audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.28. 17:33

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2022.08.07. 11:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Én eléggé bizonytalan vagyok abban, hogy a saját lejátszó helységünk akusztikája szubjektív minősítése erre alkalmasnak gondolt zenei felvételekkel jól elvégezhető.
Mert a felvétel-lejátszási lánc több lépcsője eredményét nem tudjuk a mi szubjektivitásunkkal leválasztani.
A lépcsők ebben:
1/ felvétel helysége akusztikája
2/ felvétel mikrofonozása
3/ felvétel teljes elektronikája
4/ maszterezés
6/ hanghordozó
7/ az otthoni lejátszó rendszerünk, hangsugárzó végződéssel
8/ A helységünk akusztikája, amiben jelentős tényező a hangsugárzók és hallgató pozíciók
és van még egy nem elhanyagolható lépcső, saját magunk ismerete, elvárása a jó akusztikáról, adott zeneművek, hangszerek és előadó terekkel kapcsolatban, amit élő koncerteken "tanultunk".

Persze ezek a lépcsők eltérő súlyozással határozzák meg a végeredményben tapasztalt akusztika hatást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.07. 11:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 576
Tartózkodási hely: Szolnok
Ezért nem is mentem bele kútmélyen, nem elemezni akarok, csak megkapni az izgalmát néhány "jó terű" felvétellel a zenehallgatásnak.
Így szerettem meg a Yello-t is, de most pl Deep Forest-en csüngök, meg Tingwall Trio-n. Meg még vagy 15-20 előadón.
De a Roger is jó példa.
Csak tippeket szeretnék jó zenékre, amelyek hasonlóan megdöbbentő térábrázolással hangzanak.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.07. 23:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2017.02.18. 11:42
Hozzászólások: 114
turho írta:
Csak tippeket szeretnék jó zenékre

The Art Of Noise - Paranoimia ? :roll:
+1: Mike & The Mechanics - Mea Culpa


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.11. 14:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
turho írta:
….
Csak tippeket szeretnék jó zenékre, amelyek hasonlóan megdöbbentő térábrázolással hangzanak.

Hidden Orchestra, Dead Can Dance ha még nem voltak, s a Massive Attack - Heligoland albumára is érdemes ráhallgatni. S ajánlom még Paolo Fresu (jazz) albumai is.
Majdnem kihagytam, érdekesség: Martin L Gore - Counterfeit 2 (Oh My Love)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.03.17. 22:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Sziasztok,

Előzmények
- elhatároztam, hogy játszok egy kicsit elektromágneses hangszórókkal, némi nyüglődés után lett is pár db
- tanácsadás után vettem umik1 mérőkét
- elsőnek egy nagyobbacska bútorlapba beraktam a 40centis mélyet, később vágtam a 20cm-es "szélessávú"nak egy lyukat és azt is becsavaroztam. Lett egy Open Baffle-om! Nem ez a cél, de a kíváncsiság nem hagyott nyugton.
- elkezdtem méricskélni

Mind a gyári dobozommal, mind az OB-lal van egy nagy beszakadás 40-50Hz között, majd visszaerősödik 30Hz környékén(kék). Beszakadás csak akkor nincs, ha kihúzom a szoba közepére a dobozt és befordítom 45 fokban(narancs). Akkor a legdurvább, amikor gyári ajánlás szerint beteszem a sarokba(zöld). Ha jól gondolom, akkor ezt a szoba csinálja 4,5*5*3,2m. A bobozok relatíve közel - fél méterre - egy szekrénysor előtt vannak, ami síslapos ajtókkal vannak felszerelve, néhány helyen megtörik könyves részek, lemeztartók. Sajnos az oldalfal balra majdnem üres, jobbra van két ablak ami sok helyen töri a síkot, mert régifajta fa, közte van a TC, alatta radiátor. Hátul megint majnem üres fal, meg egy böszme dupla faajtó a szomszéd szobába, kb 1,2-2,7m. Kísérleteztem azzal, hogy kinyitogattam a szekrényajtókat, lenyitottam az ányneműtartót, de szinte semmi hatás nem volt.

Szerintetek lehet tenni ez ellen a beszakadás ellen?

Van még egy másik beszakadás - néha 100 és 200Hz között is, az mi lehet? Szintén változik a dobozok helyzetével.


Csatolmányok:
ANE különféle helyeken.jpg
ANE különféle helyeken.jpg [ 304.48 KiB | Megtekintve 4052 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.03.18. 08:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Barth Ida írta:
Sziasztok,

Van még egy másik beszakadás - néha 100 és 200Hz között is, az mi lehet? Szintén változik a dobozok helyzetével.

REW-ben a RoomSimulátorba megadod a szobaméretet, hangfal (hangfalak) és hallgató (mikrofon) pozíciót és mutatja az állóhullámok, kiemelés, kioltás helyét, mértékét. A falak csillapítási tényezőjét is lehet állítani, de az állóhullámok teljesen nem szüntethetők meg.
Ezekre ül rá a hangfal saját nem lineáris hangnyomás egyenetlensége


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.03.18. 09:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Barth Ida írta:
...Szerintetek lehet tenni ez ellen a beszakadás ellen? ...
Csillapítás a mély tartományban...
Meg kell keresni a hallgatásra megfelelő pozíciók közül a legkevésbé rosszat, majd a mérés alapján a kiemelt frekvenciákra/ezeket magába foglaló sávban jelentős csillapítást adó - a mély tartományban hatásos - szerkezeteket(bútorokat?) kell elhelyezni.
( úgy érdemes elképzelni, hogy minél inkább csillapítódik a tartomány, annál inkább kezd "eltűnni" a szoba, a saját specifikus hatásaival, annál inkább kezd kiegyenesedni a mély tartomány. Annál inkább hasonlít a szabadtéri sugárzáshoz )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.03.18. 14:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Egy pár évvel ezelőtti festés alkalmával egy fél m3 könyvet kiköltöztettem a műhelybe egy dobozban, majd nem költöztettem vissza őket, mert nem szimpatizáltam a fémállványokkal, amiben voltak. Lehet, hogy valamilyen formában célszerű lesz visszaköltöztetni őket? Akkoriban éreztem, hogy romlott valamennyit az akusztika, de a valamit valamiért elv alapján meghoztam ezt az áldozatot. Nyitott hátú könyvespolcok járnak most az eszemben, random telepakolással. A nagyméretű falaknál viszont csak 2-3-4 m2 borítására van esély.

A másik szobába vivő nagy duplaszárnyú faajtó, meg a mögötte lévő kb 3*3,5*3,2m-es szoba lehet valamilyen akusztikai hatással?

A plafon lecezés - bocs, álgerendázás - segíthet? (Hasonló, mint amit hifitibi csinált, még ezen topik legelején.) Én nem raknék 2-3cm-nél nagyobb leceket, meg, ha lehet, akkor festhetőket, hogy ne kiabáljanak, hogy valami nem odaillő van ott. Valami ragasztós megoldás még egyszerűen kivitelezhetőnek érződik, amihez nem kell külön brigádot ide rendelni. A lecezés még az oldalfalon is megoldható, kombinálva a könyvespolcozással. Vagy inkább valamilyen műkőpanel?

Játszottam kicsit a REW szoba szimulátorával - és amit láttam, azok alapján egyáltalán hogyan lehet bármilyen téglatest szobában zenét hallgatni?! Még ha azabszorpciós tényezőket feltekerem a maximumra, -a mi ugye élhetetlen teret adna - akkor is csupa hepehupa minden.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség