audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:33

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 220 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 14:29 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
joepapa írta:
Az SE csak egy, max kéthangszeres zenénél,........


Szerintem erősen leegyszerűsíted a világot. Az idei hifi shown volt szerencsém több alkalommal is kimenekülni az AN nagy rendszerének szobájából. Úgy zúztak folyamatosan, hogy a folyosón is "élvezhető" volt. SE-vel. Csak a végén egy olyan láda volt ami partnere tud lenni egy SE-nek. Az SE határait nem a zenei műfajok, a sávszélek, trafók jelentik hanem a hangsugárzók.
Az, hogy a te hangsugárzóddal igazak a megállapításaid azzal nem gondolom, hogy vitatkozni lehetne, de azon kívül is van világ. Az SE is tud jól teljesíteni bármely műfajon ha megfelelő hangsugárzót hajtanak vele, viszont az is biztos PP kevéssé válogatós hangsugárzó tekintetben.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 14:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Krizsi írta:
Az SE is tud jól teljesíteni bármely műfajon ha megfelelő hangsugárzót hajtanak vele

Azért azt is tegyük hozzá, hogy (az erősítőnek és a hangfalnak) megfelelő helyiségben.

Ja, és azt se hallgassuk már el, hogy az alábbi SE-PP összehasonlítás milyen csövekkel történt. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 15:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
joepapa írta:
Az SE csak egy, max kéthangszeres zenénél,pl mikor egy ember gitárral énekel, kis pendítések, apró részletekben jobb...

Szerintem korai lenne még temetni az SE-t. A 6C33C-n (ami még csak nem is "kékvérű" trióda) gyakran hallgatok operát, amit semmiképpen sem neveznék kéthangszeres műfajnak, és nem csak nekem nincsen hiányérzetem. (Többet ezekből az operákból, ha nem is ilyen parádés szereposztásban mint a hanglemezeken, élőben is volt szerencsém hallani.)
A kétkedőknek előszeretettel mutatom meg mire is képes két darab cső Verdi Requiemjének Tuba mirum tételén, az Ottelo viharkórusán vagy Saint-Saens orgona szimfóniáján. De elboldogul egy Bow Wow Wow vagy Dead Kennedys lemezzel is ha éppen arra támad kedvem, hogy ne a "fotelből" hallgassak zenét...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 15:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
euro21 írta:
Krizsi írta:
Az SE is tud jól teljesíteni bármely műfajon ha megfelelő hangsugárzót hajtanak vele

Azért azt is tegyük hozzá, hogy (az erősítőnek és a hangfalnak) megfelelő helyiségben.

Ja, és azt se hallgassuk már el, hogy az alábbi SE-PP összehasonlítás milyen csövekkel történt. ;)

Igen-igen, de hiába pofázzuk itt mi hogy el kéne felejteni a sok "hulladék csövet" ezek garantálják a kudarcot, ha minőségi zenehallgatás a cél.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 15:31 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
euro21 írta:
.....
Ja, és azt se hallgassuk már el, hogy az alábbi SE-PP összehasonlítás milyen csövekkel történt. ;)

+ trafóval. Az SE-hez kb 2-3 x akkora vas kell közel azonos teljesítmény esetén.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 15:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
joepapa írta:
Az SE csak egy, max kéthangszeres zenénél.....

joepapa, vegyük észre, hogy Te itt nem SE-t hasonlítasz PP-hez, hanem egy gyenge képességű SE kimenőt (előzőleg magad írtad, hogy alul felül sávhatárolt és torz az SE átvitele, nem ilyen egy jó SE), egy jobb képességű PP kimenővel és ezt a konstrukció terhére írod. Hidd el nekem, hogy az SE is meg tudja szólaltatni a szimfónikus zenekart, már akkor is, ha az átvitele a szkópon csak olyan, mint amit most ide beteszek, és ettől jobbat is lehet csinálni (ezen az oszcillogrammon (nyílt hurokban) 100 Hz négyszög, 10 kHz négyszög (5V/div-ben), és 100 KHz színusz látszik(2V/div-ben, de függőlegesen összenyomva, a jelalak a lényeg itt. Természetesen SE-ből származó oszcillogrammokról van szó a kimenőn). Biztos lehetsz benne, hogy az a PP amelyiknek a kimenőjén már a 20 Khz-el fűrészelni lehet, a 100 Hz-én meg szánkázni (dobatóval a végén, mert esetleg az erős lejtése mellett még homorít is), az rosszabbul fog szólni szimfónikus zenén is mint a beidézett jelalakú SE, csakhogy ez nem attól van, mert az egyik SE, a másik meg PP, hanem attól, hogy az egyik tisztességesen meg van csinálva, a másik meg nem. Teljesen értelmetlen kapcsolástechnikákra hivatkozni olyankor, mikor az illető kapcsolástechnikán belül nem a maximum a cél, hameg már a "vonal fölött" vagyunk, akkor meg már azért nem érdemes. Ami jó az jó, ami meg nem, az nem (akármiből készült az akármilyen "gubanc"). :lol:


Csatolmányok:
egyveleg.JPG
egyveleg.JPG [ 45.69 KiB | Megtekintve 21543 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 15:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
euro21 írta:
Krizsi írta:
Az SE is tud jól teljesíteni bármely műfajon ha megfelelő hangsugárzót hajtanak vele

Azért azt is tegyük hozzá, hogy (az erősítőnek és a hangfalnak) megfelelő helyiségben.

Ja, és azt se hallgassuk már el, hogy az alábbi SE-PP összehasonlítás milyen csövekkel történt. ;)

Csak az a baj, hogy a 95 dB @ 1 W körüli hangfalak mind "nemnormális" méretűek :) Ezt a hangfalunkat a múltkor le is tagadtam, mert inkább PA (Beyma studió hangszórók) és csak az alja 130 literes reflex doboz 40 cm-es hangszóróval 30 mm-es falakkal, egyedül nem tudom megemelni.

Csatolmány:
nagymonitor.jpg
nagymonitor.jpg [ 92.25 KiB | Megtekintve 21542 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 16:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Idézet:
Beyma

Akkor hát nincs is miről beszélnünk.. :D
Én is rájuk utazok most., egyszer már volt a ládámba 1pár, s nem szívesen adtam vissza :mrgreen:
Ugyan a terelőkkel volt tisztességgel munkám, de már bejelöltem az akkori opciót rá, így már nem kell majd vesződnöm ha sikerül majd beújítanom belőlük 2db-ot.
Nekem egy reflex rutse kicsinyített változata szól most, elég korrekt mélyekkel. (rétegelt lemezes összeállításban, amit nem is részleteznék milyen nehéz :shock: )
Ugyan 18-20Hz környékére le is megy a mély.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 18:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
A vas mérete valóban nem árt ha kicsit nagyobb, nekem a namokristályos SU75B 280W traficsek, amiből 6W veszek ki hangfrekire és őssz 18W küldők át rajta. (300V 60mA)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 00:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
De ugyan azon teljesítményhez kevesebb vas+réz az éppen hogy a PP malmára tolja a vizet. Ezen felül Zsolti is ezt mondja, én is ezt prédikálom, egy jobb aktív eszköz, vagyis minőségi cső, lehetőleg DHT, többet hoz a konyhára hangban mint a legtöbb elbonyolító kapcsolási trükk, akár SE, vagy PP.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 13:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Az SE PP összehasonlításom tényleg egy ergya Triangle Zephyren történt, pont ez volt a cél, ha komolyabb hangsugárzón nagyot szólna az SE mit tudhat ugyanazon a PP :)

Nagyobb vas kell az SE nek, ok és akkor jól szól, de mit tudna ugyanazokkal a nagy vasakkal LÉGRÉS NÉLKÜL egy PP.

Milyen szar csövekkel végeztem? Mert az SE nek jobb cső kell, pl 2A3 SE ? Akkor mit tudhat a 2A3 PP ?

Ugyanakkora teljesítményfelvétel, ugyanakkora vas (MÉH telepi ár) ugyanannyi réz, ugyanannyi táp, ugyanannyi max összes anóddiszipáció volt a cél.

Ha valakinek van pínze tegye meg pl 300B SE és egy 2A3 PP összehasonlítást, egy jófajta érzékeny könnyen hajtható hangsugárzóval.
Azért érdemes törekedni, hogy közel azonons pénzbefektetéssel, ha az SE 5x akkora vasat kapott mint a SM85 akkor a PP is azonos 5x akkorát kapjon.

A LÉGRÉS A HIBA okozója szerintem én csak ennyit írtam.

A LÉGRÉS kiküszöbölésére a legeggyszerűbb a Pull Push, lehetne egy SE nél is ellenáramú tekercsel ellenmágnesezni, illetve kondival csatolni egy légrésmentes kimenőtrafót, de a költségek magasabbak lennének.

Adott pénzből tehát jobb PP építhető mint SE.

Nem B osztályú PP ről beszéltem semmiképp.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 14:00 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Nem értetted mit írtam. Nem attól függ az eredmény milyen jósági kategóriába tartozik a hangsugárzó, hanem attól mennyire tolerálja az SE hajtást. Az ugyanannyi vas, réz stb összehasonlítással teljesen tévúton jársz. Max azt az eredményt kapod melyik elrendezéssel lehet gazdaságosabban (szavaiddal élve) MÉH telepi erősítőt készíteni. Abban biztosan igazad van, hogy azonosan kevés pénzből inkább PP-t kell építeni. UL-el, visszacsatolással. A maga kategóriájában jó hangot lehet így is előállítani, ami persze közel sem biztos, hogy versenyben lesz egy töredék árú gainclone-al, legfeljebb más lesz.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 15:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Akkor 1et értünk.
Főleg abban, hogy szubjektív az egész.
A legolcsóbb legeggyszerűbb a PP.

Ha van bőven pénz és idő akkor DC csatolt full DHT SE...esetleg a DC sem biztos, lehet inkább IT.

A pénzes erősítők nem az én világom.

Hallottam Jadis DA60 ast (nem mókány építést, eredetit), na, az szólt.
Talán SE, akarom mondani PSE 4db KT90 csatornánként...de ellene egy paralell 2-2 KT90 esből álló PP-t kellene állítani, a trafót légrésmentesíteni...

Azt viszont nem értem miért én járok tévuton az azonos VAS RÉZ el...inkább te. Mert akkor korrekt az összevetés a két kapcsolástechnológiának ha azonos VAS RÉZ HANGSUGÁRZÓ van mögötte, pénzben méhtelepi áron, kilóban stb...

Ha 4 millió HUF ból lehet jó SE-t építeni, akkor azt nem egy mókány párszázezer HUF os PP vel kell összevetni, akkor tessék a PP nek is azonos kategóriából választani alkatrészbázist.

Vagy legyen az SE nek a légrés miatt nagyobb vas réz kell, ok, akkor a PP nek legyen természetes, hogy kétszerannyi cső, azaz akkor nem 2db 300B a sztereó hanem 4db, hm...hiszen az SE megkapta a több vasat rezet, akkor a PP a több db csövet, csatolót, de azonosat. Akkor mi lenne az eredmény?



Krizsi írta:
Nem értetted mit írtam. Nem attól függ az eredmény milyen jósági kategóriába tartozik a hangsugárzó, hanem attól mennyire tolerálja az SE hajtást. Az ugyanannyi vas, réz stb összehasonlítással teljesen tévúton jársz. Max azt az eredményt kapod melyik elrendezéssel lehet gazdaságosabban (szavaiddal élve) MÉH telepi erősítőt készíteni. Abban biztosan igazad van, hogy azonosan kevés pénzből inkább PP-t kell építeni. UL-el, visszacsatolással. A maga kategóriájában jó hangot lehet így is előállítani, ami persze közel sem biztos, hogy versenyben lesz egy töredék árú gainclone-al, legfeljebb más lesz.


Részemről zártam a PP SE kérdést.
Jelenleg az erősítő kérdést is, most a leggyengébb pontot kellene végre javítani itthon, a hangsugárzót.
Rögtön egy "SE barát", érzékeny, szélessávút kellene összeácsolnom.
Főleg mert itt porosodik egy pár RFT szett...de ez itt OFF topic, úgyhogy: Viszlát, és köszi a halakat!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 19:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Nagy tévedés hogy 4 milcsi kel egy jó SE erősítőhöz, az én erősítőm pl: 300e ft-ből jön ki és DC csatolt full DHT és full Blackgate kondi szettes (van olyan fórumtag itt akinek minden csöve EML még a dióda is! és nanokristály meg amorf trafók még a tápban is de még az is kijött 1 milcsiből) . Igaz "csak" JJ 300B van benne. Építettem PL:6c45C-vel is DC csatolt erősítőt és nagyon korrekt hangot kaptam dys-cus trafókkal. A DC csatolás pedig nem többlet költség, mert itt a csatoló kondit megspóroljuk vagy az IT trafót, aminek az árából tisztességes -tápot lehet építeni. Csak hogy titkot áruljak el, kipróbáltuk az SU75B amorf helyett Sima SU75B ugyanazzal a tekercsel és meglepően jól szolt 8-) lehet jót csinálni nem csak milliókból. Amit én észrevettem hogy a végcsövet ha lehet vagy csak kizáróan DC ben csatolva ugyanis a kondi a rácskörben sajna pont a mély hangokat fogja rontani.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 19:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
joepapa írta:
Azt viszont nem értem miért én járok tévuton az azonos VAS RÉZ el...inkább te. Mert akkor korrekt az összevetés a két kapcsolástechnológiának ha azonos VAS RÉZ HANGSUGÁRZÓ van mögötte, pénzben méhtelepi áron, kilóban stb...
Vagy legyen az SE nek a légrés miatt nagyobb vas réz kell, ok, akkor a PP nek legyen természetes, hogy kétszerannyi cső, azaz akkor nem 2db 300B a sztereó hanem 4db, hm...hiszen az SE megkapta a több vasat rezet, akkor a PP a több db csövet, csatolót, de azonosat. Akkor mi lenne az eredmény?

Szerintem két azonos teljesítményű A osztályú erősítőnél (PP és SE) a (teljesítménycsövenként) trafó fő induktivitásnak kell egyformának lenni, valamint a trafóban kialakuló bruttó erővonalnak (hogy a kivezérelhetőségük egyforma legyen a trafóknak). SE erősítőnél a nyugalmi áram a hiszterézis görbe felének felére teszi a trafó munkapontot, ezért ha eltekintünk attól, hogy légrés is kell ez miatt, már akkor is kétszeres trafó kell az igazságossághoz, a légrés induktivitás csökkentő hatása ezt tovább növeli. Előny, hogy nem lesz doménátfordulás nullátmenetnél, mert nem használhatjuk addig a vasat, hiszen szélen már telítésbe menne. PP-nél, parafeednél nullátmeneten van a vas munkapontja, az egész hasznos hiszerézisen vezérlünk, ezért sokkal kisebb vas kell. Hátrány, hogy lesz doménátfordulás, és nem teljes szimmetriánál valamekkora egyenáramú gerjesztés is, ami csökkentheti a kivezérelhetőséget (egyesek ezért PP-nél is használnak kis légrést). A trafó vas növelése előnytelen, lassítja az erősítőt, nagyobb energia kell a nagyobb vas kezeléséhez, csak akkora vasat érdemes használni, amekkora feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a primer tekercsbe "beleférjen a trafót meghajtó feszültség" (voltonkénti menetszám lényeges telítődés szempontjából). :roll:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 18:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
joepapa írta:
Az SE csak egy, max kéthangszeres zenénél,pl mikor egy ember gitárral énekel, kis pendítések, apró részletekben jobb, de ha már 5-10 hangszer, és főleg nagy hangerővel szól akkor a PP a jobb, az SE összeomlik egy nagy beütésre és a lábdob kiüti az egész zenét, a részletek és a többi eltűnik.
Bocsáss meg, másra gondolok: az SE megmutatta, hogy mikre jók a hangfalaid. A PP erre nem volt alkalmas, csak mutatott valami élvezhetőt abból amit a hangfalak tudnak. A lábdob tipikusan az a hangszer, ami sehol sem szól jól, kiváltképpen nem a természetben, de a hi-fi-vel feljavul -
high end-ben meg olyan mint a természetben: semmilyen. Lehetséges, hogy csak a hangváltók nincsenek jó helyen. Volt ilyen esetem a közelmúltban. A jó rendszerelemek sokszor kínos helyzetbe hozzák a többit.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.06. 13:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Én is erre gondolok.
Félre is tettem az erősítő projektet.
Neki is álltam, egyenlőre gondolati szinten a hangsugárzó faragásnak.
A Triangle ide szerintem is gyenge.

Még majd műterhelés+600 Ohmons AKG K141 el összehasonlítom melyik milyen, de a Triangle nek A pp KELL.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.02. 20:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Sziasztok.
Nekem egy 211 es(VT4c) 25w os se erősitőm van.Néhány ismerősöm aki más kisebb se ket használ.Tátotta már a száját nálam!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.02. 21:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Gybalu71 írta:
Sziasztok.
Nekem egy 211 es(VT4c) 25w os se erősitőm van.Néhány ismerősöm aki más kisebb se ket használ.Tátotta már a száját nálam!

Kicsivel több infót ha lehetne, kapcsolás trafók stb...stb...

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.04. 15:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Sziasztok.
Sajnos az erősitő 15 éve készült .A rajzaim költözködés alkalmával elvesztek.
Úgy néz ki az egyik barátom akar egyet épittetni,csinálok egy új doksit.Amint kész felrakom.
A trafokat egy barátom tekerte,ő nagy csöves szakértő volt,sajnos már nem él.
Az újban DYSKUS kimenők lesznek.A táptrafó valószinű toroid lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 220 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség