audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:06

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 64 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 17:40 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Elkészültem a modifikációval, amelyet a dys-cus által készített trafók ihlettek.
Az átépítés több lépcsőből állt.
Elsőként új analóg tápot kapott a DAC és környezete, külön minőségi hálózati trafóról.
Az eredeti és az új trafót is körbevettem egy árnyékoló réz szalaggal, melyeket a CD-játszó fémtestére kötöttem. A trafókat tartalmazó sarkot pedig egy további lyuggatott fémlemez árnyékolja el a kényes részektől.
Le kellett takarítanom az eredeti analóg részről a nagyon kiálló "dolgokat", hogy magasságban kényelmesen elférjen a két trafó, mert a vezetékezés miatt oda volt célszerű tenni őket.
Aztán megépítettem a trafókat tartó lemezt és rögzítettem a kitermelt alkatrészek lyukjaiba, majd pedig összevezetékeztem az egészet.
Most még mérem, hallgatom... Erik Trufaz fújja nyálasan! :mrgreen:

Később (folyamatosan) részletesen írok majd mindenről, a tápháborúról, a próbálgatott kondikról a trafó primer körében, a hangi tapasztalatokról, stb....
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 17:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Teljes látkép
Csatolmány:
MCD_inside.jpg
MCD_inside.jpg [ 712.43 KiB | Megtekintve 88871 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 17:42 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Új shunt táp (balra fent) és a dys-cus trafók az analóg rész helye felett:
Csatolmány:
MCD_Analog&Supply.jpg
MCD_Analog&Supply.jpg [ 829.73 KiB | Megtekintve 88871 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 17:47 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Új hálózati trafó, árnyékolások, illetve az analóg táp puffer és áramgenerátor egysége:
Csatolmány:
MCD_main_supply.jpg
MCD_main_supply.jpg [ 771.98 KiB | Megtekintve 88872 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 19:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szép munka! A hang? :o Hú de kíváncsi vagyok! :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 19:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Szép munka :D

Az Elna kondik gyárilag benne voltak, vagy te tetted bele őket?

clock modon nem gondolkodtál?

Én is kíváncsi vagyok a hangjára :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 22:19 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Szép munka! A hang? :o Hú de kíváncsi vagyok! :lol:

Jaj de nagy a türelmetlenség! :lol:
Ezért először a tápról, vagyis hogy változott általa a hang (még az eredeti A osztályú diszkrét analóg résszel hallgatva):
A mély és mélyközép hangok definiáltabbak, kontúrosabbak és dinamikusabbak lettek, ez az ami elsőre "szembeötlő", ezt az állapotot azonban csak addig teszteltem, amíg a tápot finomhangoltam. Kidobtam belőle két pufferkondit és kikötöttem a további RC szűrést (ez utóbbi valahogy felpuhította a hangot).

Ezután jött a "kimenő" trafók beépítése:
Tényleg a legjobb hasonlat az analógos / analógosabb hangzás.
Egyértelműen minden jellemző javult, a CD-játszóm egy kategóriával feljebb lépett!
Eltűnt a karcosság a magasak tetejéről, a mély és közép tartomány is tovább javult, a részletek finomabbak, valósághűbbek lettek.
A tér nagysága eddig is rendben volt, most azonban pontosabb, szinte kézzel fogható.

Ma csak kevés idő jutott a hallgatózásra és ugyebár még erősen bejáratós a kicsike, ezért még később írok róla ahogy változik.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 22:31 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
És akkor itt az analóg táp végleges kapcsolási rajza is (5V-ra):

A trafó hasonló magra épült mint a kimenők (ránézésre tök ugyanolyan méretű lemezekből épül fel). Üresjárási feszültsége 7,5VAC, primerjének RDC-je pedig mindössze 1,5Ohm és órák múlva is épp hogy csak langyos.
A pufferelt és terhelt feszültség 9,5VDC.
A graetz diódái 1N5819 rajtuk 22nF/250V Y osztályú kondi.
C1 = 3 x 560uF/20V (Low ESR, Low Ind. NOS, Sprague Extralytic)
C2, C3 = 220uF/16V ELNA Silmic II
R1 = 15 (RN60) - (83mA így az áramgenerátor árama)
R2, R4 = 680 (R534)
R3 = 274 (RN60)
Csatolmány:
Analog_supply.jpg
Analog_supply.jpg [ 28.27 KiB | Megtekintve 88820 alkalommal. ]

A Vref (4V) előállítását egy újabb TL431-re bíztam (de csak magában), ami az előbbi analóg 5V-ból táplálkozik egy 90 Ohmos ellenállások keresztül.
(A DAC digitális tápját egyébként hagytam az eredeti állapotban, 7805 után tranzisztor zénerrel.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 22:56 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
hifipisti írta:
Szép munka :D
Az Elna kondik gyárilag benne voltak, vagy te tetted bele őket?
clock modon nem gondolkodtál?
Én is kíváncsi vagyok a hangjára :)


Az Elnák eredetileg a készülékben voltak és végül én is azokkal építkeztem (Silmic II és Cerafine).
Az eredeti analóg rész, amit elbontottam az sem volt gagyi alkatrészkészletű. A HDAM-nek nevezett szűrő és erősítő rész (A osztályú), gyakorlatilag két darab műveleti erősítőből állt, melyeket diszkrét félvezetőkből építettek fel.
A kitermelt alkatrészek így értékesek voltak számomra, a FET-eknek nagyon örültem (remélem túlélték a kiforrasztást):
4 pár 2sk170V/2sj74V
2 pár 2sk369BL
2db 2sk389BL dual JFET
Ezeken kívül még kikerült a két kimenő kondi (Silmic 220uF/16V ARS), és a régi analóg rész tápszűrő kondijai (8db 220u/16V Cerafine) is.
A kiforrasztott alkatrészek is mutatják, hogy eredeti állapotában sem kellet szégyenkeznie, bár a "digitisz" miatt tényleg "kapart a torka"...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 23:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A trafókat végül az alábbi kapcsolási rajz szerint kötöttem be:
Csatolmány:
TR_connection.gif
TR_connection.gif [ 4.2 KiB | Megtekintve 88805 alkalommal. ]

A kimeneti RCA csatlakozókat is lecseréltem, aranyozott érintkezőjű, belül teflon szigetelésű típusokra (RJ-135GT).
A 0dB-es, 1kHz-es szinusz lejátszásakor a kimeneten 980mVeff feszültség mérhető. (Ez a DAC referencia feszültségével még változtatható is kismértékben, jelenleg Vref = 4VDC.)

A trafóról részletesen itt olvashattok, méréseket nézhettek:
viewtopic.php?f=81&t=2182
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 07:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Nagyon szép munka, és köszönjük a részletes leírást is!
Szerintem túl magas a rendszer kimenő impedanciája. Az RCA kábelt nem tudja meghajtani korrekt módon. Ezen lehetne segíteni egy csöves kimenettel, vagy FET-es pufferrel. (Van még sok üres hely a gépben...)

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 08:06 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
GA2 írta:
Nagyon szép munka, és köszönjük a részletes leírást is!
Szerintem túl magas a rendszer kimenő impedanciája. Az RCA kábelt nem tudja meghajtani korrekt módon. Ezen lehetne segíteni egy csöves kimenettel, vagy FET-es pufferrel. (Van még sok üres hely a gépben...)


Szerintem megtudja, ha elég nagy a következő fokozat bemenő impedanciája.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 08:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kedves Deeraudio kollega'! A trafó primérjének közepén mekkora egyenáram van?
Írta valaki a kábelhajtás kérdését. Ez sajnos okozhat gondot, ezért kis kapacitású kábelt használj, de viszont a lehető legrövidebbet. Mindenesetre megjegyzem, hogy stúdiókban pl a mikrofon és a keverőpult között is hasonlkó trafókat használtak annak idején, s mégis az analóg lemezek átvitelével semmi gond nem volt. A tér javulása annak köszönhető, hogy az opamok, szűrők nem zavarnak be a fázisátvitelbe. Ez miatt az egyes hangszerek is autentikussabban szólalnak meg.
A 10k-s lezáró ellenállással lehet játszani, mondjuk elég nagy javulás érhető el tantál betétellel, de próbáld meg Alan Bradly-vel is, csak azokat össze kell válogatni. A szén kompozit Rtag hangja hajaz a tantálra, igaz zajos, de ez ne zavarjon, mertitt már nagy a jel, ezért a jel-zaj viszonyba nem igazán hoz romlást. Ráadásul a bekerülő analógzaj mégjobban "símítja" a kimenő jelet. Próbáld meg, 500Ft-ot mindenképpen megér rááldozni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 09:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Sztem kár földelni RC taggal a trafóközepet, nem sok értelmét látom. Ellenben az egyenáram sokat ronthat (hiszen 2,5V-on állnak a kimenetek).

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 12:49 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
GA2 írta:
Nagyon szép munka, és köszönjük a részletes leírást is!
Szerintem túl magas a rendszer kimenő impedanciája. Az RCA kábelt nem tudja meghajtani korrekt módon. Ezen lehetne segíteni egy csöves kimenettel, vagy FET-es pufferrel. (Van még sok üres hely a gépben...)


50cm-es profi, kis kapacitású RCA kábelt használok, egy 50k forrásimpedanciájú csöves előerősítő előtt. Nem vettem észre semmiféle problémát az első egy-két órában, amikor ráértem igazán meghallgatni, kiváló a kapott hang, semmi magashiány.
Sőt, az eredeti kapcsolás, mintha összemosott volna egy kicsit mindent, a mélyeket jobban. Így hogy most a trafóval kontúrosabbak a mélyek kicsit kevesebbnek érződnek (mérve 10Hz-nél csak -0.4dB, 20Hz-nél -0,2dB, 40Hz-nél pedig -0,1dB utána végig egyenes, szerintem ezt nem hallom meg...), magasak viszont egy kicsit többnek. Igaz, hogy már az első órákban is sokat finomodott a hangja (gondolom főként a táp és a szerelés járatódott be), tehát ez még nem a végállapot. Remélem a jövő héten tudok részletesebb leírást adni a bejáratódott átépítésről is.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 13:08 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Kedves Deeraudio kollega'! A trafó primérjének közepén mekkora egyenáram van?
Írta valaki a kábelhajtás kérdését. Ez sajnos okozhat gondot, ezért kis kapacitású kábelt használj, de viszont a lehető legrövidebbet. Mindenesetre megjegyzem, hogy stúdiókban pl a mikrofon és a keverőpult között is hasonlkó trafókat használtak annak idején, s mégis az analóg lemezek átvitelével semmi gond nem volt. A tér javulása annak köszönhető, hogy az opamok, szűrők nem zavarnak be a fázisátvitelbe. Ez miatt az egyes hangszerek is autentikussabban szólalnak meg.
A 10k-s lezáró ellenállással lehet játszani, mondjuk elég nagy javulás érhető el tantál betétellel, de próbáld meg Alan Bradly-vel is, csak azokat össze kell válogatni. A szén kompozit Rtag hangja hajaz a tantálra, igaz zajos, de ez ne zavarjon, mertitt már nagy a jel, ezért a jel-zaj viszonyba nem igazán hoz romlást. Ráadásul a bekerülő analógzaj mégjobban "símítja" a kimenő jelet. Próbáld meg, 500Ft-ot mindenképpen megér rááldozni.


Áramot nem mértem, csak a DAC kimeneti feszültségét a beépítés után, az ugyanúgy 2,5VDC. Vagyis a kérdéses áram I = 2,5V / (9100 + 223/2) = 0,27mA.
A 10k lezáró ellenállással persze lehetne játszani, csakhogy ott a probléma, ha visszaépítem a fejhallgató erősítőjét is. Az ugyanis egy 2x10k-s pici ALPS potival kezdődik, így a lezárás adott, talán az nem is olyan rossz alternatíva...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 13:19 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Péter írta:
Sztem kár földelni RC taggal a trafóközepet, nem sok értelmét látom. Ellenben az egyenáram sokat ronthat (hiszen 2,5V-on állnak a kimenetek).


Az igazság az, hogy most így elsőre még nem volt elég időm próbálkozni sokféle megoldással a primer közepével kapcsolatban. Amúgy jól hozzáférhető, könnyen le és vissza forrasztható. Erre valamikor később rászánok egy délutánt. Most bekerült a "tankönyvi" megoldás.
Miért rontana az egyenáram és miben? Mindkét tekercsben csak 0,135mA(!) folyik ráadásul a létrehozott mágneses terek kioltják egymást (mint PP-ben).
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 13:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
Péter írta:
Sztem kár földelni RC taggal a trafóközepet, nem sok értelmét látom. Ellenben az egyenáram sokat ronthat (hiszen 2,5V-on állnak a kimenetek).


Az igazság az, hogy most így elsőre még nem volt elég időm próbálkozni sokféle megoldással a primer közepével kapcsolatban. Amúgy jól hozzáférhető, könnyen le és vissza forrasztható. Erre valamikor később rászánok egy délutánt. Most bekerült a "tankönyvi" megoldás.
Miért rontana az egyenáram és miben? Mindkét tekercsben csak 0,135mA(!) folyik ráadásul a létrehozott mágneses terek kioltják egymást (mint PP-ben).
db

Hülye vagyok! Nem áramra, hanem feszelyre gondoltam a középleágazáson. Bocsi! Azt mérd már meg nekem. Egyébként szerintem is jó lehidegíteni, és földre kötni. Főleg abban az esetben, ha nem Dyscus trafót használ valaki, mert ott ugye akár egy-két-három, stb menetszám eltérés is lehet a két tekercsfél között. Itt5 ugye ilyen nincs, mivel bifilláris a tekercselési metódus. :) Való igaz, az áramok e tekrencben nem fetrengenek, mert egyenletesen elvesznek e kettes tekercs rendszernek köszönhetően. Hú, ezt jól kitaláltam. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 13:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
GA2 írta:
Nagyon szép munka, és köszönjük a részletes leírást is!
Szerintem túl magas a rendszer kimenő impedanciája. Az RCA kábelt nem tudja meghajtani korrekt módon. Ezen lehetne segíteni egy csöves kimenettel, vagy FET-es pufferrel. (Van még sok üres hely a gépben...)


Ne ültess bogarat a fülembe! :lol:
Egyelőre nem kívánok semmi újabbat sem beleépíteni, maximum cserélni egy két meglévő dolgot. Egy jobb fejhallgató erősítőt építeni, esetleg egy új, pontosabb kvarcot tenni bele, vagy a clock mod.
Az eredeti felállásban (az A osztályú végek ellenére - 4x kb. 20mA) a készülék teteje órák múlva is épp hogy csak langyos volt. Ez a tényező fontos lehet a készülék üzemidejében (mechanika, kondenzátorok élettartama, stb.) és nem szeretném a lemezeimet sem melegebb környezetben pörgetni... A csövesítéshez tehát csak nagy óvintézkedések esetén érdemes nekiállni (alul felül lyukak, külön fémkalitka, stb...).
Mostanra a lehallgató láncomban, csak az egyenirányítások félvezetősök, a CD DAC-ja utáni félvezetőket is kiváltották dys-cus trafói, ezért a FET-es buffert is elvetném.
Persze ezek a megállapításaim csak mostanra igazak!
Jelenleg annyira tetszik a kapott hang, hogy még szoknom kell. Talán hónapok múlva már a hibáira is tudok figyelni, most még csak az erényeit keresem élvezettel! :D
Köszönet dys-cus-nak a trafókért és sny21-nek a DAC-al kapcsolatos dilemmáim eltüntetésért! ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 13:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
deeraudio írta:
Péter írta:
Sztem kár földelni RC taggal a trafóközepet, nem sok értelmét látom. Ellenben az egyenáram sokat ronthat (hiszen 2,5V-on állnak a kimenetek).


Az igazság az, hogy most így elsőre még nem volt elég időm próbálkozni sokféle megoldással a primer közepével kapcsolatban. Amúgy jól hozzáférhető, könnyen le és vissza forrasztható. Erre valamikor később rászánok egy délutánt. Most bekerült a "tankönyvi" megoldás.
Miért rontana az egyenáram és miben? Mindkét tekercsben csak 0,135mA(!) folyik ráadásul a létrehozott mágneses terek kioltják egymást (mint PP-ben).
db

Hülye vagyok! Nem áramra, hanem feszelyre gondoltam a középleágazáson. Bocsi! Azt mérd már meg nekem. Egyébként szerintem is jó lehidegíteni, és földre kötni. Főleg abban az esetben, ha nem Dyscus trafót használ valaki, mert ott ugye akár egy-két-három, stb menetszám eltérés is lehet a két tekercsfél között. Itt5 ugye ilyen nincs, mivel bifilláris a tekercselési metódus. :) Való igaz, az áramok e tekrencben nem fetrengenek, mert egyenletesen elvesznek e kettes tekercs rendszernek köszönhetően. Hú, ezt jól kitaláltam. :lol:


Szvsz sima feszosztó, semmi egyéb nem történhet. :mrgreen:
2,5V - (0,135mA * 223) = 2,47VDC
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 14:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Te Deer koma! Én arra gondoltam, hogy a 9,1K-s ellenállón, azaz a trafó közepén 2X0,135mAX9100Ohnmnyi feszely van. Ami ugye kb 2,5V , azaz ha a DAC kimeneten is ennyi van, akkor ezek egyenpotenciálon vannak. Elméletileg. A gondolat vitelem ellenőrzésére gondoltam a mérést. Nyugodtabban alszok, ha bebizonyosodik, hogy hülye vagyok, vagy nem. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 15:01 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Te Deer koma! Én arra gondoltam, hogy a 9,1K-s ellenállón, azaz a trafó közepén 2X0,135mAX9100Ohnmnyi feszely van. Ami ugye kb 2,5V , azaz ha a DAC kimeneten is ennyi van, akkor ezek egyenpotenciálon vannak. Elméletileg. A gondolat vitelem ellenőrzésére gondoltam a mérést. Nyugodtabban alszok, ha bebizonyosodik, hogy hülye vagyok, vagy nem. :P

Késő du. megmérem, de szerintem ugyanez lesz az eredmény... A trafón 0,03V, a 9,1k-n pedig a többi - 2,47V. :)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 16:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szeríntem is, tehát a trafón így a primér két végén gyakorlatilag nincs potenciál különbség, tehát a trafó egyenáramúlag nincs igénybe véve.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 20:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Szeríntem is, tehát a trafón így a primér két végén gyakorlatilag nincs potenciál különbség, tehát a trafó egyenáramúlag nincs igénybe véve.

...akkor ezt a mérést most csúsztatom.
A jövő héten úgyis megcsinálom a középleágazásos teszteket, akkor majd oszcilloszkóppal is megnézem a szabaddá tett állapotban mit mérek ott 0dB-s jellel, és a DC-ket is megmérem pontosan. Utána végigmegyek a tesztzenéimen és kielemzem a kritikus hangszerek hangját is.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.14. 18:02 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A holnapi méricskélés előtt - ha már úgyis szétbontom a lejátszót - úgy gondoltam ki kellene cserélni a leggyengébb láncszemet is, a fejhallgató erősítőt, ezért a hétvégén építgettem...
Az eredeti (NJM4556M dual OPA-val felépített) erősítő rendkívül gyenge minőségű, hiába a max. 50mA-es kimeneti áram. Hangja erőtlen, mosott és igen részletszegény. A 600 Ohmos füleseket alig hajtja meg, a 32 Ohmosok esetén meg mintha kifogyna a szuszból.

Az analóg táp megfelelő minőségű, de nem túl "erős" (a maximális áramcsúcs 200mA körül lehet) így az A osztályú megoldásokat élből elvetettem. Gondolkodtam OPA + tranyós vég megoldásokon is, de ezeket ide bonyolultnak ítéltem. A "sima" OPA-kban sem volt bizodalmam így elkezdtem keresgélni az alkatrészboltok kínálatában és úgy érzem megtaláltam a legmegfelelőbb "szépséget" erre a célra:
Csatolmány:
LH0032CG_montage.jpg
LH0032CG_montage.jpg [ 205.79 KiB | Megtekintve 88586 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.14. 18:22 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Az LH0032CG videó erősítő OPA, nagy jelemelkedési sebességgel (500V/usec), több tíz MHz-es sávszélességgel és 100mA-es kimeneti árammal rendelkezik. A hangja szempontjából pedig ami még előnyös lehet, hogy nincs benne rövidzár védelem! Igaz ez utóbbi miatt a kimenettel sorosan mindenképpen (méretezett) ellenállást kell használni. A 9V-os tápfesz mellett kb. 20mA-es nyugalmi árammal langyosítja fel magát, ami ugyebár egy jó kis AB osztályú beállítás... :mrgreen:
Miután rátaláltam és körbenéztem a neten, ez tovább erősített abbéli szándékomban, hogy ez legyen a CD7300 füleserősítője.
(Japán oldalakon ugyanis találhatunk ezzel a "kis ufóval" szintén fejhallgató erősítőt, előerősítőt, DAC kimenetet, végerősítőt (további tranzisztorpárral), de még kétfokozatú passzív szűrős phono erősítőt is.)
Többféle próbát, mérést csináltam mire kialakult a végleges kapcsolás. A legelső verzió sávszélessége túl nagynak bizonyult (5-10MHz) és féltem. hogy a CD-játszón belüli zavarokat is erősíteni fogja, ezért a bemenetére egy olyan felülvágó (R1-C1) került, amely 260kHz-ben (-3dB) maximálja a felső határfrekit, az alsó határ pedig a DC.
Csatolmány:
CD7300_mod_HPA.jpeg
CD7300_mod_HPA.jpeg [ 167.81 KiB | Megtekintve 88581 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.14. 19:04 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A rendelkezésre álló, minőségben megfelelő alkatrész készletnek köszönhetően elég "csicsás" lett a panel:
Csatolmány:
HPA_PCB_k.jpg
HPA_PCB_k.jpg [ 206.43 KiB | Megtekintve 88573 alkalommal. ]

A 9V-os táp használata nem feltétlenül indokolja a hűtőfelület alkalmazását (hacsak nem folyamatosan fájdalomhatáron hallgatunk egy 32 Ohmos fülest), de a biztonság kedvéért, illetve azért, mert az OPA háza nincs rákötve egyik lábra sem, egy a földhöz kapcsolódó és a tokokkal fémesen érintkező 0,5mm-es rézlemezt hajtogattam erre a célra.
A teljes végeredmény így már tényleg túl díszes - de célszerű:
Csatolmány:
HPA_top_PCB_heatsink_k.jpg
HPA_top_PCB_heatsink_k.jpg [ 222.39 KiB | Megtekintve 88573 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.14. 19:46 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Nincs audiofil fejhallgatóm, de egy profi, 32 Ohmos, zárt rendszerű Audiotechnikával meghallgattam. A forrás egy TASCAM külső hangkártya, a táp pedig két 9V-os elem volt.
Mint a méréseiből látszik paraméterei kiválóak, a THD és IMD mérés például a rendszerem hibahatára alatti eredményt adott, így nagyon bizakodó voltam...
A kapott hangkép is első osztályú, energikus, részletes és tiszta, semmi kívánnivalót nem hagy maga után. Ez jó kis uppgrade lett! :D
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.14. 20:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Jól néz ki. Nagy szerencse, hogy a mérések eredményével arányosan jó lett a hang is. Sajnos ez egyáltalán nem általános...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.14. 20:28 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
Jól néz ki. Nagy szerencse, hogy a mérések eredményével arányosan jó lett a hang is. Sajnos ez egyáltalán nem általános...

Nem vagyok nagy "fejhallgatózós", így azt nem állíthatom, hogy ez egy mindent verő fejhallgató erősítő, de az eredetivel szembe állítva "ég és föld" a különbség.
A jó tapasztalatok után a terveim között szerepel egy hordozható verzió elkészítése is. Azt szeretném körbe-/odaadni olyanoknak akik nap mint nap füleseznek. Kíváncsi vagyok mások véleményére is, hátha lesz belőle valami komolyabb dolog is. :mrgreen:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.15. 13:16 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Megtörténtek a mérések, így a hiteles és pontos adatok a következőek:

Vref = 3,956VDC mellett
-----------------------
Udac = 1,975VDC (+ és - kimeneteken is)
Utrct = 1,952VDC (a trafó primerjének közepén)
Utrp = 23mVDC (a trafó egy primerjén)


CD-ről lejátszva 1kHz színusz - 0dB mellett
----------------------------------------
Udacout+ = 916mVeff
Udacout- = 936mVeff
(minkét oldalon ugyan ezt mértem, tehát itt 20mV eltérés van a + és - kimenet között)
Utrctout = 10mV (A trafó primerjének közepén mérhető, de ez várható is volt a kimenetek eltérése miatt.)
Utrout = 978mVeff (aszimmetrikus kimeneti feszültség, RL = 10kOhm)

A középleágazást lekötve nem változott a kimeneti jel az oszcilloszkópon, hallgatva sem vettem észre jelentős különbséget, de mintha egy hangyányival jobb lenne a lekondizott trafóközép, így most minden marad a régiben. Kondipróba nem lesz, túl kicsi, vagyis "hibahatár" alatti a változás így is. Magam sem vagyok biztos benne, hogy mást hallok e... Foglalkozom inkább a fejhallgató erősítő beépítésével. :mrgreen:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.15. 16:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Ezt a 4V-os Vref-et mi ihlette? Merthogy fél tápfesz közelében illenék tartani a kimeneteket, ha nincsenek túl nagy tartalékok (5V tápnál nincsenek). Ahogy látom, a kimenet kb. a Vfref felénél van, tehát lehetne a referencia is 5V

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.15. 18:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Péter írta:
Ezt a 4V-os Vref-et mi ihlette? Merthogy fél tápfesz közelében illenék tartani a kimeneteket, ha nincsenek túl nagy tartalékok (5V tápnál nincsenek). Ahogy látom, a kimenet kb. a Vfref felénél van, tehát lehetne a referencia is 5V

Az eredeti, "gyári" beállítás szerint 3VDC-t (digitális tápot) kapott a Vref (Udacout = 0,75Veff). Úgy gondoltam - ha már tápcsere - emelek rajta, de mivel adatlap szerint kisebb kell legyen, mint az analóg táp ezért lett a 4V. S így a végére tetszik ez a kimeneti jelszint és a kapott hangminőség sem indokolja a további emelését, persze ha szükséges könnyedén megoldható.
Szvsz a Vref nagyságán nem múlik a hangminőség, csak a jel/zaj viszony javul tovább ha emelünk rajta, a konverzió minőségét (és a felbontást) nem befolyásolja.
Nem értem milyen tartalékokról beszélsz, de várom a magyarázatokat, lehet én tudom rosszul. A CD-n ugyanis 0dB-nél nem lehet nagyobb jel, a kimeneti jel(ek) a földhöz képest pedig így kb. 1Veff nagyságúak, 5V-os referencia esetén pedig 1,25Veff nagyságúak lennének, a tartalék ugyanannyi (= 0).
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.15. 21:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
1V eff = 2,8V pp
2-1,4 = 0,6
A ref. fesz. sztem nem a kimeneti jel nagyságát határozza meg, hanem a munkapontot.
Vagyis a szinusz alja csak 0,6V-ra van a földtől. Itt már sokat számít, hogy 0,6 vagy 1,1. Torzítási spektrumon jól látszik, ha határon dolgoznak a félvezetők: az egész spektrum sokkal borzasabb, sok az al-és felharmonikus. De nekem tényleg mindegy, Te meg elégedett vagy, és ez a lényeg.
Erősen befolyásolja a munkapont, hogy melyik felharmonikus dominál: lehet így kellemesebb a hang, és nem féltápfeszen. ;)

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.15. 21:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Megnéztem, sajnos tényleg meghatározza a Vref. a kimeneti jel nagyságát is. Persze ettől még szólhat másképp más reffel...

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.15. 22:57 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Péter írta:
1V eff = 2,8V pp
2-1,4 = 0,6
A ref. fesz. sztem nem a kimeneti jel nagyságát határozza meg, hanem a munkapontot.
Vagyis a szinusz alja csak 0,6V-ra van a földtől. Itt már sokat számít, hogy 0,6 vagy 1,1. Torzítási spektrumon jól látszik, ha határon dolgoznak a félvezetők: az egész spektrum sokkal borzasabb, sok az al-és felharmonikus. De nekem tényleg mindegy, Te meg elégedett vagy, és ez a lényeg.
Erősen befolyásolja a munkapont, hogy melyik felharmonikus dominál: lehet így kellemesebb a hang, és nem féltápfeszen. ;)

Mint írtam a gyári beállítás szerint Vref = 3V, azt nem hinném, hogy a Marantz fejlesztői ekkora baklövést követtek volna el... :roll:
A munkapont pedig szerintem mindig a Vref/2 és nem fix, tehát a jel nem torzulhat aszimmetrikusan sem...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.15. 23:47 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Na ezt sikerült találnom és a tanulmányimból is hasonlóképp emlékszem.
Szvsz valami ehhez közeli lehet belül a CS4396-ban is.
Ahol Vrefn = 0V, Vrefp = Vref. Vagyis a maximális amplitúdó (peak-to-peak) nagyságát határozza meg a Vref. Ezért nem haladhatja meg az analóg rész tápfeszültségét, mert akkor a kimeneti egység vágná az 5Vpp feletti jelet.
Csatolmány:
DAC.JPG
DAC.JPG [ 70.28 KiB | Megtekintve 88451 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.16. 08:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Igen, valami ilyesmi.
Én sem írtam, hogy a kimenet fix:
Idézet:
Ahogy látom, a kimenet kb. a Vfref felénél van

A gyári mérnökök nem lőnek bakot (...), csak megtartják 142 modell ár-és minőséglépcsőjének lehetőségét. De hagyjuk ezt a gittet, szép munka, gratulálok.

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.17. 11:23 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Péter írta:
.... De hagyjuk ezt a gittet, szép munka, gratulálok.

Köszönöm!
Nos a modifikáció a végéhez érkezett.
A fejhallgató erősítő rámutatott a földvezetékezés apróbb hibáira, és újabb tapasztalatokkal is gyarapodtam. A gyári panelen a földhálózat felderítése elsőre nem sikerült (nem is egyszerű), így a megfelelő kötési pontok kiderítéséhez újra átnéztem a szervizkönyv panelrajzait, mértem és próbálkoztam. Sok vacakolás után sikerült megtalálnom a zajmentes állapotot.
A földelő és jelvezetékek egyébként mindenhol színezüst (5N), teflon szigetelésű típusok, és a tápvezetékeket is lecseréltem végül SPC vezetékekre.
A végeredmény itt látható:
Csatolmány:
Finished_mod_k.jpg
Finished_mod_k.jpg [ 533.59 KiB | Megtekintve 88392 alkalommal. ]

Néhány alkatrészt (amik kocogtatásra nagyon "zizegtek" a panelen) egy kis FBS-el fixáltam, illetve a CD-játszó tetejébe is beragasztottam egy nagyobbacska rezgésmentesítő lapot. (Olyan mint valami linóleum darab, de két rétegű. Az alsó réteg fehér, habosított, rugalmas és gumiszerű, az ezt takaró réteg pedig sötétszürke, fényes felületű. Ha jól tudom valami vegyi szigetelő anyag egy darabja.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.17. 15:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
CS4396 vs. V/V transformer
-------------------------------------
A próbák során különös jelenséget tapasztaltam. Amikor nem volt a gépben lemez, hangos búgás volt a kimeneten, pedig semmilyen aktív eszközt nem található már a DAC után és biztosan nem volt földhurok sem...
Amiről nem tudtam az az, ha a DAC nem kap vezérlő jelet, akkor kimeneteit kikapcsolja. De nem ám úgy, hogy lehúzza őket a földre, hanem egyszerűen mintha szakadás lenne. Vagyis a trafó primer kivezetései "szabaddá" váltak, így a hálótrafók kósza erővonalai már jelentős feszültséget tudtak indukálni rajta. Ezért szükséges volt a kimenetet ebben az állapotban egy-egy relével lehúzni a földre - némítani. Szerencse persze, hogy ezt a némító funkciót a DAC tudja, vagyis van MUTE kimenete, ami felhasználható erre a célra. (Egy ellenállás, plusz egy tranyó és a relék + védő dióda és kondi. - A fényképen kék rész a kimenetek mellett.)
Az nem tudom, hogy ez általánosan igaz e minden feszkimenetű DAC-ra, illetve az áramkimenetűek esetén mi a helyzet, de a "trafózáskor" hasonló DAC esetén erre mindenképpen gondolni kell...

Továbbá az is látszik, hogy a tökéletes árnyékolást egyszerű eszközökkel nehéz kivitelezni egy CD-játszó belsejében. Esetemben is hiába a további árnyékoló lemez, a hálótrafók így is kismértékben megszórják a kimenőket. Üzem közben ez azt jelenti (PAUSE állapotban), hogy az 50Hz-es jel -78dB-es szinten van (ennyi is a végleges jel/zaj viszony). Ez persze egyáltalán nem zavaró, csak max hangerő válik halkan hallhatóvá, de azért később még megpróbálok vaslemezből hajtogatott burkolatokat tenni (már csak a tapasztalás miatt is), először a hálótrafókra, aztán ha az előbbi nem segít, akkor a kimenőkre is, esetleg középre még egy válaszfal, stb...

Illetve még egy apró változtatás történt. A fejhallgató erősítő 32 Ohmos lehallgatóval, már a hangerő feles (12 óránál) állásában fájdalomhatáron muzsikált, ami így értelmetlenül sok volt. Ezért a fejhallgató kimenete előtt levő 27 Ohmos ellenállást (R7) 82 Ohmosra cseréltem.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.17. 20:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Az EMU0404 USB dacom szintén trafós, ott nem volt ilyen gond.
Esetleg megpróbálhatnád a trafó vezetékeinek arrébb helyezésével befolyásolni a jelenséget. Sőt, akár az összesodrás kibontásával szándékosan létrehozni egy megfelelő méretű hurkot, amelyet megfelelő irányba állítva kompenzálható a jelenség...esetleg.
Egyébként gratulálok, igényesen megoldottad.
( Ha el akarod adni a feteket, nyugodtan szólj, kell ;) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.17. 21:12 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Én a (PCM63) DAC-omba Sowter I/V trafót raktam, az gyárilag háromszoros mumetall árnyékolással rendelkezik.
A hálózati trafók R magosak, ráadásul a készülék átellenes oldalán vannak, mint a kimenetek. Nincs is észlelhető brumm.
Én azért (mielőtt nagyon árnyékolni kezdenél) megnézném a táp vezetékeken a jel szintet is....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.18. 07:38 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
[quote="deeraudio"]CS4396 vs. V/V transformer
-------------------------------------
A próbák során különös jelenséget tapasztaltam.

Továbbá az is látszik, hogy a tökéletes árnyékolást egyszerű eszközökkel nehéz kivitelezni egy CD-játszó belsejében. Esetemben is hiába a további árnyékoló lemez, a hálótrafók így is kismértékben megszórják a kimenőket. Üzem közben ez azt jelenti (PAUSE állapotban), hogy az 50Hz-es jel -78dB-es szinten van (ennyi is a végleges jel/zaj viszony). Ez persze egyáltalán nem zavaró, csak max hangerő válik halkan hallhatóvá, de azért később még megpróbálok vaslemezből hajtogatott burkolatokat tenni (már csak a tapasztalás miatt is), először a hálótrafókra, aztán ha az előbbi nem segít, akkor a kimenőkre is, esetleg középre még egy válaszfal, stb...
[/quote]


Mindenféleképpen árnyékolni kel a kimenőket. Kikapcsolt DAC-nál ekkor is "búghat", főleg ha nem árnyékolt az IC kábel a végfokig.
A képen a volt Karikom feszkimenetes CS4328+ 1:2 trafó mérése látszik. Hálózati zajnak nyoma sincs.


Csatolmányok:
Spectrum.png
Spectrum.png [ 54.43 KiB | Megtekintve 88308 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.18. 17:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Bizony, bizony... ...árnyékolni kell - a kimenőket biztos! Igaza van mindenkinek aki ezt írta és már a múltkor én is erre jutottam.
Ma végeztem még egy utolsó próbát. A leszedett tetejű, kikapcsolt készülék felett egy idegen trafót mozgattam. 30cm-ről ez a hagyományos 30VA-es, EI magos hálótrafó, kis terheléssel, 10mV-os 50Hz-et hozott létre a kimeneten...
Várom az ötleteket, hozzáférhető megoldásokat az utólagos árnyékolásra!
De mint már írtam régebben, azért annyira nem rossz a helyzet. Csak max hangerőn észrevehető és ott sosem használom.
A csöves fonómban kétszer ekkora medve van, és egyáltalán nem zavaró.
Sőt talán ettől igazán analógos a hangzás! :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.18. 20:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
Bizony, bizony... ...árnyékolni kell - a kimenőket biztos! Igaza van mindenkinek aki ezt írta és már a múltkor én is erre jutottam...

Most nem veszem le a tetejét az egyik erősítőmnek csupán egy fénykép kedvéért, de ott csatornánként egy-egy 10cm-es, körívbe hajlított drótdarab a bemenetnél a földvezetékbe iktatva kb. 40dB-lel csökkenti ( -120dB alá ) a gyatra trafók szórásából, és a konstsukcióból ( makacsságomból :D ) adódó földhurok okozta búgást ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.18. 21:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.10. 00:26
Hozzászólások: 58
shany írta:
deeraudio írta:
Bizony, bizony... ...árnyékolni kell - a kimenőket biztos! Igaza van mindenkinek aki ezt írta és már a múltkor én is erre jutottam...

Most nem veszem le a tetejét az egyik erősítőmnek csupán egy fénykép kedvéért, de ott csatornánként egy-egy 10cm-es, körívbe hajlított drótdarab a bemenetnél a földvezetékbe iktatva kb. 40dB-lel csökkenti ( -120dB alá ) a gyatra trafók szórásából, és a konstsukcióból ( makacsságomból :D ) adódó földhurok okozta búgást ;)


Pedig ezt érdemes lenne jobban bemutatni, szerintem vagyunk itt egy páran akik hasonló problémákkal küszködtek... :idea:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.18. 23:51 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
deeraudio írta:
Bizony, bizony... ...árnyékolni kell - a kimenőket biztos! Igaza van mindenkinek aki ezt írta és már a múltkor én is erre jutottam...

Most nem veszem le a tetejét az egyik erősítőmnek csupán egy fénykép kedvéért, de ott csatornánként egy-egy 10cm-es, körívbe hajlított drótdarab a bemenetnél a földvezetékbe iktatva kb. 40dB-lel csökkenti ( -120dB alá ) a gyatra trafók szórásából, és a konstsukcióból ( makacsságomból :D ) adódó földhurok okozta búgást ;)

Már ne is haragudj, lehet hogy ez is megoldás (kényszerből), de ez a sufnituning kategória... Én nem szeretnék ilyesmiket látni a készülékeimben. (Azért tényleg lefényképezhetnéd!)
A másik, hogy ha van egy földhurkod bementi oldalon (viszonylag nagy impedancia), vagy van egy trafó ami kimenet (viszonylag kis impedancia) és abban képződik a zavarjel, azért az nem teljesen ugyanaz a szint...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 09:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
S_W írta:
shany írta:
deeraudio írta:
Bizony, bizony... ...árnyékolni kell - a kimenőket biztos! Igaza van mindenkinek aki ezt írta és már a múltkor én is erre jutottam...

Most nem veszem le a tetejét az egyik erősítőmnek csupán egy fénykép kedvéért, de ott csatornánként egy-egy 10cm-es, körívbe hajlított drótdarab a bemenetnél a földvezetékbe iktatva kb. 40dB-lel csökkenti ( -120dB alá ) a gyatra trafók szórásából, és a konstsukcióból ( makacsságomból :D ) adódó földhurok okozta búgást ;)


Pedig ezt érdemes lenne jobban bemutatni, szerintem vagyunk itt egy páran akik hasonló problémákkal küszködtek... :idea:

Kicsit off ez itt.
Ha maradunk a földhurok témában; a különböző okokból létrehozott rövidrezárt "menetek", kisimpedanciájú hurkok, feszültséggenerátorként működnek, ha a jel-áramkörbe kerülnek - gyakorlatilag sorosan - hozzáadódik az indukció útján létrejütt jel a hasznos jelhez. A hurkok bárhol elhelyezkedhetnek a jel haladásának útján, a zavarjel erősödhet a hasznaos jel részeként.
A kompenzáció során egy szándékosan létrehozott hurok által létrejött - az eredeti zavarjellel megyegyező - jelet szintén sorosan, de ellenfázisban csatoljuk be.
Nyilván akkor lesz tökéletes a kompenzáció, ha a becsatolt jel fázisa ellentétes és amplitúdója pont megfelelő.
Ehhez legpraktikusabb egy erősítő esetén a bemenete, hiszen itt legérzékenyebb, itt lehet leghatékonyabban kompenzáló jelet előállítani.
Hátrányos, hogy a kompenzáció csak rögzített geometria esetén hatásos, tehát, ha arrébb teszem a trafót, másik erősen szóró készülék kerül a közelbe, borul minden, valamint ( akár hosszas ) kísérletezést kíván a hurok mérete, helyzete beállítása.

Természetesen a legtökéletesebb megoldás ( és ezt egy percig sem vitattam ) a megfelelő, hurokmenetes tervezés, vagy az elkerülhetetlen hurkok impedanciájának a megnövelése ( lehetőleg széles frekvenciatartományban ), mint pl. a az erősítők bemenetén gyakran alkalmazott, földvezetékbe iktatott ~10Ohm-os ellenálások.][quote=


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 10:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...Már ne is haragudj, lehet hogy ez is megoldás (kényszerből), de ez a sufnituning kategória... Én nem szeretnék ilyesmiket látni a készülékeimben. (Azért tényleg lefényképezhetnéd!)
A másik, hogy ha van egy földhurkod bementi oldalon (viszonylag nagy impedancia), vagy van egy trafó ami kimenet (viszonylag kis impedancia) és abban képződik a zavarjel, azért az nem teljesen ugyanaz a szint...
db
Ha az hozza el a lelki megnyugvást, hogy bepakolsz 1kg permalloy-t, én teljesen megértem, nekem is vannak hasonló dolgaim ;)

Másrészt, nem javítok készülékeket, de egy alkalommal, egy gyári "sufnituning"-os Focusrite "Audio Interface"-t összerakva, jól hallhatóan búgott. Mint gyorsan kiderült, a gyárilag látszólag hanyagul betuszkolt két nyákot összekötő vezetékeket, nem hajszálra pontosan úgy nyomkodtam vissza a szűk helyre. Egy rövi játszadozás ( vezetékek pár mm-rel való arrébbtuszkolása ! ) után ismét tökéletesen zajtalan lett...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 10:56 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
...
Hátrányos, hogy a kompenzáció csak rögzített geometria esetén hatásos, tehát, ha arrébb teszem a trafót, másik erősen szóró készülék kerül a közelbe, borul minden, valamint ( akár hosszas ) kísérletezést kíván a hurok mérete, helyzete beállítása.
....
[quote=

Na, pont ez az a mondat, amivel meg is indokoltad miért ne használjon ilyesmit senki!
Honnan tudod mit hoz a jövő, egy véletlen teszt során nem fogod tudni hol a probléma...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 64 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség