audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 11:02

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Segédrács önkompenzált kapcsolások
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 11:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Van nekem egy saját fejlesztésű kapcsolástechnikám (hangfrekvenciás erősítő alkalmazásban), aminek egyelőre a "segédrács önkompenzált" nevet adtam (megváltoztatható természetesen jobb javaslat esetén). Két-három éve a régi fórumon már előkerült, és készítettem pár működő változatot is az elv felhasználásával. Akkor pozitív fogadtatása volt (leszámítva Tunerman negatív hozzáállását, aki "lerágott csontnak", és a szupertrióda koppintásának értékelte az elgondolást), ezért most 2012-re közzéteszem az alapkapcsolásokat, és pár megvalósított kapcsolást is, továbbfejlesztés céljára. A kapcsolásban elsősorban sugártetródák használhatók (olyanok is amelyeknek alacsonyabb a segédrácsfesze, mint az anódfesze), én 6P3SZ-E mentén mozgok főleg, mert abból állok jól. Azóta nem sokat foglalkoztam vele, és csak SE erősítőt építettem így, napi használatban lévő működő erősítő egy 6P7SZ SE van az egyik barátomnál. Ezt a topikot ennek a kapcsolástechnikának a felhasználásával, továbbfejlesztésével, átformálásával készített erősítőknek szánom. Lássuk miből érdemes kiindulni. :roll:


Csatolmányok:
g2önkompalap.jpg
g2önkompalap.jpg [ 112.61 KiB | Megtekintve 21287 alkalommal. ]
g2önkompPPalap.jpg
g2önkompPPalap.jpg [ 112.06 KiB | Megtekintve 21286 alkalommal. ]
selfinvertingg2komp.jpg
selfinvertingg2komp.jpg [ 111.97 KiB | Megtekintve 21286 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 11:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Nézzünk pár működésre bírt kapcsolást is. :)


Csatolmányok:
6P7Cmük.jpg
6P7Cmük.jpg [ 114.45 KiB | Megtekintve 21284 alkalommal. ]
IMG_0002.jpg
IMG_0002.jpg [ 67.59 KiB | Megtekintve 21284 alkalommal. ]
IMG_0003.jpg
IMG_0003.jpg [ 118.03 KiB | Megtekintve 21284 alkalommal. ]
IMG_0004.jpg
IMG_0004.jpg [ 111.06 KiB | Megtekintve 21284 alkalommal. ]
IMG_0005.jpg
IMG_0005.jpg [ 114.81 KiB | Megtekintve 21284 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 10:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Érdekes. Én mi az előnye a régi megoldásokkal szemben (G2=>+Ut; ultralineár)?
Miben jobb, vagy miben mérhető a javulás?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 18:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
GA2 írta:
Érdekes. Én mi az előnye a régi megoldásokkal szemben (G2=>+Ut; ultralineár)?
Miben jobb, vagy miben mérhető a javulás?

Pár előny:(már egyszer megírtam kicsit részletesebben, de közben kávézgattam stb.-és kiléptetett a rendszer, elveszett a hozzászólás. :lol: )
Nem kell katódkondenzátor, mert a katódkomplexumon kialakuló visszacsatolások-ból ami a vezérlőrácsra negatív visszacsatolásként hat, az a segédrácsra pozitív visszacsatolásként hat (arányosan felerősítve). Ezek egyensúlya fontos kérdés. Ugyanakkora leadott teljesítményhez kisebb rácselőfesz és kisebb vezérlőjel kell, kisebb a cső nyugalmi árama, ezáltal kisebb a kimenőtrafó egyenáramú gerjesztése. A váltóáramú gerjesztés ugyanakkor nagyobb, mert a segédrácson is vezérlés van, ennek árama fázisban egyezik az anódárammal, ezáltal növelve a tetróda meredekségét. Amikor a vezérlőrácson a pillanatnyi lezáró feszültség már olyan magas (nagy negatív vezérlésnél), hogy normálisan itt már nem lineáris a cső (a magas anód és segédrácsfesz miatt), akkor a kompenzáló trióda lehúzva a segédrácsfeszt is, javítja a linearítást. A hangja a hagyományos kapcsolásokhoz képest (triódás kötést is beleszámítva) ahhoz hasonlítható, mint amikor borongós időben hirtelen kisüt a nap. Javul a magas átvitel, feszesebb lesz a mély, nem kényes a kimenőtrafóra, hangszóróra, ami bizonyára a dumping faktor javulása miatt van. Ahhoz a kapcsoláshoz, amelyiken kimenőtrafó terv is van találtam pár oszcillogrammot. A kimenő viszonylag kicsi fő induktivitású (ami már a menetszámokból is sejthető és a 100 Hz-es oszcillogrammon megfigyelhető), ennek ellenére nagyon jók, élethűek a mélyek. Elsősorban jazz-re, kamarazenére lett tervezve, de meggyőzően tud szólni nagy zenekarral is. Látható, hogy kiváló a 10 Khz felfutása - lefutása, és nem hatja meg egy kis reaktív terhelés. :roll:


Csatolmányok:
6p7cSE10K8ohm470nF.jpg
6p7cSE10K8ohm470nF.jpg [ 29 KiB | Megtekintve 21204 alkalommal. ]
6p7cSE10k8ohm.jpg
6p7cSE10k8ohm.jpg [ 28.1 KiB | Megtekintve 21204 alkalommal. ]
6p7cSE100hz8ohm.jpg
6p7cSE100hz8ohm.jpg [ 30.65 KiB | Megtekintve 21204 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 08:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Tényleg szép oszcilloszkóp ábrák.
A szuper triode kapcsolással nem foglalkoztál? Az utolsó kapcsolásodon mintha nálad is a meghajtó trióda nem a tápfeszre, hanem a kimenő trafóra csatlakozik.


Csatolmányok:
6bm8sup1.gif
6bm8sup1.gif [ 13.98 KiB | Megtekintve 21174 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 10:59 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
GA2 írta:
Tényleg szép oszcilloszkóp ábrák.
A szuper triode kapcsolással nem foglalkoztál? Az utolsó kapcsolásodon mintha nálad is a meghajtó trióda nem a tápfeszre, hanem a kimenő trafóra csatlakozik.


Nagyon nem mindegy, hogy a G2 segédrácsot ( vagyis a potenciálját) a bemenő jellel vezérelt cső, vagy a tetróda/pentóda saját katódáram változásait felhasználó elektroncső vezérli...

Az előzmények itt: http://forum.audiodiy.hu/viewtopic.php? ... &start=385


Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 11:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
GA2 írta:
Tényleg szép oszcilloszkóp ábrák.
A szuper triode kapcsolással nem foglalkoztál? Az utolsó kapcsolásodon mintha nálad is a meghajtó trióda nem a tápfeszre, hanem a kimenő trafóra csatlakozik.

Ezzel a megoldással nem foglalkoztam, az elgondolásomhoz nem sok rokonság fűzi. Olyan erősítőket persze csináltam, ahol a kimenőtrafó primer leágazásról, vagy külön tekercsről anód oldalon (is) oldottam meg a hurok visszacsatolást, pl.:
Csatolmány:
GU29SE.jpg
GU29SE.jpg [ 143.83 KiB | Megtekintve 21150 alkalommal. ]

Az én kapcsolásommal hasonlóságot, működési elvét illetően, inkább Menno van der Veen írásában lehet találni (igaz ezek mind PP-k).
http://www.next-tube.com/articles/Veen2/Veen2EN.pdf

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 11:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
A végcső katódkomplexumán kialakult, és felhasznált "csatolás-visszacsatolás cunami" körül forog a világ. :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.04. 09:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Azt mondják az átfogó negatív visszacsatolásnak nincs jó hangja. Vajon a pozitív visszacsatolás mit okozhat?

Találtam egy másik kapcsolást a témában, igaz ez nem vezérelt G2, de érdekelne, hogy mit csinál, és mi a lényege, vajon jobb-e?


Csatolmányok:
P e Z.JPG
P e Z.JPG [ 25.33 KiB | Megtekintve 21087 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.04. 12:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
GA2 írta:
...Találtam egy másik kapcsolást a témában, igaz ez nem vezérelt G2, de érdekelne, hogy mit csinál, és mi a lényege, vajon jobb-e?

Vannak csövek és/vagy üzemmódok amikor a G2 nem kaphatja meg az anódfeszültséget csak annál kevesebbet, ez az áramkör a zenerekkel meghatározott fix értékkel csökkenti az anódfeszt, így nem kell a G2 feszültségét külön a tápban előállítani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.04. 12:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
GA2 írta:
Azt mondják az átfogó negatív visszacsatolásnak nincs jó hangja. Vajon a pozitív visszacsatolás mit okozhat? ...

Azt mondják, hogy az átfogó negatív visszacsatolásnak jó hangja van... 1:1 :)
Önmagában pozitív visszacsatolást erősítőben nem alkalmaznak, gerjedést okozhat, de együt a negatívval többféleképpen használható. Az eredmény attól függ, a pozitív visszacsatolójel honnan származik, egy példa rá:
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=56&t=443


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.04. 18:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
GA2 írta:
Találtam egy másik kapcsolást a témában, igaz ez nem vezérelt G2, de érdekelne, hogy mit csinál, és mi a lényege, vajon jobb-e?

Itt egy fix feszültséggel lejjebb van tolva a segédrácsfesz, ahogy Pagrus említette is, ha fölötte még ott a munkaellenállás is (pl. kimenőtrafó), akkor eltolva, de az anód feszültség változást követi a segédrács fesz (triódás kötésnek megfelelően).
Az egyik PP-m-ben én is zenerrel oldottam meg a fesz eltolását a keresztbe kötött segédrácsokon (mert anódfeszen már nem viseli az ellenfázisú vezérlést). A táptól 25%-ra keresztbe kötött segédrácsnak már 70V fix esés elég volt a biztonságos vezérléshez, ekkor 6 Ohmon 30W-ot, 8 ohmon 25 W-ot lead a 6P3SZ-E 400 V anódfesszel (Raa 6,2K/8 Ohm). Ez egy olyan félig szuperpentóda szerű (katódkörből hiányzik az nvcs.) megoldás.


Csatolmányok:
segédrács keresztbe.jpg
segédrács keresztbe.jpg [ 28.1 KiB | Megtekintve 21023 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 09:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Lássuk jól értem-e az alap problémát: a triódáknál az anód és a rács között van egy Miller kapacitás, ami a magas frekvenciás átvitelt lerontja. Viszont a trióda nagyon precízen és tisztán szól, mert kisebb a belső ellenállása, mint a pentódának. A pentóda segédrácsával kellene valamit kezdeni, hogy ne legyen Miller kapacitás, de mégis kicsi legyen a kimenő ellenállása.
Erre az egyik lehetőség a címben szereplő megoldás.

Pont most olvastam az elősző (G2 25% keresztbe) kapcsolásról, hogy nagyon bántó a hangja, és hogy high-end alkalmazásokban nem javasolják. Neked jól szólt?

Egy kicsit összekavarodtam a "szuper trióda" elnevezéssel, mert kicsit feljebb betettem egy ábrát, ahol a meghajtó cső a végcső anódjáról kapja a tápfeszt, ezt is annak nevezik, és azt is, amikor a pentóda ultralineár kapcsolásban van bekötve+a katódja a kimenő trafó szekunderére van kötve szimmetrikusan. Ezek szerint igen eltérő kapcsolásokat is ezzel a megnevezéssel illettek?

Vajon annál a kapcsolásnál, ahol a G2 egy zéner sorral csatlakozik az anódhoz, ott már így megszűnt aMiller kapacitás?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 20:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
GA2 írta:
Pont most olvastam az elősző (G2 25% keresztbe) kapcsolásról, hogy nagyon bántó a hangja, és hogy high-end alkalmazásokban nem javasolják. Neked jól szólt?

Nagyon bántó hangja van, ha nem jó g2 rácselőfesze. Amikor vezéreljük, akkor ez is vezérlő rács, előfeszét az anódfesztől számítjuk, akkora előfesz kell, hogy vezérlésekor ne szaladhasson el a segédrácsáram, lineáris anódáramváltozást idézzen elő. G1-nek is van előfesze, csak ezt a katódtól számoljuk. Van sok olyan cső, amelyik nem jól működik 0 V vagy pozitív rácselőfesszel, van amelyiknek -50V kell, másiknak csak -1V. A különböző csövek különböző rácselőfesznél működnek jól. A vezérelt segédrácsnál a helyzet ugyanez, van amelyik csőnek nem kell rácselőfesz a segédrácson (Pl. Mekiknél van ilyen, de úgy tudom bizonyos tápig a KT-k közt is vannak ilyenek), soknak meg kell egyiknek több másiknak kevesebb. Túlvezérelt csőnél a vágás homorú, ha rossz a segédrácselőfesz (bántó hang), egyenes, ha jó (nem bántó hang). Szkópon kb. így néz ki:
Csatolmány:
segfesz.jpg
segfesz.jpg [ 73.82 KiB | Megtekintve 20949 alkalommal. ]

Idézet:
Vajon annál a kapcsolásnál, ahol a G2 egy zéner sorral csatlakozik az anódhoz, ott már így megszűnt aMiller kapacitás?

Nem szűnik meg, mert az anódfesszel együtt változó segédrácsfesz "áttetsző" az anód felé (a vezérlőrács számára).

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 49 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség