyomásmérőm, meg egy teszt CD különböző frekvenciákkal, de ha lesz időm kipróbálom az RMA- t.
Elméletileg a két hangszóró membránt meg fogom tudni egyformára csinálni. Aztán majd meglátjuk, hogyan sikerül. Ez a nyák- os feszítés szerintem nagyon megfelelő, stabil.
A két mágnessor egymástól 3mm-re van(a két nyákkeret összeragasztva, köztük a fólia, tehát ez egyben a távtartó is) + a taszítóerő okozta görbületből eredő távolság kb. 2-3mm(de csak középen)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 14:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Grinder!
Lapozz itten vissza, sokat írtam a drótos verzióról. Az enyém 350 Hz-től szól, de kicsit nagyobb is a felülete: 90X tízenvalahány centi, szintén NEO, és SE. Az biztos, hogy a 87dB-s mélysugárzóhoz le kellett butítani. A ragasztást ugyanúgy oldottam meg mint a gyárei. Ha ekkora planár elég lenne mint a tied, akkor ezt úgy készíteném el, mint a nyákot. Foto eljárással. Sok szép vékony vezetőt lehetne készíteni vele.Egy ekkora panelról ne várj csak 2k felett jelet. Váltóhoz ne is fogj, még nincs mérőmikid, meg szoftwered.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 16:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szia Dys-cus!
Mizu?Megvan még a legutóbbi cuccod?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 17:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szia Grinder!
Én merevítéssel eltüntetném azt a +2-3 mm-t.
Modelleztél már a Femm-el?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 21:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Most visszaolvasgattam.
Hát, Dys-cus nagyon szép eredményeket értél el a kvázi ribbon hangszóróval, gratula! Igen úgy tűnik, hogy meg kell növelnem a membránfelületet. Ha megnövelem kétszeresére magasságban, akkor 320x70 mm hajtott felületem és ~400x140 mm teljes membránfelületem lenne. Ehez még volna itthon mágnes - 28db. Az igazi az lenne, ha ezt a méretet megduplázhatnám, az 56db mágnes egy oldalon de az PP -ben lenne! Ez még mindíg jóval kevesebb a te 80db/oldal mágnesmennyiségednél, de szerintem ezzel az elrendezéssel sokkal érzékenyebb lenne a hangszóró és mélyebbre is menne.
Nekem tetszik ez a megoldás, hogy a teljes membránfelületnek csak a középső zónáját hajtom, bár itt már oda kell figyelni a sajátrezonanciákra! Azthiszem így lejjebb lehet hangolni a rendszer sajátrezonanciáját, úgy hogy a membrán feszesmarad. Persze ehez sok mérés kellene...
A mostani mérését meg akarom csinálni, majd írok ha megvan. De úgy tűnik, hogy tényleg úgy 1.6k -tól indul és 16k- nál elhalkul. Egyébként a 30 Hz is szépen szól rajta csak sokkal halkabban.
Amire szükségem lenne: 0,2mm zománcozott rézdrót, honnan lehet beszerezni?
Nakamisi: ismerem a FEMM-et lemodelleztem a darabot. Majd ha megépítem 80-90cm magas verzióban akkor lesz érdekes a mechanikai merevítés kérdése! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 21:25 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
(Mennyi huzal kellene?)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 22:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Pár száz méter, gondolom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 23:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Grinder-nek:
Mester,taníts!!!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.16. 21:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Hmmm, csak nem fertőztünk meg 1 újabb embert? :shock:
Örülök azért neki! :D
A drótos megoldásnál a vezető, és a membrán között a rezgésátvitel sokkal gyengébb, mint a szélesebb alufólia-csíkkal készítettnél, ezért a drótos verziónál le szokták még fújni az egész membránt (azzal a híres 3M) ragasztóval, amitől az merevebb lesz!
Én háztartási alufóliából szabtam ki az egész kígyózgatást, nem kis munka... :roll:
A mágneskör tervezésénél az elülső-hátulsó mágnestávolságnál én mindig +-3mm-t hagytam a membránnak, a túlságosan összeszorított mágnesek sem jók...
Single mágneskörnél az egymás mellett lévő mágneseknél (amik eltérő polaritásúak) általában a mágnes szélességével egyezik meg a közöttük lévő távolság .
Push-pull esetében szerintem ez simán lehet 2X akkora is...
Próbáld ki dobozra szerelve, sávhatárolás (kondi) nélkül! A membrán káros rezonanciáit jól csillapítja a doboz, és az alsó határfrekvenciáját, terhelhetőségét megnöveli!
Én egy ideje így hallgatom, nagyon szép basszusa van, de kevésbé teres (ami valljuk be, csak becsapás :P ), és a panel lapossága miatt az irányítottság jelentős! :cry: Persze ennek előnye is lehet, mert kevésbé szól bele a szoba akusztikája (de én annyira nem szeretem, ha satuba van szorítva a fejem)... ;)
A membrán legszéleire vagy lágy ragasztószalagot tennék, vagy valami rezgéscsillapító varázslatot vetnék be, sokat számít!
Jó barkácsolgatást mindenkinek! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.16. 22:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Igen a dobozt mögé ki kéne próbálni. Lefújni ragasztóspray -vel? Inkább kifeszítek még három vezetéket és máris nagyobb felületen adja át az energiát a membránnak. Így is növelem a súlyát, de legalább a hajtást is. A membrán széleire tényleg , fel fogok ragasztani vékony gumicsíkokat én is.
Már egy pár hangszórótípust kipróbáltam megépíteni: rubanoid, ribbon, meg egyebek(lásd a régi fórumon jochye bejegyzéseit), planárt még nem de mindíg érdekelt volna. Sajnos soha nem fejlesztettem, tökéletesítettem egyik darabot sem...

De most egy újabb ötletem van. Ezzel a kialakítással meg lehetne próbálni az AMT membránt meghajtani. Elkezdtem csinálni egy AMT membrán készítéséhez használható szerszámot. Megpróbálok minden tapasztalatomat leírni, hátha valaki tudja tovább hasznosítani. De ide már tényleg jobb lenne az alufóliából kimaratott kompozit membrán, bár szerintem 0.1mm -es drótból is meg lehet csinálni.
Ha összejönne , akkor 200x60mm membránkiterjedésű AMT jellegű hangszórókat tudnék készíteni.
Valakinek van valami jó kis házi technológiája a maratott membránokra???
Dys -cus te próbáltad maratni ?
De egyelőre most a planárt próbálgatom, ez is nagyon izgalmas, főleg ahogy elnézem milyen szép darabokat csináltatok már! És hogy legalább olyan jó hangzás elérhető mint a gyári.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.17. 00:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
"Single mágneskörnél az egymás mellett lévő mágneseknél (amik eltérő polaritásúak) általában a mágnes szélességével egyezik meg a közöttük lévő távolság .
Push-pull esetében szerintem ez simán lehet 2X akkora is..."

Szia Siege!
Engedd meg,hogy kicsit "vitatkozzak"-persze csak építő jelleggel.Azt hiszem,világosan látszanak a különbségek.
Az y35-ös pp az a saját,amit anno a mélypanelbe integráltam.Ennek ugyan jóval kisebb a fluxusa,de egyenletes.Igy is simán elég a mélyhez.
A másik kettő n32-vel van modelezve(az n35 nyílván ennél erősebb),viszont baromi egyenetlen a fluxus.Én tuti,hogy a 6mm közzel építenék hsz-t,ez már elfogadható, kiszolgálna bőven akármilyen egyéb sugárzót,és bőven hozná azt a 300 Hz-et.
Amúgy mi újság?


Csatolmányok:
y35 pp6-4.GIF
y35 pp6-4.GIF [ 4.58 KiB | Megtekintve 35376 alkalommal. ]
6-os közökkel.GIF
6-os közökkel.GIF [ 6.98 KiB | Megtekintve 35376 alkalommal. ]
15-ös közökkel.GIF
15-ös közökkel.GIF [ 7.53 KiB | Megtekintve 35376 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.17. 01:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Ez meg a Magnepan-om pp csipogója.AlNiCo szalagmágnesekkel.4mmx2mm-esek,mágnestáv 2mm,a két blokk 3mm-re van egymástól.Érdekes,hogy a membrán nem középen van,hanem eltolva 2/1mm arányban.Hallható is a különbség,ha megfordítom a panelt.Ez is rendesen egyenetlen,csakhogy itt a csúcsokban fut közönként 1-1 szál aludrót és slussz.Nem egy erőmű,de kb 50-60 Wattal brutális,szomszédölő hangereje van,lazán megsüketülsz tőle.Gondolhatod,mit tudna ugyanez kb 0,7T-val!


Csatolmányok:
Untitled.GIF
Untitled.GIF [ 5.67 KiB | Megtekintve 35375 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.17. 09:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Grinder írta:
Igen a dobozt mögé ki kéne próbálni. Lefújni ragasztóspray -vel? Inkább kifeszítek még három vezetéket és máris nagyobb felületen adja át az energiát a membránnak. Így is növelem a súlyát, de legalább a hajtást is. A membrán széleire tényleg , fel fogok ragasztani vékony gumicsíkokat én is.
Már egy pár hangszórótípust kipróbáltam megépíteni: rubanoid, ribbon, meg egyebek(lásd a régi fórumon jochye bejegyzéseit), planárt még nem de mindíg érdekelt volna. Sajnos soha nem fejlesztettem, tökéletesítettem egyik darabot sem...

De most egy újabb ötletem van. Ezzel a kialakítással meg lehetne próbálni az AMT membránt meghajtani. Elkezdtem csinálni egy AMT membrán készítéséhez használható szerszámot. Megpróbálok minden tapasztalatomat leírni, hátha valaki tudja tovább hasznosítani. De ide már tényleg jobb lenne az alufóliából kimaratott kompozit membrán, bár szerintem 0.1mm -es drótból is meg lehet csinálni.
Ha összejönne , akkor 200x60mm membránkiterjedésű AMT jellegű hangszórókat tudnék készíteni.
Valakinek van valami jó kis házi technológiája a maratott membránokra???
Dys -cus te próbáltad maratni ?
De egyelőre most a planárt próbálgatom, ez is nagyon izgalmas, főleg ahogy elnézem milyen szép darabokat csináltatok már! És hogy legalább olyan jó hangzás elérhető mint a gyári.


En kiprobaltam a maratast több vastagsággal,a 10 szazalekos háztartási sósavval kitüno eredményeket leht elerni de a avaskloriddal is ha minden igaz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.17. 19:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Szia Dys-cus!
Mizu?Megvan még a legutóbbi cuccod?

Hogyne lenne meg! Azt hallgatom, s mondhatom nem egy rossz hangú masina. Mióta meg van, azóta képtelen vagyok dóm sugárzós hangfalat hallgatni, lészen az akár 1milla is. Ez egy más világ, lehet a sztereója nem a legjobb, mert nem pontszerű forrás, de a teret betölti, s a torzítás nem hallható. Élmény a zene vele.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.18. 00:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
nakamihály írta:
"Single mágneskörnél az egymás mellett lévő mágneseknél (amik eltérő polaritásúak) általában a mágnes szélességével egyezik meg a közöttük lévő távolság .
Push-pull esetében szerintem ez simán lehet 2X akkora is..."

Szia Siege!
Engedd meg,hogy kicsit "vitatkozzak"-persze csak építő jelleggel.Azt hiszem,világosan látszanak a különbségek.
Az y35-ös pp az a saját,amit anno a mélypanelbe integráltam.Ennek ugyan jóval kisebb a fluxusa,de egyenletes.Igy is simán elég a mélyhez.
A másik kettő n32-vel van modelezve(az n35 nyílván ennél erősebb),viszont baromi egyenetlen a fluxus.Én tuti,hogy a 6mm közzel építenék hsz-t,ez már elfogadható, kiszolgálna bőven akármilyen egyéb sugárzót,és bőven hozná azt a 300 Hz-et.
Amúgy mi újság?


Halihóóó! :)
Vevő vagyok minden jó gondolatra, még ha igaz, akkor is! :D
Ez a mágneskör tervezés elég érdekes téma, az én hangszóróm 10mm széles (gagyi ferrit) mágnesekkel, és 20mm-es közökkel követtem el, a két szemközti mágnes között kb. 6 mm-rel...
Valószínű, hogy minden részlet számít, nem csak a méret, hanem a mágnes anyaga, térerőssége, koercitív ereje (szerintem gyenge mágnesek inkább egymást gyengítenék, ha túl közel állítanám őket szembe, de lehet, hogy tévedek)... :oops:
Magam is sejtem, hogy a 2X-es távolság már-már nagy, de viszont a fluxus egyenetlensége ellenére is nagyobb felületen hajtaná, kontrollálná a membránt, spórolni is lehetne a mágneseken (persze sosem biztos, hogy meg is éri)!

A következő cumót már egy ideje 10mm-es közökkel tervezem (fejben, ill. papíron), de ez nem sima planár lesz, hanem planár-dinamikus közti átmenet, vagy valami hibrid... :lol:
A két állatfaj előnyeit próbálom egyesíteni, illetve a konstrukciós hátrányokat kiküszöbölni.
Az alapgondolat az, hogy egy merev membránt lágy peremmel függesztenék fel, és nagy felületen hajtanám meg, teljes sávban! Egyetlen hangszóró, hangváltó nélkül, de mégis más, mint a hagyományos szélessávú...
Így képes lenne nagy kitérésre kis méretben, a membrán homorú (vagy esetleg domború jobb lenne?) alakja (és a mágnesek) pedig valamelyest a magasakat is szétszórná (hasra ütve 60 fokos szórást szeretnék :lol: ), itt a nyalábolás elkerülése is a cél!
A vezetősávok háztartási alufóliából lennének, esetleg a membrán mindkét oldalára elhelyezve, így 2-3 menet a 10mm-es közben simán kivitelezhető, a másik oldallal együtt már 2X annyi vezető lenne a légrésben! 4-8 Ohm közötti impedancia a cél, az induktivitása a planár véna miatt igen alacsony lenne!
Agyalok a membrán anyagán, merített papírból (lakkal erősítve) már régen sikerült egész jót készítenem, de nagyon vékony üvegszálas kompozit is játszik még (a karbontól kicsit tartok, mert a mágneses térben esetleg a vezető szálak bekavarnának, és fékeznék a membránt magát, de lehet, hogy a lamináláskor ezek az összeköttetések elszigetelődnek?)...
Nem kell erősnek lennie a membránnak, inkább nagyon könnyűnek!
A sima planárnál a kis tömeg alap, de a membrán mérete, a fólia engedékenysége nagyban meghatározza a leadható alsó frekit, ráadásul képes zizegni, nyúlni, állóhullámok, a laposság miatt nyalábolás, stb...
A hagyományos hangszórónál pedig az nem tetszik, hogy kis felületen adja át a tekercs a rezgést az egész membránnak, ami nagyban befolyásolja a hangzást, és valahogy a kemény felfüggesztés sem igazán tetszik... :cry:
Nem vagyok egyszerű eset, tudom! :lol:
Hamarosan nekiállok, nagyon kíváncsi vagyok már, szinte minden hozzávaló meg is van, az alapot össze kellene egyszer dobnom! :)

Jó barkácsolgatást mindenkinek! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.18. 02:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
ilyesmit tervezek:beteg?


Csatolmányok:
Kép 093.jpg
Kép 093.jpg [ 661.13 KiB | Megtekintve 34970 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.18. 03:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Annyira nem beteg, csak "szerintem" a hengerpalást alakú membrán kicsit máshogyan viselkedik, mint a lapos...
Nagyobb kitéréseknél lesz bonyolult a dolog, mert a kerület növekedését esetleg nem úgy végezné, mint ahogy eltervezed! Hordó alakot kellene felvennie a membránnak, de ehhez mechanikai engedékenység is kell, tehát minél nagyobb magasságú a membrán, és minél nagyobb az átmérője, annál kevésbé fogja korlátozni a belső mechanikai feszültség...
A rajzból arra tippelek, hogy valami reflexdoboz lenne ez a kütyü, tehát basszust is le kellene adnia!
Az én mágnesköröm elég gyengus (de ezt már tudjuk :oops: ), ezért nálam a zárt doboz vált be igazán!
Reflexként ütősebb hangja van, de úgy sokkal "dobozosabb", sok a rezonancia, nem tetszik... :(

A rajzodhoz hasonló hangszóró, pl. a 4 pí magas, ami tulajdonképpen ribbon, csak a szalag vízszintesen, gyűrű alakban helyezkedik el, alatta, és felette pedig a mágneses pólusok vannak. A szalag függőlegesen van hajtogatva, tehát tágulni-szűkülni könnyedén tud, és körbe sugároz (ezért 4 pí). :roll:
A másik hasonló a Biegeschwinger (persze ez a függőleges mozgást alakítja át vízszintessé, vagyis körkörössé), itt a tágulást úgy oldották meg, hogy függőlegesen fel van vagdosva a membrán. Közép-magasnál még nem akkora gond, ha szelel, de basszusnál vagy valami gumiredőt alkalmaznak, vagy hagyományos hangszórót, arra az a legjobb! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.18. 06:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Érdekesek az mbl féle hsz-ek,meg a 4pí-s csipogók.Évekkel ezelőtt kísérletezgettem ilyesmikkel,2 vidi mágnest és vasat használtam egymással szemben,persze az egyik mágnest megfordítva a vason.

Ezzel a gyárkéménnyel kapcsolatban sajnos sokmindenben igazad van.Az egyik fő gond a valószínüsíthető összevissza membránmozgás volna.Az minden lenne,csak egyenletesen lélegző köralakú nem-még akkor se,ha az a fránya mylár nyúlik kicsit. :cry:
A doboz 2/1 arányú tl lenne,de lehet,tényleg jobban járnék egy nagyobbacska zárt hordóval,amin csücsül a guriga,vagy épp malomkerék.
Ja-malomkerék!A fenti rajz nem méretarányos.Van egy megmaradt perforált lemez darabkám.Ez kiadna két 2méter x 17 centis darabot.Ebből 64centi belső átmérőjű kör mágnesblokkokat lehetne rittyenteni.Az effektív membránfelület nagyobb lenne,mint 15 db 16 centis hsz-é. :roll:
Gondolom,elég lenne a felület a kielégítő akusztikus teljesítményhez. :)
Csakhogy van itt más bibi is,amire nem jó a helló katti-s bibitapasz!-az,hogy a kör szemközti részei látják egymást,kioltások,egyéb szörnyűségek vannak,meg jó lenne állíthatóra gyártani a hordóba érkező mélyhangok milyenségét és mennyiségét.Ezekre is agyaltam már ki terveket,majd megpróbálom valahogy vázolni őket.Na ez már tényleg betegnek tűnik,de szerintem tuti.Lehet,hogy a hangja gagyi lenne,de ezt legalább talán befejezném,már csak a kíváncsiság kedvéért is!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.18. 08:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Siege!
Ha nem titok,légyszi tegyél már fel a leendő hsz-ed tervéről valam kézi rajzot,mert nem nagyon van elképzelésem róla.
Tudod mi lehetne még tuti?Egészen pici bivaly neó mágneseket felrakni egy domború perforált lemezre,ami előtt egy domború membrán lenne nagyon sűrűn huzalozva,esetleg mindez pp.???-tudom:nyitottság,reflexiók,bla....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.19. 02:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Helló Nakamihály!
A hengerpalást alakú membrán a kör középpontja felé sugároz, oda kell tenni a csillapítást... ;)
Akár 10-15 cm széles, lapos membránokból is összerakhatod a körsugárzót, és a tágulásos probléma megoldva!
De abba gondolj bele, hogy sokkal többet hallanál a szobai visszaverődésekből egy ilyen körsugárzónál, mint a direkt hangból... :roll:
Tl-nél a cső 20-25%-a felé helyezném el a hangszórót a zárt véghez képest, így egyenletesebb lenne az átvitel, és annyira táguló sem kell.

Nem is kell felraknom rajzot, hiszen rájöttél a lényegre!
Az agyszüleményemnél a perforált lemezek kör alakúak, és a (jelenlegi elképzelés szerint elölről nézve) homorú membrán (kb. 13 cm átmérőjű lesz, ez elvileg csak nagyon szűk tartományban fog nyalábolást okozni, de a felülete elég az elfogadható basszushoz +- 2-3 mm-es kilengéssel...) ívét követnék, vagyis talán az elülső 8-10mm-rel kisebb sugarú lenne, a mögötte lévő lemez (naná, hogy push-pull lesz! :D ) pedig ugyanennyivel nagyobb!
Nálam a ferritmágnes vastagsága 6 mm, a távtartók alapból 8 mm vastagságúak, majd az összeállításnál ez alakul...
Az ívelt perforált lemez előnye, hogy sokkal merevebb, erősebb, mint a lapos!
A planáromnál is eleve hajlított a lemez, így kicsit sem rezonál... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.19. 09:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szeretek Veled beszélgetni,főleg,ha valami eleve elvetélt dolgot sikerül elkerülnöm ezáltal.Mindegy,a tervemet több okból is hanyagolom egyelőre. :cry:

Lenne néhány építő jellegű kérdésem a pp dómoddal kapcsolatban:
-hogyan oldod meg a lemezek domborítását?
-a dóm milyen anyagú,vastagságú,milyen vezetővel oldanád meg?
-kb milyen frekin kezdene nyalábolni?Sugárzási szög?
-hogyan függesztenéd a membrát és oldanád meg a dugattyúszerű központos mozgást-ha szükség van rá egyáltalán(sejtem,nem árt)
-meg lehet ezt úszni egy a hsz előtti lrc tag nélkül?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 00:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Jó sok kérdés, gyanús vagy te nekem! :D

-a perforált lemezt nem nehéz alakítani, fogsz egy kisebb kalapácsot, meg egy olyan felületet, ami mondjuk 4-5 centi átmérőjű részen homorú (kemény fa, vagy egy mélyedés vasban), és finoman elkezded kalapálni, a közepénél kezdve, és körkörösen haladva kifelé...
-merített papír, vagy üvegszálas szövet kompozit, majd kiderül, a vezetősávok sima alufóliából lesznek, kb. 3mm szélességgel már viszonylag könnyű dolgozni
-a nyalábolás kezdete az átmérőtől függ, valamivel 1k felett kezdődhet valamennyire elvileg (mint egy ekkora, normál hangszórónál is), de aztán a frekvencia elér arra a szintre, hogy a kisebb hullámhossza miatt már számít a membrán alakja (szerintem 4k-tól már nagyon valószínű), és a mágnesek is terelgetik a magasakat, tehát csökken a nyalábolás. A homorulat mértéke fontos ebben, majd a szűz lányok vérével kenegetett varázsvonalzóm segít tippelni! :lol: A cél az lenne, hogy ez a köztes frekvenciatartomány minél kisebb legyen, mert akkor kisebb a hangszínváltozás más-más lehallgatási szögből. Főleg, hogy pont ez a sáv a zenében a "közép", és a fülünk is igen érzékeny itt minden változásra!
-a felfüggesztést gumiperemmel oldanám meg, de szerintem nem gyárival, mert az túl kemény (és túl egyszerű is lenne :roll: ), nagyon magas lenne a rezonanciafrekvenciája a könnyű membránnak, bár a terhelhetősége nagyobb lehetne...
-az LRC-tag a szélessávúaknál kell bizonyos esetekben, főleg a membrán éles rezonanciája miatt, vagy kompenzálni kell a magasba húzó frekvenciamenetet. Mivel az én kütyümnél a membrán viszonylag nagy felületen van meghajtva, kevésbé kell arra számítani, hogy össze-vissza fog rezonálni a membrán, de a frekvenciamenetet lehet, hogy korrigálni kell.

Most már mindent tucc-tucc-tucc. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 03:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Tetszik a paneled Grinder, gratulálok! :)

Lenne pár ötletem, hátha sikerülne jobb hangot kicsikarnod belőle! :roll:
- A szélső mágnesek másik oldalánál is furatokkal látnám el, így egyrészt nagyobb felületen adná át a rezgést a levegőnek, mellesleg nyugodtan tehetsz oda is vezetőket, mert ott is elég jól meghajtaná a kisebb térerősség is (tuti, mert a legelső ilyen hangszórómnál csak 1-1 szembeállított pólus volt, a membránon körbe 3 menet alufólia, és úgy is egész jól szólt!)! Nem ártott volna kicsit lekerekíteni a lyukak széleit, de annyira nem gáz...
- Ez a sütőzacskó ugye nem csörög-zörög? Valamennyire lágynak kell lennie a membrán anyagának, hogy rugalmasan képes legyen a kilengéseket elviselni, különben borzalmas hangja lesz! Én az ujjammal dobolgattam rajta, és ha nagyon keményen, hangosan, magas hangon pattan, akkor más anyagot kell keresni, vagy talán kevésbé feszesen felragasztani!
- Én háztartási alufóliából kiszabott kb. 3 mm széles csíkokkal oldanám meg a vezetékezést, vagy egy kb. A4-es darabból szabod ki precízen a kígyózást (ahogyan én is csináltam mazochista módon :shock: ), vagy a guriga széléről levágsz pár métert, és azt ragasztgatod végig (ez csak közepesen hard fokozat :lol: )...
- Hogy szerintem miért jobb a fólia, mint a drót? Mert nagyobb felületen ragasztható a membránhoz, sokkal jobb a rezgésátvitel, a keletkező hőt is jobban képes így leadni a vezeték a levegőnek, és akár a konyhában is fellelhető, vagy könnyen beszerezhető... ;)
- Az a 8,5 Ohm szerintem sok! Még a szekrényméretű panelek is 4 Ohm körüliek, és nem véletlenül! Az erősítő nagyobb áramokkal hajtja meg a hangszórót a kisebb impedancia miatt, így az érzékenysége is nagyobb lesz!
- A mágnesek polaritása tuti jó? Mármint a lemezen É-D-É-D-É-D-É az elrendezés? Azt már írtad, hogy taszítják egymást, az oké...
- A szemközti mágnesek között a 3mm távolság kevésnek tűnik nekem, főleg, ha 15 mm a másik légrés. Próbáld ki megnövelt távolsággal, pl. 3-3mm-re legyen a mágnes a membrán mindkét oldalától! Régebben olyasmire jöttünk rá, hogy a túl sok vas a mágnes hátoldalánál képes a légrésből térerősséget "lopni", mert a mágnes szabad pólusától valamennyi mindjárt a vas felé veszi az irányt, és ugyanabba a mágnesbe záródik, tehát veszteség! Minél nagyobb a fluxus, és minél nagyobb a két mágnes között a távolság, annál több "taszítódik" a vas felé, és nem a másik mágneshez... Minél vastagabb a vaslemezed, annál inkább megfontolnám a lyukak szélének lekerekítését, az is csökkenti a vasmennyiséget, ráadásul nem lesznek éles szélek (na meg jól néz ki :P )...
- A membrán szélénél nem ártana csillapítani, ami éppen kihasználatlan terület, oda pl. lágy ragasztószalagot tenni, vagy olyan vastag szivacsot, ami a membrán, és a mágneskör lemeze közé szorul, ezt könnyen olyanra alakíthatod, hogy legalább a teteje, és az alja ne legyenek párhuzamosak egymással!
- Ha igazán szeretnéd elkerülni az állóhullámokat, akkor kerüld a párhuzamos oldalakat (és azok olyan arányát, amiknek lesznek közös felharmónikusaik), én még a sarkait is íveltebbre venném a membránnak!
- Én is próbálkoztam pár éve hagyományos hangszórók közé beilleszteni közép gyanánt (pont azért, mert szép teres hangja van), de az a gond, hogy a dipólnak teljesen más az akusztikai lenyomata, mint a többinek a rendszerben, így mindig hallható lesz valami furcsaság, nehéz lesz közéjük illeszteni... :?

Így hirtelen ennyi, jó fejlesztgetést! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 10:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Fogok feltenni rajzokat a hangszóróról, mert lehet, hogy nem egyértelmű a felépítése így fényképről.
Ez egy nagyon jó mechanikai kialakításnak tűnik nekem, eléggé stabil akár nagyobb (hosszabb, nem szélesebb!) kialakításban is, könnyű szerlni, és a membrán is nagyon stabil ezzel a nyákkerettel.
De az első hibája amit nem tudtam még megoldani: a drót állandóan leválik a membránról.
Ezt úgy szeretném megoldani, hogy két vékonyabb membránfólia közé rakom a drótot. Na úgy jöjjön le! :evil:
Vagy amit mondasz, hogy az alufólia jobb az szerintem biztos. Valószínű nem akar annyira lemászni a fóliáról és tényleg jobban hajthatja a nagyobb felületen a membránt. Hátránya , hogy nehezebb kezelni, kivéve ha házilag tudnánk maratni! Ezt is ki szeretném próbálni.
Szóval most elakadtam a drótlevállásnál. De ha fel van ragasztva mindenhol, brutális jó hangja van!!! Tényleg! Nem halk, és tényleg rosz utána a hagyományos hangszórós zenehallgatásra visszaállni.
Az AMT szerszám meg közben készül, de ez még nagyon odébb van.
2 um vastag fóliát akarok most szerezni, a drótoshoz, a fóliamaratást meg kipróbálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 19:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Grinder!

Talán ki kellene próbálnod valami más ragasztót!
Ha ez nem hőálló, akkor mindig el fogja engedni... Ha pedig kétkomponensű műgyanta ragasztóval csinálod, ragasztás előtt jobban tisztítsd meg a membránt (de még így is nehezen tapad a tükörsima felületre) pl. alkohollal!
Gondolj bele, hogy ha a drótot lekened jó vastagon ragasztóval, akkor az hol fogja leadni a hőt? ;)

Az a két függőleges merevítő, amit imbuszcsavarokkal erősítettél fel, ugye nem vasból vannak?
Nem látom a belső oldalát a mágneskörödnek, de úgy tűnik, hogy közel vannak a mágnesekhez, nem?
Ha a mágnes széléhez hozzáér, akkor tuti sok fluxust rövidre zár a mágneskörből...
Akkor jó lenne, ha a mágnesektől jó 1.5-2 cm-re helyezkednének el oldalra, köztük pedig a huzalozás kanyarulatai lennének, mert akkor az a rész is dolgozna! Próbaképpen ezeket a merevítőket tedd a lemezek külsejére, akkor sem kavarnak be annyira, ha pedig nem jó, akkor könnyű visszacsinálni... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 20:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Ilyen vaskeretben :oops: vannak a mágnesek(5mm vastagok, tehát a mágnesvastagsággal egyező!), a széleken 1mm-es kis bevágások vannak a mágneseknek, ami megakadályozza a mágnesek elmozdulását. Erre a keretre jön a 1,5mm vastag lemez a furatokkal, a lemez és a keret van összecsavarozva imbuszcsavarral. Két ilyen egység van szembefordítva egymással, köztük a nyákkeretbe feszített membránnal(ez egyben a távtartó is a mágnesek között).
Az, hogy vasból van a mágnestartó keret nem a legszerencsésebb... nemtudom mennyit lophat a mágnesek erejéből. -de szerintem nem olyan sokat. Az igazi az lenne, ha rozsdamentes, nem mágnesezhető, de edzhető anyagból lenne(szívós edzett anyag nagyobb mechanikai tartással).
Szerinted a két fólia közé ragasztott vezeték, jó megoldás lenne? Hőleadás stb.

A te hangszóródról: merev membrán lágy felfüggesztéssel, homorú felülettel. Az NXT-megoldásra hasonlít de ott sík a membrán. Membrán anyagnak szerintem valami szendvics szerkezet lenne jó ami nagyon könnyű és merev, pl két vékony lemez között méhsejt szerű távtartó. Az ETON hangszórókon látni ilyet.
De ez nagyon bonyolultnak tűnik.


Csatolmányok:
rajz.jpg
rajz.jpg [ 108.63 KiB | Megtekintve 35636 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 21:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Ajjaj! :oops:

Úgy tűnik, hogy erősen ráhibáztam...
Az oldalsó vasakat cseréld ki alumíniumra (vagy ragaszd oda a mágneseket, és az sem kell), ez paramágneses agyag, a mágneses térnek olyan, mintha ott sem lenne (vagy, mintha levegő lenne)! Ugyanakkor az alu merevebb, és jobb rezgéscsillapító tulajdonságokkal rendelkezik, mint a vas. ;)
Nem kell rozsdamentes, meg edzés... tudtommal a saválló az, amelyiket nem vonzza a mágnes!
Nem csak a négy sarkán fogatnám össze a 6-os csavarokkal, hanem az oldalának közepén is! Még a pillekönnyű membrán is képes berezgetni, ami meg a hangnak nem tesz jót...

Hogy mekkora veszteséget okozhat? Szerintem legalább 20%-ot a mágneskörben, és erre rájön még az, amit elpocsékol meghajtásilag az egész konstrukció, hiszen elférne még vezető a szélső mágnesek külső oldalához is, és a mágnesek végeinél lévő kanyargó vezetők is plusz hangot kelthetnének, ezzel növelve az érzékenységet!

Én nem ragasztanék össze két fóliát a helyedben, 2 hőszigetelő anyag közt biztosan nem lesz jobb a hőleadás, és plusz tömeg, bár a csillapítás valamivel jobb lehetne, csak a ragasztás miatt már túl merev is lenne valószínűleg, nem lenne rugalmas...
Inkább a drótos megoldás ragasztásának részleteit érdeklődném meg a hozzáértőktől, ha már mindenáron ez a perverziód... :roll:
Ha csak a felét megfogadod a tanácsaimnak, szerintem legalább 3dB-lel nagyobb érzékenységet nyernél (inkább többet), ami csak annyit jelentene, hogy feleakkora teljesítmény kell ugyanakkora hangerőhöz... ;)
Ez a konstrukció rengeteg sebből vérzik... :(

Az én hangszórómnál a membránnak 10-ed olyan erősnek sem kell lennie, mint a hagyományos hangszóróknak, mert szinte az egész membránfelületen érvényesülne a meghajtás (ez az alapja az egész projektnek!!!), ezért lehet sokkal gyengébb, könnyebb is...

Ha már NXT-ről beszélünk, akkor csinálj egy pl. 30X50 centis membránt, NEM PONT A KÖZEPÉRE huzalozd fel a mágnesköröd (hanem valamerre kicsit eltolva), és valahogy szereld oda elölről-hátulról a mágnesköröd, persze itt a menetes száras összehúzatás nem igazán működne, kreatívkodni kell... A nem direktben meghajtott membránrészre pedig valami csillapítóanyagot kell felvinni (pl. gumival átitatott textil, talán leukoplast, stb...)!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.27. 18:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Csak 1 kis ujjgyakorlatként kivágtam perforált lemezből egy korongot, és homorúra kalapálgattam (egy borosüveg alján :lol: )... :roll:
Erre megpróbálkozom a membránkészítéssel, a többi perforált lemez külső széle lapos lesz, hogy jobban illeszkedjen a távtartó gyűrűkhöz... ;)

Szerintetek elég ekkora ív bele? Mintha lehetne egy kicsit nagyobb is, de túlzásba sem szeretnék esni, mert akkor már az összeállításnál lesznek gondok. :?

Ti miben mesterkedtek éppen? ;)


Csatolmányok:
DSC00559.JPG
DSC00559.JPG [ 51.01 KiB | Megtekintve 35606 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.27. 19:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mINT MÁR JAVASOLTAM, A RAGASZTÓ 3m SUPER77. Semmi más nem jó, igaz ez vioszont elég drága:9 rugó körül van.A magnepan cég is ezt használja, mivel egy városban vannak. A ragasztónak kétféle üzemmódja van: vagy végleges ragasztás, és utána 5 perc múlva kész, vagy öntapadóra teszi a fóliát, és lehet vacakolni a dróttal egész nap. Valszeg a Magnepan is így csinálja, s utána még vékonyan felvisz valami varlyúháj szerű dolgot, hogy a por ne ragadjom rá. A dupla membrán úgy fog csörögni mint az állat. Oka egyszerű, a drótnál soha nem tudod légrés mentesen összeragasztani. Egy ekkora panelnál szerintem max 0,1mm-es drót kell, mert úgy sem lehet leengedni kb 1kHz alá a torzítás miatt. No meg azért minima 4 Ohmot is tartani kellene, mert ebben az esetben nem számolhatsz azzal, hogy van impedanciája a rencernek. Egyébként ez miatt nagyon jó a kütyü, mert az erősítő könnyen hajtja. Jó kísérletezést. Én is elszórakoztam egy évet, de úgy, hogy előtte az elektrosztatikusokból kifolyólag már sokat cseszekedtem a fóliákkal. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.27. 21:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Siege!
Nem lenne egyszerűbb venni 4db domború hangszóró előlapot-tudod,mint az autóhangszóróké,vagy ilyenek.Lehet kapni anizotropikus szalagmágneseket is,amit olyanra vágsz,amilyenre akarsz,akár 1-2 mm szélességűre is,ráadásul vékony lenne és követné a domború formát-persze csak egy ötlet. ;)
Üdv!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.27. 21:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Dys-cus, köszi a ragasztóajánlatot! De azért én ki fogom próbálni azt a dupla membránt, hátha zörgésmentesen össze tudom hozni.
Miért írtad, hogy ekkora panelnál 1kHz- alatt torzít? Mert ott már nagy a membránkitérés?
Siege29 : mi lenne, ha két membrán közt úgy 5mm-t hagynánk szélei összeerősítve kerettel, vákumot közéjük és kész is a kétoldalán homorú megfeszített membrán, túlnyomással meg domború, légmentesen lezárni ... stb :idea: A mágnesrendszert kéne kitalálni hozzá.
Zenélő lufi :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.27. 22:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Örülök, hogy néha felnéztek ide! :)

Nakamihály!
Az autóhangszórók előlapja korántsem ennyire domború, az meg más kérdés, hogy vékonyabb, gyengébb is, és persze ingyen sem osztogatják, eljátszani való lemezem sok van...
Minek vegyek gumimágnest, ha már van kéznél 300 db 6X10X20mm-es? :roll:
A ferritnek valószínűleg nagyobb a koercitív ereje, mint a gumisnak, ez a push-pull-nál nem mindegy!
A domború forma miatt meg csak elég ragasztó kell, és mindegy! ;)

Grinder!
Én a helyedben hallgatnék Dys-cus-ra, nem kezdő... :roll:
Ennek a domborított lemeznek a legnagyobb mélysége kb. 13mm, és szerintem még nagyobb is lesz, a szélesebb szórás érdekében... A keretednek (ami egy gyűrű) a vastagsága ennek a kétszeresének kellene lennie, így vákuummal kapnál 2 homorú membránt, aminek a kerete már sokkal nehezebb (ugyebár ez is mozgó tömeg lenne), mintha 1 fagyisdoboz tetejét melegítenék homorú formára... :lol:
A tökéletes nyomásállóságot felejtsd el, szerintem örülj, ha pár napig tartaná a membrán a kívánt formát...
Az elülső-hátulsó mágnesköre már túl messze lenne a P-P-hez, nagyobb lenne a torzítás.
Szólj, ha szeretnéd fejleszteni a hangszóród, vagy tervezni egy teljesen újat, a rajzokat megnéznénk, mielőtt fűrészt ragadsz...de csak a Te érdekedben! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.28. 21:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Rendeltem mylart 2 és 6 mikronosat. Ezekkel szeretnék kísérletezni. Nagyon bízok benne, hogy a gyakorlatban sikerülhet a két fólia közé beragasztani a 0.1mm - es drótot, mert ha nem akkor, vagy egyoldalra kell ragasztani, vagy aluminium vezetősávokat kell használni, azt meg nem egyszerű maratni. Bár tudom lehet kivágva is felragasztani, én is csináltam ilyen ribbonmembránt, de sokkal használhatóbb lenne a maratott vezetősáv. De úgy tűnik, fotoreziszt- es eljárással máshogyan működik mint a nyáknál. Pl.: a fotolakk előhívója NaOH ami gyönyörűen marja az alut. Vannak spéci vegyszerek pontosan erre a célra, de azt be is kéne szerezni...
Aztán az AMT membrán sablonjait is készítgetem, de ez lassan halad. Ezt is a két fólia közé ragasztott 0.1mm- es dróttal szeretném megcsinálni. :oops:
Későbbiekben planar magnetosztatikus fejhallgató is elérhető lehet DIY eszközökkel? (Ezekbe nem kell olyan sok mágnes!!)
Szóval ezeken agyalok mostanában, ha valami elkészül biztosan leírom.
Nemtudom meddig tudok majd eljutni, de most erősen motivál a hangszórókészítésre, hogy a kislányom a "profi bontóbrigád" :) , kicsit meggyűrögette a jelenlegi hangszóróimnak (Visaton) a membránjait, valamilyen paraméterét megváltoztathatta, mert nem igazán akarnak szólni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.29. 00:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Hali!
Nekem a 2 mikronos mylar már túl vékonynak tűnik, nehezen kezelhető, de te tudod...
Ha a membránnak semmi tartása sincs szinte, akkor a drót rezgései alig akarnak messzebb átadódni, már 2 drót között is egészen máshogyan mozog a membrán, mint a drótok! Ezért is szokták még ragasztóval lefújni a membránt, hogy merevebb legyen, de ez megint a tömeget növeli, szinte ugyanott vagy, mint a valamivel vastagabb, kevésbé érzékeny anyaggal.
A maratás valóban jó ötlet (de nem véletlenül nem csinálja itt senki így a hangszóróját, bár próbálkoztunk páran valószínűleg :roll: ), szerintem nálad a "használhatóbb" kifejezés azt takarja, hogy "kényelmesebb elkészíteni"... :D
A planár magnetosztatikus fejhallgató nem megvalósíthatatlan, én 2 kisebb neodímium korongot, vagy gyűrűt állítanék szembe (itt-ott vasakkal kiegészítve a mágneskört), és a vezetősávokat csigavonalban alakítanám ki!
Könnyű verzió: pár Ohm-os, ezt a végfok hajtaná meg, úgyhogy lehet viszonylag érzéketlen;
"Hard fokozat": elérni a tizenpár Ohm-ot, és a megfelelő érzékenységet, így sima fejhallgató kimenettel meghajtható...
Amúgy "ortodinamikus" fejhallgatók néven ismertek az ilyesmi kütyük, nem titok a működési elve sem!
Ja, és ne zárt fülest készíts, hanem nyitottat, ezek a hangszórók különösen érzékenyek (illetve kíméletlenül panaszkodnak) arra, hogy van-e mögöttük valami... ;)
Jó az az AMT, csak állítólag erősen magasba húz, ezt valószínűleg kompenzálni kell majd!
Részvétem a Visaton-jaid miatt, 1 perces néma csend... na jó, nálad több! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.29. 13:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Fijjúk! Gumimágnessel még nem próbálkozott senki? A gyári magnepánokban valami ilyesmi van benne, igaz azok érzékenysége csak 85dB, de ettől még nagyon szépen szólnak. Ez a gumi mágnes nem is nagyon drága, vágható méretre, stb. sok előnye van. Számolgattam, hogy ferrit mágnesből sem sokkal olcsóbb kihozni egy bassz panelt mint NEO-ból. Mindkettő drága. Az én fantáziám nagyon izgatja a dolog.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.31. 23:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Jó lenne valami összehasonlítás térerősség, és ár tekintetében... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 00:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Agyalok a mágneskör elrendezésén, eddig úgy terveztem, hogy simán koncentrikus kör alakban lennének a mágnesek, és a huzalozás elhelyezve, de aztán támadt egy fura ötletem, nem is tudom, mi lehetett a piámban... :roll:
A mágneseken a színes pöttyök a polaritást jelzik, a zöld pedig a vezetősávok útvonalát.
Engem egy virágra emlékeztet ez az elrendezés, nem mutatna rosszul a csillogó alu-vezetőkkel... :P
Bocs, régen rajzoltam gépen, kicsit gagyi lett! :lol:
De a lényeget, azt hiszem lehet látni! ;)

A másik panelemen 2X21 mágnes van szembeállítva, ezen a jelenlegi felállás szerint 2X20 lesz, ennyit sikerült eddig eloszlatni.
Míg a régin a mágnesek 2 cm-re helyezkedtek el egymástól párhuzamosan, itt eléggé változó a helyzet, a belső részeken 1 cm alatti, a szélek felé majdnem 2 cm ez a távolság, tehát várhatóan nagyobb lesz a térerősség nagy átlagban, talán kompenzálja a kisebb felületet, nagyobb mozgó tömeget... :?
Ha esetleg valakinek lenne jobb ötlete a mágnesek-huzalozás elrendezésében, várom az ötleteket! 8-)


Csatolmányok:
DSC00562p.JPG
DSC00562p.JPG [ 75.41 KiB | Megtekintve 35518 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 12:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Most kezdem érteni mire gondoltál. Hát eléggé furcsa projekt, ilyet még nem láttam. A membránt hogyan, miből csinálod meg??? Most a rajz alapján nekem úgy tűnik, hogy azok a mágnesek eléggé durvák ehez a projekthez, inkább kis korong alakú neo mágneseket használnék más huzalelrendezéssel. És végül is ennek az egésznek az lenne a lényege, hogy a gömbsüveg alak miatt kissebb lenne a nyalábolás? Mint egy nagy dómsugárzó csak teljes membránfelületen hajtva? Meg kell próbálni...
Én most ott tartok, hogy van már fóliám 2és 6 mikronos, ragasztószprém 77-es, nyákot kell még vennem, és kitalálni hogyan fogom összerakni a két fólia közé a drótot, ami ráadásul szigeteletlen 0,1mm sárgaréz, -most ilyet szereztem. Az én panelemhez ebből a drótból egy szál 10 Ohm - os. Most négy szálat szeretnék fölrakni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 16:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Halihó Grinder!
Mint már említettem, ezek a mágnesek bőven rendelkezésre állnak, nem szeretnék újabbakra beruházni!
Elhiszem, hogy a neo (szerintem) 4X nagyobb térerősséget produkálna, de ha csak ugyanennyit vennék hozzá, akkor szerintem kb. 10 rugóba fájna postaköltséggel együtt, és ez csak 1 hangszóró... :?

Érdekelne, hogy Te milyen elrendezést találnál ki, bár valószínű, hogy abban is sok hibát, fejleszteni valót találnék... :oops:
Még mielőtt elkezdenéd vagdosni a NYÁK-lemezt, tedd fel ide a tervrajzot, hátha tudunk pár jó tanáccsal szolgálni! Eddig is sok jó tippet adtam, ha ezeket betartod, akkor bizony jobb lesz! ;)
A helyedben nem szögletes membránt készítenék, hanem inkább picit elliptikusat, a magasság/szélesség aránya pedig 1,41 körül legyen, vagy olyan arány, aminél minél kevesebb lesz a felharmónikus!
A mágneseket nem vízszintesen, hanem függőlegesen tenném fel, köztük a távolságot pedig max. 1cm-re változtatnám, minél keskenyebb, annál kevésbé fog nyalábolni oldalirányban!
A két fólia közé tett vezető nekem még mindig nem szimpi, de te tudod...
4-8 Ohm közötti impedanciára törekedj, ez a 10 Ohm nem elírás?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.06. 19:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Skacok!
Van valami képlet arra,hogy hogyan lehet kb kiszámítani egy adott mágneses fluxushoz az optimális vezetőtömeget?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.06. 21:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Szerintem rossz a kérdés, ilyen nem igazán létezik...

A fluxusnak nem sok köze van a dologhoz, a vezető anyaga, hossza, keresztmetszete ad meg egy ellenállást, ami terheli az erősítőt...
Volt itt eszmecsere arról, hogy nagyobb vezető tömeg = nagyobb érzékenység, én ebben nem hiszek, annyit elismerek belőle, hogy a nagyobb vezetőtömegnek kisebb az ellenállása, és nagyobb áramok folyhatnak rajta keresztül, így nagyobb erővel mozgatja a membránt!
Nagy panelnél tuti igaz, mert nagyon vékony vezetővel elkészítve a sok-sok méternyi drót ellenállása nagy lesz (esetleg jóval 8 Ohm feletti), így az érzékenység is csökken.

Kapásból tudnék képletet mondani ellenállás kiszámítására, de sokkal jobban jársz, ha a használni kívánt vezetőből megmérsz 1-2 métert (az ellenállását), és osztod-szorzod a panelre szánt hosszal... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.07. 06:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Jó az a kérdés,csak az apropját nem ismered.
Nem akartam megszakítani a kispaneles eszmecserét,de ha megengeditek,akkor részletesen kifejtem,miről is van itt "nagyba szó" :lol:
Szabad?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.07. 12:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Én kíváncsi vagyok rá! Azt gondolnám, hogy minél erősebb mágneses tér és minél kisebb tömeg az ideális. Csak ha csökken a tömeg, akkor előbb- utóbb csökkenteni kell a vezető tömegét ami áramerősség csökkenést okoz és így az érzékenység is csökken. Ugye ezek az összefüggések?
De írd le mire gondoltál!

Meg még lenne kérdésem.:
Az jó ötlet, hogy egy A4-es méretű planar hangszórót csak a középső kb.70x200 mm -es területén hajtunk meg, tehát csak itt vannak mágnesek meg vezetők? (ilyen az én panelem) .
A másik, hogy a vezetékezést az ellenállás csökkentése érdekében lehet párhuzamosan és sorosan kapcsolni? Tehát pl. négy sor vezeték sorba, és ezeket a négysorosakat párhuzamba kötjük ?
Aztán, ha planár mélysugárzót szeretnék készíteni, min. mekkora felületű kéne, és elég lenne egyoldalról felmágnesezni(azthiszem a Magnepan ilyen...)?
Az AMT magassugárzóját készítgetem, a membránprofil redőzése 2.5mm magas és 1mm széles hullámforma ezek körülbelül hasonlítanak a gyári méretekhez? Ja és a membrán teljes kiterjedése 63x 160mm tehát eléggé nagy, ez nem lehet gond?

Jó lenne összehozni egy teljesen DIY, planár mély planár közép és amt magas szórót... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.07. 22:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Nakamihály!
Kíváncsi vagyok az apropójára... :roll:
Nagyon is, mert ha pontos képletet nem is tudunk összehozni, pár fontos összefüggést lehet, és az már fél siker! ;)

Grinder!
-Persze, hogy lehet, de az általad használandó frekvenciatartomány miatt minél keskenyebb (kisebb méretű, tehát kisebb mágnesek közötti távolsággal, 0,6-1cm körül...) membránt készítenék! A membrán széleinél található, nem hajtott részekre valami csillapító anyagot (lágyabb szigetelőszalag is hatásos már) tennék, ez a visszaverődéseket, és a rezonanciákat jól csillapítaná!
-Lehet párhuzamosan kapcsolni, de akkor megoszlik a vezetékeken átfolyó áram, így kisebb erővel is fogja hajtani egyenként...négy vezeték esetén pontosan a negyede áram fog folyni drótonként, mintha csak 1 vezeték lenne. Nem biztos, hogy megéri, akkor már inkább egy vezeték... ;)
-Mélysugárzónak jobban jársz a push-pull elrendezéssel, nagyobb kitérést tesz lehetővé, ráadásul egyenletesebb fluxussal (a Magnepan is 1 cég, tehát spórol ott, ahol tud...)!
Ha a NYÁK-készítésben otthon vagy, abból is készíthetsz membránt, kimaratod a vezetősávokat, és egy gumi hangszórószegély felfüggesztést adsz neki (esetleg előre-hátulra ragasztva, ez a lemez méretétől, tömegétől is függ, meg a doboztól, stb.)... Láttam ilyet a neten, valaki egy 3 utas dobozba így csinált mélysugárzót, és állítólag nagyon jól szólt... :)
-Az AMT mágneskörét hogy képzeled megépíteni? Tudod, hogy a fluxus milyen irányú ebben az esetben?

Fincsinek tűnik a planár mély-közép-AMT magas, de nekem alapból a sok úttal van bajom... :(
Belefáradtam a hangváltózásba, egy picike planár zárt dobozzal (reflexben több a lábdob, de zavarosabb) simán nyomja a basszusgitárt és a cinek legvégét, nagyon tiszta, gyors, részletgazdag hangja van, nincsenek váltási problémák, ráadásul nem kell 100 rugót költeni mágnesre, mert kevés kell hozzá... 8-)
Persze kompromisszumok mindig vannak! ;)

Apropó... a héten próbálkoztam membránkészítéssel, 2 réteg nagyon vékony üvegszálas szövetet lamináltam össze műgyantával egy domború mintára. Nem rossz, talán 3 réteg kellene, de inkább a membrán szélénél kell peremet kialakítani, mert úgy még gumiszél nélkül is jól tartja az alakot. Amíg le nem vágtam a peremet róla, jó merevnek tűnt (és persze kevesebb réteg = kisebb mozgó tömeg)! Esetleg van még durvább üvegszövetem, talán abból 1 réteg is elég (kis trükközéssel)... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.07. 23:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Esetleg érdekes lehet, a NYÁK-membrános ortodinamikus cuccosról van szó, németül:
http://www.ibtk.de/project/speaker/chas ... mw2007.pdf

Itt meg 1 kis magnetosztatikus... :roll:


Csatolmányok:
BG magnetostat.jpeg
BG magnetostat.jpeg [ 7.4 KiB | Megtekintve 35451 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség