audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 125 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2012.08.19. 13:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 10:22
Hozzászólások: 97
http://vimeo.com/thielaudio/videos


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2013.12.08. 09:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
üdv

épitett már gipsz kartonból hangdobozt valaki?
beton dobozról olvastam már.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.12. 16:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
gipszkartonbol ugyan nem, de ytong téglából igen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.12. 19:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
És te követted el az ytong hang dobozt?
Egy próbát megérne 2 rétegel az kb. 4cm falvastagság.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.12. 19:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Nem sokat foglalkoztam gipszkartonnal (láttam, fogdostam, tapicskoltam, elejtettem, stb...), de pont ilyen felhasználásra nem gondoltam, szerintem a gipsz miatt nehéz lenne megfelelően ragasztani, igen sérülékeny, szakad, törik, tehát ha csavarozni akarod a szélénél, nagy valószínűséggel törik...

Akkor már a 12-es bútorlap, de ez is rezonál nagy felületen, sok merevítés kell bele.
Még a 19-es bútorlap is tud mozogni a mély-energiáktól, elkeni a részleteket, de még mindig kevesebbet, ellenben ez is hallható...

Az MDF-et sokan szidják, vannak előnyei, és hátrányai is. Felhasználás kérdése.

Igazából nem a legrosszabb minőségű rétegelt lemezből érdemes építkezni (mert annak a rétegei nem válnak szét olyan könnyen), ez elég erős, csiszolható, marható, a felületkezelésnél meg pácolás, lakkozás igen szép felületet eredményez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.13. 00:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
gipszkartonbol ugyan nem, de ytong téglából igen.
És az Ytong számos előnnyel bír, akár hangsugárzónak is. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.13. 22:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
Én két pár hangfalat építettem ytongból. Az egyik ráadásul itt figyel a nappalimban , beépítve a falba. Házimozizáshoz használom, annyira jó lett hogy nem kell mellé mélynyomó. A másik egy ismerősömé lett, különálló hangfalak. 5cm ytong vályú lett építve, az előlap 35mm táblásított fenyő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.13. 22:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
igy néz ki elöröl.


Csatolmányok:
front.jpg
front.jpg [ 111.4 KiB | Megtekintve 97659 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.13. 23:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Nem sajnáltad a hangszórót belőle.:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.13. 23:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Siege29 írta:
Nem sokat foglalkoztam gipszkartonnal (láttam, fogdostam, tapicskoltam, elejtettem, stb...), de pont ilyen felhasználásra nem gondoltam, szerintem a gipsz miatt nehéz lenne megfelelően ragasztani, igen sérülékeny, szakad, törik, tehát ha csavarozni akarod a szélénél, nagy valószínűséggel törik...

Akkor már a 12-es bútorlap, de ez is rezonál nagy felületen, sok merevítés kell bele.
Még a 19-es bútorlap is tud mozogni a mély-energiáktól, elkeni a részleteket, de még mindig kevesebbet, ellenben ez is hallható...

Az MDF-et sokan szidják, vannak előnyei, és hátrányai is. Felhasználás kérdése.

Igazából nem a legrosszabb minőségű rétegelt lemezből érdemes építkezni (mert annak a rétegei nem válnak szét olyan könnyen), ez elég erős, csiszolható, marható, a felületkezelésnél meg pácolás, lakkozás igen szép felületet eredményez.

Na igen a rétegelt lemez nagyon jó. De megfizethetetlen árba van sajna.
Ha lesz hangszóróm kipróbálom majd a gipszkartont duplán.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.14. 00:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Hülyeség. Vékony Ytongból bármit szobrázkodhatsz. A gipsz rezonál (állj egy gipszkartonfal másik oldalára, hallod a másik szobát), törékeny. Az Ytong gyakorlatilag holt anyag, könnyű, merev, olcsó. Ha anno a HFM idejében (30 éve) nyugaton-keleten létezett volna, igényes hangdobozt ebből építettek volna 8-) . Egyetlen fontos kérdés, hogy a porózus belső felület nem ad-e túlzott csillapítást natúran. Azaz érdemes-e valami kencét beletenni. Fentiek védettek, saját elgondolásom, sajnos nincs pénzem levédésére. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 20:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Tervbe van véve a hangsugárzóm átalakítása. Most a D'Appolito rendszerű egység következik, ez kb 250Hz-től 20Khz-ig működik.
Az egyik elképzelés szerint a jelenlegi elrendezést megtartva, de a dobozt egyszerűen elhagyva, a két mélyközép hsz mögé tengelyirányban applikált, egy-egy hasonló átmérőjű műanyag (lefolyó)cső biztosítaná a szükséges térfogatot, a magashsz a jelenlegi pozíciójában, de gyakorlatilag a levegőben állna.
Mennyire lehet elfogadható egy ilyen konstrukció, különösen a diffrakciók szempontjából?

A jelenlegi helyzet:
Csatolmány:
P102.jpg
P102.jpg [ 116.32 KiB | Megtekintve 97610 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 22:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A levegőben lógó magas gondolata valahogy nem tetszik, az élek másodlagos hangforrásként működnek, és a hangja is egészen más, mint előlapra szerelve...
Bár ennek a mostani hangsugárzónak is van éle rendesen! :roll:

Személy szerint egy 15-20 cm átmérőjű PVC (vagy nem is tudom, pontosan ezek miből vannak, biztosan van több anyagból) csövet képzelnék el függőlegesen, ebbe lennének a hangszórók besüllyesztve (a réseket pótló előlapot ki kell találni hozzá) a jelenlegi elrendezés szerint.
A hang elhajlása, és a belső állóhullámok szempontjából sokkal jobb lenne, valószínűleg szebb is... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 23:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Esetleg próbaképpen egy falapra szerelhetnéd a hangszórókat, hogy dipólként működjenek...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 23:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nos, a gondolat nem új keletű. Egy elszánt és spórolós diák vagy 30 éve a Kandón vett pár csatornacsövet, beletett két VT hangszórót, és csinált egy TL-t. 1 kanyarral. Gyakorlatilag úgy nézett ki mint egy U-bot periszkóp, D125 csövekből gyártva. Felül, a könyökidom tokjába volt illesztve a HC13/13K MICROMAX szélessávú, és nagyon jól szólt. Belső csillapításról nincs információm, A függőleges csőszakasz olyan 1,4 m lehetett. Ja. És nem én követtem el..Amúgy KM-PVC (nyomócső, szürke) csövet kell venni, nem csatornacsövet (KG, sárga) mert sokkal vastagabb falú, szilárdabb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 23:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Nem olyan rossz a műanyag cső, mert az alakja miatt a hangnyomásváltozások nem úgy rezegtetik be, mint a lapos oldalú dobozokat! Kisebb tömege lesz a hangsugárzónak, ez annyira nem előnyös (szerintem).
Régen (2000 körül) a Somogyis kevlárost is 150-es sárga csövekben hallgattam reflex-csővel (!), és utána nagy csalódás volt a farost-lemezből készült doboz, annyira elnyelte a részleteket, rezgett, rezonált...

Tl-lel én is kísérletezgettem, egy 10 cm-es mélyközép elég jó basszust, lábdobot produkált egy 190 cm körüli hosszúságú ( 8 cm átmérőjű) csővel, de sokat romlott, amint levágtam belőle, hogy asszem 50 Hz-re hangoljam... :(
Ezt a a párja, gyári pici zárt dobozával hasonlítottam össze, egyértelműen a TL szólt dinamikusabban, lendületesebben, bár tökéletességről nem beszélhetek, hiszen a hangszóró csak rá volt szigszalagozva a cső végére (a másik végében meg 1 kis vatelin), de így is bőven... ;)
Amúgy TL-nél nem a zárt véghez tenném most már a hangszórót, hanem kb. 25%-ra a zárt végtől, a teljes hosszra nézve. Ezzel sok rezonancia elkerülhető (az első felharmonikus, és többszörösei, ezek a legagresszívabbak), de úgyis marad még pár, nem kell aggódni! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 23:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ilyen csöves hangsugárzóról, ahol a cső végére épített hsz átmérője olyan mint maga a cső, nem találtam mérést, pedig emlékszem, láttam már efféléket.

Ha jól értem, akkor azért - függetlenül az elméletektől - pozitív tapasztalataitok vannak ezzel a sajátos "csöves" hangzással. :)

Még az jutott az eszembe, hogy - a fent vázolt elrendezésben - esetleg a félig levegőben álló magashsz-ra vmilyen hangelnyelő anyagot ragasztanék, pl 5-10mm vastag filcet, amelyet az oldalsó éleknél visszahajtanék... ( persze a membrán előtti részt azért kivágnám )

Csőből 160mm átmérővel 9,5mm falvastagságú polietilén anyagú kapható felénk, vagy PVC 6,2mm vastag fallal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 21:30 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
shany írta:
Ilyen csöves hangsugárzóról, ahol a cső végére épített hsz átmérője olyan mint maga a cső, nem találtam mérést, pedig emlékszem, láttam már efféléket.

Ha jól értem, akkor azért - függetlenül az elméletektől - pozitív tapasztalataitok vannak ezzel a sajátos "csöves" hangzással. :)

Még az jutott az eszembe, hogy - a fent vázolt elrendezésben - esetleg a félig levegőben álló magashsz-ra vmilyen hangelnyelő anyagot ragasztanék, pl 5-10mm vastag filcet, amelyet az oldalsó éleknél visszahajtanék... ( persze a membrán előtti részt azért kivágnám )

Csőből 160mm átmérővel 9,5mm falvastagságú polietilén anyagú kapható felénk, vagy PVC 6,2mm vastag fallal.


Régebben én is építettem ilyen körsugázókat. Nagyon tetszett és ma is tetszik hogy nem kell csatarendbe állítani ,minden helyzetben szól -ez mindenképpen más hangzás mint egy írányított dobozé. Amikor az első alkalommal egyik barátom meghallgatta ,hallgatás közben állandóan a forrást kereste ami itt nem vagy csak szemmel azonosítható.
Teszek fel egy pár képet ,ezek nem időrendi felsorolások,csak amit felleltem,találtam mérést is egy párat. El kell mondanom hogy a mérése egyáltalán nem egyszerű ,itt nincs szemben,elforgatva stb mérés. Ma is örzök egy pár relikviát ,többek között az MNC-ből az általuk kiírt versenyre készültet. Az anyagaik,papir,müanyag csatorna cső a 3utas 2-es acéllemezből készült,belső tölcsérrel . Most is készül egy aminek az anyaga természetes fenyőlécekből ragasztott henger. Ez még nagyon embrionális állapotban leledzik.

Csatolmány:
Klan&Ton rst9603.jpg
Klan&Ton rst9603.jpg [ 42.49 KiB | Megtekintve 97525 alkalommal. ]
ebből csak ez maradt meg

Csatolmány:
mnc krszo01.jpg
mnc krszo01.jpg [ 61.21 KiB | Megtekintve 97525 alkalommal. ]


Csatolmány:
mnc krszo03.jpg
mnc krszo03.jpg [ 61.51 KiB | Megtekintve 97525 alkalommal. ]

ehez van egy mérés is

Csatolmány:
mnc krszo freki 2kHz.jpg
mnc krszo freki 2kHz.jpg [ 129.28 KiB | Megtekintve 97525 alkalommal. ]


Csatolmány:
chili ksgzo01.jpg
chili ksgzo01.jpg [ 189.6 KiB | Megtekintve 97525 alkalommal. ]


És mégegy mérés,egy asztali körsugárzó átvitele. képet sajnos nem találtam róla...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 21:38 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Klang írta:
shany írta:
Ilyen csöves hangsugárzóról, ahol a cső végére épített hsz átmérője olyan mint maga a cső, nem találtam mérést, pedig emlékszem, láttam már efféléket.
És mégegy mérés,egy asztali körsugárzó átvitele. képet sajnos nem találtam róla...




Búcsúzóul még egy foto a 3utasról:

Csatolmány:
DZS kszo freki02.jpg
DZS kszo freki02.jpg [ 66.47 KiB | Megtekintve 97526 alkalommal. ]


Csatolmányok:
chili ksgzo02.jpg
chili ksgzo02.jpg [ 95.1 KiB | Megtekintve 97526 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.25. 22:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Dögösek ezek a csövek. Ha nem válik be könnyedén átalakítható szoba szökőkútnak :D
Nyílván egy ilyen hangsugárzó kőrbeszólja a szobát, ezért nem csak a hangfalból, de a szoba falairól is halljuk avisszavert hangot. Én személy szerint nem preferálom ezt a megoldást, mert minden műsoranyagot kicsit "virtuállíssá" tesz. A stúdióban aznban nem ez volt a hangmérnök célja, hogy vírtuálisan szóljon. Ha viszont van "speciális" műsoranyagunk, ami döglött, száraz akusztikájú stúdióban készített soksávos felvétel keverése (no reverb), ha ilyet játusznk le rajta, akkor arra könnyedén rákerül a szobánk saját akusztikája, vagyis behozza a zenekart a szobánkba. :mrgreen:

Tudok prenzentálni majd ilyen felvételt ha kell...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.26. 18:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Ok , hogyan lehet a cső hosszát átmérőjét méretezni egy adott hangszóróhoz?
Van 2 hangszóróm kipróbálnám.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.26. 19:58 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Halus írta:
Dögösek ezek a csövek. Ha nem válik be könnyedén átalakítható szoba szökőkútnak :D

Tudok prenzentálni majd ilyen felvételt ha kell...


Igen ,volt már más megközelítés is a szökőkút helyett.... :lol:

A felvételt előre is köszönöm. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.26. 20:06 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
rokonok írta:
Ok , hogyan lehet a cső hosszát átmérőjét méretezni egy adott hangszóróhoz?
Van 2 hangszóróm kipróbálnám.



Itt is az általános szabály érvényes a számitásra :kör alapterülete x magassággal . Az a legegyszerűbb ha már az elején átalakítod deciméterre a méreteket igy mindjárt litert kapsz.
Kíváncsi vagyok Neked hogy fog tetszeni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.26. 20:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Majd kipróbálom .Értem tehát a hangszóró liter paraméterére kell kiszámolni a cső hosszát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.26. 22:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
rokonok írta:
Majd kipróbálom .Értem tehát a hangszóró liter paraméterére kell kiszámolni a cső hosszát.


Kivéve, ha TL-t akarsz készíteni... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.27. 11:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Igen. Ha TL-t számolsz akkor vegyél egy olyan hangszórót, melynek a Qts-e 0,5-nél nagyobb. Az fs-nek számold ki a hullámhosszát. Ennek negyede legyen a cső hossza. Keresztmetszetének átlagos felülete egyezzen meg a hangszóró Sd-jével.
A hangszórót nem túl jó a cső végén elhelyezni. Inkább a cső ötödénél, harmadánál jó az elhelyezés. Ez azt jelenti, mintha a fenti design-ok esetében a hangszóró nem felül, hanem a cső oldalában lenne, a többi (közép és magas) meg ugyanúgy felül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.27. 12:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Kíváncsiságból kérdezem, hogy a fenti ajánlások min alapulnak? (Régen foglalkoztam ugyan a témával, de némileg eltérő emlékeim vannak.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.27. 13:07 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
Halus írta:
Igen. Ha TL-t számolsz akkor vegyél egy olyan hangszórót, melynek a Qts-e 0,5-nél nagyobb. Az fs-nek számold ki a hullámhosszát. Ennek negyede legyen a cső hossza. Keresztmetszetének átlagos felülete egyezzen meg a hangszóró Sd-jével.
A hangszórót nem túl jó a cső végén elhelyezni. Inkább a cső ötödénél, harmadánál jó az elhelyezés. Ez azt jelenti, mintha a fenti design-ok esetében a hangszóró nem felül, hanem a cső oldalában lenne, a többi (közép és magas) meg ugyanúgy felül.


Azért ez az építési forma sem ennyire egyszerű-de kétségtelen így is lehet.
Én abból indulok mindig ki ,hogy mennyi munkát fogok egy ilyen konstrukcióba beleölni,ha sokat akkor a felvázolt megközelítés nem elég. Ha kevés munkabefektetéssel beérem akkor sem megfelelő,de legalább arányos a befektetett munkával. Jó Tl-t építeni sokkal nehezebb, mint egy breflexet,mert a belső áramlási viszonyokon- ami doboz függő- nem lehet elektromosan változtatni csak egy új dobozzal.
Szóval: hangszóró saját mérése,TSP kívül MMs,Rms a lényeges
A mért paraméterek beadásával AJHornnal tervezés (a Qts=0,5 vagy fölötte nem kritérium)
Próbadoboz építés
Mérés ,hangolás,mérés
És már meg is van! :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.27. 13:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Bizony, bizony. Nem ilyen 1szerű. De el lehet indulni vele, de nem biztos, hogy kapásból célba is érünk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.01.31. 21:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Nemrég jutott eszembe az a gondolat, hogy lehetne csemperagasztóból (vagy járólap) kiönteni egy dobozformát. Nem is szigorúan téglatest, hanem szinte bármilyet, amilyen sablont készítünk hozzá...

Kinek van tapasztalata ezzel az anyaggal?
Mennyire zsugorodik kötés közben?
Mennyire törékeny/ellenálló?
Hangdoboznak mennyire lenne megfelelő?

Tudom, a műkő jobb lenne (sok műgyanta iszonyat büdös egy ideig, ez visszatart), de a csemperagacs elég olcsó, és ha 2-3 cm vastagságú oldalfalakat hoznánk létre belőle, utána kívülről vagy felpolírozni, viaszolni, vagy csempét ragasztani rá, esetleg puha valamivel bevonni...

Szerintetek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.01. 00:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Az ötlet nem rossz. Zsugodása minimális, gyakorlatilag 0. Igen ellenálló, nem törik, sőt, van RUGALMAS (FLEX) változata! Mindenesetre én szendvicsszerkezetnek alkalmaznám, vagy adalékkal (polisztirol gyöngy, a 'la könnyűbeton). Utóbbi lehet a jobb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.02. 14:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A polisztirol-gyöngyös változat nem hiszem, hogy jó lenne (esetleg valami más ballasztanyag).
Az igaz, hogy könnyebb cipelni, de túlságosan gyengítené, aztán a felületet sem nagyon lehetne csak felcsiszolni a gyöngyök miatt, a polisztirol meg hajlamos zizegni, fene tudja, hogy ez ennél jelentkezne-e...
Viszont a rugalmasabb ragasztóanyagra gondoltam én is, mert az ilyen kemény anyagú dobozok hajlamosak "csengeni", mint egy cserépedény. Ezért kell egy réteg speckó csillapítás bele.
Bár én zárt dobozt szeretnék, ott azért az egész ki van töltve csillapítóanyaggal, talán az is tökéletesen elég, basszreflexnél akadhatnak gondok a belső falak nem megfelelő csillapításával... :?

A könnyebb elkészítés kedvéért lehetne csak a doboz hátsó része ebből a kiöntött cuccból, az előlap valami normálisabb faanyagból (könnyebb megmunkálni, csavarozni bele a hangszórókat), és ezt ráragasztani pl. műgyantával. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.03. 22:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Klang írta:
Régebben én is építettem ilyen körsugázókat...

Lehet félreérthetően fogalmaztam, ez esetben elnézést...
Valami ilyesmit gondoltam ( nem körsugárzót ), D'Appolito elrendezésben. Csak éppen egyszerű hengerek szájában ücsörögnének a hangszórók, nem pedig ilyen repülőgép hajtóműben. ( Nem találtam pont megfelelő fényképet. )
Csatolmány:
22.jpg
22.jpg [ 234.77 KiB | Megtekintve 97276 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.03. 22:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Gyönyörű. Kár, hogy már nincsen MALÉV. :( Valaki magyarázza már el, mire jók ezek a...az agyrémek. Egyel fentebbi hozzászóláshoz: Kiindulásnak -szerintem- jó ötlet a csempe/padló ragasztó. Sablonnal akármilyen alak, akár gömb is kihozható belőle 8-) Viszont csak töltőanyaggal, akusztikai és praktikus szempontok szerint is!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.04. 03:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.25. 22:40
Hozzászólások: 108
Míg kísérleteztek, én beérném egy Spendor SP100-al..
Egyszerű, klasszikus dobozforma, semmi faxni :)

A mérőszalag is viszi, nem kell hozzá körző, se malteros vödör :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.04. 10:45 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
FordPrefect írta:
Gyönyörű. Kár, hogy már nincsen MALÉV. :( Valaki magyarázza már el, mire jók ezek a...az agyrémek.

Ezek nem agyrémek,csak szokatlanok :D . Ez nem csak design ,az exponenciálisan szűkülő doboz zárt véggel megfelel a tégla formájú dobozban használt akusztikus mocsárnak. Ahogy a doboz szűkül úgy nő a belső nyomás , csökken a belső frekisebesség vagyis csillapít. A kocka megoldásnál a dobozban megfelelő mennyiségű és sűrűségű agyagot tömnek -ugyan az a cél de végeredmény az előbbinél a jobb,hiszen a sűrűség is frekifüggő (a kockánál állandó) a csillapításból adódó veszteség sokkal kisebb.
Módosítani viszont sokkal nehezebb-de ez a megoldás nem is tömegáruk jellemzője.

A beton szerintem is jó ötlet!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Klang 2014.02.04. 11:03-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.04. 10:59 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
shany írta:
Klang írta:
Régebben én is építettem ilyen körsugázókat...

Lehet félreérthetően fogalmaztam, ez esetben elnézést...

Nyilván erre is van példa. A legutóbb egy szegedi asztalos rukkolt ki ilyesmivel .
Ebben az esetben nem biztos hogy szerencsés ez a választás-a design-ről most nem beszélek.
A csőkeresztmetszet mindig kisebb mint a kocka,ez nagyobb terjedelmű dobozokat jelent,az állóhullámok mindig a cső tengelyvonalában képződnek ami ugyan egyszerűsíti a meghatározásukat,de nehezebbé teszi a megszüntetésüket.( a cső falán nem lehet ezt megtenni) előnyük viszont hogy vékonyabb falvastagság is elegendő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.04. 18:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Klang írta:
...A csőkeresztmetszet mindig kisebb mint a kocka,ez nagyobb terjedelmű dobozokat jelent,az állóhullámok mindig a cső tengelyvonalában képződnek ami ugyan egyszerűsíti a meghatározásukat,de nehezebbé teszi a megszüntetésüket.( a cső falán nem lehet ezt megtenni) előnyük viszont hogy vékonyabb falvastagság is elegendő.

Én is ilyesmire gondoltam, igazából a cső hossza a szükséges kb. térfogat miatt 60cm hosszúságú lenne, de ez nem gond. Eleve akusztikus mocsár-szerű csillapítás lenne benne, legalábbis a tengelyirányt tekintve, a teljes cső ki lenne töltve valami hangelnyelő anyaggal.
Esetleg még tehetnék a tengelyirány mentén ferde visszaverő felületeket.. Pl. a cső mondjuk 45°-os metszetét adó ovális alakú lapot elvágnám párhuzamosan 3-felé, és ezeket a darabokat eltolva ragasztanám a cső belsejébe.

És akkor megint kérdés, milyen lenne a diffrakció szempontjából ez a megoldás.

Ugye ez az egész agymenés a részemről azért van, mert minél kevésbé "dobozhangú" megoldást keresnék. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.04. 23:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Shanyi!
Én még mindig azt mondom, hogy egy kb. 20 cm átmérőjű, függőleges csövet készítenék azoknak a közepeknek... :roll:

Az a 60 cm hossz amit írtál, nekem nagyon soknak tűnik, inkább kicsit nagyobb átmérőjű csövet használj, így jelentősen rövidül a kívánt csőhossz (a térfogat miatt), továbbá lehetne a cső végére egy olyan előlapot készíteni, aminek a széle szép ívelten lekerekített a cső felé, így elkerülhetőek lennének a másodlagos hangforrások (az élek miatt), a közép nyalábolása is csökkenne (tehát esetleg magasabban váltható).
Egyébként szerintem 250 Hz-től használva azokat a hangszórókat, pár liter térfogat is bőven elég nekik...
A csövet nem kell túlbonyolítani mindenféle belső diffúzorral, az alakja miatt már sokkal kevésbé fog zengeni, mint a sima dobozforma. Egy kis vatelinnel, vagy más csillapítóanyaggal lazán kitöltve bőven megfelel, szerintem hiányérzeted is lesz a kevés rezonancia miatt!
A csillapítással játszani kell egy kicsit, hogy tetsszen a hangzás, ne legyen túl száraz... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.05. 20:26 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
shany írta:
Én is ilyesmire gondoltam, igazából a cső hossza a szükséges kb. térfogat miatt 60cm hosszúságú lenne, de ez nem gond. Eleve akusztikus mocsár-szerű csillapítás lenne benne, legalábbis a tengelyirányt tekintve, a teljes cső ki lenne töltve valami hangelnyelő anyaggal.
Esetleg még tehetnék a tengelyirány mentén ferde visszaverő felületeket.. Pl. a cső mondjuk 45°-os metszetét adó ovális alakú lapot elvágnám párhuzamosan 3-felé, és ezeket a darabokat eltolva ragasztanám a cső belsejébe.


Persze ez is lehet megoldás ,de minderre csak akkor van szükség ha a cső nem zárt.Ha zárt akkor zárt dobozként fog viselkedni.


Idézet:
És akkor megint kérdés, milyen lenne a diffrakció szempontjából ez a megoldás.


A csőböl készült doboz "lekerekítéseit" nem lehet egy kocka dobozon utánozni mert akkor az is cső lesz.Itt ezzel nem igazán lesz gondod. Ha maradsz a D'Appolito elrendezés mellett akkor is ez az előnyösebb mert közelebb tudod rakni egymáshoz a hszórókat...stb


Idézet:
Ugye ez az egész agymenés a részemről azért van, mert minél kevésbé "dobozhangú" megoldást keresnék. :oops:

Ezen nem tudom pontosan mit értesz. Maradjunk abban-ennek biztosan más hangja lesz! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.05. 21:32 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Klang írta:
shany írta:
....Ugye ez az egész agymenés a részemről azért van, mert minél kevésbé "dobozhangú" megoldást keresnék. :oops:

Ezen nem tudom pontosan mit értesz. Maradjunk abban-ennek biztosan más hangja lesz! :D

Esküszöm, csak a hagyományos hangdobozokra gondoltam ezzel :)
Valójában az eredeti megoldásnál is a lehető legkisebb frontfelület volt a cél, és azzal, hogy valamennyire a "levegőben áll", a jobbféle kisdobozok eszköztelen hangját, jó térleképzését akartam nagy hangnyomás és széles sáv mellett utánozni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.05. 22:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Siege29 írta:
Shanyi!
Én még mindig azt mondom, hogy egy kb. 20 cm átmérőjű, függőleges csövet készítenék azoknak a közepeknek... :roll:

Még egy ötlet, már régóta nézegetem, bár D'Appolito-nak ez sem az igazi. Bár egyenként diffrakció szempontjából is vélhetően elég jók.
Ikeás fatálak összefordítva:
Csatolmány:
Ikea BLANDA MATT 01.jpg
Ikea BLANDA MATT 01.jpg [ 239.99 KiB | Megtekintve 97188 alkalommal. ]

( http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/produ ... #/60214343 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.05. 22:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Én két kísérletet végeztem anno TVM hangszórókkal épített dobozzal. Egy 50 (2db 16 cm+ magas, 2,5 utas) meg egy 6 literessel (13 cm+magas, 2 utas) Mindkettő BR. Ötszög alapú hasáb volt az alaprajza. Ezt még az asztalos-fogát szívva-leszabta. 1 párhuzamos oldalfal volt, a teteje meg az alja. A kisebbre van még rálátásom, jó hangja volt, akár le is tudom fényképezni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.07. 11:45 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
shany írta:
Még egy ötlet, már régóta nézegetem, bár D'Appolito-nak ez sem az igazi. Bár egyenként diffrakció szempontjából is vélhetően elég jók.
Ikeás fatálak összefordítva:


Csatolmány:
Olsen mérések(diffrakció).jpg
Olsen mérések(diffrakció).jpg [ 129.78 KiB | Megtekintve 97156 alkalommal. ]

(a képet G.Swamkrug@R,Römer: Lautsprecher Dichtung und Wahrheit c könyvéből ollóztam)
Mint ahogy Olsen mérésein is látható ,diffrakció szempontjából(és még sok más szempontból is)
a gömb a legjobb megoldás.Más kérdés hogy elkészíteni és használati tárgyként kezelni nem egyszerű.
D'Appolito-nak pedig, ahogy írod is, el kell felejteni :D
Ez persze nem zárjaki azt hogy a cső elején egy félgömben üljön a hszoró..... ez a megoldás is a jobbak közé tartozik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.07. 11:54 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
FordPrefect írta:
Én két kísérletet végeztem anno TVM hangszórókkal épített dobozzal. Egy 50 (2db 16 cm+ magas, 2,5 utas) meg egy 6 literessel (13 cm+magas, 2 utas) Mindkettő BR. Ötszög alapú hasáb volt az alaprajza. Ezt még az asztalos-fogát szívva-leszabta. 1 párhuzamos oldalfal volt, a teteje meg az alja. A kisebbre van még rálátásom, jó hangja volt, akár le is tudom fényképezni.


Fotózd le! és ha tudod mérd meg-lehetőleg csillapítás nélkül!
Gondolom az 5szög sem volt véletlenül... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.07. 13:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Klang írta:
Ez persze nem zárjaki azt hogy a cső elején egy félgömben üljön a hszoró..... ez a megoldás is a jobbak közé tartozik.


Ket szo: B&W 800 Diamond (bocsi, harom, azaz ot :D ).
En is valami ilyesmiben gondolkodok, ha lesz idom ezzel komolyan foglalkozni.

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.08. 10:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Klang írta:
...a képet G.Swamkrug@R,Römer: Lautsprecher Dichtung und Wahrheit c könyvéből ollóztam)
Mint ahogy Olsen mérésein is látható ,diffrakció szempontjából(és még sok más szempontból is)
a gömb a legjobb megoldás.Más kérdés hogy elkészíteni és használati tárgyként kezelni nem egyszerű.
D'Appolito-nak pedig, ahogy írod is, el kell felejteni :D
Ez persze nem zárjaki azt hogy a cső elején egy félgömben üljön a hszoró..... ez a megoldás is a jobbak közé tartozik.

Ezeket a méréseket ismerem. Itt egy kisméretű ( ~3cm ? ), pontszerű hangforrásnak tekintett hangszóró, és viszonylag nagy ( 60cm ? körüli átmérő / oldalhossz) testekbe volt építve.
Tehát pont a felvetett esethez ( kb. ugyanolyan hsz / csőátmérő ) hasonló nincs a mérések között...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.08. 16:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A lényege ezeknek a dobozforma-méréseknek, hogy a hangszóróból kiinduló hanghullámok, amint terjednek a doboz széle felé, erősödnek-gyengülnek attól függően, hogy a hangszórótól a doboz széléig (éléig) mekkora utat tesz meg.
Persze a belső állóhullámokat is befolyásolja a doboz formája igen erősen, de pl. a 40 Hz hullámhossza (annak a fele) közel sem fér bele a dobozba, tehát inkább pár száz Hz felett lényeges ez a dolog, de ott nagyon.

Minket jelenleg igazán a hangszóróról kiinduló hullámok útja érdekel...
Ha a hangszórótól minden irányban ugyanakkora utat tesz meg (kör alakú előlap, közepén a hangszóró, és ez csőre szerelve...), akkor annak a hossznak megfelelő frekvenciát, és felharmonikusait erősíti, így lesz hullámos a frekvenciaátvitel.
Gömb (vagy nagyon lekerekített élek) esetében olyan mértékben csökken ennek a frekvenciafüggő erősödésnek/gyengülésnek a jósága, hogy nem okoz ilyen kiemeléseket (ráadásul a gömbben nincsenek párhuzamos oldalak, amik közt állóhullámok gerjesztődhetnének, bár a közepén elég erősen érdemes csillapítani).

Képzeljünk el egy csövet, aminek van egy kiszámítható frekvenciája a hossz függvényében, de ha ennek a csőnek a végét nem derékszögben vágod le, hanem kicsit ferdén, akkor ennek a rezonátornak változik (romlik) a jósága, hiszen nem ugyanolyan hosszú a teljes cső, hanem a minimum-maximum hossz között változik. Tehát 2 frekvencia között fog erősíteni szélesebb sávban, ezt is kisebb mértékben, mintha a cső hossza konstans lenne...

Mivel a hangszórótól a doboz teljes szélességéig szépen le kell(ene) kerekíteni ezt a részét a hangsugárzónak, érdemesebb nagyobb átmérőjű csövet használni, mint a hangszóró, legalább 10 cm-rel. Ez még nem olyan sok, ráadásul rövidebb lehet a cső, közelebb lehet tolni az egészet a hátsó falhoz.
Az sem árt, ha a hangszóró szélétől más-más távolságra van a doboz széle, így más-más frekvenciákat fog erősíteni (nem pedig egyetlent, de azt erősen).
A sima kör alakú előlap lekerekítés nélkül nem az igazi, de ha a hangszóró nem a közepén helyezkedik el, hanem kicsit eltolva, akkor máris kevésbé adódnak össze azok a frekvenciák, amik hullámhosszának fele a hangszórótól a doboz széléig terjedő távolságnak felel meg (illetve a felharmonikusai).
A sima négyzet alakú előlap sem az igazi, mert a hangszórótól az oldalak közepe felé mind a négy irányba ugyanakkora ez a távolság, de javít valamennyit, hogy a csúcsok felé nagyobb utat kell megtenniük (ebben hasonlít a ferdén levágott csőnél tapasztaltakra). Ennél egy fokkal jobb a téglalap előlappal rendelkező, főleg, ha a közép/magas nem pont középen helyezkedik el ezen, hanem a doboz széleitől más-más távolságra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.08. 18:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Ott nem értek egyet Siege29 kollégával, hogy egy nagyobb, kónuszos hangszóró már kevésbé viselkedik pontszerű forrásként. Tehát van egy - mondjuk - tenyérnyi felület, amelynek egy tetszőleges pontja (a középpont kivételével) a kosár kerületének minden pontjától különböző távolságra van.

A hangszóró eltolása az előlap közepétől viszont szépen hozza a leírtakat, és a lekerekítés is sokat segíthet.
Csatolmány:
Magyarázat: 1
1.jpg
1.jpg [ 88.99 KiB | Megtekintve 97099 alkalommal. ]
Csatolmány:
Magyarázat: 2
2.jpg
2.jpg [ 104.65 KiB | Megtekintve 97099 alkalommal. ]
Csatolmány:
Magyarázat: 3
3.jpg
3.jpg [ 103.88 KiB | Megtekintve 97099 alkalommal. ]
Csatolmány:
Magyarázat: 4
4.jpg
4.jpg [ 105.91 KiB | Megtekintve 97099 alkalommal. ]
Csatolmány:
Magyarázat: 5
5.jpg
5.jpg [ 103.47 KiB | Megtekintve 97099 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.08. 19:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A nagy méretű hangképző felület azért nem egyenlő véleményem szerint a pontszerű hangforrással, mert akárhogy is nézzük, mindig lesz a membrán egyes részei, és a hallgató közt különbség.

Például: ha a membrán szokványos formájú, tehát kónuszos, akkor a közép része mélyebben fekszik, mint a szélénél! Ha a membrán anyaga olyan gyorsan képes vezetni a hangot (ugyebár szilárd anyagokban sokkal gyorsabban terjed a hang, mint a légköri nyomású levegőben), hogy a lengőcsévétől a széléig elenyésző idő alatt eljussanak a közép/magas frekvenciák, akkor is lesz egy fáziskülönbség a membrán közepéről, illetve széléről kiinduló hangban. Az eltérő fázisok eredője fókuszálni/szétszórni fogja a hangot.
Tehát homorú membrán esetében a membrán előtt lesz ez a fókuszpont (ha tökéletesen homorú lenne, de ez általában nem igaz a hagyományos membrán-formákra. Még arra sem, ami homorú, mert azt nem arra tervezték, hogy tökéletes akusztikai lencse legyen, hanem arra, hogy a formája miatt a hangreprodukció minél kevesebb torzítással járjon), ott keresztezik egymást, és ami rezgés a membrán jobb oldaláról indult, balra folytatja útját, ami lentről, az felfelé...

Domború membránformánál nincs ilyen, annak a fókuszpontja a hangszóró mögött helyezkedik el, a hang útjában nincs elölről nézve keresztezés. Ebből a szempontból ideálisabb pontforrásként fogható fel. Viszont a mozgása ennek sem úgy fogható fel, mint egy gömbfelület "lélegzése", tehát átmérőjének növekedése/csökkenése, hanem előre/hátra mozog, így azért kicsit más irányban indulnak el a hanghullámok...

Ha a membrán pl. lapos, és elég nagy is, akkor nem teljesen szemből hallgatva a membrán hozzánk közel eső részéről hamarabb fog hang érkezni, mint a távolabbiról (kis mértékben ez pontosan tengelyirányból hallgatva is igaz)!
Ez nagyon alacsony frekvenciáknál nem számottevő, mert az útkülönbség a hullámhosszhoz képest elenyésző, nagyon magas frekvenciáknál meg inkább nyalábol, tehát a membránra merőlegesen adja le a hangot, ezért nem is halljuk (pl. 60 fokból tengelyirányhoz képest). A kettő közötti sávban lesz érdekes, mikor a hozzánk közelebb eső részről halljuk a hangot, és utána pedig a távolabbiról.

Az agyunk ezt érzékeli, talán ugyanannak a hangnak a kései visszaverődéseként könyveli el, és nem törődik vele (az ezzel való matekozás viszont fárasztja közben), de semmiféleképpen nem lesz ugyanolyan, mint egy pontszerű hangforrás... :?

Én így gondolom, mindenesetre érdekes téma. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 125 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség