audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 15:08

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 51  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 15:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Idézet:
Azzal, amelyiknél lehetőség van arra, hogy a hangsugárzó bevonható a visszacsatolásba. :P Így lesz az eredő torzítás a legkisebb.
Hogy a hangja milyen lesz, az nem volt kérdés :D

Te cselesebb vagy.., de ez jó volt :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 15:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Jó ez csak egy elméleti jellegű találos kérdés. Aki fejtett már jelet fourier sorba, biztos tud rá válaszolni.
De nem kell hozzá sokat agyalni, egyszerű. Csak kíváncsi lennék, hogy a nagy okoskodók tudnak e erre a tök egyszerű kérdésre válaszolni... ;)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.01.20. 15:41-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 15:41 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Másrészt néhány információ hiányzik, mert lehet kisebb a torzítás a két nagyobb torzítású eszközzel, ha a torzítások kioltják, korrigálják egymást. Ha megadod a spektrumképet, könnyebb szemléltetni.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 15:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Másrészt néhány információ hiányzik, mert lehet kisebb a torzítás a két nagyobb torzítású eszközzel, ha a torzítások kioltják, korrigálják egymást. Ha megadod a spektrumképet, könnyebb szemléltetni.



Na ez lett volna a válasz... Elsősorban a csőmágusokra, meg nagy elméletgyárosokra, fül-műszer civakodókra lettem volna kíváncsi. :(

A legtöbben azt hiszik, hogy két egymás után kötött dolog torzítása csak nagyobb lehet, meg összeadódnak a THD értékek. Ez meg egy óriási marhaság...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 18:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
KD mester írta:
Idézet:
Másrészt néhány információ hiányzik, mert lehet kisebb a torzítás a két nagyobb torzítású eszközzel, ha a torzítások kioltják, korrigálják egymást. Ha megadod a spektrumképet, könnyebb szemléltetni.



Na ez lett volna a válasz... Elsősorban a csőmágusokra, meg nagy elméletgyárosokra, fül-műszer civakodókra lettem volna kíváncsi. :(

A legtöbben azt hiszik, hogy két egymás után kötött dolog torzítása csak nagyobb lehet, meg összeadódnak a THD értékek. Ez meg egy óriási marhaság...

Ahogy elnézem a hozzászólásaidat itt te vagy a legnagyobb csőmágus :lol:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 18:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Nem kel ebből nagy ügyet kreálni, mindenki úgy épít ahogy tud vagy akar.
Ez egy diy közösség, van aki CNC-vel farag széklábat, más meg szekercével :)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.20. 18:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Idézet:
Ez egy diy közösség, van aki CNC-vel farag széklábat, más meg szekercével

_________________
DHT audio........SKYPE: vacumtube2

Teljesen igazad van, ratapintottal a lenyegre! Azok a szeklabak sem egyformak, igaz ott csak esztetikai kulonbsegek vannak (szekerces primitivebb), de hasznalhato mind ketto..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.21. 23:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Rejtés:
Egyébként még egy érdekességet megjegyeznék a "fülnek tetsző torzításról":

Nézzünk példát erősítős esetre. Ha valakinél rosszabbul szól az erősítő visszacsatolva, mint visszacsatolás nélkül (különös tekintettel SE-kre), vagy levéve a visszacsatolást feljavul a hang, akkor nagyon nagy mértékben biztosnak tekinthető, hogy fülnek tetsző torzítással állunk szemben. :mrgreen:

Egykét kivétel van a félvezetős erősítőknél (TIM, stb), amikor ténylegesen ront a jelátvitelen a visszacsatolás. Ez gyenge tervezés, rosszul méretezett visszacsatolás stb miatt lép fel, amikor hiba lép fel a hurokban és valamilyen módon működésképtelenné válik a visszacsatolás. Félvezetős erősítőknél szokott ilyen történni, meg azért ott sem elég gyakori...

Csöveseknél elég nehéz ilyet kreálni. Maximum az oszcilláció jöhet szóba, mint visszacsatolásos betegség, de az meg alapvetően hibás működést csinál, ami azonnal szembetűnő, könnyen mérhető működési hiba.

D osztály esetén, főleg a szűrő előtt visszacsatolt esetben egyáltalán nem lép fel ilyen. Ott nincs TIM, nem tud kialakulni elvi okokból kifolyólag. A visszacsatolás a matematikai modellnek megfelelően működik (ha 0 a holtidő)....

Ha viszont az erősítő hangja javul a visszacsatolás hatására (ez már ritkább eset), akkor biztosak lehetünk benne, hogy "fülnek nem tetsző torzítást" csinál és "fülnek tetszőt" meg csak kis mértékben, vagy egyáltalán nem. :mrgreen:

Ha semmit sem változik (legritkább eset), akkor örülhetünk, mert lényegében nem változtat a jelen semmit (legalábbis emberi füllel hallható mértékben nem változtat a jelen). Nem ad hozzá, nem vesz el, csak a dolgát végzi, erősít, semmi mást nem csinál. Az ilyet ne nagyon hasonlítgassuk semmivel sem, mert valószínűleg csúnyán elvérzik az erősítők többségével összehasonlítva. Teljesen középszerű, semmiben sem kirívó, abszolút nem figyelemfelkeltő hangjával. :lol: Az ilyenhez tökéletes átvitelű hangsugárzó illik, tökéletes felvételekkel. Bár egyenlőre ilyenek nem léteznek ugyan ezen a bolygón, de érdemes tartogatni az ilyesmit, hátha, majd egyszer.... ;)

A leggyakoribb eset a vegyes dolog, amikor a visszacsatolástól valami jobb lesz, valami meg rosszabb lesz a hangban és egy tök más hangképet kapunk visszacsatolva, vagy anélkül. Az ilyen erősítőben fülnek tetsző és nem tetsző vonásai is vannak a hozzáadott idegen jelnek. Az ideális erősítő hangja nem változik, mert visszacsatolás nélkül sem ad hozzá semmit a jelhez és visszacsatolva sem. Egy összelőtt audiophil rendszerben a "régi" erősítő helyett betéve az ilyen általában megbukik, mert ideális erősítővel ugye hiányozni fog a hangképből egy építőelem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 00:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
KD az iménti írásodat akár lájkolni is lehet! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 00:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Még cifrázhatnám azzal is, hogy a "fülnek tetsző/nem tetsző" torzítás miatt van az is, amikor egy CD lejátszó, vagy erősítő jó párosítás egy hangfallal, másikkal meg nem. Szóval mikor A erősítő sokkal jobb egy rendszerben B-nél, másik rendszerben meg B-sokkal jobb A-nál. (tegyük fel mindkettő jó rendszer).

Szóval egy adott torzítás egy másikkal lehet marha jó kombináció (lejátszó+erősítő+hangfal), meg nagyon rossz is. Ezért emlegetik gyakran a "rendszerbe gondolkozást"...

Ez a "nem bírgya meghajtani a hangfalat, össze...ja magát" dolog ettől van. Én már CD lejátszóval is jártam úgy, hogy "nem bírta meghajtani a hangfalat". Érdekes, hogy volt még egy erősítő is köztük... :D

(Mikor egyik lejátszó egyik hangsugárzón jobb a másiknál, hangfalcsere után meg az előzőleg rosszabb hangú lesz jobb, az erősítő ugyanaz, akkor kezd érdekes lenni a történet..).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 08:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Egy hálózati kábel csere néha óriási változásokat képes létrehozni egy rendszerben.
Ez hogyan illeszkedik a "fülnek tetsző/nem tetsző" torzítás elméletedbe?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 12:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Jaj!

20 ezer féle elmélet van arra. Például a kábelek az elektromos hálózaton keresztül zárt hurkokat alkotnak a készülékekkel. Az ezeken folyó áramok a jelvezetékeken, meg a készülékeken záródnak. Ha nincs védőföld, akkor is tud záródni egy ilyen hurok a hálózati trafók nem kis kapacitásain keresztül, amiknek a kábel induktivitással rezonanciájuk is van. Összeszedhetnek akármilyen nagyfrekis zavart, stb. Trafó kapacitás szempontjából még az sem mindegy, milyen polaritással dugod be a villásdugót. Ha a szekunderhez fizikailag közelebb lévő tekercsvég kapja a fázist, akkor nagyobb zavaráram folyik a hurokban. Egy torroid trafónak pl simán van 500pF primer-szekunder kapacitása...

Egyébként a fülnek tetsző torzításra a legjobb példa a jelútba tett + valami, amitől feljavul a hangminőség. Pl a forgalomba lévő jelkondícionálók (ECC88 katódkövető), előfokok, stb. Sok diyernél is nagy mánia, hogy katódkövetőt tesz minden elé, mert attól jobban szól a valami. Az illesztésre fogják (persze illesztés, meg a lónak a ...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 12:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Volt valaki aki a he-n riaa korrektorok hangját töltötte fel. Fogott 3 riaa korrektort, aztán mindegyikkel bedigitalizálta ugyanazt a felvételt. Még egy ilyen integrált hangkártya+kínai műanyag szeméten is lehetett hallani a különbséget. Komolyabb rendszeren ugyanolyan jellegű diferencia volt, mint a valódi, megépített készülékek között. Persze itt ilyen kisérletek elvégzésére mindenki lusta. Pedig nem volna nehéz lekapni a polcról a sony-t, elévágni a 300B SE-t egy 8Ohm/5W-os ellenállással, meg két ellenállással leterhelt fesz osztóval, aztán elé kötni. Persze tudom én, okoskodni, köpködni még ennél is sokkal könnyebb, azért csinálja mindenki ezt... ;)

(Évekkel ezelőtt is mondtam ezeket. Azóta sem próbált ki itt senki, semmi ilyesmit....)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 13:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Egy hálózati kábel csere néha óriási változásokat képes létrehozni egy rendszerben.
Ez hogyan illeszkedik a "fülnek tetsző/nem tetsző" torzítás elméletedbe?

Sehogy. A legjobb az, ha mindennek mindenféle torzítása olyan kicsi, hogy nem is halljuk. Egyébként nem hiszem hogy az a hifi készülékek lelkivilága, hogy olyan torzítást állítsunk velük elő, amely a fülnek "kellemes" Nevetséges az egész. Az élő zene nem torzít. Minden hangszer olyannak szólal meg, amilyenek a tulajdonságai. Nos ezt kell megközelíteni, de véleményem szerint nagyon rossz az a filozófia, hogy fülnek tetsző torzítással. A jól megépített készülékek minden rendszerben jól szólnak, ha elég jó a hangfal. Ha az rossz, olyan tónusú amit nem élvezetes hallgatni, akkor tehetsz abba a láncba akármit, az akkor is sz@rul fog szólni, mert véleményem szerint 80-85%-ban a hangfal hangja érvényesül. (4,5millás Martin Logan hangfalat volt szerencsém hallgatni a minap. Érdekes módon nem zavart nagyon, hogy nem egy jó csövessel hajtották, hanem valami drága tranyóssal. Csövivel nyilvánvalóan jobb lett volna, de nem "annyival", nem lett volna ég és föld a különbség.) A maradékon osztozik a többi. Úgyhogy ha valaki most kezdi a díjerkedést, akkor elősször valami jó hangfalra gyúrjon.
A korábbi mérési vitára visszatérve a véleményem az, hogy (feltételezve, hogy az illető már forrasztott, és gyári alkatrészeket használ) mérés nélkül is lehet jó eredményt elérni másoknál bevált kapcsolással. De csak véletlenül , mert nincs két egyforma alkatrész. Ha tehát egy gyengébb cső miatt fellép egy gerjedés, akkor annak megszüntetéséhez sajna mérni kell. Hangfalat viszont fülre nem lehet készíteni. Hangváltót számítással létrehozni szintén nem lehet. Csak gondoljunk bele: nem 8 ohm a terhelés. Impedancia van, ami pl egy mélysugi esetében változhat 28 ohm-tól akár 3 ohm-ig is. Ahány frekvencia, annyi féle impedancia. Akkor hogy is méretezünk? Hogy is állítunk be egy szűrőfajtát? Nagyon aranyos tud lenni az, mikor mondjuk egy soros tekercsel vágnánk a magasakat, aztán nem hogy vágódik, hanem éppen kiemelés jön létre az esés előtt, ami akár +3dB is lehet. Mérés nélkül hogy csillapítja ezt valaki? Hogy illeszti ide a követzkező hangszórót? stb.
Akik konstruktőrködnek, azok meg főleg nincsenek meg mérés nélkül. Szerencsére az ámítógépek világában ma már nem gond korábban bonyolult méréseket végezni. Mondhatom azt is, hogy az esetek többségében nem is a konkrét mérőszám kinyerése a cél, hanem a tendencia megfigyelése, azaz egy változtatás jó, vagy rossz irányba viszi el a mért paramétert. Bemutatok egy tegnapi esetet:
A képen látható 6DJ8-al megépített fokozatot készítettem el a saját trafómmal. Az átvitel kb 20Hz-10kHz lett. El kezdtem változtatni az ellenállásokat, és az anódfeszültséget. Ertékük sorra a következő lett: Rk: 200 helyett 180 Ohm, 5k-s "emelő" ellenálló 770 Ohm !! lett, a 300 Ohmos rács ellenállás 100Ohm, egyedül a 100k ohm maradt meg. Így a freki menet a képen látható lett. Nehogy azt higgye valaki, hogy ezt a variálást például egy Lundhal trafóval nem kellett volna elvégezni a legjobb beállítás érdekében. A képen látható frekimenet igaz úgy tűnik nagyon konyul, de megnyugtatom a kétkedőket: ez így jó, mivel így nem kell a DAC-ba szűrőt építeni. A fázisátvitelt is megfelelőnek tartom, mivel a fontos 30Hz-10k tartományban elegendően kicsi a fázistorzítás. A sztereo tér valószínűleg jó lessz, nem lessz lyuk a közepén.
Ezt mérés nélkül nem lehetett volna összehozni, mérés nélkül bárki hallgatta volna élete végéig 10k-s sávhatárolással. ;) Egyébként a tavalyi triódás talin volt ilyen 300B SE erősítőt már vagy két éve így hallgatta a gazdája, csak annak 8k volt a teteje, s akkor derült ki, mikor Euro21 megmérte. Volt meglepetés, pedig abban a kütyüben minden gyári volt: ELNA, Caddok, Sinkoh Tantalum, AN, Kron csövek, meg 1 kg ezüst. A gazdi egyszál digitális multiméterrel rendelkezett...


Csatolmányok:
inverted grounded-cathode-amplifier.png
inverted grounded-cathode-amplifier.png [ 11.87 KiB | Megtekintve 34780 alkalommal. ]
Dyscus buffer.JPG
Dyscus buffer.JPG [ 119.34 KiB | Megtekintve 34780 alkalommal. ]
Dyscus buffer phase.JPG
Dyscus buffer phase.JPG [ 88.68 KiB | Megtekintve 34780 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 14:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Na látom már, hogy megint hülyeség volt leírni a tapasztalataimat. Nekem nem filozófiáim, meg idióta tévképzeteim vannak, mint itt a többségnek, hanem gyakorlati tapasztalataim. Rájöttem, hogy ez áll a háttérben és minden valamire való kicsit is jó hangú erősítő, hangfal, akármi igazából egy effektgép.

diys-cus erősítője egy csöves, 100%-os jelszínező, hanghamisító effektgépen hallgat zenét ő is, aztán írja a hülyeségeket a hitbéli dogmáira alapozva. Aki kíváncs, leveszi a polcról a sonyt, meghallgatja magában, aztán leszedi a csöves kiskedvencét is, beterheli egy 8Ohm-os ellenállással utánavág egy potmétert és meghallgatja több kivezérlési szinten, hogy mit is változtat a jelútba téve. ;)

Lehet okoskodni, osztani a baromságot, meg ki lehet próbálni a valóságot is! ;) Azt nem lehet megcáfolni fórumos rizsálással....

Ha annyira valósághű, meg annyira az eredeti jelet adja vissza, akkor ugye nem okozhat hallható változást. ;) Akit érdekel kipróbálja! Aki meg hülye, az is marad, írja csak tovább a baromságait, okoskodjon, meg nyomassa a ovodás, kretén filozófiáit, a 0 tapasztalatra, negatív értékű tudásra alapozva. :twisted:

A tiszta, hang, meg a valósághű mittoménmi egy marék mikrofonon, DA konverteren, OPA-n megy keresztül, mielőtt eljut a csöves effektgépedbe, hogy aztán a 0,5-3% torzítású hangfaladon, meg az elba...ott akusztikájú szobádon túljutva beérkezzen a 3% torzítású, cseppet sem egyenes frekvenciamenetű füledbe. Valósághű hang, meg a f...om. Hülye az, aki ebben a baromságban hisz. Egyáltalán mi az? Létezik olyan?. Melyik a valósághűbb, ha 2 méterre állsz a zenekartól, vagy 20 méterre? A színházterem, vagy a szabad tér ad valósághűbb hangot? Ha háttérbe van betonház attól valóságosabb lesz, vagy nem? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 14:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Akinek meg egy másfél méteres villanydrót a malac orrába dugva hallható változást okoz a hangban, az nem azért van, mert annyira jó és kifinomult a rendszere, hogy ilyen apró különbségeket is megmutat...

Rejtés:
Hanem mondjuk sz..r a tápja, sz...r a készülék és ilyen s...ságokra is kényes. Jó készüléknél az sem hallatszik bele, ha a szomszéd éppen heggeszt, meg ha a legótvarabb tápkábelt dugják rá, attól sem lesz rosszabb....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.01.22. 14:55-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 14:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Én már vettem így vissza jelanyagot és zenét is. (én is terhelt feszosztót alkalmaztam). Sőt elkövettem mást is.. Mértem és hasonlítottam össze a lejátszott/felvett zeneanyagok percenkénti leütéseinek számát, vagyis bpm értékét is. Mikor egy zeneszám vontatottnak hallatszik az eredetihez képest azt azonnal alá fogja támasztani a csökkent bpm érték is. Erre én nagyon érzékeny vagyok, hogy ilyesmi ne eshessen meg! Így tervezésnél nálam ez is szempont mindig.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 15:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként meg nem tudom hogy jön ide ilyen nem látható skálázású frekvenciamenet diagramm. Tegyél fel torzítási spektrum képet, az vágna a témához, ennek semmi köze...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 15:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD mester írta:
Egyébként meg nem tudom hogy jön ide ilyen nem látható skálázású frekvenciamenet diagramm. Tegyél fel torzítási spektrum képet, az vágna a témához, ennek semmi köze...

Óh mester! Mi látjuk a skálát, ne haragudj ezért ránk. Kívánom, készíts sok kellemes torzítású cuccot. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 15:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szerintem tényleg minél jobb a táp, annál kevésbé szól bele a hangba az hálózati tápkábel, és a környező zaj.
De ehhez nagyon fain táp kéne, ami a gyakorlatban szerintem nem igazán van.
Az biztos, hogy inkább a tápon legyen a hangsúly, mint egy drága tápkábelen.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 15:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
diys cus!, amit én csinálok ahhoz képest a tied az effektgép, az hótziher. :mrgreen: Te csinálsz kellemes torzítású effekt gépet, csak annyira jártas vagy ezen a téren, hogy nem tudatosan, mivel nem tudsz róla. A különbség csak ott van, hogy én tudok róla. ;) Bár leírtam a módját, hogy egy délután alatt meggyőződhess az igazadról/nem igazadról. A dolgot meg ne próbáld rám vetíteni hogy ezzel járathass le, meg hogy ezen filozófia alapján torzítógépeket csinálnék. Filozófiáid, hitrendszereid neked vannak. Egyszerűen csak ismerem a jelenségeket, meg a hangzás fizikai okait, veled ellentétben. Én nem használok a jelútba kondenzátorokat, meg transzformátorokat, meg ilyen szarságokat, mint te... ;) (Kondért is csak akkor, ha elkerülhetetlen).

Egyébként meg nem csak a villanykörték és trafók tudnak fasza torzítást generálni. Lehet próbálkozni mindenféle nemlineáris elemekkel, mint pl: ledek, feszültségfüggő ellenállások, stb... Ki tudja, lehet a jól eltalált mondjuk ledes hangzás a zenehallgatás olyan dimenzióit nyitja meg, amihez képest a trafó, meg a dht csövek csak feledhető tévedésekké minősülnek vissza. :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 15:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Szerintem tényleg minél jobb a táp, annál kevésbé szól bele a hangba az hálózati tápkábel, és a környező zaj.
De ehhez nagyon fain táp kéne, ami a gyakorlatban szerintem nem igazán van.
Az biztos, hogy inkább a tápon legyen a hangsúly, mint egy drága tápkábelen.

A tápnak jónak kell lennie. Ha belegondolsz, akkor könnyen belátod, hogy egy erősítő működés közben mást sem csinál csak a táp egyenjét modulálja a bemenő jelnek megfelelően. Ha a táppól kinyerhető feszelynek bajai vannak, akkor azt a moduláció nem tisztítja meg, ha a benne lévő energia kevés, azt a moduláció nem pótolja. Ezért a tápnak kellően túlméretezettnek kell lenni, kellően kis belső ellenállással kell rendelkeznie, és jól szűrtnek, hogy se a visszahatás, se külső zajforrás ne befolyásolja minőségét. Amúgy meg gondolj bele, hogy a trafóban egyébként mondjuk van 200m kutyaközönséges rézdrót. Pont az a külső 1m nagy reklámmal eladott csodagatyamadzag :D fogja az egész erősítő működését meghatározni? Biztos nem. Ezt a véleményt talán Padavan is osztja. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 15:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
padavannak inkább téged javasolnálak, mint magamat. :D

Egyébként olvasd el még egyszer, amit leírtál, nem egészen korrekt. A műszaki fogalmazást nem a zöldségestől kell eltanulni, akkor nem fog zöldségnek tűnni. ;) Ilyeneket a "gyíkvarázsló" szokott írni. Van azért ott még sok más is, amit vélhetően csak kifelejtettél, (vagy csak van még mit tanulnod, kedves padavan :mrgreen: ).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 16:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként ami a villanydrótok hangja közti különbséget csinálja, az a jelenség meg is ölhet egy EKG-ra kötött szívbeteget. Ezért elég kemény kritériumok vonatkoznak rá. Komoly mérőkészülékek is kellenek a dolog mérésére és nem diy erősítőben megszokott tápegység, és szigetelések oldják meg a problémát. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 16:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Itt 1-1 szösszenetben KD mester pedzegette a lényeget, csak hogy a vitához hozzászóljak ;)
Erről a véleményem, és ez már egy ideje kikristályosodott bennem, hogy ennek az elő zene dolognak se füle se farka.
Értem ez alatt azt, hogy a zenék egy jó része amit élőben hallgat az ember, erősítős zene, rock és testvérei, tehát itt már nincs mit mondani. Tudom az élő akusztikus zenére gondoltok, nem is gonoszkodom.
De akkor mondok érdekeset. Nekem az élő akusztikus zene sokszor kevésbé tetszik mint az erősített akusztikus, pedig voltam pár akusztikus koncerten. Nem is amiatt hogy ne lenne szép és teljesen természetes, főleg ha ez ideális körülmények közt lenne!
De mivel nincs tökéletes akusztikai lehallgató tér, főleg ha nem 25. századi stúdióról van szó hanem egy mezei színpadról, ezért előfordulhat hogy igencsak kakin fog szólni az amit már esetleg egy jó rendszerben hallottál otthon.
Igen az élő akusztikus zenének nincsenek torzításai (végülis miértne, az akusztikus gitár is betorzíthat,ha durva vagy :mrgreen:), ha elektromos értelemben vesszük, de az akusztikai tér által ugyanúgy van torzítása, gondolván arra hogy nem mindegy hol állsz egy koncerten, lehet faxa és lehet silány a hangélmény. Tehát tényleg mihez hasonlítjuk az erősítőket, mi az egyértelmű standard akusztikus minőség, 1 Angström távolságra kell egyszerre lenni az összes hullámkeltő zenei eszköztől, vagy mifene... :mrgreen:
Remélem vmit sikerült érteni a hülyeségemből, nem vagyok jó magyarázó :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 16:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyszer láttam egy interjút a high end show egyik rendezőjével. Ő azt mondta, "az emberek azért jönnek ide, hogy egy többletet halljanak. Nem azért jönnek, mert valósághű hangot akarnak hallani. A valósághű hangvisszaadásról a hifi szólt. A high-end erről a többletről szól."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 16:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
Egyszer láttam egy interjút a high end show egyik rendezőjével. Ő azt mondta, "az emberek azért jönnek ide, hogy egy többletet halljanak. Nem azért jönnek, mert valósághű hangot akarnak hallani. A valósághű hangvisszaadásról a hifi szólt. A high-end erről a többletről szól."

Igen, tulajdonképp a hifi nemcsak arról szól hogy teljesen valósághű hangot kapjunk, sztem akkor igen kevés rajongója lenne a zenének, lásd rock zene kifejezetten a színezett és erősített volta miatt rajongunk érte. Az erősítő nemcsak annak a része lehet hogy lerontson egy "akusztikus zene etalont" hanem sokszor korrigálni tudja az eredeti (akár akusztikus) zene hibáit, lehet hogy sokaknak nemigazán tetszene egy teljesen akusztikus koncert, minden hangosítás nélkül, valszin sokan dinamikátlannak is tartanák. Nem véletlen az akusztikus zenekarok is sokszor mikin keresztül hangosítanak. Ettől független ha jók a feltételek szép tud lenni egy akusztikus buli is, de sztem ezt nem érdemes erősítőkkel összevetni, nem lesz úgysem ugyanaz a világ, független hogy melyik épp a jobb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 16:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Na én inkább megyek meghallgatom ezt a trafós csöves kütyüt egy kínai DAC-al párosítva. :D
Még egy szó: Amit írt az a kiállítás rendező, azt hívják színezett zenének.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 17:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
dys-cus írta:
Na én inkább megyek meghallgatom ezt a trafós csöves kütyüt egy kínai DAC-al párosítva. :D
Még egy szó: Amit írt az a kiállítás rendező, azt hívják színezett zenének.

De legalább kínai csövekkel hallgasd akkor már :lol:
A színezett zene minden erősítőre jellemző egyébként csak a mérték tér el :D
Kérdés hogy kell e nekünk a teljesen színezetlen zene? Lehet hogy már hozzá sem tudunk szokni :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 17:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
És az egészben az a legszebb, ha a két Jedilovag is berakna minőségi tápkábelt akkor ők is hallanák a különbséget :lol: :lol: :lol:
Ugyanis olyan rendszert vagy rendszerelemet nem hallottam ami ne lett volna érzékeny tápkábel cserére ;)
Még jó hogy nem papírra lett ez e sok rizsa leírva....

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 17:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Te is, ha meghallgatnál egy technicset magában, aztán betennéd a 300B-det a lejátszó, meg a technics végfok közé, hallanád a különbséget. ;) Dehát úgyse mered megcsinálni, senki nem meri! :twisted: Van is mitől félni, nagyon kellemetlen dolgokra derülhet fény. Persze fórumon okoskodni sokkal könnyebb, meg nem okoz lelki törést az igazsággal való szembenézés.:lol: Én egyébként hallottam 80eFt-os hálozati kábel vs 350Ft-os számítógép tápkábel meccset egy haveromnál. Szerintem egyáltalán nem volt jobb az a 80 rongyos s...r, csak más volt vele a hang. Más volt, nem jobb!...

Egyébként neki a csúcs a somogyi hangfal kábel lett fonva. Az levert szerinte minden más hálózati kábelt. Szóval elköpte a nagy titkot... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 17:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
És az egészben az a legszebb, ha a két Jedilovag is berakna minőségi tápkábelt akkor ők is hallanák a különbséget :lol: :lol: :lol:
Ugyanis olyan rendszert vagy rendszerelemet nem hallottam ami ne lett volna érzékeny tápkábel cserére ;)
Még jó hogy nem papírra lett ez e sok rizsa leírva....

"Lósz@rt mama" nem a hang lett jobb, hanem a placebo nőtt! :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 18:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Hát sajnos olyan erősítőt kivitelezni ami az "eredeti" jelet /zenét adja vissza hangzásra az szerintem teljességgel kivitelezhetetlen.
Csak mert minden aktív/passive építőelemének meg van a "sajáthangja" és már itt meg is bukott a dolog. Torzítási paramétereket, és más műszaki paramétert még csak figyelembe sem vettünk. Az eredeti jel "saját hangját" visszakapni így a jel utal sorba tett köztes erősítő elem végett már lehetetlen.

-Mikor valaki azt említi meg, hogy őszerinte ez az erősítő "és általában ugye a sajátja" (emberek vagyunk.. :) ) szól a szerinte legélethűbben, legjobban, legdinamikusabban, és még sorolhatnám a különféle ilyenkor használatos fogalmakat akkor csak igazándiból annyi történt, -hogy sikerült magának egy olyan végfokot csinálnia amit igazándiból hallani akart, vagyis saját ízlésének megfelelően fejlesztett ki. Akár multiméterrel, akár több 100 millió forintos mérő berendezésekkel.
Csak szimulátorba, vagy software-es elven kivitelezhető az ideális eset. Így valóságban szerintem értelmetlen is ezt taglálni.
Nekem pl a hibrid tetszik a legjobban ezért ezzel foglalkozom, -más a tiszta csövest szereti, valaki csak kimondottan a félvezetőst. Mindegyik másként szól, Vagy ha úgy tetszik másként festi le a zenét, Igen ez az igazság tudja szerintem mindenki. (illetve kell, hogy tudja).
De ami a legfontosabb, hogy egyik erősítő berendezésre sem mondhatjuk rá, -hogy ez áll a legközelebb az "igazihoz" Mert végül is mért állna? Nem hallhatjuk úgy vissza mint ahogy felvették , -már csak a fent leírt okokból sem..

Az már teljesen egyénfüggő, hogy kinek mi a természetesebb vagy zeneibb. Ezt mindenki eltudja dönteni magában. A többi végül is már csak térítés.- vagyis akaratunk/meglátásunk ráerőltetése a másikra..

Ennyi a saját véleményem erről az egészről.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára emersys 2013.01.22. 18:21-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 18:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Amit írt az a kiállítás rendező, azt hívják színezett zenének.


Ja, meg azt is, amit te hallgatsz. ;)

Rejtés:
Bocs, de nem bírtam kihagyni... :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 19:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hát persze.
Én sem. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 21:22 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Én csak az őszinte irígységemet tudom kifejezni az előbb leírtak kapcsán.
- egyrészt őszintén irígy vagyok a bölcsek kövének birtokosaira, akik megkérdőjelezhetetlenül tudnak mindent, tudják, hogy melyik lemezen pontosan mi is van rögzítve, milyen jelenségek mitől játszódnak le, természetesen minden felmerülő kérdésre már évekkel ezelőtt megtalálták a választ, sőt a még fel sem merültekre is.
- és irígylem a megingathatatlanul hívőket is, akik kibillenthetetlenül, sziklaszilárdan hisznek valamiben. Még akkor is, ha tegnap ez épp ellentétes volt a maival, sőt holnap is várható egy kisebb, 180 fokos fordulat. Mégha átmegy rajtuk egy tank, akkor terminátorszerűen ragaszkodnak az igazukhoz. De jó is nekik.

Egy problémám van csak, hogy ezeket a gondolatokat már olvastam valahol. Négyszer-ötször biztosan, kezdve az ősi-klasszikus HFM-mel, az angol szaksajtóban, amikor elkezdtek beszivárogni az SE erősítők Európába (mert arra voltam rákattanva), néhány diy újságban, etc. Talán 20-25 éve először. Persze nem azért, mert akkor találták ki őket, hanem mert én akkor kapcsolódtam be ebbe a dologba. És a mindentudás évtizedei alatt egy tapodtat se léptünk előre, ugyanolyan elvek alapján különülnek el a szekértáborok és ugyanolyan erősítőket hallgatunk. Kinek is van igaza akkor?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 21:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Természetesen a nőknek :)

Nem gond az, ha nem értenek egyet :D

Na mindegy, én örülök a jelenlegi rendszernek is, de már marhára kíváncsi vagyok az újra. :D

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 21:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Én is ezért osztottam meg gondoltaimat.
Az emberek változatos igénye kimeríthetetlen, ezért nem lehet tabu. Maga az emberiség nem fogadná el annak. De így van ez a politikában és mindenhol máshol..
Legendák meg kellenek, régen is voltak.. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 22:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként mikor a másik témában valaki magyarázatot kívánt a tápkábel hangjára, mert nem hitt benne, akkor kapta keményen, hogy "mégis mit akarsz, fodrászok, tanárok, meg hentesek mondják meg neked, aztán te vagy a szakember, neked kéne megkeresni rá a magyarázatot, blablabla".

Mikor meg valaki előhozakodik a magyarázattal, akkor annak meg (ugyanaz a személy, remélem mindenki érti, hogy Barth Ida-nevű fórumtagra gondolok), azt mondja: "Írígylem az ilyen mindentudókat, akik mindenre megkérdőjelezhetetlenül tudják a választ, blablabla..."

Hát nem érdekes, nem aranyos??? :mrgreen:

Rejtés:
Látom Barth Ida te emberből vagy. Belekötsz abba is, ha valaki magyarázatot kér, de abba is, ha valaki ad. Most mit lehet erre reagálni. :mrgreen: Emberi kicsinyességből nem szenvedünk hiányt itt sem. Na mindegy, nekem nem kell elhinni semmit. Amiről pofázok azt ki is lehet próbálni, már ha valaki szembe mer nézni azzal az eshetőséggel, hogy esetleg fordítva ült a hifi lovon évtizedeken keresztül... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 22:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Csak azt nem értem hogy miért gondolod hogy nem próbáltunk ki 100 féle dolgot?
Nem vagyunk akkora suttyók mint amijennek képzelsz minket ;)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 23:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Rejtés:
Az én képzeletemben ne turkálj, ha megkérhetlek. Egyrészt nem tudhatod, másrészt baromságokat képzelsz arról, hogy én miről, mit képzelek. ;) (sokadszorra ráadásul).

Nem százféle dologról van szó, hanem egy féléről. Konkrétan egy féléről. :)

Hogy miért gondolom, hogy nem próbálta ki semelyikötök? Hát csak azért, mert soha, semmikor, semmiféle erre vonatkozó semmilyen jellegű tapasztalatról nem számolt még be egyikőtök se. Csak a hifimagazinból tanult szlogenek, meg a valósághű hangzásról való ábrándozások mennek. Ha meg megírom a véleményemet, hogy a cső hangja kizárólag torzítás miatt csöves, akkor azonnal ilyen képzelt érvekre támaszkodva csoportos támadásnak vagyok kitéve. Persze egyikőtök sem említ semmiféle gyakorlati tapasztalatot, ami ezt megcáfolná.

Ja és tudod miért, mert szerintem soha a büdös életbe, semmi erre vonatkozó kísérletet nem csináltatok. Akkor lenne indoklás, nem csak ez a gyerekes fröcsögés, meg flegma hangnemben írt támadás. Hifi magazinos, Sípos Gyulás 80 éves hifista szemlélet és hitrendszer, ami miatt olyan vérlázító dolog ez a fülnek tetsző trozítás léte egyesek szemében. Hát ja, ehhez a hitrendszerhez, az bizony egy igazi eretnekség, de ez van, ki lehet próbálni, hogy működik e, vagy nem....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 23:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Szóval leírom a kísérletet:

Kell hozzá egy viszonylag jó paraméterekkel rendelkező hifi erősítő. Valami, aminek nincs kirívóan s...r hangja. (vatera, stb, bagóért beszerzési forrás).

Meg kell hallgatni rajta alaposan egy zeneszámot. Aztán be kell kötni elé valami egyértelműen sokkal jobb hangúnak tartott erősítőt. Átlag zenehallgatásra használt kivezérlési szinttel, ahogy szoktuk.

A kimenetet természetesen le kell terhelni egy ellenállattal, a kimeneti jelet meg le kell osztani két másik ellenállattal.

Három féle kimenetele lehet a dolognak:

1. A jelútba betett mondjuk 300B SE, arc koppintás, stb hangjától kicsit rosszabb lesz. Ebben az esetben nem kell csüggedni, semmi sem tökéletes a 300B sem, ez még önmagában nem akkora baj... ;)

2. Ugyanúgy fog szólni. Akkor örülhetünk, mert az erősítőnk az égvilágon semmiféle hallható változtatást nem csinál, nem színez, csak erősít. (Maximum egy kicsit megmásítja az még belefér ebbe a kategóriába bőven...)

3. Na de, ha bármiben is egyértelműen feljavul a hang, mondjuk kitisztul, vagy kinyílik a tér, vagy megnő a dinamika, vagy részletezőbb lesz a hang, vagy csöves hangja lesz a sonynak, vagy az összes egyszerre, akkor el lehet menni a bús TTcsába a színezetlen hanggal, az összes erről való ábrándozással. Be kell látni, hogy a szétszínezett hangot szeretjük, hogy a berendezéseink effektgépek, széthamisítják a hangot és ez nekünk q...ára tetszik. nx10 évig fordítva ültünk a lovon és olyan hülyék voltunk, hogy ez idő alatt észre sem vettük mi is a lényeg, meg milyen egyszerű okai vannak az összes hifis hülyeségnek. Valamint az erősítőnk nem azért szól jól, mert jó, hanem pont azért, mert "s...r". És effektgépet csináltunk, nem erősítőt. :mrgreen: A 3. esetben ez lenne a konklúzió... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 23:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Tudnotok kell, ennyire lehangolt még nem voltam. :shock: Itt vagytok nem egy-több- bolygónyi aggyal, és csak 10%-on használjátok. Azt is feleslegesen, 3 oldalnyi :cry: óvodás vitatkozásra. Kell a jobb kezem? Legalább 3 helyen lehet még ezen a fórumon sírni, vitatkozni. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 23:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Rejtés:
Én nem vitatkozni akartam. Csak szóba került ez-az, véleményt mondtam, erre a szokásos módon reakció kerekedett a nézetek eltérése miatt. Viszont tettem egy javaslatot egy kísérletre, aki akarja, kipróbálja... Részemről abbahagynám a vitát, tovább nem sok értelme van, amit akartam én már leírtam...

Aki meg vitatkozik, nyílván azért csinálja, mert ettől jól érzi magát. Nem kell lehangolódni... :lol: Aki szeret vitatkozni, az vitatkozzon csak nyugodtan továbbra is. Abban egyet értek, hogy ennek már az off-ban lenne a helye.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.01.22. 23:53-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 23:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Néha nem rossz, ha egy kicsit színezett a hang. Egyik rendszerünk nagyon színez.
B&W CDM7 féleség van "eredeti" B5-ről hajtva. És persze az erősítőben monokristályos tömör rézkábel, komoly csatlakozók, jó csatolókondi, minden játszik.

Sokaknak jobban elnyerte a tetszését, ha már nem lehetett döntetlent választani, ami pedig itt van nálam, az is jó mindenki szerint, csak kicsit más. Nem színez elvileg, de sokaknak jó lenne így otthonra. :)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 09:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
KD mester írta:
Szóval leírom a kísérletet:

Ennek a kísérletnek a világon semmi értelme nincs! Kb. olyan, mintha egy Rolls Royce-ot bekötnél egy Trabant elé, és figyelnéd a Trabantot, hogy mennyit javult.
Mindenki tudja, hogy a csöves erősítő torzít egy kicsit, de kit érdekel amikor jó hallgatni.
A csöves és tranzisztoros között a zenei áteresztő képességben van különbség, minél drágább egy csöves, annál több zenét tud átengedni magán. Az, hogy a másodrendű komponenseket kicsit eltorzítja, nem számít, mert a fül erre nem érzékeny, a zenére viszont igen. A tranzisztor harmadrendű torzítására, viszont különös képpen érzékeny!
Értelmetlen egy nagy zenei áteresztő képességű erősítőt (300B) bekötni egy szűk zenei áteresztő képességű (5000Ft tranyós) erősítő elé. Képzeld el, hogy van egy tükröd, látsz benne egy képet, ez a 100%, törd össze a tükröt, de úgy hogy ne essen ki a keretéből, mérve csak pár % az eltérés a visszavert fény mennyiségében, de a képed élvezhetősége 5%-ra csökkent.
Az olcsó tranzisztoros ezt csinálja a zenével, darabokra töri, és elveszik a zene belőle.
A kísérleted kivitelezése sem precíz, kell egy vezeték, ami nem színez (5000$), kell 4db ellenállás ami nem színez (200$) , kell még egy vezeték az erősítőhöz (5000$) .

Visszatérve a fórum címéhez: én minden kezdő barkácsolónak azt javaslom készítse el az első csöves erősítőkét és hallgasson ZENÉT!

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 09:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szerintem, amit KD mester csinál, azok közül a jobbak, még pár száz forintos alkatrészekkel is jobbak, mint csomó
milliós csöves és tranzisztoros készülék természetesen az ízléseim szerint. Nem elfogultság.

Azért mondom ezt, mert meghallgattam ezeket a készülékeket. Úgy mentem el, hogy na... majd hallok a sajátomtól jobbat.
Nem igazán ez történt. Ami úgy mond, talán, vagy egész biztosan jobb volt, annak az ára 15 millió forinthoz volt közel.

Ez olyan, mintha pár 100 ezer forintból megépítenél egy versenykocsit, ami hasonlít egy Ferrarira.

Ami pedig a torzításokat illeti. Biztos van benne igazság. Ami most van jelenleg, az sem tökéletes. Valami még hiányzik belőle.
De majd teszek egy próbát az újjal, reménykedve benne, hogy az még jobb lesz ;)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 10:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
FordPrefect írta:
Legalább 3 helyen lehet még ezen a fórumon sírni, vitatkozni. :oops:

Szerény véleményem szerint is ezt a vitát át lehetne pakolni a Csöves vs. tranzisztoros vs. IC-s, stb. véleménykülönbségek topikba.http://www.audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=132&t=1167 Amennyiben még figyeli ezt a témát a vitatkozókon kívül egy aktív adminisztrátor v. moderátor...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 10:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Látom ismét szélmalomharc dúl. Sztem el kell végre felejteni bizonyos határokon belül, a torzítást és a méréseket. Méghozzá azért mert semmit nem érnek, maximum ellenőrzésre jó hogy a súlyos kapcsolástechnikai hibákat elkerüljünk, vagy egy alkatrész hibáját felfedjük.
A többinek semmi értelme nincs, az agy a legszubjektívebb processzor, attól függően hogy kiről van szó, milyen időszakban, milyen hangulatban, idegállapotban, milyen hőfokon stb..: :D mindig más véleményünk lesz a különböző erősítőkről.
Példa rá hogy bizonyos időszakokban rettentő jónak érzek egy erősítőt, másnap csak közepesnek. Pedig nem változik semmi, csak a saját lelkiállapotom, idegrendszerem.
Ebből kifolyólag van tranzisztorosból is gyönyörű hangú erősítő és csövesből is.
Ráadásul a placebo faktor az agy megkerülhetetlen velejárója, ugyanis az agy gondolati szinten bármire képes. Én is próbálok sok összehasonlítást alkatrészcserékkel, tápbütykölésekkel, és sok eset van amikor annyira kicsiny az eltérés(ha van) hogy tulajdonképp a fordítottját is megélem (mégis a másik állapotot érzem jobbnak), ami viszont már a placebo-t jelenti.
Sztem nagyon sok ilyen dolog van az erősítők világában, hisz a zene mindig szubjektív élmény, tehát bizonyos sugallatra az agy képes feljavítani, vagy lerontani a zene agyban képződő minőségét.
A vitát egyébként tényleg a másik topicban kénre görgetni :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 13:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Szerintem tényleg minél jobb a táp, annál kevésbé szól bele a hangba az hálózati tápkábel, és a környező zaj.
De ehhez nagyon fain táp kéne, ami a gyakorlatban szerintem nem igazán van.
Az biztos, hogy inkább a tápon legyen a hangsúly, mint egy drága tápkábelen.


Egy rossz készüléken,vacak tápon az isten tápkábele sem segit!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 51  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség