audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:17

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 94 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 12:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Sztatikusoknál mi a gyakorlati megvalósítás határfrekvenciája?Szobai környezetben élhető méretekkel.
Elég-e a mylart grafittal kezelni,vagy más megoldásként aluminiumot gőzölni a mylarra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 19:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:01
Hozzászólások: 231
Ha mélyet is akarsz akkor nagy felület kell, sőt még nagyobb ha hangosan is szeretnéd hallgatni ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 10:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
cyberpalko írta:
Sztatikusoknál mi a gyakorlati megvalósítás határfrekvenciája?Szobai környezetben élhető méretekkel.
Elég-e a mylart grafittal kezelni,vagy más megoldásként aluminiumot gőzölni a mylarra?

18k-t még a most nálam lévő Audiostatic sem tud. Egyszerűen leesik az impedancia, s az erősítő nem bírja meghajtani. Volt olyan konstrukcióm, hogy a 100Wattos SONY-nak a védelme kb 1/3 hangerő állásban már belépett. Az ALU nem jó, megsem kell próbálni. Átüt, feltapad a fólia a státorra, stb. A működés alapfeltétele a cm-kénti 5-8M ellenállás a fólián. Az ALU val ez nem kivitelezhető.
Milyen STEP-UP trafód van? Tudok tekerni, ha kell. Már sokat készítettem, kb 40 darabot, amiből az első tízet kidobtam, mert nem volt jó, de megtanultam a csínját-bínját.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 14:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:01
Hozzászólások: 231
Szerinem Ő az aljára gondolt nem a tetjére, igaz a határfreki nálam is a felső végeket jelenti, csak gondolom ez "Szobai környezetben élhető méretekkel." az aljára vonatkozik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.03. 20:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Bocsánat nem jó helyre irtam szerintem.Én nem magneto hanem sima sztaikusra gondoltam jelen esetben.
ha trafó akkor pl oldalanként 2 kell ugye 2 utas megoldásként mert nem lehet egy útból mindent összehozni.6oktáv/trafó amit hallottam.többet nem visznek át.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 04:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:01
Hozzászólások: 231
Csináltam neki új témát és ide helyeztem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.09. 11:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:17
Hozzászólások: 33
A sztatikus sugárzó elve nagyszerű. A gyakorlati kivitelezésnél a trafóval meghajtott kapacitív terhelés problémái azok, amelyek a legsúlyosabb nehézségeket jelentik. Széles sávban, jó "voltage rated sensitivity" mellett (=relatíve magas áttételű step-up trafó) több helyen jönnek megoldhatatlannak tűnő nehézségek. Igazi "full range" megoldás szerintem csak fejhallgatóval lehetséges. Igaz, már ott is olyan erősítő szükségeltetik, amely szobai hangsugárzáshoz elegendő kakaót képes adni. Pedig a fülesek által képviselt kapacitív terhelés nagyságrenddel kisebb és a szükséges meghajtó feszültség úgyszintén.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.09. 11:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:17
Hozzászólások: 33
A húrsztátoros szélessávú Audiostatic panelek is tartalmaznak egy trükkös belső váltásszerűséget: egyes szektorok előtétellenállásokat kapnak, amivel biztosítják, hogy aluláteresztő szűrő jöjjön létre. Ahogy megyünk egyre feljebb (a frekivel), a membrán egyre kisebb része van ténylegesen meghajtva. Ennek az a járulékos előnye is megvan, hogy a trafó szekunderén egyre kisebb a közvetlenül bekötött terhelő kapacitás, valamint a fentebbi módon létrejött R-C tagok párhuzamosan kapcsolódva "cóbelezik" azt a rezgőkört, amit a trafó szórt induktivitása és a direktben bekötött terhelő kapacitás képez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.09. 12:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
neodymium írta:
A húrsztátoros szélessávú Audiostatic panelek is tartalmaznak egy trükkös belső váltásszerűséget: egyes szektorok előtétellenállásokat kapnak, amivel biztosítják, hogy aluláteresztő szűrő jöjjön létre. Ahogy megyünk egyre feljebb (a frekivel), a membrán egyre kisebb része van ténylegesen meghajtva. Ennek az a járulékos előnye is megvan, hogy a trafó szekunderén egyre kisebb a közvetlenül bekötött terhelő kapacitás, valamint a fentebbi módon létrejött R-C tagok párhuzamosan kapcsolódva "cóbelezik" azt a rezgőkört, amit a trafó szórt induktivitása és a direktben bekötött terhelő kapacitás képez.

Ilyet én is csináltam, vagy 8 szegmensre felosztottam a panelt. Igazából ezzel a megoldással lehet elérni, hogy az irányítottság kevésbé érvényesöljön. A sweetpoint szélesebb lessz. Itt van nálam javításra egy Audiostatic 200. (remélem ez a tipusa) Ez sem visz át 18k felett egy morzsányit sem. Az impedancia a magasban nagyon csökken.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.09. 12:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:17
Hozzászólások: 33
Megtámogatnád egy ribbonnal, rengeteget javulna. Még mélyben is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.01. 02:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Sziasztok!
Mindenkinek köszönet az új fórumért.

Miután kezdek begolyózni egy félkész planár hangfalépítés közben,arra gondoltam,hogy degenerálódás helyett inkább regenerálódok kicsit.Előhorgásztam hát egy pár Janszen húrsztatoros,push pull magas panelt,amit valahogyan már rég szerettem volna életre kelteni.
A következőről szeretném kikérni a véleményeteket és a segítségeteket:

Lehet,illetve érdemes-e ezekből egy pár vattos kis szatellit-szub kombinációt építeni(mondjuk pc-hez?
Ha megengeditek,vázolnám a kézzel fogható dolgokat és feltennék pár célravezető kérdést.

Adott ez a két panel.Kb 15x15 cm-esek,nem nagyok,de talán elég a célhoz.
Eredetileg 700Hz-30kHz között voltak hivatottak dolgozni.A membrán 8 db 12mm szélességű sávra van osztva,de csak mechanikusan,mert a szélei között még7 függőleges helyen összeszorítja azt a műanyag elő-és hátlap keret.
A membrán-stator távolság kb 1-1 mm.
Az ötlet:
-membráncsere:egyelőre 12mikronos mylár(aztán majd véknyabb),grafitpor vezetőréteg
-megnövelt membrán-sztator távolság
-csak a keret szélein rögzített membrán
-electret fejhallgatóból származó step up trafó(ami lazán tud 2x25VAC-t)a ssztatoroknak
(egyébként az eredeti trafó se volt nagyobb!)
-klasszikus EHT kapcsolás
-200-250Hz váltófrekvencia,alul egy kis szubocska
A kérdéseket csak azután tenném fel,ha egyáltalán van értelme és létjogosultsága ennek az összeállításnak.
Segítségeteket és építő jellegű hozzászólásaitokat előre is köszönöm!
Csatolmány:
jtw.jpg
jtw.jpg [ 24.29 KiB | Megtekintve 70885 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.02. 19:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Kazetta szallag membrán gyanánt?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.02. 21:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Elvileg jó lehetne,mert magát az anyagát mechanikailag nyűstölésre tervezték,a metál videószalagok ha jól emlékszem 10mm szélesek és van rajtuk fémréteg(mert ugye ez a működési elv alapja),ami még talán vezető is lehetne,de fogalmam sincs,hogy működőképes e a dolog.
Nem mértem még soha felületi ellenállást a szalagokon,egyáltalán van galvanikus kapcsolat(mert ha jól tudom a fémkristályok valamiféle anyaggal vannak keverve és úgy viszik fel a fóliára-de lehet,hogy tévedek)?
Az is gázos,hogy elég mélyre kéne engednem az alsó frekit-ha egyáltalán engedi majd a saját rezonanciája(mondjuk azt se tudom,hogy ez fontos e a sztatikusoknál)és itt bizony kell az egybefüggő felület.
Én egyelőre 12mikronos milárra vittem fel grafitréteget,ha működik majd lecserélem vékonyabbra.
Próbálkoztál már magnószalagos megoldással?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.03. 23:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Tudja Valaki,hogy hol lehet beszerezni vékony réz szalagot,akár öntapadósat is,amivel a membránra be lehetne vezetni a feszültséget?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 09:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Tudja Valaki,hogy hol lehet beszerezni vékony réz szalagot,akár öntapadósat is,amivel a membránra be lehetne vezetni a feszültséget?

Aha! Üveges boltokban. A neten rákeresel, hogy Masterfoil plus.
Nem drága, és most nézem a zacskóját 0,025mm vastag, s öntapadós. 4,33mm széles, 33m hosszú, s ha jól emléxem 1140 Ft voltr 1 csomag. Tiffany üvegezéshez használják.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 09:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A magnószallag nem jó, mert pici az ellenállása. 1-10MOhm/1 cm ellenállás kell. A grafit jó, csak piszkosul kell zsírtalanítani, meg lemosni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 09:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
dys-cus írta:
nakamihály írta:
Tudja Valaki,hogy hol lehet beszerezni vékony réz szalagot,akár öntapadósat is,amivel a membránra be lehetne vezetni a feszültséget?

Aha! Üveges boltokban. A neten rákeresel, hogy Masterfoil plus.
Nem drága, és most nézem a zacskóját 0,025mm vastag, s öntapadós. 4,33mm széles, 33m hosszú, s ha jól emléxem 1140 Ft voltr 1 csomag. Tiffany üvegezéshez használják.


Köszi!Király!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 09:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
dys-cus írta:
A magnószallag nem jó, mert pici az ellenállása. 1-10MOhm/1 cm ellenállás kell. A grafit jó, csak piszkosul kell zsírtalanítani, meg lemosni.


Tehát ha így csinálom az jó?:
-a fóliát tömény acetonnal lemosom.
-bekenem grafitporral(jó erre a HB-s ceruzabél grafitreszeléke?)
-ezt még utána újra lemosom valamivel(?-mivel?)

Ha ilyen nagy a felületi ellenállás értéke,akkor milyen előtétellenállás kell hozzá,vagy kell e egyáltalán?

Rendesen elszomorítottál,de akkor is érdekelne a step up trafóid "elérhetősége"!PÜ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 12:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
dys-cus írta:
A magnószallag nem jó, mert pici az ellenállása. 1-10MOhm/1 cm ellenállás kell. A grafit jó, csak piszkosul kell zsírtalanítani, meg lemosni.


Tehát ha így csinálom az jó?:
-a fóliát tömény acetonnal lemosom.
-bekenem grafitporral(jó erre a HB-s ceruzabél grafitreszeléke?)
-ezt még utána újra lemosom valamivel(?-mivel?)

Ha ilyen nagy a felületi ellenállás értéke,akkor milyen előtétellenállás kell hozzá,vagy kell e egyáltalán?

Rendesen elszomorítottál,de akkor is érdekelne a step up trafóid "elérhetősége"!PÜ?

Nem jó így.
Elősször is tiszta grafit kell. A ceruzában égetett agyag van. Aceton elősször jó, de nem körömlakk lemosó. Az olajos. Aztán bedörzsölni a tiszta grafitot világi erőssen, majd alkoholos vattával átkell dörzsölni. Erre izopropil-alkohol a legjobb. Na ezt nem tudom hollehet beszerezni, én szerbiában vettem. Biztos van itthonn is. Tiszta grafitom van, 1m2-re kábé 0,1g kell. Az előtétellenállás még így is nagy lehet. 10-22M. Keress PÜ-ben.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 21:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Az izopropanol oxidációja az aceton.Propilénből vízaddícióval vagy aceton hidrogénezésével redukciójával lehet csinálni.
Vétel példa:
Eladó Izopropil-alkohol 25L-es kiszerelésben! 99,9%-os, minőség!!!


06702774645

Az isoclene spary is az.A vxxxxán is árulnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 23:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Valamiféle spray-t is használnak a vezetőréteg kialakítására,kékes színe lesz a fólia felületének ha megszárad rajta.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 23:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Step up-ról:
A kis panel meghajtásáról egy electret füles trafója gondoskodna,ami a szekunderen 1x1200, vagy 2x600 Ohm-ot tud és normálisan hajtva szépen kijön belőle az 1x50,vagy2x25 volt.Eredeti verzióban gyárilag csak a szimpla bekötést használták kétpólusú hangszóróval.Nekem utóbbi kellene,viszont nem tudom,használható e az alacsony ellenállású szekunder tekercs miatt mondjuk400-500 volttal.Nem csinál galibát,ha rákötöm az egyébként kaszkád kapcsolással egyenirányított és sokszorozott pozitív bias feszültséget?
Nem szeretném,ha tönkremenne bármi is,mert amúgy egy működő fejhallgató rendszert szednék szét miatta.
Elvileg ez a kapcsolás lenne,de itt nem ad meg szekunder ellenállást:


Csatolmányok:
500v bias.jpg
500v bias.jpg [ 33.97 KiB | Megtekintve 71262 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 00:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Helló!
Nem a szokványos elektrosztatikus hangszóró, de érdekes:
Az ion-szél jelenség alapján működik, a feszültségkülönbség miatt feltöltött részecskék magukkal "rántják" a levegő molekuláit, így légáramlás jön létre. Ezek tulajdonképpen mozgó alkatrész nélküli ventillátorok, legújabban processzorok hűtésével kísérleteznek velük, nem is kis sikerrel...
Létező hangszórót próbálok leírni emlékezetből (egyébként nem új találmány, 50-es években készítették az elsőket): Van két fegyverzet, amely két, párhuzamos sor rúdból (csőből) áll. A hátsó fel van töltve kb. 14 kV-ra, az elülső fegyverzetre kerül a jel, amely 0-tól kb. 4 kV-ig vezérelt.
Membrán? Az nincs. Maga az ion-szél mozgatja a levegőt, nincs membrán-rezonancia, felfüggesztési problémák, limitált kitérés (ehelyett szívhatsz a feltranszformálással, és egyéb nyalánkságok :D )... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 08:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Siege29 írta:
Helló!
Nem a szokványos elektrosztatikus hangszóró, de érdekes:
Az ion-szél jelenség alapján működik, a feszültségkülönbség miatt feltöltött részecskék magukkal "rántják" a levegő molekuláit, így légáramlás jön létre. Ezek tulajdonképpen mozgó alkatrész nélküli ventillátorok, legújabban processzorok hűtésével kísérleteznek velük, nem is kis sikerrel...
Létező hangszórót próbálok leírni emlékezetből (egyébként nem új találmány, 50-es években készítették az elsőket): Van két fegyverzet, amely két, párhuzamos sor rúdból (csőből) áll. A hátsó fel van töltve kb. 14 kV-ra, az elülső fegyverzetre kerül a jel, amely 0-tól kb. 4 kV-ig vezérelt.
Membrán? Az nincs. Maga az ion-szél mozgatja a levegőt, nincs membrán-rezonancia, felfüggesztési problémák, limitált kitérés (ehelyett szívhatsz a feltranszformálással, és egyéb nyalánkságok :D )... ;)

Aztán meg szagold a keletkező ózont, ami rákot okoz. Jó ez. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 22:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A keletkező ózon mennyisége erősen függ a koronázó elektróda alakjától, méretétől, a fegyverzetek távolságától, a feszültségtől, és a polaritás sem mindegy.
A koronázó elektródára a pozitívot kötve sok ózont termel, míg a negatívot rákapcsolva igen keveset..
Ionizátorokat, elektrosztatikus légszűrőket igen sokan használnak (főleg pollenre allergiások), és építgetnek is, mégsem haltak még bele, sőt...
Az ózon sterilizál, pl. pár éve bemutatták, hogy valami húsevő gombát, vagy baktériumot, amely a fószer lábát elkezdte enni, ezzel kezelték, mintegy beleinjekciózták a lábába (akkor sem értettem, hogy nem kerül a bubi a véráramba, ne is kérdezd)...
Mellesleg a szuvas fogat ózonnal kezelik fejlettebb országokban, nem kell fúrni, mert kiírtja a baktériumokat, és a fog képes visszaalakítani a szuvasodást egészséges csontszövetté (zománccá), a tömés pedig sokkal jobban tapad erre a szuvasodáskor megmart felületre, mintha fúrták volna.
Hogy rákkeltő-e? Manapság szinte már minden az, nagy mennyiségben meg minden káros...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 09:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Siege29 írta:
A keletkező ózon mennyisége erősen függ a koronázó elektróda alakjától, méretétől, a fegyverzetek távolságától, a feszültségtől, és a polaritás sem mindegy.
A koronázó elektródára a pozitívot kötve sok ózont termel, míg a negatívot rákapcsolva igen keveset..
Ionizátorokat, elektrosztatikus légszűrőket igen sokan használnak (főleg pollenre allergiások), és építgetnek is, mégsem haltak még bele, sőt...
Az ózon sterilizál, pl. pár éve bemutatták, hogy valami húsevő gombát, vagy baktériumot, amely a fószer lábát elkezdte enni, ezzel kezelték, mintegy beleinjekciózták a lábába (akkor sem értettem, hogy nem kerül a bubi a véráramba, ne is kérdezd)...
Mellesleg a szuvas fogat ózonnal kezelik fejlettebb országokban, nem kell fúrni, mert kiírtja a baktériumokat, és a fog képes visszaalakítani a szuvasodást egészséges csontszövetté (zománccá), a tömés pedig sokkal jobban tapad erre a szuvasodáskor megmart felületre, mintha fúrták volna.
Hogy rákkeltő-e? Manapság szinte már minden az, nagy mennyiségben meg minden káros...


Hát az ionizátor nem is zenél. :D
Mit gondolsz miért nem poshad meg az ásványvíz? Minden gyártó ózont ad a vízbe. Mellesleg a technológia be van tiltva. ANTSZ ügyileg. Ezt hidd el nekem, kérdezősködj, hol dolgoztam. Az ózon 3 atomos oxigén molekula, ami gyorsan bomlik naszcensz oxigénre, meg O2 molekulára. Az O azonnal reakcióba lép a vízzel, H2O2 keletkezik, nem pedig bugyborék. Ez utánna már atomi szinten fertőtlenít. A másik része a vér hemoglobinjában a Hem nevezetű fehérjének a vas atomjához kapcsolódik könnyebben, mint a molekuláris oxigén. Így nincs bugyborék. No meg aztán akkora buborék kellene, hogy az agyban, vagy a szívben elzárjon több eret. Az csak a filmekben van, hogy 1cm3 levegőtől behal a főhős. A búvár az igen, a felszabaduló nitrogéntől be tud krepálni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 00:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Így már világos, köszi! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 07:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Hogyan kell megfeszíteni a sztatikusok membránját?
-mármint milyen mértékben.Itt is ugyanazon elvek szerint,mint a planárnál,vagy nem kell
annyira?(Láttam diy-es fickót,aki egy kézi cuccal kb.800 grammnyi erővel feszítette néhány
centinként a membránt ragasztószalaggal.Ez összességében nem túl sok,de lévén, hogy az
egész felület meghajtása egyenletes és kontrollált,elég lehet.Vagy nem?)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 15:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
nakamihály írta:
Hogyan kell megfeszíteni a sztatikusok membránját?
-mármint milyen mértékben.Itt is ugyanazon elvek szerint,mint a planárnál,vagy nem kell
annyira?(Láttam diy-es fickót,aki egy kézi cuccal kb.800 grammnyi erővel feszítette néhány
centinként a membránt ragasztószalaggal.Ez összességében nem túl sok,de lévén, hogy az
egész felület meghajtása egyenletes és kontrollált,elég lehet.Vagy nem?)


A feszítés mértéke függ a membrán anyagától, vastagságától, méretétől (ha több részre van osztva, azok méretétől), a membrán-fegyverzetek közti távolságtól, attól, hogy meddig akarod leengedni frekvenciában és milyen hangerővel...
Minél nagyobb távolságot hagysz a membrán, és a fegyverzetek közt, annál kisebb az esélye az átütésnek, vagy hogy feltapad a membrán. Cserébe kisebb lesz az érzékenység, ezt a feszültség növelésével lehet valamennyire kompenzálni.
Valószínűleg egyénileg kell kitapasztalni, finomítani.
Planároknál rezonanciafrekit mérnek, annak segítségével állítják be a feszítést.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 18:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Siege29 írta:
nakamihály írta:
Hogyan kell megfeszíteni a sztatikusok membránját?
-mármint milyen mértékben.Itt is ugyanazon elvek szerint,mint a planárnál,vagy nem kell
annyira?(Láttam diy-es fickót,aki egy kézi cuccal kb.800 grammnyi erővel feszítette néhány
centinként a membránt ragasztószalaggal.Ez összességében nem túl sok,de lévén, hogy az
egész felület meghajtása egyenletes és kontrollált,elég lehet.Vagy nem?)


A feszítés mértéke függ a membrán anyagától, vastagságától, méretétől (ha több részre van osztva, azok méretétől), a membrán-fegyverzetek közti távolságtól, attól, hogy meddig akarod leengedni frekvenciában és milyen hangerővel...
Minél nagyobb távolságot hagysz a membrán, és a fegyverzetek közt, annál kisebb az esélye az átütésnek, vagy hogy feltapad a membrán. Cserébe kisebb lesz az érzékenység, ezt a feszültség növelésével lehet valamennyire kompenzálni.
Valószínűleg egyénileg kell kitapasztalni, finomítani.
Planároknál rezonanciafrekit mérnek, annak segítségével állítják be a feszítést.


Sejtettem,hogy sokáig tartó kísérletezgetés lesz a vége!
És mi van,ha feltapad a membrán?Elég a hangerőt levenni,vagy az EHT-is le kell róla kapcsolni?
Dys-cus említette,hogy a sztatikus vagy szól,vagy csattog-villámlik.Mit jelent ez?
(esni is fog? :lol: -bocs,de ezt nem tudtam kihagyni)Szóval mi történik olyankor?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 22:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Ja!
Ha már itt tartunk,miért van az,hogy az egyik kapcsolásnál a nagyfesz pozitívja,a másiknál meg a negatívja van a step up trafó közös szekunderén?Nem csinál galibát a trafóban, vagy esetleg még visszább,az erősítőben,ha valami nem oké a számításokkal(pl: kicsi a szekunder impedancia)?
-bocs a sok kérdésért,de abszolút kezdő vagyok a témában és nagyon hajt a kíváncsiság.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 10:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Ja!
Ha már itt tartunk,miért van az,hogy az egyik kapcsolásnál a nagyfesz pozitívja,a másiknál meg a negatívja van a step up trafó közös szekunderén?Nem csinál galibát a trafóban, vagy esetleg még visszább,az erősítőben,ha valami nem oké a számításokkal(pl: kicsi a szekunder impedancia)?
-bocs a sok kérdésért,de abszolút kezdő vagyok a témában és nagyon hajt a kíváncsiság.

Ha kicsi a fólia ellenállása, akkor nem csökken kellő mértékbewn a térerő, ahogy a fólia közeledik a sztátorhoz. Ez miatt teljesen hozzátapad, és a szoros közelség miatt nem is jön le magától. Ekkor még képes szólni, de a magasak feldúsulnak, és torz lessz a hang. Ez a jelenség miatt kell nagyonnagy ellenállásokat használni, és nagyon kevés grafitot.
Ha a sztátor szigetelése nem elégséges, akkor eggy bizonyos hangerő felett szikra ugrik át a fóliáról a sztáétorra. (mint mikor megráz az autó). Ez sötétben fényjelenséggel, és eggy csattanó hanggal jár. Az asszony meg frászt kap, hogy kigyullad a lakás, vagy mikor porszívóval éppen ki akarja szúrni a membránt, akkor a férj helyett az áram b...meg. :D Van még a szivárgás jelensége is, mikor perceg a hangfal. Ez is szigetelési probléma, vagy por,szösz, miaszösz, döglött szúnyog, pökháló, macskaszőr stb. okozhatja. Előfordul, hogy a levegő nedvességtartalma nagy, akkor is szivároghat a feszely.
Nagyon okos gyártóknál előfordul olyan konstruktőr, aki tanult kémiát, azon belül elektro-kémiát. A fémionok (töltéssel rendelkező fém atomok)a + elektródáról a - felé vándorolnak. Ha a negatív van rákötve a középre, akkor a fém részecskéi elkezdenek vándorolni a membrán érintkező rendszeréről a trafó felé. Azaz elkorrodálódik a rézfólia,ami viszi a töltést a fóliára. Így eggy idő után nem fog szólni a hanxóró. Ha nagy a páratartalom akkor a folyamat felgyorsul. Egyébként semmi más jelentősége nincs. Ha a trafó átüt, akkor szarul van megcsinálva. De jó panel szigetelés esetében csak a hangfreki üthet át a trafón. Az meg nem olyan nagy, 1-2 ezer volt csak. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 23:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Köszi Dys-cus,nagyon sokat segítettél!

Tetszik a porszívós dolog!Teszek bele egy lámpát és feltaláltam a zenélő szúnyogírtót! :D
Azért mégegyszer,hogy jól értem e a dolgot:
-A sztatorokat úgy kell szigetelni,hogy az túl legyen méretezve a biztonság érdekében.Elvileg ha pl. olyan szigetelő lakkot viszek fel rájuk,ami 40kV-ig 1mm vastagságban tuti véd az átütés ellen,akkor még véletlenül se fordulhat elő galiba akkor se,ha a membrán feltapad a sztatorra.
- A step up trafó a primerre bevitt feszültséget az áttétel arányában feltranszformálja.Tehát pl.1:300 akkor ha a primer fesz 1V,a Szekunder fesz 300V lesz.(Nem tudom mi alapján számolták,de láttam,hogy diy-esek így csinálták:mély szekció 12kV bias-1:300-8mm táv.,közép 6kV-1:150-4mm táv.,magas 2kV-1:50-2mm táv.Megoldható ez 1 trafóval,vagy 3 kell különböző kell hozzá?)
Akkor üthet át az audio trafó,ha a primer és szekunder közötti szigetelés nem jó-nincs egymástól kellő távolságban a két tekercs,így a S oldali 300x nagyobb feszültség visszafelé sül el,átüt a P-re.Gondolom ehhez azért rendesen el kell szabni valamit,vagy a kifejezetten nem erre a célra készült trafóval való kísérletezgetés sülhet el balul.

Ha ez így tiszta,légyszi szólj,mert kísérletezni akarok! :)
Köszi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 23:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Ja,és mégvalami:

Ha pl. az audio trafó Sec körén max. erősítő teljesítménynél 2x500 VAC van a sztatorokon, a membránon pedig 2000VDC bias,akkor a sztatorok és a membrán közötti maximális feszültségingadozás 500V lesz.Vagyis a membrán egyik oldalán 2500V,a másikon 1500V lesz a váltakozó periódus közben így a szigetelést minimum 2500V+biztonsági ráhagyással(ami nemtom mennyi) kell méretezni,és persze nagyon figyelni a koronális ív lehetőségének kizárására a tervezéskor!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.09. 11:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Ja,és mégvalami:

Ha pl. az audio trafó Sec körén max. erősítő teljesítménynél 2x500 VAC van a sztatorokon, a membránon pedig 2000VDC bias,akkor a sztatorok és a membrán közötti maximális feszültségingadozás 500V lesz.Vagyis a membrán egyik oldalán 2500V,a másikon 1500V lesz a váltakozó periódus közben így a szigetelést minimum 2500V+biztonsági ráhagyással(ami nemtom mennyi) kell méretezni,és persze nagyon figyelni a koronális ív lehetőségének kizárására a tervezéskor!


Igen.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.09. 11:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Eggy trafóval is meglehet oldani a különböző áttételeket. Ámbátor én a 300X-ost túlzónak tartom. Mi a jézusnak kell 6mm-es távolság? Az Audiostatic 200-nál 3mm van, s akkora basszusa, hogy szétviszi a szobát. Nem kell extrém méretekben gondolkodni. Keress rá a Quad ESL57 hanxóróra. Sok helyen fent van a kapcsolása. Abból lehet tanulni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.10. 00:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Középnél is minek 4mm távolság?
Arról nem is beszélve, hogy magasnál is 1mm alatt szokott ez lenni... :shock:
Nem jó a nagy feszültségáttétel sem, hiszen a trafó nem csak azt transzformálja át...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.12. 19:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Igen,a trafó nem csak feszültséget,hanem áramot és impedanciát is transzfolmál.
Én sem értem,minek ekkora távolság,valószínüleg a megalomániának is köze van hozzá.
Mindenesetre azt mondon,a méret igenis számít(nők esetében nem,mert ők azt mondják a méret nem számít,bármilyen NAGY jónekik! :D).
Azért azon elgondolkodom,hogy mekkora mélye lehet egy olyan hangfalnak,ami kb 20 centi széles,a membrán alja pedig kb 40 centire van a földtől és nincs mellette bafle.Az érzékenységéről nem is beszélve.
Ha jól tudom,a panel méretarányait célszerű a szélesség figyelembevételével kialakítani,mert a mélyfrekvenciákon a szélesség növelése több nyereséggel jár,mint a magasságé,vagyis kb.1 m2-es panekfelületnél a 100x100cm-esnek jobbak a mélyei,mint a 200x50 cm-esének.
-vagy nem?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.13. 20:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
A jövőben egy nagyobb hangfal építését tervezem.
Nem tudom,milyen legyen: húrsztatoros,vagy perforált lemezes.
Utóbbival van tapasztalatom,de gyanítom,hogy a húros megoldás se könnyebb.
Érdekelne viszont,hogy tapasztalataitok szerint milyen erényekkel ill. hátrányokkal bírnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.20. 13:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Hát ez nem sok! :(

-és mi a helyzet a sztatikus falak trafó nélküli csöves push pull erősítővel való meghajtásával?
Tud valaki valami érdemlegeset?(tudjátok: mellette szóló érvek,ellenérvek,ajánlott kapcsolások,nagyfeszültségen dolgozó csövek,beszerzési források,esetleg árak,meg ilyesmi)?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.04. 13:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Ennyire nem érdekel senkit ez a csodálatos téma?
Hmmm....,szomorú! :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 22:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Beveridge Audio
http://www.bevaudio.com/products.html

Jazzman
http://jazzman-esl-page.blogspot.com/
egy kicsit hibridizált...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 18:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
"Kedves Gyerekek!
Biztosan találtok otthon egy-két kisebbfajta atomreaktort,amit szüleitek már nem használnak!"
...na,ha azt nem is,de 6-8 mikronos myilárhoz és egy pár trafóhoz sikerült hozzájutnom kedves Winkleer kollégánk jóvoltából,akinek segítségét ezúton is mégegyszer köszönöm!
A két trafó Dys-cus keze munkájának terméke.Ezeket egy két utas rendszerhez tervezte,és a minőségét illetően csak annyit,hogy rövid meghallgatás után rendesen helyben hagyták egy gyári AT füles trafóit.
Ezek után azt hiszem,jó alapok lesznek egy kétutas sztatik-dinamikus hibrid cucc építéséhez.
Nem kapkodom el a dolgot,már csak azért sem,mert sokat kell még tanulnom a témát és a kilovoltokkal se kéne intim kapcsolatba kerülni,de mindenképp szeretném feléleszteni ezt a témát,ha már ennyire behalt.Ki tudja,talán kiderül,hogy nem is olyan nehéz ilyet építeni és másoknak is megjön hozzá a kedve.
Ezennel javasolnám,hogy az előzőekhez képest átgondoltabban és részletesebben tárgyaljunk a témáról,bízom benne,hogy sikerül valamiféle kaláka cuccot összehozni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.05. 18:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Szóval!
Arra gondoltam,hogy mindenféle hókuszpók és agyonbonyolítottságtól mentesen kéne építgetni,persze maximálisan szem előtt tartva az érintésvédelmet és egyéb üzembiztossági nyalánkságokat.
Alul nyitva hagynám több hangszóró előtt a lehetőséget,nagyjából ezek pályáznának:
-ESS AMT 32cm(polipropilén membrán,alukosár,modolt lágyított pille)
-Wharfedale 32cm(papír membrán,alukosár)
-N.E.A.R.(Bogen) A6T 16cm(alu membrán,alukosár)
-Tesla ARN664 20cm(papír,lemezkosár)
-Magnat mig05 20cm(papír membrán,alukosár)
Személy szerint utóbbira szavaznék,mer ez már gyári dobozban van és garantáltan jól szól úgy ahogy van,30 Hz az alja.
Ehhez kellene felülre a sztatik közép-magas,kb 600-700 Hz-től.
A meghatározó tényezők lennének:
-milyen felületű membrán legyen(magasság,szélesség),figyelembe véve a szélesség okozta
irányítottság elkerülését és a kellő akusztikus illetve egyéb teljesítményviszonyokat
(a trafó elvileg olyan 50 wattot tud)
-milyen sztatorral készüljön:perforált lemezes vagy húr?
-mekkora sztator-membrán távolság legyen?
-sztator szigetelése átütés ellen,koronális ívek elkerülése
-milyen EHT legyen és milyen kapcsolású?
-hogyan legyen megoldva a vzetőréteg a myláron,illetve az EHT bevezetése,előtétellenállás(ok) értéke,teljesítménye
-....ésami még közben felmerül.
Nos,az már most látszik,hogy jó kis móka lesz!
Hajrá Skacok!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.24. 15:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
nakamihály írta:
Szóval!
Arra gondoltam,hogy mindenféle hókuszpók és agyonbonyolítottságtól mentesen kéne építgetni,persze maximálisan szem előtt tartva az érintésvédelmet és egyéb üzembiztossági nyalánkságokat.
Alul nyitva hagynám több hangszóró előtt a lehetőséget,nagyjából ezek pályáznának:
-ESS AMT 32cm(polipropilén membrán,alukosár,modolt lágyított pille)
-Wharfedale 32cm(papír membrán,alukosár)
-N.E.A.R.(Bogen) A6T 16cm(alu membrán,alukosár)
-Tesla ARN664 20cm(papír,lemezkosár)
-Magnat mig05 20cm(papír membrán,alukosár)
Személy szerint utóbbira szavaznék,mer ez már gyári dobozban van és garantáltan jól szól úgy ahogy van,30 Hz az alja.
Ehhez kellene felülre a sztatik közép-magas,kb 600-700 Hz-től.
A meghatározó tényezők lennének:
-milyen felületű membrán legyen(magasság,szélesség),figyelembe véve a szélesség okozta
irányítottság elkerülését és a kellő akusztikus illetve egyéb teljesítményviszonyokat
(a trafó elvileg olyan 50 wattot tud)
-milyen sztatorral készüljön:perforált lemezes vagy húr?
-mekkora sztator-membrán távolság legyen?
-sztator szigetelése átütés ellen,koronális ívek elkerülése
-milyen EHT legyen és milyen kapcsolású?
-hogyan legyen megoldva a vzetőréteg a myláron,illetve az EHT bevezetése,előtétellenállás(ok) értéke,teljesítménye
-....ésami még közben felmerül.
Nos,az már most látszik,hogy jó kis móka lesz!
Hajrá Skacok!

Visszajöttem Final sztatik javítási kirándulásról külhonból. Erről majd beszámolok. Mindenesetre hoztam magammal egy olyan kimart MDF lapot, amilyenből a mágneses hngfalam teteje készült. S ha már Final sztatik, akkor rittyentettem bele egy kis panelt.
Ezért tudok egy-két kérdésre válaszolni.
A trafóra nyomhatsz 75Wattot is.
A hangszóró mérete 90X830mm, a szigetelő keret ebből elvesz körbe 10 10 mm-t
Perforált sztátora van, mert ekkora méretben ez a jó megoldás. Nyitottság: 60%
A membrán sztátor távolság 1mm.
A szigetelés jelenleg 1mm-es montázs szallag, de az ugyan ilyen méretű plexi, esetleg balsafa (lelakkozva nedvesség ellen) jobb.
Az EHT-t javaslom 1500V körülire beállítani Finalhoz hasonlóan: Falba dugható közönséges 12 V-os AC adapter, a dobozon belül egy 230/12V-os NYÁK-ba ültethető trafó fordított bekötéssel, s feszely ötszöröző. Ha ez jó az állítólag 2800 dodós Hígend hanxórónak, akkor Neked is jó lessz.
A bevonat grafit, és az előtét ellenállás 10M. Igazából ez el is hagyható, mivel csak a feltapadást tudja gátolni. A működéshez szükséges nagy ellenállást maga a grafit bevonat megadja a kb 10M/cm értékkel.
Érzékenységet még nem tudok, de majd a SEAS mélxhez hozzánézem.
A panelen hosszanti irányban van egy megosztás asszimetrikusan elhelyezve.
A Finál meg a nyalábolást úgy oldotta meg 2800 dodóért, hogy egyszerűem celluxal leragasztotta a sztátort két helyen, ezzel 5 különböző résen jön a hang, mivel az ő panelja 3 felé van felosztva szintén montage szalaggal.
Ja igen! Az átvitele meg ilyen egy 10u-ós kondival (fehér vonal) illetve egy 3,3u-óssal, Fidesz színű vonal.
A mérést a műhelyemben végeztem kb félórája a téli üzemmód szerint. :P


Csatolmányok:
Little ESL.JPG
Little ESL.JPG [ 125.62 KiB | Megtekintve 72377 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.24. 23:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Azért nem gyenge sztori... ;)

Hogy lehetne legegyszerűbben elkészíteni a működéshez szükséges elektronikát?
Szeretnék építeni egy sztatikusat is egyszer, bár, ha jobban belegondolok, inkább azt a hangszórót építeném meg, ami az ionszél alapján szólal meg... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.25. 20:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Dys-cus!
Kíváncsian várom a külföldi élményeidet!
Köszönöm az információkat,nagy segítség!Ez a felosztottság hogy néz ki?3 egyforma,vagy különböző szélességű részről van-e szó,illetve akkor a cellux hol van-hisz akkor,ha a montázs szalag feletti részeken felesleges,nem?Érdekes,hogy a kis Janszen magaspaneleknél a teljes 15 centis szélesség fel van osztva,tehát kb olyan 12 mm szélességű függőleges szegmensekre van osztva,gondolom azért,mert az amúgy elég magas keresztezési frekihez kellő alsó határfreki ennyit kíván.Ha jól emlékszem,olyan 1500 Hz körül váltották anno.Viszont érdekes,hogy merték az egészet ilyen szélességűre gyártani,gondolok itt az irányítottság kérdésére.A feltapadás ellni védelem szempontjából viszont előnyös ez az osztottság,hisz fizikailag képtelenség,hogy megtörténjen a kis szélesség miatt.A másik fontos megoldandó feladat a sztatorok szigetelése.Valami jófajta szigetelő lakkra gondoltam,de itt,relatíve kis eht-nél nem annyira kritikus,gondolom.Nem tudom milyen anyaggal kellene megoldani,ami kis tételben elérhető és hétköznapi massza-gondolok itt festékre,lakkra.Te mit használnál?
Azon gondolkodtam,hogy az általad gyártott trafó mekkora felületű panellel tudna megbírkózni,ugyanis számításba jött a "kínlódós" planár,mint mélysugárzó a sztatik tweeter mellé.Ennek a magassága viszont kicsit hosszabb(magasabb) panelt kívánna.
Az EHT kérdést én ezzel oldanám meg(100 forintos akciós trafók voltak,a dupla trafós megoldás pedig megoldja a galvanikus leválasztást is.Ez ugyan egy 13 szoros kapcsolás,de az ötödik egység után elvileg 1.5 kV van,ami jó.Az ellenállás érték kérdésében tanácstalan vagyok,nem igazán látom még ennek a működését.)


Csatolmányok:
2 trafós kaszkád eht.jpg
2 trafós kaszkád eht.jpg [ 17.03 KiB | Megtekintve 72338 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.25. 21:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
A membránfeszítésre egy lehetséges megoldás a sok közűl,előnye az egyenletesség.Szerintem a homokkal töltött zacskós megoldás is jó,olcsó és olyan,mint a szárnyasbetét:elérhető!-bár megoldható ragasztószalagokkal és esetleg egy kis kézi mérleg használatával is.Érdemes kisebb súlyokat használni,mert végül a kívánt rezonanciafrekvencia szabályozható hőlégfúvóval beállítható.Az egyes anyagú fóliák hőtűrése megkereshető a neten,valahol láttam már táblázatot is néhányról,de gondolom a gyári adatlapok mindent megadnak,ami fontos.
Itt kemencébesn "sütik" rezóra a membránt:


Csatolmányok:
quad63_coating.jpg
quad63_coating.jpg [ 35.79 KiB | Megtekintve 72338 alkalommal. ]
quad_stretcher.jpg
quad_stretcher.jpg [ 124.75 KiB | Megtekintve 72338 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.25. 23:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Itt egy másik találékony megoldás a feszítésre tömlővel:
jazzman-esl-page.blogspot.com
(érdemes fordítani,sok okoságot ír)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.26. 00:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Van még egy tisztázandó sarkallatos pont.Az EHT bevezetésénél muszály körbe ráengedni a felületre a nagyfeszt,vagy elég egy ponton is?Egyáltalán hogyan van ez?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 94 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség