audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 05:03

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 64 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 13:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Én a kimenetről a fejhallgató erősítőbe menő 3 eret réz árnyékoló harisnyába húznám.
Szerintem a két kis kimenő trafó nem zavarja egymást, kb. 1mW megy be, örül szegény ha végig tud szaladni a vasmagban, szerintem semmi kedve kimenni belőle, és átnézni a szomszédos magba.
Tehát a 2db trafó állhat egy irányba. Meg lehetne azt próbálni, hogy kiszedni a felfogató csavarokat, és elkezdeni körbe forgatni, előfordulhat, hogy 17,46°nál lesz egy brumm minimum pont...

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 15:08 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
GA2 írta:
Én a kimenetről a fejhallgató erősítőbe menő 3 eret réz árnyékoló harisnyába húznám.
Szerintem a két kis kimenő trafó nem zavarja egymást, kb. 1mW megy be, örül szegény ha végig tud szaladni a vasmagban, szerintem semmi kedve kimenni belőle, és átnézni a szomszédos magba.
Tehát a 2db trafó állhat egy irányba. Meg lehetne azt próbálni, hogy kiszedni a felfogató csavarokat, és elkezdeni körbe forgatni, előfordulhat, hogy 17,46°nál lesz egy brumm minimum pont...

A két trafó helyzetét kipróbáltam többféle képen, de a legkisebb áthallást, ekkora távolságra csak így tudtam elérni.
Az ötlet jó (árnyékoló harisnya), de a legkisebb kapacitású megoldást kerestem (el is hajlítgattam őket egymástól). Azért tettem egy egyszerű próbát - az ötleted nyomán - lekötöttem a "fejhallgató erősítőbe menő" három érből a kér jelet: a helyzet változatlan.

Cserébe számszakilag, pontosabban megmérve mégsem olyan brummos, mint írtam régebben (-78dB). Akkor feszmérésből próbáltam kiszámítani az eredményt csak valami rossz peak-peak jelet vehettem figyelembe hirtelen. :(
Most itt látható az RMAA-val készített két spektrum.
1. Rövidrezárt kimenet (relé) mellett (alapvetően a kábel és hangkártya zaja)
Csatolmány:
_Hum_Mute.JPG
_Hum_Mute.JPG [ 131.43 KiB | Megtekintve 20568 alkalommal. ]

2. Lejátszás közben PAUSE állapotban (az előbbi zajok + a CD-játszóé)
Csatolmány:
_Hum_Pause.JPG
_Hum_Pause.JPG [ 132.43 KiB | Megtekintve 20568 alkalommal. ]

-91dB! Azért így már nem olyan rossz a helyzet! 8-)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 16:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
deeraudio írta:
shany írta:
...
Hátrányos, hogy a kompenzáció csak rögzített geometria esetén hatásos, tehát, ha arrébb teszem a trafót, másik erősen szóró készülék kerül a közelbe, borul minden, valamint ( akár hosszas ) kísérletezést kíván a hurok mérete, helyzete beállítása.
....
[quote=

Na, pont ez az a mondat, amivel meg is indokoltad miért ne használjon ilyesmit senki!
Honnan tudod mit hoz a jövő, egy véletlen teszt során nem fogod tudni hol a probléma...
db
Sztem kicsit túllősz a célon. És nem érted a lényegét annak, amit írtam.
Minden készülékben előfordulhatnak hurkok, pl. a parazita elemeken keresztül létrejövő nagyfrekis hurkokról nem is esett szó.
Éa persze utólagos beszerelésekkel is be lehet építeni - akár akaratlanul is - ilyeneket, akár többet is...

Ha pl. az RCA aljzatokat a nyákkal összekötő rövid kábel helyén, egy 3,5cm átmérőjű, 2,2 menetes tekercs lenne, 87°-os szögben, és ettől lecsökenne az a kevés 50Hz-es zaj bármilyen egyéb mellékhatás nélkül, akkor inkább visszatannéd az eredeti drótdarabot ( meg egy 10-es kazánlemezt ), csak azért, mert tudod erről a "tekercsről" hogy tekercs ? ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 16:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Deeraudio!
Eddig nem szóltam bele, de mostmár nem bírom ki:
Ha az én csöves DAC-om zaja -90dB alatt lenne, kinyalintanám örömömbe a saját hátsóm. -90dB-t szerintem csak mérni lehet, hallani nem. :lol: De ha mégis akarsz javítani rajta, akkor a trafót tekerd körbe vasastól együtt vagy konzervipari fehérbádoggal, és forraszd össze, vagy ugyanígy járj el vékony rézlemezzel. A konzervipari fehérpádog kitermelhető megfelelő méretű magyar, vagy esetleg nyugati minőségi, megfelelő méretű doboz tartalmának megevése utánni szétvágással. (pl export libamáj konzerv a legjobb :lol: ) Az így elkészített árnyékolás lefesthető, és mindenféleképpen földelendő. A fehérpádog kb 0,3mm vastag vaslemez ón bevonattal, tehát jól forrasztható, könnyen alakítható. Nem olyan jó mint a permalloy, de nem sokkal marad el tőle. Garantált az árnyékolás. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 17:11 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Deeraudio!
Eddig nem szóltam bele, de mostmár nem bírom ki:
Ha az én csöves DAC-om zaja -90dB alatt lenne, kinyalintanám örömömbe a saját hátsóm. -90dB-t szerintem csak mérni lehet, hallani nem. :lol: De ha mégis akarsz javítani rajta, akkor a trafót tekerd körbe vasastól együtt vagy konzervipari fehérbádoggal, és forraszd össze, vagy ugyanígy járj el vékony rézlemezzel. A konzervipari fehérpádog kitermelhető megfelelő méretű magyar, vagy esetleg nyugati minőségi, megfelelő méretű doboz tartalmának megevése utánni szétvágással. (pl export libamáj konzerv a legjobb ) Az így elkészített árnyékolás lefesthető, és mindenféleképpen földelendő. A fehérpádog kb 0,3mm vastag vaslemez ón bevonattal, tehát jól forrasztható, könnyen alakítható. Nem olyan jó mint a permalloy, de nem sokkal marad el tőle. Garantált az árnyékolás.


Egy szóval sem mondtam, hogy brummos... (Csak hittem.) A -78dB zavart meg engem is, de látod az új méréseket... ;)
A max zenehallgatási hangerőn sem észrevehető. Szóval szerintem is kiváló eredmény ez a -91dB-s brum szint.
Próbálkoztam hasonlóval, mint amit írtál (Ballantines fémdoboz szétvágva), rátettem darabokat a tápra is, de érdemben már nem javult a helyzet (max. 0,5dB).
Továbbá nem sok kedvem van már szétszedni a trafó körüli részt, hallgatom inkább! :P
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 18:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
dys-cus írta:
Deeraudio!
Eddig nem szóltam bele, de mostmár nem bírom ki:
Ha az én csöves DAC-om zaja -90dB alatt lenne, kinyalintanám örömömbe a saját hátsóm. -90dB-t szerintem csak mérni lehet, hallani nem. :lol: De ha mégis akarsz javítani rajta, akkor a trafót tekerd körbe vasastól együtt vagy konzervipari fehérbádoggal, és forraszd össze, vagy ugyanígy járj el vékony rézlemezzel. A konzervipari fehérpádog kitermelhető megfelelő méretű magyar, vagy esetleg nyugati minőségi, megfelelő méretű doboz tartalmának megevése utánni szétvágással. (pl export libamáj konzerv a legjobb ) Az így elkészített árnyékolás lefesthető, és mindenféleképpen földelendő. A fehérpádog kb 0,3mm vastag vaslemez ón bevonattal, tehát jól forrasztható, könnyen alakítható. Nem olyan jó mint a permalloy, de nem sokkal marad el tőle. Garantált az árnyékolás.


Egy szóval sem mondtam, hogy brummos... (Csak hittem.) A -78dB zavart meg engem is, de látod az új méréseket... ;)
A max zenehallgatási hangerőn sem észrevehető. Szóval szerintem is kiváló eredmény ez a -91dB-s brum szint.
Próbálkoztam hasonlóval, mint amit írtál (Ballantines fémdoboz szétvágva), rátettem darabokat a tápra is, de érdemben már nem javult a helyzet (max. 0,5dB).
Továbbá nem sok kedvem van már szétszedni a trafó körüli részt, hallgatom inkább! :P
db

Örülök, hogy rendben van. Csak mások okulálására mondom: a Ballantines fémdoboz szétvágva nem biztos, hogy jó. Szrintem az Álumínium!! De azért lehet rosszul emléxem. A díszcsomagolásnál nincs előírás, a tárolódoboznál nagyon szigorú előírások vannak , mert közvetlenül érintkezik a kajával, tehát High-End.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 18:29 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Örülök, hogy rendben van. Csak mások okulálására mondom: a Ballantines fémdoboz szétvágva nem biztos, hogy jó. Szrintem az Álumínium!! De azért lehet rosszul emléxem. A díszcsomagolásnál nincs előírás, a tárolódoboznál nagyon szigorú előírások vannak , mert közvetlenül érintkezik a kajával, tehát High-End.

A Ballantines fémdobozt fogja a mágnes, rendesen - előtte természetesen kipróbáltam! Alunak drága lenne... :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.05.19. 18:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
dys-cus írta:
Örülök, hogy rendben van. Csak mások okulálására mondom: a Ballantines fémdoboz szétvágva nem biztos, hogy jó. Szrintem az Álumínium!! De azért lehet rosszul emléxem. A díszcsomagolásnál nincs előírás, a tárolódoboznál nagyon szigorú előírások vannak , mert közvetlenül érintkezik a kajával, tehát High-End.

A Ballantines fémdobozt fogja a mágnes, rendesen - előtte természetesen kipróbáltam! Alunak drága lenne... :lol:
db

Nehogy azt hidd. A sörös doboz ALU ötvözet. A Wisky meg jó termék, az úniónak nem sok ráhatása van. Hál Istennek! :lol: :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.12.29. 16:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ide is beteszem, hogy ez is teljes legyen:
""""""""""
Mostanra nekem is valami hasonló hangi tapasztalataim lettek a trafós kimenettel.
A bejáratott végeredmény, hogy a kapott hang minden ízében hihetőbb, finomabb és valóságosabb. A neszek, zörejek nem túlzóak (mint előtte a HDAM fokozattal), hanem természetes erejűek és aprócska lecsengéseik sem tűnnek el a "digitális szőnyeg" alatt.
A térérzet nem igen változott méreteiben, elhelyezkedésében, de az is hihetőbbé, életszerűbbé vált.
Mindamellett én is észrevettem, hogy ez egy kevésbé attraktív hangzás, mint az eredeti diszkrét modulokkal, de összességében a jelenlétérzet legalább egy kategóriával feljebb lépett, az pedig mindennél többet ér. :mrgreen:

UI: Próbaként egyszer fejhallgató kimenetről hajtottam meg a végfokot, a hangzás legszembetűnőbb jegyei ismét a régi elektronikát idézték...
"""""""""""
Átmásolva innen:
viewtopic.php?f=48&t=2180&p=41727#p41727
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.12.29. 16:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
deeraudio írta:
Toto írta:
deeraudio: Trafónak is úgy tudom,van még egy szűrő funkciója is... Mármint letudja jelentősen vágni az ultrahangokat, ami sok esetben előnyt jelenthet. Csak gyanús!, de tartok tőle, hogy ez is meghatározhatja a hangzást, térleképzést és a jelenlétérzetet.

Én nem tartok tőle, hanem örülök neki! :lol:
Eleget jártam és napjainkban is ha tehetem járok mindenféle koncertekre (komoly-jazz-rock-elektro), hogy tudjam mit keresek. A jelenlétérzet nem torzítás, bit és mintavételi frekvencia függő, az egy létező dolog, ami elérhető - akár hibáktól "hemzsegő" full analóg rendszerrel is... :mrgreen:
db

A trafót lehetne helyettesíteni egy komolyabb RC szűrővel is. Pl. piros színű Wima FKP2-vel.
De azt, hogy mit alkalmazunk a jelútban, ízlés kérdése is. Hülyeség lenne szerintem kijelenteni, hogy a torzítás és a bitek nem befolyásolnak semmit.
(ideális felvétel rögzítésnél ugyebár)

Én is voltam már több koncerten, de személyes meggyőződésem, hogy nem a hangminőségről szól. Kivéve az operaház pl.

Visszatérve a szűrőfunkcióra: Szerintem az a legjobb dolog, ha 40 khz felett már nincs semmi.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.12.29. 20:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
Mostanra nekem is valami hasonló hangi tapasztalataim lettek a trafós kimenettel.

Most én is csak sima trafó kimenetet hallgatok, de még a fülembe van, amikor a trafó után van egy csöves fokozat is, és azt kell mondjam úgy azért jobb a hang. Még egy kicsit javít a hangon, ha nanokristályos mag van a trafóban.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.12.29. 21:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
GA2 írta:
Idézet:
Mostanra nekem is valami hasonló hangi tapasztalataim lettek a trafós kimenettel.

Most én is csak sima trafó kimenetet hallgatok, de még a fülembe van, amikor a trafó után van egy csöves fokozat is, és azt kell mondjam úgy azért jobb a hang. Még egy kicsit javít a hangon, ha nanokristályos mag van a trafóban.

Sokáig hallgattam én is nanokristályos trafóval a dacomat, de mióta nincs trafó benne a hang is jobb lett.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 14:27 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
(Ezzel még adósa vagyok a témának és nektek...)
Tavaly nyáron nálam járt néhány kedves fórumtársunk és meghallgathattunk (sőt inkább csak azt hallgattuk) egy Wolfson (ha jól emlékszem) DAC-ot. Ez utóbbinak természetesebb felső-közép és magastartománya volt, a Marantz az előző oldalon bemutatott kapcsolású trafós kimenettel még nem volt tökéletes.

(Megjegyezném, hogy az előző oldali megoldás óta sok minden változott a rendszeremben - előerősítő és végfok is - illetve akkoriban főként csak LP-t hallgattam.)

Valószínű a CS4396 DAC chip is kb. ezt tudja, illetve az ebben a bekötésben kiváló paraméterű (átvitelű) trafó is csak a közös módusú hibákat ütötte ki, tehát valami rosszabb felső átvitelű megoldást kerestem.
Minthogy a trafót eleve szimmetrikusra tekertettem dys-cus-al így lehetőségem nyílt egy másik bekötés alkalmazására is, melyet a készítője is említ ( viewtopic.php?f=81&t=2182 ). A most hallgatott bekötés tehát a következő lett:
Csatolmány:
TR_connection_B.gif
TR_connection_B.gif [ 5.56 KiB | Megtekintve 17457 alkalommal. ]

Először csak a kimeneti osztással próbálkoztam, aztán bekerült egy további rézfóliás mylar kondi is, vagyis további passzív szűrést is kapott a jel.
A kimenet terhelése jelentéktelen, mert kis kapacitású rövid kábelt használok (kb. 70pF - a fogadó inputtal együtt max. 100pF), egy 47kOhmos bemenet előtt.
20kHz-en már kb. 2-3dB-t esik az átvitel, de ez egyáltalán nem zavar, mert a hang egyértelműen jobb lett.

Nem biztos, hogy ez a tökéletes megoldás - avagy a végállapot - de most elégedett vagyok, bár azóta is szívesebben hallgatok LP-t... ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.03.20. 14:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ma délelőtt ráértem komolyabb hallgatózásra és górcső alá vettem a CD-játszót, mert az elmúlt egy hónapban hallgatáskor egyre inkább hiányérzetem támadt. Február óta ugyanis csak "háttérzenéltünk" róla, ezért most leteszteltem rendesen. ;)
A 4-5. szám után nyilvánvalóvá vált, hogy a zene legteteje gyengébb, mint kellene legyen, apróbb magasrészletek, már csak nagyobb hangerő mellett érzékelhetőek - kár hogy erre a múltkori átbogozáskor nem volt időm... :?
A gyógyír: kondenzátor kiforraszt és "lőn világosság"! :lol:
Így a most végleges kapcsolás a következő:
Csatolmány:
TR_connection_C.jpg
TR_connection_C.jpg [ 21.87 KiB | Megtekintve 17322 alkalommal. ]

Na, most ez a hang már elfogadható véglegesnek és természetesen hallgathatónak is! :D
Ha lesz lehetőség ismét össze kell vetnem valami egyértelműen jó hangú digit szerkezettel, de mostanában biztosan nem szeretnék változtatni rajta...
(Még a csöves kimenet deszkaszintű kipróbálása szóba jöhetne - Broskie cathode follower -, de az meg, ha működne is más problémákat vetne fel - tápegység, belső hőmérséklet, stb... :roll: )
Hosszabb távú tervem egyébként olyan digit lánc építése, ahol a DAC PCM jel fogadására is képes, ekkor ez a CD-játszó kiválóan meg fog felelni futóműnek.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 64 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 43 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség