audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 13:27

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.09. 21:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
dys-cus írta:
Mijen 4Megát? Dobozon kívülre? A vezérlőre gondolsz?
Erősítő építéssel hogy állsz? Nem írod, hogy milyen lett a trafó. Lécci tájékoztass.


A kimenős trafós részben írtam a trafóval kapcsolatban, a hiperszillel feladtam a kísérletezést.

A vezérlőben nem PIC van? Az általában 4MHz es órajellel működik, és a LEDeket is multiplexer üzemmódban hajtja, esetleg zavart okozhat a kis jelszinteknél.
De majd meglátod, lehet, hogy semmit nem lehet ezekből mérni a kimeneten.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.10. 11:28 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
deeraudio írta:
Kíváncsian várjuk! :P Eddig remek! Bár én légszerelném... :geek:
db

Ezt? Ekkora helyre? Egyenlő a halálos áramütéssel, és a zárlat okozta tűzvésszel. Sőt tűzviharral! :P



Persze, persze, de a táp nem maradna belül csak külön. Nálam ez az irány.

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.11. 15:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az előlap kivételével elkészült a nagy mű. Meg is mértem rögvest. A Line részt meghajtva jeltorzulás nem volt még 80V-os kimeneti feszelynél!
Négyszögjel átvitel szép, nagyon enyhe kerekedés a felfutó élnél. Trafós kimenetre itt egy picike, alig látható túllövés van. Szintén trafós átvitelnél 275mV-os bemeneti fesz mellett tök hangerőn 20Hz-n a vas telítésbe kezd menni. Ekkor a kimeneten 2065mV van. Ezt az állapotot soha nem használom, mivel a végfokom 1,5V-nál adja ki a max teljesítményt. Tehát az üzemi tartományban gond nincs vele.
Szinusszal a Line fokozat 200mV bemenőre adja ki a szükséges 1,5 Voltot, még RIAA-ról 7,2mV-ra. Mindezt tök hangerőn.
Computeres méréseket is végeztem, mely ábrákat az alábbiakban láthatjátok. Itt is csővoltmérővel beállítottam az 1,5V kimeneti feszültséget. Ami meglepő, hogy trafós kimenettel enyhe emelés látható a 20Hz alatti tartományban. Erről már korábban írtam. Hallgatni még nem hallgattam, de majd az is eljön.


Csatolmányok:
Dyscus buffer 1.JPG
Dyscus buffer 1.JPG [ 117.38 KiB | Megtekintve 51503 alkalommal. ]
Dyscus buffer RIAA.JPG
Dyscus buffer RIAA.JPG [ 118.56 KiB | Megtekintve 51503 alkalommal. ]
Dyscus buffer IMD.JPG
Dyscus buffer IMD.JPG [ 172.05 KiB | Megtekintve 51503 alkalommal. ]
Dyscus buffer THD.JPG
Dyscus buffer THD.JPG [ 136.21 KiB | Megtekintve 51503 alkalommal. ]
Dyscus buffer Trafo.JPG
Dyscus buffer Trafo.JPG [ 116.74 KiB | Megtekintve 51503 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.11. 15:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hogy legyen mihez hasonlítani az RIAA görbét, itt megadom a gyárit is. Persze lehet precízebbet alkotni, de nem azon az 1-2 tized dB-en fog múlni. 20kHz-n, és 20Hz-n.


Csatolmányok:
RIAA correction I.jpg
RIAA correction I.jpg [ 28.5 KiB | Megtekintve 51503 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 14:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A finom beállítások során eszközöltem néhány módosítást, leginkább a tápban. A talán végleges kapcsolás a fényképen látható. Ha valaki után akarja építeni ilyen formában, vagy csak a két főegységet kimenő trafó nélkül, más táppal, szívesen segítek neki.


Csatolmányok:
Dyscus pre.JPG
Dyscus pre.JPG [ 140.64 KiB | Megtekintve 51424 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 14:12 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A méréseidből nekem az jön le, hogy csak a line résznél mértél torzítást. Megtennéd, hogy mérsz egy teljes Phono+Line torzítást is!
Kíváncsi lennék, hogy az 50k-s poti nem terheli e nagyon a phono kimenetét? Köszi!

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 15:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
A méréseidből nekem az jön le, hogy csak a line résznél mértél torzítást. Megtennéd, hogy mérsz egy teljes Phono+Line torzítást is!
Kíváncsi lennék, hogy az 50k-s poti nem terheli e nagyon a phono kimenetét? Köszi!

db

Igen így van. Most újra mértem a torzításokat, mivel az NFB-t módosítottam. A mérések körülménye ua. mint előbb, azaz a RIAA is úgy van kivezérelve, hogy a kimeneten 1,5V legyen. Nos lássuk a medvét. A medve lényege pedig az, hogy az NFB-t nem tartalmazó RIAA egy nagyságrenddel nagyobb torzítású.


Csatolmányok:
Dyscus buffer THD.JPG
Dyscus buffer THD.JPG [ 159.59 KiB | Megtekintve 51414 alkalommal. ]
Dyscus buffer IMD.JPG
Dyscus buffer IMD.JPG [ 168.02 KiB | Megtekintve 51414 alkalommal. ]
Dyscus buffer RIAA THD.JPG
Dyscus buffer RIAA THD.JPG [ 138.67 KiB | Megtekintve 51414 alkalommal. ]
Dyscus buffer RIAA IMD.JPG
Dyscus buffer RIAA IMD.JPG [ 169.84 KiB | Megtekintve 51414 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 15:32 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Méréseid kiváló minőségről tanúskodnak! ;)
Talán csak az 50Hz-es zavarjel nagyobbacska, persze lehet csak a görbéken tűnik nagynak, és füllel szinte nem is hallható... :geek:
...vagy ez is a mérőrendszer?

db


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára deeraudio 2013.08.18. 15:44-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 15:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
dys-cus írta:
A finom beállítások során eszközöltem néhány módosítást, leginkább a tápban. A talán végleges kapcsolás a fényképen látható. Ha valaki után akarja építeni ilyen formában, vagy csak a két főegységet kimenő trafó nélkül, más táppal, szívesen segítek neki.


Biztosan mindenki látja, de a D2 és a D5 nincs véletlenül fordítva a rajzon :?: :?: :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 18:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
Méréseid kiváló minőségről tanúskodnak! ;)
Talán csak az 50Hz-es zavarjel nagyobbacska, persze lehet csak a görbéken tűnik nagynak, és füllel szinte nem is hallható... :geek:
...vagy ez is a mérőrendszer?

db

Sajna enyhén hallható, de már megszoktam. :) Küzdök még. A mérőkében benne van, mert a végfok önmagában nem búg.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 21:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
dys-cus írta:
A finom beállítások során eszközöltem néhány módosítást, leginkább a tápban. A talán végleges kapcsolás a fényképen látható. Ha valaki után akarja építeni ilyen formában, vagy csak a két főegységet kimenő trafó nélkül, más táppal, szívesen segítek neki.



Nézegetem, nézegetem és furcsállok valamit. Én még anno azt tanultam, hogy a bemenetre lehetőleg nem csatolunk vissza, mert a poti tekergetésével folyamatosan átállítjuk a visszacsatolás mértékét is. Oszt itt meg nem ezt látom?!
Valaki előrehaladottabb megmagyarázhatná nekem, hogy ez miért jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 21:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
dys-cus írta:
A finom beállítások során eszközöltem néhány módosítást, leginkább a tápban. A talán végleges kapcsolás a fényképen látható. Ha valaki után akarja építeni ilyen formában, vagy csak a két főegységet kimenő trafó nélkül, más táppal, szívesen segítek neki.



Nézegetem, nézegetem és furcsállok valamit. Én még anno azt tanultam, hogy a bemenetre lehetőleg nem csatolunk vissza, mert a poti tekergetésével folyamatosan átállítjuk a visszacsatolás mértékét is. Oszt itt meg nem ezt látom?!
Valaki előrehaladottabb megmagyarázhatná nekem, hogy ez miért jó.


Állítólag - a NAGYOK állítják - ez a fajta visszacsatolás jobb hangot eredményez, mint a katódba veztett, és Dys-Cus a kimenő jellel a katódba nem is csatolhatott volna vissza, mert az pozitiv VCS lenne. (Csak ha kihasználja a trafó fázisfordítását, de az már talán messzire vezetne - HABÁR egy próbát megérne! Dys-Cus?) :geek:

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 23:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
deeraudio írta:
Barth Ida írta:
dys-cus írta:
A finom beállítások során eszközöltem néhány módosítást, leginkább a tápban. A talán végleges kapcsolás a fényképen látható. Ha valaki után akarja építeni ilyen formában, vagy csak a két főegységet kimenő trafó nélkül, más táppal, szívesen segítek neki.



Nézegetem, nézegetem és furcsállok valamit. Én még anno azt tanultam, hogy a bemenetre lehetőleg nem csatolunk vissza, mert a poti tekergetésével folyamatosan átállítjuk a visszacsatolás mértékét is. Oszt itt meg nem ezt látom?!
Valaki előrehaladottabb megmagyarázhatná nekem, hogy ez miért jó.


Állítólag - a NAGYOK állítják - ez a fajta visszacsatolás jobb hangot eredményez, mint a katódba veztett, és Dys-Cus a kimenő jellel a katódba nem is csatolhatott volna vissza, mert az pozitiv VCS lenne. (Csak ha kihasználja a trafó fázisfordítását, de az már talán messzire vezetne - HABÁR egy próbát megérne! Dys-Cus?) :geek:

db


Aha, egy folyamatosan változó minőségű erősítő, aha ....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 23:52 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
Aha, egy folyamatosan változó minőségű erősítő, aha ....


Hááát, hogy mennyire változik, azt majd Dys-Cus mesélje el... Ez tényleg zűrös lehet, de talán ha mindig egy adott hangerő az optimum és pont ott a legjobb... ;)
Persze, persze valahol leírta már miért is jó ez a visszacsatolás - amit elhiszek neki - én akkor is másként, de leginkább egyáltalán nem alkalmaznám... 8-)

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 08:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
Barth Ida írta:
Aha, egy folyamatosan változó minőségű erősítő, aha ....


Hááát, hogy mennyire változik, azt majd Dys-Cus mesélje el... Ez tényleg zűrös lehet, de talán ha mindig egy adott hangerő az optimum és pont ott a legjobb... ;)
Persze, persze valahol leírta már miért is jó ez a visszacsatolás - amit elhiszek neki - én akkor is másként, de leginkább egyáltalán nem alkalmaznám... 8-)

db


Ez a negatív visszacsatolás bizony nem mindig működik, hol van, hol nincs, ha van is, a mértéke attól függ hol áll a potméter, mekkora a műsorforrás impedanciája.
( Pl. kis meghajtó imp. esetén a potméter középállásában lesz legnagyobb a visszacsatolás mértéke.
Az erősítő erősítése gyakran kisebb mint a hurokerősítés, egyébként is változó az arány a potméter tekergetésétől függően.
Létezik aktív hangerőszabályzás is, csak az nem pont ilyen.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 08:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...Állítólag - a NAGYOK állítják - ez a fajta visszacsatolás jobb hangot eredményez, mint a katódba veztett...

db

Az én meghajtó fokozatomban ezt senki nem vette észre... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 13:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Kicsit pontosítanék, utánanézve, az ECC82 erősítése kisebb mint gondoltam. ( Hiába, nem értek a csövekhez :( )

Így, a visszacsatolás mértéke kb. 0,000..-5dB között fog változni a potméter állásának- és jelforrás kimeneti impedanciájának függvényében.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 12:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
Barth Ida írta:
Aha, egy folyamatosan változó minőségű erősítő, aha ....


Hááát, hogy mennyire változik, azt majd Dys-Cus mesélje el... Ez tényleg zűrös lehet, de talán ha mindig egy adott hangerő az optimum és pont ott a legjobb... ;)
Persze, persze valahol leírta már miért is jó ez a visszacsatolás - amit elhiszek neki - én akkor is másként, de leginkább egyáltalán nem alkalmaznám... 8-)

db

Nem változik a minőség folyamatosan. Az erősítőm egy invertáló erősdítő, amely párhuzamos visszacsatolással van ellátva. A párhuzamos visszacsatolás miatt a bemeneti impedanciája kicsi, ezért a bemenetére kötött egyéb kütyük hatása nem számottevő. (a bemenet virtuális földponton van) Mivel az NFB párhuzamos jellegű, a kioltás nem a különböző tulajdonságú katód-rács, illetve anód-rács rendszerben történik, ezért hibától nem terhelt, kivéve a 330k és 75 Ohm ellenállás hibáit. A közös módusú elnyomás a szokásos soros visszacsatolásnál lényegesen jobb. Egyszóval a hangerő szabályzó poti állása nem igazán befolyásolja az erősítő tulajdonságait, amit méréssel is lehet bizonyítani, de még inkább azzal, hogy ezt az előfokot hallgatom már vagy két éve teljes megelégedéssel.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 12:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
6c4c írta:
dys-cus írta:
A finom beállítások során eszközöltem néhány módosítást, leginkább a tápban. A talán végleges kapcsolás a fényképen látható. Ha valaki után akarja építeni ilyen formában, vagy csak a két főegységet kimenő trafó nélkül, más táppal, szívesen segítek neki.


Biztosan mindenki látja, de a D2 és a D5 nincs véletlenül fordítva a rajzon :?: :?: :?:

Jogos a kétpont! A valóságban fordítva állnak.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 14:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
deeraudio írta:
...Állítólag - a NAGYOK állítják - ez a fajta visszacsatolás jobb hangot eredményez, mint a katódba veztett...

db

Az én meghajtó fokozatomban ezt senki nem vette észre... ;)

Nem baj, attól még lehet jó. Sőt jobb is mint visszacsati nélkül.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 14:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
Barth Ida írta:
dys-cus írta:
A finom beállítások során eszközöltem néhány módosítást, leginkább a tápban. A talán végleges kapcsolás a fényképen látható. Ha valaki után akarja építeni ilyen formában, vagy csak a két főegységet kimenő trafó nélkül, más táppal, szívesen segítek neki.



Nézegetem, nézegetem és furcsállok valamit. Én még anno azt tanultam, hogy a bemenetre lehetőleg nem csatolunk vissza, mert a poti tekergetésével folyamatosan átállítjuk a visszacsatolás mértékét is. Oszt itt meg nem ezt látom?!
Valaki előrehaladottabb megmagyarázhatná nekem, hogy ez miért jó.


Állítólag - a NAGYOK állítják - ez a fajta visszacsatolás jobb hangot eredményez, mint a katódba veztett, és Dys-Cus a kimenő jellel a katódba nem is csatolhatott volna vissza, mert az pozitiv VCS lenne. (Csak ha kihasználja a trafó fázisfordítását, de az már talán messzire vezetne - HABÁR egy próbát megérne! Dys-Cus?) :geek:

db

Igen megérné, és jó is lenne, mivel a trafó fázisa nagyon rendben van. De viszont nem tudom megcsinálni, mert bonyolult lenne, mivel szimmetrikus kimenetet kellene visszacsatolni nem szimmetrikusra. A TauCeti végfokomnál ez nem gond, ha visszalapozol láthatod a blokkdiagramját. Itt más a helyzet.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 14:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
Kicsit pontosítanék, utánanézve, az ECC82 erősítése kisebb mint gondoltam. ( Hiába, nem értek a csövekhez :( )

Így, a visszacsatolás mértéke kb. 0,000..-5dB között fog változni a potméter állásának- és jelforrás kimeneti impedanciájának függvényében.

A párhuzamos visszacsatolásnál a vcs független a földtől, így ezért, és a kis bemeneti ellenállás miatt számaid nem helyesek. A poti nem része a visszacsatolásnak.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 15:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Leellenőriztem, az átvitel, és a fázis a hangerő szabályzó állásától független, a hangerő növelésével a torzítás is nő. Ez azt jelenti, hogy a poti ellenállásának növelése nem növeli a visszacsatolást, mert ugye akkor a torzításnak csökkennie kellene.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 17:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
shany írta:
Kicsit pontosítanék, utánanézve, az ECC82 erősítése kisebb mint gondoltam. ( Hiába, nem értek a csövekhez :( )

Így, a visszacsatolás mértéke kb. 0,000..-5dB között fog változni a potméter állásának- és jelforrás kimeneti impedanciájának függvényében.

A párhuzamos visszacsatolásnál a vcs független a földtől, így ezért, és a kis bemeneti ellenállás miatt számaid nem helyesek. A poti nem része a visszacsatolásnak.

Abban igazad van, hogy az egyik szám nem helyes, a visszacsatolás legnagyobb értéke nem éri el a 3dB-t se.

Így néz ki a dolog:
Elvileg van egy párhozamos fesz. visszaacsatolással ellátott invertáló erősítőnk. Amennyiben a nyílthurkú erősítése végtelen lenne, akkor a visszacsatolási pont ( az első cső rácsán ) virtuális földpont lenne, a visszacsatolt erősítést a Au=330kOhm/( a bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálás) adná.
Itt a kis nyílthurkú erősítés miatt nincs igazi virtuális földpont, hanem mindig U = Uki/( nyílthurkú erősítés ).

A vita tárgya itt most a a bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálás
Ez ugyanis nem a rajz szerinti 75Ohm. Pontosabban csupán 0 és max hangerőállásban lesz ennyi, már amennyiben a jelforrás impedanciája is 0.
Az is nyivánvaló, hogy ilyen esetekben szinte alig van hatása 330kOhm/75Ohm visszacsatoló hálózatnak, hiszen az erősítő nyílhurku erősítése sokkal kisebb ennél.

Ha pl. középállásba tekerjük a potmétert, és 0 a jelforrás meghajtó impedanciája akkor a következő történik:
A rács és a jelforrás közé egy 25kOhm(+75Ohm) értékű ellenálás kerül ( a potméter ellenálásának a fele ), valamint egy másik 25kOhm ellenálás a rács és föld közé ( a potméter ellenálásának a második, földre kötött fele ).
A bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálást a két 25kOhm-os ellenálás párhuzamos eredője fogja adni. Tehát ekkor, a visszacsatoló hálózat két ellenálása a 330kOhm és a ~12,5kOhm. Ezek fogják az a nyílthurkú erősítést módosítani. ( Abban az esetben határoznák a visszacsatolt erősítést ugye, ha a nyílhurkú egyébként végtelen lenne. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 19:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hú ez jó, majd holnap elemzem. Ma ünnep van, s főzöm az ünnepi vacsit. Érdekes a megközelítése a problémának, amit írtál, de gondolkozz a kis bemeneti ellenálláson, amit mindenki tilt, csak egy két megszállott hirdet. Hozzáteszem nem MC-ről van szó, 2 Voltos CD-ről, Dac-ról... RIAA erősítő kimenetéről, mint bemeneti generátor a tárgyalt áramkörnél.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 20:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
shany írta:
dys-cus írta:
shany írta:
Kicsit pontosítanék, utánanézve, az ECC82 erősítése kisebb mint gondoltam. ( Hiába, nem értek a csövekhez :( )

Így, a visszacsatolás mértéke kb. 0,000..-5dB között fog változni a potméter állásának- és jelforrás kimeneti impedanciájának függvényében.

A párhuzamos visszacsatolásnál a vcs független a földtől, így ezért, és a kis bemeneti ellenállás miatt számaid nem helyesek. A poti nem része a visszacsatolásnak.

Abban igazad van, hogy az egyik szám nem helyes, a visszacsatolás legnagyobb értéke nem éri el a 3dB-t se.

Így néz ki a dolog:
Elvileg van egy párhozamos fesz. visszaacsatolással ellátott invertáló erősítőnk. Amennyiben a nyílthurkú erősítése végtelen lenne, akkor a visszacsatolási pont ( az első cső rácsán ) virtuális földpont lenne, a visszacsatolt erősítést a Au=330kOhm/( a bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálás) adná.
Itt a kis nyílthurkú erősítés miatt nincs igazi virtuális földpont, hanem mindig U = Uki/( nyílthurkú erősítés ).

A vita tárgya itt most a a bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálás
Ez ugyanis nem a rajz szerinti 75Ohm. Pontosabban csupán 0 és max hangerőállásban lesz ennyi, már amennyiben a jelforrás impedanciája is 0.
Az is nyivánvaló, hogy ilyen esetekben szinte alig van hatása 330kOhm/75Ohm visszacsatoló hálózatnak, hiszen az erősítő nyílhurku erősítése sokkal kisebb ennél.

Ha pl. középállásba tekerjük a potmétert, és 0 a jelforrás meghajtó impedanciája akkor a következő történik:
A rács és a jelforrás közé egy 25kOhm(+75Ohm) értékű ellenálás kerül ( a potméter ellenálásának a fele ), valamint egy másik 25kOhm ellenálás a rács és föld közé ( a potméter ellenálásának a második, földre kötött fele ).
A bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálást a két 25kOhm-os ellenálás párhuzamos eredője fogja adni. Tehát ekkor, a visszacsatoló hálózat két ellenálása a 330kOhm és a ~12,5kOhm. Ezek fogják az a nyílthurkú erősítést módosítani. ( Abban az esetben határoznák a visszacsatolt erősítést ugye, ha a nyílhurkú egyébként végtelen lenne. )


Mivel a bemenetről van szó, ezért én nem hagynám ki a képből a műsorforrás impedanciáját, annak esetleges frekvenciafüggését, az interconnect kábel kapacitásait sem. Ezeket figyelembe véve már nem olyan idilli a kép. De auditíve lehet, hogy mindez nem számít, sőt még egy kis fűszert is tesz az egészbe. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 21:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Abban igazad van, hogy az egyik szám nem helyes, a visszacsatolás legnagyobb értéke nem éri el a 3dB-t se.

Így néz ki a dolog:
Elvileg van egy párhozamos fesz. visszaacsatolással ellátott invertáló erősítőnk. Amennyiben a nyílthurkú erősítése végtelen lenne, akkor a visszacsatolási pont ( az első cső rácsán ) virtuális földpont lenne, a visszacsatolt erősítést a Au=330kOhm/( a bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálás) adná.
Itt a kis nyílthurkú erősítés miatt nincs igazi virtuális földpont, hanem mindig U = Uki/( nyílthurkú erősítés ).

A vita tárgya itt most a a bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálás
Ez ugyanis nem a rajz szerinti 75Ohm. Pontosabban csupán 0 és max hangerőállásban lesz ennyi, már amennyiben a jelforrás impedanciája is 0.
Az is nyivánvaló, hogy ilyen esetekben szinte alig van hatása 330kOhm/75Ohm visszacsatoló hálózatnak, hiszen az erősítő nyílhurku erősítése sokkal kisebb ennél.

Ha pl. középállásba tekerjük a potmétert, és 0 a jelforrás meghajtó impedanciája akkor a következő történik:
A rács és a jelforrás közé egy 25kOhm(+75Ohm) értékű ellenálás kerül ( a potméter ellenálásának a fele ), valamint egy másik 25kOhm ellenálás a rács és föld közé ( a potméter ellenálásának a második, földre kötött fele ).
A bemenet felöl az ebben a ponban látott meghajtó ellenálást a két 25kOhm-os ellenálás párhuzamos eredője fogja adni. Tehát ekkor, a visszacsatoló hálózat két ellenálása a 330kOhm és a ~12,5kOhm. Ezek fogják az a nyílthurkú erősítést módosítani. ( Abban az esetben határoznák a visszacsatolt erősítést ugye, ha a nyílhurkú egyébként végtelen lenne. )


Ez 100%-ig így van, ahogy leírtad szerintem is.

Na de mégsem várhatunk el korrekt tervezést, egy abszolút hozzá nem értő "konstruktőrtől". (Ez a kapcsolásra nézve azonnal látszik például a visszacsatoló hálózat "méretezéséből"). Nem tudom, hogy ki "tervezte" a kapcsolást, de nevetséges kategória. Legfőképpen azért, mert a hurok által meghatározni kívánt zárt hurkú erősítés sokkal magasabb akarna lenni, mint a nyílt hurkú. De persze ez nem lehetséges. Így a visszacsatolás lényegében hatástalan, gyakorlatilag csak bemeneti impedancia csökkentő hatása van. Ami káros. Ráadásul a bemeneti impedancia így függ az erősítő fokozat viselkedésétől. Sokkal jobb megoldás lett volna egyszerűen a 470K ellenállást a GND-re kötni.

Így a zárt hurkú erősítés változik a potméter állásának függvényében és pont "letekerve" gyakorlatilag megegyezik a nyílt hurkúval. Ilyenkor lesz a legmagasabb a zaja. Pont, amikor a leg zavaróbb. (Ebből a szempontból is melléfogás a kapcsolás).

A 75R is tévképzet miatt van ott. Ebben a felállásban kb rövidzár is lehetne helyette. :mrgreen:


Ez meg:

Idézet:
A párhuzamos visszacsatolásnál a vcs független a földtől, így ezért, és a kis bemeneti ellenállás miatt számaid nem helyesek. A poti nem része a visszacsatolásnak.


Marha nagy marhaság. Dehogy nem része. Emiatt van egyáltalán némi negatív visszacsatolás a potméter középállásánál. De hát érteni kéne az elektronikához (nem sokat, csak alap szinten). :lol:

A kapcsolásnak egyáltalán nincs kis bemeneti ellenállása a nagyon rossz méretezés miatt. Egyébként a bemeneti ellenállása [1/(A0+1)]*470K+75R lesz. Látható, hogyha A0 nagyon magas, akkor 75R-hez tart a bemeneti impedancia a magas körerősítés miatt, na de itt a körerősités mindössze néhány dB csupán. Egy linearizált ECC82 cső erősítése. (Ebből a csőből ideális esetben 17x-es erősítést lehetne elővarázsolni maximum)...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.20. 22:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A visszacsatoló ellenállat értékét elnéztem. 330K, nem 470K.

[1/(A0+1)]*330K+75R lesz a bemeneti impedanciája. Szóval MC-re se lesz főnyeremény...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 07:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Az eredetiben nincs visszacsatolás, dys-cus, egyszerűen vedd ki a 330k-t.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 10:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Az eredetiben nincs visszacsatolás, dys-cus, egyszerűen vedd ki a 330k-t.

Nem nagyon akarnám, mert így szól szépen. :D Meg kell hallgatni. Majd mérek még, de az eddigi mérések azt bizonyítják, hogy az erősítő tökéletes, freki átvitele nem változik a hangerő szabályozás függvényében. Megmérem majd a különböző álásokban az erősítést is. Majd az dönt.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 10:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
GA2 írta:
Az eredetiben nincs visszacsatolás, dys-cus, egyszerűen vedd ki a 330k-t.


Nyugi, gyakorlatilag ebben sincs. :D

Ez csak egy zajnövelő bénázásnak tekinthető, nem visszacsatolásnak...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 12:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD mester írta:
A visszacsatoló ellenállat értékét elnéztem. 330K, nem 470K.

[1/(A0+1)]*330K+75R lesz a bemeneti impedanciája. Szóval MC-re se lesz főnyeremény...

Mi köze ennek az MC-hez? He?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 14:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A sok ellenvélemény meggyőzött arról, hogy jobbanjárok ha mérek.
A mérést Grundig Precisions TG6 generátor által szolgáltatott 1 kHz-s színusz feszzel végeztem.
A mérési pont a line egység bemenetén a 50k-s poti csúszkáján volt, a kimeneti mérőpont a kicsatoló kondenzátoron, azaz az előerősítő kimenetén
És akkor lássuk kinek van igaza. Mindenesetre a kételkedők, vagy engem csalónak hinni akarók kedvéért közlöm: a mérés bármikor megismételhető. A mérőpontokat azért így alakítottam ki, hogy csupán a Line egység erősítését mérjem, függetlenül attól, hogy a motoros ALPS poti a vezérlő hibája miatt a valóságban hol áll meg. A mérés metodikája az volt, hogy beállítottam egy tetszőleges poti állást, majd mértem a bemenő és a kimenő feszt az említett helyeken egy SVM-2 csővolt mérővel.

Egyes megnyilvánulások miatt megjegyzem azt is, hogy annak idején mértem az erősítést a 330k ellenállás nélkül, és azzal is. Ellencsatolással cca. 7,5dB-el kissebb erősítést mértem, mint a nélkül. Természetesen ezzel együtt a bemeneti kör (poti, vezetékek, csatlakozók) által keltett zaj is csökkent. Ezt most nem ellenőriztem le, mivel az említett ellenállás kiforrasztásához ki kellene a NYÁK lapot fordítani a helyéből, ezért az összes kimenetet, bemenetet le kéne forrasztani, azaz félig szét kellene szedni a kütyüt. Ezt most az ezüst drótok nehéz forrasztása miatt, meg a lustaságom miatt nem végzem el, márcsak azért sem, mert meg van az ideiglenes díszelőlap, amit felszerelve inkább komplettírozom az erősítőt. Ha valaki nem hiszi a 7,5 dB erősítés differenciát, akkor az legyen az ő baja, engem nem érdekel.

Shany-nak üzenem, hogy mikor itt volt a hibridje, akkor is ezt az erősítőt hallgattuk, azóta csak a doboz, és a táp változott. A tápban a változás annyi, hogy akkor is 320V volt, de nemn stabil, most is 320V, de stabil. Ez inkább a dinamikán javított, és a zajon

Nos lássuk a medvét:

Poti kijelző állása - Ube (mV) - Uki (mV) - Erősítés

5 - 6,4- 50,9- 7,95
10 - 8,2 - 65 - 7,92
15 - 12 - 97- 8,08
20 - 29,5- 240 - 8,13
30 - 80 - 640 - 8
40 - 155 - 1250 - 8,05
50 - 340 - 2754 - 8,1

És láss csodát az erősítés átlaga a hangerőszabályzó minden állására vonatkozóan. : 8,032
Ha a potméter állásától függően változna a visszacsatolás, akkor ez nem lenne lehetséges. Ha a bemeneti impedanciája is változna az erősítőnek, akkor egy adott generátor ellenállás mellett nem lenne egyforma az átvitel, de itt ilyenről szó sincs. A bemeneti impedancia alacsony, de erről már írtam az alábbiakban. Ez viszont engem nagyon nem érdekel, mivel a fő szempont a készülék hangminősége volt. Sajna az NFB nélkül a hang kicsit fűrészes, a torzítás 1 nagyságrendel nagyobb. A 330k ellenállás értéke úgy lett megállapítva, hogy egy ARC 6C típusú előfokhoz hasonlítottuk az erősítőt. A hallgatást 3-an fojtattuk, a végfok az ARC D76A volt. Az ellenállások cserélgetésével el jutottunk arra a pontra, hogy a két előfok között nem hallottunk különbséget mind a hárman.
Az építés közzé tételének, a kapcsolás és NYÁK felajánlásának a célja az volt, hogy bárki után tudja építeni, aki nem akar sokat vesződni a probléma megoldásán, illetve egy olcsó, egyszerű alternatíva megvalósítása magas hangminőség mellett.
Bízom abban, hogy a nagy többség ezen mérés sorozat alapján el tudja dönteni, hogy az olyan kijelentések mint:
-csak egy zajnövelő bénázásnak tekinthető
-MC-re se lesz főnyeremény (ámbátor itt ezt nem értem, talán írója nem tud különbséget tenni egy vonali buffer, és egy MC trafó között)
-mégsem várhatunk el korrekt tervezést, egy abszolút hozzá nem értő "konstruktőrtől
-hogy ki "tervezte" a kapcsolást, de nevetséges kategória
-Marha nagy marhaság.
Igazak-e vagy nem, jó akaratú javító szándékúak-e, vagy sem. ;)
Azonkívül továbbra is fenntartom kijelentésem, miszerint: A párhuzamos visszacsatolásnál a vcs független a földtől, így ezért, és a kis bemeneti ellenállás miatt a poti nem része a visszacsatolásnak. Ezt a megoldást az összegző erősítőkben alkalmazzák, s pont azért, hogy a különböző meghajtó impedanciák miatt a hang minősége, és az erősítő paraméterei ne változzanak.
Ha teljesen kész lessz, akkor küldök egy fényképet, s legyen ez a fotó egyben üdvözlőlap is azok számára, akik az utánépítésre adják fejüket.
Továbbá megjegyzem, hogy a kimeneti trafó alkalmazásakor van egy olyan megoldás is, hogy egy relé segítségével a tekercsek átköthetők, miáltal 300 Ohm körüli impedanciás fejhallgató erősítőnek is használható a kütyü a szimmetrikus kimenet alternativájakánt.

PS: A táblát át kellett szerkezteni, mivel a motor nem szereti a szóközöket.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 14:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 15:39
Hozzászólások: 114
Dys-cus!

Engem az jobban izgatna, hogy miért döntöttél a trafós kimenet mellett?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 15:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
vikica írta:
Dys-cus!

Engem az jobban izgatna, hogy miért döntöttél a trafós kimenet mellett?

3 kimenet van: Csak a kondi, trafó nélkül,
300 Ohm asszimetrikus hosszú kábelhez, illetve fülhallgatóhoz, illetve trafó-nem trafó teszthez,
és XLR kimenet az ARC MIX nevű szimmetrikus erősítőm meghajtására.
Ez utóbbi volt a fő szempont.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 16:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A mű elkészült. :P Persze még lehet bele nyúlok.
Az ígért fényképek itt láthatóak. Talán felírat nélkül is felismerhető az eleje, hátulja, belseje. :lol:
Most meg elmegyek meghallgatni, s még szól a Trilogy, addig rittyentek egy minestronét vacsorára. :D


Csatolmányok:
DSCF0015.JPG
DSCF0015.JPG [ 322.38 KiB | Megtekintve 51129 alkalommal. ]
DSCF0014.JPG
DSCF0014.JPG [ 324.83 KiB | Megtekintve 51129 alkalommal. ]
DSCF0007.JPG
DSCF0007.JPG [ 329.54 KiB | Megtekintve 51129 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 17:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
És láss csodát az erősítés átlaga a hangerőszabályzó minden állására vonatkozóan. : 8,032
Ha a potméter állásától függően változna a visszacsatolás, akkor ez nem lenne lehetséges.


diy-cus! Már én szégyenlem magam, hogy megint fel kell világosítsalak villanytanból...

Gondolom a 75R ellenálláson mérted a bemenő jelet mi? :mrgreen:


Felvilágosítanálak, hogy a párhuzamos negatív visszacsatolás esetében, ilyen laza neg vcs esetén kb a virtuális földponton mérted a bemenő jelet, mert a 75R elhanyagolható ebben az esetben.

Tehát a nyílt hurkú erősítést mérted, ami állandó, nem változik semmit az erősítőre kényszerített neg vcs hatására. (Szóval ezt a méricskét nagyon benézted ám :) ).

A párhuzamosan visszacsatolt fokozat bemenetén van egy változtatható ellenállás, ami a fokozatra jutó negatív visszacsatolás nagyságát is befolyásolja, mivel ez gyakorlatilag a visszacsatoló hálózat része. A visszacsatolás nagyságát például a kimeneti ellenállás mérésével tudod meghatározni. A kimenetre rákötsz egy 1K ellenállatot, ráadsz 1V/1Khz jelet. A kimeneten keletkezik valamekkora jel, ami a fokozat kimeneti ellenállásán keletkezik. A bemenetet rövidre kell zárni. Ha tekered a potmétert változni fog a kimeneti ellenállás. A potméter középállásánál lesz a leg kisebb, mert ekkor lesz a legnagyobb a vcs. A kimeneti ellenállás itt ugye a visszacsatolással arányosan csökken...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 17:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Gondolom a 75R ellenálláson mérted a bemenő jelet mi?"
Tanulj meg olvasni, értelmezni.
Kevesebbet mondanál ellent magaddal szemben. Kevésbé lenne szánalmas az erőlködésed.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dys-cus 2013.08.21. 17:20-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 17:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Azonkívül továbbra is fenntartom kijelentésem, miszerint: A párhuzamos visszacsatolásnál a vcs független a földtől, így ezért, és a kis bemeneti ellenállás miatt a poti nem része a visszacsatolásnak.


Ne égesd magad szerintem jobban. ;) Itt sokan látják, hogy ez a kijelentés mekkora marhaság is igazából. Ez így nem igaz. A potméter gyakorlatilag a visszacsatoló hálózat része.

Középállásba, lezárt bemenettel az 50K-s potméter "kimeneti impedanciája" 12,5 KOhm, ami szemmel láthatóan is sorosan kapcsolódik a 75R-el. 12,5K ellenállás mellett elhanyagolható a vele soros 75R.

Letekerve viszont átmegy 0R-be. Gyakorlatilag megszűnik a negatív visszacsatolás és a középállásban mutatott negatív visszacsatolással arányosan nő a zaj "letekert hangerőállás" mellett. Szerencsére a rohadt alacsony körerősítés miatt (ami meg a teljesen s...r méretezés miatt van) ez nem lesz nagy, mert még középállásban is rendkívül kicsi a negatív visszacsatolás, majdhogynem nincs még akkor se...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 17:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
dys-cus írta:
"Gondolom a 75R ellenálláson mérted a bemenő jelet mi?"
Tanulj meg olvasni, értelmezni.


Te meg vegyél valami szakiskolás könyvet azt tanuld meg az elektronika alapjait... ;)

Meg is találtam:

Idézet:
A mérési pont a line egység bemenetén a 50k-s poti csúszkáján volt


Ezt még te is leírtad, szóval nem az én szövegértésemmel vannak itt a gondok... Szóval tehát mégiscsak ott mértél. :mrgreen: Hát, a potméter csúszkája az a "75R előtt mértél kategória", mert a 75R eleje rámegy a potméter csúszkájára...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 18:58 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Szerintem korrekten ezt az erősítőt csak úgy lehet mérni, ha a műsorforrást ráakasztjuk egy interconnect kábel segítségével, mivel nem csak a poti, de a forrás is része a visszacsatoló hálózatnak, ahogy már néhány posttal előbb is írtam. Ebből még az jön, hogy minden forrásra másképp fog reagálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 19:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD:"Középállásba, lezárt bemenettel az 50K-s potméter "kimeneti impedanciája" 12,5 KOhm,"
1X1

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 19:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 15:39
Hozzászólások: 114
dys-cus írta:
vikica írta:
Dys-cus!

Engem az jobban izgatna, hogy miért döntöttél a trafós kimenet mellett?

3 kimenet van: Csak a kondi, trafó nélkül,
300 Ohm asszimetrikus hosszú kábelhez, illetve fülhallgatóhoz, illetve trafó-nem trafó teszthez,
és XLR kimenet az ARC MIX nevű szimmetrikus erősítőm meghajtására.
Ez utóbbi volt a fő szempont.


Köszönöm a kimerítő választ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 19:10 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
dys-cus írta:
KD:"Középállásba, lezárt bemenettel az 50K-s potméter "kimeneti impedanciája" 12,5 KOhm,"
1X1


Pedig KD számítása helyes. Az 50k-s potméter középállása lezáratlanul 25k. Ha lezárod (0 ohm, illetve az 50k-hoz képest elhanyagolható ohmos impedanciával, nem pedig illesztett állapotot feltételezve) , akkor ezt mégegyszer osztanod kell kettővel /középállást, és lineáris potmétert feltételezve.

1+1 = 3...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 19:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Barth Ida írta:
Szerintem korrekten ezt az erősítőt csak úgy lehet mérni, ha a műsorforrást ráakasztjuk egy interconnect kábel segítségével, mivel nem csak a poti, de a forrás is része a visszacsatoló hálózatnak, ahogy már néhány posttal előbb is írtam. Ebből még az jön, hogy minden forrásra másképp fog reagálni.

Természetesen ez teljesen nyilvánvaló...lenne, ha már nem ragadtunk volna le az alapoknál.
( A jelforrás meghajtó imedanciája hozzáadódik az épp aktuális potméterállásból adódó rács és bemeneti csatlakozó között értelmezhető értékhez, növelve a visszacsatolás mértékét. )

Igazából azt sajnálom, hogy ez az utóbbi néhány hozzászólás azt a látszatot keltheti egyesekben, hogy a fizika, az elektronika egyfajta szubjektum, pedig nyilván nem az :!:
Másrészt most is sikerült egy olyan szint alá menni, ahova nem kellene...
Én már bánom is, hogy egy műszakilag nem eléggé indokolható megoldásra reagáltam. :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 20:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Nekem nincs ellenemre, ha vitát kavarok valami észrevételemmel (pedig csak egy vegyész vagyok a villamosok között 8-) ), csak aztán az indulatokat tartsa féken valaki.

Barth Ida írta:
Nekem nincs ellenemre, ha vitát kavarok valami észrevételemmel (pedig csak egy vegyész vagyok a villamosok között 8-) ), csak aztán az indulatokat tartsa féken mindenki.


szerk.: sny21


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 20:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Örülök, hogy a fórumtársaknak azért világos a helyzet. Mindenki érti a negatív visszacsatolás működését, stb. 1 kivétellel persze... :lol:

shany írta:
Barth Ida írta:
Szerintem korrekten ezt az erősítőt csak úgy lehet mérni, ha a műsorforrást ráakasztjuk egy interconnect kábel segítségével, mivel nem csak a poti, de a forrás is része a visszacsatoló hálózatnak, ahogy már néhány posttal előbb is írtam. Ebből még az jön, hogy minden forrásra másképp fog reagálni.

Természetesen ez teljesen nyilvánvaló...lenne, ha már nem ragadtunk volna le az alapoknál.
( A jelforrás meghajtó imedanciája hozzáadódik az épp aktuális potméterállásból adódó rács és bemeneti csatlakozó között értelmezhető értékhez, növelve a visszacsatolás mértékét. )

Igazából azt sajnálom, hogy ez az utóbbi néhány hozzászólás azt a látszatot keltheti egyesekben, hogy a fizika, az elektronika egyfajta szubjektum, pedig nyilván nem az
Másrészt most is sikerült egy olyan szint alá menni, ahova nem kellene...
Én már bánom is, hogy egy műszakilag nem eléggé indokolható megoldásra reagáltam.



Még a műszakilag nem indokolható megoldások számítanak a kisebb gondnak. Nekem az ezek védelmében felhozott, a valóságnak nem megfelelő "érvekkel" (magyarul szakmaiatlan hülyeségekkel) volt problémám és inkább ezekre reagáltam.

Szerintem igenis be kell írni a véleményt, ha valaki nagy marhaságot ír le kijelentő módban. Pláne ha sorozatosan. (Ezzel ugye a fórum színvonala süllyed a béka se....ge alá...)

Idézet:
hogy a fizika, az elektronika egyfajta szubjektum, pedig nyilván nem az


Hát igen. Ezért is ez már nem hitvita kategória. Egy ilyen vitában az egyik fél mindenképpen hülyeséget mond ugye, törvényszerűen. Maximum a másik fél is. :lol: De legalább egy valakinek nincs igaza. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 20:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
(pedig csak egy vegyész vagyok a villamosok között 8-)
Hát, azért Miskolcon, felújított villamosvonalon, ez eléggé veszélyes.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 23:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Barth Ida írta:
Szerintem korrekten ezt az erősítőt csak úgy lehet mérni, ha a műsorforrást ráakasztjuk egy interconnect kábel segítségével, mivel nem csak a poti, de a forrás is része a visszacsatoló hálózatnak, ahogy már néhány posttal előbb is írtam. Ebből még az jön, hogy minden forrásra másképp fog reagálni.

Mérheted így is, csak kicsit nehezebb, állandóan változik a bemeneti fesz. No meg nem tudod , hogy a poti éppen mit oszt le. Magyarán a poti osztását fogod detektálni. Ne haragudjatok, de most már azt mondom minden rokonszenvemmel, hogy építsétek meg, mérjétek meg, hallgassátok meg. Lehet itt fülügyileg, elektronikusan önkielégíteni, de azért az ilyen jellegű tevékenységek hál Istennek fogynak a fórumon. Tisztelettel szólok feléd, elismerve eddigi tevékenységed, nézz utána, hogy az ilyen jellegű kapcsolásokat miért alkalmazzák a stúdió technikában. Nyilván nem azért, hogy minden forrás -ahogy írtad- másképp reagáljon.Akkor is 8szoros az erősítés, és a freki átvitel nem változik.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2013.08.21. 23:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sny21 írta:
dys-cus írta:
KD:"Középállásba, lezárt bemenettel az 50K-s potméter "kimeneti impedanciája" 12,5 KOhm,"
1X1


Pedig KD számítása helyes. Az 50k-s potméter középállása lezáratlanul 25k. Ha lezárod (0 ohm, illetve az 50k-hoz képest elhanyagolható ohmos impedanciával, nem pedig illesztett állapotot feltételezve) , akkor ezt mégegyszer osztanod kell kettővel /középállást, és lineáris potmétert feltételezve.

1+1 = 3...

Miért is? Nálad a 2 bűvös szám? :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 36 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség