audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 00:59

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 122 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.04. 14:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap ajándékba kaptam egy pár ESS gyártmányú Heil féle AMT hanxórót pici mechanikus hibával. (az egyik hátsó takarója meg van repedve). Az igazság az, hogy mostanában sokszor hallgattam ilyen gyári hangfalakat, s nagyon tetszik a kistorzítású magastartomány, a rendkívül nyílt tér, dinamika, a tiszta megszólalás. Amolyan szép szinezetlen vintage hangjuk van. Vajon mit kellene velük csinálni? :lol:
Kellene egy papír mélyközép, amely kb 90dB-s, és min. 32Hz-1,5kHz-ig elműxik. Az AMT-m 92dB-s és 1,2k a javasolt váltása, viszont elmegy 22kHz-ig, és 40W-os állítólag. Van valakinek valami tippje?
Ezen kívül el kellene adni a DENEB hangfalamat legalább alkatrész értékben. Ha valakit érdekel akkor írjon PÜ-t.


Csatolmányok:
186695-amt_heil_ess_ribbon_tweeter_.jpg
186695-amt_heil_ess_ribbon_tweeter_.jpg [ 83.69 KiB | Megtekintve 56170 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 15:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nagy a punnyadás manapság, csak a digitalisták küzdenek, meg a tranyós erősítősök. :) A csövesek teljesen le vannak állva, vagy minden project jól sikerült, vagy anyagot gyűjtenek valami jó kis PP 50Wattos jószághoz. Ebből kifolyólag azt gondoltam, hogy meg kellene próbálni, hogy mi van, ha összeeresztem a DENEB hangfalam szubbasszusát az AMT-vel. Rögvest neki is fogtam, s fabrikáltam egy olyan hangváltót, ami felül 12dB-s, alul meg 6 dB-s. Ugyan a SEAS hanxóróm, gyárilag csak 1k-ig visz el, de az én példányom vígan muzsikál 1,5kHz-ig. Ez a váltási pont meg naggyából jó az AMT.nek is. Összeforrasztgattam csak úgy pikk-pakk egy ideiglenes hangváltót, potit, meg mindenfélét ami a műhelyben volt. Nos, ilyen tovuhabohu lett belőle, de szól, igaz monóban, de nagy hangja van. Sőt mondhatom azt, hogy még jobban is tetszik mint a gyári ESS, mert a SEAS mélyebbre megy mint az ESS basszus sugárzója. A fabrikációt meg is örökítettem két fényképpel. A Bunsen állvány garantáltan High End kategória, :lol:


Csatolmányok:
DSCF0026.JPG
DSCF0026.JPG [ 318.28 KiB | Megtekintve 56132 alkalommal. ]
DSCF0027.JPG
DSCF0027.JPG [ 328.46 KiB | Megtekintve 56132 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 15:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Miután kellőképpen felcsigáztam az érdeklődést felteszek két mérést is az első hangváltóval való próbálkozásról. A mérést 1,5m-ről végeztem. Mint látjátok azért az AMT tud valamit, mikor megszólítja a denevéreket. Még a hét-8 kHz közötti beszakadást kellene kideríteni, mitől van, de lehet 2X88 dollárba fog kerülni a dolog. Ennyibe kerül egy új gyári membrán.
Persze ne higgye senki, hogy ezzel készen is van a project. Sok izzadságos tekerés, pákászás következik még. Holnap tekercseket kell gyártani, ami nem egyszerű feladat.
Most látom, hogy 300Hz-2k között milyen csodaegyenes a görbe. Ez nagyon szép énekhangot sejtet előre. :D


Csatolmányok:
AMT+SEAS.JPG
AMT+SEAS.JPG [ 106.71 KiB | Megtekintve 56133 alkalommal. ]
AMT 2 driver.JPG
AMT 2 driver.JPG [ 114.92 KiB | Megtekintve 56133 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 16:00 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Miután kellőképpen felcsigáztam az érdeklődést felteszek két mérést is az első hangváltóval való próbálkozásról. A mérést 1,5m-ről végeztem. Mint látjátok azért az AMT tud valamit, mikor megszólítja a denevéreket. Még a hét-8 kHz közötti beszakadást kellene kideríteni, mitől van.....

Lájk! ;)
Próbáld meg a magassugárzót elemelni a szubtól, tegyél alá egy WC papír guriga közepét, vagy hasonlót és mérj úgy is, hátha...
(Igaz, akkor meg a két hangszóró lesz túl távol egymástól, lehet be kell lőni az optimális távolságot.)
Amúgy nem olyan rossz ez a görbe, gyári adatlapon hogy néz ki?
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 17:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ha marad ez a doboz, ha nem tudom eladni a komplett hangfalat, akkor a doboz tetejére balza fa lap fog kerülni, mert a Deneb quasi ribbon csatlakozásának nyomait el kell fedni egyébként is. Ennek vastagsága kb 5mm lessz. Távként nem nagy, de nem engedi rezegni az AMT-t. A frekigörbében talán nem lessz ez miatt változás. A Deneb doboz a képen belülről ellasztomerikus aszfaltal van kikenve a rezgések megfogására. A fényképen jól látszik, hogy annak idején a dobozt (fehér görbe) két-két oldalfalát kiékelve szinte semmi változást nem tudtam kimutatni kivéve az 500 Hz-s rezonancia csökkentést, de ez helyett meg bejött az 1,5k-s rezó. Ez mondjuk nem olyan veszett nagy gond, mivel eddig csak 600Hz-ig működött a doboz. Viszont jól látható, hogy a hangügyileg halott trutyival való kőművelés a frekitől függően kb 40-ed, 50-ed részére csökkentette a doboz rezóját. Mindenesetre azt kell, hogy mondjam, ezt a kőművelést senkinek sem kívánom. :P A piros görbe mutatja a bitumenes hatást. Egy biztos, ha a hangszórónak jó hangja van, akkor azt a doboz már durván nem fogja tönkre tenni.


Csatolmányok:
Dobozcsillapitas.jpg
Dobozcsillapitas.jpg [ 104.65 KiB | Megtekintve 56130 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 22:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Amúgy nem olyan rossz ez a görbe, gyári adatlapon hogy néz ki?"
Nem tudom, az elveszett talán 1975-ben. :lol: Sajnos, mert azért ez a hanxóró nagyon jól megmutatja, hogy mi az audio kúltúra egyszerű eszközökkel:
2db öntöttvas grillsütő rács egymással szembe fordítva,
köztük egy öntöttvas gerebje van beragasztva az egyik grillrácsra,
a két rács között 2db, eggyenként kb 3 kg-os táblamágnes van,
s a gereblye meg az elülső grill rács közötti résben egy Tigris harckocsi által (Oskar Heil) meggyűrt kólás PET palack darab van némi alumíniummal össze ragasztva. És kapaszkodjatok meg, a membrán, vagy is a PET palack darab hozzáér a vasakhoz, és mégis mint állat szól éls csak szól, igen sok információt átengedve. Ez egy csoda. A dóm sugárzó, vagy a ribbon ehhezképest játékszar.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 22:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Köszi, hogy megosztod ezt a projektet!
Sokat hallottam már ezekről a hangszórókról, jót is, meg rosszat is (na jó, ebből azért elég kevés van! ;) ), engem nagyon érdekelne a véleményed a hangjáról a magnetosztatikusodhoz képest! :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 23:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Siege29 írta:
Köszi, hogy megosztod ezt a projektet!
Sokat hallottam már ezekről a hangszórókról, jót is, meg rosszat is (na jó, ebből azért elég kevés van! ;) ), engem nagyon érdekelne a véleményed a hangjáról a magnetosztatikusodhoz képest! :roll:

Még egy-két nap mire összeáll. Az enyém. Gyári felállásban már hallgattam 4 féle ESS sugárzót különféle típusokból. Az AMT-k azok egyformák, a mély szekció változik csak: Reflex, passzív membrán, kocka doboz, de legfőkébb csonka piramis doboz. A meghajtások 100 rugótól a csak az LP játszó 2 milla nagyságrendben változtak. El kell mondjam, hogy eggyik sem az eredeti állapotában leledzik. A gyári hangváltó nagyon gagyi: filléres kondik, és kézzel összegányolt tekercs. Valami részeg indián, vagy néger csinálta. Borzalom. A modifikációk ezen alkatrészek lecserélésére vonatkoznak, illetve egy esetben az AmT-t is cserélték nagyobbra. Hál Istennek, mert most nekem ezért van a középső kütyüm. A kb 100 rugós rendszer hangja tetszik a legjobban, igaz ott a dobozt is kicserélték egy íves oldalfalú DIY kabinetre. Kb 3 éve van lehetőségem a saját magneplán hangfalaimhoz hasonlítani az ESS termékeit. Mindig csak PP csöves 15W-ól 75Wattig terjedő erősítővel az én általam készített DAC-al, illetve a Tunerman által modifikált CD304 MK I.-el.
A tapasztalatok: A Magneplanar (továbbiakban MP) És nem csak az enyém, hanem a gyári is (LSD a fénykép) rendkívül kis torzítású, egész falat beborító hang. Megszólalás izgalmas, a tér nagy, ha jó helyen ülsz, Nagyon szép énekhanggal, sok hangszerrel, széles és magas színpaddal. Viszont baj a sztatikusokhoz hasonló finomkodás. Azokhoz képest a rock is megtud szólalni tisztán, autentikusan, de valahogyan nem csak neked zenél, hanem mindenkinek. Kicsit személytelen. Mindenesetre nagyságrendekkel jobb hang, mint a sztatikus rendszer, mert az olyan mint erősítőben az SE rencer. A dómos hangfalak ebben a kategóriában elvéreznek, mert mindig torzabbak, mindig kisstílűek, mindig tudod, és hallod is, hogy becsapnak. Ne mondja senki, hogy abból a 2 és fél centis ruhából, vagy ami még rosszabb, bádog darabból százféle hanxer, tér elő tud jönni. Badarság. Persze azért ott is vannak ügyes dolgok, de a hifi történetét ott máshogy írják. Jóval szerényebben. Az MP-nek azért van egy nagy tudása: iszonyat sok levegőt tud megmozdítani valszeg lineárisan, de ehhez nagy felület kell, de ez egyben hátrány is. Mindegyiknél van valamekkora frekin valamekkora rezonancia, mert a membránon sajna álló hullámok tudnak kialakulni. Ezt néha hallani is.
Az AMT más. Viszonylag pont szerű, mint a dóm, de ezzel minden hasonlóság meg is szűnt. Mindahogy a neve is mutatja, a levegő mozgását "transzformálja" fel azzal, hogy a harmonika szegmensei közül nagy erővel "löveli ki" a levegőt, mint férfi ember meghitt pillanatban a ... Hol is tartottam? Egyszóval 100-ad annyi elmozdulás mint a dóm esetében, illetve 10-ed annyi elmozdulás mint az MP esetében, de azoknál nagyobb hangerőt képes produkálni. Vagy ugyan annyit, kevesebb torzítással. A hangja nyersebb mint az MP-k hangja, de én, meg sokan mások ezt úgy élik meg, hogy a valóság sem tökéletes, de ez a hanxóró ezt a tökéletlenséget is tolmácsolni tudja. Egyébként istentelen nagy dinamikát tud nyújtani, s a csúcsokban sem torzul el az arca... a zenéje. A dómmal rendelkezők kissebb különbséget hallanak egy AMT és dóm között, mint az AMT és MP között. Hogy jó-e ez? Nem tudom, de viszont nagyon tetszik. Az MP a lekvárzsibbasztó "teszt zenéket" jobban tolmácsolja, mert kiegyenlítettebben szól. Az AMT a pofádba ugat, hogy ezt ne hallgasd, mert ez tényleg lekvárzsibbasztó, és egyébként is a stúdióban megpróbálták "szebbé" tenni a zenét, aminek a 8 Wattos erősítők gazdái örülnek ugyan, de még soha nem hallották azt, mikor a szobában még csönd van, de egy kattanás után, amit az ujjunkkal eszközlünk egy kapcsolón, érezzük, hogy valami történt. Nos ez utóbbit az MP jobban tolmácsolja, de a felvétel hibáit meg az AMT nem tolerálja. Az MP kicsit lusta, az AMT kicsit gyorsabb, nyersebb, de mindenféleképpen azt a hangot képviseli, amiért a 60-as, hetvenes években megőrültünk. De még most is megnöveli az adrenalin szintet, de csak akkor, ha szükséges. Az Mp mindig növeli ezen hormon szintjét, hisz várakozással tölt el, hogy mikor jön el a pillanat, mikor megszólal. Az AMT az ilyet nem csinál, az csak megszólal meglehetősen széles színpaddal, (mindkét fajta kütyü dipól sugárzó) ami mindig alacsonyabb mint az MP által kreált tér. Hogy klasszikust idézzek: Az MP esetében sörétes puskával sem biztos, hogy pofán tudom lűni M. Jaggert, de az AMT lehetővé teszi, hogy kilőjjem golyós puskával a fent nevezett kiválóság bal alsó lyukas hatosát. :lol:


Csatolmányok:
DSCF0009.JPG
DSCF0009.JPG [ 318.04 KiB | Megtekintve 56103 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.06. 23:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Élmény olvasni ezt az összehasonlítást! :D

Azért hozzátenném, hogy a magnetosztatikus, amivel össze lett hasonlítva, az bizonyára single, azaz egyoldalas mágneskörű volt. Igaz?

Nagyon nagy a különbség a single, meg a push-pull változat között! Hiába sokkal egyszerűbb, meg kevesebb mágnes szükséges a single megoldáshoz... amint közelíti az ember az elülső mágneskört, hihetetlenül megváltozik a hang! Kinyílnak a hangszerek, testesebbek, dinamikusabbak lesznek, az embernek olyan érzése támad, hogy így vannak helyén a dolgok, eddig csak a háttérben cicergett valami...
Az érzékenység így nem kicsit növekszik, de mindez nem emiatt van! A mágneses tér linearitásához, irányához lehet inkább köze! Tehát kevésbé számít a mágnes anyaga (erőssége), inkább a konstrukció az, ami a hangzás jellegét megadja!
Na jó, minden tényező függ mindentől, adott mágnes tulajdonságaihoz kell kikísérletezni az egész hangszórót... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.08. 10:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Igen egy oldalas rendszer a magne, de így is 240dB NEO mágnes van benne. Úgyhogy érzékeny. Úgytűnik eladó lessz a planár rész. Anyagárban is odaadom, de igazából ez majd kedden derül ki, mert kb akkor tudok sztereo hallgatást eszközölni. Majd figyuzzál itt, mert írok majd, csak lassan haladok: tegnap repültem, ma meg fejtem a sört. :D Szép hangja van a planárnak is, itt a környéken tarolt is szinte mindenkit, az ismerősök között, csak kettőt nem: a barátom általam modifikált ESS AMT Classic monitorát, meg egy másik barátom totál átépített nagy ESS hangfalát. Ő a dobozt is átépítette. Az a baj az ESS sugárzókkal, hogy az AMT-t nagyon leengedik 1k-ra, illetve 800Hz-re. Szerintem ezt már nem bírják, betorzítanak. Ha felviszed a váltást 1,2-1,5k-ra, akkor feltisztul a hang.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.08. 13:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
Miután kellőképpen felcsigáztam az érdeklődést felteszek két mérést is az első hangváltóval való próbálkozásról. A mérést 1,5m-ről végeztem....
Mi hajtotta a dobozokat a méréskor? ( A többi rész gondolom az EMU hangkártya volt )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.08. 14:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
dys-cus írta:
Miután kellőképpen felcsigáztam az érdeklődést felteszek két mérést is az első hangváltóval való próbálkozásról. A mérést 1,5m-ről végeztem....
Mi hajtotta a dobozokat a méréskor? ( A többi rész gondolom az EMU hangkártya volt )

A műhelyben lévő mérőerősítőm, LM3875-ös bolondbiztos IC-vel. Tudtommal 20-20k-ig rendben van. Alig várom már, hogy az ARC-vel is meghallhassam.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.10. 17:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap meghallgattam az ARC-vel. Majd elsírtam magam. Sztereotér szűk, magassága sokkal kissebb mint az MP-nek, és torzít. Főleg női hang (nem a szalámi koncsita!) nagyon tud torzítani. Ezenkívül a 2k környéki púp elnyomja a cinneket, amit úgy szeretünk a rock-ban, jazz-ban. Ha a cinn elnyomott, akkor mi van a rézfúvósok felhangjaival? Hát fásodtak. Egyszóval hallgathatatlan, hiába szép a görbe, valami baj akkor is van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.10. 19:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ma a kellemes időben neki álltam a hangváltóval buherálni, ahogy kell. Mérőmiki, erősítő, softwer, rózsahang. No meg persze páka, ón, izzadság, C és L tagok.
Végül oda lyukadtam ki, hogy a gyári ESS hangfalak is el vannak cseszve, s azért nyers hangúak. Nagyon jó az AMT technika, de ha nincs nagyon megvágva alul, akkor bizony mindenféle fortyogás előjön a hangjából. Mintha a háttérben állandóan a Pink Floyd Atomszívű Anya című lemezéről az a dal szólna, aminek a címe: Pista reggelije, de nem Pista, hanem valami más névvel. A reggelei stimmt, miután ebben a dalban sütik a rántottát. Meg kell hallgatni! Nagy élmény. Főleg a 20 l környéki jó basszusú dobozokkal. :P
A kilyukadás után arra gondoltam, hogy megpróbálom a 2k körüli púpot eliliminálni úgy, hogy az eső szupermagasakat meg fentebb hozzam. Ezt megtehetem bűntetlenül, mivel az érzékenység egyébként is túl sok.
Ennek megvalósítása kb 5 órás kísérletezés során sikerült és nem 100%-osan, de mindenféleképp elmondhatom, a végeredmény nem lett rossz. Sőt egyelőre nem is tudok jobb megoldást, bár a TX ultra titkos :P project még a tarsolyban van. (ha elfelejteném a TX metódust, kérem figyelmeztessetek rá)
Az nelmúlt órákban viszont azzal foglalatoskodtam, hogy kimértem egy speciális 18dB/ oktáv meredekségű szűrőt. Ügyes emberek betehetnék szimuláturba, hogy az milyen választ ad rá, mert tanulnánk belőle.
A szakirodalom a 18-os alulvágó szűrőt úgy írja le, hogy a Két C tag egyforma. Nekem viszont korrigálnom kellett, ezért a szűrőm a következőképpen alakult:

l-1,2 Ohm-l
l l
--47uF-------33uF------drótos poti az érzékenység miatt
l
2,2 Ohm
l
0,133mH
l
Fekete föld

Ezzel a megoldással elértem, hogy:
1, a 18dB-s vágás miatt 600-1200 Hz-n megszűnt a torzítás, hiszen nagyon gyorsan csökken a jel. 1k-n kb 15dB-vel. Minium a torzítás is ennyivel csökkent, de lehet 20dB-vel, ami ugye század részt jelent, ha jól számoltam.
2, a 2,2 Ohm-al csillapítottam a váltási frekin mindig meglévő rezonanciát, vagy ha úgy teccik púpot, ami min. 3-6dB kiemelést képez a még utoljára (relatíve) 0dB-n átvitt freki környezetében.
A 47u-ós kondi állítja be a vágási frekit, a 33uF a 2k-s púpot nyomja le, mert ott már a hatás érezhető. Ha ide 22u-ót teszek, akkor egy völgy keletkezik 1,8l környezetében, tehát úgy tűnik a 22 a jó kompromisszum.
3, a 47u-val párhuzamosan kötött 1,2 Ohm a kondi hatását "szelídíti", azaz a szűrőü meredekségét kicsit "lanyhítja". Az átvitel alsó része viszont ugyanolyan mélyre, kb 20dB-re kerül, mint nélküle. (-20dB-n a mikrofon már a szelet is veszi. KOMOLYAN!)
Egyszóval az átvitel így lett jó, de nem mérésügyileg, hanem hallásilag. A mérést össze lehet vetni a múltkorival, ez a görbe csúnyább, de a nagy hibákat viszont csökkenően mutatja. No meg aki már méregetett így, az tudja, hogy májkrofonnal két egyforma mérés nincs fél óra eltelte után. (Lehet ezért találták ki a símítást)
Mihelyst megbuheráltam mindkét (sztereo renccerről van szó) hangfaslam, legott becipeltem a szobába őket, és hajrá!
Elősször is a torzítás a hallhatóság határa alá süllyedt a kb olyan 92-94dB-s hangnyomáson. A tér lényegesen nagyobb, lehet azért mert a haxórók fázisa a tegnapihoz képest megfordult. Az ARC-t 50%-ig (kb 23,5W) hangerőn kihajtva a Deep Purple autentikus megszólalással bír, viszont ilyenkor már a szomszéd nem, mert kötözködik, pedig súgárhajtású repülőket javított 25 évig. Nem is érti a zeneművészet miértjét. :lol: A zenének szövete lett, és magától érthetővé vált. A hang síma, rikácsolásnak helye nincs benne, a basszus és a középmagasak egyensúlyban vannak. De ami a lényeg: az MP-vel nem lehetett gatya lengető hangerővel meghallgatni a C.Dion- Bocelli Prayer című éneklését, mert vísított, és nem lehetett elválasztani a hangszereket az énekhangtól, de még a férfit a nőtől sem, pedig annak is van módja... Ez még kis hangerőn is problémás volt. Most ilyen nincs! Minden szól külön-külön, de mégis együtt, mintahogy azt a hangszerelő megálmodta. Tegnaphoz képest a hangszerek a helyükre kerültek, s ott nagyon jól mérzik magukat a dús felhang tartalom visszaadás miatt. Mindenesetre még eszelek, mert ez a hangváltó elég drága lehet, ha mondjuk jobb kondikat akarok beletenni, vagy általam nem gyártott rézszalag tekercsekkel akarnám megborsozni e csodálatos étket a fülnek. És majd akkor jön a TX project, ami az lenne, hogy tekerni kellene egy olyan trafót, ami nem terheli az erősítőt, 1,2k-tól lefelé tud vágni, csökkenti az AMT érzékenységét, illeszkedik az AMT impedanciájához, ami egyébként DCR. Valaki használt már ilyet?
Ennek a hangfalnak meg legyen a neve Rigel. Mert....miért ne?


Csatolmányok:
Rigel 6-18dB crossover 2014 06 10.JPG
Rigel 6-18dB crossover 2014 06 10.JPG [ 113.09 KiB | Megtekintve 56018 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.10. 19:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Basszus violin! A rajz elcsúszott. Szóval az RL komplexum a két kondi közös pontjáról indul a földig, az 1,2 Ohm pedig párhuzamos a 47u-ós kondérral.
Az AMT átvitelében a 800-as csúcs meg a macskám nyávogáűsa.
A mély meg a reflex hatás nélkül van mérve. Azzal 28Hz az átvitel. Meg értesítem a T. szaktársakat, hogy a szobában a mély kiemelés mértékét mintegy 2dB-vel csökkentettem egy laza szivacsdugó segítségével.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.12. 19:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nyilvánvalóan süket vagyok. (senki nem mondta, hogy örülés van :P )
Egyszónak száz a vége, tegnap páran meghallgatták a projectet, akarom mondani a Rigelt. Hát nem volt öröm. Mindenki azt mondta, minden jó, de valami azért nem stimmel. Nehéz ezt megfogalmazni. Ha azt látod a bankban, szállodában, stb., hogy a biztőrök zsebredugodt kézzel álldogálnak, úgy érzed valami nem stimmel, lehet rabolni. :lol: . Ha viszont ugyanott ugyanazok az őrök hátratett kézzel áldogálnak, akkor úgy tűnik biztonságilag minden rendben. Pedig nem biztos. Az érzés bennem is bennem volt. Vendégeim és egyben bíráim azt mondták, hiányzik a graft, a részlet, amott sivít a hegedű, magyarul a rencer hallgatása nem okoz rendkívüli élményt. Nekem ez viszont fontos. Megint off: Triódás talin figyeltem a trafó teszt alatt a résztvevőket. Szánom-bánom, nem a trafókra figyeltem. Azt vettem észre, hogy mindenki figyel mint a nyúl. Viszont az egyik kimenő bekötése után nem figyeltek, nem füleltek, hanem doboltak a kezükkel, lábukkal. Na az volt a jó kimenő. :) ON
A rendkívüli élmény megszerzése érdekében, hogy doboghassak béna lábammal mindent megteszek. Ezért ma tekertem az AMT-hez 4dB! illesztő trafót, mind letekertem, és a rezet kitettem a szemetes havernak, valamint 6 db tekercset. Mérni mértem, majd felteszem, de most sütöm a smile poteto vacsorát, és még a végeredményt nem hallottam. A mérések kemény javulást mutatnak, de ugye ilyen már máskor is volt. folyt. köv.
Fáj, hogy a TX projeczhez senki nem tud hozzászólni. Vagy még senki sem próbálta? esetleg.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.12. 20:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
...A mély meg a reflex hatás nélkül van mérve. Azzal 28Hz az átvitel. Meg értesítem a T. szaktársakat, hogy a szobában a mély kiemelés mértékét mintegy 2dB-vel csökkentettem egy laza szivacsdugó segítségével.
Igazából azért is kérdeztem, hogy mivel mérsz, mert kicsit furcsállom, hogy gyakorlatilag nyílt térben, 7dB kiemelés van a mély tartomány alján :roll:

Egyébként én azt gondolom, hogy egy ilyen mély hsz a középtartományban soha nem fog úgy szólni, mint egy igazi közép- vagy mélyközép hsz. Egyszer már építettem - igaz 26cm-es mélyhangszóróval - 1,5kHz ( vagy 1kHz ? ) / 24dB váltással 2 utas hangsugárzót, de hiába volt jó mérve ( legalábbis tengelyirányban biztosan ), nem szólt jól a középtartományban, információszegény, fedett, volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.12. 21:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Egyébként én azt gondolom, hogy egy ilyen mély hsz a középtartományban soha nem fog úgy szólni, mint egy igazi közép- vagy mélyközép hsz. Egyszer már építettem - igaz 26cm-es mélyhangszóróval - 1,5kHz ( vagy 1kHz ? ) / 24dB váltással 2 utas hangsugárzót, de hiába volt jó mérve ( legalábbis tengelyirányban biztosan ), nem szólt jól a középtartományban, információszegény, fedett, volt.

Most mit is mondtunk? Semmit. Uborkaszezon. :D :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.12. 22:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
A mély meg a reflex hatás nélkül van mérve. Azzal 28Hz az átvitel. Meg értesítem a T. szaktársakat, hogy a szobában a mély kiemelés mértékét mintegy 2dB-vel csökkentettem egy laza szivacsdugó segítségével.

Mint a BC-1 átvitelét anno 30 éve a HFM. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.13. 09:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Mint a BC-1 átvitelét anno 30 éve a HFM."
Nincs új a nap alatt. Hogy klasszikust idézzek:
" 2. diagram
BC1, közeltéri mérés. Felső görbe: reflexnyílás az eredeti
szivacsgyűrűvel bélelve; alsó görbék: habszivacs dugók a
reflexnyílásban. (Közeltéri mérés 22 cm-ről, 1 W)"
Csatolmány:
031101.JPG
031101.JPG [ 305.6 KiB | Megtekintve 55897 alkalommal. ]

Itt látható a varázslat a baloldalban a 2, kép.
"Igazából azért is kérdeztem, hogy mivel mérsz, mert kicsit furcsállom, hogy gyakorlatilag nyílt térben, 7dB kiemelés van a mély tartomány alján"
Ez azért nem olyan egyszerű dolog. Itt van egy-két szobai mérés mások által elvégezve (szaklap). Megmondom, hogy a legcsúnyább basszus átvitelű hangszórót csekély 45 000 dolár-ért árulják, igaz 5 év garival, de lakást azt nem csomagolnak a dobozba. Igaz, ez legalább 9dB-t emel.
Csatolmány:
310Vanfig08.jpg
310Vanfig08.jpg [ 34.5 KiB | Megtekintve 55897 alkalommal. ]

Csatolmány:
1109A20fig04.jpg
1109A20fig04.jpg [ 33.92 KiB | Megtekintve 55897 alkalommal. ]

Nem véletlenül találták fel a közeltéri mérést, vagy a süketszobai mérést.
shany! Én a teraszon mérek, ahol a hangfal hátamögött kb 2,5m-re ott a fal, szemben pedig 2m-re. Az oldalról nem is beszélek, igaz a jobb oldal majdnem nyitott. Ezért van púp. Ha ilyen körülmények között nincs a basszusban púp, akkor az azért van, mert nincs minek púposodnia. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.13. 09:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Közben azért haladok a Rigel projectel is. Elkezdődött a finomítás fázisa, ami úgy néz ki, hogy forrasztás, mérés, hallgatás. A korábban feltett váltó már csak nyomokban van meg. Az ellenállásos szintillesztés nem igazán nyerte meg tetszésem, mindha valami finomság elveszett volna a zenéből. Ezért tegnap megvalósítottam a TX trafós projectet. hirtelen tekertem vagy négy különböző trafót, s mit mondjak, a végén egyiket sem építettem be. Egyszerűen nem tudtam vele illeszteni. Aztán tekertem autotrafót, amely végül is adta az ötletet (mások is használják előszeretettel pl a BC1-ben is) , hogy a 12 dB-s váltó L tagját használjam osztásra, és vágásra is. A nyolcadik tekercs már majdnem jó, ma még szórakozok vele. Itt egy fénykép, hogy milyen volt (zöld), egy köztes próbálkozást (lila) , és a jelenlegi "végleges" megoldást (barna). Láccik, hogy a 2-20k tartományban az átvitelt átlagosan 2dB-vel sikerült "egyenesíteni".


Csatolmányok:
AMT próbálkozások.JPG
AMT próbálkozások.JPG [ 110.25 KiB | Megtekintve 55895 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.13. 11:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Megint javítottam a légmagos "illesztőtrafón"
A zöld a reggeli indulási mérés, a fehér a jelenlegi állapot. Alakul ez, mint púpos gyermek a prés alatt. :P


Csatolmányok:
Rigel reggel és délben.JPG
Rigel reggel és délben.JPG [ 109.03 KiB | Megtekintve 55884 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 10:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hallgattam egy pár napig. Hát nem is tudom! Nem vagyok megelégedve. Olyan érzésem van, hogy mintha hiányozna a két hanxóró közül valami. Leginkább még egy hanxóró. Úgy tűnik ez a SEAS tényleg inkább bass sugárzó, és nem szabad 600 Hz-n nagyon tovább engedni. Hiába szép az átvitel, hiányérzetem van. Viszont kitaláltam valamit, amit úgy is mondanak: szegény ember vízzel főz. Kutakodtam a SEAS-nál, és kiderült, hogy van nekik egy szemre ugyanilyen hangszórójuk mint az enyém, csak papír membrános. Érzékenysége 91dB-s, javasolt átviteli freki 35-2500Hz. Ez azért már közelít ahhoz, ami jó lenne az AMT-hez. A két hangszóró adatai kicsit térnek el egymástól, ami azt körvonalazza, hogy a dobozom sem kéne szétszedni. Csak a hangszórót. :lol: Igen, azon morfondírozok, hogy mi van akkor, ha az ALU membránt kicseréltetem valami könnyű papír membránra. Az ALU súlya (mozgó tömeg) 40g, még a papír membrános gyárinak 17,8 g. Mivel az engedékenysége egyiknek 1,4, a másiknak 1,2 mm/N talán megvalósítható az elgondolásom. Csupán azt nem tudom, hogy mennyivel növexik meg az érzékenység. Ti mit gondoltok?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 20:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
...Csupán azt nem tudom, hogy mennyivel növexik meg az érzékenység. Ti mit gondoltok?
Amennyivel csökken a mélyátvitel ;) Sajnos egyszerre nem megy minden...( Nem véltlenül léteznek nagyobb membránfelületű hangszórók, vagy több mélyhsz használata egy dobozban. )

( Én úgy látom, hogy a jelenlegi mélyhangszóród érzékenysége kb 3dB-lel kisebb mint az AMT-é. Csupán a dobozméretezés miatti mélykiemelés miatt lehet egy szubjektív egyensúlyt elérni. Sztem kellene egy érzékenyebb mélyhsz, amelynek, ha mélyre menő hangokat szeretnél ( és nyilván szeretnél :D ), akkor legalább 25 de inkább 30cm átmérőjűnek kellene lennie. Az igazán jó középhangokhoz meg igazán jó középhangszóró kellene.SZVSZ....Mondjuk, éppenséggel van olyan hangszóród, amely igazán jó a középtartományban :) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 08:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Shany ezt én is tudom, de azt nem, amit kérdeztem, hogy mi van, ha a membránt mondjuk felére könnyítem. Nekem kb 6dB érzékenység növelés kellene, tehát 92dB-s handszóró. Van ilyen a SEAS-nak, ua. mint az enyém, csak papírból van. Persze kissebb paraméter eltérések azért vannak. Bizonytalan vagyok, hogy neki vágjak-e a 30 rugós hangszóró szétszedésének. A Rigel -nek pont az lenne a lényege, hogy csak kétutas legyen. Sokan idegenkednek az ESS hangsugárzóktól, pedig ha a gagyi cuccot kicserélik a hangváltóban, akkor nagyon szépen szól. Pedig 250-es mélye van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 09:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
Shany ezt én is tudom, de azt nem, amit kérdeztem, hogy mi van, ha a membránt mondjuk felére könnyítem. Nekem kb 6dB érzékenység növelés kellene, tehát 92dB-s handszóró.

Válaszoltam, nem lesz mélye ;)
Pontosabban, nem fog olyan mélyre menni. Megváltozik szinte az összes TS paramáter, pl. az Fs eleve magasabbra kerül. Van olyan szimulációs program, amely ezt is számolnja, de azért ez egyáltalán nem olyan egyszerű, a pillével, a membránszéllel mi lesz pl.?


Pl. erre is azt írják ( 30cm-es ! ), hogy full range, és 3,5kHz-ig használható. Jó is lenne egyébként, de vajon, hogy szólna?
http://www.fostexinternational.com/docs ... /fw305.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 09:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hát attól, hogy Fostex még akár jó is lehet, de a 300-as átmérőt már soknak tartom az 1k környéki lesugárzáshoz.
A Papír membrános gyári SEAS-nak is magasabb a rezópontja talán 4 Hz-vel. Ennyi még nem is zavarna, sőt több se nagyon kb 35Hz-ig. Annyit azért tudjon reflexben.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 10:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Az Fs önmagában nem határozza meg az elérhető határfrekit, csak egy paraméter a többi közül. Ha pl. semmi más nem változna, csak az membrántömeg, akkor pl. a Qts alcsonyabb lenne.
Nem lehet egyszerre - ugyanazon membránátmérőnél - jelentős érzékenységnövelést létrehozni, szinte változatlan mélyátvitellel ( ott van még persze a változatlan mágneskör, pólusvas, légréshossz, stb ). És még terhelhetőségről, max. hangnyomásról nem is esett szó...

( Mondjuk, én nem értek a hangszórókhoz ;) , más is mondhatna már valamit... )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.18. 08:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Az Fs önmagában nem határozza meg az elérhető határfrekit"
De azért az Fs alatt esik a görbe mint állat, pl reflex esetén. Ámbátor én sem értek a hangszórókhoz. Véleményem egyébként, hogy bár kapcsolásilag legegyszerűbb a hangfal elkészítése, mégis a legnagyobb gyakorlatot kívánja még akkor is, ha tudunk mérni. Olyan mint a hegedű készítés, szabályok csak fő vonalakban vannak, de az apróságok adják a jó eredményt, s ha valakinek erre nincs sok tapasztalata, akkor az eredmény kétséges. Két csőből bárki tud erősítőt készíteni, de két hangszóróból már nem. Én ezért állítottam egy mércét magam elé, amit nagy tapasztalatú gyári emberek készítettek, s azt próbálom utolérni úgy, hogy a nekem nemtetsző hibákat megpróbálom kiküszöbölni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 06:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Háj
Ellentétes mágnesgyűrű a hsz pólusvasára?(már ha lehet)Emeli az érzékenységet,emlékeim szerint a felsőbb frekiket is erősíti,lehet pont elég lenne talán-bár én sem értek a hangszórókhoz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 06:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Azzal is ott vagyunk, ahol a part szakad, egy-két dB érzékenység növekedésnél annyira elmászik a T-S, pl a Qes jól lecsökken, hogy lehet is fűrészt ragadni. A határfreki meg természetesen feljebb fog kerülni az új hangolással.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 08:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Úgy látom ez nehéz ügy.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 08:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Valójában egyszerű. Csak éppen ellentétes a fizikával amit felvetettél. Leegyszerűsítve: vagy nagy érzékenység vagy jó mélyátvitel. Ha mindkettőt szeretnéd, nagyobb hangszóró/membránfelület kell.
( Pl. ha tényleg 92dB érzékenységű az AMT, akkor kellene vagy 95dB érzékenységű mély a BS miatt, már amennyiben a szokásos módon optimalizált a doboz méretezése. Ez pl ilyesmi ( na jó, nem teljesen ), csak éppen 4 Ohmos: viewtopic.php?f=34&t=2228 :) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 10:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
shany írta:
Valójában egyszerű. Csak éppen ellentétes a fizikával amit felvetettél. Leegyszerűsítve: vagy nagy érzékenység vagy jó mélyátvitel. Ha mindkettőt szeretnéd, nagyobb hangszóró/membránfelület kell.
( Pl. ha tényleg 92dB érzékenységű az AMT, akkor kellene vagy 95dB érzékenységű mély a BS miatt, már amennyiben a szokásos módon optimalizált a doboz méretezése. Ez pl ilyesmi ( na jó, nem teljesen ), csak éppen 4 Ohmos: http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=34&t=2228 :) )

Vagy a JBL 2226H a bolhapiac topikbol...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 09:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hi mindenkinek. Van egy nagy kérdésem:
Ki tudja, hogy milyen ragasztóval ragasztották össze a régi hangszóróknál a vasat a mágnessel, és hogy lehet ezt szétvállasztani.
Tippek: melegítés, oldószerben áztatás, vagy valami más. Lényeg, hogy ne roncsolással, mert újra össze kell rakni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.29. 17:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Helló!
Nekem eddig az egyetlen bevált módszerem a mágnes pólusvasról leszedésére, hogy egy vékony pengéjű kést kalapáltam élével a vas, és mágnes közé...
Kisebb, gyenge anyagú mágnesek nem úszták meg a procedúrát! :cry:
Persze, nem az volt a célom, hogy abból újra működőképes hangszóró legyen, csak a mágnes kellett.

Ha műgyantával ragasztják össze, akkor oldószerrel nem sokra mész, melegíteni kell.
Viszont a mágnes ereje miatt így is nehéz szétszedni, ha a lengőtekercs a légrésben marad, akkor annak nagy valószínűséggel reszeltek, mert a pólusmag a pólusvas széléhez vonzódik, köztük meg ott van a cséve... :?

Tehát a membránszélt (itt alkohol, vagy nitró működik), a pillét (ha nagy mákod van, itt is), a kivezetéseket is le kell szedni, és utána jöhet a mágneskör szétkapása!

A mostani hangszórót szerintem ne bántsd, inkább valami mást keress az AMT-hez! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 08:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi Siege!
Elektronika nem lessz a mágneskörben, mivel az AMT-t akarom szétszedni. Ez azt jelenti, hogy két vaslapot kell leválasztanom a mágnesekről, amelyek súlya kb 5 kg, 20mm vastag. Ezért gondoltam olyan max 120 fokra sütőben felmelegíteni, aztán finoman szétválasztani egy nagy késsel. Egy hangszóró fejlesztő azt írta: 250 fokig nincs baj a ferritmágnessel. Tehát ha a ragasztó meglágyul, akkor elviekben sérülés mentesen szétszedhető, aztán össze ragasztható.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.01. 23:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Elvileg a konstrukciónál gondoltak az esetleges membráncserére!
Ha az elő-hátlapot szétcsavarozod, akkor nincs valami rés a mágneskör alján/tetején?
A legtöbb AMT-nél azon a résen (ahonnan kilóg a vezeték is) keresztül simán ki lehet húzni a membránt...

Esetleg, ha ilyen rés nincs, akkor egymáson elcsúsztatva lehetne szétszedni a vasat a mágnestől. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.05. 08:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Közben fojik az eszelés. Megrendelődött az ESS gyárból az új membrán. Hát nem olcsó az biztos.
Leginkább azon eszelek, hogy lehet, lehetőségem lessz egy papír membrános húsz centis kb 40Hz-5k-ig ajánlott mélyközép sugárzóra. Azon eszelek, hogy mi van akkor, ha ezt a mélyközepet dipólként használom, s alulról pedig megtámogatom a 28Hz-ig lemenő SEAS-al, amit zárt dobozba tennék, tehát kb akkor 30-35Hz-ig menne le, de jó lenne az impulzus átvitele. Vajon működne a dolog?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.24. 15:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap mit tesz Isten, megjöttek Amerókából a vadiúj gyári membránok. Ma reggel korán keltem, s szét is díboltam az AMT-t dirib-darabra. Az ESS gyárban nem tudom kik dolgoznak, de így összegányolva hangszórót még nem láttam. A légrés túl pici, nem egyforma a membrán egész síkjában, a két hangszóróban a légrés szélessége 4mm eltérést mutatott. Később kiderült, hogy a ragasztás is hanyag volt, nem préselték rendesen össze. Csoda, hogy szólt. Neki is láttam egyből, s rögvest betettem a sütőbe 120 C fokra. Átmelegedett, s szét is jött mind az ö darabra: 2 mágnes, elő és hátlap, és a gereblye, amely a térerőt tereli a membránhoz. Ennél több darabból áll, de azokat lecsavarozva le lehet bontani, ilyen a védőrács, első tölcséres borító öntvény, és a díszhátlap. Ez utóbbit rezgés ellen alvázvédő bitumennel csillapítottam, a tölcsért lefestem feketére, úgyhogy még az ESS főrészvényese sem ismerne rá.
A lényegi részről a ragasztót lepucoltam, a gerebjét síkba köszörültem smírglipapírral, HCl-el a durva éleket legömbölyítettem maratás folytán, a membrán házát szép zöld billiárd filcel borítom a visszaverődések csökkentése érdekében. Mostmár lassan kezdem összeragasztani.
A képen a membrán látható


Csatolmányok:
DSCF0008.JPG
DSCF0008.JPG [ 309.3 KiB | Megtekintve 55457 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.24. 16:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A fotón a mágnes és az előlap látható. Mindenki azt mondta, hogy szét ne próbáljam szedni a mágneskört, mert tönkremegy, nem lessz mágneses, meg mittudom még mit. Indokot viszont senki sem tudott mondani. Kivéve M.I.-t, aki azt mondta nyugodtan szedjem szét. A ferrit mágnes még 250 fokon működik, a Curie pontja 350 fok környékén van, tehát nem lessz baj a melegítéssel. A 120 fok az kell neki, mert a műgyanta ott kezd olvadozni. Kisütöttemm a sütőben, (az asszony nincs itthon :lol: ) konyhakést illesztettem az elemek közé, megkoccintottam a műszarész kalapáccsal, és már szét is volt szedve. A fotón már a megtisztított alkatrészek látszanak, ill. az egyik mágnesen már a filc is szárad. Ilyen filcek a gyáriban nincsenek, a rétinégerek vagy az indiánok, vagy a négerek ilyenekkel nem bíbelődtek.


Csatolmányok:
DSCF0005.JPG
DSCF0005.JPG [ 315.16 KiB | Megtekintve 55456 alkalommal. ]
DSCF0006.JPG
DSCF0006.JPG [ 315.55 KiB | Megtekintve 55456 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.24. 16:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ezen a fotón az látszódik, hogy miként lehet hasznosítani egy 300B kimenőt prés formályában. No meg azt is lehet látni, hogy a gereblye ragasztódik a hátlaphoz.


Csatolmányok:
DSCF0002.JPG
DSCF0002.JPG [ 326.35 KiB | Megtekintve 55457 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 13:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A fényképen jól látszik az, amit én igen, de a gyár nem csinált meg: végre középen a "gereblye", s a belső üregek original poolbilliard posztóval lettek kibélelve.


Csatolmányok:
DSCF0003.JPG
DSCF0003.JPG [ 305.37 KiB | Megtekintve 55412 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 13:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Félig összeszerelt állapot. A zöld szivacs szerű valami a porvédő rácsot támassza alá, szintén a parazita rezgések megakadályozása végett.


Csatolmányok:
DSCF0005.JPG
DSCF0005.JPG [ 315.96 KiB | Megtekintve 55413 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 14:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Majd' végleges, teljesen összeszerelt állapot. Az elülső borító elem ALU önvény. Felfogatását a speciális csavarkulcs és csavar segítségével végeztem el. A látható imbuszkulcs a hangszóró tartozéka: magyar csavarba nem jó. :lol:


Csatolmányok:
DSCF0007.JPG
DSCF0007.JPG [ 314.67 KiB | Megtekintve 55415 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 14:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Immáron összeszerelve, új membránnal az első meghallgatási teszt:
1, Sokan azzal biztattak, hogy a mágnesek a melegtől veszítenek mágneses képességükből. Megnyugtatok mindenkit, hogy a szétszedés ellenére az érzékenység nőtt. Véleményem szerint ez azzal magyarázható, hogy a gereblye mostmár teljes egészében a membrán előtt van , s nem félrecsúszva helyezkedik el, tehát az egész felület dolgozik.
2, A kb 40 éves membrán cseréjével az átvitel megváltozott. Kép még nincs róla, addig nem is teszek fel, még be nem járatódott a hangszóró.
3, A sablonnal beállított két egyforma légrés azt eredményezte, hogy a két AMT egyforma hangerőn szól. Eddig a gyártói huncutságok miatt (értsd: eltoszások) 2 dB feletti különbség volt köztük.

Remegő kézzel szereltem be az előző helyére. Az Lpadhoz egyből hozzá kellett nyúlnom az érzékenység változás miatt. Na de sebaj, addig melegszik az ARC, a csöves DAC, az előfok, és a Céda.
Az első benyomás az, hogy nagyot nyom ez a hangszóró. A korábbi kicsit összemosott, és függöny mögül szóló, nagyobb hangerőn a női énekben betorzító hang eltünt. Megjegyzem, hogy a régi membránok ki is voltak szakadva. Az egyká feletti tartomány kitisztult, sztereo tere a rendszernek kiszélesedett, és rendkívül tisztán, kistorzítással szól. A SEAS szubbasszus hanxóró 1k-án sajna továbbra is nem érzi magát jó, ezért mélyközép cserét kell végezni, amely hangszóróira MI-től már kaptam igéretet. Természetesen a topic folytatódik majd.
A következtetéseket mindenféleképpen le kell vonni:
Néha, ha korábban nem, de 40 évenként érdemes membránt cserélni egy hanxóróban. :)
Ha csupa pesszimista tanácsokat kapsz, (nem bírod szétszedni, összekuszálódik az erővonal, meg egyéb marhaságok) akkor sz@rj rá, és azért is próbáld megjavítani, modifikálni. Ez főleg akkor igaz, ha csak úgy csuklóból vagdalkoznak, de indokolni nem tudnak.
És még egy fontos dolog: rajzolhatnak egyesek a membránra mindenféle kínai, arab, zsidó jelet, az attól nem lessz jobb, de viszont a korrekt kivitelezéstől még egy Vidi is szólhat esetleg jól.


Csatolmányok:
DSCF0008.JPG
DSCF0008.JPG [ 322.76 KiB | Megtekintve 55415 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 15:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Szép munka, gratulálok :D
Várom a fejleményeket. Picit elfogult vagyok a ribbonokkal kapcsolatosan, nagyon szeretem amit és ahogyan csinálják ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 17:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Igen, amit tudni kell nekik azt nagyon jól csinálják. Olvastam valahol, hogy a DECCA ribbon, Az ESS AMT, az APOGEE ribbon a bajnokok ligájában fociznak, az összes többi a helyi bajnokságban. Én mnár kb 9-12 éve nem hallgatok dóm sugit itthon. Nem is tudnék már visszatérni rá. Emezeknek nagyságrendileg kisebb a torzítása, jobb az impulzus áétvitele. Sok előnyük van. Most járatom őket, aztán meg remélem megjönnek az új mélyközepek is hozzá. Az egész project fent lessz. A planár középmagasam meg eladósorba kerül.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 17:53 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Gratulálok! Ez is mestermunka! ;) (Szerencséd, hogy ennyire ráérsz!)
Azért mérd le most is meg bejáratás közben és után, nagyon jó "tanító" ábrák lehetnek majd a bejáratódás elemzésére! :mrgreen:

UI: Én is RIBBONOKKAL vagyok - már vagy 3 éve! :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 17:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
dys-cus írta:
És még egy fontos dolog: rajzolhatnak egyesek a membránra mindenféle kínai, arab, zsidó jelet, az attól nem lessz jobb, de viszont a korrekt kivitelezéstől még egy Vidi is szólhat esetleg jól.


Kar, hogy ez jott le a temabol, amit inditottam, csak vitainditonak szantam. Ha a celzas megsem erre iranyult, akkor elnezest kerek.
Amugy nagyon szep munkat vegeztel! Gratulalok hozza.
Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 122 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség