audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 06:39

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 125 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 12:52 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
shany írta:
Idézet:
Ezeket a méréseket ismerem. Itt egy kisméretű ( ~3cm ? ), pontszerű hangforrásnak tekintett hangszóró, és viszonylag nagy ( 60cm ? körüli átmérő / oldalhossz) testekbe volt építve.


Na elküldöm az eredeti szöveget,az ugyanis nem erről szól.....

Csatolmány:
Olsen meresek2.jpg
Olsen meresek2.jpg [ 138.88 KiB | Megtekintve 73202 alkalommal. ]


Idézet:
Tehát pont a felvetett esethez ( kb. ugyanolyan hsz / csőátmérő ) hasonló nincs a mérések között...


Ez igaz! Az hogy az éles sarkok, törések kerülése , letörésekkel ívekkel való helyettesítése mindenképpen kedvezőbb - nem lehet ettől a méréssorozattól elvitatni. Mivel minden letörés ,lekerekítés doboz és hangszóró is más ezért e Te esetedet is egyedileg kell vizsgálni. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.07.17. 20:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Heló ! Mi a véleményetek a 4 ed rendű band pass dobozokról? Autó hifi vagy PA- ban kitűnő, de hifi-zni is ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.07.17. 21:52 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
rolitechno írta:
Heló ! Mi a véleményetek a 4 ed rendű band pass dobozokról? Autó hifi vagy PA- ban kitűnő, de hifi-zni is ?

Nem.
Bővebben: Nagyon nem, ha tényleg a minőség a cél és nem a hangnyomás.
Rossz az impulzusátvitele, nagy hullámossága és csapott az alsó határfrekvencia alatt és felett is - keményen kell szűrőzni... Szerinted?
Szvsz csinálj sima bassreflexet, ha már megvan a hangszóród, ha nincs, akkor minimum egy 25-30cm-es minőségi mélysugárzóban gondolkozz - ami zenére való (és nem "medvemotor")... :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.07.17. 23:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Megerősítettél benne,lemondtam róla...a 25cm es hifi mély az ok :D valahogy mindig kell a több basszus, de azért nem minden áron.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.10.07. 15:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
üdv
Készitett valaki már ragasztott fa anyagból dobozt ?

http://www.praktikerwebshop.hu/termekek ... dard-gk-ii


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.16. 12:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Üdv. Van egy 3 utas wigo hangfalam tökéletes állapotban minden, kivéve az öntapadós bevonatot az mdf en. Nem merek rá újat venni félek hogy nem tudom olyan szépen felvasalni mint gyárilag illik. Ezért kitaláltam hogy vágatok bútorboltban 10-15mm es anyagból új oldalakat bevonva valami szép színnel és azt ragasztom, csavarozom a tetejére oldalára aljára. Kérdésem, befolyásolhatja az akusztikát ha vastagabb lesz ? Én úgy tudom hogy nem ront inkább javít rajta. Egyébként teljesen zárt doboz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.16. 18:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
rolitechno írta:
Üdv. Van egy 3 utas wigo hangfalam tökéletes állapotban minden, kivéve az öntapadós bevonatot az mdf en. Nem merek rá újat venni félek hogy nem tudom olyan szépen felvasalni mint gyárilag illik. Ezért kitaláltam hogy vágatok bútorboltban 10-15mm es anyagból új oldalakat bevonva valami szép színnel és azt ragasztom, csavarozom a tetejére oldalára aljára. Kérdésem, befolyásolhatja az akusztikát ha vastagabb lesz ? Én úgy tudom hogy nem ront inkább javít rajta. Egyébként teljesen zárt doboz.

Ha a térfogata nem változik, akkor elvileg nem lessz probléma, bár majd mindjárt írja valaki, hogy mégis.
Mindenesetre én a te helyedben úgy csinálnám mint én:
Nálunk van Faipari Áruház. Ott MDF-ből (18, és 25mm-esből) kivágatom az oldal, stb lapokat a 18-asból, és a vastagból az előlapot. 16 literes kis dobozról van szó. Az előlapba bele is marják a lyukat, kimarják a hangszóró kosarának helyét. Ugyanott veszek vmilyen furnért, ami valamilyen egzóta lessz, szeretnék vengét, vagy tigriscsíkosat venni. Az egész cuccot hazaviszem, összeragasztom, majd elviszem a haverhoz, aki már többször furnérozott, meg van hozzá szerszáma. 1éiter páleszé megcsinálja a furnérozást, majd kijózanodás után haza viszem, lecsiszolom, lelakkozom. És kész a gyári szépségű doboz. Ezt már többször megcsináltam, csak mindig van egy kis gond vele: A haver felesége meglehetősen ideges lessz, ha azt látja, hogy furnért, meg dobozokat pakolok ki az autóból. :lol: Ezzel a módszerrel szép, eredeti fa bevonatú dobozt lehet készíteni nem sok pénzért. Jó műszaki rajzot kell hozzá készíteni, hogy a marást olyanra programozza a muki, hogy biztos jó legyen, és egyértelmű legyen a méret.
Ha egy meglévő dobozt beborítasz egy másikkal, s nem ragasztod össze prés alatt, akkor rezók lépnek fel, s a dobozod lehet szép lessz, de viszont sz@r.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.17. 11:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Közben már az új dobozt fontolgattam. Valóban jobb ötlet. Azt nem tudom ,hogy az űrtartalmon meg arányokon változtassak e. Máshol az aranymetszés arányát részesítik előnyben , de úgy alapból nem lenne szép. Olyan audio notés kinézetű lenne csak az a baj hogy nem úgy szólna. Ha meg meghagyom a gyári méreteket akkor marad a 15L az meg olyan kevés. Bár a hangjával nincs baj...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.17. 21:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A dobozméreten ne változtass. Elmegy a Q , s döngeni fog a cucc. Ha 15 lityi, akkor maradjon annyi. Az arányokat viszont javíthatod.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.18. 12:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Az is lehet hogy egy ilyen dobozt csinálok neki. Elég jó hangszórónak tűnik ahhoz hogy elviselje a 46L t. Sajnos pontos adatokat nem találok róla, de kipróbáltam nagyobb dobozban úgy néz ki hogy nem lenne vele gond. Ha már újat csinálok inkább biztosra megyek..


Csatolmányok:
Classic200AL130Plan gif.gif
Classic200AL130Plan gif.gif [ 353.51 KiB | Megtekintve 72746 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.18. 14:25 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
rolitechno írta:
Az is lehet hogy egy ilyen dobozt csinálok neki. Elég jó hangszórónak tűnik ahhoz hogy elviselje a 46L t. Sajnos pontos adatokat nem találok róla, de kipróbáltam nagyobb dobozban úgy néz ki hogy nem lenne vele gond. Ha már újat csinálok inkább biztosra megyek..

Ez már egy teljesen másik doboz... :shock:
A végeredmény kétséges, kis eséllyel még jó is lehet...
A szerencse az a konstrukcióban, hogy a reflexnyílás betömhető a belső pedig telepakolható téglával, így többféle beállítás elképzelhető! (Akár 15 literes zárt is. :lol: )
(Gyors, első szimulációra, ajánlom a WinISD-t.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.19. 00:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Igen teljesen más, de sajnos a gyári doboza túl kicsi. Kisebb helyiségben elég jól szól ,de már kicsit nagyobb szobában kampec. Többet is ki lehet hozni ezekből a hangszórókból az tuti. TL dobozon is gondolkodok csak ugye mit meg hol erősít. Pontos paraméterek nélkül hiába a WinISD is. Még a héten kipróbálok 1-2 dobozt vagy megépítem hulladékból próbára a képen láthatót.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.19. 09:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Egy kibelezett aktív magnat sub ba próbáltam bele a mélyközepet, (természetesen nem a magnat erősítővel) és eléggé meglepődtem. Qva nagyot szól ez a régi hangszóró ,egyébként is mind a közép és a magas is nagyon jó anyagból vannak. Könnyeden tisztán szólnak. A mélynél is tudták mi fán terem a jó hangszóró. Attól féltem hogy túl nagy lesz a membrán kitérése más dobozban ,de alig tér el a sajátjától. Első hallásra aránylag egyenletesen erősödtek a mély és mélyközép hangok. Igaz ez csak 30L egy reflexcsöves doboz, de sztem a 46L el sem lesz gond. Kár lenne elpazarolni ezeket a hangszórókat ,eddig is kár volt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.19. 11:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Hát vannak azért gondok, főleg élőzenénél na mind1


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.19. 18:07 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
rolitechno írta:
Egy kibelezett aktív magnat sub ba próbáltam bele a mélyközepet, (természetesen nem a magnat erősítővel) és eléggé meglepődtem. Qva nagyot szól ez a régi hangszóró ,egyébként is mind a közép és a magas is nagyon jó anyagból vannak. Könnyeden tisztán szólnak. A mélynél is tudták mi fán terem a jó hangszóró. Attól féltem hogy túl nagy lesz a membrán kitérése más dobozban ,de alig tér el a sajátjától. Első hallásra aránylag egyenletesen erősödtek a mély és mélyközép hangok. Igaz ez csak 30L egy reflexcsöves doboz, de sztem a 46L el sem lesz gond. Kár lenne elpazarolni ezeket a hangszórókat ,eddig is kár volt...


Kérlek ne vedd zokon amit írok!
Itt már többen leírták előttem helyesen ,hogy amit tervezel az sehova nem vezet. Kízárólag a vaktában való kisérletezéshez jó csupán - ha ez a célod akkor ne is olvasd tovább ezeket a sorokat. A 60 -as évek közepétől létezik Thiele & Shmall jóvoltából egy megbizható méréssorozat amelynek a célja a hangszóró jósági jellemzőinek meghatározása volt. Ezeket a számokat használja ma mindenki ,mert nincs jobb . Tudom hogy ma is készül ebben a hazában láda ,amelynek semmi köze sincs az előbb említett számokhoz de te ne szaporítsd ezt a sort!! Az szinte biztos hogy ezek a hszórók többre is képesek,de nagyon kicsi az esélye annak hogy Te ezt a füleddel meg fogod találni . Ehhez (mint ma már mindenhez az életünkben) mérni kell, vagy felvállalni azt hogy az első hangosabb hallgatáskor a lengőtekercsed kiakad!

Bárhogy is döntesz sok sikert hozzá!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.20. 01:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Nem vettem zokon :) Sejtem hogy mivel jár és hogy mérés nélkül az autóhifis színvonalt kerülgetem . Egyszerűen nagy a szoba és kicsi a gyári doboz. Kell neki egy új ,de teljesen igazatok van méregetni kéne. Nem is azzal van a baj hogy fülre nem lehet eltalálni a dobozt, hanem hogy hányadikra sikerül ne

Közben rájöttem hogy a 46L es túl sok ,max 30L es reflexet visel el. Fejben van egy terv, 22 x 42 x 32 mély hátul csővel. Ebből lesz majd piszkozat ha az is kiemel valahol akkor más módszerhez folyamodok. Márpedig nem lesz tökéletes mert csodák is csak néha léteznek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.21. 09:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kedves Roli! Én is éppen dobozt tervezek, meg hangváltót is. Lefényképeztem neked a ténykedést, meg az eredményt is. Én így szimulálok. :lol: A képen a nagy tekercs az a forrasztóón. A hanxóró a leendő mélyközép kb 50Hz-1200Hz-ig lessz üzemeltetve. Majd az AMT-s topicban tudósítok róla. Itt csak annyit, hogy a mérésen Zobel kör nélkül van a hanxóró, majd Zobeleztem, s a piros görbét kaptam. Az erősítő a műhelyemben lévő Gainklón. Mint látszik érzékeny a terhelő impedanciára. Zenét nem is hallgatok rajta, legfeljebb Netrádiót.


Csatolmányok:
Peerless Zobel hatás.JPG
Peerless Zobel hatás.JPG [ 104.51 KiB | Megtekintve 72645 alkalommal. ]
Hangváltó terv2.JPG
Hangváltó terv2.JPG [ 323.09 KiB | Megtekintve 72645 alkalommal. ]
hangváltó terv1.JPG
hangváltó terv1.JPG [ 321.95 KiB | Megtekintve 72645 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.11.21. 19:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Nekem már csak a középpel van egy kis bajom. Mivel most külön dobozban van a mély és a közép így még kicsit furán szól. Mikor először belepróbáltam a magnat dobozba ,akkor még nem volt kitömve. Eredetileg ez a doboz nem is volt kitömve ,mivel annak a hangszórónak nem is kellett. Ennek viszont csurdig kellett tömni vattával ,de az eredmény az hihetetlen lett. A magnat 20cm es mélynyomóját simán veri dB ben és lejjebb is megy mint az. Lehet hogy a sok vatta miatt. Nem mérek, nem is tudok mert nincs mivel ha nagyon muszáj lett volna akkor lett volna méricskélve, de pont olyan lett amilyennek elképzeltem. Ebben a szobában egyébként még soha az életben nem szólt szépen egy hangfal sem, pedig már jópár megfordult itt. 2m magas tölcsérestől kezdve a reflexmega, rutse ilyen olyan yamaha, jbl,jamo házimozi szubok meg még elég sokféle. A wigo gyári kis dobozai is szépen szólnak a szomszéd vagy a fürdőszobában, de még a nappaliban is szebben mint az én szobámban. Valamiért rettenetes az akusztika itt. Így viszont nagyon brutálisan szól, tisztán szólnak a mélyek és erőteljes ráadásul nem csak a szobák sarkaiban mint ahogy az máskor szokás. Már csak attól félek, hogy ha párban lesz, akkor nem lesz minden ilyen jó. Majd kiderül...ja és mióta kitömtem szerencsére a kilengése sem akkora.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.07. 15:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Készen vannak a dobozok, állványokkal együtt. Ezt azért mondom mert csak az állvánnyal együtt használható. Rakok majd fel képet. Maradtam a saját elgondolásnál 42x22x30,5 cm lett a végleges. Egy állíthatós reflexcsővel és egy zsák vattával sikerült valamennyire behangolni úgy hogy azért a 100-150Hz is aktív legyen. 50Hz en kicsit gyengébb ,de a többi az egyenletes. Jó mélyre megy és a középmély tiszta. A bőgő nagyon jól szól benne. Amúgy 55Hz től kezd újra egyenletes lenni úgyhogy annyira nem gáz. A kellemes lapos gyári hang helyett kaptam egy dübörgősebb ,de tiszta és teresebb hangot úgyhogy nem bántam meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.07. 17:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Gratula a sikerhez!

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.07. 19:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Kösz, bár annyira nem orbitális a siker. Sajnos hatvanban nem valami szépen dolgoznak a bútorlapszabászatnál.....de ez az árban nincs benne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.27. 12:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Pár kép a hangfalról. A reflex csövet alulra tettem, mert elől nem fért el hátul meg számítások nélkül kockázatosabb. Így is az volt, de azért sikerült behangolni. Amint látni elég csúnyák az élek és ragasztások dehát olcsó húsnak híg a leve...

Kellemes ünnepeket !


Csatolmányok:
DCFC0028.JPG
DCFC0028.JPG [ 403.14 KiB | Megtekintve 72427 alkalommal. ]
DCFC0023.JPG
DCFC0023.JPG [ 443.47 KiB | Megtekintve 72427 alkalommal. ]
DCFC0019.JPG
DCFC0019.JPG [ 368.72 KiB | Megtekintve 72427 alkalommal. ]
DCFC0011.JPG
DCFC0011.JPG [ 431.15 KiB | Megtekintve 72427 alkalommal. ]
DCFC0005.JPG
DCFC0005.JPG [ 387.71 KiB | Megtekintve 72427 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.31. 00:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Gratulálok, szerintem nagyon szép lett! 8-)
Ha jól látom, akkor a hangszórók belülről lettek felerősítve az előlapra!

Lekerekítetted kívülről a magas, és közép hangszórónál a lyukak széleit?

Amikor ilyen mélyen ülnek a hangszórók, akkor az előlap vastagsága miatt egyrészt módosítja a hang szóródását (fókuszálja), másrészt a lyuk éles széle másodlagos hangforrásként működik, ráadásul egy rövid, rezonáns cső is képződik, mindez együtt jól összekoszolja a hangzást! :(

Ha még teheted, akkor legalább 1cm-es rádiusszal (1 cm-es sugarú kör íve) simítsd el ezeket az éleket kívülről, nagyon meg fogja hálálni a doboz, hidd el! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.31. 00:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Köszi ! Sajnos nem volt rá lehetőségem, vagyis nem volt hozzá szerszámom. Gondoltam rá én is viszont gyárilag sem voltak kerekítve bár valóban jobb lenne. 18mm vastag, de csak a középsugárzónak árt max mert a magas az majdnem síkban van az elejével úgy van kialakítva. Mind a három hangszóró csak belülről építhető így kénytelen voltam. És már javítani sem tudok rajta mert a selyem meg ragasztva van...picit furcsán szól a felső közép tartomány pedig semmi nem változott csak kicsit eltoltam a magastól mert így teresebb a hangja. Gyárilag egy magasságban volt a közép és a magas. Eléggé élénk pl a hegedű, nem túlzottan de azért élénkebb mint előtte. Nem hinném hogy az a 6cm amivel magasabb az előlap a gyárinál annyit számítana ,de lehet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.31. 01:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Háát, üdv a 3-utasok világában... :roll:

Sajnos nem keveset számít még a 2-hangszórónál is, hogy az előlaphoz képest mennyire vannak előrébb/hátrébb egymáshoz képest a hangszórók!

Sok esetben teljesen megfelelő, ha mindegyik ugyanabban a síkban helyezkedik el, viszont +-1 cm eltolás a középnél, vagy magasnál nagyon összekuszálja a hangot, mert a fázisviszonyok teljesen megváltoznak!

Amelyik hangszóró hangja előbb ér hozzád, az lesz a hangzásban a meghatározóbb. Tehát, ha a magasak hamarabb érnek hozzád, akkor "világosabb", ha később érnek oda, mint a mély/közép, akkor meg "sötétebb", hangot fogsz érzékelni!
Ez a fülem alapján a váltási pont alatt/felett lesz érzékelhető, ott lesz kiemelés, vagy kioltás.

Szerencsére a hangváltóval lehet ezen a "fizikai eltoláson" változtatni, tehát a fázist kicsit javulni fog.

Nekem pl. a Focal 3-utas hangsugárzóinál tetszik nagyon, hogy a hangszórók meg vannak döntve, így a hallgató füle felé néz mindegyik (a lehallgatási pozíció a fókuszpont)! Ez is sokat segíthet a több utas cumók bizonyos hátrányain.

Némely hangváltónál fordított polaritásban kell bekötni a közepet, ezzel is lehet játszani. De amint felállsz a székből, a fázis szétesik... :shock:

Amúgy meg ráspoly, csiszolóvászon segíthetne a dolgon, de ha már nem megoldható, akkor inkább dőlj hátra a székben, és hallgasd örömmel. Ez a lényeg! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2014.12.31. 13:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Mikor megkaptam a hangfalakat az volt az első hogy szétszedtem. A magas polaritása meg volt fordítva és először azt hittem hogy véletlen ,de a másikon is megvolt így gondoltam hogy okkal tették. Valamelyik németnek biztos bántotta a fülét ,hogy a magas nagyon összemosódik a középpel. Viszont így hogy el van tolva sokkal részletesebben hangzik csak aközép feltűnőbb vagy hogy mondjam. Gondolkoztam még egy kis induktivitáson elé, de jó ez így mert a mély és mélyközép is több lett. Olyan mintha megnőtt volna a hangfal érzékenysége. Nincs ezzel baj, inkább csak egy jobb jelforrás kéne hogy élvezhetőbb legyen. Mondjuk egy ad1865 DAC ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.01.15. 20:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
A nagyon ronda fehér karikákat barna műbőrrel tüntettem el . Hosszas gondolkodás után jöttem csak rá ,hogyan lehetne megoldani ugyan is a hangáteresztő selymet már nem lehet eltávolítani. Többet nem hallgatok senkire. A bnőm mondta hogy legyen a két kis hangszóró körül fehérre festve, mondtam hogy ok. Ő ezt a hsz-t remélhetőleg nem fogja látni :mrgreen: A közel 40 éves hangszórókról is tettem pár képet. Azért tudtak már valamit akkor is. A közép full papír, a mély nagyon nagyon lágy gumiperemes a magas pedig annyira vékony valami műanyag szerű fekete membránnal van, hogy különösebb megvilágítás nélkül is áttetsző. Hallani kéne milyen szépen szólnak. Kár hogy egyik sem alukosaras :(


Csatolmányok:
scroll_hu_dsc00567.jpg
scroll_hu_dsc00567.jpg [ 1.53 MiB | Megtekintve 72247 alkalommal. ]
scroll_hu_dsc00549.jpg
scroll_hu_dsc00549.jpg [ 1018.64 KiB | Megtekintve 72248 alkalommal. ]
scroll_hu_dsc00535.jpg
scroll_hu_dsc00535.jpg [ 1.48 MiB | Megtekintve 72248 alkalommal. ]
scroll_hu_dsc00492.jpg
scroll_hu_dsc00492.jpg [ 1.61 MiB | Megtekintve 72248 alkalommal. ]
scroll_hu_dsc00489(1).jpg
scroll_hu_dsc00489(1).jpg [ 1.39 MiB | Megtekintve 72248 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.01.15. 23:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
rolitechno írta:
Hallani kéne milyen szépen szólnak.:(

Ez a lényeg. A többivel meg ne foglalkozzál. Tedd a kezed a "bnő" vállára, és hallgassátok a zenét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.01.17. 20:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Úgy is teszek ,de csak ha kész lesz a DAC :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.02.14. 14:41 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Ez a könyv nincs meg valakinek elektronikusan?

https://www.antikvarium.hu/konyv/h-h-kl ... tes-260463


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.02.14. 14:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Ment pü!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.06.04. 21:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
OFF: nem tudtam hova írjam... végül is akusztika, és doboz is. :mrgreen:

Szóval adott egy rééégi mosógép, elég hangosan "búg" =rezonál az oldala. Ha kézzel 2-oldalról megnyomom az oldalát, akkor vagy negyedére csökken a hangerő. Szomszéd hálószobája felé csak 2×6cm-es válaszfal van, mosni meg néha csak éjszaka tudok (biztosan áthallatszik, bár még nem szólt érte)... A mosógép oldala kb. 1mm-es vaslemez, mögötte kb. 1-2cm hely van.
Mivel lenne érdemesebb próbálkozni rezonancia csillapításra (rendelkezésre álló hulladékokból)?:
-1×2cm-es fenyőléc éllére állítva kersztmerevítésnek
-1×5cm fenyőléc lapjával
-1cm polyfoam
-lemez ~középre rakott + tömeg

Valami Pálmatex-szerűvel gondoltam felnyalni az oldallemez belsejére. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.06.04. 22:31 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Én inkább ezzel próbálkoznék.

http://techfoam.hu/rezgescsillapito-lapok

Ilyen cuccok vannak a Bernernél és a Würthnél is, és gondolom még másnál is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.06.05. 09:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Bitumenlap magyarul ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.06.05. 12:32 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Igen, de ezek öntapadó felülettel rendelkeznek, pont az ilyen alkalmazás miatt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2015.06.11. 19:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Köszönöm. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 13:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Az miért van hogy a reflexcső ha elöl van akkor is jó, meg ha hátul akkor is ?
Mert ugye ellenfázisban jön a hanghullám belőle, ha jól tudom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 18:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Az miért van hogy a reflexcső ha elöl van akkor is jó, meg ha hátul akkor is ?
Mert ugye ellenfázisban jön a hanghullám belőle, ha jól tudom.

Mert ha hátul van, visszaverődik a falról a hang. De van aki énnálam jobban ért ehhez .

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 19:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
marone írta:
Az miért van hogy a reflexcső ha elöl van akkor is jó, meg ha hátul akkor is ?
Mert ugye ellenfázisban jön a hanghullám belőle, ha jól tudom.
Szerintem rezo frekin éppen hogy azonos fázisban mozog a csőben a levegő, mint a membrán! /Az csak ~0 frekin van, hogy amekkora térfogatot kimozdul a membrán, annyi megy vissza a lyukon =akusztikus rövidzár/

Szerintem, ha a hang hullámhosszhoz képest, membránhoz közel a reflexcső nyílás, akkor ~1 pontúnak tekinthető a 2 hangforrás (alacsony frekin gömbsugárzás van, nincs irányítottsága a hangnak) Szóval eszerint akár előre, akár hátra rakod a reflexnyílást, ha rezonanciában van, és kifelé mozdul a membrán, akkor a csőben lévő levegő is kifelé jön (a dobozt körülvevő helységben növekszik a pillanatnyi nyomás)! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 19:32 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
marone írta:
Az miért van hogy a reflexcső ha elöl van akkor is jó, meg ha hátul akkor is ?
Mert ugye ellenfázisban jön a hanghullám belőle, ha jól tudom.

Szerintem kicsit egyszerűbben is megfogalmazható a történet. Amit DöG írt az is jól hangzik, de nem csak rezonancián igaz... ;)
Vagyis:
A porton kilépő hangok hullámhossza lényegesen nagyobb (méteres nagyságrend), mint a doboz eleje és háta közötti távolság, vagyis a mélyhangok lesugárzása szempontjából a reflexnyílás elhelyezése tetszőleges lehet.

Dys-cus állítására visszatérve, a hátsó portos dobozokat pedig jobb minél messzebb tenni a faltól...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 07:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Hát hogy abból ellenfázisban jön a hang abban biztos vagyok. Hogyan tudna egyáltalán azonos fázisban jönni ?
Szerintem a fázisnak nincsen köze a rezonanciafrekvenciához. Azon a frekvencián is épp olyan elven működik a dolog mint más frekvenciákon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 08:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ha a membrán kifelé mozdul, a dobozban ritkulás van, azaz a kinti levegő beáramlik a dobozba. Mi még tanultuk általánosban fizikából, hogy a nyomáa mindenirányban azonos módon terjed. És gyorsan. (nyomod a féket, azonnal szorulnak a fékpofák.) Viszont ha a rendszerben van egy szűk keresztmetszet, ott a nyomáskiegyenlítés lelassul. Ezen alapszik a variométer működése is, de ott két nyomás van. A lassulás miatt fáziskésés lép fel a nyílásban, a hangszóróhoz képest. Ennek mértékét a cső hossza, átmérője határozza meg. Itt egy idézet az utánna történtekről. Az f a lesugárzott freki, az fb a doboz rezonanciá frekije. Bízom benne , hogy sok tévhitet el tudtam oszlatni.
Csatolmány:
Bassreflex.JPG
Bassreflex.JPG [ 222.46 KiB | Megtekintve 63535 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 10:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
Ha a membrán kifelé mozdul, a dobozban ritkulás van, azaz a kinti levegő beáramlik a dobozba. Mi még tanultuk általánosban fizikából, hogy a nyomáa mindenirányban azonos módon terjed. És gyorsan. (nyomod a féket, azonnal szorulnak a fékpofák.) Viszont ha a rendszerben van egy szűk keresztmetszet, ott a nyomáskiegyenlítés lelassul. Ezen alapszik a variométer működése is, de ott két nyomás van. A lassulás miatt fáziskésés lép fel a nyílásban, a hangszóróhoz képest. Ennek mértékét a cső hossza, átmérője határozza meg. Itt egy idézet az utánna történtekről. Az f a lesugárzott freki, az fb a doboz rezonanciá frekije. Bízom benne , hogy sok tévhitet el tudtam oszlatni.
Oszlatni? Nem inkább kelteni? ;)
Akkor már inkább pl.:
http://hangdobozepites.tk/tsm/4/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 13:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
A nyomás csak folyadékokban terjed gyorsan, mert azok gyakorlatilag összenyomhatatlanok.
Az áramló közeg sebessége szűkebb keresztmetszetű helyhez érve felgyorsul. Bernoulli-egyenlet.
( ennyire emlékszem fizikából :D )

Szóval ha jó értem az olvasottakat, a hangolási frekvencia fölött erősíti, alatta gyengíti a hangszóróból jövő jelet a reflexcső.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 14:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany ha neked úgy tetszik, akkor kelteni. Te mindig utólag vagy okos. Mint a tavalyi kos. :mrgreen:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 14:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Szóval ha jó értem az olvasottakat, a hangolási frekvencia fölött erősíti, alatta gyengíti a hangszóróból jövő jelet a reflexcső."
Elviekben az van oda írva. De majd jön valaki okos, aki azt mondja nem úgy van. Szokás szerint. És persze az én édesanyukámat. :cry:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 15:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
dys-cus írta:
Elviekben az van oda írva. De majd jön valaki okos, aki azt mondja nem úgy van. Szokás szerint. És persze az én édesanyukámat. :cry:


Az nem úgy van. (De anyázni azért sem fogok!). Lásd csatolt kép.

Kék a hangszóró önmagában
Piros a reflexnyílás
Fekete az eredő.

Sajti


Csatolmányok:
reflex.jpg
reflex.jpg [ 53.39 KiB | Megtekintve 63446 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 17:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Úgy is van. A mérésen jól látszik, hogy pontosan úgy van, ahogy mondtam. A freki csökkenésével csökken az átvitel, növelésével meg nő. Láccik a fekete görbén, ugyanis az az eredő görbe. Pontosan az játszódik le, az fb környezetében, amit leírtam. Az fb a pirosgörbe högye. Szóval jót mutatsz, csak rosszul interpretálod. (analízis?) Úgy hogy nincs anyázásra lehetőséged.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 17:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
dys-cus írta:
Szóval jót mutatsz, csak rosszul interpretálod. (analízis?) Úgy hogy nincs anyázásra lehetőséged.


Akkor analizáljunk! Úgy szólt a mondat, hogy "a hangolási frekvencia fölött erősíti, alatta gyengíti a hangszóróból jövő jelet a reflexcső".

Ha jól látom a kép alapján, akkor valahol 52-53Hz-en lehet a hangolási frekvencia. Ha jól interpretálom az eredményt, akkor 40Hz-ig bizony erősíti a létrejövő hangnyomást. Ez pedig a hangolási freki alatt van. Felül pedig úgy 200Hz-ig van valamiféle erősödés.

Ami viszont jó látható, hogy a reflexcsőnek a hangolási frekvencia +/-1oktáv tartományban van értékelhető kimeneti jele (-10dB), úgyhogy számottevő mértékben ebben a tartományban tud beleszólni az eredő frekvenciamenetbe. A mondat tehát -bár hordoz igazságtartalmat-, de pongyola, hiszen ennek alapján a laikus nagyobb kimenő jelet várhatna el akár 1kHz-en is ( ez útóbbit egy ügyesen hangolt, 31,4cm hosszúságú csővel el is lehet érni).

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Dobozok, konstrukciók
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 21:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
shany ha neked úgy tetszik, akkor kelteni. Te mindig utólag vagy okos. Mint a tavalyi kos. :mrgreen:
Sajnálatos módon, csak olyan hozzászólásra tudok reagálni, amely már megíródott ;)

A második részt nem is tudom hova tenni...óvoda talán ?
Esetleg ez is az új imidzs része ? :roll:

Egyébként jó szándékkal írtam, csak hát olyan abszurd helyzetet hoz létre ez a szánalmas modorosságod, hogy tényleg nehéz tökéletesen udvarias módon hozzászólni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 125 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség