audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:46

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 37 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2014.04.26. 14:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy barátunk CS4396-os DAC-al rendelkezik. Ennek a DAC-nak szimmetrikus kimenete van, ezért ilyen primér elrendezésű trafót kellett tekernem.Lsd: a képen.
A dolog nem volt egyszerű, mert a gazda azt kérte, hogy a szekunder is legyen szimmetrikus, mivel ha már lúd, akkor legyen kövér. Nos nagyot szívtam vele, de elkészült. Ilyen dupla szimmetrikust még nem készítettem. Kézzel foghatóan adódott a lehetőség, hogy mindkét tekercset bifillárisra tekerjem átm. 0,1mm-es drótból M42vasra. Ez a vasam minőségben kicsit jobb mint a kimenők vasa. De azért nem permalloy vas, hanem csak kevés nikkellel ötvözött, és szép szürke. Jó pár ilyen produktum zenél már egészen márkás CD játszókban is ilyen, mint pld. Studer CD jáccó, ami ugye stúdió gép. Sajna az első tekercset el is dobtam, mert miután szépen megtekertem, mérés közben jöttem rá, hogy a szeku tekercs két szála valahol zárlatos. Így asszimetrikus trafónként ugyan kíválóan működött, de szimmetrikusként nem akarta hozni az 1:1-es áttételt. Így hát újra tekerődött, és ezzel az új trafóval kezdtem el játszani. :P


Csatolmányok:
DSCF0013.JPG
DSCF0013.JPG [ 330.66 KiB | Megtekintve 50559 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.26. 15:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A jáccás közben arra is kíváncsi voltam, hogy a szekundér különböző bekötéseiben hogyan változnak a fő függvények, úgy mint a Bode diagramm, valamint a fázis-frekvencia diagramm. Tkp. azt akartam kideríteni, hogy a két féle szekundert hogy lehet háromféle képpen bekötni, s hogy hallgatnám, ha az enyém lenne. Igen, nem vagyok hülye, 3 féleképp beköthető és használható a bifilláris szekunder tekercs. (na ezt próbálja valaki tranyóval vagy OPA-val megvalósítani :!: )
Íme a három lehetőség:
1. A két tekercset párhuzamosan kapcsoljuk. Nevezzük ezt SE bekötésnek. Ilyenkor az a jó, ha az alsó tekercsvégek (zöld-kék) mennek a földre. ( Egy ilyen kis trafónál már számottevő változást okoz a földkapacitás nagysága)
2. A két tekercset sorba kötjük, és a közepét a földre helyezzük. Ez a szimmetrikus bekötés. Ezt nem tudom mérni, mivel nincs ilyen lehetőségem.
3. Ugyanaz mint az előbbi, csak nem kötöm a közepét a földre. Nevezzük ezt XLS bekötésnek.

Ha a 2. variáció felét mérem, illetve a 3. variációt, akkor eltérés nincs, de ettől még hallásra lehet különbség. Valószínűleg van is. Továbbá megkell jegyeznem azt is, hogy az 1. variációnál a kimeneti fesz a felére visszaesik, de jobban hajt. Elméletileg ezt a megoldást az utána következő hangerőszabi kevésbé terheli. Egyébként a mérések során a trafót egy 10k-s ellenállóval (nem francia, hanem német, mert Beyschlag :lol: ) terheltem, szimulálva az 1/5-öd 47k-s poti állást (kis hangerő). Érdekes görbéket mértem, de legelősször lessük meg a THD és IMD torzításokat. A jól elkészített és kellőképpen megméretezett trafók torzítása meglehetősen kicsi. A torzításokat SE módban mértem, de XLS módban sincs nagy eltérés. Lehet van kissebb torzítású OPA, de az mennyivel bonyolultabb, és vajon mennyire színezi a hangot? Azt azért tudni kell, hogyha valaki ilyen traficseket biggyeszt a DAC kimenetére valahol, akkor azt azért teszik, hogy a digitítiszt megszűntessék, azaz a tér kinyíljon, a hang hosszútávon is hallgatható legyen, ne vássa az ember fogát a kettes számrendszer, és az énekes nőnek ne legyen erotikus hangja. (erotikus hang= b.ssza a fülem) :lol: Tehát inkább legyen egy kicsit nagyobb a torzítás, mondjuk egy nagyságrenddel.


Csatolmányok:
IMDdeeraudio.JPG
IMDdeeraudio.JPG [ 149.88 KiB | Megtekintve 50555 alkalommal. ]
THDdeeraudio.JPG
THDdeeraudio.JPG [ 136.44 KiB | Megtekintve 50555 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.26. 20:18 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A szekundert értem és tetszenek a mérések (mert nekem készül)! ;)
A primer bekötése azonban kérdéseket vet fel bennem:
A DAC szimmetrikus kimenetein (+/-) ugyanis a földhöz képest 2,5VDC van (tápfesz fele), vagyis a primer közepe nem köthető le galvanikusan a földre, vagy mégis? Kondenzátort nem szívesen tennék oda...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.26. 20:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
A szekundert értem és tetszenek a mérések (mert nekem készül)! ;)
A primer bekötése azonban kérdéseket vet fel bennem:
A DAC szimmetrikus kimenetein (+/-) ugyanis a földhöz képest 2,5VDC van (tápfesz fele), vagyis a primer közepe nem köthető le galvanikusan a földre, vagy mégis? Kondenzátort nem szívesen tennék oda...
db

Ez a kétésfélvolt áram is, vagy csak potenciál. Szerintem ez utóbbi, azt meg a trafó elbírja. Kondit én sem tennék szivesen.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.26. 20:55 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
deeraudio írta:
A szekundert értem és tetszenek a mérések (mert nekem készül)! ;)
A primer bekötése azonban kérdéseket vet fel bennem:
A DAC szimmetrikus kimenetein (+/-) ugyanis a földhöz képest 2,5VDC van (tápfesz fele), vagyis a primer közepe nem köthető le galvanikusan a földre, vagy mégis? Kondenzátort nem szívesen tennék oda...
db

Ez a kétésfélvolt áram is, vagy csak potenciál. Szerintem ez utóbbi, azt meg a trafó elbírja. Kondit én sem tennék szivesen.


Feszgenerátoros a kimenet viselkedése. Ha ráakasztasz valamilyen "ellenállást", akkor ott áram folyik a föld felé, a 2,5V-nak maradnia kell, nem terhelhető jelentősen. A trafó elbírja persze, főleg hogy a két (primer) tekercs ilyenkor egymással ellentétes gerjesztést hoz létre (az eredő nulla), a veszteségbe menő (egyenáramú) teljesítmény sem gond neki, de mi van ilyenkor a DAC kimenetével, az elbírja? Ezt én sem tudom...
Mi van akkor, ha a primer közepe nem kerül a földre (szerintem ez az üdvözítő megoldás)?
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.26. 23:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A neten ezt találtam:

Csatolmány:
ciuff3_8x.gif
ciuff3_8x.gif [ 3.68 KiB | Megtekintve 50506 alkalommal. ]


Szóval lehet nem úszom meg a kondit...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 10:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
A neten ezt találtam:

Csatolmány:
ciuff3_8x.gif


Szóval lehet nem úszom meg a kondit...
db

El is hagyhatod. A lényeg az ellenállás, mert azzal megemeled a trafó közepét a tápfesz felére. A kondi csak hidegíti az ellenállást. A jel nem megy át rajta. Fogd fel úgy, hogy a táp része. A 10k-s Caddock meg nem is biztos, hogy kell, de soha nem lehet tudni. Kísérletileg kell meghatározni, mivel nélküle a szekunderen 20-100Hz között kiemelés jöhet létre. Ennek értékét ki kell kísérletezni. Én ugye a mérésnél ele3ve 10k-val zártam le, így nem volt anomália a mélyben.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 11:18 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
deeraudio írta:
A neten ezt találtam:

Csatolmány:
ciuff3_8x.gif


Szóval lehet nem úszom meg a kondit...
db

El is hagyhatod. A lényeg az ellenállás, mert azzal megemeled a trafó közepét a tápfesz felére. A kondi csak hidegíti az ellenállást. A jel nem megy át rajta. Fogd fel úgy, hogy a táp része. A 10k-s Caddock meg nem is biztos, hogy kell, de soha nem lehet tudni. Kísérletileg kell meghatározni, mivel nélküle a szekunderen 20-100Hz között kiemelés jöhet létre. Ennek értékét ki kell kísérletezni. Én ugye a mérésnél ele3ve 10k-val zártam le, így nem volt anomália a mélyben.


Pontosítanék: a primer közepét nem az ellenállás emeli a tápfesz felére, a 2,5V-ot a DAC adja ki.
Azonban váltakozóáramú szempontból a primer közepén tényleg nulla az eredő egy ideális trafó esetén és ez ugyebár ideálisnak tekinthető ebből a szempontból, mert bifilárisan tekeredett.
Vagyis elvileg, ha nem teszek oda semmit, akkor is jól kellene működjön, ha pedig beteszem a párhuzamos RC-t nem változhatna meg semmi... Majd kísérletezek.
A szekunderre kötött 10k pedig úgyis ott lesz, mert akkora a fejhallgató kimenet potijának ellenállása és azt azért visszakötném. (Később talán a fejhallgató erősítőt is cserélem benne, de a potija maradna.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 11:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az alábbi két képen a kétfajta (SE és XLS) frekiátvitelét csodálhatjátok meg. Nagyon jól látszik, hogy az SE bekötésben a két párhuzamosan kötött tekercs esetében az átvitel rendkívül széles. Ennek oka, hogy a szórt induktivitás csökkent a menetszám kvázi csökkenésével. Az átvitel ebben az esetben kb 160k-ig terjed, de 400kHz-n van egy rezonanciája a trafónak. Ezt hangenerátorral mértem ki. XLS bekötésben az átvitel szűkül, inkább hasonlít egy kimenőtrafó görbéjéhez. Nagyon jól látszik, hogy 40kHz-n már 4,5dB-t esik az átvitel, ami egy szolíd vágást jelent a mintavételi frekvencián. Ez azt jelenti, külön szűrést nem kell használni. A hang szép sima lessz. Mindkét esetben jól látható a mélyátvitel tökéletessége. Érdekes módon (a tapasztalat ezt mutatja) a basszus dúsul, analógosabb hangzású lessz a rendszer.


Csatolmányok:
Bodedeeraudio SE.JPG
Bodedeeraudio SE.JPG [ 110.6 KiB | Megtekintve 50480 alkalommal. ]
XLS Bodedeeraudio.JPG
XLS Bodedeeraudio.JPG [ 116.94 KiB | Megtekintve 50480 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 11:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A következő mérés a fázis frekvencia jelleggörbe. Látható, hogy kissebb áttétel esetén a fázis átvitel egyenletesebb, kissebb az eltérás az ideálistól, még a nagyobb menetszámnál (XLS kapcsolás) nagyobb. 20Hz-n és 20kHz-n rendre 17 és 20 fok, illetve -3 és -32 fok. Az eltérések a magas frekin szembeötlőek, jól követik a mentszámokat, illetve a frekvencia átvitelt. Itt mostmár csak az a kérdés, hogy a hallgatási rendszerben hogy megy a fázis. Lehet a rosszabb görbével kapunk jobb eredményt.


Csatolmányok:
Phasedeeraudio SE.JPG
Phasedeeraudio SE.JPG [ 93.63 KiB | Megtekintve 50478 alkalommal. ]
XLS Phasedeeraudio.JPG
XLS Phasedeeraudio.JPG [ 81.14 KiB | Megtekintve 50478 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 11:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
És csemegének itt van néhány néccögjeles szkópmérésről készült fénykép.


Csatolmányok:
10Hz.JPG
10Hz.JPG [ 329.31 KiB | Megtekintve 50476 alkalommal. ]
20Hz.JPG
20Hz.JPG [ 333.53 KiB | Megtekintve 50476 alkalommal. ]
2kHz.JPG
2kHz.JPG [ 325.76 KiB | Megtekintve 50476 alkalommal. ]
20kHz.JPG
20kHz.JPG [ 336.21 KiB | Megtekintve 50476 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 11:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Igen, a 2,5V-ot a dac szolgáltatja. Csakhogy a primer ágak ellenállása rendre 223 Ohm. Ugye így van egy osztónk, aminek egyik ága 223 Ohm, a másik meg 10k. Ily módon eléggé kicsi potenciál különbség van a tekercs két vége, és a középpont között. Váltóáramú szempontból a helyzetet jól látod. Megnyugtatlak, hogy lehet a kondival is, meg az ellenállóval is vacakolni. Majd a nem felejtem el, akkor küldök párban néhány értékű jóminőségű kondért. Majd figyelmeztess.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 11:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Köszönöm, de már így is túldolgoztad magad! ;) Nagyon várom már őket!
Elna Starget, Cerafine, Silmic, SilmicII, Nichicon MUSE BP elektrolitból és Jantzen CrossCap 30uF (MKP) nekem is van a tarsolyban (meg persze rengeteg diy fémezett papírkondi, Remix és orosz), akár egy AudinCap KPSN 3,3uF-os (MKP vékony alu fóliával) bypasst is kaphatnak.
A legjobb esetben az AudinCap magában is elég lesz...
Ellenállásból a lehetőségeim PRP (10 v. 12k), vagy Mills (12k) és még sok - elvileg gyengébb típus - lehet próbálkoznom... Bár a kapott hang biztos nem az ellenálláson fog múlni... :mrgreen:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.27. 18:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Gratula nagyon ígéretesnek néz ki a traficsek :)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.28. 10:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 509
Dejó, hogy végre beleásod magad a feszültség kimenetes DAC-okhoz való kimenők tekergetésébe. A CS4396 hogy jött képbe, épp kéznél volt? Sokkal érdemesebb lenne inkább WM8741-el próbálkozni.

DHT írta:
Gratula nagyon ígéretesnek néz ki a traficsek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.28. 11:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
janos_904 írta:
Dejó, hogy végre beleásod magad a feszültség kimenetes DAC-okhoz való kimenők tekergetésébe. A CS4396 hogy jött képbe, épp kéznél volt? Sokkal érdemesebb lenne inkább WM8741-el próbálkozni.
DHT írta:
Gratula nagyon ígéretesnek néz ki a traficsek :)

A trafó nekem készül, ez a DAC van a CD-játszómban - tehát az adott volt - ekkora beruházást mindenképp megér! ;)
Eddig is elégedett voltam a hangjával (a kategóriájában), de már régóta gondolkodtam valamiféle modoláson (csövesítés, trafózás, tápok, clock, stb....).
Most a DAC tápjain faragok kicsit, no meg hát ez a TRAFÓ!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 11:27 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Kérdés:
A trafók vasalását érdemes, kell e testre kötni, vagy pont hogy nem szabad?
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 17:13 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Elkészült a Marantz CD modifikációja a fenti trafókkal.
Nyitok egy újat témát, mert ez így teljes story, maximum még egy két apróság kerülhet bele.
db

Folytatás itt : http://www.audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=48&t=2192


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.23. 21:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Helló !
Kérdezném a szakikat hogyha pl. egy PP csöves végfokot trafóval szeretnék meghajtani, és a primer a meghajtó cső anódjában van, akkor a trafónál milyen szempontokat kell figyelembe venni ?
Nem tekerési trükkök és fogások érdekelnének, hanem úgy általánosságban milyen huzalvastagságot érdemes a nyugalmi áramhoz méretezni, a szekunder mehet-e vékonyabb huzalból, ilyesmi.
Köszi, ha tudtok valami használható infót adni !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.23. 23:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
például nem árt, ha tud fázist fordítani. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.23. 23:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
a primérnek kb 2,8A/mm2 áramsűséggel tudnia kell a meghajtó cső áramát. a sekundernek nem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 12:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
aztán tudni kellene a meghajtó cső Ra értékét, s azzal méretezni egy RL felüláteresztő szűrőt mondjuk 10 Hz-re. a kapott induktivitás értékének kellene lenni a trafó Lp értékének. innen már könnyű a dolog: légrés, vas mű-je, szórás, Al érték, és még néhány paraméter. vannak itt trafót tekerni szeretők, pl Appme fórumtárs. neki ez félkézzel megy már, kérd ki véleményét.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 20:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
OK, kösz !
Mi az az Lp érték ?
Igazából hangszererősítő lenne a terv, oda meg minden "vacak" jó (80-5000Hz, nem számít a fázistolás). Ezért gondoltam hogy ezt én is meg tudnám tekerni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 21:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Ha hangszererősítő, egy jól méretezett katodin kiváló. Miért kell trafó??


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 21:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Hát mert PP-t még nem csináltam, aztán gondoltam ilyet is kellene. :)
Nem muszáj a trafó, de van hozzá vas meg huzal is, aztán jó ha van egy ilyen trafó is a háznál. Jól jöhet fet-es végfokhoz is vagy akármi. Kísérletképp.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 22:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
OK, kösz !
Mi az az Lp érték ?
Igazából hangszererősítő lenne a terv, oda meg minden "vacak" jó (80-5000Hz, nem számít a fázistolás). Ezért gondoltam hogy ezt én is meg tudnám tekerni.


primer induktivitás, amely az ra értékkelmeghatározza a trafó alsó átvitelét.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 10:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Ja tényleg. :)
Igazából azt nem értem Hogyha Raa-hoz illesztjük a trafót (mondjuk legyen 6K), mondjuk egy 1:1 -es áttételűt, akkor a meghajtott csövek rácslevezető ellenállását is 6KOhm -ra kell választani ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 11:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Ja tényleg. :)
Igazából azt nem értem Hogyha Raa-hoz illesztjük a trafót (mondjuk legyen 6K), mondjuk egy 1:1 -es áttételűt, akkor a meghajtott csövek rácslevezető ellenállását is 6KOhm -ra kell választani ?


nem. ha nincs -Ug, akkor én a csűre gyárilag ajánlottat alkalmaznám, de legjobb a kísérletezés. akkor jó, ha az átvitelben nincs semmilyen rezonancia, meg korai töréspont, de 6kánál mindenféleképpen nagyobb legyen. ha leírod a pontos adatokat
( Ra, Ia,vas fajtája, mérete, vaskeresztmetszet szél.-magass. , áttátel 1:1+1, vagy 1:0,5+0,5, akkor megméretezem neked, ha kimegyek a műhelybe, de a trafóról műhelyrajzot nem tudok neked adni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 14:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Köszi !
A vas az az lenne amire te is szoktál tekerni, az a nagyfrekvenciás kis vékony lemezes pici.
Olyan 0.6cm2 a keresztmeteszete, a meghajtó cső ecc81,82,83,85 ezek közül valamelyik, a meghajtottak meg 6p14p, 1:1+1


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 16:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Köszi !
A vas az az lenne amire te is szoktál tekerni, az a nagyfrekvenciás kis vékony lemezes pici.
Olyan 0.6cm2 a keresztmeteszete, a meghajtó cső ecc81,82,83,85 ezek közül valamelyik, a meghajtottak meg 6p14p, 1:1+1

Nekem az Ra érték kell. az legyen a te felelősséged, mert az a legfontosabb alapadat. ide mindenféleképpen légréses trafó kell, a vasad légréses? az a pici vas nem alkalmas arra, hogy áramok szaladgáljanak rajta. szóval ez így nem lesz jó.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 19:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Az Ra az legyen 6K mondjuk. Trióda, itt talán nem olyan fontos.
10mA már sok ezeknek a vasaknak ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 19:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
marone írta:
Az Ra az legyen 6K mondjuk.

12k-s primer impedancia kéne, az kb. 100H induktivitást jelent (20Hz-en). A primer swing kb. 100Vpp.
Ez még 10mA mellett is kb. EI60-as vasat jelent (3.7cm2).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 21:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
marone írta:
Az Ra az legyen 6K mondjuk.

12k-s primer impedancia kéne, az kb. 100H induktivitást jelent (20Hz-en). A primer swing kb. 100Vpp.
Ez még 10mA mellett is kb. EI60-as vasat jelent (3.7cm2).

én EI74-re gondoltam vékony huzallal. szóval felejthető, ha csak nincs valakinek EI60, vagy M62-es légréses mumetall magja. azzal még lesz magasátvitel is. van valami ilyesmi magom, de az nem túl olcsó, az erősítő önköltségének a felét kitenné. :) esetleg ei74-re megméretezem holnap, hogy milyen menetszám jön ki.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 21:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Az Ra az legyen 6K mondjuk. Trióda, itt talán nem olyan fontos.
10mA már sok ezeknek a vasaknak ?

10mA talán még elmenne, de gondolkozz: ekkora trafóra kb 0,1-0,8mm-es drót a jó. na most arra ráengedni kb 240Vegyenáramot, az eléggé necces. én nem csinálnám meg.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 21:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Ez ilyen problémás ?? :?
Már értem miért nem él senki ilyesmi megoldással. Akkor hagyjuk.. Amúgy kösz mindenkinek !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 21:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
hogy milyen menetszám jön ki.

EI60-ra kellett volna kb. 3900 menet 0.1-es primernek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.01.26. 00:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
hogy milyen menetszám jön ki.

EI60-ra kellett volna kb. 3900 menet 0.1-es primernek.

aha! :P ez csak a primér? mer ha nem, akkor kétszer ennyi kell még pluszba a szekundernek. kicsit nyűgös lennék egy ilyen trafótól. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 37 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség