audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 09:55

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 16:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Csak ebben az szép, hogy jobban szól a sarkos oldal ...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 22:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
psuser írta:
Csak ebben az szép, hogy jobban szól a sarkos oldal ...

Akkor ott baj van.... vagy legalábbis a sarok hangzásra gyakorolt "különös hatása" a kiemelésekkel és reflexiókkal a fülnek éppen tetsző eredményt hoz (aztán ha megmérnénk a sarokból szóló doboz által lesugárzott, és a két hangdoboz által lesugárzott információt...???...).
A másik oldalon ezt az eredményt nem tudod hozni, mert nincs ez a "segédeszköz".

Szummázva: véleményem szerint mindkét hangdoboznak ugyanolyan (nagyon hasonló) akusztikai környezetben illik lennie. Ha ez az egysúly a két oldal között nincs meg, akkor törekedni kell annak helyreállítására.
Igénybe lehet venni a környezet reflexiós hatását (fal, sarok, stb.) de szerintem bizonyos szubjektív előnyök mellett sokkal több buktató és zsákutca melegágya lehet az ilyen megoldás. Hangsúlyozom, nem feltétleül rossz, de -különösen mérés nélkül- nagyon-nagyon félre tudja vinni a lelkes hifistát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.08. 19:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Lenne pár kérdésem a térábrázolásról...
Tegyük fel, hogy normális sztereo háromszögben ülünk, és igényes sztereo felvételt hallgatunk a rendszerünkkel...
Mit lehet biztos elérni egy sztereo rendszerrel?
- Előre vetít pontos 3D képet.
- Oldalra vetít többször pontos 3D képet.
- Fej mögött, általában középen is képes szólni kb. 5-10 cm-ert.

DE ami nincs meg:
- Padlóról nem szól semmi...
- Plafonról nem szól semmi...
- Fej mögött 1-2 méterről már nem szól semmi...

Szerintetek ez is elérhető lenne?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.08. 20:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Toto, én nem ismerek olyan klasszikus zeneszámot, ahol egy zenész a csilláron játszana, vagy a padlód fekve a zenekar elött. Mondjuk rock müfajban már láttunk érdekes dolgokat, de az meg nem annyira akusztikus.
Elnézést. :D De a felvetésed amúgy jogos.

Ez a térábrázolás valahol olyan mint a holográfia, de mivel itt nem monokromatikus és koherens hullámokról beszélünk ezt nagyon nehéz összehozni.
Nagyon jó fázisátvitelü rendszernél meg lehetne próbálni olyan tesztlemezt készíteni ahol mondjuk egy 1Khz-es rövid pitty-pitty szólal meg, de a fázisát manipulálva. Vagy géppel, dsp-vel szimulálni ezt.
(A Q-sound rendszer pl tud ilyet fázismanipulációkat, az audiotrak kártyámban müködik is, hatásában nem természetes, de érdekes).
Elviekben ki lehet számolni (úgy mint a hologramnál) hogy a két forrásból érkezö hullám virtuális eredöje hova esik.
A gyakorlatban effajta mesterségesen generált hangokon érzékelni, hogy a térböl pontosan honnan is szól (ha nincs rajta akusztika, visszavert hangok) szerintem elég nehéz.
Nincsenek elég jó hangforrásaink, a szobaakusztika, doboz, bezavar.
A valós felvételeken nagyon ott van a teremakusztika, a visszavert hullámok fázisa, idökésése, ezek rengeteg infót hordoznak az agy számára.
[elnézést ha off]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.08. 22:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Teszteltem valós tesztfelvételeket is, és bizony majdnem a ténylegesen önmagát adta.

Az eredmény élethűbb volt, mikor az ablakokat kinyitottam teljesen.
A legnagyobb különbség a valós önmagához képest, hogy kissé selymesebben szólnak a magasok.

De sajnos sem a padlóról, sem a plafonról nem jött le hang. Pedig elvileg kellett volna.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 14:04 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Már egyszer írtam egy kiváló zeneszámot / ajánlottam albumot, kimondottan a megfelelő "terek" leellenőrzése végett.
Az album: KRAFTWERK - Tour De France Soundtracks 2003 LP/CD (Személy szerint sokszor ez a rendszertesztelő kezdő CD-m, a terek mérete és a mélyek terjedelme jól meghatározható vele.)
A szám pedig a tér megítélésére: La Forme - Az egyik "hangszer" megkerüli a hallgatót, némelyek magasabbról szólnak és szinte egy kellemes saját hangú auditóriumban érezhetjük magunkat (a padló is ott van) egy jó rendszerben hallgatva... :mrgreen:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 18:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Teljesen igaz, amit leírtál... Egy gond van, itt a plafon nem 3 méteren van...
Illetve a padló sem a pincében helyezkedik el...

Továbbá hátrafelé sem megy 3 métert. Csak megkerüli a hallgatót legalább 2x.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 20:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
Már egyszer írtam egy kiváló zeneszámot / ajánlottam albumot, kimondottan a megfelelő "terek" leellenőrzése végett.
Az album: KRAFTWERK - Tour De France Soundtracks 2003 LP/CD (Személy szerint sokszor ez a rendszertesztelő kezdő CD-m, a terek mérete és a mélyek terjedelme jól meghatározható vele.)
A szám pedig a tér megítélésére: La Forme - Az egyik "hangszer" megkerüli a hallgatót, némelyek magasabbról szólnak és szinte egy kellemes saját hangú auditóriumban érezhetjük magunkat (a padló is ott van) egy jó rendszerben hallgatva... :mrgreen:
db
Ez a felvétel nálam azért jóval durvább. A fejem mögött zajlik jó része, pl. a legmélyebb mély is onnan jön ( vagy 2m-re mögöttem keletkezik ), de a szöveg egyik része is onnan indul ( alig a fejem mögött ) és áthalad a fejemen kersztül előre haladva. Egyébként teljesen kitölti a teret minden irányban, de a ez hátsó tér az egészen brutális.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 20:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
shany írta:
Ez a felvétel nálam azért jóval durvább. A fejem mögött zajlik jó része, pl. a legmélyebb mély is onnan jön ( vagy 2m-re mögöttem keletkezik ), de a szöveg egyik része is onnan indul ( alig a fejem mögött ) és áthalad a fejemen kersztül előre haladva. Egyébként teljesen kitölti a teret minden irányban, de a ez hátsó tér az egészen brutális.

Amúgy tényleg... Most hogy kinyitottam az ablakot, valóban úgy szól, ahogy Shany leírta.
Vagy nem. :lol:

Shany, ez nem az 5.1... vagy a 7.1, esetleg fene tudja. :mrgreen:
Azért ilyen rendszert megnéznék, pláne ezen a felvételen. :lol:

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 20:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Nekem csak egy egyszerű sztereó rendszerem van. Ez a felvétel viszont nagyon nem hétköznapi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 20:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
shany írta:
Nekem csak egy egyszerű sztereó rendszerem van. Ez a felvétel viszont nagyon nem hétköznapi.

Nyilván nem hétköznapi, de amit leírtál előbb róla, azt nem hiszem el...

Térábrázolása:
- Előre vetít jó pár métert.
- Oldalakról is szólnak hangok
- Van olyan hang, ami megkerüli a hallgatót.
- Van padló, amin csörög valami
- Van plafon is, hangszernek, illetve vokálnak.

De olyan hang, ami 2 métert megy hátra, és felül 3 méterről szól közvetlen... olyat nem találtam.
Sőt olyat se, ami a pincéből szól...

Az egész tök olyan, mint egy egyszerű számítógépes 3D-s grafika, csak hangban.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.09. 21:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
A hangmagasságtól függően van olyan érzet, mintha a magas hang magasabbról, a mély pedig mélyről jönne.

Egyik ötletem: a sztereót lehetne továbbfejleszteni úgy, hogy a hangsugárzó oldalanként 2 csatornás lenne, egyik csatorna a hallgató füle felett helyezkedne el mondjuk fél méterrel, a másik csatorna pedig alatta ugyanennyivel. Tehát két hangsugárzó (legalább közép-magas tartományban) lenne egy oldalon, egymás felett. Esetleg az egyik fülmagasságban, a másik pedig 2 méteres magasságban... :roll:
Ahogyan a sztereónál is vándorol a hang egyik oldalról a másikra (ellenfázisú jeleknél pedig még érdekesebb hatásokat produkálva), ezzel a megoldással valóban meg lehetne oldani, hogy bizonyos hangszerek magasabbról, vagy alacsonyabbról szóljanak!
Sima CD-vel meghajtani felejtős, kifejezetten erre kellene sokcsatornás DVD-t írni. Ha a koncert akusztikáját akarjuk visszaadni, a sztereó mikrofonozás is bővülne, még egy ugyanilyen sztereó felvevővel, csak felette...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 14:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Toto írta:
shany írta:
Nekem csak egy egyszerű sztereó rendszerem van. Ez a felvétel viszont nagyon nem hétköznapi.

Nyilván nem hétköznapi, de amit leírtál előbb róla, azt nem hiszem el...

Térábrázolása:
- Előre vetít jó pár métert.
- Oldalakról is szólnak hangok
- Van olyan hang, ami megkerüli a hallgatót.
- Van padló, amin csörög valami
- Van plafon is, hangszernek, illetve vokálnak.

De olyan hang, ami 2 métert megy hátra, és felül 3 méterről szól közvetlen... olyat nem találtam.
Sőt olyat se, ami a pincéből szól...
Végre van egy referencia-hanglánc ( a szobaakusztikát is beleértve ) a fórumon. Ha nem tudjuk, hogyan kellene szólni egy felvételnek, csak megkérdezünk téged. ;)
( Azért a szavahihetőségem megkérdőjelezése irányába nem hinném, hogy el kellene indulni...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 14:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Nekem így elsőre igen hihetetlennek tűnik az, hogy a legmélyebb mély mögötted 2 méterre keletkezik.
Illetve, hogy a hang minden irányban több méterre megvan...
Pláne úgy, hogy ezen a felvételen minden hangot leábrázolt térben.

És tök mindegy, hogy te mondod, vagy más. Legszívesebben ezt én is meghallgatnám.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 15:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Nem a mély a legérdekesebb ezen a felvételen. Egyébként én min. 110dB körüli hangnyomás-csúcsokkal hallgatom ezt a lemezt, tehát a szék is rezeg ( és én is :D ), ez biztos, hogy jelentősen hozzájárul az illuzióhoz.
Én pl. nem érzem a térnek a pontos méretét, csak annyit, hogy nagy. Nagyobb mint a szobám. ( Más esetekben akár csarnoknyi teret is érzek a felvételtől függően. )
A Kraftwerk - La forme estében nem a bevezető ( a fejkerülgetős ) a nagy szám, hanem ami utána jön, a hátam mögött tartalom, és hogy teljesen körbevesz a tér.
Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy ezt csak nem régóta tapsztalom:
- szobába helyezett ( mély tartományban is hatásos ) hangcsillapítás
- CEN IV
- relatíve egészen közelről hallgatom a hangsugárzókat ( kb. mint a közeltéri monitorokat szokás )
Ezek előtt csak a bevezető effekt volt meg...

Nem nevetni ( még azért nem a végleges enteriőr ):
Csatolmány:
room.jpg
room.jpg [ 246.88 KiB | Megtekintve 67528 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 15:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
STAX-al most hallgatom először az erősítőt.
Összehasonlítás kedvéért. Szinte biztos, hogy teljesen jó a SAJÁT DAC-om, illetve a benne lévő I/V-m is.

De sajnos még Linn Nexust is elverte, mint a szart... :o

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 16:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Miért kell ezt a DAC dolgot szándékosan félreérteni? Azért írtam a CEN IV-t, mert jópár verziót kipróbáltam, és csak ennél volt annyira egyértelmű a fenti hatás, hogy le merjem írni.
Mivel a te dacod nem volt az álatalam kipróbáltak között, így nincs információm róla. Nyilván jobb, vagy jóval jobb is lehet, de mivel nálam a CEN volt a legjobb, csak azt írhatom oda.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 16:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Irigylésre méltó amúgy a STAX hangvisszaadása.
De sajnos a térérzet egyáltalán nem jó rajta. :D Nem is arra tervezték...

Linn Nexus szódával elmegy, de azonnal tovább kell lépni, ha van tőle jobb. És már pedig van, csak qrva drága mulatság lesz majd. :shock:

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 17:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
Nem a mély a legérdekesebb ezen a felvételen. Egyébként én min. 110dB körüli hangnyomás-csúcsokkal hallgatom ezt a lemezt, tehát a szék is rezeg ( és én is :D ), ez biztos, hogy jelentősen hozzájárul az illuzióhoz.
Én pl. nem érzem a térnek a pontos méretét, csak annyit, hogy nagy. Nagyobb mint a szobám. ( Más esetekben akár csarnoknyi teret is érzek a felvételtől függően. )
A Kraftwerk - La forme estében nem a bevezető ( a fejkerülgetős ) a nagy szám, hanem ami utána jön, a hátam mögött tartalom, és hogy teljesen körbevesz a tér.
Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy ezt csak nem régóta tapsztalom:
- szobába helyezett ( mély tartományban is hatásos ) hangcsillapítás
- CEN IV
- relatíve egészen közelről hallgatom a hangsugárzókat ( kb. mint a közeltéri monitorokat szokás )
Ezek előtt csak a bevezető effekt volt meg...

Nem nevetni ( még azért nem a végleges enteriőr ):
Csatolmány:
room.jpg

Nekem nagyon tetszik! Jó ez a sarokcsillapítás! Igaz nem asszonybarát, de nálad ez úgy látom nem gond! :lol:
És szerencséd, hogy ekkora hangnyomás mellett hallgathatsz zenét nap mint nap.
Nálam pillanatnyilag a hangsugárzók átmeneti, az előerősítőm pedig ideiglenesen épített állapotban vannak, tehát még nálam is javul majd a helyzet, a szobaakusztikámon azonban sokat nem tudok sajna javítani már.
A terek méretére visszatérve, ÁLTALÁBAN:
A tér méretének beállítása akkor megfelelő, ha az akusztikus darabok színpada közel megfelel a valóságosnak (elméleti valóságosnak). Pl egy három négy fős dzsesszzenekar olyan 4-6 méter szélesnek kell kb. hallani, 4-5 méterről, a szimfonikus zenekart pedig olyan 10-15 méter szélesnek - 10 méterről, úgy hogy közben átjöjjön a terem akusztikája is.
Ha túlságosan nagy a tér beállítása, akkor a szólóénekes nem előttünk, hanem az ölünkben, vagy éppen mögöttünk énekel, ez így nem helyes.
A megfelelő beállítás a hangszórók szét- vagy összeforgatásával hozható létre, bizonyos határokon belül (a magassugárzó sugárzási karakterisztikája határozza meg a maximális szöget). Pl. egy térhiányos rendszer hatása javítható a szétforgatással, de ez nem teljes értékű megoldás...
db
Amit pedig shany ír a Kraftwerkkel kapcsolatban azt azonban szívesen meghallgatnám én is nála!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 19:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
A tér érzett nem függ a szoba méretétől, van olyan Erik Truffaz felvételem ahol egy repülőgép hangárban ütnek valamit és lehet hallani ahogy a hanghullámok terjednek a térben oda-vissza.
Az élmény olyan mint ha ott lennék abban a qu....nagy hangárban.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.11. 20:14 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
DHT írta:
A tér érzett nem függ a szoba méretétől, van olyan Erik Truffaz felvételem ahol egy repülőgép hangárban ütnek valamit és lehet hallani ahogy a hanghullámok terjednek a térben oda-vissza.
Az élmény olyan mint ha ott lennék abban a qu....nagy hangárban.

Lehet félreértem, ha nem akkor te értettél félre, amennyiben az én HSZ-emre írtad, hogy a tér érzet nem függ a szoba méretétől, mert ezzel egyetértek. Amit írtam (pl.: "szimfonikus zenekart pedig olyan 10-15 méter szélesnek - 10 méterről") az ahogy hallanunk kellene mindezt kicsi szobában is... Vagyis érezzük a távolságokat, melyek jóval nagyobbak is lehetnek mint a szoba.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.12. 07:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...Jó ez a sarokcsillapítás! Igaz nem asszonybarát, de nálad ez úgy látom nem gond! :lol:
Nem is kimondottan sarokcsillapaítás, inkább a hansugárzó mögötti falfelület a cél. Még van 4 db ilyen bála, csak előtte a falon levő konnektort is valahogy előrébb kellene hozni :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.12. 09:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Te shany! Ez a hangfalad open baffle középtől felfelé?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.12. 16:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A felső rész zárt doboz, de a régóta tervbe vett átalakítás során ez még változni fog valószínűleg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.08. 21:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
deeraudio írta:
Már egyszer írtam egy kiváló zeneszámot / ajánlottam albumot, kimondottan a megfelelő "terek" leellenőrzése végett.
Az album: KRAFTWERK - Tour De France Soundtracks 2003 LP/CD (Személy szerint sokszor ez a rendszertesztelő kezdő CD-m, a terek mérete és a mélyek terjedelme jól meghatározható vele.)
A szám pedig a tér megítélésére: La Forme - Az egyik "hangszer" megkerüli a hallgatót, némelyek magasabbról szólnak és szinte egy kellemes saját hangú auditóriumban érezhetjük magunkat (a padló is ott van) egy jó rendszerben hallgatva... :mrgreen:
db

Tényleg egy teljes auditórium... És amivel kezdődik, lényegében mindig ott kering a fejem mögött, vagy éppen jobboldalt.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.11. 18:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Nálam nem igazán auditóriumos, ui ahol színpadnak kellene lennie, az gyakorlatilag üres, nincs semmi. Ha két függőleges síkot képzelek, amely a hallgatási pozíciót a hangdobozokat metszi, akkor ezektől a síkoktól "kifelé" és körém vannak elhelyezve a hangok, különböző magasságokban.
Pl a két géphang nem sokkal mögöttem szól, kb. fél méterre lehetnek egymástól.
Szóval, mint írtam, nagyon durva felvétel ez. De pl. az Elektro Kardiogramm se semmi...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.11. 18:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
De máshogy hallgatod is... Nem előtted vannak a hangszórók 1 méterrel, hanem melletted. Úgy teljesen más tényleg.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.11. 19:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Mellettem? Már miért lennének mellettem?
Egyébként próbáltam - pont deeraudio által a térről írt dolgok miatt - hogy hátrébb tolom a széket ( több mint 1m-rel ), de gyakorlatilag nem változott a hallott tér elrendezése...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.12. 11:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Én inkább 3D-s auditóriumnak hívnám... De az tény, hogy akusztikailag messze nincs rendben a szobám, így nem lenne csoda, ha még jelentősen változna a térérzet mondjuk egy jobb, akusztikailag bemért szobától, és/vagy jobb hangszórótól...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.13. 21:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Üdv!

Ha melletted szólnak a hangszerek, nem előtted, illetve ha a basszus szokatlanul ropogós (ráadásul az oldalfalakról hallod, és nem középről), a szoba hatásaitól (állóhullámok, megszokott basszus-emelés) mentes, akkor azok úgy vannak keverve a felvételen, hogy a két hangszóróból ellenfázisban szólnak!
Ilyenkor kioltódik rengeteg dolog a színpad közepén, és oldalról hallani mindent, nagyon megkavarja az ember agyacskáját! :roll:

Próbáld ki, hogy az egyik hangsugárzó kábeleinek polaritását felcseréled (más, nem ennyire elektronikusan megkutyult zenén), és azonnal rájössz, hogy mi ennek a fura hangzásnak az oka! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.13. 21:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ennél a felvételnél, nálam a mély egy pontból szól ( speciel a hátam mögül ). Ha használtak is ilyen egyszerű effektet ( én sehol nem hallom ennek a jeleit ), akkor sem a teljes sávban, mindenre egyszerre.

( Azért kipróbáltam az egyik hsz-vezeték fordítását: a mélynél egyértelműen a kioltódás jelei, a felsőbb tartomány jobban szétterül, furcsa, instabil érzést ad )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.13. 22:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Egy bizonyos hangszernél is játszhatnak az azonos fázisú mély-, és eltérő fázisú magasabb összetevőkkel (vagy fordítva)... Ekkor érvényesülhetnek olyan effektek, aminek a sima "megfordítom az egyik hangsugárzó polaritását"-jelleg a nyomába sem ér! :o

Létezik olyan, hogy "hangprojektor", ez egyetlen center hangsugárzó, amiben rengeteg kis hangszóró eltérő fázisával tud sokpontegyes térhangzást produkálni!

Valami ilyesmire tippelnék, a hangok fázisával játszadoznak a felvételen, de lövésem nincs, hogy mi kellene ahhoz, hogy pont mögötted halld a basszust! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.13. 22:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ha jól tudom akkoriban (2003) ennek az albumnak csak a masterelése, keverése majdnem egy évig tartott. Volt olyan szám, mint ez is (La Forme) amelyen két hónapig dolgoztak. Nem csak a fázisokkkal, de késléltetésekkel és többközpontú visszhangokkal, a természetes tereket és hangárnyékokat utánzó "hangszínezéssel", illetve még a torzításokkal (!) is sokat játszottak...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.10.13. 22:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Ennyi 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.03. 20:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Üdv.
Átköltöztettem a rendszeremet egy másik,ahhoz képest bútorozatlan szobába és az a meglepetés ért,hogy eltűnt a zene....Na én ezt egyértelműen a teremakusztikának tulajdonítom be mert minden más változatlan csak a hely lett más.Viszont bútorozni itt már nem fogok és nem is akarok.Arra gondoltam,hogy készítenék egy vagy több ilyen diffúzort hátha segít.Tudna valaki segíteni ennek a méretezésében?Persze tele van a net tervekkel mindennel,de gondolom ez nem úgy működik,hogy egy megtetszik megcsinálom aztán jó is lesz.

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.08.25. 22:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Keresd Szabó Zolit teremakusztikával kapcsolatban, mert ez ügyben pro.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.10.19. 18:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Érdekes könyv ebben a témában:
http://andrealbino.wikispaces.com/file/view/Master+Handbook+of+Acoustics+-+5th+Edition+-+F.+Alton+Everest,+Ken+C.+Pohlmann.pdf

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.10.20. 14:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Nem csak érdekes, hanem elég terjedelmes is :shock: :)
Köszi, hogy megosztottad!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.12.03. 12:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
Szeretnék hangelnyelő függönyöket a nyílászárókra a nappaliba, ebben szeretném a segítségeteket kérni. Kis pénzből szeretném megúszni, így olyasmire gondoltam, hogy a méterárúból veszek valami szép anyagot és két réteg közé vatelin bélésanyagot tennék, végül körbevarrnám.
Valami ilyesmi: https://www.ikea.com/hu/hu/ideas/201542_idbe01a/
Szerintetek ez járható út, sokat elnyel a be és kiszűrődő hangokból?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.12.03. 14:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Szerintem valószínűleg minél nehezebb, vastagabb az anyag (pl. bársony), annál jobban hang szigetel. (Én első körben egy vastagabb pokrócot, vagy paplant próbálnék felcsíptetni, kipróbáláshoz).:?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.12.03. 20:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
melorin írta:
Szeretnék hangelnyelő függönyöket a nyílászárókra a nappaliba

Ablak elé? (Ajtó hangszegetelését nem így kellene megoldani...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.12.03. 20:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
bta írta:
melorin írta:
Szeretnék hangelnyelő függönyöket a nyílászárókra a nappaliba

Ablak elé? (Ajtó hangszegetelését nem így kellene megoldani...)

Van egy ajtó hely a nappalin (csak az ajtófélfa van meg) ami az előszobához vezet. Ide jelenleg egy vastag sötétitő van fellógatva ami az apró neszeket enyhén leszűri amik a konyhából vagy a lépcsőházból jönnek. A folyosó végén van a lépcsőházra nyíló bejárati ajtó. Ezen folyamatos sistergő hang jön be amit az autók generálnak például vizes főúton. Egyelőre ezt a kettő helyet szeretném jobban leszigetelni, hogy a nappaliba a lehető legkevesebb zaj jusson be, ne zavarjon amikor zenét vagy filmet hallgatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.12.03. 21:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Vastag, nehéz szálas anyagokat lehet ilyesmire használni. Nemez, filc sb. Ügyelve rá, hogy ne legyenek rések.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.04. 18:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Siege29 írta:
Egy bizonyos hangszernél is játszhatnak az azonos fázisú mély-, és eltérő fázisú magasabb összetevőkkel (vagy fordítva)... Ekkor érvényesülhetnek olyan effektek, aminek a sima "megfordítom az egyik hangsugárzó polaritását"-jelleg a nyomába sem ér! :o

Létezik olyan, hogy "hangprojektor", ez egyetlen center hangsugárzó, amiben rengeteg kis hangszóró eltérő fázisával tud sokpontegyes térhangzást produkálni!

Valami ilyesmire tippelnék, a hangok fázisával játszadoznak a felvételen, de lövésem nincs, hogy mi kellene ahhoz, hogy pont mögötted halld a basszust! :)


Tudtok még ilyen felvételeket?
Ezen kívül Roger Waters - Amused to death c. albumában vannak durva dolgok.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.04. 21:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Szerintem olyan függöny kellene, mint amit a színházakban alkalmaznak. Élég kiforrott lehet..(2019-es hozzászólásra)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.05. 08:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
turho írta:
Ezen kívül Roger Waters - Amused to death c. albumában vannak durva dolgok.

Ezen a zenén volt nagy hájp és vita avx-en. Többen a hűha, tér leképzéstől, reális kutyaugatástól voltak elájulva. Amikor ezt a lemezt, trackeket végighallgattam, elég volt egyszer. Ebből a mesterséges digitális Dolby Surround és társai technikája úgy lóg ki mint a lóláb. Persze a dolby sorround felvételek átlagánál jobb.
Ez teljesen félrevezető felvétel hifirendszer és akusztika minősítésre.

Ennél sokkal többre becsülöm rendszer minősítésre is Pink floyd régi tisztán analóg felvételeit, pedig azok is elektronikusan kevertek, csak részben akusztikusak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.05. 08:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Szia!
Nekem most nem a mesterséges/természetes vonatkozaásban vokt ez érdekes (mert egyetértek veled teljesen).
Csupán szeretnék pár hanganyag ajánlást, ami elismert, és megmutatja a "3d" hanghatás szélsőségeit.
Tehát zenék, kiemelkedő hangszínpaddal és mélységgel, akár fent-lent-hátul stb. érzéssel.
Vannak ötleteid?

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.06. 18:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
turho írta:
Siege29 írta:
Egy bizonyos hangszernél is játszhatnak az azonos fázisú mély-, és eltérő fázisú magasabb összetevőkkel (vagy fordítva)... Ekkor érvényesülhetnek olyan effektek, aminek a sima "megfordítom az egyik hangsugárzó polaritását"-jelleg a nyomába sem ér! :o

Létezik olyan, hogy "hangprojektor", ez egyetlen center hangsugárzó, amiben rengeteg kis hangszóró eltérő fázisával tud sokpontegyes térhangzást produkálni!

Valami ilyesmire tippelnék, a hangok fázisával játszadoznak a felvételen, de lövésem nincs, hogy mi kellene ahhoz, hogy pont mögötted halld a basszust! :)


Tudtok még ilyen felvételeket?
Ezen kívül Roger Waters - Amused to death c. albumában vannak durva dolgok.


Én Michael Jackson Heal the World dalában is hallok ilyen effekteket...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.06. 18:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Ok, ránézek majd :)

Ugye a Yello is stimm, de az is "gépzene".
Most a Deep Forest összest nyúzom DSD-ben, hát, ott is vannak dolgok... :)
A Comparsa c. albumuk lenyűgöző, és még mint zene is tetszik. Van pár megdöbbentő dolog benne.
Pl. a La Lune Bat... szám eleje.
Na, ehhez már mondjuk kell hangszóró...
Roger Waters "Hitchikers" albuma sem semmi...

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.08.06. 21:15 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha csak a "térábrázolás" számít:
https://www.youtube.com/watch?v=5YN7TFwwq38


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség