audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.27. 19:43

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2020.11.09. 20:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.11.09. 14:17
Hozzászólások: 21
Krizsi írta:
Kissé off ugyan, mivel már kereskedelmi termékről beszélünk, de ez a hangsugárzó is diy-ből indult. A tavalyi indexes topiktalin Ottó demózott is egy kicsit egy "csipeszes" kisebb panellel. Azóta beérett, termékké vált.
https://poporiacoustics.com/
Ezen a hétvégén lesz egy Coreaudioval közös bemutatójuk. Hivatalos vagyok, de sajnos a korona keresztbe tett.


Mindazok (is), akik a kialakult helyzet miatt sajnos, nem tudják a hétvégén meghallgatni Ottó "diy-hangsugárzóját", az alábbi linken elolvashatnak róla egy részletes beszámolót.

https://longkft.hu/audioblog/elektrosztatikus-hangsugarzo/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.09. 22:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
hosszu írta:
istvan01 írta:
2018-as blog írásod. Ezt kapirgálta meg kedvenc házi macskád?

Igen.
A "baleset" óta a sértetlen példány egy Magneplanar házimoziban (elfektetve) centerként üzemel.

Panelsugárzókra nekem eddig még nem volt bátorságom, és persze erőm se. Viszont azt látom, annál a kevés hifis ismerősömnél akik panelt hallgatnak, hogy ezek a vékony sugárzó fóliák rettentő kényes valamik, akár sztatik, akár magnetik jellegű a működésük. Konkrétabban, itt a városban hifis barátom Papp Lexi (az amatőr fotós, fotós körökben nagyon ismert) 30éve panelezik. Első panelje Quad57, később Audiostatic (ennek pontos típusára nem emlékszem) és kb 5éve Magnepan 1.7. Ezek mindegyikével megizzadt már. Nem csupán a nehéz hajthatóság, impedancia okán, hanem a fóliák nagyon könnyen elfáradnak. A Quad57 relatíve még jól bírta, még megvan, csak nagy hangerőt nem szabad belőle várni, átüt, megégeti a fóliát, basszusa 100Hz alatt nem jellemző. Az Audiostaic úgy romlott meg, hogy az egyik oldal lehalkult, 3-6dB-el halkabb lett, bonyolult lett volna javítás, megszabadult tőle. Jelenleg nála Magnepan 1.7 nem magában szól, hanem 3pár van már a szobában, amit képtelenség jól sztereóra beállítani. Paralel dolgozik a 3-3 panel, 2db sztereo iszonyat erősítő hajtja hídban, tehát négy erősítő az. A legfurcsább az, hogy 5év alatt szaporodott egyről három párra, de most nincs két egyforma pár a háromból. Egy már át lett fóliázva Ottó által, egy még teljesen gyári állapotú, egy pedig valószínű Ottó fogja fóliázni, mert azt az ablakon beszűrődő UV(?) kifehérítette, kvázi megvakította. Ezt nem én mondom, hanem Lexi és Ottó. Természetes grill nélkül vannak beállítva, tehát ez a paneloknak nem előnyös.
A három párral beteríteni a sztereo falat? egy kb 4x6m-es szobában? ezt nem is értem.

Tehát, aki panelozásra váltja hifis éveit, annak gondjai várhatók. /Házi kedvenc állat lakásban?? az kizárt ebben a rendszerben/
A fenti paneltípusok közül nekem mégis a Quad57 hagyott nála legerősebb hatást, a kompromisszumaival együtt is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.10. 09:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.11.09. 14:17
Hozzászólások: 21
[/quote]Tehát, aki panelozásra váltja hifis éveit, annak gondjai várhatók. /Házi kedvenc állat lakásban?? az kizárt ebben a rendszerben/
A fenti paneltípusok közül nekem mégis a Quad57 hagyott nála legerősebb hatást, a kompromisszumaival együtt is.[/quote]

6 pár panelsugárzóval való együttélés alapján abszolút egyetértek veled. Nem könnyű elhelyezni, nem könnyű meghajtani, néha nem könnyű életben tartani, de ha minden összejön, hatalmas élmény a hallgatása.
Azt csak csendben említem, hogy amikor éppen nem volt panelsugárzóm, mindig megkönnyebbültem egy kicsit, majd néhány év után ismét el kezdett hiányozni.

A világ pedig nagyon kicsi, mert Lexivel két napja beszéltünk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.23. 13:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 07:21
Hozzászólások: 38
Sok-sok év óta élek együtt egy pár Quad ESL57 hangfallal.Kellett rá költeni,viszont az árak nem Duelund színtűek.Hangváltó nincs is benne.Ha megfelelő erősítővel hajtjuk olyan élményt ad,nulla dobozhang mellett ami számomra egy dinamikus hangszóróból sohasem jön elő.Van néhány módosítás a gyárihoz képest(csöves táp)stb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.23. 18:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
arzachel írta:
Sok-sok év óta élek együtt egy pár Quad ESL57 hangfallal.Kellett rá költeni,viszont az árak nem Duelund színtűek.Hangváltó nincs is benne.Ha megfelelő erősítővel hajtjuk olyan élményt ad,nulla dobozhang mellett ami számomra egy dinamikus hangszóróból sohasem jön elő.Van néhány módosítás a gyárihoz képest(csöves táp)stb.

Hi!
Van benne hangváltó, csak az a step-up trafó után van a kis áram miatt kis alkatrészekből. Tessék megnézni a kapcsolási rajzát. Azok az ellenállatok, meg kondik a szekunder tekercseken a váltó:
Csatolmány:
ESL57 1.JPG
ESL57 1.JPG [ 85.03 KiB | Megtekintve 12639 alkalommal. ]

A csöves táp meg egy umbulda. Nehezen megmagyarázható hogy mi szükség van a csöves tápra a sztatikus feszültséget előállító áramkör helyett. Ennek ugyanis egyedül a feszültsége jön szóba, az is úgy, hogy ha kevesebb, akkor kicsit érzékenyebb a hangszóró. Ne higgy már el minden ökörséget mesterem! :P
A táp:
Csatolmány:
ESL57 Táp.JPG
ESL57 Táp.JPG [ 88.15 KiB | Megtekintve 12639 alkalommal. ]

Ha megnézed, ez a feszültség kizárólag a műanyag fóliát tölti. A hangmimnőséghez semmi köze. Ha a pulóvereddel megtudnád dörzsölni a fóliát, akkor is szólna. Amúgy a dinamikus annyival jobb, hogy van basszusa, nem pattog, és van dinamikája. A közép hangok viszont tényleg jók.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.23. 22:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1978
Idézet:
. A csöves táp meg egy umbulda. Nehezen megmagyarázható hogy mi szükség van a csöves tápra a sztatikus feszültséget előállító áramkör helyett. Ennek ugyanis egyedül a feszültsége jön szóba, az is úgy, hogy ha kevesebb, akkor kicsit érzékenyebb a hangszóró. Ne higgy már el minden ökörséget mesterem! :P

Milyen nagy szerencse, hogy az elektronok ismerik a fizikát :D
Egy elektroncsöves egyenírányítócsőnek mennyi a visszárama? És mennyi egy szilicium diódának?
Segítek - egyetlen negatív töltésű elektron sem megy a negatív potenciálon lévő katód felé, csak az anód felé... a panelen lévő töltésmennyiséget az egyenírányítő cső így üzem közben nem süti kí ;)
Amíg a szilicium diódák jelenlévő visszárama itt már a panelen lévő töltésmennyiségnek a csökkenêsét okozza, nem töltödik fel max. feszültségre a panel - beterhel a létrehozott kapacitásnak. Ez odáig fajulhat, hogy elkezd búgni a sztatikus panel a számottevő mértékű visszáramot produkáló diódák miatt. Gyakorlatból mondom, hogy az összes gyári dióda tönkrement már az ESL57-es hangfalakban elmúlt évtizedek alatt, ezért nagyon sok tápot kellett már megjavítanom.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.24. 21:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Érdekes.
Most veszek egyenirányítani diódákat és nézegettem a különböző generációs SiC diódákat. Még pár éve 50-150uA volt a visszáram, mára lement 2uA környékére. (az sok?) A hangminőségbeli különbségeket sajnos nem fogom hallani, mert másfajta tápok épülnek, minden alkatrész és a topológia is más lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.24. 21:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1978
Tőlem azt veszel amit akarsz - az elektronok meg tudják a dolgukat :D
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.25. 08:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1978
Azért legyen valami konkrétum a QUAD ESL57 elektrosztatikus hangfal 1,5KV-os egyenítányítócsöves tápegységéről:
- nagyfeszültségű transzformátor (Soneraudio)
- 5642 EHT egyenírányítócső
- 10nF/1600v kondenzátor (Jensen)


Csatolmányok:
QUAD_ESL57_1,5KV_tube_supply.jpg
QUAD_ESL57_1,5KV_tube_supply.jpg [ 1.26 MiB | Megtekintve 12457 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.26. 00:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Barth Ida írta:
...Most veszek egyenirányítani diódákat...
250+250V/0,4A 5pF 50nS low leakage soros kettős dióda typ.=5nA/100V/25°C megfelel? :D
BAS21S-HF SOT-23 (SMD)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.26. 19:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
DöG írta:
Barth Ida írta:
...Most veszek egyenirányítani diódákat...
250+250V/0,4A 5pF 50nS low leakage soros kettős dióda typ.=5nA/100V/25°C megfelel? :D
BAS21S-HF SOT-23 (SMD)


10V 1,5A-re nem felel meg ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.26. 20:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Barth Ida írta:
DöG írta:
250+250V/0,4A 5pF 50nS low leakage soros kettős dióda typ.=5nA/100V/25°C megfelel? :D
10V 1,5A-re nem felel meg ;)
Bocs, azt hittem, hogy a nagyfesz sokszorozóba keresel, kis szivárgóáramút. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.26. 22:45 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
DöG írta:
Barth Ida írta:
DöG írta:
250+250V/0,4A 5pF 50nS low leakage soros kettős dióda typ.=5nA/100V/25°C megfelel? :D
10V 1,5A-re nem felel meg ;)
Bocs, azt hittem, hogy a nagyfesz sokszorozóba keresel, kis szivárgóáramút. :oops:


Semmi probléma. Pont a hétvégén kerestem, hogy fel bírok-e fedezni a CREE SiC diódagenerációk között valamiféle műszaki katalógus különbséget. (DAC-hoz kerestem). És kizárólag a visszáramot találtam, - persze, ha értenék hozzá, akkor talán találtam volna mást is :) - és erre itt is pont ez a téma ugrott fel. Szóval van némi evolúció dióda fronton is. Hogy mikor lehet majd odatenni a vákuumdiódák mellé hangminőségben, azt nem tudom. Nagyobb áramra meg úgysincs vákuumdióda, szóval akadémikus a vita.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.12.18. 20:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.11.09. 14:17
Hozzászólások: 21
Lehet-e magnetosztatikus panelből normális basszust, sőt, infrabasszust előcsalogatni.
Ez a látszólag amerikai gyártmányú Magneplanár megadja rá a választ - bár a látvány és a felépítés ellenére, valójában francia, a típusa pedig, Infraplanar.

https://longkft.hu/audioblog/infraplanar-a-dipol-szubbasszus/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.12.18. 21:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
hosszu írta:
Lehet-e magnetosztatikus panelből normális basszust, sőt, infrabasszust előcsalogatni.
Ez a látszólag amerikai gyártmányú Magneplanár megadja rá a választ - bár a látvány és a felépítés ellenére, valójában francia, a típusa pedig, Infraplanar.

https://longkft.hu/audioblog/infraplanar-a-dipol-szubbasszus/

Tapsoljuk meg a cikket. Semmi nem derül ki belőle.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.12.18. 21:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
hosszu írta:
Lehet-e magnetosztatikus panelből normális basszust, sőt, infrabasszust előcsalogatni.
Ez a látszólag amerikai gyártmányú Magneplanár megadja rá a választ - bár a látvány és a felépítés ellenére, valójában francia, a típusa pedig, Infraplanar.

https://longkft.hu/audioblog/infraplanar-a-dipol-szubbasszus/


Sejtem "hova lett" , akusztikailag szinte integrálhatatlan egy 75kg-os "nagydé"-betűs Dipole ( a magneplanar dwm-el ellentétben de az "csak " nehéz ügy és van max 1 -1.5 sweet spot) , hacsaknem közvetlenül a vetítővászon mögött van a falban, de oda rendszerint jut szabvány sugárzó amiből előszedhető "plane wave" -szintúgy .

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.01.14. 13:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.11.09. 14:17
Hozzászólások: 21
hifitibi írta:
hosszu írta:
Lehet-e magnetosztatikus panelből normális basszust, sőt, infrabasszust előcsalogatni.
Ez a látszólag amerikai gyártmányú Magneplanár megadja rá a választ - bár a látvány és a felépítés ellenére, valójában francia, a típusa pedig, Infraplanar.

https://longkft.hu/audioblog/infraplanar-a-dipol-szubbasszus/

Tapsoljuk meg a cikket. Semmi nem derül ki belőle.


"Gyere, mesélj", mit szeretnél tudni, mi nem derült ki számodra - nagyon szívesen segítek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.03.06. 21:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.11.09. 14:17
Hozzászólások: 21
Egy meglehetősen ritka alkalom.
Popori Ottó elektrosztatikus paneljei duplán + 1200 Wattos monó végfokok.
Aki teheti, ne szalassza el a meghallgatását.

https://longkft.hu/audioblog/electrocompaniet-nemo-popori-acoustics-wr1/

Csatolmány:
Electrocompaniet Nemo 1.jpg
Electrocompaniet Nemo 1.jpg [ 240.52 KiB | Megtekintve 11009 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség