audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 14:25

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.13. 21:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Sokat vitatott területe ez a csöves technikának. Bár nem hiszem, hogy egy nagyon pörgős topikot hozok ezzel létre, mégis megteszem, mert szvsz ezzel bizonyos problémákat könnyebb orvosolni. Itt meg lehet osztani a tapasztalatokat- már aki egyáltalán rendelkezik némi konstruktőri vénával és nem csak egy adott kapcsolás reprodukálására vette kezébe a pákát.

Eddig 3 esetem volt a katódkövetőkkel.
- az első akkor esett meg, amikor 211-et próbáltam hajtani 2A3-mal. Próbálkoztam IT-vel, fojtó-kondi párossal, ellenállás-kondi csatolással. Egyik se hozta azt, amit vártam tőle. Balga módon először a 211-et cseréltem le GM70-re, ami javított egy kicsit, de nem túl sokat. Ami viszont sokat javított, az az Ongaku féle hajtás megvalósítása volt a GM70-hez. Dehát ez nem csak azt jelentette, hogy egy 5687-es katódkövető lett beépítve, hanem sok egyéb változást is-mondjuk az első cső mindkét erősítő verzióban a 6072-volt SRPP-ben. Az ongaku jellegű hajtás sokkal ütősebb volt, definiáltabb, szélesebb sávú - bár karcosabb is. A 2a3-as meg kerekebb, ködösebb, nem olyan attraktív.

-a második eset a RIAA fokozatomnál volt. Próbaképpen beleillesztettem egy katódkövetőt az addig katódkövetőtlen RIAA végére és lássunk csodát, ismét olyan jellegű változások történtek, mint amiket fent is leírtam, azzal a különbséggel, hogy itt most karcosság nélkül lett minden szebb-jobb.

- a harmadik eset tegnap-ma ütött be. Tegnap némi szagot fogtam az előfokom bekapcsolását követően. Kibontottam és azt láttam, hogy az egyenirányító csőről lejövő első ellenállás - szegény, szerencsétlen 1 W-os Shinkoh 470Ohm - bizony megpusztult. Mert ugyan statikusan bírja az egyenáramú terhelést, de a bekapcsolási tranziens egy bizonyos idő után kinyírja az ilyen kis teljesítményű ellenállást. Kicseréltem egy komolyabbra - 12W-os Welwyn- de ha már ott voltam, akkor vettem egy nagy levegőt és beültettem egy katódkövetőt a line fokozatomba is. Addig az egy sima anódkövető volt, munkaellenálással, kicsatoló kondival. Mivel 5687 - E182CC családú cső volt az illető, ezért mindig is azt gondoltam, hogy ez így önmagában biztosítja a kis kimenő ellenállást. A katódkövető cső azonos típusú volt, mint az anódkövető, az ellenállások is ugyanolyanok, a kicsatoló kondi pedig ugyanaz. Nos, ezt a változtatást se fogom visszacsinálni.

Eddig akárhol építettem be katódkövetőt, az mindíg szélesítette a dinamika tartományt, a sávszélességet, a részletezőképességet és a basszustartományt, ezért én egyértelműen a hívévé váltam ennek a kapcsolási fogásnak.

Vélemények?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.13. 21:54 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Barth Ida írta:
Vélemények?

Vegyes érzelmeim vannak.

Sokat lehet/ett/ olvasni a neten a katódkövető "egyszerű" hangjáról, annak ellenére nekem vannak jó tapasztalataim.

A fonó végén nálam is évek óta katódkövető csücsül. Szerintem a passzív korrekciós hálózattal rendelkező fonók mindenképpen megkövetelik az elválasztó fokozatot, ami ha már kell, akkor lehetőleg alacsony kimenő impedanciával rendelkező, jó meghajtási képességű legyen. Erre pont jó a katódkövető. Kevesebb gond van a kimeneti interconnect választással, ha egy combosabb meghajtás tologatja.

Kövezzetek meg, de én Tungi ECC82-őt használok ide, ráadásul egy olyan példányt, ami bekapcsoláskor jócskán bevillan. ;) Próbáltam kiváltani más kompatibilis példányokkal, de végül mindig visszakerült. Hja, a hang... :)

A 300B meghajtásánál én is kísérleteztem többféle csővel (ECC99, ECC182, 6N6P) és kapcsolással, de mivel nekem A2 üzemmód (is) kellett, egyik sem vált be igazán. Jobban mondva, amikor kipróbáltam a FET-es (2SK2700) source követőt, már nem is volt ingerenciám visszatérni a csövekkel való kísérletezéshez. Leragadtam a fél hibridnél. :roll: Azt a dinamikát, amit a pár Ohm kimenő impedanciás source követő tud, egyik cső sem közelíti meg, ráadásul ennek a típusnak elég eszköztelen ahhoz a hangja, hogy a "vájtfülűek" se mondják meg (vakon), hogy félvezető is van a jelútban.

Én jelenleg passzív előfokot használok, de mivel lassan rá tudok térni a trafós (TVC) hangerőszabályzóm építésére, valószínűleg kell egy aktív fokozat (12B4a). Ezt első körben nem tervezem megfejelni katódkövetővel, de majd meglátjuk, hogy mit hoz az élet. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.13. 22:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
euro21 írta:
Vegyes érzelmeim vannak.

Sokat lehet/ett/ olvasni a neten a katódkövető "egyszerű" hangjáról, annak ellenére nekem vannak jó tapasztalataim.

A fonó végén nálam is évek óta katódkövető csücsül. Szerintem a passzív korrekciós hálózattal rendelkező fonók mindenképpen megkövetelik az elválasztó fokozatot, ami ha már kell, akkor lehetőleg alacsony kimenő impedanciával rendelkező, jó meghajtási képességű legyen. Erre pont jó a katódkövető. Kevesebb gond van a kimeneti interconnect választással, ha egy combosabb meghajtás tologatja.


Teljesen egyetértek. Interconnect, A2 végcső hajtása esetén nagyon jól jön a katódkövető kis kimeneti impedanciája. Esetleg aktív munkaellenállással... Egyik RIAA-m végén az E88CC katköv szépen gerjedt, de az anódjával sorbakötött 100Ohm lecsillapította :)

Más. Régen építettem néhány katódkövető PP végfokot. Elég egyszerű kimenőtrafóval nagyon meggyőzően tudtak szólni :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.13. 22:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Igen, általában vegyesek szoktak lenni az érzelmek, mert csöveset gyakran puristák építenek, a katódkövető meg nemhogy erősítene, hanem még gyengít is ugye feszültségben, ezért sokan nem szívesen vállalják be, mert plusz fokozat. A GM70-nél nálam is átküldte a végcsövet A2-be, 650V-os anódnál 15W-ot tudtam ott kivenni, ami több, mint elegendő nálam. Most a 1605-nél ha volna egy pár 20A/B-m, akkor már ott is megcsináltam volna a katódkövetős végcső hajtást, de nincs és ekkora összeget most nem költenék vakra.
Belemásztam egy kicsit a katódkövetők lelkivilágába és szvsz a 12B4a nem a legalkalmasabb erre a feladatra, mert a kis erősítési tényezője miatt sokat fog csökkenteni a kimenő jelen. Bár jó kicsi lesz a kimenő impedancia :lol:
Az utólagos katódkövetőim nem a hagyományos felépítésűek, mert nem egy csőben van a feszültségerősítő és a katódkövető, hanem külön csövekben. Ez tud érdekes jelenségeket okozni, ha a csövek pl nem azonos ütemben fűtenek föl.

A félvezetős meghajtón én is gondolkodtam, mert technikailag tetszik az ötlet, de abszolut nincs gyakorlatom abban, hogy milyen félvezetőt kell kiválasztani hozzá, és erősen megoszlanak a vélemények abban, hogy az általad használt fet most jo-jobb-kevésbé jó. Ezért nem jutottam előre ebben a kérdésben. A nálam szóba jövő csöveket viszont rengetegszer A/B teszteltem, meg hossszúteszteltem, tudom nekem mi a jó és mi nem. Meg szép készletem is van belőlük 8-)

Phononál nálam csak a bemenetválasztót kell meghajtania a riaa végének, mert egy dobozban van a line-nal, mégis drasztikusan javult a katódkövető beépítése után. A line-nak viszont durva interconnecten kell a jelet átpréselnie, ott teljesen megértem a javulást technikailag.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 01:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
Hello

WF-t használok előerősítőnek/füleserősítőnek, 6n6p-vel építve.
Azaz használtam mert a kísérletezéstől elpusztult a nyák, most passzív előfokom van, siralmas, jóval kisebb a dinamika, maszatos a basszus. Azon töprengek hogyan lehetne szimmetrikus kijáratot eszkábálni a WF-ből/ után.
Egyenlőre próbaképen vonalillesztő trafóval próbálkozok, ha nem lesz katasztrófa akkor .... majd halljuk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 08:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Mi az a "WF"?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 08:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Az én tapasztalatom is vegyes a kat követővel kapcsolatban. De most úgy vagyok vele ha anódból meg tudom oldani a megfelelő meghalytó áramot akkor inkább le spórolom. Igaz én elég minimalista vagyok ha áramkörről van szó, kerülöm a "felesleges" :?: :roll: alkatrészeket. Az SRPP-vel meg csak rossz tapasztalatom van, többször próbáltam különböző csövekkel és kapcsolásokban de a végén mindig ki iktattam, valami idegesítő van a hangjában.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 09:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Jó katódkövető nincs... ;)

A Twin Servo OTL csöves erősítőm fejlesztésénél több tesztelést/hangzás vizsgálatot is végeztem ebben a témakörben, mivel ott katódkövető van a kimeneten.
A több lépcsős tesztelésen az jött ki, hogy annál jobb egy cső hangja minél kevesebb a rács menetszáma (emiatt viszont kisebb meredekség), viszont a szükséges kis kimenő impedanciához nagy meredekség szükséges! Ott viszont ezért igen sűrű a rácsszerkezet menetszáma, ezért aztán a hangzás nem éri el a legmagasabb szintet.
A megoldás végül az lett, hogy a két, egymásnak ellentmondó paramétert két elektroncső összekapcsolásával sikerült leküzdeni.
A kimeneten 6336A kettős trióda dolgozik "A" osztályban - ennek kisebb a meredeksége -, majd a nagyobb kivezérlésnél belép a 6528-as cső. A két elektroncső felépítése, anyagszerkezete és kivitelezése 100%-ig azonos, csak a rácsok menetszámában van különbség.
Így sikerült a szebb hangzású, de kisebb meredekségű csövet összehozni a nagy meredekségű, igen dinamikus hangot produkáló másik típussal.
A hangzásbeli megnyilvánulások és teljesítmény adatok teljes mértékben beváltották a remélt színvonalat.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 09:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
GA2 írta:
Mi az a "WF"?


White féle katódkövető (White follower), egy különleges kacsolástechnikájú fokozat, amelyik ohm nagyságrendű kimeneti impedanciát tud biztosítani.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 09:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Én többre becsülök két egymás követő kisebb erősítésű anódkövetőt, mint egy nagyobb feszültség erősítőt utána pedig a katód követőt. Az előbbihez kisebb erősítésű (mu) csövek adnak hasonló eredményt és a kisebb erősítő csövek mindig lineárisabbak anódkövetőnek is. Persze a második csőnek nagyobb áramú, alacsonyabb impedanciájúnak kell lenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 10:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
dext írta:
Hello

WF-t használok előerősítőnek/füleserősítőnek, 6n6p-vel építve.
Azaz használtam mert a kísérletezéstől elpusztult a nyák, most passzív előfokom van, siralmas, jóval kisebb a dinamika, maszatos a basszus. Azon töprengek hogyan lehetne szimmetrikus kijáratot eszkábálni a WF-ből/ után.
Egyenlőre próbaképen vonalillesztő trafóval próbálkozok, ha nem lesz katasztrófa akkor .... majd halljuk.

Ennek érdekelne a kapcsolása, ha lehet tedd fel légyszi, vagy küld el.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2011.11.14. 10:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
http://www.tubecad.com/october99/page4.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2013.06.07. 17:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Katodin fejhallgató erősítő esetén lenne kimenőtrafó, akkor nem gond, hogyha sima hálózatitrafó lemezből van? Mert elvileg anódkövetőnél nem szól bele a trafó minősége annyira. Nekem nem kellene, hogy hi-end minőség legyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2013.06.07. 17:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
6n8sz írta:
Katodin fejhallgató erősítő esetén lenne kimenőtrafó, akkor nem gond, hogyha sima hálózatitrafó lemezből van? Mert elvileg anódkövetőnél nem szól bele a trafó minősége annyira. Nekem nem kellene, hogy hi-end minőség legyen.

Minek a cső akkor? Halgass inkább IC-t-. :lol:
Komolyra fordítva a szót: A mélyhangok meghálálják a jó vasat.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2013.06.07. 17:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
dys-cus írta:
6n8sz írta:
Katodin fejhallgató erősítő esetén lenne kimenőtrafó, akkor nem gond, hogyha sima hálózatitrafó lemezből van? Mert elvileg anódkövetőnél nem szól bele a trafó minősége annyira. Nekem nem kellene, hogy hi-end minőség legyen.

Minek a cső akkor? Halgass inkább IC-t-. :lol:
Komolyra fordítva a szót: A mélyhangok meghálálják a jó vasat.


Hát nagyobb vasra teszem, ezzel kisebb a gerjesztés. Többet nem tehetek a mélyekért. Amúgy tungi e88cc/pcc88 vagy 6n8sz lesz a nyertes(még eldöntöm). Sima SE-nek készül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2013.10.30. 15:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Próbált e valaki már hasonlót?
Egyszerű katódkövető (CF) példa:

Csatolmány:
SimpleCF.jpg
SimpleCF.jpg [ 17.88 KiB | Megtekintve 26913 alkalommal. ]


Rendszeremben megfelelőek a jelszintek, 1Veff-el kihajtom a végfokaimat a maximumra és ezt a phonóm is tudja. Előerősítőmben (hangerő, bemenetek) nem szeretnék feleslegesen jelet gyengíteni, majd azt újra felerősíteni egy anódkövető (PF) "kötelező" használatával. Az alacsony kimeneti impedanciára és a jó meghajtó képességre azonban szükségem van...
A fenti kapcsolás és munkapont beállítás segítségével nincs szükség magasabb tápra és bemeneti csatoló kondira sem (hagyományos CF-hez képest), a 0,8x-os erősítés elfogadható kompromiszum.
A kérdés, hogy megérheti e hangban a Conrad J. féle PV10 kimeneti fokozathoz képest, ha ugyanazzal a csővel építjük fel? A katódkövető abban is megtalálható...
Az egyszerűsítés előnyére válik e a kapott hangnak?

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 22:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
deeraudio írta:
Próbált e valaki már hasonlót?
Egyszerű katódkövető (CF) példa:

Csatolmány:
SimpleCF.jpg


Rendszeremben megfelelőek a jelszintek, 1Veff-el kihajtom a végfokaimat a maximumra és ezt a phonóm is tudja. Előerősítőmben (hangerő, bemenetek) nem szeretnék feleslegesen jelet gyengíteni, majd azt újra felerősíteni egy anódkövető (PF) "kötelező" használatával. Az alacsony kimeneti impedanciára és a jó meghajtó képességre azonban szükségem van...
A fenti kapcsolás és munkapont beállítás segítségével nincs szükség magasabb tápra és bemeneti csatoló kondira sem (hagyományos CF-hez képest), a 0,8x-os erősítés elfogadható kompromiszum.
A kérdés, hogy megérheti e hangban a Conrad J. féle PV10 kimeneti fokozathoz képest, ha ugyanazzal a csővel építjük fel? A katódkövető abban is megtalálható...
Az egyszerűsítés előnyére válik e a kapott hangnak?

db


Szia! Sajnos rossz híreim vannak... 2k2 replusz a terhelő impedanciára a CC82 csak kis erősítéssel és nagy torzítással fog dolgozni... Gondolj bele: van a cső a maga belsőellenállásával, meg van a terhelés a kimeneten... Mindegy, hogy anódban, vagy katódban van mindez... Csak ugye katódban ott van a kecsegtető 1/S kimenőimpedancia... Kis jelnél igen, de ha kivezérlést is szeretnénk :?:
Legjobb, ha a katódkörben ágen van, vagy esetleg megfelelő RDC-vel felruházott jó nagy induktivitású fojtó (vagy induktivitássokszorozó?)...
Sok sikert!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 19:03 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
:mrgreen: 6c4c jól írtad! ...azért megmértem. :mrgreen:

Tungi ECC82, Rk = 2,7k, Ut = 170V, Uk = 6,8V, Ia = 2,5mA Ez jött létre septiben.
Ube = 1,8Veff / Uki = 1,3Veff => Au = 0,72
A mérési eredmény:

Csatolmány:
SimpleCF_ECC82_THD.jpg
SimpleCF_ECC82_THD.jpg [ 163.82 KiB | Megtekintve 26777 alkalommal. ]


Szóval összesen tényleg 1% feletti torzítás. Kuka. Ennyit az egyszerűségről...
(Pedig valahol a neten is találtam ilyen kapcsolást és ráadásul mintha gyárti előfok kapcsolása lenne.)

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Katódkövető?!
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 19:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Ha már undoktív sokszorozó abba a kat követőbe meg DCR akkor ECC88, bedobni egy régi csövi rádió vagy TV kimenőt a katódba, azoknak 300-400R közt van a DCR-jük.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség