audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 18:13

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2013.03.08. 09:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az a baj, hogy erre felé nincs Mór utca. :P
De talán a haver majd segít. Egyébként minden más meg van már a kütyühöz, csak van sorrend, s ezért nem tudom felragasztani az 560 db mágnest. 580-at vettem, hogy legyen tartaklék. Az előző projectnél is tört össze pár darab. A kis mágnesben az a jó, hogy 100 felett már kedvezmény van, meg lehet egyéni árajánlatot is kérni, s így viszonylag barátságos az ár, nincs egy 100-as darabja az egyébként 159 Ft-os árnak. A fazon már tudta: maga is hanxórót épít? :lol: Viszont még mindig ragacsot keresek. Olyan kellene, hogy hígan folyó legyen a kis rétegvastagság miatt, gyorsan kötő, mert ki a fene akar 560 mágnest darabonként félóráig nyomni? És jó lenne, ha rugalmas is maradna, mert a vékony rugalmas film a mágnes és a perforált lemez között jótékonyan csillapítja a felesleges rezgéseket.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.08. 16:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.28. 11:25
Hozzászólások: 2
Sziasztok! Ma, így nőnapkor (is) böngészem az itteni oldalakat, hozzászólásokat, véleményeket. A DIY-t már elég régóta csinálgatom, igaz akkor ezt nem így hívták. Az erősítök és kiszolgálói mellett a hangsugárzó is nagyon izgalmas téma számomra, mivel egy nagyon hosszú láncnak ez a vége. Nem régiben építettem kezdetnek egy tölcsérest (sonido sfr 175 2.változat), aminek nagyon megörültem. Lenyűgöző szép hangja van a régi KEF iQ 7 -em-hez képest is. A hangsugárzókhoz soha nem mertem hozzányúlni és ez jó kezdés volt és pont eddig hittem a keresztváltókban. Nézegettem az általatok épített, a szokványos (elektrodinamikus) -tól eltérő, számomra különleges hangsugárzókról írt cikkeket. Kissé kínainak tűnik. Mivel korom (58) ellenére még fejlődésben lévő (és remélem képes) gyerek vagyok a témában, :P a segítségeteket kérném. Ajánljatok már nekem egy jó és (hiteles) szakirodalmat, ahol utána olvashatnék mi az, ami bevonzana a témába, miért építsek én ilyen hangsugárzót, mi az amivel ez másabb és főleg TÖBB mint az eddig megszokott. Tovább megyek: (mivel nem idegen a tranyós-csöves-IC-s építgetés a fa a lakatos, villanyszerelő ács bádogos és tetőfedő valamint kőműves és felvonókezelői munka :lol: ) bátorkodnék egy sikerélményt nyújtó általatok jónak ítélt megoldás megépítésébe belevágni. Ha valamelyikőtök segítene nagyon megköszönném. Köszönettel. Szép napot mindenkinek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.08. 17:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hi Kispajtás!
A tudásunk nagy része az ilyen különleges hangsugárzók esetében a netről van, másrészt saját tapasztalatból merítkezünk. Ha nincs tapasztalatod, akkor koppints tőlünk, kérj tanácsot, stb. Mindenesetre elősször olvasd el ezt a topic-ot, meg az elődjének ugyanezen témáit.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.15. 12:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Elkezdtem a mágnesek felragasztását. Minden szerszám fa, MÜA, no meg a körmöm, s ez miatt már fáj is az ujjam hegye. Mire felragasztom az 560 mágnest, azt hiszem elkopnak az ujjaim, kinől a szakállam, meg köröm nől a p....mön. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.16. 09:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Nem baj,nem baj-nyomjad ezerrel,mert a szakáll is,a köröm is meg a p... is lassan nő és szerintem sokan várjuk már kíváncsian,hogy elkészüljön a hsz! :!:
A végén meg minden problémádon segíthet majd egy ortopédurológusműkörmös..... hölgy :lol:
Képeket és kitartást!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 12:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Még lessz fényképező gép, addig egy kis szimuláció. Kérdés, Ti hova tennétek a drótokat?


Csatolmányok:
20x4x2 NEO Planar.JPG
20x4x2 NEO Planar.JPG [ 124.14 KiB | Megtekintve 52234 alkalommal. ]
Fluxus 20x4x2 NEO.JPG
Fluxus 20x4x2 NEO.JPG [ 80.98 KiB | Megtekintve 52234 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 14:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A mágnesek szélei között felvennék pár mérővonalat, amik a membrán mozgásával párhuzamosak!
A mágnes síkjától mondjuk 2 cm távolra érjen 4-5 ilyen, szépen elosztva.
Ezzel tudod megnézni a fluxusváltozás mértékét a kilengés összefüggésében (és a membrán ideális távolságát is a mágnesektől), ha túl nagy a változás a fluxusban, akkor az nem jó hely a drótnak, nemlineáris torzításhoz vezet!
Valamennyi tuti lesz, ez az egyoldalas mágneskörrel jár, ennek ellenére tök jól szólnak... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 17:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Siege29 írta:
A mágnesek szélei között felvennék pár mérővonalat, amik a membrán mozgásával párhuzamosak!
A mágnes síkjától mondjuk 2 cm távolra érjen 4-5 ilyen, szépen elosztva.
Ezzel tudod megnézni a fluxusváltozás mértékét a kilengés összefüggésében (és a membrán ideális távolságát is a mágnesektől), ha túl nagy a változás a fluxusban, akkor az nem jó hely a drótnak, nemlineáris torzításhoz vezet!
Valamennyi tuti lesz, ez az egyoldalas mágneskörrel jár, ennek ellenére tök jól szólnak... ;)

A rajz mm osztású. Az első vízszintes vonal a membrán. Első nekifutásra 1mm-re teszem a mágnesektől. Tapasztalatom az, hogy az 1mm-es távolsággal vígan le lehet sugározni a 300 Hz-t felfekvés nélkül. A membrán nem leng, csak rezeg mondjuk 0,2mm-t. Ekkora távon nem túl nagy a fluxus változás. Szerintem nem ez a gond, hiszen ezt a típusú haxórót ezért szeretik, és azért 1 nagyságrendel kissebb a torzítása mint a hagyományos haxórónak. Én inkább a rajzot nézve vízszintesen látom a problémát. A magneplanár a két mágnes közé középre teszi a drótot. Itt a legkissebb a fluxus. A mágnesek sarkain (hosszában az élben) sokkal nagyobb a fluxus. Igen ám, de középen az É-D hatás kiegyenlíti egymást, azaz a látható görbe a fluxust abszolult értékben mutatja, nem valós É-D vagy + - viszonylatban. (lásd az új diagrammot) Ezen létható, hogy a két mágnes között középen a fluxus 0. Akkor hogy is mozog itt a drót? Ha viszont mozdul, akkor viszont itt meglehetősen homogén a mágneses tér, tehát ha a vezető itt van, akkor itt a legkisebb a torzítás, ha egyáltalán műxik a kütyü, márpedig csak műxik, mert a Magnepannak működik. Ezek miatt a véleményem az, hogy nincs értelme kétoldalas mágneskört készíteni, ha csak nem szükséges az a +3dB többlet érzékenység, amit így előlehet állítani. Persze NEO mágnessel símán lehet 94dB elérni. Ha nem középre teszem a drótot, hanem mondjuk 2 vezetőt teszek egy légrésbe, akkor meg azok irányainak ellentétesnek kell lenni, hogy a membrán egyfelé mozduljon. Vagy mégsem? Bele zavarodok teljesen az irányokba. Ezért kérem a tanácsokat.


Csatolmányok:
Fluxus 20x4x2 NEO Real.JPG
Fluxus 20x4x2 NEO Real.JPG [ 82.54 KiB | Megtekintve 52215 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 19:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A két mágnes között ugyanolyan irányba kell mennie az áramnak 2, vagy akár több vezető esetében, tehát ha pl. balra mutat a fluxus, akkor mindegyik vezetőnek ugyanabba az irányba kell irányulnia, pl. felfelé.

Elgondolkodtatott ez a szimuláció... Neked nem fura, hogy teljesen máshogy néz ki, mint az előző? Azon a fluxus értéke sosem éri el a 0-át! Az előző diagramon a két mágnes között is kb. 0.18T-ra megy le, a mágneseknél pedig felszökik 0.3T-ra. Nekem ez jónak tűnik!
Valamit nem ronthattál el a beállításoknál, vagy hogy mit szeretnél mérni?

De szerintem csak az lehet a bibi, hogy ez a diagram a fluxust úgy mutatja, hogy egyik mágnesnél max."+", és a másik mágnesnél max."-" térerősség, és átmegy a 0-án a kettő között. Ettől eltekintve kell, hogy legyen köztük valami, mert ott a fluxus kajak oldalirányú (és a hangszóró ezt használja ki) a vezetőre.
Tehát az utóbbi diagram a POLARITÁST is mutatja, nem csak a fluxus erősségét!!! ;)
Ezért néz ki furán!
Van 1 szemléltető példám erre, hogy ha a két, egymást vonzó mágnes közé egy csavarhúzó hegyét, vagy kisebb vasat helyezel, arra szinte semmilyen vonzóerő nem hat, mert a mellette lévő 2 mágnes ugyanolyan erősen vonzza! De amint az egyik pólushoz közelebb viszed, azonnal odavonzza a hegyét... ;)
Tehát ilyen értelemben kiegyenlítik egymást, de az árammal átjárt vezetőre hatni fog ez az irányú fluxus...

A Magnepan szerintem azért teszi középre, mert 1 vezetőt akart használni, dupla vezetőnél vastagabb drót kellene, ráadásul 2X olyan hosszú és 2X annyi macera... Ha olcsóbb 1 vezetővel, és jól szól, akkor miért ne csinálnák úgy? :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 21:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Ma a lazítás mellett nem lustálkodtam én sem, még 1 lépéssel közelebb kerültem a hangszóróm épülésével! :roll:
Elkészültem a hátulsó perforált lemez kivágásával-formára kalapálásával, ezt a hátulsó távtartó gyűrű fogja tartani!
Az a gondom, hogy ezek a távtartók 8mm vastagok, a mágnes a lemezeken pedig 6mm vastag...
Tehát kb. +-2mm kilengésnél ez már bizony felkoppanna, pláne, ha nem sikerül tökéletesen egy síkba hozni a felfüggesztéssel a membránt a többivel.
Közép-magasnak használva ez nem lenne probléma, de mivel ezt egyutasnak tervezem, a hangszórónak a lábdobot, basszusgitárt is állnia kell élvezhető hangerő mellett, a membrán-mágnes távolságot növelnem kell!
Alapból +2mm-rel növelném meg ezt a távolságot, így max. +-4mm-es kitérés lenne lehetséges.
Mivel jelenleg lövésem nincs arról, hogy nagyon mély frekvenciákon mennyire lesz a membrán felfüggesztése (és a motorja) elegendő ennek a kordában tartásához, nincs kizárva, hogy kicsit több is kell... :roll:

Útközben az eddigi mágneselrendezésen gondolkodtam, most az "5 ágú" helyett bővítettem "7 ágúra", de játszik még a 6 is...nemsokára el kell döntenem, ha fel akarom ragasztani... :?
Azért ilyen a mintázat, mert ahogy körbe kígyózik a vezeték a mágnesek körül, mindig oda vezet, ahol a következő menet kezdődik, tehát nem kell kívülről az egész membránt körbe kerülni, mint más elrendezéseknél... Na jó, lehetne spirálisan is, de valahogy az nem jött ki ezekkel a mágnesekkel, a membránt pedig jól erősítik a tervezett mintában felragasztott alumínium vezetők is! ;)

Az első kép elölről, a második, domború lemezes hátulról mutatja a hangszórót. 8-)


Csatolmányok:
DSC00592.JPG
DSC00592.JPG [ 95.83 KiB | Megtekintve 52204 alkalommal. ]
DSC00591.JPG
DSC00591.JPG [ 49.99 KiB | Megtekintve 52204 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 22:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Dys-cus: szerintem ha két vezetőt (vagy többet) akarsz két mágnes közti helyre tenni, akkor ezeken egy irányba kell fojni az áramnak. Én is három vezetőt használtam a planárnál - remélem jól! A planárom ma elpusztult, összecsattantak a mágnesek és a fóliának annyi. A membránt módosítgattam, plusz vezetőszálakat, meg csillapítást ragasztottam fel, és összeszerelésnél elmozdultak...
Tehát minél homogénebb a mágneses tér annál kissebb a torzítás, ok. Azt viszont nem értem miért következik ezekből, hogy felesleges a dupla mágnes elrendezés.

Az AMT- projektem is beláthatatlan mikor lesz kész. A marósokra kell várni.

Siege: tök jól néz ki a cucc, kíváncsi vagyok a fejleményekre!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.18. 10:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Látom Seige rájöttél a diagramra. matematikailag a +2 -2 abszolult értéke /2/. Ezért tévedés csak az első diagrammot használni. Két dróttal azért van gond: Az egyik mágnes É a másik D. Mindkét mágnes hez teszek egy vezetőt, s egyforma irányban áramot küldök rá. Akkor az egyik drót mondjuk felfelé, a másik lefelé mozdul el, mert a térerők ellentétesek. Ha ezek egy membránra vannak ragasztva, akkor a memmbrán pokróc rázás szerűen mozog. Ha a két mágnest közelebb toszom egymáshoz, akkor a legnagyobb térerő a két mágnes hosszanti élénél lessz, de ellentétes térerővel. Ez látszik a második diagrammon. Ha a térerő ellentétes, akkor az elmozdulást úgy lehet egy irányúvá tenni, hogy az áram útja nem egyirányú a két vezetőben. Ennek ellenére azok egy légrésben vannak. Én így gondolom. A Magnepan ahol két vezetőt is használ ott azokat be ragasztja egymás mellé középre, ráadásul a panel közepén. Ezzel szerintem két legyet üt egy csapásra: Meg lessz a panel ellenállása a hosszabb drót miatt, valamint ugyan azt éri el, mint az ELS hangfalaknál a LADDER hálózat, csak itt az elv más, a membrán közepe a tehetetlenség miatt jobban kilendül, ezért íves lessz, és jobban szórja a hangot. Ezt a Martin Logan fixen építi be a sugárzóiba.
Szóval a drótok irányán még mindig eszelek. Az egy irány nem biztos, hogy ki jön. Ha nem tudtok meggyőzni, akkor aott ahol két drót lessz- a középső két mezőben- ott szorosan egymásmellé teszem őket. Más így oldotta meg, igaz nem drótot használt, hanem fóliát.
Más: Szép a prodzsekted! Szépen tudsz kalapálni. Azt azért ne várd, hogy ekkora méretben (vagy a kezed hurva nagy? :lol: ) használható módon ad le basszust. Úgyhogy maradj nyugodtan 1-1,5mm távolságra a mágnesektöl.


Csatolmányok:
diy_ri7.jpg
diy_ri7.jpg [ 31.75 KiB | Megtekintve 51778 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.18. 11:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kicsit megrázom már itt a jó népet. :lol:
Elkészültek a várva várt fotók. Az egyik panel már mágnesügyileg készen van. Legalább annyit szenvedtem vele a hétvégén, mint a katasztrófavédelem az utakon. Igaz én nem fáztam, de az ujjaim nagyon megfájdultak. Nos így néznek ki. A keretnél a távolság 2mm, a tweeter nél a mágnesek közötti távolság auch 2mm, a közép-magas suginál ugyanezen méret 4 mm. Erő az van benne jócskán az N42-es Neodymium tartalmú mágnes blokkoktól. Ha a kettő panel készen összecsattanna, akkor még a jó isten sem szedné szét, ezért készen 1m -nél közelebb nem is teszem őket. Az elébb a szomszéd beült az autóba, elindult, és igencsak csodálkozott, hogy az autója mint egy életrekelt robot, önállóan megindult a műhelyem felé. :lol: Az egész majd kap egy védőlakkréteget akril lakból, kivéve az ALU keret, meg a két panelt elválasztó textil bakelitet. Ezeken olcsó, de viszont igen jó, 1mm vastag motage szallag lessz felapplikálva fólia tartás végett. Jól látható a hátoldalon rögzített L ALU idom, amely a merevítést hivatott megoldani. Egyelőre itt tartok.
( a képen látható kupit nem ér kritizálni!) :P


Csatolmányok:
DSCF0091.JPG
DSCF0091.JPG [ 329.37 KiB | Megtekintve 51774 alkalommal. ]
DSCF0093.JPG
DSCF0093.JPG [ 318.98 KiB | Megtekintve 51774 alkalommal. ]
DSCF0094.JPG
DSCF0094.JPG [ 327.05 KiB | Megtekintve 51774 alkalommal. ]
DSCF0097.JPG
DSCF0097.JPG [ 327.17 KiB | Megtekintve 51774 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.18. 12:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
dys-cus! A mágneses erővonalak, mint az áramnál a +pólusból a -pólus irányába , úgy az északi(N) -ből a déli(S) irányába haladnak. Tehát minket nem az érdekel, hogy "északibb" vagy "délibb" az a pont ahol a vezető van, hanem, hogy az adott ponton milyen a mágneses erővonalak iránya. Van a három ujj törvény amikor három egymásra merőleges irányt tudunk az ujjainkal kijelölni :hüvelyk,mutató,középső ujj. Ha pl. a hüvelyk ujjunk mutatja a mágneses erővonalak irányát, mutatóujjunk a vezetőben folyó áram irányát akkor a középső ujjunk mutatja az ebben a rendszerben lévő áramjárta vezető elmozdulási irányát. Én legalábbis igy szoktam gondolkozni.
Itt egy rajz az AMT elrendezésről.


Csatolmányok:
Mágnesirány.png
Mágnesirány.png [ 82.11 KiB | Megtekintve 51770 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.18. 12:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Grinder írta:
dys-cus! A mágneses erővonalak, mint az áramnál a +pólusból a -pólus irányába , úgy az északi(N) -ből a déli(S) irányába haladnak. Tehát minket nem az érdekel, hogy "északibb" vagy "délibb" az a pont ahol a vezető van, hanem, hogy az adott ponton milyen a mágneses erővonalak iránya. Van a három ujj törvény amikor három egymásra merőleges irányt tudunk az ujjainkal kijelölni :hüvelyk,mutató,középső ujj. Ha pl. a hüvelyk ujjunk mutatja a mágneses erővonalak irányát, mutatóujjunk a vezetőben folyó áram irányát akkor a középső ujjunk mutatja az ebben a rendszerben lévő áramjárta vezető elmozdulási irányát. Én legalábbis igy szoktam gondolkozni.
Itt egy rajz az AMT elrendezésről.

Ez már azért megnyugtató. Ezek szerint a szimulációban ott a légrés szélén, a mágnes csücskén a mágneseség iránya ugyan az, mint a szembelévő mágnesnél, függetlenül attól, hogy melyik milyen pólusú.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.18. 21:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A Lenz-törvény összefüggéseit szemléltetik úgy, mint a "Jobb kéz-szabály"!
Tehát: A JOBB kéz hüvelykujja felfelé mutat, a mutató ujj előre, a középső pedig balra.
Mindhárom ujj merőleges egymásra!
A hüvelykujj a vezető (és az abban folyó áram) irányát mutatja, a mutató ujj a mágneses fluxus irányát, míg a középső ujj az ebben a rendszerben elmozduló vezető irányát jelzi!
Grinder kicsit máshogy magyarázza, de az csak a BAL kézre igaz! ;)

Ha ezeket az ujjakat, irányokat megtanulod, utána ebben a helyzetben lévő kezed bárhogyan forgathatod, a vektorok ugyanúgy forognak a térben! Tehát nem kell mindig felfelé mutatnia a hüvelykujjnak, csuklóból, karból bármerre forgathatod (már amennyire ez lehetséges az izületeiddel :D ), a lényeg az, hogy a 3 ujjból kettőnek az irányát kell ismerned ahhoz, hogy a harmadikat megmutassa... :roll:

Dys-cus! Nehéz téged meggyőzni... Gondolj már pl. a szalagsugárzóra!!!
Ott a teljes légrésben van a fólia, és mindkét széle (a közepe is) ugyanarra mozdul, nem ellenfázisban libeg! Hidd már el, hogy ugyanarra kell folynia a két vezetőben az áramnak... ;)

Köszi, elég szépen sikerült kikalapálni a lemezeket, ahhoz képest, hogy 1 borosüveg alja játszotta az üllőt! :D A domború gipszmintára pár tized milliméteres pontossággal illeszkednek a lemezek, szerintem jó lesz... :roll:
A gyűrűk belső átmérője úgy 12,5cm, ebből lejön még a membránszél, ami nagyjából 1cm, tehát a hangszóró membránja 11,5cm átmérőjű lesz, persze picit még változhat a dolog...
Ez nagyjából egy szabvány 13cm-es hangszórónak felel meg felület szempontjából.
Ez nem dipól lesz, hanem elsőre zárt doboz, de lehetne akár TL, vagy passzív membrános is, ami jelentősen növelné a mélyátvitelt!
A mostani lapos panelem nem sokkal nagyobb felületű, de használható a mélye (zárt dobozban) hidd el, csak +-1mm-es kilengésnél már nagyon érezhető a fólia megtorpanása, tovább kínozva pedig már zörög a membrán. Emiatt is jött képbe ennél a projektnél a minél szabadabb felfüggesztés...

Egyes magnetosztatikusnál azért van középen dupla drót, mert csak az adja le a közepet-magasat, így ez a keskeny sáv kevésbé nyalábol, mintha az egész membrán sugározná ezt le.
Létezik olyan elektrosztatikus különben, amelynél a membrán koncentrikus gyűrűkből áll (mint 1 céltábla), és a membrán közepétől a széle felé haladva mindegyik gyűrű picit késleltetett hangot sugároz le! Így olyan hatást kelt, mintha egy pontszerű hangforrás lenne, attól függetlenül, hogy lapos... :roll:

A hangsugárzód nagyon szépen alakul, csak türelem, és kitartást! ;)


Csatolmányok:
DSC00593.JPG
DSC00593.JPG [ 49.67 KiB | Megtekintve 51755 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.19. 08:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.01.17. 20:40
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Budapest
Te, dys-cus, akkor kb. 50x850mm lesz a középmembrán felülete? Nagyon kíváncsi vagyok hogyan fog szólni. Viszonylag keskeny ez a membrán, bár az összfelület bőven elég. Milyen frekvenciatartomány a cél?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.19. 10:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Grinder írta:
Te, dys-cus, akkor kb. 50x850mm lesz a középmembrán felülete? Nagyon kíváncsi vagyok hogyan fog szólni. Viszonylag keskeny ez a membrán, bár az összfelület bőven elég. Milyen frekvenciatartomány a cél?

A mostani panelem, amit kb 2 éve hallgatok, de itt vissza lehet nézni, membrán felülete 24X800 mm, a váltás 350 Hz körül van. A freki átvitele kifogástalan úgy, hogy a panel ugyanekkora méretű, de erőssebb fluxussal rendelkező tweeterrel meg van támogatva talán 4, vagy hat kHz-től. A görbe 350-től 21 k-ig +-2dB volt. Egy hibálya van, a sztereója lehetne szélesebb. Újat azért kezdtem készíteni, hogy a téren javítsak, az ellenálláson emeljek, no meg legyen egy olyan konstrukció, jogy műszakilag egzakt legyen. Ezért vágattam ki a lemezt lézerrel, és ezért nem normál perforált lemezt használok. Az új konstrukciónak be kellett férni a régi helyére. Tehát a méret adva volt, hiszen nem akarok új dobozt a TauCeti hangfalamnak. Mivel 8mm széles és N35-ös mágnes helyett találtam 4mm széles N42-est, így a tweetert keskenyebbre tudom csinálni, a közép magasat pedig szélesebbre 40mm-re. A hossz méret változatlan. 40/24=1,66, azaz 160%-al növexik a közép membrán felülete. Úgyhogy halvány gőzöm sincs, hogy hol lessz az alja. Lehet lemegy 200-ra is. Mindenesetre a vágás helyét a torzítás, az átviteli görbe, valamint -és ezt igen fontosnak tartom- az impulzus átvitel fogja meghatáreozni. Ezeket a méréseket viszonylag egzaktan csak szabadtérben tudom mérni, ezért megkell várnom a jó időt. :cry: Egyet tudok, közelemben van egy gyári Magnepan falra szerelhető hangszóró, aminek talán 16-18 cm a szélessége, nos az a gyár szerint lemegy 100 Hz-ig. Azt ugye tudjuk, hogy a felülettel nem egyenes arányban változik a ritka frekvenciák lesugárzási képessége. Úgyhogy izgatott vagyok az alsó határfreki miatt, meg a sztereo miatt. A célom tkp. az, hogy a haver nagy ESS AMT-jét hangminőségben legyőzzem, mivel igen jó tranziens viselkedése van, de nekem a hangja mégsem tetszik teljes mértékben, annak ellenére, hogy egy Dóm sugárzó meg sem közelíti ezeket a technikákat. Az AMT nekem egy kicsit rikoltoz, a planárnak sokkal simább a hangja, viszont nem annyira dinamikus.
Köszi Siege a tanácsokat, de tényleg nehéz engem meggyőzni, mivel már jó pár jelenleg is működő munkám van mind a ribbon, mind a quasi ribbon, mind az ELS technikában. Az ELS step-up trafókon tanultam meg tekerni a trafókat. :D Megmutatok itt két munkám, amik éppen egy fotón vannak, az egyik ELS, a másik az a TauCetihez hasonló 3 utas, csak a tweeter ribbon. Tehát tapasztalat az van, de mégsem készítettem belőlük kétszázat, mint a trafókból. :cry:
Ez lessz a negyedik panel (mágneses) amit építek, ha a kísérletit nem számítom. Sajna kétségeim mindig vannak, s az foglalkoztat, hogy lehetne még jobbat készíteni. Egyébként a mostani planárom eladó lessz, 96db 40x8x4-es NEO mágnes van benne. Akit érdekel, keressen magánban, vagy emilben. Valaki itt közzétette a hangfalának a bekerülési ktg.-jét. Nos mondom, ez a planár model (1 pár) valahol 65-70 rugó között áll meg úgy, hogy ebben benne van a 3M ragacs is. Nem tudom mennyi egy jónak mondott dóm, de ennél biztos több, s mégiscsak dóm, amit hallgatva fogfájás gyötör. :lol:


Csatolmányok:
DSCF0011HX.jpg
DSCF0011HX.jpg [ 94.19 KiB | Megtekintve 51745 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.20. 17:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kísérlet képpen bedrótoztam az egyik panelt. Az alkalmazott mylar 12um. A drót 0,2mm ALU a közép-magason, 0,09mm a tweeteren Közvetetten (hasonlítással) úgy tűnik az érzékenysége 88dB körüli, ami már alig haladja meg a mélysugárzóm 87dB-jét. Viszont változtatni kell rajta. Elősször is a közzép-magas ellenállása csak 3 Ohm lett, amit a végleges drótozásnál felviszek 4,5 Ohm ra. A tweeter viszont 8,5 Ohm lett, ami azt jelenti, hogy ott meg lehet a vastagságot növelni. Úgy tűnik kb 140 Ohmtól visz át. Persze nincs a helyén, ott majd más lessz a leányzó fekvése, vagy a fiú felállása. Az igazság az, nem szeretném 200Hz alá engedni. Takarékossági okokból. (Nagy kondi, tekercs) A teteje 21,8kHz. Görbét nem teszem még fel, majd csak akkor, ha a helyén lessz. Így van benne egy-két szép kis hullám. Vagy a más hullája? :P Azért képet teszek fel a huzalozási kísérletről.


Csatolmányok:
Magyarázat: A drótok hozzávezetése, és azok elhelyezése.
3.JPG
3.JPG [ 315.49 KiB | Megtekintve 51716 alkalommal. ]
Magyarázat: Fent a mylar.
1.JPG
1.JPG [ 324.09 KiB | Megtekintve 51716 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.21. 06:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Dys-cus!
Brutál ez a cucc!
-de anélkül,hogy bármibe bele akarnék szólni,felvetődött bennem egy dolog:
Nem tudom,van-e értelme a csipogónál annak a két szélső vékony visszavezető drótnak.Tudomásom szerint ott nem igen keletkezik értékelhető mozgató erő,így inkább csak amolyan folytó előtét ellenállásként működik-ami nem olyan jó.Azokat lecserélve jó vastag,elhanyagolható ellenállású drótra,mindjárt csak fele értékkel kéne számolni,4 Ohmos lenne a csipogó.Ezzel ugye nőne az érzékenysége,az pedig mindig jól jön egy szupermagasnál!
Amúgy hogy vannak felrakva a mágnesek pólus szerint?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.21. 09:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Dys-cus!
Brutál ez a cucc!
-de anélkül,hogy bármibe bele akarnék szólni,felvetődött bennem egy dolog:
Nem tudom,van-e értelme a csipogónál annak a két szélső vékony visszavezető drótnak.Tudomásom szerint ott nem igen keletkezik értékelhető mozgató erő,így inkább csak amolyan folytó előtét ellenállásként működik-ami nem olyan jó.Azokat lecserélve jó vastag,elhanyagolható ellenállású drótra,mindjárt csak fele értékkel kéne számolni,4 Ohmos lenne a csipogó.Ezzel ugye nőne az érzékenysége,az pedig mindig jól jön egy szupermagasnál!
Amúgy hogy vannak felrakva a mágnesek pólus szerint?

Pólusok szerint váltakozva vannak a mágnesek. Hogy melyik milye, azt meg tudja a radai rosseb. :P Nem mindegy?
Meghagyom a két szélső vezetéket, mert akkor vastagabb drótot tudok használni, ami azért a terhelhetőséget növeli. Annak is van 0,7mm membrán széle.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.21. 22:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Alakul a cucc, Dys-cus! ;)

Én a helyedben azért kipróbálnám a magasnál a sima háztartási alufóliát is, a mylar-ra ragasztva olyan 2-3mm-es csíkszélességgel, esetleg 1 menet is elég, tehát oda-vissza megy csak a vezető, nem 3X futna el a mágnesek mellett, annál kevesebbet nyalábolna... :roll:

Nakamihály!
A mágneseket kívülről kerülő vezetőkre is hat mágneses tér, annyira nem is jelentéktelen...
Nekem az első kísérleti hangszóróm csak 1 szemben álló mágnesoszlopból állt, 3-3 db pici mágnesből (amikkel most is játszadozom), és az érzékenysége emiatt is nagyon alacsony volt, de azért szólt... :D
Igaz, ez már akkor is push-pull volt, és az nem kicsit kavar be a mágneses térbe a single-höz képest.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.22. 06:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Az igaz,hogy a mágnes két oldala között átmegy a fluxus a szélen és van vektorálisan használható pont a saroktól nem messze,csak azt nem tudom,hogy a két mágnes közötti réshez képest mennyire erős,mennyire vehető számításba.
A legelső kb 20 centi széles planáromnál oda is tettem vezetőket,de torzított-bár azt azóta se tudom,hogy emiatt-e,vagy másért.Mindegy is.

Dys-cus!
Csak azért kérdeztem a pólusokat,mert azt hittem,hogy a magas és a közép rész belső mágneseinek elrendezése (D-D vagy É-D)jelentősen befolyásolja a rések erejét,de nem.Ahová a drótokat raktad- nem igen okoz semmit,inkább a mágnes sarkoknál változtat kicsit a felálláson,de ott se vészesen.
Hhhmmm-kezdek felejteni....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.22. 09:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az ALU csíkon gondolkodtam, de nem jön össze az ellenállás. Kevés lessz. A közép-magas határán vonzásban vannak a mágnesek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.22. 14:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Berhelj szét egy kis értékű stiroflex kondit,abból talán összejön az ellenállás.

Pont arra gondoltam, hogy vonzásban vannak és hogy talán nagyobb fluxust kapnál, ha taszításban lennének.Lemodelleztem, de nem láttam számottevő változást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.10. 18:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos itt a jó idő, s legott neki is álltam a hangfal szerelésnek. Előzmények: Új közép és magas sugárzó a TauCeti Mark III. hangfalamhoz. 4-szer membránoztam át különböző okok miatt. A legjobb a legeccerűbb: tekereg a drót mint a vastagbél az emberben, csak nem vízszintesen, hanem függőlegesen. :D A mérést szabadban, 1,5m-ről végeztem. A 0dB-es vonal felel meg kb. a 87dB-es hangnyomásnak. A reflexcsőből kijövő hang a kék színű görbe. Ezt külön kell felvenni szabadtérben, mivel a luk hátul van. Itt látszik, hogy nagyon jó kis hangszóró a SEAS bassz. A miki magassága a fülemhez igazodik, mikor kedvenc zenehallgató fotelemben ülök, s nincs alattam a macska. Ha ráülök, akkor nyikorgás szerű hangokat is hallok, ami vagy torzítás, vagy az említett háziállatból fogyott ki az olaj. :D Az impedancia görbe diagrammján az 1-es osztás az 10 Ohm, ami egy 10 Ohmos ellenállással be van kalibrálva. A vágási freki 680 Hz lett, mivel így lehet 100Wattot ráereszteni a hangfalra. Így jó az 51 Wattos kütyümhöz. És így kicsi a torzítás. Az impedancia kicsit kevesebb lett, mint szerettem volna, de így is benne van a 4 ohmos szabványban. A görbe szép egyenes lefutású, ezt szeretik a csöves erősítők. Persze a hagyományos bassz sugárzó max impedanciája a rezo ponton benne van. A váltó 12dB-s, a tweeter 6 dB-s. Nincs benne L-pad, vagy soros ellenállás. A 12 dB-s váltókban van egy egy 2,2 és 1 Ohmos ellenállás sorba kötve a párhuzamos elemmel, a váltó vágási frekije előtt megjelenő rezó csökkentésére. Ez eddig is benne volt. Viszont kikerült a kb 4dB-s L-pad, amely tény a hang feltisztulását, a mikrodinamika fokozottab megjelenését okozza nem kis örömömre.
A hang: Nagy méretű, térben jobb, mint az előző (ez cél is volt), az 50%-al keskenyebb membrán megteszi a magáét. A hang nem színezett, nem cseng, bong, nem csim-bum. Csak szól. Ha valaki dómhoz van szokva, annak szegényes ez a hang, de az torzít (becsap, mert azt hiszik, hogy részletező) ez faggyútól, zsírtól, fémes cicikkk-től, ssssúgásstól mentes. Nekem tetszik. :D


Csatolmányok:
TauCeti MkiV 2013 04 Imp.JPG
TauCeti MkiV 2013 04 Imp.JPG [ 104.07 KiB | Megtekintve 52104 alkalommal. ]
TauCeti MkiV 2013 04.JPG
TauCeti MkiV 2013 04.JPG [ 125.92 KiB | Megtekintve 52104 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.10. 23:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Szuperül hangzik! ;)
Ezt már csak valami planár méllyel lehetne megfejelni... :roll:

Nekem is már aktiválnom kéne magam, mint a csillagkaput, és talán valami fejlődést is produkálnék... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.16. 15:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Siege!
Most hullámvölgyben vagy,mint a beb@szott vakond!-ne akarj produkálni,majd jön az magától!(nálam már 40 éve;még zuhanok,de kitartok!) :D

Dys-cus!
vigyázz!-macska?lyuk?hátul?oil?-hhhmmmm! :lol: (bocs! :D )
Jó az a SEAS oda!
Keskenyebb membrán-jobb tér?-ezt szajkózom mióta!!!
Na...,jó lesz ez!!!-szerintem...is...meg az irigyek szerint is.......gondolom....hümhüm... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.16. 15:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
OFF:
ja! még valami: most látom csak,hogy Ti mind off line vagytok, én meg on line.
A nulla meg az egy(a pc-ben) mindig közel állt hozzám a suliban,de ezt most nem látom át-gondolom ennek köszönhetően!Segítsetek ki,most mi van?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.16. 21:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Helló!
Sok fejleményem nincs, mert vagy dolgozom ezerrel (és jól lefáradok), vagy úgy be vagyok b*szva, hogy alig látok (ezt jelentheti a "beb*szott vakond" kifejezés??? :roll: )!
Na jó, csak viccelek, látni látok akár kettőt is, csak egyenesen menni kicsit necces... :lol:

Az online azt jelenti, hogy éppen ki van jelen, bejelentkezve a fórumon (az aktuális témában, amit éppen olvasol).
Offline azt jelenti, hogy éppen nincs bejelentkezve az illető. Attól még olvashatja a fórumot vendégként, csak úgy hozzászólni nem tud.

Mindjárt itt az igazi jó idő, mindenki lazuljon kedvére, és ha esetleg belefér 1 kis barkácsolgatás, az csak jóóó! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.17. 05:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Siege!
Jó ideje írogatok már a fórumon,de csak most vettem észre,hogy eddig nem vettem észre ezt az off-on line dolgot.szégyen,de ez van,köszi.
Csak vicc volt a vakond! :D
Viszont érdemes elgondolkodni,hogy miért van az,hogy néha jönnek az ötletek és a munkakedv,aztán elakad a folyamat,félbe maradnak a fejlesztések,stb.Érdemes lenne erről,illetve a pszichés hátteréről nyitni egy topicot,amolyan erőgyűjtő praktikákkal,egyebekkel.
Nyílván sok befolyásoló tényező van:napi egyéb feladatok,műhely,szerszámok,egyebek megléte,de ez önmagában nem minden.A magnepánomhoz gyakorlatilag már minden adott,csak csinálni kéne,de tudva,hogy mekkora meló és milyenek a körülmények,nem akaródzik hozzálátni.Pedig,ha az ember igazán akarja,mindez nem sokat számít.
Te is elkezdtél valamit,ami más,mint az eddigiek,de most láthatóan áll a dolog,gyanítom a motiváció van mélyponton.Ez nagyon idegesítő,fontos lenne legalább barkácsolgatással és sikerélménnyel feltöltődni, kiereszteni a hétköznapi fáradt gőzt!Mellesleg ez határozná meg alapvetően az adott topic sikerességét.
Még jó,hogy legalább Dys-cus pörög ezerrel!
Szóval, ez most off-nak tűnhet,de nem az,nagyon is témába vág.Valamit ki kell találni a punnyadás ellen!!!!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.04.17. 16:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Viszont érdemes elgondolkodni,hogy miért van az,hogy néha jönnek az ötletek és a munkakedv,aztán elakad a folyamat,félbe maradnak a fejlesztések,stb.Érdemes lenne erről,illetve a pszichés hátteréről nyitni egy topicot,amolyan erőgyűjtő praktikákkal,egyebekkel."
Ezt hívják lustaságnak! :lol:
Pedig még nem vagyok kész, mert rézzel bevont alu drótot ígértek, meg 0,15mm-es Alut is ígértek.Ez azt jelenti, hogy a magasban még egy kis javulás várható magasban.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.05.15. 17:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos azt hiszem elérkeztem a végső fázisba. Igaz még fog változni a hangja a TauCetiMkIV. -nek, mert még ragasztó szaga van, illetve be kell, hogy járódjon. Soha nem akaraom még magamnak sem elhinni, hogy a legegyszerűbb a legjobb. Pedig már számtalanul bebizonyosodott. Felteszem a két méterről feltett szabadtéri mérés görbélyét. +-3dB-en belül egyenes a görbe. Biztos van jobb is, de nem ilyen torzítatlan és dinamikus hangal. A szisszenéses (s, sz) elhalnak rajta, nem bántják az ember és legjobb barátja a macska fülét sem. A színpad nagy, a hang olyan igazinak tűnik. Aki áll a zenekarban az áll a hangfalban is, aki ül, az ül a hangfalban is, s aki fexik a sztereo dolby pornófilmben, annak áll a ...
Az impedanciáját is megmértem, az átlag 6,1 Ohm, ami pontosan megfelel a manapság preferált 6,3 Ohmos előírásoknak. 4,2 Ohm alá sehol nem megy. AZ érzékenysége kb 87dB, amitől az SE erősítősök nem ájulnak el, de készítettem egy 300B SE-t, amit egy hétig teszteltem, s azért szobahangerőre kihajtotta a hanxórót. Az is biztos, hogy nem fűlik a fülem a hagyományos dóm sugárzók után. Azok igaz csillogóbbak, de pont ezért nem hasonlítanak a valóságos zenéhez. Aki HS280-ra, Vidi B32-re izgul, annak ez a hangfal nem fog tetszeni, mert természetes megszólalásából hiányzik emezek bénasága. Na meg azoknak basszusa is monhatni nemleges. Nem is értem, mit erőlködnek erősítőn, mikor nincs is minn visszahallgatniuk. A hangfal 80%-ban határozza meg a rendszer hangját. Ha az a hangfal 20kHz-n 20dB esik, akkor azt az Atya Isten sem javítja fel semmilyen erősítővel.
A konstrukció megépítésében bárkinek segítek, bárki meghallgathatja, aki eljön hozzám, csak előre jelezze. Sőt olcsón megválok a régi planár magas-közép hangszóróimtól. Arra azért a leendő vevő számítson, hogy jócskán van benne Neodymium mágnes.


Csatolmányok:
TauCeti MkiV.JPG
TauCeti MkiV.JPG [ 119.45 KiB | Megtekintve 51942 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.05.17. 00:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Húúú, nagyon profi!
A vízesésdiagram, és a fázismenet is ilyen szuper? :shock:

Mostanában nem kicsit vagyok elveszve (meló miatt is), de azért folyamatosan agyalok a hangszórómon! ;)
Kis idő még kell, mert most lesz nálunk Szegeden Borfesztivál, rengeteg koncert, meg minden 10 napon keresztül... :D
Ha ezekből kijózanodok, majd elkezdem a papírmembránhoz szükséges dolgokat, aztán a gumiszél jön, és végül az alu huzalozást kell eldönteni, a mágnesek elrendezésével párhuzamosan... :?

Nemrég olyan új hangszóró projekt jutott eszembe, hogy a planárt házasítanám össze a szalagsugárzóval!
Ez magas sugárzó lenne, mondjuk 3cm X 4cm méretű, elliptikus formájú (az állóhullámok miatt) műanyag fólia membránnal, a ráragasztott vezetősáv pl. 1 menet, előtte/mögötte perforált lemezen mágnesek. Ezt impedanciaillesztő trafóval kellene meghajtani, ugyebár a kis ellenállása miatt. :roll:

Előnye az lenne, hogy alacsonyabb keresztezési frekvenciát lehetne elérni (már, ha a trafó tudja) a nagyobb, lezárt szélű membrán miatt (a szalagsugárzónál a keskeny szalag mellett ki tud egyenlítődni a közepes frekvencia, ezért is nem tud olyan mélyre menni), és mivel a huzalozás sem igényel olyan precizitást, mint pl. az izodinamikusoknál (mondjuk 6-8 vezetősáv/cm), házilag is könnyen elkészíthető! ;)
Push-pull lesz természetesen, a membrán mögött jókora csillapított üreggel, így nem zavarná a mélyközép hangszóró működése, ha a doboz előlapjára szerelném.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.05.17. 17:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szögedi vagy a szomszédban? A rokonság ott él.
Ilyen ribbon-planáron már túl vagyok, jól szólt, csak akkor még a planár ferrittel ment, nagyokkal, és ez miatt nagyon hullámos volt az átvitele.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.05.17. 22:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Hali!
Neodímium mágneseket használnék ehhez, igaz kicsik... 10X5X2mm-es méretűek, szerintem a hullámosság ennél nem lesz túl számottevő, meg amúgy is az ébresztős rádiómra kötöm ezt a hangsugárzót, mivel ezeknek az alap beépített hangszórójuk rettenetesen sz*rul szól (gondolom, nem újdonság :roll: )!
Így viszont hangsugárzóra kötve van elfogadható basszusa is, de ami most magasként van benne használva, az egy Somogyis DT 20-05 (10 éve lehetett vagy 500 Ft, tehát nem vártam tőle én sem csodákat), ami még nem is szólna annyira rosszul 7-8kHz felett, de a lengőcséve sincs túl jól központosítva, és emiatt elég gáz, nagyon karcos a beszéd... :?

A mai Borfesztivált hagyomány szerint elmosta a szakadó eső. Mint mindig... :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.30. 10:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Meg gyűrődött a membránom, pontossabban kinyúlt. A hülyeségem miatt, mert vetemedést csináltam a hangszóróba, és ez miatt túl nyúlt a membrán. Újra készítettem, de ha már hozzányúltam változtattam is a drótozáson. A magas szekcióban 4X megy a drót végig a 80cm hosszú membránon, és 0,12 mm-es Cu a vezeték. A közép sugárzóban 6Xor megy a drót, és 0,2mm-es Al vezetéket használtam. Természetesen hozzányúltam a keresztváltóhoz is. Mígnem a fényképen zölddel látható görbét nem kaptam. Sajna meghallgatásnál kiderült, hogy egyszerűen kevés a magas-közép. Részletek vesztek el. Az elébb megint szét kaptam, s egyetlen 3,3 Ohmos ellenállást tettem be a tweeter váltójának tekercse elé (12dB/oktáv). Ekkor a fehér görbét kaptam, s mit mondjak, kezd igazán szép lenni a hang: nagyon mély basszus, ami a görbén nem látható, mivel szabadtéri, és a reflex lyuk hátranéz, szép tiszta részletes közepek megnövekedett térhatással, és csillingelő magasak. A hang összhatására jellemző a rendkívül sima megszólalás, ami dómos hanxóró torzítása után hallgatva azonnal feltűnik. Tapasztalatlan egyének még azt is mondhatják, hogy kevés a magas, pedig nem.


Csatolmányok:
TauCeti Mk III javítás.JPG
TauCeti Mk III javítás.JPG [ 121.24 KiB | Megtekintve 51807 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 19:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Kicsit megzuhant a fórum!

Remélem, azért sokan ténykedtek, én is állandóan agyalok valamin... :roll:

A következő magnetosztatikusom membránjának formáján gondolkodtam sokat, ma sikerült valami kézzelfoghatót is elérni! ;)
Mindig is zavart a szögletes forma, állóhullámok szempontjából nem a legnyerőbb, viszont teljesen kör alakút sem akartam (ennél, a másik merev membrános direkt az lesz, de az más tészta)!
A membrán szélessége a kéznél lévő perforált lemez szélesség miatt nagyjából adott, a magasságot ennek az 1.41-szeresére vettem (nagyjából), úgy emlékeztem, mikor itt tárgyaltuk a doboz méreteket, hogy ennek aránynak olyan felharmónikusai vannak, amik egyhamar nem erősítik egymást, tehát jó...
Viszont az oldalakat sem akartam egyenesre (párhuzamosra), ezért a membrán szélessége, magassága ugyanezzel az arányszámmal csökken a sarkok felé.
Hatalmas mérnöki tudással (UFO-technológiával, és szűz lányok rúzsának segítségével) sikerült csak kiagyalni valamit! :lol:
Ebből egy ovális forma jött ki, látszódnak rajta a szerkesztési segédvonalak, talán még lehetne ezt egy kicsit a sarkok felé bővíteni.
Szerintetek ez a membránforma előnyösebb lehet állóhullámok terén, mint a szokásos szögletes?
Gondolom, hogy a szögletesnél a sarkok felé vándorolva változik a feszítése a membránnak, és "magától lekerekedik" a sarok valamennyire rezgésügyileg, de ha hosszan együtt fut 2 párhuzamos oldal, és a membrán rajta ugyanolyan feszítésű, akkor ugyanazokat a frekvenciákat erősítené inkább...
Bocs, a képet csak elforgatva engedte feltenni, tehát a membrán függőlegesen áll.
Belső mérete a keretnek 12X17 cm egyébként.


Csatolmányok:
DSC00643.JPG
DSC00643.JPG [ 403.35 KiB | Megtekintve 51667 alkalommal. ]
DSC00642.JPG
DSC00642.JPG [ 416.5 KiB | Megtekintve 51667 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 09:44 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Siege29 írta:
Kicsit megzuhant a fórum!


Ebből egy ovális forma jött ki, látszódnak rajta a szerkesztési segédvonalak, talán még lehetne ezt egy kicsit a sarkok felé bővíteni.
Szerintetek ez a membránforma előnyösebb lehet állóhullámok terén, mint a szokásos szögletes?

Gondolom, hogy a szögletesnél a sarkok felé vándorolva változik a feszítése a membránnak, és "magától lekerekedik" a sarok valamennyire rezgésügyileg, de ha hosszan együtt fut 2 párhuzamos oldal, és a membrán rajta ugyanolyan feszítésű, akkor ugyanazokat a frekvenciákat erősítené inkább...
Bocs, a képet csak elforgatva engedte feltenni, tehát a membrán függőlegesen áll.
Belső mérete a keretnek 12X17 cm egyébként.



Szia !
az állóhullámok és a membrán formája ,feszítése között nincs közvetlen összefűggés,Ha a doboz hajlamos az állóhullámok kialakulására ,akkor az a membrán formájától függetlenül kialakul.
De a membránon kialakuló rezgéseknél nem mindegy a forma,itt előnyösebb a kerek vagy ovál.
Hobby-hifi fórum jóvoltából teszek fel egy mérést erről ,így talán jobban érzékelhető a dolog.
Folytasd! :D
Csatolmány:
welle_173346.gif
welle_173346.gif [ 315.88 KiB | Megtekintve 51641 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 22:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Nézegettem az ovális membránformám egy ideig, lesz rajta még alakítva, szerintem még túl hegyes...

A membrán előtti-mögötti keret is eltérő lesz kívül, mivel valahogy fel kell fogatni a hangdoboz elejére, és be szeretném marni a helyére, de 2X8mm már olyan vastag, mint az előlap. Így az elülső keret legalább 2 centivel szélesebb/magasabb lenne mint a hátulsó, így csak azt a vastagságot kellene besüllyeszteni. :roll:

A membrán szélső 1-1.5 cm-e nem lesz meghajtva, úgy tapasztaltam, hogy ott a mélyebb frekvenciákat nem adja át olyan hatékonyan (így a csillapítás sem működik olyan jól), ráadásul sokkal kisebb is lesz így a magasat is lesugárzó felület, így valamennyivel kevésbé fog nyalábolni.
A nyalábolás mértéke nem mindegy.
Rossz oldala az, hogy igen szűk az ideális hallgatási pozíció.
Jó oldala az, hogy bizonyos frekvenciasáv felett alig szól bele a szoba akusztikája, hiszen nem fog a falakról, padlóról visszaverődni a hang, az direkt a hallgató felé irányul...

Az előző verzióm 2 cm-es mágnesköze, és 3 db, 3 mm széles vezetősávja helyett ennek 1 cm rés lesz két mágnes közt, és 4 db, 2 mm széles vezetősávval.
Tehát nagyjából 2X akkora térerősségben fog mozogni több vezető, nagyobb lesz az impedanciája is, ezek miatt sokkal jobb lesz a hangszóró elektromos csillapítása, és az érzékenysége is! ;)

Érdekelnének jó ötletek, tippek! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 09:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szia Siege!
Vigyázz,mert elképzelhető,hogy ez a vezető elrendezés csak limitált mélyfrekis átvitelnél működik,vagyis csak csipogónak jó!
Amikor egy 15x8 centis kis panellel bajlódtam(3 vezető volt közönként1 középen,2 a mágnes széleknél),akkor volt az,hogy a teljes sávot ráengedve már igen kis hangerőn is úgy torzított,mintha ki akarna szakadni a helyéről,pedig a membrán kitérés ezt nem indokolta-tudod,az a tipikus túlvezérlési torzítás.
Csak arra tudok gondolni,hogy az eltérő helyeken lévő eltérő térerősségek és irányvektorok okozták.
Talán pont ezért alkalmazzák csak csipogóknál ezt a megoldást(bár az E.T-nek mintha lenne ilyen cucca).
Szóval lehet,hogy előbb kísérletezni kéne vele.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 20:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Háááj Nakamihály! :D

Nekem ez az elrendezés bevált (amúgy push-pull az enyém, itt nincs túl sok erővektor-változás!), elég mélyre megy, és +-1 mm-es kilengés felett vannak csak gondok a fólia hirtelen megfeszülése, megtorpanása miatt.
Én zárt dobozra szereltem a panelt, ez igen hatásosan csillapítja a membránt, sima dipólként használva nincs alsó közép sem, és még kondi nélkül sem használható, mert valóban zizeg-csattog...
Így dobozban nagyon szép az alsó közép (a magas irányítottabb, mert kiesik a hátulról visszaverődő szórt magastartomány), a basszus is igen gyors, részletező, csak olyan "puha". Akusztikusabb, könnyedebb zenéken nagyon jól szól, de keményebb zenéken érezhető, hogy elég lágy megszólalású, ráfoghatnám, hogy "angolos" (de nem teszem). :D

Ezzel a kicsit moddolt mágneskörrel reménykedem jobb elektromos csillapításban, határozottabb basszusban, ezzel párhuzamosan a többi sávban is még részletesebb, dinamikusabb lesz a hangzás.

Kísérletezgettem egy próba-membránnal, csak úgy kézzel tartogatva a mágnesekkel telerakott perforált lemez felett. A régi mágnes-távolságot hasonlítottam össze az újjal, persze csak single elrendezésben. Egyértelműen a 2 cm-es helyett az 1 cm-es nyert, dinamikusabb, ropogósabb basszusa volt, és egy kicsit hangosabb, részletesebb is!
Úgyhogy most ezen az úton folytatom, csak sok részletet kell még kiagyalnom útközben! :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.11. 07:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Ezt benéztem,a pp az egy kicsit más.
Szerintem is jók a kis méretű panelek,érdemes bennük gondolkodni.
Két félét készítettem, drótos és csíkos vezetővel.A különbség óriási volt utóbbi javára.
Jó munkát!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.12. 18:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Nekem is az alucsík jött be, sajnos ez sokkal macerásabb út, főleg, ha nem egy hosszú öntapis csíkkal dolgozol, hanem egy A4-es méretű háztartási alufólia-darabból (ami sokkal könnyebb, vékonyabb, szakadósabb) szabod ki pengével (hogy a kanyarokban, sarkokban se legyen hajtogatás, vagy gyűrődés), és utána ragasztod fel epoxival... :shock:
Agyrém, nem is nehéz elbakni, de rengeteg előnyös tulajdonsága van! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.12. 23:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Klang írta:
Siege29 írta:
Kicsit megzuhant a fórum!


Ebből egy ovális forma jött ki, látszódnak rajta a szerkesztési segédvonalak, talán még lehetne ezt egy kicsit a sarkok felé bővíteni.
Szerintetek ez a membránforma előnyösebb lehet állóhullámok terén, mint a szokásos szögletes?

Gondolom, hogy a szögletesnél a sarkok felé vándorolva változik a feszítése a membránnak, és "magától lekerekedik" a sarok valamennyire rezgésügyileg, de ha hosszan együtt fut 2 párhuzamos oldal, és a membrán rajta ugyanolyan feszítésű, akkor ugyanazokat a frekvenciákat erősítené inkább...
Bocs, a képet csak elforgatva engedte feltenni, tehát a membrán függőlegesen áll.
Belső mérete a keretnek 12X17 cm egyébként.



Szia !
az állóhullámok és a membrán formája ,feszítése között nincs közvetlen összefűggés,Ha a doboz hajlamos az állóhullámok kialakulására ,akkor az a membrán formájától függetlenül kialakul.
De a membránon kialakuló rezgéseknél nem mindegy a forma,itt előnyösebb a kerek vagy ovál.
Hobby-hifi fórum jóvoltából teszek fel egy mérést erről ,így talán jobban érzékelhető a dolog.
Folytasd! :D
Csatolmány:
welle_173346.gif

ÓÓ

ez úgy néz ki mint a szkenszpík revelátor x huszonmittomén nevezetű magassugárzó fizikai kialakítása :)volt szerencsém javítani...
Siege:szerintem akár van doboz akár nincs a hangok ugyanúgy verődnek legfeljebb kicsit másképp..
A pí helyett FÍ arányokat produkálj mint fibonaccsi a természet is azt teszi :)vissza természethez...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.13. 18:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Üdv Cyberpalko!
Érdekelne, hogy mennyit változnának az arányok, ha a Fibonacci-számokon, természeti arányok alapján van megszerkesztve az egész, az összes ívet beleértve! :roll:

A membrán direkt nem pontosan kör alakú, úgy érzem, hogy ez elég sok rezonanciához vezetne...
A doboz is úgy lesz tervezve, hogy minél kevesebb állóhullám alakuljon ki, pl. a párhuzamos oldalakat kerüli!
Mivel a membrán nagyon vékony, a dobozban létrejövő, és onnan kilépő állóhullámokat kevésbé csillapítja, mint egy hagyományos hangszóró!

A közepes-magas hangok szóródását szerintem befolyásolni lehet bizonyos mértékben a mágnes-huzalozás elrendezésével, tehát a huzalozás is ívelt lenne, nem csak egyenesekből állna!
Persze nyalábolni így is fog eleget, de az egy útnak ez az ára... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.13. 21:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Nem feltétlen teljesen tudományosan megalapozott dolog részemről.
Nem bonyolítanám túl :a fí értéke 1,618 .Pl a csigaház egy fordulat alatt asszem 1,618 szeresével nő meg valahol olvastam.
A dobozod oldal arányait igy gondoltam :ha magasság 1 méter a mélység 1,618m a szélessége 0,618m ilyen arány lehetne a membrán szélessége és magassága között de akár odáig is elfajulhatna a dolog egy hangváltónál ha pl 3 utas akkor ilyen arányokkal megpróbálni a crossovert természetesen a membránméretek arányaival:))Beteg de nem reménytelen.
A hansgzórót akkora hosszra építeni hogy a dobozba rakva a 0,618-ad hosszát adja ki felette 1 alatta pedig 1,618 -adjon ki.1+1,618+0,618=a hangdoboz teljes hossza(magassága).
Na iyesmikre gondoltam.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.13. 23:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Egy hangváltónál valószínűleg inkább a hangszórók tulajdonságai számítanak, nem az átmérője!
Az érzékenység, rezonanciafrekvencia, átviteli jellemző, stb. függvénye, hogy hol, milyen meredekséggel váltunk. :roll:

A hangdoboz oldalainak arányait érdemes olyanra választani, hogy az ott kialakuló állóhullámok felharmónikusai lehetőleg ne találkozzanak!
Biztosan lehet ezt a Fí arányszámot is használni, de amilyen dobozt leírtál, az 1 kicsit hatalmas! :D
Persze lehet az értékeken változtatni szorzással/osztással, és úgy is hatásos lenne...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 08:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Az 1,618-as bűvszám az aranymetszés fogalmához kapcsolódik (lásd https://www.google.com/search?ie=UTF-8& ... res%C3%A9s ), és vizuális hatásokra igaz, nyomdászatban használják előszeretettel.
A dobozban keletkező rezonanciák akkor oszlanak el egyenletesen a spektrumban, ha az oldaltávolságok között lévő szorzószám 2-nek a harmadik gyöke, vagyis 1,2599.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 19:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Az 1.2599 sem lehet rossz, bár akkor még egy kicsit csökkenne a membránfelület (viszont valamivel szabályosabban, pontszerűbben sugározna, mint a most kiagyalt 1.41-es aránnyal, persze nem sokkal).

Addig kell eldöntenem, hogy mi lehetne a legjobb, amíg rá nem veszem magam, hogy a hangszórópár összes keretét megcsináljam!
Gondolkodtam rajta, hogy elkészítek egy igen egyszerű, fapadosabb verziót a membrán alakjának, hangterülésének tesztelésére, single mágneskörrel (mert itt nem kell ragasztani a mágneseket, a helyükön maradnak a perforált lemezen... Ha szembeállítok 2 mágneskört push-pull-ban, akkor viszont szeretnek szétcsúszni, összecuppanni, ami nem éppen előnyös a membránra nézve...).
Aztán már csak epoxi kell, és jó sok türelem (és tömény, a remegő kéz ellen! :D )...

A jelenlegi verzió a felső közepet is túlságosan nyalábolja (a magas sokszor nem is hiányzik nekem, persze oldalról nincs az sem), a következőnél kisebb membránfelület lesz meghajtva, így remélhetőleg szemből sem lesz olyan kemény a felső közép (mert kicsit jobban eloszlik a térben), a magasak arányát meg már tologatással könnyebben be lehet lőni!

Tudom, egyszerűbb lenne külön magassal (készítettem is hozzá egész jó ribbont), de ennél az egy út a lényeg, mert szeretem hallgatni az egyszerűségét, pihentető hangját minden eddigi hibája ellenére... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség