audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:03

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 13:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Az most mellékes, hogy ki dobta be. Engem nem érdekel. Én csak kifejtettem a magánvéleményem erről a dologról. (Azt te is, meg bárki megteheti).

A komplex terhelésen való mérés az nem ez. Ez még csak nem is mérés. Mégis mi a lótúró van itt mérve?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 13:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Nem is allitottam, hogy az, HFM viszont komlex terhelesen mert, erre probaltam felhivni a figyelmed.
Latom sikerult is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 14:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Én meg nem állítottam, hogy te állítottad. :lol:

Az előző oldalon legalább ketten komplex terheléses mérésnek nevezték ezt a hülyeséget. Nekem meg az a véleményem, hogy ez nem mérés, de viszont cserébe legalább egy semmire sem jó, igen nagy marhaság. :lol:

Amit meg írtam, az nem is neked szólt, csak úgy általánosságban írtam. Tehetek én arról, hogy magadra veszed?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 14:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Csak a pontosság kedvéért:
A HFM mindig is használta a 8Ohm + 1,3uF párhuzamosan kötve terhelést 10kHz négyszögjellel ( többnyire 20Vpp ), le is fényképezték, ez egy állandó "műsorszám" volt.

Majd később, egy beveztő cikk után, "átvették" a komplex terheléses mérést, egy soros RC vagy RL taggal. Ekkor meghatározott torzítással határolt kimenő feszültséget mértek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 14:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Nem vennem magamra, ha nem engem ideznel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 14:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nyissatok már egy külön topikot ennek a témának. Nem tom miért rugóztok ennyit rajta. Valaki megkért, hogy mérjek ilyen körülmények között. Mértem, feltettem, ennyi. A méréstechnika nem takarja be az "egyéb csövesek" témát.
Ennek ellenére mé mindig várom más erősítő fabrikátorok méréseit, főleg az SE tulajoktól, mert érdekelne a különbség.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 15:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Mikor dys-cus tól rákérdeztem erre a "mérésre" én azt úgy kérdeztem tőle, hogy tesztelte-e a végfokot ilyen formájában is.. A kimenő stabilitása végett kérdeztem tőle, mer nem volt szép a négyszög átvitele annak a végfoknak 30Khz-en, és ebből jött a következés. Nagyjából ebben ki is merült a story szerintem. Nem volt ebben semmi több. Egy "stabilitási szint felmérés" gyanánt van értelme ennek, amely egy hangváltó drasztikusabb formáját hívathatott előidézni. Ha ilyen jellegű stabilitást megfelelően tűr egy végfok, akkor vélhetőleg egy hangváltó nem okozhat neki gondot, gerjedési hajlamot..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 16:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Azért mert van aki azt állítja, hogy nem mérés, még nem jelent semmit, ne bosszantsd magad..
Ezzel a logikával, tisztán rezisztív terhelésen való mérés sem az.
Ha azt állítaná, hogy semmivel nem ad több információt, mint az ohmos terhelésen mért eredmény az vitaképesebb lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 19:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Én veled ellentétben következetesen, logikusan leírtam az előző oldalon, hogy ez miért baromság, miért nem mérés, stb.

Ott vannak a logikus (én legalábbis annak vélem őket) érveim. El lehet olvasni, a véleményem a dologról azóta sem változott.

És meg lehet cáfolni. Ugyanígy, következetes, logikus érveléssel. ;)

Idézet:
Ezzel a logikával, tisztán rezisztív terhelésen való mérés sem az.
Ha azt állítaná, hogy semmivel nem ad több információt, mint az ohmos terhelésen mért eredmény az vitaképesebb lenne.


Akkor nem érted a logikámat. :lol:

Én azt állítom, hogy semmiféle értékelhető információt nem ad. Visszaszámolhatod belőle a kimeneti impedancia induktív komponensét, ha megméred a rezgés periódusidejét. Ekkor már mérés lenne :D De persze tök fölösleges, mert ez nem különösebben fontos információ egy hangfrekvenciás erősítőről. (pár uH szokott lenni) Egyébként is van erre sokkal normálisabb módszer, amivel az egész impedanciamenet felvehető...

Ja, próbáld ki, hogy a nem rezgő erősítőd kimenetét megtoldod két 50cm-es dróttal, amiket nem sodorsz össze, hanem van köztük pár cm távolság. Tedd rá drótok végére az 1uF-os kondit. Ha kellően gyors a négyszög, mindjárt lesz rezgés annál is.

(Hogy még ekkor se legyen, ahhoz nagyon s...r DF-el rendelkező erősítő kell)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 19:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
dys-cus írta:
A tapasztalatok alapján el kell ismernem, hogy a kapcsolás topológiája nagyobb hatással van a hangra, mint a kimenő milyensége. (ezért a nanósok engem lelőnek) :lol:

Akkor ezek szerint egy 50 éves 1mm vastag dinamó lemezre tekert kimenő, és egy 0,1mm nanokristályos magra tekert kimenő között nincs hallható különbség?
Nem lehet inkább az, hogy az ARC kapcsolás olyan markánsan rányomja a bélyegét a hangra, hogy a többi komponenst már lehetetlen jól megítélni? Szerintem nem jó, ha 2-4-6-8 szabályzó kör van egy erősítőben, mert igaz, hogy teljesen egyforma lesz a meghajtó feszültség a végcsöveknél, de valahol elvesznek út közben a kis finom mikro részletek.
Én azokat a meghajtó áramköröket szeretem, amiknek nincs semmi hangja, mintha ott sem lenne.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 20:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Mindig, mindenre van kivétel. Van, hogy a nagy, bonyolult, több szabályzó körrel elátott erősítő éppen olyan, hogy még nem tud a véleményedről, és pofátlan módon mégis marha jól szól. :lol:

Egyébként honnan tudod azokról a mikro részletekről, hogy a felvételen is rajta vannak? És nem e esetleg valami fatengelyes alapkapcsolás torzítása generálja őket? Becsapós dolgok ám ezek...

Idézet:
Én azokat a meghajtó áramköröket szeretem, amiknek nincs semmi hangja, mintha ott sem lenne.


Ezt meg mégis hogyan szoktad leellenőrizni? Mutass már egy ilyet, de tényleg...Az engem is érdekelne...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 20:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Ha ilyen jellegű stabilitást megfelelően tűr egy végfok, akkor vélhetőleg egy hangváltó nem okozhat neki gondot, gerjedési hajlamot..


Gyakorlatban az a helyzet, hogy egy hangváltó nem okozhat direkt kapacitív terhelést. Mindig van valamekkora soros R, meg L tag a helyettesítő képben. Szóval azon a frekvencián, ahol a stabilitás szempontjából lényeges fázismenet romlást tudna okozni a hangváltó a körerősítésben, ott már pont nem kapacitív jellege van az impedanciának (20K fölött), hanem induktív, meg rezisztív....
A kimenetre tett 1uF-os kondenzátor viszont durva fázismenet hibát okoz egy erősítőnél. Az nem hogy 20Khz-en, de még 20Mhz-en is kapacitív :mrgreen: . Bevisz egy + töréspontot a nyílt hurkú fázismenetbe. Még a jól méretezett, nagy fázistartalékú erősítőt is kicsinálhatja ez a nem várt töréspont. Kétféleképpen lehet ellene védekezni. Alacsonyan tartod a körerősítés határfrekvenciáját. Ennek az az ára, hogy nem lehet akármekkora negatív visszacsatolást használni.

A másik védekezési mód a kapacitív terhelés ellen, hogy teszel az erősítő kimenetével sorban egy párhuzamos RL-tagot. Az L-tag megvédi az erősítőt a nem kívánt fázis menet LQ....dástól. A tekercs miatt viszont rezonancia lenne az esetleges kapacitív terheléssel, amit mindenképpen csillapítani kell az R-taggal, mert ugye rezonancia frekvencián 0-hoz közeli impedancia minimum terhelné az erősítőt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 21:09 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
KD mester írta:
Idézet:
Ha ilyen jellegű stabilitást megfelelően tűr egy végfok, akkor vélhetőleg egy hangváltó nem okozhat neki gondot, gerjedési hajlamot..


Gyakorlatban az a helyzet, hogy egy hangváltó nem okozhat direkt kapacitív terhelést.
A kimenetre tett 1uF-os kondenzátor durva fázismenet hibát okoz egy erősítőnél. Bevisz egy + töréspontot a nyílt hurkú fázismenetbe. Még a jól méretezett, nagy fázistartalékú erősítőt is kicsinálhatja ez a nem várt töréspont. Kétféleképpen lehet ellene védekezni. Alacsonyan tartod a körerősítés határfrekvenciáját. Ennek az az ára, hogy nem lehet akármekkora negatív visszacsatolást használni.

A másik védekezési mód a kapacitív terhelés ellen, hogy teszel az erősítő kimenetével sorban egy párhuzamos RL-tagot. Az L-tag megvédi az erősítőt a nem kívánt fázis menet LQ....dástól. A tekercs miatt viszont rezonancia lenne az esetleges kapacitív terheléssel, amit mindenképpen csillapítani kell az R-taggal, mert ugye rezonancia frekvencián 0-hoz közeli impedancia minimum terhelné az erősítőt...


Vagy kapcsolóüzemben gondolkozol, mert azok kialakíthatók úgy, hogy több uF kapacitív terhelést is elhajtsanak.

Halkan megjegyzem, hogy számomra egzakt választ még senki nem adott azzal kapcsolatban, hogy ezeken a négyszögjeles méréseken /komplex terhelésssel/ valójában mit is kellene látni ahhoz, hogy tényleg jó legyen a kapott hang.

Ezer sebből vérzik a dolog, mert lehet bohóckodni itt a jelalakokkal, egy ismeretlen - komplex- áramkörröl megjósolni, hogy mit kellene csinálnia a meghajtó négyszögjel hatására a kimeneten - mindezt fejben - na az a tudomány.

Hozzáteszem azt is, hogy ilyet még nem láttam. Sőt olyat sem, hogy egy ilyen komplex terhelés utánozni tudná a a hangszóró dinamikus viselkedését.

Olyan "amatőr hifistával" sem találkoztam, aki el tudta magyarázni, hogy mit eredményez egy erősítőnél /a négyszögjel hatására/ a fel és lefutó élek meredeksége, a felfutás utáni hullámosság, és mitől van a túllövés.

Én tudom, de számomra azért hiteltelen ez a bohóckodás, mert akárkitől kérdezem, senki nem tudja megmondani.

Más: A bohóckodás elkerülése végett én inkább spektrumanalizátorral mérek.

Remélem nem bántottam meg senkit, nem szándékom, csak a tisztánlátás végett írtam amit...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 21:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát én az előző oldalon dióhélyban elmondtam, hogy mitől van a hullámosság (virágnyelven). Most mondhatnám úgy is, hogy működik ez mikor az átviteli függvény komplex konjugált póluspárjainak a bal félsíkon milyen valós értékkel kell rendelkezni, hogy a pszí (csillapítási tényező) 1 és 1/gyök2 között legyen, (vagy hogy a TT...ba volt :mrgreen: ), hogy ne legyen túllövés az ugrásválaszban... De egyrészt évekkel ezelőtt kellett ezt fejből tudnom, meg szerintem ti is pont le...rjátok... :D

Szóval megint elmondom, hogy azé van berezgés, mert az erősítő kimeneti impedanciájának van iduktív komponense, ami tud rezonálni a kapacitív terheléssel. Az induktív komponens meg azért van, mert frekvencia növelésre csökken a körerősítés egy valamilyen pólusfrekvencia felett... Csöveseknél meg még + trafó szórt induktivitás is van.

Egyébként van 3. védekezési mód is a kapacitív terhelés ellen, (de érthető módon senki nem használja), hogy alapból úgy tervezi meg az ember az erősítő fázismenetét, hogy ott a végében az 1uF-os kondenzátor. És még ezzel is legyen fázistartalék... Logikus módon, ha csökken a kondi értéke, azzal általában nő a fázistartalék (nagyon idióta kivételes esetektől eltekintve)...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 21:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
sny21 írta:
KD mester írta:
Idézet:
Ha ilyen jellegű stabilitást megfelelően tűr egy végfok, akkor vélhetőleg egy hangváltó nem okozhat neki gondot, gerjedési hajlamot..


Gyakorlatban az a helyzet, hogy egy hangváltó nem okozhat direkt kapacitív terhelést.
A kimenetre tett 1uF-os kondenzátor durva fázismenet hibát okoz egy erősítőnél. Bevisz egy + töréspontot a nyílt hurkú fázismenetbe. Még a jól méretezett, nagy fázistartalékú erősítőt is kicsinálhatja ez a nem várt töréspont. Kétféleképpen lehet ellene védekezni. Alacsonyan tartod a körerősítés határfrekvenciáját. Ennek az az ára, hogy nem lehet akármekkora negatív visszacsatolást használni.

A másik védekezési mód a kapacitív terhelés ellen, hogy teszel az erősítő kimenetével sorban egy párhuzamos RL-tagot. Az L-tag megvédi az erősítőt a nem kívánt fázis menet LQ....dástól. A tekercs miatt viszont rezonancia lenne az esetleges kapacitív terheléssel, amit mindenképpen csillapítani kell az R-taggal, mert ugye rezonancia frekvencián 0-hoz közeli impedancia minimum terhelné az erősítőt...


Vagy kapcsolóüzemben gondolkozol, mert azok kialakíthatók úgy, hogy több uF kapacitív terhelést is elhajtsanak.

Halkan megjegyzem, hogy számomra egzakt választ még senki nem adott azzal kapcsolatban, hogy ezeken a négyszögjeles méréseken /komplex terhelésssel/ valójában mit is kellene látni ahhoz, hogy tényleg jó legyen a kapott hang.

Ezer sebből vérzik a dolog, mert lehet bohóckodni itt a jelalakokkal, egy ismeretlen - komplex- áramkörröl megjósolni, hogy mit kellene csinálnia a meghajtó négyszögjel hatására a kimeneten - mindezt fejben - na az a tudomány.

Hozzáteszem azt is, hogy ilyet még nem láttam. Sőt olyat sem, hogy egy ilyen komplex terhelés utánozni tudná a a hanszóró dinamikus viselkedését.

Olyan "amatőr hifistával" sem találkoztam, aki el tudta magyarázni, hogy mit eredményez egy erősítőnél /a négyszögjel hatására/ a fel és lefutó élek meredeksége, a felfutás utáni hullámosság, és mitől van a túllövés.

Én tudom, de számomra azért hiteltelen ez a bohóckodás, mert akárkitől kérdezem, senki nem tudja megmondani.

Más: A bohóckodás elkerülése végett én inkább spektrumanalizátorral mérek.

Remélem nem bántottam meg senkit, nem szándékom, csak a tisztánlátás végett írtam amit...


Idézet:
Halkan megjegyzem, hogy számomra egzakt választ még senki nem adott azzal kapcsolatban, hogy ezeken a négyszögjeles méréseken /komplex terhelésssel/ valójában mit is kellene látni ahhoz, hogy tényleg jó legyen a kapott hang.


-Én stabilitási szempontból kérdeztem rá. Érdekes lenne ha ebből bárki is hangtulajdonsági normákra akarna válaszolni..
Egy erősítő Rövidzárvédelmét is lehet tesztnek illetve mérésnek hívni. Tesztnek azért mert kérdés,hogy túl éli -e a 100-as szög effektust. Mérésnek pedig pl azért, hogy hol legyen az a végső túlvetélési korlát ahol pl a védelem lekapcsoljon, és egy időállondó szerint pedig újra felálljon mondjuk..
Ezt az 1uF + párhuzamos ellenállásos "kapcsolást" is lehet értelmezni ilyen értelemben. Mert ugye amelyik erősítő erre legyint (mind1 milyen mankók végett) az nem fog leégni, de amelyik viszont keményen beleng tőle, ott lehet számolni a másodperceket hogy nagyobb kivezérlési szinten mennyi idő alatt is fog majd gyönyörűen megfutni a gerjedés miatt.
Nézőpont kérdése, ki hogy s mit vizsgál..
Valóságban pl egy 3utas hangsugárzóval terhelt végfok ha nem kellően stabil, akkor éppen ugyan ilyen túllövést mutat a négyszögátvitel méréskor, mint amit ez szimulál drasztikusan..
Érdemes lemérni ezt a hsz-es tesztet pár végfokon, sokak igen megdöbbennének..

Idézet:
Remélem nem bántottam meg senkit, nem szándékom, csak a tisztánlátás végett írtam amit...


Engem biztasson nem.., ebben az egész "bohóckodásban" nincs ennyi :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 21:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
dys-cus írta:
A tapasztalatok alapján el kell ismernem, hogy a kapcsolás topológiája nagyobb hatással van a hangra, mint a kimenő milyensége. (ezért a nanósok engem lelőnek) :lol:

Akkor ezek szerint egy 50 éves 1mm vastag dinamó lemezre tekert kimenő, és egy 0,1mm nanokristályos magra tekert kimenő között nincs hallható különbség?
Nem lehet inkább az, hogy az ARC kapcsolás olyan markánsan rányomja a bélyegét a hangra, hogy a többi komponenst már lehetetlen jól megítélni? Szerintem nem jó, ha 2-4-6-8 szabályzó kör van egy erősítőben, mert igaz, hogy teljesen egyforma lesz a meghajtó feszültség a végcsöveknél, de valahol elvesznek út közben a kis finom mikro részletek.
Én azokat a meghajtó áramköröket szeretem, amiknek nincs semmi hangja, mintha ott sem lenne.


Próbálok reflektálni:
"Akkor ezek szerint egy 50 éves 1mm vastag dinamó lemezre tekert kimenő, és egy 0,1mm nanokristályos magra tekert kimenő között nincs hallható különbség?"
Dehogynem van. De az eggyiket 5 éve lehet hallgatni, a másikat 50 éve hallgatják, ;) és még fogják is.

Persze hogy van különbség, de ennek hatása rendszer függő, s ízlés kérdése. Azt nem írtam, hogy a kétfajta vas között nincs különbség, mert erről nem is volt szó. Viszont szó volt a szimmetriáról, a tekercsek menetszámáról, meg a kapcsolás technikáról.

"Nem lehet inkább az, hogy az ARC kapcsolás olyan markánsan rányomja a bélyegét a hangra"
De lehet, mivel erről írtam, hogy ezek a készülékek a DynacoST70 kivételével hasonló topográfiával készülnek. Ha visszalapozol, még a TauCeti is. És minden meghallgató a hagyományos ST70-et hozta ki vesztesnek.

"Szerintem nem jó, ha 2-4-6-8 szabályzó kör van egy erősítőben, mert igaz......"
Hát szerinted, de hallottál már ilyen erősítőt?
A finom részleteknek eszükben sincs elveszni a több fokozatban. Hülyék lennének, ha elvesznének. Azután meg biztosítalak, hogy ezek a meghajtó fokozatok ezen rendes csövekkel nem torzítják a hangot, az teljesen korrektül jön át.
Azon kívül csak három szabályzó kör van. Minden módusra.
Ezeknek a meghajtóknak nincs semmi saját hangja.Ezt szeretnéd, mert olyan, mintha ott sem lenne.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 21:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Ezt az 1uF + párhuzamos ellenállásos "kapcsolást" is lehet értelmezni ilyen értelemben. Mert ugye amelyik erősítő erre legyint (mind1 milyen mankók végett) az nem fog leégni, de amelyik viszont keményen beleng tőle, ott lehet számolni a másodperceket hogy nagyobb kivezérlési szinten mennyi idő alatt is fog majd gyönyörűen megfutni a gerjedés miatt.


Ez azért nem így van. Amelyik nem gerjed be, az nem gerjed be, csak van egy csillapodó lengés. Amelyik ettől begerjed, ott akkora a lengés, hogy önerősítővé válik, nem pedig csillapodik. Akkor nem teljesülnek már a stabilitási kritériumok, negatív a fázis tartalék, stb.

De egyébként le van s....va. Amelyik ettől leégne, annak tenni kell a végére egy LR tagot, azt nem fog leégni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 22:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Jézus máriám!
Jól szét offoljátok a kis erősítős topikomat, de se baj, aki akarja érti.
"Nézőpont kérdése, ki hogy s mit vizsgál.."
Írta itt az elébb valaki, akinek teljesen igaza van.
Nézzük magát a mérést. Mi az? Mérjük meg a deszt víz fajsúlyát. Mi az? 1? Mihez képest?
Mérd meg a farkad hosszát, mondjuk 5cm. :lol: Mihez képest? A mérőszallaghoz, de az azon látható 50mm mihez képest 50 mm. Miért nem úgy hívjuk Gyök2-ször f@sz hosszúságXe ad log 10 a mínusz 6-on.
Gondolom észre vettétek, hogy a mérés mindig összehasonlítás. Legalább is rá akartam világítani 150 Candellával. :P
Ezért nem értek veled eggyet KD mester ebben a kérdéskörben. Te abszolult mennyiségekről, s azok hatásairól írsz, de ilyen nincs. Én meg a gyakorlatról. Emersys kollega felvetése azért volt jó, mert egy olyan vizsgálatot (OK nem mérést) vetett fel, amely legalább valamelyest ráutal arra , hogy mi lehet két erősítő között a különbség. Ez elméletileg lehetséges, de nem teljesen igaz, mert egy IC-s végfoknak lehet jó a válasza az szóbanlévő terhelésre, de ettől még gyalázatosan szól. Tehát csak hasonló kvalifikáltságú erősítők között tarthatjuk fontosnak a kapott válaszjelet.

Nem tudom át jön-e a gondolkodásom, hogy a mérés összehasonlítás, az eredménye csak a körtülmények ismeretében ad olyan információt valamiről, amit önmagában vizsgálunk. Én manapság az ARC-hez viszonyítok, Newton a földi gyorsuláshoz viszonyított, DHT meg a DHT technológiához. Ez nem baj. A baj akkor kezdődik, ha ezeket a viszonyítási pontokat rosszul választjuk meg. Egy kimenőt mérhetek így-úgy. Ezt, vagy azt, de nehogy már valaki megmagyarázza azt, hogy észlelni lehet azt, hogy magyar kéz, vagy amerókai kéz tekerte fel azt a tekercset. Viszont a reális műszaki tartalmat igenis lehet detektálni. Magyarul a pálinka fokát nem Celsius fok mérővel mérem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 22:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Olyan "amatőr hifistával" sem találkoztam, aki el tudta magyarázni, hogy mit eredményez egy erősítőnél /a négyszögjel hatására/ a fel és lefutó élek meredeksége, a felfutás utáni hullámosság, és mitől van a túllövés.


A fel és lefutó élek meredeksége megadja a jelemelkedési sebességet ugye. Minél nagyobb, annál magasabb a teljesítmény sávszélesség.

A túllövés bonyolultabb téma egy kicsit, de legalább két pólus kell a szabályzó kör átvitelébe, hogy legyen egyáltalán.

Ez általában meg is van a legtöbb erősítőnél. (A kimenetre tett kondival már egész biztosan :lol: ). A túllövés, meg a hullámosság annak köszönhető, hogy valahol van legalább egy db úgy nevezet kéttárolós lengő tag az erősítőben. Az ehhez tartozó csillapítástól függ, hogy milyen hamar cseng le a túllövés....

A kéttárolos lengőtag ugrásválasza itten van:

Látható, hogy van benne periodikus rész, azért leng... :lol:


Csatolmányok:
ht gt.gif
ht gt.gif [ 10.03 KiB | Megtekintve 48615 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 22:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Te abszolult mennyiségekről, s azok hatásairól írsz, de ilyen nincs.


Hogy miről írok? :shock: Olvasd már el még egyszer. A mérés ugyan összehasonlítás, de hogy jön ez ide? Egyébként meg vannak abszolút mennyiségek, mint pl az egész számok, stb, de ez is off itt. ;)

Én csak leírtam, hogy ez a dolog, aminek a nézegetése divat itt egyeseknél, semmiféle jelentősséggel nem bír. Egy sima rezonancia jelenség az erősítő kimeneti impedanciája, meg a terhelés impedanciája között, jóval a hangfrekis sáv felett. Nem sok értelme van ezt nézegetni, nem ettől lesz jó, vagy rossz a hang...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 23:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
Halkan megjegyzem, hogy számomra egzakt választ még senki nem adott azzal kapcsolatban, hogy ezeken a négyszögjeles méréseken /komplex terhelésssel/ valójában mit is kellene látni ahhoz, hogy tényleg jó legyen a kapott hang.

Az amatőrök túlnyomó többségének nincs spektrumanalizátora.
A négyszögjeles mérés arra való, hogy ellenőrizzük az erősítő frekvencia átvitelét, és stabilitását.
Minél jobban hasonlít a kimenő jel a bemenő jelhez, annál jobb lehet az erősítő.
A szinusz jeles mérés becsaphat a stabilitást illetően, mert ott mindig csak 1 frekvencia van jelen, és előfordulhat, hogy így végigpásztázva a teljes átviteli sávot nem jön elő a gerjedési hajlam.
Itt egy jó kis erősítő mérés, ha jól láttam, valami Dynót mérnek:
http://www.youtube.com/watch?v=jAjjc7ijGM4

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.10. 23:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
sny kérdése az volt, hogy a komplex terheléssel végzett négyszögjeles vizsgálat mire jó. Mert hogy az pont a frekvencia menet ellenőrzésére alkalmatlan. ;)

A sima négyszögjeles vizsgálat alkalmas a frekvenciamenet durva ellenőrzésére. A tetőesés elárulja az alacsony frekvenciás viselkedést, a felfutási meredekség a magas frekvenciásat, a négyszögön lévő rezonanciák pedig a frekvenciamenetben lévő egyenetlenségeket.

A komplex terhelésen, főleg itt a kapacitívra gondolok, azon mégis mit kellene nézni?...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 08:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Talán az lehet a félreértés alapja, hogy négyszögjeles vizsgálatból következtetni lehet a fázistartalékra adott esetben. Viszont ez mindig a tervezett terheléssel érvényes, tehát tipikusan a szokásos terhelési sáv közepén, 4 vagy 8Ohm-on.


Ez a kondenzátor a kimenetre, olyan kaliberű vizsgálat, mint ha pl. 0,1 Ohm-on néznénk a kimeneti jel THD-ját jókora kimenőárammal...
És az a legszebb benne, hogy rendkívül egyszerűen feljavítható ez a "paraméter", akár utólag is az erősítő konstrukciójától függetlenül :)
Ha pl. vékonyabb drótből készülne a szekunder tekercs, akkor, hogy változna ennek a tesztnek az eredménye? Jobb lenne a hangminőség ?


"Valóságban pl egy 3utas hangsugárzóval terhelt végfok ha nem kellően stabil, akkor éppen ugyan ilyen túllövést mutat a négyszögátvitel méréskor, mint amit ez szimulál drasztikusan.."

Teljesen mindegy, hogy 2 utas vagy akár 10 utas a hangsugárzó. Akár teljesen rezisztív is lehet az impedanciamenete, ez csak a tervezőtől függ.
Pl. a Dynaudio szokása volt a komoly mértékű impedanciamenet-korrekció, akár a hangváltónál jóval bonyolultabb kompenzáló áramkört építettek a hangsugárzóba.



Ui:
Egyébként én is használom ezt a tesztet, mivel elterjedt.
Arra jó, hogy megtudjuk, hogy kondenzátort kötve a ( félvezetős ) erősítőre, az leég-e


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2014.09.11. 08:53-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 08:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
[i][quote]A komplex terhelésen, főleg itt a kapacitívra gondolok, azon mégis mit kellene nézni?.[/quote].[/i]

Hangzás minőségére kevésbé lehet következtetni belőle, de az erősítő stabilitása valamennyire rámutat.
Amelyik erősítő elvisel egy ilyen jellegű próbát, nagyobb gerjedési hajlam nélkül az szerintem megbízhatóbb, (pl: félvezetősöknél rámutathat, hogy szükséges az L/R tag a kimenetére). Félvezetősöknél nagyobb jelentősége lehet, némelyek már a mérés alatt is elfüstölhetnek.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára CHZ 2014.09.11. 09:04-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 09:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
OFF
Több sportágban van technikai minimum vizsga, ami egy összetett, de minimális tudást vár el. Lehet, hogy valaki egy valamiben fantasztikus dolgot tud, de a többi minimális feltételnek egyszerűen NEM felel meg - tehát NEM indulhat a versenyeken.
A négyszöggel történő vizsgálat (+ kapacitás a kimenetre) is ilyen minimális technikai paramétereket ellenőrző mérés. Amúgy a hangzási minőséghez valójában semmi köze...

Üdv: TJ.
ON


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 09:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
CHZ írta:
...Hangzás minőségére kevésbé lehet következtetni belőle, de az erősítő stabilitása valamennyire rámutat....
Pont ez a lényeg, hogy nem mutat rá. Mivel az erősítő tervezője az erősítő frekvencia/fázismenet ( átviteli függvény ) tervezésekor egy, vagy több, de mindenképp egy valós, realisztikus terhelésre vagy terhelésekre méretez.
Ez pedig nem realisztikus terhelés.
( A terhelés az erősítő egyik "alkatrésze", ezzel együtt lehet csak tervezni az átvitelt, fázistartalékot )
Persze lehet készíteni olyan erősítőt is amely erre van méretezve, viszont az evilági erősítőket nem így tervezik. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 09:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Nem is állítottam, hogy realisztikus terhelés! Rossz hasonlattal élve, olyan mint az EKG terheléses vizsgálata.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 10:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
shany írta:
CHZ írta:
...Hangzás minőségére kevésbé lehet következtetni belőle, de az erősítő stabilitása valamennyire rámutat....
Pont ez a lényeg, hogy nem mutat rá. Mivel az erősítő tervezője az erősítő frekvencia/fázismenet ( átviteli függvény ) tervezésekor egy, vagy több, de mindenképp egy valós, realisztikus terhelésre vagy terhelésekre méretez.
Ez pedig nem realisztikus terhelés.
( A terhelés az erősítő egyik "alkatrésze", ezzel együtt lehet csak tervezni az átvitelt, fázistartalékot )
Persze lehet készíteni olyan erősítőt is amely erre van méretezve, viszont az evilági erősítőket nem így tervezik. ;)


Kösz shany a jó megfogalmazást. Ezt próbáltam leírni az előző egy oldalon keresztül. Ez a tömör lényeg...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET bootstrap power IC amp
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 11:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Jézus úr isten. :D Te is kondenzátort tettél a kimenetre? Azt ugye tudod, hogy ha egyesek meglátják ezt a jelalakot, azt mondják, hogy biztos s...rul szól az erősítőd. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET bootstrap power IC amp
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 12:52 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
KD mester írta:
Jézus úr isten. :D Te is kondenzátort tettél a kimenetre? Azt ugye tudod, hogy ha egyesek meglátják ezt a jelalakot, azt mondják, hogy biztos s...rul szól az erősítőd. :lol:



Igen, így ránézésre nekem sem tetszik a hangja! :D (nem komolyan venni)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET bootstrap power IC amp
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 13:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Egyébként érdekes ugye, hogy én stabilitási értelemben beszéltem ilyen tesztekről mindig is, végül valaki kihozta belőle, hogy ez a végfok hangját hivatott megkérdőjelezni xy értelemben.. ;)
Érdekes dolgok azért ezek..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET bootstrap power IC amp
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 13:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Érdekes dolgok inkább a szövegértési problémák. ;)

Azt CHZ írta, hogy a végfok hangja múlik ezen. Olyan végfokot élből ki sem próbál, aminél egy egészen minimális berezgés van az 1uF-tól. Az már csak s....r lehet.... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET bootstrap power IC amp
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 13:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Nincs szöveg értési problémám, ezt mond annak akinek az van.

A semmin rugózás az érdekes inkább, mert ez lerágott csont, hogy a hanghoz sok köze nem lesz..
Még is ezen megy a lovaglás..
Bár CHZ nem hazudott mert annak az ellenkezője sincs semmivel alátámasztva, hogy a túllövés nem okoz hangzásbeli kritériumokat.. ;)

De hát ahány nyelv annyi ember :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 14:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Idézet:
Azt CHZ írta, hogy a végfok hangja múlik ezen. Olyan végfokot élből ki sem próbál, aminél egy egészen minimális berezgés van az 1uF-tól. Az már csak s....r lehet.... :lol:

Kicsit csúsztatsz, a B5-tel kapcsolatban írtam, az nem csak túllövést produkált, rezgett a kondira iszonyatosan.
Te is írtad valahol, ha jól emlékszem, hogy az egyutas hangsugárzókat nagyon szereti.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 15:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát azért az enyém az annyira nem rezgett a kondira iszonyatosan meg főleg nem. Később ugye bekerültek a meghajtó tranyók emitterébe a 3,9R ellenállások. Az sokat csökkentett a rezgés amplitudóján, mert lerontotta a magas frekvenciás DF-et, ami a csillapítást növelte ugye...

Az egyutasokon nagyon jók a tapasztalatok a B5-el. Mindenféle SE és PP erősítőket levert ilyen fostex, meg hasonló hangfalakon. Hosszú távon is. Egy csomó ilyen visszajelzést kaptam. Egy rakás csövest a vaterára küldött már. :lol:

Ugye az ilyen egyutasok tulajai általában valami 2-10W-os csövest szoktak használni. Csak sajnos a B5 pont nagyon szereti az ilyen hangfalakat és pofátlanul jól szól ezekkel.

Vannak hangfalak, amikkel tényleg nem jó párosítás, de amivel jó, azzal nagyon jó...

Egyébként a hibrided pl semmiféle rezgést nem produkál a kapacitív terhelésre, azt mégis, az is nagyon válogatós lett a hangfalakat illetően. Nálam pl marha jól szólt. Viszont a 82dB érzékenységű dynaudiokon teljesen megdöglik a hangja. Képtelen normális hangot produkálni velük. Az igaz, hogy a B5 is elég gyenge ezekkel a hangfalakkal (ezekkel a csúcs az L4, igaz, a többi eddig próbált hangfalon is az vitte idáig a pálmát :lol: ). Egyutason még sosem hallgattam mondjuk az L4-et, talán azon fölénybe kerülhetne a B5, de nem tudom, ki kéne majd egyszer próbálni. Nekem nincs egyutasom....

A túllövés, meg a rezgés között csak a csillapításban van különbség...

Ha túl van egy bizonyos határon a csillapítás, akkor már nincs utána rezgés. Csak egy túllövés van. Túlcsillapítás esetén meg túllövés sincs...

De még a rezgés dolog a rezonancia frekvenciától is nagyon függ. Ha az magasan van és kellően alacsonyan van tartva a négyszög harmonikus tartalma (bemeneti szűrő), akkor sem lesz túllövés a konditól. Szóval ez még attól is függ, hogy mennyire ideális négyszög jön ki a generátorból... De még attól is függ, hogy milyen hosszú a drót az erősítő kimenetétől a hangfal csatlakozóig, stb...

Ezért mondtam, hogy ez nem mérés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET bootstrap power IC amp
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 15:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Jó, hagyjuk már ezt abba. Én csak a véleményemet írtam le, ha meg nem tetszik, az sem érdekel már különösebben. :D Ez után is lefogom írni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 16:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Mérés vagy nem mérés, ez csak szójáték, szerintem mégis érdemes elvégezni. Félvezetősöknél még rizikós is lehet, ezt elismerem, amelyik jól tűri, én stabilabbnak ítélem. Nem azt tartom problémának, ha túllövést produkál, de ha füstöt ereget az már gáz. B5-t megnéznéd egyutas és háromutas hangsugárzón, 10KHz négyszöggel, szerintem látnád a különbséget.
A hibrid NFB nélkül valóban nem produkál túllövést,többutas hangfalakon is tud jól szólni. Ezzel nem azt akarom állítani, hogy nem válogatós a hangfalak között, csak azt, hogy kevésbé... Szerintem nincs is olyan erősítő amire bármit rákötünk, minden hangfallal hozza a formáját. UTP vezetékekből, fonva készített hangfafalkábelt sem fog minden erősítő kedvelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 16:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Olyan erősítő szerintem sincs. De legalább az L4 olyan lett, hogy a legtöbb esetben hozza a formáját. Idáig 1 olyan hangfallal találkoztam, amin összeomlott a hangja, de még mindig ez az eddigi leg kevésbé válogatós erősítőm...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.11. 17:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A B5 az ilyen. Kompozit komplementer kimeneti fokozata van. Az MJL tranyóknak jó nagy kapacitásai vannak.
Ez meg sajnos jó alacsonyra lehozza a kompozit fokozaton belül a visszacsatolás töréspontját. Ezért az van, hogy a kimenet felöl benézve egy elég nagy induktív jellege van a kimeneti impedanciának. A szokásosnál sokkal alacsonyabb frekvencián leng, ha a kimenetre kondi kerül.

Állítólag valaki próbálta bele az NJW tranzisztorokat és jobb vele, mint az MJL-ekkel. (vagy így van, vagy nem). Az mindenesetre biztos, hogy a kisebb kapacitásokkal felmenne a rezonancia frekvencia, magasabb frekvencián meg jobban érvényesül a bemeneti szűrő hatása.
Valószínűleg a rezgés amplitudoja is alacsonyabb lenne ezekkel a tranyókkal... Mindenesetre könnyebb lenne csillapítani...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.12. 15:14 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Itt egy korabeli teszt a Tandberg legnagyobb teljesítményű végerősítőjéről, a TPA-3016A -ról. Két ábra mutatja az erősítő viselkedését, az elsőn +-28 amperes impulzus jel látható, míg a másodikon 10kHz négyszögjel 8 ohm/1uf terhelésen.
A berezgésen el lehet csodálkozni, viszont ez a Tandberg végerősítő igen keresett darab az elismert hangzási tulajdonságai miatt.

http://sportsbil.com/tandberg/tca-3018a ... 6a-rev.pdf

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 08:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Egyik hibrid nem mérése, csak tesztelése.


Csatolmányok:
100HzteljeskivezrlsI.jpg
100HzteljeskivezrlsI.jpg [ 83.42 KiB | Megtekintve 48301 alkalommal. ]
10KHz+750nF.jpg
10KHz+750nF.jpg [ 16.41 KiB | Megtekintve 48301 alkalommal. ]
10KHz hangsugárzóval.jpg
10KHz hangsugárzóval.jpg [ 47.34 KiB | Megtekintve 48301 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 14:39 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Az ilyen méréseknél mindig hiányolom a bemenő jel mérését, összehasonlítását a kimenőjellel egyidejűleg, ugyanazon szkópon.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 16:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ez meg a tunerman által linkelt Tandberg végerősítő tesztje. ( Itt sem ismerjük pl a jelszintet )
Csatolmány:
Tandberg TPA3016A.jpg
Tandberg TPA3016A.jpg [ 79.28 KiB | Megtekintve 48240 alkalommal. ]


Mit tudunk megállapítani?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 18:26 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
shany írta:
Ez meg a tunerman által linkelt Tandberg végerősítő tesztje. ( Itt sem ismerjük pl a jelszintet )
Csatolmány:
Tandberg TPA3016A.jpg


Mit tudunk megállapítani?


Azt biztosan, hogy elég nagy a végfokozat Slew-Rate-je.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 19:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találós kép - hol a hiba?
Bemenet tökéletes 10kHz négyszögjel, csöves erősítő. A frekvencia átvitel látható, és a kimeneten lévő négyszögjel (kb. 5W-on):


Csatolmányok:
DSC02631 10k négyszög.JPG
DSC02631 10k négyszög.JPG [ 70.16 KiB | Megtekintve 48218 alkalommal. ]
_Kimenő 1r.jpg
_Kimenő 1r.jpg [ 258.59 KiB | Megtekintve 48218 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 21:16 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
GA2 írta:
Találós kép - hol a hiba?
Bemenet tökéletes 10kHz négyszögjel, csöves erősítő. A frekvencia átvitel látható, és a kimeneten lévő négyszögjel (kb. 5W-on):


Ez ebben a formában nem erősítő, hanem rádió.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 21:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Igen, ez is egy lehetséges megoldás. Más valaki?
Holnap felteszem a kérdés megoldását!

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.13. 21:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hol a hiba? :lol: Ott, hogy s...r az erősítő, de nagyon. Valószínűleg a kimenő.

Sávhatárolt felülről, de elég meredeken, viszont van benne legalább egy, de inkább több magas frekvenciás rezonancia is. (de nem teljesen színuszos a rezgés, ami azon az elcseszett négyszögön van, szóval több rezonancia freki is lehet, mert a berezgés is több harmonikusból tevődik össze). Szinte biztos, hogy a kimenő önkapacitásai rezonálnak a szórt induktivitásával.

Esetleg rá van kötve a hangfal, azt annak a rezonanciái "tükröződnek vissza" az amp igen gyenge DF, más szóval magas kimeneti impedanciáján... Vagy csak simán mellé van téve egy bekapcsolt kínai hajszárító, vagy ilyesmi. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.14. 10:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Találós kép - hol a hiba?
Bemenet tökéletes 10kHz négyszögjel, csöves erősítő. A frekvencia átvitel látható, és a kimeneten lévő négyszögjel (kb. 5W-on):

Gyenge a trafó átvitele, nagy a fázistorzítás, ráadásul sok az NFB-is.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Komplex terheléses vizsgálatok
HozzászólásElküldve: 2014.09.14. 11:51 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Ez inkább mintha a kimeneti kábel átkolbászolna a belső, kisebb szintű fokozat felett, vagy mellett.
(a kimenetről kábel megy kivonási pontra)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 65 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség