audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.19. 04:43

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.01. 00:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Mi a véleményetek a studio monitorokról ugy általában? Adott ugye a szép sima (akár +-2dB) átvitel a jó terhelhetőség. Nade élvezetes e otthon zenét hallgatni ezekkel? Árban sem vészesek a paramétereik jók! Nekem úgy tünik nincs parasztvakítás afféle bówerendwilkinszes reklámduma. A nagy meg a mondvacsinált highendguruk sem ezt a területet célozzák túlárazott vélt vagy valós igéreteikkel.
Ezekben is hangszórók vannak és ezeknek is ütniük kell egy mércét. Nekem szimpatikusnak tűnik kérdés mi a véleményetek? Nekem nincsen tapasztalatom velük.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.01. 10:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Szerintem ez leginkább ízlés kérdése. A stúdiómonitorokra nagy általánosságban a színezetlen hang jellemző és az egyeneshez közelítő frekvenciamenet, mivel ezek munkaeszközök arra kitalálva, hogy napi 8-10 órában előtte ülve dolgozzon az ember. Ebből kifolyólag, olyannak kell lenniük, hogy a keverés után bármilyen rendszeren meghallgatva a kész mixet, kb. ugyan azt az eredményt kapjuk. Ez normál hifi, vagy high-endnek nevezett dobozokkal szinte lehetetlen, mivel azok nagy többsége színez. Pont ezért nem lehet fejhallgatón sem keverni, mivel még a legdrágább modellek nagy többsége is durván színez. Persze a színezetlen hangnak is lehetnek olyan hátrányos tulajdonságai, amikor is roppant durván kijönnek a felvételkor és keveréskor elkövetett hibák. Egy ilyen monitoron meghallgatva a felvételeinket kiderül, hogy számos darab, amiről eddig azt hittük, hogy milyen jó felvétel, rengeteg sebből vérzik. Sokan pont ezért nem szeretik ezeket a jószágokat, inkább rájuk mondják, hogy ezek hallgathatatlanok, holott csak be kellene vallaniuk maguknak, hogy szeretik a valóságtól elrugaszkodott színezett hangot. Tapasztalataim szerint ezek a dobozok olyan hangúak, amilyen a forrás. Ha az gyenge, akkor az jön ki a dobozból. Ezek a monitorok az esetek 95%-ban aktívak, tehát az erősítő bennük van, azzal nem kell foglalkozni, hozzá van hangolva a dobozhoz. Ami hab a tortán, hogy ezeken a dobozokon általában van szobakorrekciós lehetőség, ami lehetőséget ad az elhelyezésből fakadó minimális korrekcióra (magas szintjének, mély szintjének, meredekségének korrekciója). Persze egy doboz sem ér egy fabatkát sem, ha a szoba akusztikánk rossz. Ennek sajnos még mindig túl kevés jelentőséget tulajdonítanak a hifisták. Nap, mint nap látok példát arra, hogy csereberélik a lánc elemeit, veszik a méregdrága kábeleket, holott csak az akusztikát kellene végre rendbe rakni. Első lépés kellene hogy legyen, aztán a jöhet a hifi lánc összeválogatása. Van olyan ismerősöm, aki Genelecet hallgat és pont a doboz erényeit lerontva olyan előfokot és kábelt használ hozzá, amitől felül kerekített meleg hangja lesz. Ez ismét az ízlés kérdése. A lényeg, hallgatózni kell minél többet, van akinek ezek a megoldások tetszeni fognak, van, akinek nem. Akit érdekel, szívesen mutatok Genelece-ket, vagy a saját stúdió monitoromat, ami a 70-es évek végén készült és meghallgatva felveti a kérdést, mi a francot fejlesztettek itt több, mint 30 év alatt? :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.02. 14:49 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
"Ez normál hifi, vagy high-endnek nevezett dobozokkal szinte lehetetlen, mivel azok nagy többsége színez. "

Lehet hogy te érted de én nem,mert itt ezt olvastam (a hölgy gitárépítő mester):

Csatolmány:
A terem.jpg
A terem.jpg [ 94.26 KiB | Megtekintve 21612 alkalommal. ]


"Más hanghullámok a padlóval,mennyezettel falakkal ill aszobában lévő tárgyakkal találkoznak,amelyek,vagy elnyelik vagy visszatükrőzik őket.Az elnyelt hanghullámok által a termben hangszineződés (Klangfärbung) jön létre.(az eredeti hang szegényebb lett -Klang) Ezek karakterisztikája függ az anyagtól és felület milyenségétől."

Azért hagytam az egészet meg hogy ha valakit érdekel akkor végig tudja olvasni.

Na akkor ez hogy is van? :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 10:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Kicsit kifejtenéd részletesebben :idea:

A színezésről írsz, aztán az akusztikáról....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 12:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Egy ismerősöm régóta használ egy kis Roland közeltéri monitort ( talán DS-30A ? ), hangfelvételt is készít vele néha. Elmondása szerint tökéletesen használható ilyen célra, bár a legalsó tartományban inkább vizuálisan ( spektrumanalizátor ) tájékozódik.
Egy rövid ideig nálam is volt, bár nem ideális körülmények között hallgattam. A frekvenciabalansz teljesen rendben, az akusztika a közeli- a falaktól viszont távoli elhelyezés miatt valóban csak kevésbé van hatással a megszólalásra. A hangsugárzó a kiegyenlített frekvenciamenetével, amely jelen esetben tényleg "eljut" a hallgatóhoz, jól hallgatható, kellemes, tehát eddig semmi gond nem lenne.

Viszont az én Focal hangszórókból épült rendszerem kb. 100x több információt sugároz le, hiába az akusztika hatása, az élvezeti értéke össze sem mérhető ezzel a monitorral.

Vélhetően az a gond, hogy az efféle monitorok olcsó hangszórókat tartalmaznak, és hiába a gyönyörű frekvenciamenet, viszonylag alacsony és specifikált torzítás, messze nem tudják a felvételben levő összes részletet visszaadni. Emellett, akár tökéletesen is el lehet a felvételet készíteni rajtuk, főleg ha valaki ismeri a korlátaikat...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 17:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
A DS-30 már ránézésre is egy olcsó doboz, nem is csodálom, ha a Focal fényévekkel jobb volt nála :D Szerintem ez pont egy rossz példa. Genelec, Adam, PMC, stb. már lehet összehasonlítási alap. Ettől függetlenül nem lehet azt mondani, hogy a stúdió dobozokkal meg lehet váltani a világot. Itt is vannak jók és kevésbé jó prodoktumok, ahogy a konzumer kategóriában is. Ez kb. olyan, mint amikor valaki a csöves és tranyós kérdésben akarna igazságot osztani :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 20:35 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
hifipisti írta:
Kicsit kifejtenéd részletesebben :idea:

A színezésről írsz, aztán az akusztikáról....



Pontosabban: Teremakusztikáról írok amely a hangszineződést okozza. Ennek oka nem a hangszer véli a szerző. Akkor a doboz sem lehet-ezt mondom én. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 20:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
hifipisti írta:
A DS-30 már ránézésre is egy olcsó doboz, nem is csodálom, ha a Focal fényévekkel jobb volt nála :D Szerintem ez pont egy rossz példa. Genelec, Adam, PMC, stb. már lehet összehasonlítási alap. Ettől függetlenül nem lehet azt mondani, hogy a stúdió dobozokkal meg lehet váltani a világot. Itt is vannak jók és kevésbé jó prodoktumok, ahogy a konzumer kategóriában is. Ez kb. olyan, mint amikor valaki a csöves és tranyós kérdésben akarna igazságot osztani :lol:

Igaz ami igaz, monitornak monitor, de nem eléggé stúdió. Sajnos jobbfélével nem találkoztam még hasonló körülmények között, de a hangszórókra vonatkozó aggályaim érvényesek azokra is. Külön érdekes az aktív kivitelek erősítőinek a minősége...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 22:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Ja-ja, egyetértünk Klang ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: STUDIO Monitorok
HozzászólásElküldve: 2013.02.03. 22:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Én genelec el szemeztem , bár nem szépek ezek a kütyük...
Amugy nem értem ezt az információ/részlet átersztő képességet miből fakad? Adott egy készülék aminek jó a freki ballnsza azaz minden frekit egy szűk hangnyomásingadozással sugároz le. Nem értem hol veszik el az információ? Azaz hol veszhet el? Több freki (spektrum) egyidejű lesugárzása közben? Milyen paraméter az ami jellemzi adott hangsugárzót erről?
Azt tapasztaltam már , hogy bizonyos hangfalak brilliánsan szóltak akusztikus zenén, vagy szóló felvételen de nagyobb létszámú hangszer esetén összeomlottak egybemostak (átlagoltak?) nem voltak jól hallhatóak egyes szereplők , míg szólóban nagyon szépen reprodukálódtak.
(Ezt erősítőknél is tapasztaltam)
Szóval mi határozza ezt meg?

Amugy az ötletet az adta , hogy egy studió monitoron minden (bármekkora létszámú) hangszernek jól elkülönülten hallhatónak kell lennie nyilván a valós(jól kevert) hangerővel(jelenléttel) ahhoz, hogy a keverés jó lehessen. Azaz a vlégeredmény valós arányban tartalmazza a hangszereket. Ezt jól megaszontam...

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség