audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:44

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 94 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 11:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Itt meglátsz egy-két kérdésre választ.
A lényeg, hogy elment a Final magas hangja, azaz a panel nem működött. Szétszedtem, s megjavítottuk. A konstrukció kiforrott, filléres elemeket tartalmaz mind elektromosan, mind mechanikusan. Csalás elkérni érte 2800 dodót, ráadásul az én régi ribbonosomhoz képest gyengén is szól. Mérve szép az átvitele, de borzasztó unalmas, dinamikátlan a hangja. Nekem max ingyen kéne.
Itt van szét robbantva


Csatolmányok:
Picture-369.jpg
Picture-369.jpg [ 177.3 KiB | Megtekintve 57816 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 11:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ilyen olcsó, nálunk az AudioNL kft-nél vásárolható tekercs van benne. 2800 dodós hangfalban. Maga a tekercs egyébként jó, mert műxik, olcsó, és pontos, bátran ajánlom.


Csatolmányok:
Picture-362.jpg
Picture-362.jpg [ 197.51 KiB | Megtekintve 57817 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 11:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Így néz ki még egyben, hátulról. A munka pontos, a kivitel szép, mondhatni parasztvakító. Tudtommal a cég meg is szünt talán, gondolom mert mindenki vissza vitte volna a hangszórókat 5-8 év használat után.


Csatolmányok:
Picture-368.jpg
Picture-368.jpg [ 154.44 KiB | Megtekintve 57819 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 11:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A komplett elektronika hangváltóval, és a fesz sokszorozóval. Semmi extra, de nem is kell. Ennél egyszerűbb sincs, az is igaz. Meg van a kettős leválasztás a hálózatról, ami a fali malac orrába dugható 12Voltos AC adapterből áll, meg ebből a "különlegesen Audiphil" táp trafóból áll, ami mellesleg egy kicsit melexik. A váltó alul 12dB, felül6dB. A step-up trafó valami sorozatban gyártott ipari elektronikai áramváltó, vagy valami ilyesmi lehet. Ez is nyilván "Audiophil" minőségű. :D A mélysugival nem foglalkoztam, de az is olyan somogyi kinézetű 15cm-es, ezüstös színű (mintha ezüst lenne) MÜA membrán. Alsó határfreki kb 80 Hz, és persze mondanom sem kell, hogy audiophil minőségű mélybasszussal. :D Viszont jól látható, hogy elő van készítve külön kábeles hajtásra. 4 bemeneti csatlakozója van, ami nyilvánvalóan Audiopphile minőségű pálinkafőzőbe való (pálinka hűtő) rézcsőből készült, ami viszont nem futtatott műarannyal. Mivel a rézcső a banán aljzat is meg a vezeték is, így megspórolták a drága hígend minőségű vezetékből 5cm-t. :D Most fetrengve röhögök azon, mikor egy ilyen kütyübe az okos hifista 100 rugós kábelt dug, mert ő hallja, hogy mennyivel szebben szól. :D Mellesleg a gyári kütyük kb ilyen színvonalú cuccokkal adják a csúcs hifit, legyen az ESS, Infiniti, Audio Innovation, B&W, TDL, stb.


Csatolmányok:
Picture-361.jpg
Picture-361.jpg [ 206.68 KiB | Megtekintve 57820 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 11:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szét kaptuk mint blöki a lábtörlőt. Csak hogy tudjátok: a membrán vastagsága negyed mm. Ti meg itt eszeltek, hogy hpogy szólna 2u-os műanyaggal, meg honnan kéne szerezni az űrhajózásban talán használatos extra könnyű, de 100 fokig hőálló titánacél keménységű MÜA fóliát. :D
A két fekete csik a montázs szallag. Közöttük látszik a sztátorra ragasztott Cellux szallag. Csak sejtem az okát annak, hogy mi miatt van ide ragasztva. A keret fehér, habosított MÜA lapból van levágva. Membrán sztátor táv 2mm.
Azt tutira elhihetitek nekem, hogy ha megnyerném a milliárdot, akkor sem vennék gyári hígend cuccot.
A membránt újra készítettük, vékonyabb mylárból, összeragasztottuk, és azóta is szól. Érzékenysége van vagy 83dB. Mostmár van magasa is, de még így sem kéne. Ha valakinek van ilyen hanxórója, vagy ismerősének van, és elmegy a panel belőle, vállalom a javítását. Remélem tetszett a beszámoló, és megnyuxik mindenki, hogy ennél azért különbet tud csinálni. Egy tipp: Lehet pl. csővel 1500 voltos tápot csinálni, ami elegáns ugyan, de viszont nagyon életveszélyes, és kicsit nagyobb hangerőnél szépen szikrázik. Persze meg lehet magyarázni, hogy ettől az a hanxóró sokkal jobban szól. :P Hát így kb ennyi. Emésszétek meg, nekem nem kellett, mert már hozzászoktam. Javítottam már 600 rugós SHIGARAKI dac-ot is. Azóta semmin sem lepődök meg.


Csatolmányok:
Picture-371.jpg
Picture-371.jpg [ 123.56 KiB | Megtekintve 57821 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 11:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Van még egy tisztázandó sarkallatos pont.Az EHT bevezetésénél muszály körbe ráengedni a felületre a nagyfeszt,vagy elég egy ponton is?Egyáltalán hogyan van ez?

Muszály. Különben nem műxik az egész felület.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 11:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Még valami, amin viszont sírni lehet: Magyar "hifi " újság ezt a sz@rt Csúcs kategóriás High-End cuccnak írta le. Kérdésem: mennyit fizetett a kereskedő ezért a cikkért. :( Egyáltalán akkor High-End valami, ha drága? :o Ha így van, akkor az én TauCeti MkIII. hanxóróm ára 5milla, mert sokkal jobban szól mint a Final, és igazán megvehetné valaki, mert drágán adom.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 12:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nakamisi! Az én trafómra nyugodtan köss rá 1,2mX0,35m-es panelt. Ezzel a trafóval ekkora drótos panelt készítettem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 12:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nagy konstruktőrök, ha találkoznak. :D


Csatolmányok:
Konstrukciók.jpg
Konstrukciók.jpg [ 110.26 KiB | Megtekintve 57825 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 12:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tájkép külhonban, Final javítás közbeni pihenésről. Mellesleg ezek a hanmxórók azok, amelyek biztos, hogy jobban szólnak a Finálnál, de még a Quadnál is.


Csatolmányok:
DSCF0012.jpg
DSCF0012.jpg [ 124.34 KiB | Megtekintve 57825 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 13:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Siege29 írta:
Azért nem gyenge sztori... ;)

Hogy lehetne legegyszerűbben elkészíteni a működéshez szükséges elektronikát?
Szeretnék építeni egy sztatikusat is egyszer, bár, ha jobban belegondolok, inkább azt a hangszórót építeném meg, ami az ionszél alapján szólal meg... :)

Mester! Ennél egyszerűbb nincs. Minek neked ionszél? A sztatik is meg tud b@szni rendesen. :P Az ionszél hangszóróval meg vigyázz, mert termeli az Ózont mint állat, s jól lefertőtlenít. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 13:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
dys-cus írta:
Tájkép külhonban, Final javítás közbeni pihenésről. Mellesleg ezek a hanmxórók azok, amelyek biztos, hogy jobban szólnak a Finálnál, de még a Quadnál is.

Majd el felejtettem a mostani hangfalam:


Csatolmányok:
TauCeti-s.jpg
TauCeti-s.jpg [ 181.89 KiB | Megtekintve 58422 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 23:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Nagyon tetszik az élménybeszámolód és egyéb csatolt dolgaid!Köszi,sok részlet világossá vált számomra.
Az Intertechnik cuccai tényleg jók,ezek vannak pl a Quadral Wotan-jaimban is,de volt már szerencsém összehasonlítani ezt a márkát másokkal,ég és föld volt a különbség.
A túlárazásról már ecsetelgettem a véleményemet,ami most is -mint már annyiszor-megerősítést nyert.Ezért van az,hogy zöldfülű fiatal korom óta eszemben se volt semmi olyat venni,ami új.Megvártam,míg "elavul" és használtan szereztem be bagóért,vagy épp csináltam,ami kellett.
Másrészről viszont lehet,hogy "jogos" a gyártó hozzáállása:ha szép az átvitel papíron és ez kell a vásárlónak,akkor mindegy hogyan és mennyiért éri el azt a gyártó,leperkálják neki a lóvét így is-úgy is!
Az eht bekötést azért kérdeztem,mert a Janszen paneleknél csak egy réz csavarral vitték be a feszt és működött,igaz ez csak 15x15 centis.
Feltételezem,hogy mivel mindenütt festik a sztatorokat,elég a célra egyszerű akármilyen festék,az is szigetel,vagy sima lakk-esetleg Shell lakk.Rosszul gondolom?
Valamikor volt nagy álló pro ATL HANS DEUTSCH hangfalam.Abban benne volt minden,ami szem-fül ingere.A magas és közép dóm előtt ott volt a "cellux",volt is annak olyan tere,hogy álom,de az AR+3a-im közepe előtt is!Számomra egyértelmű,hogy az irányítottság csökkentése miatt.
Jó,hogy szólsz a trafóiddal meghajtható membránméretről,mert ez rendesen átvariálja az eddigi terveimet.Eddig úgy gonmdoltam,hogy rittyentek egy pár keskeny kis magasat a Magnat-ok fölé,de aztán jött a planár mély ötlete.Most meg már ott tartok,hogy fogalmam sincs mekkora magasat építsek hozzá-mármint széleset.
Ha a trafó elbírja-márpedig el-,akkor érdemesebb lenne osztott sztatorokkal 3 utasban gondolkodni-legalábbis szerintem.Ezzel viszont fejbeverném az eleganciát,mert a végére bizony jó széles bumszli panelt kapnék.Szóval,elég nehéz döntést hozni ebben a komplex témában.
A planár-sztatik figuráció meg elég ritka jelenség,nem tudom miért,mert a meglátásom még mindig az,hogy igenis lehet brutál mélyszórót építeni belőle.
Gyönyörűek a képeken szereplő cuccok,főleg azért is,mert látható,mennyi munka,"humán faktor" van mögöttük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.27. 14:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi a dícséretet. A festésre a porfestés a legmegbízhatóbb dolog, de meg kell kérni a kivitelezőt, hogy ne sajnálja a festéket. Ez egyébként szép is. Én magashoz max 12cm széles panelt tennék, és 1m-nél nem hosszabbat. Minél kisebb a kapacitása, annál könnyebben hajtható, annál jobb a magasátvitel, mert a -3dB magasabbra kerül. Egy ilyen sztatikot le lehet vinni 350-400Hz-ig, s onnan már mehet a sub. Azért én fentartom, hogy a magne hangja izgalmasabb, dögösebb, közelebb áll a valósághoz. A sztatik a finomabb zenékhez jó, kicsit szinez, és kerek a hangja. Van aki ezt szereti. Én a kerek nőket sem szeretem. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.29. 09:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Számolgattam:
a 12 centis panel elvben irányít 1,4 k-tól,ha nem mesterkedünk vele valamit.
Nőne a felület,de a magasság csökkentésével valamennyire kompenzálható lenne,ha elég a 60-80 centi.
Ha felosztom a sztatik panelt,akkor az irányítottság kilőve,de egyéb mégnagyobb megoldásra váró gondok jönnek.
-Egy 1 centis sáv 4k-16k-ig
-Egy 4 centis sáv 1.1k-4k-ig
-Egy 15 centis sáv akár 200Hz-1.1k-ig
-Alul akármi
A sok kérdés:
Hogyan oldható meg a különálló szekciók hangnyomásának kiegyenlítése?
-változatlan eht mellett változó stator-membrán táv?(nem mindegy mi van a membrán előtt,főleg a vékony magasnál.Itt talán jobb lenne a húr!?-perforált lemez vs. húr stator)
-változatlan stator-membrán táv mellett változó eht?(itt már ugye nem csak a stator elszigetelt,hanem az egyes membránszekciók is,aminek az eht értékét a kaszkád különböző pontjain lecsatolva változtathatjuk.Kérdés,hogy kell e!Ha az általános sémát nézzük,a magas eht-je kisebb szokott lenni,mint a mélyé.Ha a magas ugyanakkorát kap,akkor elvben kiegyenlítődhet a hangnyomás-azaz jelen esetben az egész 200Hz-a csillagos égig tartó komplex panelnél kell e bármit mahinálni ahhoz,hogy ne legyen magas szintesés mondjuk 1 mm stator-membrán távnál az egész panelen?
Fontos lenne ezeket tudni a további munkához!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.29. 12:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Számolgattam:
a 12 centis panel elvben irányít 1,4 k-tól,ha nem mesterkedünk vele valamit.
Nőne a felület,de a magasság csökkentésével valamennyire kompenzálható lenne,ha elég a 60-80 centi.
Ha felosztom a sztatik panelt,akkor az irányítottság kilőve,de egyéb mégnagyobb megoldásra váró gondok jönnek.
-Egy 1 centis sáv 4k-16k-ig
-Egy 4 centis sáv 1.1k-4k-ig
-Egy 15 centis sáv akár 200Hz-1.1k-ig
-Alul akármi
A sok kérdés:
Hogyan oldható meg a különálló szekciók hangnyomásának kiegyenlítése?
-változatlan eht mellett változó stator-membrán táv?(nem mindegy mi van a membrán előtt,főleg a vékony magasnál.Itt talán jobb lenne a húr!?-perforált lemez vs. húr stator)
-változatlan stator-membrán táv mellett változó eht?(itt már ugye nem csak a stator elszigetelt,hanem az egyes membránszekciók is,aminek az eht értékét a kaszkád különböző pontjain lecsatolva változtathatjuk.Kérdés,hogy kell e!Ha az általános sémát nézzük,a magas eht-je kisebb szokott lenni,mint a mélyé.Ha a magas ugyanakkorát kap,akkor elvben kiegyenlítődhet a hangnyomás-azaz jelen esetben az egész 200Hz-a csillagos égig tartó komplex panelnél kell e bármit mahinálni ahhoz,hogy ne legyen magas szintesés mondjuk 1 mm stator-membrán távnál az egész panelen?
Fontos lenne ezeket tudni a további munkához!

Misi Bácsi! Én úgy érzem, hogy Te mindig a legbonyolultabb megoldást keresed a projektek kivitelezésénél. Amiket itt leírsz : változó fesz, státor felépítés, irányítottság, érzékenység stb.
Ezek a problémák már rég kitaláltattak. Ha visszanézel alábbra a kísérleti panelemre, akkor látsz Te valami féle magaslati átviteli problémát? Az irányítottság kérdése is megoldott: Húros sztátornál a szegmentálás (RC szűréssel leválasztják a megfelelő sávokat a húrok megfelelő szélességű szakaszairól) perforált sztátornál létezik a hullámelhajlás esete, mikor is a perforáción áthaladó hanghullám annak élein szétterjed. Ez persze nem kielégítő irányhatást ad, de ez miatt osztják fel a membránt. Kb 10k-tól elég a felosztás, azaz kb 16mm-es osztás legyen az első, aztán modjuk 1 oktávval lentebb, és kész. Onnan már kezd irányítatlan lenni az átvitel. A membrán magasságának változtatása csak annak a kapacitását változtatja a felület méretén keresztül. Ugye minnél kissebb felület, annál kissebb kapacitás, annál könnyebb meghajtás. Viszont az érzékenység is csökken. Egy 30-40cm széles, egy m magas panel simán lemegy 200Hz-ig, és még érzékeny is lessz, de a magasai saj na már 16k-tól elkezdenek csökkenni. A gyári panelek is ezt csinálják. Még a kísérlrtim is lemegy addig. A képeken látható 1,5m-es drótos alja 60Hz. Szegmentált, gyakorlatilag a 10-20k sávot 4 szál drót sugározza le. Biztos nem csináltál még sztatikot, és nincs tapasztalatod a polarizációs fesszel. Én sokat vacakoltam vele a szigetelés, és az érzékenység miatt. Elmondom, hogy kb 2000 V-ig van jelentősége. 1000-ről 2000Voltra való növelés jól hallható hangosság növelést okoz. Kb 4-5dB-t. 2000-4000-re való növelés hoz kb 1 dB növekedést. Ebből egyértelmű, hogy minnél kisebb feszt kell alkalmazni, és akkor a szigeteléssel nem lesz probléma. A csak magas paneleknél azért kicsi a fesz, hogy közel tehessék a membránt a sztátorhoz, mert így lessz akkora hangnyomás, hogy illeszteni lehessen a kónuszos mélyhez. Az általam javított Audiostatic EH200-nál a távolság 3mm volt. 40 Hz-tól sugárzott az egész sávban 16k-ig úgy, hogy 4 szegmentre volt felosztva a sztátor. Én már csináltam vagy 8-9 sztatikot. Amikor túlbonyolítottam, azt mindig kidobtam. Jelenleg is van lenn a pincében ilyenem, s az egerek lakmároznak rajta. A fája még jó lessz valamire...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.29. 19:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Jól látod a dolgot,sajnos ezt én is észrevettem magamon,dehát szeretném a saját példámra,tökéletesre megalkotni a cuccost! :lol:
Viszont akkor ezek szerint nem is járok olyan messze az igazságtól,csak egy szegmenssel többet terveztem,de azt is azért,mert ez az irányítottság meg a magashiány nagyon piszkálja a csőrömet.Biztosan a tapasztalatlanságom az oka annak,hogy szeretném már egyből kikerülni azokat a buktatókat,amelyeket a planárnál már megszívtam.Soha nem építettem még sztatikot,ez lesz az első,az elméleti-főleg a gyakorlati-tudásom vetekszik az abszolút zéróval,de ezért jó,hogy van hozzáértő segítség,amiért nem győzöm hálámat kifejezni.Ezekből a kis szösszenetekből többet tanulok,mint ezer könyvből,főleg ha képek is vannak(a színes a kedvencem-még most is,vizuális tipus vagyok). :D Semmi pánik,még néhány ilyen összetett kérdezz-felelek és ura leszek az elmémnek és a helyzetnek!
Köszi a segítséget!!!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.31. 09:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
A húrsztatort miből lenne jó készíteni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.31. 11:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
A húrsztatort miből lenne jó készíteni?

Madzag BT Budapest. 1,5mm-es rézdrót, sodrott, PVC szigeteléssel. A tömör drót látszólag jó, de hosszú panelnál a hőtágulás gond. Nyárun kifeszíted, télen meg összeroppan a hagszóró. A sodrott drót feszítés után képes le- éa feltekeredni, tehát bizonyos határok között rugalmasan "kezeli" a hőtágulást. Mindenesetre min. 200mm-ként jól oda kell ragasztani a tartókerethez.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.01. 10:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Köszi!
Beszéltem velük telefonon.Nagyon készségesek voltak.
Vázoltam,mihez is kellene a drót-mivel a kínálatuk nem erős áramú-nem tudták megmondani,hogy a náluk kapható madzagok jók e erre a célra.Van pvc szigeteléssel több fajta náluk,de azt olvastam,hogy a pe(polietilén) jobban szigetel,bár sokkal merevebb.
Szóval,holnap ha megyek tudnom kellene pontosan,hogy jók e az átütési értékeik ezeknek a drótoknak a kb 2kV eht-nél.
Azt is nézegettem,hogy vannak olyan zománchuzalok,amik 2.4kV-ig szigetelnek.Ez a nyúlás-feszülés eszembe se jutott volna,ha nem írod.Nyílván az érintésvédelem miatt is fontos,hogy "vastagon" szigetelt legyen a stator,de az a gondom vele,hogy az a minimum 0.5 mm szigetelő réteg elvesz sok helyet,ha közel akarom vinni a membránt a statorhoz.Jó,hogy itt nincs akkora membránmozgás,de a lehető legérzékenyebbre kéne gyártanom a opanelt,mert a Magnat mélyek eléggé érzékenyek a 12dB-s váltóval is,valószínűleg minden egyes dB-re szükségem lesz.
Szóval,mivel itt egy eléggé elszigetelt konstrukcióban gondolkodom-mármint nem nagyon lesz hozzáférhető maga a stator rész-arra gondoltam,mi lenne,ha valami olyan zománcozott drótot használnék,ami jó átütési szilárdsággal rendelkezik.Látam olyat a neten,ami 2.4kV-ot tudott,de ha minden kötél szakad,akkor még lekenném pluszban lakkal.(most a tágulási metódusoktól eltekintve).Elég lenne ez a stabil működéshez?
Vagy egyáltalán ezek a pvc szigetelt mezei drótok jók e erre az átütési feszültségre?
Látni néhány olyan konstrukciójú diy-es munkát,ahol mezei szigetelt réz drótot használnak statornak(amit a villanyászok raknak a falba.
Az a 1.5mm a szigeteléssel együtt annyi,vagy csak a drót-és nem a keresztmetszeti felület mm2-ben?Véknyabb nem lehet,vagy ennyi kell mindenképp?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.01. 11:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
A janszen panel megoldásai(csak érdekesség képpen):
Az eht ezen a réz csavaron megy be és kész.A stator rács drótjai két oldalon össze vannak forrasztva végig,amik amúgy festékkel együtt 0.5 mm-esek és 1mm-re van a közepük egymástól.


Csatolmányok:
réka telóról képek 025.jpg
réka telóról képek 025.jpg [ 130.1 KiB | Megtekintve 57998 alkalommal. ]
réka telóról képek 026.jpg
réka telóról képek 026.jpg [ 129.74 KiB | Megtekintve 57998 alkalommal. ]
réka telóról képek 030.jpg
réka telóról képek 030.jpg [ 118.35 KiB | Megtekintve 57998 alkalommal. ]
réka telóról képek 033.jpg
réka telóról képek 033.jpg [ 108.44 KiB | Megtekintve 57998 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.01. 13:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Úgytudom, hogy a normál villamos szabvány 2,2kV átütést ír elő. De biztosan van itt valaki szakember, aki tanulta ezt. Nekem a PVC nemütött át 4000V-nál sem 2mm távolságról, a képen látható fehér sztátorú mahagóniból gyártott ESL esetében.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.02. 01:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Néhány anyag átütési szilárdsága 20Celsiuson,normál légköri nyomáson:
E(kV/cm)
levegő:21
pvc:100-300
polietilén:200
polisztirol220-300

A polietilén fajtái:
LDPE-alacsony sűrűségű
HDPE-nagy sűrűségű
XLPE-térhálósított
Habosított


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.04. 09:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Tegnap Winkleer kollégánkkal megvitattunk néhány dolgot,ami nagyban hozzájárult a sztatik hibrid megépítéséhez és kaptam tőle perforált lemezeket is.Köszi!!!
Beszéltem egy karosszéria lakatossal is (kedves Sógor),aki azt ajánlotta,hogy a perforált lemezek szigetelésére jó lehet a "rücsi" alvázvédő.Ebben az a jó,hogy ecsettel kenve nagyon sima és jó mechanikus tulajdonságú réteg kapható,mellesleg 2 réteggel elérhető akár 1 mm vastagság is.
A legjobb az benne,hogy gyakorlatilag gumiréteg lesz belőle,tehát jól szigetel.Ezzel nem csak a stator-membrán közötti villámok küszöbölhetők ki,hanem a lemezek külső felületére jó vastagon kenve az érintésvédelem is egy csapásra megoldódhat-persze azért esetleg elfér alatta egy szigetelő lakk réteg is,ettől tuti lesz.
Lassan tehát körvonalazódik a konkrét terv,néhány dolgot még elsimítok,aztán jöhet a munka.Úgy döntöttem,hogy a magas-közép panel két részre osztott statorral készül.Lesz egy 1 centis sáv,ami 16k-tól irányít(tehát nem sok vizet zavar),alatta egy 9.5 centis panel,ami kb 1800 Hz től irányít.Ha sikerül leengedni a kis csipogót eddig,akkor nincs gond-bár kicsi rá az esély.Ha mégsem,akkor az irányítottságot a Finál cuccához hasonlóan oldom meg.Leragasztok a statoron egy akkora sávot ami után csak az a szélesség marad szabadon(a panel csipogó felőli oldalán)amekkora kell,kb 4.25 centi.Mivel a tweeter elég keskeny,így- a fentebb tanultak alapján-gond lehet az érzékenységével,ezért csökkentem a stator-membrán távot és növelem az eht-t.A közép panelen 1500V lenne 2mm membrán stator távval,a magas 2100V 1mm távval.Talán így összejön.
Szóval az elmélet kb ennyi.
Ha valaki esetleg tud valami okosságot,esetleg hibát lát a gondolatmenetben,kérem most szóljon.Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.04. 12:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Misi! Elég az 1mm a középsávon is.Nem lessz vele gond. Ha 1mm a festés, +2mm a távolság, allor nagyon halk lessz.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.04. 22:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Köszi!Akkor 1mm lesz a stator belső szigetelésétől,ha úgy jó.
Belül mégis csak max 0.5mm szigetelést tervezek Akrilán lakkal,remélem ez elég lesz a ménkü távol tartására 2.1kV-on!
Viszont ma megint azon agyaltam,hogy meg lehetne e ezt az irányítottság dolgot oldani osztatlan statornál azon a 9.5centis felületen.Abban nem vagyok biztos ugyanis,hogy annak a kis 1centis csipogónak az érzékenysége elég lesz e a kis felület miatt,mert ha nem,akkor attól függően,hogy honnan dolgozik majd felfelé elég gáz lesz a dolog.Ki tudja,hogy a 70x1cm -es membrán mit alakít majd!Vagy esetleg semmi nem változna ehhez képest?:
Ha a csipogónak kihagyom a kb1-1.2 cm-ta szélen,aztán ragasztószalag,majd megint egy szabad sáv a középnek,ami mondjuk 4 cm kb,azzal nem biztos,hogy megoldom a problémát.Főleg,hogy nem tudok rc taggal variálni és az eht is egyforma,meg ugye az összfelület is kicsi amúgy,70x9.5 centi.
Apropó rc tag!Van valami metódus ennek kiszámítására,amit tudok értelmezni és használni?(biztosan!)
Szóval tele a mogyoró rendesen!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.05. 11:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Számolás: Eccerűen az RC magasvágó szűrő számítása. Egyper2píszerefszerRszerC. Asszem így van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.05. 12:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
dys-cus írta:
Számolás: Eccerűen az RC magasvágó szűrő számítása. Egyper2píszerefszerRszerC. Asszem így van.


Egyértelműbben: Egyper(2píszerefszerRszerC). Zárójelezés nélkül úgy kellene értelmezni, hogy (Egyper2pí)szerefszerRszerC

És már csak az a kérdés, hogy ez mivel egyenlő???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.05. 17:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
fx=1/(2*pí*r*C)
C=1/(2*pí*fx*r)

fx a keresztváltási freki (vagyis inkább a -3dB-es pont, ha jól tévedek), C a soros kondi, r pedig a hangszóró impedanciája a váltási frekvencián (ez nem szokott megegyezni az egyenáramú ellenállással)...

A panelt pedig szerintem inkább egészében hajlítsd meg, mint ahogy pl. a Martin Logan teszi, persze itt is lehet még külön-külön meghajtani egyes szekciókat, nézegesd még a Quad ESL sztatikus hangsugárzókat, a net tele van tervekkel, leírásokkal, rengetegen megépítették, abból is meríthetsz ötleteket... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.06. 17:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szega Siege!
Már azt hittem,elvesztél! :)
Nézegetem én a mindenféle dolgokat és minél többet teszem,annál tágabbak a határok,aztán meg jön a kavarodás.Azt is látom,kevés az olyan konstrukció,aminél tényleg odafigyelnek minden apró kritériumra,de lehet,hogy nem is kell ezt túlragozni.
Afelületek szélessége sehol nem egyezik azzal,amit az elmélet elvben megadna,viszont mindent elkövetnek azért,hogy valami módon kompenzálják a hiányosságokat(tisztelet a kivételnek).
A hajlítgatás jó,de van egy olyan érzésem,hogy nincs rá szükség,ha úgy van tervezve minden,ahogy kell!Ha figyelembe vennék az irányítottságot és a vonatkozó méreteket adott frekiken,akkor valószínű,hogy effektív kis felületeket kapnának,ráadásul minimum 3-4-et,amivel dolgozni,tömeggyártani kéne.
Quad 57:Nem hallottam még,de gondolom,nem tesz jót a magasaknál az a túl széles felület.Állítólag nincs is neki csak egy igazán hallgatható pontja,az is satufejjel.Ettől kezdve nincs több hozzáfűzni valóm.
Én a jó hangszórót ügy képzelem el,hogy ne is tudjak arról,hogy ott van,csak szóljon a zene ott,ahol kell,stb.
Éjjel megálmodtam(persze ébren) egy TL-sztatik hibridet,lehet,hogy megcsinálom.
Köszi a képleteket!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.06. 21:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Valami ilyesmi kellene a panel mögé,egyszerű,mint a bot.Van is hozzá 15 centis alu hangszóróm(a Bogen-N.E.A.R.),az úgyis szereti az ilyen dobozt.A reflexió se lenne olyan nagy gond,lehet még jól is jönne.Anno építettem már nem egy tl-t,volt olyan,amiben 13 centis Isophon hsz-t tettem.Haver jött,(akkor szerzett Jamo concert 11 -est)nem akarta elhinni,hogy az szól,pedig kb másfél méterre volt elhúzva a faltól.


Csatolmányok:
15cm w-hez.gif
15cm w-hez.gif [ 10.96 KiB | Megtekintve 56302 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.07. 00:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Hali Nakamihály!
A panelszélesség-sávszélesség témában talán az lehet a hunyó, hogy minél keskenyebb a panel, annál magasabb a rezója, és nem képes lemenni olyan mélyre, vagy legalábbis hangerőben nem megfelelő, vagy dinamikában sántít... Ezért inkább a kikísérletezett szélesség maradt az ideális számolt helyett!
A hajlítgatás nem bonyolult, a keret osztja szét kisebb területekre a membránt, nem kell vele semmit cicózni! A Martin Logan méregdrága centersugárzójában a közép egy hajlított ívű sztatikus, de hagyományos méllyel, és magassal! Érdekes... 8-)

Jó az a TL, én is akarok építeni egyet, de szélessávú magnetosztatikus hangszóróval!
Abban gondolkodom, hogy minek külön mélynyomó, meg keresztváltó, ha a basszusgitárt, lábdobot ez a kis panel már zárt dobozban is nagyon jól kiadja, TL-ben pedig sokkal jobb hatásfokkal, ráadásul kisebb kitérés mellett, ami pedig a kisebb doppler-torzítás miatt jó a magasak esetében... ;)
Nem tartom kizártnak, hogy egy kis sztatikus is jó mélyet produkálna így, bár igen kis erők mozgatják, fene tudja... :(

Amúgy simán teheted a sztatik mögé a TL-t, csak vagy a doboz keresztmetszete legyen háromszög, élével előre, vagy kreálsz rá 1 éles diffúzort, ami oldalirányban eltéríti a hangot!
Úgy, hogy direkt visszaverje előre, nem tartom túl jó ötletnek! :?

Még annyit tennék hozzá, hogy a TL-em alján a kilépőnyílás nem előre, vagy hátrafelé nézne, hanem körbe sugározna! Hogy ez mennyiben jobb, nem tudom, az elméletem az, hogy a kilépőnyílás, és a membrán között az erősítések/kioltások valamennyire csökkennek (vagy borzalmas lesz, majd kiderül :lol: )!
Kicsit OFF volt ez utóbbi, de remélem, hogy nem baj! :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.12. 03:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szia Siege!
Ment pü,hogy ne legyen off! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: VALAMI SONY:)
HozzászólásElküldve: 2012.02.13. 20:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
http://www.thevintageknob.org/sony-SS-R10.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.14. 08:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szerintem ezek a világ egyik leggyönyörűbb hangszórói!Eléggé ritkák.Valami ilyesmire gondoltam én is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.21. 19:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
van még itt pár...


Csatolmányok:
scaled_King-Prince-II.jpg
scaled_King-Prince-II.jpg [ 47.22 KiB | Megtekintve 56234 alkalommal. ]
acoustat.jpg
acoustat.jpg [ 76.72 KiB | Megtekintve 56234 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.29. 01:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Nézegettem itt-ott az irányítottságról szóló okosságokat,amihez az ihletet többek között a fenti Sony ketyere adta.Sehol nem találtam olyat,hogy az adott frekvenciára a hullámhossz felével kéne tervezni.
Ha megnézzük a Sony-t akkor a következő jön le:
A közép felső váltása 4k-n van,aminek a hullámhossza 8.5 cm,a cuccost meg 7 centissel szerelték,ami kb 4900-ig jó 1:1 hullámhossz aránnyal számolva.Feltételezem,hogy a váltásnál a csúszást is rászámolták.
A STAX,a QUAD és más cégek se alkalmazzák ezt a "törvényt",pedig ezek tudják mit csinálnak.
Mondja már meg valaki akkor a frankót,vagy hogy honnan ered ez a dolog ezzel a felezéssel,mert itt nagyon kilóg a lóláb.Ha nem kell,akkor ne szivassuk itt magunkat vele feleslegesen.Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.29. 18:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
nakamihály írta:
Nézegettem itt-ott az irányítottságról szóló okosságokat,amihez az ihletet többek között a fenti Sony ketyere adta.Sehol nem találtam olyat,hogy az adott frekvenciára a hullámhossz felével kéne tervezni.
Ha megnézzük a Sony-t akkor a következő jön le:
A közép felső váltása 4k-n van,aminek a hullámhossza 8.5 cm,a cuccost meg 7 centissel szerelték,ami kb 4900-ig jó 1:1 hullámhossz aránnyal számolva.Feltételezem,hogy a váltásnál a csúszást is rászámolták.
A STAX,a QUAD és más cégek se alkalmazzák ezt a "törvényt",pedig ezek tudják mit csinálnak.
Mondja már meg valaki akkor a frankót,vagy hogy honnan ered ez a dolog ezzel a felezéssel,mert itt nagyon kilóg a lóláb.Ha nem kell,akkor ne szivassuk itt magunkat vele feleslegesen.Köszi!

Nincs éles határfrekvencia. Ha sík körlap lenne a membrán, akkor az a körgyűrű, amelyre a lengőtekercs csatlakozik, azonos fázisban mozogna a lengőtekerccsel. A membrán ettől távolabb eső részei a távolságuk függvényében fáziskéséssel mozognak. Azon a frekvencián, ahol a hullámhossz negyede megegyezik a lengőtekercs és a membrán széle közti távolsággal, a membrán széle mozdulatlan marad, mert a hullámnak ott 0-ra csökken a részecskesebessége. Ha növeljük a frekvenciát, akkor ez a "holt kör" egyre kisebb átmérőjű lesz, a rajta kívül lévő részek pedig egyre növekvő amplitúdóval ellenfázisban mozognak. A különböző membránrészek által gerjesztett hullámok hozzák létre aztán a melléknyalábokat és a nyalábok közti kioltásokat.
Azért lehet kicsit nagyobb membránátmérővel dolgozni, mint az így elméletileg kiszámolt méret, mert a hanghullám terjedési sebessége a membrán anyagában longitudinális irányban nagyobb, mint transzverzálisan. A membrán kúpossága miatt valamennyire érvényesül ez a sebességnövekedés, ezért a "holt kör" távolsága a lengőtekercstől nagyobb, mint amit a hangsebesség alapján számolnánk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.29. 21:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
fdsa írta:
Ha növeljük a frekvenciát, akkor ez a "holt kör" egyre kisebb átmérőjű lesz, a rajta kívül lévő részek pedig egyre növekvő amplitúdóval ellenfázisban mozognak.

Természetesen csak lambda/2 távolságig növekvő amplitúdóval, utána az amplitúdó újra csökken, és ha a frekvencia és a membránátmérő lehetővé teszi, akkor újra jön egy, a gerjesztéssel megegyező fázisú félhullám, és így tovább.
A membrán görbületi sugara minden pontban meghatározza, hogy milyen lesz az adott pontban a longitudinális és transzverzális sebesség vektoriális eredője, a membrán geometriája meghatározza, hogy milyen lesz az egyes eredő hullámok kiinduló fázishelyzete.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.29. 22:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Hali!
Szerintem Nakamihály az elektrosztatikus SONY ketyerére utalt, annak a membránszélességével számolt, de a hullámhossz-szélesség (átmérő) összefüggésnél elfelejtette elosztani még 2-vel! ;)
Dipóloknál a nyalábolás kicsit más, mert a panel szélénél lévő kioltódás miatt keskenyebbnek számíthat valamivel a membrán, no meg persze ott van a hátsó falakról visszaverődött hang is, amely ugyancsak módosítja a lesugárzást!
Dobozba zárt hangszórónál nincs ilyen, ott jobban érvényesül a nyalábolás...

Hagyományos hangszórónál a kúposság is befolyásolhatja, de nem csak az átmérője a lényeg (ez is fontos, mert ez alapján kezd nyalábolni, a membrán formája általában nem számít ezeken a frekvenciákon), hanem a membrán sugárzási irány szerinti legmélyebb-legmagasabb pontja is... Ez nem nagy távolság, ami olyan magas frekvenciát eredményez, amit már a membrán közepe, és széle nem ugyanabban a fázisban sugároz, vagy talán el sem jut a membrán széléig.
Ha mégis képes lesugározni, akkor az a frekvenciatartomány, amely hullámhossza (sőt, még annak a fele) már bőven elfér a membrán kúpos oldalán, akkor azokat terelni, fókuszálni tudja, csökkenni fog a nyalábolás (ebbe leginkább a magas tartomány esik bele).

Így működnek a hajlított panelek is, ha jobban belegondolsz... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.29. 23:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
A téglalap felület által keltett sugárzás jellege megegyezik a (Huyghens elve szerinti) résen áthaladó hullám viselkedésével. A Huyghens elv sem húz éles határvonalat az elhajlás és az egyenesen továbbhaladás közé, csak "jóval nagyobb" és "jóval kisebb" kitételekkel fogalmaz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.02. 10:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Köszi a sok infót,átrágom rajtuk magam és próbálok mindent megérteni.A Sony falnál szándékosan nem osztottam 2-vel!-a gyár sem tette.Az adatlapja szerinti váltófrekik 600 és 4k,a membránszélességek pedig 27,7 és 2.5 centi.A közép például náluk ezek szerint majdnem 2x akkora,mint a felezős szabály szerinti megengedett lenne.Emiatt(is) vetettem fel a kérdéskört.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.12.19. 18:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.12.02. 09:51
Hozzászólások: 2
Sziasztok!

Tudna nekem segíteni valaki Martin Logan javítása ügyében???

Előre is köszönettel!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.12.19. 20:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Keresd meg Dys-cust.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 94 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség