audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.20. 10:18

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.12.15. 01:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Sajna csak ilyen minőségű képeket tudtam hírtelen készíteni.

Mi a Jézus ez?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.15. 01:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Olasz tésztavágó. :D

Most fejeztem be a második panelt,de sajna várnom kell a szeánsszal.Ha minden jól megy,hétvégén izzani fognak a végFET-ek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.15. 09:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Olasz tésztavágó. :D

Most fejeztem be a második panelt,de sajna várnom kell a szeánsszal.Ha minden jól megy,hétvégén izzani fognak a végFET-ek!


Én a kimenőtrafókat kloffoló kalapáccsal szokzam összerakni. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.15. 09:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Király!Mindent a cél érdekében! :D
Mi újság a hangszóróddal?Készül már az a szép faanyag?Őszinzén szólva már nagyon várom,milyen lesz,gondolom ezzel nem vagyok egyedül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.15. 18:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Mégis sikerült 1-2 órányi időt szakítani a panelek meghallgatására amúgy 2 út sztereóban ééééés.........nagyon nagyot szól!Igen,igen,igen.....! :D :D :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 13:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hajrá Misi! Az ARC-mmel kéne megküldeni azt a panelt. :P Lenne ott bass dögivel.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 17:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Biztos,hogy jót tenne neki! :) -bár bass az van most is,néha soknak is tűnik.Az biztos,hogy minden eddigi cuccom után most érzem először,hogy lelke van a zenének.Igaz a rendszer szerény:Sony 690 ES és CDP-750(tda1541),meg mzs kontaktok,de most ez is megteszi.
Hétvégén megejtünk egy nagyobbacska hallgatózást,aztán kiderül,hogy valóság e vagy csak délibáb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.20. 21:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos elvitték a 2,5 utas hibrid hangfalamat. Sajnálom, mert nagyon szépen szólt, verte a magnepan hangszórókat, a Audiostatic-ot, a Goddmans Trebaxot. Igazából csak a haver ESS monitorja (AMT rendszerű) tudta megszorongatni. Fátyolos szemmel integettem utána. No de fel a fejjel, mert végre megérkezett a képen látható szerkezet. Az alsó dobozt holnap kezdem bitugéllel kikenni belülről, és kiékelni az oldalfalakat. Ez a munka saj na megtart még a két ünnep között is , de a SEAS L22RN4XP megkívánja ezt a munkát, mert meg tudja rángatni a dobozt. Gondolkodtam, reflex legyen, vagy zárt. Most nem rég csináltam egy másik hangfalat egy barátomnak, s ott zárt dobozba került a mély hangszóró. Nagyon dögös volt. Úgyhogy most 28Hz helyett (amit elvittek addig ment le a reflexnyílásban mérve) lessz 38 Hz, de az impulzusátvitele renben lessz. Meg egyébként is lyukat bármikor vághatok rá. Maga a doboz 40l-es. A felső része a panelsugárzót fogja tartani. A panel alsó 1/3 magassága esik kb az ülő ember, (jelen esetben én) füle, fülem magasságába. A felső rész 28mm-es MDF-ből készült, a doboz 15mm-esből. Szöget üt az ember fejébe, hogy miért a bass a vékonyabb. A magyarázat egyszerű: a kis tömegű doboz rövid ideig rezeg, ha egyszer gerjesztik. A vékony bitumen réteg még ezt is csillapítja. Jelentősen. A borítás eredeti mahagóni furnér az EU szerencsésebb feléről, ahol nem csak hulladékot, azaz 18-20cm széles csíkokat lehet kapni. A lakk egy Supralux selyemfényű monolakk, amit parkettára ajánlanak. Ez jó, mert a parkettalakk kemény felületet ad. A belső kábelezés alul ezüstözött sodrott rézdrót lessz teflon szigeteléssel, felül ugyanilyen, csak tömörben elbeszélve. A hangváltó tekercse OFC rézből készült gyári lessz, de általam beállított értékkel. (vettem egy nagy 2mH-is tekercset, s majd kellő mértékre visszafejtem) Mindenszentek elmúlásával leértékelték a gyertyát, ezért rögtön vettem is vagy 1,5 kg-ot, hogy megolvasztva vákum alatt (kidobott hűtőgép kompresszor segítségével) a kész tekercset rezgésmentessé tegyem. A kondik Bennic, Vishay, ERO típusúak. Ha kell ellenállás a váltóba (biztos kell a vbáltó rezonanciájának csökkentésére) metál-oxid tipusú lessz. már van egy pár érték belőle 10W-os terhelhetőséggel. Elfelejtettem a gyártó nevét, de valami jobb fajta. De nem hígend. Alul tüskék lesznek. Egyszóval lessz vele munka, de megéri. Méltó "ellenfele" (terhelése) lessz az ARC by dyscus erősítőnek. legalább is ezen leszek. A kb 87dB érzékenységhez kell a jó erősítő, aminek vannak tartalékai is. Nos majd tudósítok, holnap kezdem a bitumenezést.


Csatolmányok:
DSCF0001kicsi.jpg
DSCF0001kicsi.jpg [ 257.19 KiB | Megtekintve 31114 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.20. 22:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szép munka. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.21. 14:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Dys-cus!Nekem eddig csillagos 5-ös! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.21. 20:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Készen van a panelrész rögzítő mechanizmusa, át van csiszolva, és bitumeneztem a dobozt. Megmondom őszintén még a féltett és nemessebbik szervem két függő gyöngyszeme is bitumenes. :P Utálatos egy munka. De megéri. A dobozon méréseket végzek . Már van két görbém. A mérés lényege, hogy a mikit beteszem a dobozba, majd a gravitáció segítségével egyforma ütést kap egy fakockától. Ez elég pontosan ugyanakkora erővel koccintja meg a dobozt, mert pilóta létemre tudom, hogy lakhelyemen a földi gyorsulási állandó tényleg állandó. Szóval ejtettem a kockát a doboz eredeti állapotában, ejtettem akkor mikor jól kiékeltem, (nem meg) és majd ejtem, ha megszáradt a bitugél. Nagyon jól reprezentálható görbesereghez jutottam eddig is, és remélem fogok is. Az már biztos, hogy a doboz rezonanciáját a belé helyezendő hanxóró működési tartománya fölé tornáztam, amit majd a szurok csillapít. Szóval itt tartok most.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.21. 20:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
emersys írta:
Szép munka. :)

Köszi, most csiszoltam át az egészet, és talán hplnap kap mégegy vékonyréteg lakkot.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.22. 22:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 729
Nagyon szép munka Dys-cus!
A sok méricskéléshez egy ingyenes mérőprogramot ajánlok bár lehet hogy ismeritek már.
http://www.holmacoustics.com/holmimpulse.php

Amin gondolkodtam hogy ha a dinamikus hangszóróknál számít a lengőcséve anyaga és a tekercselés módusa akkor ez interpretálódhat a planároknál is.
Ha nagy légrés lineárisabb ha kis légrés hangosabb:)Érdekes...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 00:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Szép lesz, Dys-cus! :)

Bár nekem az nem tetszik benne, hogy túl egyszerű, szögletes, igaz, hogy könnyebb elkészíteni, de egy kis finomság elkelne... :roll:

Mivel egész nap gipsszel szobrászkodom, meg íves formákat csiszolok (ortopéd segédeszközöket készítek, barkácsolós embereknek ideális munka... ;) ), nekem ilyesmi előlappal jobban tetszene (csak 1 kósza vázlat, bocs a rossz képminőségért...), de ez még nem minden...
-mivel változik a távolság a panel, és a keret széle közt, más-más frekvenciát fog erősíteni a panel különböző pontja, nem lesz annyira hullámos az átvitel.
-magasabb FTF-fel (feleség tűrési faktor) rendelkezik, szép erezetű fából (ami akár fenyő is lehetne), vagy rétegelt lemezből elkészítve, élek lekerekítve, jó kis páccal színezve, viaszolva ezerszer jobban is nézne ki, mint valami igazi high-end cucc... :o


Csatolmányok:
DSC00388.JPG
DSC00388.JPG [ 28.53 KiB | Megtekintve 31032 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 06:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Palkó!
Minden összefügg mindennel,a legapróbb változtatás is sokat számít.
Ugyanúgy érvényesek az alapszabályok a planárnál is,mint egyéb más muzsikáló drót-membrán-mágnesszerelvénynél.Nem mindegy miből,mennyit,hogyan tesz a megfelelő helyekre az emberfia.
Minden igény és felhasználás-nameg pénztárca vastagság függő.Millióféle megoldással ugyanennyi végeredmény kapható,és sokszor egy pici ponton történő módosítás is óriási hangminőség javulást eredményezhet.Jó példa erre az én esetem a 12,35,50,100 mikronos membránanyag variálgatásommal anno.
A nagy mágneses térerő jó dolog,de önmagában nem garancia a jó hangra.Sok régi hangszóró a maga relatíve gyenge mágnesével sokkal jobb hangot produkál,mint agyontúrbózott mai társaik,egyszerűen azért,mert a konstruktőr nem volt lusta gondolkodni picit.
Úgy gondolom,hogy pl egy mélyhangszórónál mindamellett,hogy igen fontos a nagy légrésindukció a hatásfok és az üzemi teljesítmény szempontjából(is),a legsarkallatosabb pont mégis az,hogy végül milyen akusztikai környezetbe kerül és ott mit produkál az a hsz.
A mérésekről csak annyit,hogy jó eljátszadozni velük,de...!-sokszor ez ront el mindent.Magamból kiindulva azt mondom,ha elkezdek méricskélni és láthatóvá válnak a hangszóróm gyenge pontjai,onnantól kezdve csak az elégedetlenségről szól a dolog.Folyamatosan a tökéletesítés és az ebből fakadó elégedetlenség itatja át az egészet,ahelyett,hogy örülnénk annak,amit jónak hallunk.Eldöntöttem,jó ideig eszem ágában se lesz bármit is megmérni a Tympanin,maximum azt,hogy mekkora és hol fér el :) .Most így nekem jó,nem a lyukak és beszakadások érdekelnek,hanem az élmény,amivel gazdagabbá tesz.Kiélvezem az örömöt,amit ad és egyetlen másodpercig se hagyom eszembe jutni azt,hogy miben lehetne több,jobb.Mellesleg jónéhányszor előfordult már az audiotörténelem folyamán,hogy egy műszakilag tökéletes hsz alulmaradt a hallás után konstruált társával szemben,vagyis az ipse addig addig mókuskodott,amig össze nem hozott egy olyan cuccost,ami sokkal hallgathatóbbnak bizonyult számára az agyonsimított és méricskélt gyárihoz képest.
Ezzel nem azt mondom,hogy a mérés nem kell!Igenis fontos,de nem mindig,mindenáron!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 07:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Siege!
Láttam már olyan bútort,aminek az anyagát viaszfürdőben szó szerint kifőzték,majd szépen felpolírozták.Piszok nehéz,masszív és egyszerűen gyönyörű volt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 10:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Siege29!
Kubista vagyok. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 11:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
...bocs,hogy közbeszólok(tudom,úntok már!),de ez minden,csak nem "banánszürke,alapszínű egyszerű konstrukció"! :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 14:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos össze sikerült aplikálnom a famunka alját a tetejével. A szurkozás is kész van, de annak még száradni kell. Viszont a panelt beszereltem a helyére. Bejött a papírforma: a panel átvitele előírásszerűen lejjebb szállt egészen 300Hz-ig. Ráakasztva egy 68u-s kondit meg egy ismeretlen tekrencet, az alábbi görbét kaptam. Az 1,8k-s rezó szúrja a szemem, de lehet, hogy a műhely okozza. A hátfal kb 60cm-re van, és úgyhívják stelázsi. Egyébként meg huha jónak ítélem a görbét. Megküldtem 10w-al, én majd meg süketültem, de surrogást, torzítást nem hallottam. A hangszóró ugyanaz egyébként, amely mérését utoljára feltettem. Ennyt jelent a buffle hatás.


Csatolmányok:
1mérés.JPG
1mérés.JPG [ 120.37 KiB | Megtekintve 31015 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 16:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Na,ez az a pont,amit én már nem nagyon überelnék tovább!Ha kész a házasítás a méllyel,beállítanám a helyére,aztán gyia!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 22:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szeretetteljes,békés Karácsonyt kívánok minden Kedves fórumtagnak! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 22:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Viszont! -Mindeniknek. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.24. 10:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Következő projektem a karácsonyi égősor zenedobozának planarizálása lesz!-alapból elviselhetetlen a hangja! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.24. 13:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Elősször is boldog karácsonyt mindenkinek. Ahogy J.Lennon írta: fehérnek, feketének, vörösnek sárgának, gazdagnak, szegénynek, csövesnek, tranyósnak, dómosnak, planárnak. :P

90%-os a bitumen megszáradása, ezért mértem, és lássa mindenki, hogy mit jelent a doboz merevítése, csillapítása.
A fehér görbe az eredeti doboz a 6 oldalával, MDF-ből ragasztva, csavarozva, és mahagónival furnérozva. Jól látszik az 550Hz-s beütés, majd az általa gerjesztett 900Hz-s válaszjel. 2kHz-től a lefutás egyenletes. A "nagy" oldalakat egymással szemközt kiékelve a doboz merevebb lett, úgy viselkedik, mintha az oldalfalak mérete kb a felére csökkent volna. Egy kis próbálgatással valószínű sikerült is volna ezt beállítani pontosan. A zöld görbén látszik, hogy a koppanás hangja magasabbra került, ugyanígy a doboz rezója is. Érdekes megfigyelni, hogy az 1 esetben a kopp és rezó távolsága 350Hz (900-550Hz), a 2. esetben ez a távolság 1600-900Hz azaz 700Hz lett. Úgytűnik a fizika műxik. :P
A piros görbe azt mutatja, mikor a doboz kiékelés után belülről akusztikailag holt anyaggal (bitugél) van átlagosan 3mm-es vastagságban kikenve. A kopp hangja leszállt az eredeti helyre, de látszik egy kis szétterülés is. Ami meglepő, illetve ezért csináltam a kikőművelést, az az, hogy magasban a sajáthang 20-30dB-el csökkent. Ami azért jelentős, mert ennyivel nehezebben szinezi el a hangot. Ez a szinezés a planár tartományába esne, és a mélyhangszóró gerjeszti. Nagy kavalkád sülne ki belőle. ;) Az is leolvasható, hogy a mélytartományban is kb így csillapodik a sajáthang. Ezek után megállapítom magamnak, hogy megérte vesződni a bitugéllel, és érdemes volt megvenni 1500Ft-ért (le volt értékelve több mit egy rugóval), mert hatásosan csillapítja a káros rezgéseket, amik elszineznék a hangot. Véleményem szerint ez a szubbasszus doboz nagyságrendel tisztábban fog szólni, mint egy mezei doboz, nem beszélve arról, hogy a planár sugárzó hangját is kevésbé befolyásolja. A mérésről annyit, hogy a mikit mindig a doboz belselyébe tettem 15cm mélyre vízszintesen, függőlegesen pedig a hanxóró lyuk aljához igazítottam 1cm-re. A fakockát a doboz fedőlapjának közepén, mindig 5cm távolságról ejtettem le. Nyilván más rezókat és kopp hangokat kapnék, ha mondjuk gumi golyót, vagy macskát, esetleg megfagyott nyulat ütögetnék a dobozhoz, de a rezcsökkenés hasonló karakterisztikát mutatna. Minden koppintást legalább 5X elvégeztem, mert mint tudjuk 1 mérés nem mérés. Mégeccer sok boldogságot mindenkinek.


Csatolmányok:
Dobozcsillapitask.JPG
Dobozcsillapitask.JPG [ 122.5 KiB | Megtekintve 30430 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.24. 21:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 729
Ezt nektek:)
ő máshogy operál egy kicsit...
boldog karit!


Csatolmányok:
2253675184_6d273e3fd1_b.jpg
2253675184_6d273e3fd1_b.jpg [ 343.72 KiB | Megtekintve 30411 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.25. 11:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
cyberpalko írta:
Ezt nektek:)
ő máshogy operál egy kicsit...
boldog karit!

Hát ölég ronda, meg bvan vagy 4 utas.
Én inkább ezt a karácsonyi görbét hoztam ki a kütyüből a hangváltó finomításával. Mostmár 18 dB-s a váltó. Gyönyörű hangja van. Holnap talán már a sub is a hejére kerül.


Csatolmányok:
1mérés.JPG
1mérés.JPG [ 118.23 KiB | Megtekintve 30400 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.25. 11:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Már csak azt a 16k körüli kiemelődést kell leszívatni valami csillapított rezgőkörrel. Ha a felére leszedem, akkor elégedett leszek egyelőre. Utána hallgatom mondjuk egy hónapig, meg meghallgattatom mással is, aztán kiderül, hogy változtatok, vagy nem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.25. 12:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
Már csak azt a 16k körüli kiemelődést kell leszívatni valami csillapított rezgőkörrel. ...

Elég lesz egy 50 - 100 uH közti soros tekercs.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.25. 12:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
pagrus írta:
dys-cus írta:
Már csak azt a 16k körüli kiemelődést kell leszívatni valami csillapított rezgőkörrel. ...

Elég lesz egy 50 - 100 uH közti soros tekercs.

Holnap megpróbálom!

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 17:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Minden lyuk kifúrva, minden a helyén, hanxóróselyem fenn, hanxórók a hejükön. Elektromosra már nem maradt energiám. Nagyon babán néz ki a kubista TauCeti MkIII.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 22:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
dys-cus!
Ez a verzió mitől lett ilyen jó? Végül is miket változtattál?

Vazze


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.27. 11:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Vazze írta:
dys-cus!
Ez a verzió mitől lett ilyen jó? Végül is miket változtattál?

Vazze

A középmagas panel mechanikai csillapítását egy kis lakkal.
Meg a hangváltó is sokat javított. Éppen most kezdem a váltó konstruálását, du már talán lesznek eredmények is. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.27. 11:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos itt a subo+alsóközép sugárzó Közeltéri görbéje. Típus: SEAS H1208 (L22RN 4XP) (piros görbe)
Beiktatva egy 12dB-es váltót a zöld görbét kaptam. A váltási freki környezetében látszódó kiemelést a hangváltó rezonanciája okozza. Ezt egy a kondival sorba kötött ellenállással lehet csillapítani, ha kell. eggyelőre itt tartok. Fontos, hogy a hanxóró zárt dobozban van. Az előző reflex volt. Most inkább a jobb impulzus átvitelre hajazok. A 4k-s rezót majd eltüntetem egy 6,2u 0,21mH-is , a hanxóróval párhuzamosan kötött LC taggal. Ez a rezó az adott hanxóró sajátossága az ALU membrán miatt. Sokan lefikázhatják ez miatt, de azoknak ajánlom a mélytartomány megtekintését. Én elérhető áron ennél jobb mélyet nem ismerek itthoni beszerzéssel.
Hopp, a kép...


Csatolmányok:
H1208 k.JPG
H1208 k.JPG [ 125.51 KiB | Megtekintve 30961 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.27. 18:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egynapi vacakolás után ilyen az átvitel. A mély az csaló, mert a helyiség nem alkalmas a mérésre. A sub átvitel látszik a korábbi közeltérin. A váltók: alul egy 12dB aluláteresztő szűrő, felül egy 18dB-es alul nem áteresztő szűrő, és a szuper tweeter előtt 1uF kondi. Az érzékenységet Lpad állítja be. A hang ígéretes, sőt nagyon tetszik. Már most hallatszik, hogy nyugodtabb a hangja, mint az előző hangfalamnak. Minden a helyén van, a torzítás kicsi, olyan olajozottan szól. Sajna még csak mono. Biztos, hogy nem ez a végleges verzió. Még tökéletesíteni kell. Sajna nem lehet, csak úgy rittyenteni egy hangváltót. Ha az emberfia magának kutyul, akkor próbálja a rendszerhez hozzá idomítani. Ha ez meg van, akkor jöhetnek a drágább alkatrészek, majd utána a hallgatás által bekövetkező művészeti orgazmus. :D


Csatolmányok:
Komplet 1.JPG
Komplet 1.JPG [ 116.34 KiB | Megtekintve 30946 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.27. 18:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
...A sub átvitel látszik a korábbi közeltérin. ...

Nem az lesz a valós átvitel, a közeltéri mérést kompenzálni kell még a baffle-step hatással. Az ábrán az elméleti 6 dB érték helyett 4 dB tapasztalati értéket vettem fel, ezt a felső görbe mutatja amelynek töréspontjai a doboz geometriai méretéből származnak.
Alatta a közeltéri mérés, ez felel meg a te mérésednek, csakhogy itt már van egy beépített baffle-step kompenzáció, hogy ne kelljen a váltóval megvalósítani. Alatta vastag vonallal az eredő, ami kb. vízszintes átvitelt mutat, azonban ha a te mérésedből is levesszük ezt a veszteséget akkor nálad már erősen esni fognak a mélyek:

Csatolmány:
bs-4dB.jpg
bs-4dB.jpg [ 46.68 KiB | Megtekintve 30940 alkalommal. ]

Használhatsz belső mérést, az is jó eredményt ad.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.27. 19:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
Egynapi vacakolás után ilyen az átvitel. A mély az csaló, mert a helyiség nem alkalmas a mérésre. ...

Viszont 300 Hz alatt megindul a mélyek esése a bs miatt ahogy írtam, amit lejjebb a room-gain hoz valamelyest helyre, de összességében látszik a mélyek hiánya. Ha szerencséd van a szobáddal akkor jól jöhetsz ki ezzel a megoldással is, de lehet, hogy más helyiségben mélyhiányos lesz és akkor azzal nem fogsz tudni mit kezdeni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.28. 11:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A váltóval igazítom ki a BS hatást. Ezzel a hanxóróval már csináltam egy pár dobozt, és még senki nem mondta, hogy mélyhiányos. Igaz azok reflex rendszerűek voltak, és a lyukban mérve lementek 28Hz -3dB-ig, ami nyilván a szobában változott. A méréshez azért hozzáteszem, hogy 1m-ről készítettem, a műhelyemben, ami kb 2mX3,5m. Tehát semmiféleképpen nem ideális, de mivel tél van, így a szokásos szabadtéri mérélst, és beállítást nem nagyon akaródzott elvégezni. :P Ezért most kap egy ideiglenes váltót, és majd tavasszal megkapja a véglegeset. Addig bejáródik a hangszóró is.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.28. 17:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
...Igaz azok reflex rendszerűek voltak, és a lyukban mérve lementek 28Hz -3dB-ig, ...

Amit a lyukban mérsz az nem mérvadó, az a hangnyomás nem számítható be egy az egyben az erdő hangnyomásba, figyelembe kell venni a reflexlyuk és a hangszóró hasznos területeinek arányát az összegzéskor. Az ábrán a reflexcsőben mért hangnyomás (fekete) hiába emelkedik jóval a hangszóróé fölé (piros) és hiába látszik úgy, hogy a -3 dB-s pont 50 Hz-nél van, ez nincs így. Az eredő (vastag kék vonal) mutatja a valós összeget és azt, hogy a -3 dB-s pont csak 70 Hz körül lesz (a 2,5 literes Puttó hangfalam mérései):

Csatolmány:
k+ly.jpg
k+ly.jpg [ 47.82 KiB | Megtekintve 30873 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.29. 10:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi Laci!
Tanulságos görbék. A gond csak az, hogy mérhetünk mi mindent, meg hasonlít is a fizikához, de a valós lehallgatási térben minden megváltozik. Mérsz 1m-ről, hallgatod háromról. Van bútor, macska, kutya, asszony. Mind a mért adatokat változtatják. Ezért én melegben szabadtérben mérek, és állítom össze a hangváltót. Utána már bent a szobában elő sem veszem a mikrofont, mert sírva fakadnék, ha látnám mit mérek. Végül is én azon a véleményen vagyok, hogy a mérés csak arra jó, hogy alapvető konstrukciós hiba ne legyen. Mértem én ESS hangfalról olyan görbét, hogy a mérés alapján nem kellene a cucc, de mégis iszonyúan jól szól még egy viszonylag kis szobában is egy ARC-vel. Te biztos építettél már azzal a hanxóróval amivel én. Neked mik a tapasztalataid, és meddig engedted fel. Ez most a dilemmám, hogy leengedjemm a panelt, kockáztatva a torzítást, vagy engedjem fel a SEAS-t, kockáztatva a hangelszinezés hatását. A két freki 400, és 800 Hz környéke.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.29. 10:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Bocs a közbeszólásért:na,a mérésekről ezt szajkózom már mióta-és a páratartalomról még nem is szóltunk :shock: .Lehet,hogy ribbon közép(h)egység szaga van a dolognak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.29. 11:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
...Te biztos építettél már azzal a hanxóróval amivel én. Neked mik a tapasztalataid, és meddig engedted fel. Ez most a dilemmám, hogy leengedjemm a panelt, kockáztatva a torzítást, vagy engedjem fel a SEAS-t, kockáztatva a hangelszinezés hatását. A két freki 400, és 800 Hz környéke.

Az L22RNX/P-vel építettem (a membrán ugyanaz), ha nagyon szigorúan vesszük akkor legfeljebb 620 Hz-nél érdemes váltani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.29. 12:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
nakamihály írta:
...és a páratartalomról még nem is szóltunk...
Inkább a hőmérséklet, és a légnyomás.

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.29. 19:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos dolgoztam egésznap mint állat, ahogy felénk szokták mondani. Elősször is meghallgattam az ARC-vel. Nem tetszett, leginkább azért, mert zizegett, és olyan műanyag zene jött belőle. A zizegés okára gyorsan rájöttem: A membrán megnyomódott, s két szál drót elszabadult. Biztos a sok próbálgatás közben sikerült ezt elérnem. Így hát fogtam magam, gyors, de precíz munkával újra csináltam a planárt. A drótok helyzetén is változtattam: a középmagas panelt érzéketlenebbre készítettem. Lakk helyett a membrán csillapítására a 3M ragasztósprét használtam, mert ez rendkívül könnyű, és drága is. Mindenesetre megérte a fáradságot, mert a képen látható, hogy nem semmi átvitelt produkál a hangfalam az új membránnal. Remélem holnap is ilyen görbét tudok majd mérni, és ha igen, akkor ráhagyom. Megcsinálom a végleges tekercseket, és jöhet az élvezet. :D Erről jut eszembe, megyek, mert az asszony nem tud mit kezdeni magával... :D


Csatolmányok:
2mér.JPG
2mér.JPG [ 118.97 KiB | Megtekintve 30821 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 16:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Még egy kicsit módosítottam rajta, aztán kivittem a teraszra, s újra mértem. Tegnap óta nem sokat változott. Készítem a "végleges" nhangváltókat, meg javítom a lakkozást, mert a sok mozgatás sérüléssel is jár. Hát ilyen lett, mostmár csak sztereóban fogom meghallgatni, ha mindkettő meglesz. Majd teszek fel róla fotót is.


Csatolmányok:
2mér.JPG
2mér.JPG [ 118.59 KiB | Megtekintve 30791 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 18:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Elfelejtettem: a mérést 2,5m-ről végeztem. Kb 3 m-ről szoktam hallgatni a zenét. Ez utóbbit azért írtam, hogy könnyebb legyen megérteni a görbét. Nem az elméletnek, hanem a fülnek készítsünk hangfalat. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 19:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
...Nem az elméletnek, hanem a fülnek készítsünk hangfalat. :P

Viszont ez csak annak a szájából hangzik hitelesen aki ismeri az elméletet, egyébként csak demagóg duma :)


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára pagrus 2011.12.30. 19:55-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 19:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
pagrus írta:
dys-cus írta:
...Nem az elméletnek, hanem a fülnek készítsünk hangfalat. :P

Viszont ez csak annak a szájából handzik hitelesen aki isneri az elméletet, egyébként csak demagóg duma :)

Minden bizonnyal így van Mesterem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 19:55 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
...Minden bizonnyal így van Mesterem.

Közben tanulok írni :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 20:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
pagrus írta:
dys-cus írta:
...Minden bizonnyal így van Mesterem.

Közben tanulok írni :)

Ezt most nem igazán értem. :(

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 22:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 296
dys-cus írta:
Ezt most nem igazán értem. :(

Csak rosszul írtam pár szót azokat javítgattam.
A felső részéhez nem tudok hozzászólni a hangfaladnak mert ahhoz nem értek, az átvitele szép, a munka is alapos, kár, hogy még nem hallottam ezekből a munkáidból.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség