audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 13:33

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 122 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 19:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"(Szerencséd, hogy ennyire ráérsz!)"
Elég baj ez nekem, de azért hajtok mint állat. :)
"Kar, hogy ez jott le a temabol, amit inditottam"
Nem, nem. nem csak ez jött le. Lehet módosítani egy hangszórót tudással tapasztalattal, anyagokkal, azaz új membránnal, mágnes növeléssel, bevonatokkal, peremmel, új pillével, mindennel, mert a fizika tudja a dolgát. De hidd el, filc tollal nem lehet hangzást javítani. Az placebo. Ez lejött, de hidd el őszintén írom, nem akartalak megbántani.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.25. 19:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Nem tortent semmi, nem bantottal meg egyaltalan, az oszinte velemeny az egyetlen igazi velemeny. ;)

Viszont a kepeken, ha kozelrol nezed, nem filctollal, hanem egy ranezesre az uvegfestekhez hasonlo surubb valamivel festi ra a vonalakat, gondolom a nem kivant rezonanciak frekvenciajatol (azaz durvan fogalmazva az adott rezonancia "helyetol") fuggoen.
De ez itt OFF, ugyhogy be is fejeztem. :)

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 20:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Helló Dys-cus!

Kellemes meglepi volt ezt a cuccot szétszedve látni, ráadásul meg is fejelted egy jó nagy adag tuninggal! :roll:

Annak külön örülök, hogy a melegítéses-késpengés módszer bevált! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 17:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Annak külön örülök, hogy a melegítéses-késpengés módszer bevált!"
Én is! :lol:
Kezd bejáródni a hangszóró, már kb 12 órát mentek. Az átvitel kellemesen símul, az új membránra jellemző éles hang elkezdett csökkenni. Nagyon várom, hogy kész legyen a project. Talán márciusra a topic talira kész lessz.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.10.19. 13:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
dys-cus írta:
A fotón a mágnes és az előlap látható. Mindenki azt mondta, hogy szét ne próbáljam szedni a mágneskört, mert tönkremegy, nem lessz mágneses, meg mittudom még mit. Indokot viszont senki sem tudott mondani..


Az lehet gond, hogy a megnyitott mágneskör legyengül. Aztán már összerakva nem hozza azt a légrésindukciót mint előtte.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.10.20. 15:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hi!
Hát lehet, hogy az lehet gond, de hogy az érzékenységből semmit sem veszített az biztos.
Planárom nem érdekel?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 18:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Úgy gondolom kellőképpen bejáratódott az új membrán, s ezért rögvest mértem is egy freki átvitelt az AMT magassugárzón. Nos Badfriend oda, Gooddevil emide, ezek az amerókai fazonok csak tudnak jó hangszórót készítenei.A kivitel pocsék, de a rendbetett, új membrános, bejáratott verzió átvitele ha jólszámolom +-2dB-n belül van a 900Hz-22kHz tartományban. És a torzítása pici. Az 1 méterről 15Watton felvett görbe látható a fotón. Innentől kezdve azt hiszem felgyorsulnak a hangfalépítési eseményeim. Folyt. köv.


Csatolmányok:
ESS AMT feljavítva..JPG
ESS AMT feljavítva..JPG [ 104.72 KiB | Megtekintve 55862 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.11.05. 10:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Nagyon szép átviteli görbe :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.11.05. 22:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
hifipisti írta:
Nagyon szép átviteli görbe :shock:

Bizony szép! 6dB-s símítással vettem fel. Nem hiába van ez a magassugárzó az első pár legjobb vintage hangszórók között. Olvastam, hogy egy lapon említik a DECCA ribbonnal, Valamelyik Apogee ribbonnal, és a QUAD ASL57 közép-magas szekciójával, bár ez utóbbit nem igazán értem. Az érdekes az, hogy dóm kiképzésűt nem emlegetnek vele együtt. Lehet, azok jobbak. :lol:
Ma beszereztem végre a hozzávaló mélyközép sugárzót.Ez ma már a Peerless gyár termékei között nem található, csak vele teljesen kompatibilis másik hangszóró. De hál Istennek, ez gyári dobozban, teljesen új állapotban leledzik, és féláron sikerült hozzájutni. Nagyon örülök neki. Típusa: Peerless HDS N 633-8 Az első 3 betű jelentése: High Density Sound. A dobozára meg azt írták a Dán barátaink, hogy High Quality Speaker. Az N meg azt jelenti, hogy Nomex, ami egy tűzálló valami szövet. Ez úgy valósul meg, hogy tkp. egy nomex szövetet merítenek papír pépbe, tehát merített papír a membrán nomex alapon. A szövet mintázata előlről látszik, olyan mint a géz. Viszont a membrán hátulja bolyhos, mint némely Scan Speak hangszóróé. Nem csoda, hisz egy cég a kettő. Állítólag. A fényképe meg a képen látható. Ja! Magnézium a kosara, a mágnese meg akkora brutál palacsinta, mint a SEAS subbass sugárzómé. A hétvégén bejáratom, s hétfőn elkezdek kísérletezni, hogy open buffle-ban mit tud. Ha semmit, akkor zárt dobozt adok neki. Úgyhogy el vagyok látva most kísérleti anyaggal, hogy hogyan valósítsam meg a 2 egész 1/2-ed utas hangfalamat. Esetleg ha valaki dobozméretezésben otthon van, az segíthetne benne. Ezért a kép mellé felteszem a gyári datasheet-et is.


Csatolmányok:
peerless HDS N 6-33 -08.pdf [112.45 KiB]
630 alkalommal.
HDS N 633-8.jpg
HDS N 633-8.jpg [ 66.31 KiB | Megtekintve 55791 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.11.06. 19:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ma járattam kicsit a hanxórót, s most megmértem egy nagyobb hungarocell táblára felszerelve itt a dyscus művekben. :P
Nos azt kell mondanom a Dánok tudnak valamit. Úgy érzem méltó párja lessz az AMT-nek. Lássátok a mérést.


Csatolmányok:
HDS N 633 közeltéri.JPG
HDS N 633 közeltéri.JPG [ 101.41 KiB | Megtekintve 55764 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 22:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
HAJRÁf Dys-cus!
A Dánok mindig is tudtak valamit.
Ha sikerül, tán elérhető egy "amerókátlan,, hangzás ezekkel a hangszórókkal.
Bár, szerintem azok se rosszak-egy faházban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 14:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Lassan, de biztosan haladok előre. Remélhetőleg.
Ma összeragasztottam egy 18literes hullámkarton dobozt, és ráakasztottam a hangszóróra egy 0,8mH-is tekercset. A fényképen látható görbét mértem rajta. Úgy tűnik a 17,6literes ajánlott dobozméret jó lessz, lehet a dobozt tervezni. Eredetileg ez a méret egy reflex doboz mérete, de nem szeretnék lyukat fúrni a pontosabb impulzus átvitel miatt. Ez a mérés talán jól mutatja, hogy kb 140Hz-től kell beléptetni a szubbassz hanxórót, s mivel annak is sima az átvitele, lehet, hogy a 6dB-s váltó elég lessz neki. Felül 1,2 kilón kívánok váltani, hogy minnél több információ az AMT-n jöjjön keresztül.Egyelőre ez az elképzelés.


Csatolmányok:
HDS N 633 Kartondoboz.JPG
HDS N 633 Kartondoboz.JPG [ 103.4 KiB | Megtekintve 55704 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.11.21. 13:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
2 napja nem a mamára gondolok, hanem a mély-közép sugárzó hangváltójára. Meg arra, hogy mi legyen a project neve. Arra gondoltam, hogy olyan hangfalat szeretnék építeni, amely híven követi a természetes hangzást. Ezért a hagyományokat követve a név az ALDEBARAN lett, ami egy arab származású név, és azt jelenti követő. az elmúlt 1millió évben ő volt a legfényesebb csillag, a Bika csillagkép "szeme". A konyhám ablakából november 20 után szépen látható, s kb 50-szer nagyobb mint a nap.

Még mindig kartondoboz, változtatható induktivitások, ellenállások és mindenféle kondi van terítéken. A várható Xfreki 1150-1500Hz között lessz. Miután forrasztgatással való szimulációval :P megtaláltam a kívánatos Zobel kört (1,5 Ohm-5,6uF) kitaláltam a váltót. Ez 12dB-s kapcsolás lett. Ennek két oka van: az ESS AMT-is úgy váltódik, illetve éppen ezért a fázis is, valamint az átlapolódás is így lessz jó. Legalábbis remélem. Sajnos a választott hangszórónak 4,5k környékén van egy éles csúcsa. Csak a váltót beiktatva ez rendkívül jól hallhatóan kihallatszik a rózsazaj sistergéséből. Márpedig akkor a zenében is benne lessz.Ezért a váltó tekercsével párhuzamosan bekötöttem egy 470nF-os kondenzátort, ami leszívja ezt a csúcsot. A vele sorbakötött ellenállásnak kettős szerepe van: a kondi nem kapcsolódik közvetlenül a kimenőtrafóra, illetve a leszívás jóságát csökkenti, azaz a völgy lankásabb lessz, de lapossabb hegyoldallal. Ezzel az applikációval elértem, hogy a 12dB-s váltó úgy viselkedik, minha legalább 13dB/oktáv meredekségű lenne, azaz a valós vágási meredekség ennyi. 4,5kHz felett a szűrő viszont jó meredek lett.

Fiokjaimban túrkálva az asztalalatt megtaláltam egy régi sztatikus hfalam váltójából kioperált tekercset, ami légmagos, OFC rézből van, meg vastagdrótból is. 1,56mH-is az Isten adta, tehát szépen le lehet tekerni belőle a kimért váltóhoz. De mivel semmi sem biztos, még össze nincs szerelve az Aldebaran, addig nem nyúlok e tekrenhez, de megnyugtató, hogy van, s nem kell újjat tekernem. Ja! És van belőle kettő, ami egy sztereo rendszernél nem elhanyagolható szempont.
A végleges doboz 16literes lessz, amiből előlre láthatólag az jön ki, hogy a subbasszust kb 150-180Hz között kell majd megvágni. Persze az egész váltórendszer még változhat, hiszen majd a szobámban fogom a végleges beállítást eszközölni. Az viszont már biztos, hogy mivel 5W-os ellenállások elegendőek a váltóba, (a jel mainstreamjéban nincs ellenálló) ezek Kiwame 5Wattos carbonfilm ellenállások lesznek a végleges megoldásban. Azok a kondik, amelyek jelútban vannak, azaz az AMT soros kondijai, azokat lötyögős Obligátóból szeretném megcsinálni, a többi polipropilén kondi lessz.


Csatolmányok:
Peerless HDSN633 VÁLTÁS.JPG
Peerless HDSN633 VÁLTÁS.JPG [ 102.79 KiB | Megtekintve 55634 alkalommal. ]
Aldebaran Crossover.JPG
Aldebaran Crossover.JPG [ 21.69 KiB | Megtekintve 55634 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.12.31. 10:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
BUÉK!
Kezdenek befutni az alkatrészek. Még az Obligató soros kondi az AMT elé hiányzik. Az angolok lassúak.
Viszont ma reggel megérkezett a sub basszus hangszóróm is . Ezen sokat filóztam. A Deneb hangfalamban volt egy 400Hz alatt dolgozó L22RN4X/P ALU membrános SEAS, ami igen jól dolgozott. Azt mondtam, ennyi pénzért (cca. 100EUR) nincs jobb. Mások szerint viszont ez egy sz@r hanxóró, mert ALU a membránja. Mivel ez látszott, így mindenki csesztetett, hogy ALU membrán nem jó membrán. Ha nem látszódott volna, akkor cseszi sem lett volna. Persze ha tudnák az okosok, hogy a két nagy palacsinta a mágnesre ragasztva vas, akkor azon is fanyalognának, hogy a nikkel jobb, a réz meg még annál is jobb. :lol:
A fentiek miatt, s mivel a DENEBET sikerült eladni, egy más típusú hangszórót választottam, aminek a membránja papír, így a csesztetők méregfogát ki tudtam húzni. Tudtam volna magyar fejlesztőtővel is gyártatni, de már a mélyközéppel is gond volt, mert 5 hónap alatt sem készült el :cry: , azért csaptam le a Peerles-ekre. Mindenesetre nem bántam meg. Az új sub sugárzó mit tesz Isten, a SEAS CD22RN4X lett, amely impregnált papírsugárzó. Állítólag ez a hanxóró van a Sonus Faber Amati nevű termékében is, ami pedig nem egy HB1, vagy JBL kategória. A doboza 40l, és egyelőre zárt lessz. A doboz valójában 42 literes, de a hátlapjával tudom szabályozni a térfogatát tág határok közt. Ha így jó lessz a hangja, akkor kerülöm a reflex cső használatát. Kiderül majd a hallgatási helyen. A hangszóró váltása kb 180Hz-n lessz, aztán majd kiderül, hogy ez jó-e. Egyelőre még be kell járatni őket.

A fotón látható a komplett hangváltó, de ez még finomodik, bár remélem, hogy az AMT és a HDS N 633 közötti hálózat már sokat nem módosul, mert megrendelődött hozzá az R és C tag.

Apropó! felteszek ide két linket. Mindkettő WEBSHOP, s mindkettőt kipróbáltam. Az Audiokit-től jött a hanxóró, a hollandoktól meg a kondenzátorok. Mindkettő bolt jól teljesített, probléma mentesek, udvariasak, s megbízhatók. Kérdésemre karácsonykor is válaszoltak, s az ünnepek alatt 1 hét volt a szállítás ideje. Mindenkinek ajánlom őket. A két cím:
http://www.audiokit.it/shop/en/
http://www.audionl.com/Aindex.asp?
A Hollandok Magyarul is "beszélnek". Mindkét shop nagy választékkal rendelkezik, az Olaszok árulnak Vintage VIFA hangszórót is a HB1, Preludium, meg satöbbi hagfalakhoz. Jobb újat venni, mint a régit ragasztgatni.
A doboz még sajna nincs kész, de már nem sok hiányzik hozzá. Az a Luca széke.


Csatolmányok:
Aldebaran Crossover.JPG
Aldebaran Crossover.JPG [ 60.41 KiB | Megtekintve 55528 alkalommal. ]
h1192_cd22rn4x_datasheet.pdf [128.1 KiB]
672 alkalommal.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2014.12.31. 17:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Csak nem bírtam ki, megmértem a SEAS Woofert a 12 literes papír dobozban közelről. A mérést a képen láthatjátok. Úgy tűnik elég jó az átvitel. Aztán mostmán mennyünk mulatni!


Csatolmányok:
22RN4X közel 12L.JPG
22RN4X közel 12L.JPG [ 104.63 KiB | Megtekintve 55515 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.03. 19:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.21. 04:32
Hozzászólások: 3
Üdv!
Két kérdést engedjen meg.

Biztos csak én voltam figyelmetlen, de nem látok utalást a beépítési veszteségek mértékéről, illetve ezek kopenzációjáról. Esetleg a woofer működésmódja, érzékenysége, beállított keresztezési frekvencia "elegye" elegendő?

A középhangszóró sáváteresztő szűrőjében a párhuzamosan kapcsolt soros RC tagok kialakításának tulajdonít valami egyéb jelentőséget, vagy szimpla érték pontosítás?

Tisztelettel!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.03. 23:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bege írta:
Üdv!
Két kérdést engedjen meg.

Biztos csak én voltam figyelmetlen, de nem látok utalást a beépítési veszteségek mértékéről, illetve ezek kopenzációjáról. Esetleg a woofer működésmódja, érzékenysége, beállított keresztezési frekvencia "elegye" elegendő?

A középhangszóró sáváteresztő szűrőjében a párhuzamosan kapcsolt soros RC tagok kialakításának tulajdonít valami egyéb jelentőséget, vagy szimpla érték pontosítás?

Tisztelettel!

Üdvözlet!
Elősszőr a második kérdésre próbálok válaszolni:
Az a közép sugárzó mélyközép sugárzó. A rendszer 2,5 utas. A Peerless kb 45-48 Hz-től múxik. A váltó LR2 típusú, eszközei a rajzon L1R2C2 elemek. 12dB/oktávval vág. Az R3C3 paralel tag Zobel féle korrekció a sűrűfrekvenciás impedancia emelkedés eliminálására. Erre azért van szükség, hogy az erősítő a lehető legegyenletesebb terhelést lásson.
Az L1-el párhuzamosan kötött C1 kapacitás az L1-el egy paralell rezgőkört képez, amelynek az a célja, hogy a 4,5kHz-s rezonanciát a Peerles hangsugárzón leszívja. Ezt a rezó csúcsot a Peerles mérésén látni. 4,5 k-n a fül még meglehetősen érzékeny, ez a freki anomália elszínezné az AMT egyébként rendkívül tiszta, és kistorzítású hangját ebben a tartományban. Az R1 ellenállás ezen rezgőkör jóságát rontja. Nélküle a szűrő egy V alakú átvitelt produkál, alkalmazásával egy L alak alakul ki. Tkp. a váltó frekimenetébe is beleszól. A feltűntetett értékek kísérlettel lettek meghatározva.
A mély-közép Peerles a szükségesnél kissebb dobozba kerül, és az is zárt térfogatú. Ezt azért így készítem,hogy egyszer a terhelhetősége nőjjön az említett hangszórónak, vagy ha úgy tetszik, akkor az átlagos hallgatási teljesítményt alkalmazva a hanxóró torzítása csökkenjen, így igazodva az AMT kis torzításához. Másrészt ennek a megoldásnak az a hátránya, hogy mint a méréseken látható kb 200 Hz-től a Peerles átvitele esik. Kvázi egy akusztikus mélyvágás jön látre, amelynek vágási meredeksége meglehetősen lapos. Ezen mélyvágás kompenzációjára, és a mély frekis teljesítmény növelése érdekében alkalmazom a CD22RN4X woofert előreláthatólag kb 180 Hz.ig. Ez utóbbi hangszóró sugárzása a Peerlessel elméletileg és átlagosan 3dB-el emeli a sugárzás intenzitását kb 100 Hz alatt, egészen (és remélhetőleg) 30Hz-ig. Így bízom benne, hogy a Woofer is zárt dobozban maradhat, aminek jobb az impulzusátvitele, mint a reflex doboznak. Persze mindez a beépítési helyen fog realizálódni, tehát még lehet az elemek értékében változás. A CD22LR4X sugárzóról azt írják, hogy szép vintage hangja van. Ugyan ilyen az ESS AMT-is, amely a világ egyik legjobb magassugárzója, sőt közép-magas sugárzója. A Peerless-ről azt írják, hogy nagyon szépen hozza az emberi hangot, és a zongorát. Bízom benne, hogy ez az összeállítás egy rendkívül széphangú hangfalat fog alkotni. Remélem kielégítettem kíváncsiságát, s továbbra is követi az építés menetét.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.04. 07:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.21. 04:32
Hozzászólások: 3
Köszönöm a válaszát.

Viszont még egy gondolat. Jelen kapcsolásban a C2-R2, és a C3-R3 közös törésponti fekvencián fog működni. Ilyenformán nincs hatással a frekvenciafüggő áramfelvételre. Meg kell cserélni a C3-R3, és a mélyközép hangszóró pozícióját. Értékpontosítás után működhet, ha mindenképp szükséges. Érdekes lehet még az alsó kiterjesztés is.

Na persze észrevétel mindig van, és lesz is. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.04. 11:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bege írta:
Köszönöm a válaszát.

Viszont még egy gondolat. Jelen kapcsolásban a C2-R2, és a C3-R3 közös törésponti fekvencián fog működni. Ilyenformán nincs hatással a frekvenciafüggő áramfelvételre. Meg kell cserélni a C3-R3, és a mélyközép hangszóró pozícióját. Értékpontosítás után működhet, ha mindenképp szükséges. Érdekes lehet még az alsó kiterjesztés is.

Na persze észrevétel mindig van, és lesz is. :)

Éégen.
A C3R3 helyét ha felcserélem a hangszóróval, szerintem semmi sem történik, a hálózat csomópontjai nem változnak, az áram útja ugyanaz marad. Mit ért alsó kiterjesztésen?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 09:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Alakul a project, felteszek egy-két fotót.
Először a két gagyományos hanxórót. A nagyobbnak látszó a SEAS, a kissebbnek látszó a Peerles. Jól látni a SEAS tekercsét, amely rendkívül hosszú a 20mm-es lökethossz miatt. Mindkét terméknél szembetünő a kosár precizitása, a statikai csomópontok precíz, és megfelelő helyen való kialakítása, a "gerendák" vékonysága, hogy minél kevesebb korai hátsó visszaverődést okozzon. Letisztult, egyszerű, de célszerű konstrukciók. Egyszerűk, de mégis mennyivel több hangszóró van bennük, mint más egyéb hangszórókban.


Csatolmányok:
DSCF0023.JPG
DSCF0023.JPG [ 314.3 KiB | Megtekintve 55378 alkalommal. ]
DSCF0016.JPG
DSCF0016.JPG [ 320.23 KiB | Megtekintve 55378 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 10:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Itt meg a keresztváltó néhány komponense látható. Felhívnám a figyelmet a vasmagos woofer tekercsre. DCR-je 0,32 Ohm, induktivitása ebben az állapotban 18mH környékén van. A komplettírozás során a menetszámot majd biztosan csökkenteni kell még. A kondikat sok meghallgatás és barátaim tapasztalatai alapján választottam. Az Obligátók sajna nagyon drágák, de csak ők lesznek a jelútba téve. Hangjuk síma, transzparens, a dinamika csúcsokat jól közvetítik, hangzásuk meleg. Felveszik a versenyt a Mundorf ezüst kondenzátoraival, vagy a Jantzen felsőkategóriás alkatrészeivel, de azoknál olcsóbb. Az Audyn Q4 kondik a gyártó középkategóriás kondenzátorai, megbízhatóak, sokat bírnak. Rezonanciától mentesek, ár-érték arányuk rendkívül jó. Minőségüket a ClarityCap és a középkategóriás Mundorfok közé teszem, hangjuk ezeknek is sima. Helyük a mélyvágó szűrőkben, notch filterben, valamint a Zobel körökben lessz. Az ellenállások Mundorf gyártmányúak. Gondolkodtam MOX ellenállásokon, de azok terhelhetősége gyenge, a fémoxidos kivitel miután korlátozott képességű vezető, a mikro részleteket, dinamikát korlátozza. Meg egyébként is az Lpad is ellenállás huzalból készült. Ha a tranyós végfokok emitterellenállásához jó a huzal ellenállás, akkor ide is jó lessz, ámbátor a csövesem nem tartalmaz ilyen felépítésű alkatrészt.


Csatolmányok:
DSCF0026.JPG
DSCF0026.JPG [ 319.77 KiB | Megtekintve 55375 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 10:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Milyen megfontolás alapján való a SEAS CD22RN4X zárt dobozba ezzel a gyári TS-sel?

piros : 12l zárt doboz
narancs : 42l zárt doboz
zöld : 42l bassreflex , Fb= 27Hz

Csatolmány:
SEAS CD22RN4X.jpg
SEAS CD22RN4X.jpg [ 98.92 KiB | Megtekintve 55373 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 12:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
Milyen megfontolás alapján való a SEAS CD22RN4X zárt dobozba ezzel a gyári TS-sel?

piros : 12l zárt doboz
narancs : 42l zárt doboz
zöld : 42l bassreflex , Fb= 27Hz

Csatolmány:
SEAS CD22RN4X.jpg

Nagyon egyszerű megfontolás útján.
Az impulzusról már írtam. Azután ott van a tapasztalat, és a mérés. A tapasztalatot te is hallottad az előző SEAS-ommal. Ez a hangszóró ugyan az, csak a membránja papír, ez miatt van egy kevés változás az LR22-eshez képest. Nem emléxem már, hogy mikor nálam voltál éppen be volt-e ragasztva a reflexnyílás, vagy nem, de az biztos, hogy az utóbbi időben, kb december közepéig be volt ragasztva, s mégis megfelelő mélységre, (-3dB= 30-32Hz) ment le a basszusom, amit elégségesnek tartok. Ha mélyebbre menne, akkor mindenki irígykedne, közködne, meg hitetlenkedne. :lol: Hitetlenkednek, igen, mert a szimuláció mást mutat, mint a valóság. Ennek több oka van, az első az az, hogy a gyári paraméterek még az ilyen kíváló termékeknél sem egyeznek meg a valós paraméterekkel. Erre ezek a gyártók utalnak is, mikor azt írja, hogy a méréseket 21l-es zárt dobozban végezték. A másik ok az az, hogy a szimuláció úgy aránylik a valósághoz, mint a guminő az igazihoz. Az egyikkel lehet, a másikkal nem lehet dugni. :P És ez sajnos így van.
De viszont van mégegy megfontolás: Ha mégsem jön be a dolog, akkor fogom a kanyarfűrészemet, s vágok egy lyukat a doboz hátuljára, vagy összefurkálom, és hangolt dobozom lessz. A lyukat nehéz gyógyítani úgy, hogy szép is maradjon, úgy hogy inkább először azt próbálom, mikor nincs lyuk. Mindenesetre ha kész lessz, szeretném igénybe venni remek füleid egy kontroll meghallgatás erejéig.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 13:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
[quote="shany"]Milyen megfontolás alapján való a SEAS CD22RN4X zárt dobozba ezzel a gyári TS-sel?

piros : 12l zárt doboz
narancs : 42l zárt doboz
zöld : 42l bassreflex , Fb= 27Hz

Megkérnélek egy szívességre:
Mivel elfelejtettem tüskét rendelni, így sajna pótlólag kell ezt megtennem. S ha már rendelek, akkor a biztonság miatt rendelnék reflex csövet is. Megnéznéd nekem, hogy 68mm átmérőjű csőből milyen hosszú kellene a zöld görbéhez? Ha tudod, akkor még légyszi ma küld el a méretet.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 14:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A szimuláció a 200Hz alatti tartományban meglehetősen pontos. Alapvetően két dolog miatt térhet el a mért eredményektől:
- a hsz valós paraméterei nem egyeznek meg a szimulációban használt paraméterekkel
- a mérés nem végtelen térben történik, hanem pl. negyed-, nyolcad térben, így a felületek hatása is benne van a mérésben
- baffle step hatás

Az Seas L22R már használhatóbb lenne zártban, de még az is inkább reflexbe való, ha nincs valamilyen kompenzáció alul.

Ha netalán reflex lesz a SEAS CD22RN4X, akkor a 40l esetén, összesen 1,2Ohm soros Rdc-vel a következő az átvitel. Két szélső értékre néztem hangolást :
piros : 23Hz, ibolya : 27Hz, sztem valahol ezek között lenne érdemes próbálkozni.
Csatolmány:
Clipboard15.jpg
Clipboard15.jpg [ 239.7 KiB | Megtekintve 55390 alkalommal. ]

A 68mm átmérőjű cső túl nagy hosszt eredményez ( 460 ill. 321mm ). A Somogyi féle KAH 202, belül 43-45mm. Ezzel 181 illetve 119mm hossz jön ki. ( Ha pl. 50mm a belső átmárő, akkor a hossz 240 és 160mm-re jönne ki ).
Ez a szimuláció viszont már nem annyira pontos, az oldalfalak hatása miatt méréssel ellenőrini kell. ( Minél közelebb van a cső az oldalfalhoz, annál nagyobb az eltérés )

( A 45mm-es cső amúgy már kicsit kevés nagyobb teljesítményhez )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 17:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi a segítséget!

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 18:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Szívesen ( kicsit elkapkodtad ezt a hsz vásárlást :cry: )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 19:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
Szívesen ( kicsit elkapkodtad ezt a hsz vásárlást :cry: )

Szvsz nem. 2 hónapon keresztül gondolkodtam, mértem az LR22-őt, és sokat olvastam. Ezért esett a választásom erre a CD hanxóróra. S ne feledd el, ez egy két,5-es rendszer lessz, tehát a középsugi valójában mélyközép. Woofer nélkül is akkorát szólna a rencer, amiről sokan csak álmodoznak.. Sajnos. Ha rajtam múlna minden dómot kidobatnék, s helyette mindekinek ingyen ribbont adnék. Nem is tudom miért nem került ez be az alkotmányba. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 21:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Én drukkolok az új projektednek, olyan legyen amilyennek szeretnéd ;)


/ Ezt a ribbonozást azért nem erőltetném minden áron. Nekem pl. nagyon tetszett a saját készítésű ribbonod, de pl. az AMT - abban a két percben, amikor hallgattam - ott, akkor, egyáltalán nem.
Rengeteg nagyon drága hangsugárzóban vmilyen dóm magas van. Egy több 10.000$-os büdzsébe nyilván akármilyen magashsz beleférne, vélhetően oka van annak, hogy épp milyen kerül oda..../


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.06. 22:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
Én drukkolok az új projektednek, olyan legyen amilyennek szeretnéd ;)


/ Ezt a ribbonozást azért nem erőltetném minden áron. Nekem pl. nagyon tetszett a saját készítésű ribbonod, de pl. az AMT - abban a két percben, amikor hallgattam - ott, akkor, egyáltalán nem.
Rengeteg nagyon drága hangsugárzóban vmilyen dóm magas van. Egy több 10.000$-os büdzsébe nyilván akármilyen magashsz beleférne, vélhetően oka van annak, hogy épp milyen kerül oda..../

Ezért hívlak hallgatni, mert tudom, jó a hallásod, és vannak szkeptikus allűrjeid, s ez jó. No meg őszinte vagy.
Mikor hallottad az AMT-t ne felejtsd el, hogy 1400Hz helyett 1000-re ment, az LR22 pedig 400Hz helyett ezerre. Erre a figyelmed fel is hívtam. Sajna siettél, s nem tudtuk igazán kielemezni a lehetőségeket. Mindenesetre én tényleg bízok a projectbe, mert jók a hanxórók, legingább a világszépe AMT, s bízok barátaim fülében, még le nem darabolom őket a hülyeségük miatt. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.08. 11:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
dys-cus írta:
Az Obligátók sajna nagyon drágák, de csak ők lesznek a jelútba téve. Hangjuk síma, transzparens, a dinamika csúcsokat jól közvetítik, hangzásuk meleg. Felveszik a versenyt a Mundorf ezüst kondenzátoraival


Kb. másfél évig hallgattam a hangdobozomat Obbligato premium gold kölcsön kondenzátorokkal, majd mielőtt a kölcsönt visszaadtam, szert tudtam tenni 2db Mundorf supreme kondenzátorra. A kondi cserét a mélysugárzó másodrendű szűrőjében végeztem, tehát a jelút és a föld között cseréltem.
Nos, a Mundorf supreme (és nem is silver, csak sima supreme) egy más kategória, annyival jobb, mint az Obbligato....bár az ára is. Utána az összes Obbligatot Mundorf supremere cseréltem, szerencsére oda már kisebb értékek kellettek. (egy kivételével, 47uF-s supreme nem volt).

Az Obbligato permium gold kondenzátort nagyon jónak tartom, sok előtte használt darabnál jobb, ár-érték arányban pedig kiváló. Igazán neutrális hangú kondenzátor. Aki abban a kategóriában gondolkozik, csak javasolni tudom.

Véleményem szerint általános tévhit, hogy a jelút és a föld közé tett alkatrész hangja kevésbé számít. Ezt nem Neked címeztem, hanem mindenkinek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.08. 15:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi a tapasztalataid publikálását. Sajna sok pénzt költöttem a hangszórókra, így csak a refrektált helyre tudtam obligatót tenni, Mundorfra nem is gondoltam ez miatt. Majd lassacskánt kicserélgetem a pirosakat, hátha kell itt valakinek. :P
Nálam a neutrális hangkép fontos. Sok "helyi erő" ezért szólta le az eddigi hangfalaimat. :?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.13. 00:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap késő este kész lett a láda. Wenge furnérozású kétkamrás doboz, köztes merevítéssel, két független hátlappal. Ma felfúrtam a hanxórókat, meg ragasztó, lakk után rohangáltam. Holnap lefotózom a köztes állapotot, és ha lessz időm, fel is teszem. Először úgy volt, hogy Tiger ébennel furnérozunk,de nem volt szép mintázatú anyag. Ezért inkább a Wengét választottam. Ez nem igazán pénztárca takarékos megoldás, de meglátjátok, nagyon szép, főleg majd a lakkozás után. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.18. 14:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Így néz ki a doboz fejjel lefelé, belülről. Tudom, hasonlatos egy manó WC-hez, de nem az. Sok munka van még rajta: csiszolgatás, lakkozás, hátlapok felfúrása, hanxórók felfúrása.


Csatolmányok:
fejjel le d.JPG
fejjel le d.JPG [ 318.53 KiB | Megtekintve 55181 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.18. 14:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez is a belseje, csak most a talpán áll, ami jelenleg 3db 6-os csavar, a lakás összekaristolásának elkerülése miatt.


Csatolmányok:
Inside D.JPG
Inside D.JPG [ 303.35 KiB | Megtekintve 55177 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.19. 01:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A három 6-os csavarból ki is derül, hogy a projectnek érthető okokból minden hanxóróhoz 1db láb dukál. Ez azért jó,mert egy lábon egy hanxóró nem tud elszaladni. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.19. 10:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Sokat gondolkodtam az Xover elhelyezésén. A választásom a könnyebb szerelhetőség miatt a hátlapra esett.


Csatolmányok:
Xover M H.JPG
Xover M H.JPG [ 317.82 KiB | Megtekintve 55133 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.19. 10:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A magas sugárzó Lpadja és korrekciója a fedőlap aljára került. Így jól lehet majd tekergetni az Lpadot. :P


Csatolmányok:
Notch filter.JPG
Notch filter.JPG [ 319.53 KiB | Megtekintve 55133 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.19. 10:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ugyanez felülről így néz ki. A drót OCC rézvezeték, az Lpad Monacor, és 20Wattos, ha jól emléxem. A két kiálló csavar az AMT-t rögzíti a szükséges helyre. A szerelés nehézkes, mivel a bazi nagy mágnesek mindig kikapják az ember kezéből az anyát. Nincs valakinek réz annyja M6-os méretben, és 4 darabos mennyiségben?


Csatolmányok:
High terminal.JPG
High terminal.JPG [ 317.31 KiB | Megtekintve 55132 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.20. 10:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Közben fogyastrom a ragasztót, s a "tojásos" szivacsot. Valaki bélelt már hangfalat ilyen szivaccsal? érdekelnének a tapasztalatai. Milyen az auditív hatása. Azt hallottam, hogy a műanyag nem jó a hangfalba, mert káros tereket hoz létre. A nagyok ezért is használnak gyapjút a kitömésre.


Csatolmányok:
Csillapitás.JPG
Csillapitás.JPG [ 324.67 KiB | Megtekintve 55099 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.20. 12:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Közben fogyastrom a ragasztót, s a "tojásos" szivacsot. Valaki bélelt már hangfalat ilyen szivaccsal? érdekelnének a tapasztalatai. Milyen az auditív hatása. Azt hallottam, hogy a műanyag nem jó a hangfalba, mert káros tereket hoz létre. A nagyok ezért is használnak gyapjút a kitömésre.

A gyapjú azért jobb, mert viszonylag széles frekvenciaspektrumban, nagyjából azonos elnyelést biztosít. Az általad használt szivacs viszont van ahol semmit, van ahol pedig többet csillapít...
De nyugi, a nagyok is használnak ilyesmit is, azért ez sem rossz! ;)
Esetleg a mélyhangok beállításához használhatsz valamilyen további kitöltő anyagot (vatelin, gyapjú, stb.), ha szükséges.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.20. 22:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi Deeraudio! Próbálkozok. Az igazság az, hogy cca. 1,2k felett nincs doboz. Kissé szkeptikus vagyok, hogy 40 liter térfogatban 200 Hz alatt jó e a drága gyapjú. Egyáltalán ér-e valamit. Meg lehet-e hallani a gyapjú hatását?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.21. 12:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Elkezdődött az Xover végleges(?) :P beállítása. Véglegesnek azért nem végleges, mivel hideg van. A szobában a basszusmérés kicsit hazudós. Süketszoba nem lévén, így szabadtérben szoktam az ilyen munkát végezni, de az most női munka. Ráadásul a hanxórók is lemerevednek, ha kiviszem őket a szabadba. A mérés hamis lenne.
A fényképen azt látjátok, mikor a mély-közép, és a közép-magas hangszórók váltóját mérem be. A korábbi hangváltót már módosítani kellett, mivel egy horpadás keletkezett a váltási freki környezetében. Mivel a fázisok az előírásnak megfelelően lettek bekötve, ezért módosítani kellett a váltó felépítését. Ez annyit jelentett, hogy a közép aluláteresztő váltójából kiiktattam az 1,8 Ohmos ellenállást, ami a későbbiek során bekerült a woofer váltójába. Az ellenálló eltávolításával egyenes lett az átvitel.
Mint mondtam, a woofer váltója ideiglenes. Naggyából 180Hz-n van az Xpontja, 12dB-s, és a számított értékekkel(!) készült el. (18mH-100uF) A hanxórót becsavarozva, és a váltóval összekötve közeltéri mérésen kb jó is volt. Igen megörültem. A felső 2 utas rendszert beléptetve a hangvisszaadásba, hallani lehetett, hogy valami nem stimmel. Eltüntek a magasak kb 9kHz-tól kezdve. Egyszerűen nem értettem, s most sem értem, hogy egy 180Hz-s váltó miért vág 9kHz-től. Forgattam fázist, 100Xor átnéztem a kapcsolást, a hiba megmaradt. Ha a woofer váltót kiiktattam, akkor helyre billent az egyensúly, de a 20 centis mélynyomó összecseszte a hangképet. A váltóját ezért újra kellett nem tervezni, hanem kísérletezni. Elővettem a 0,8mH-14mH között változtatható értékű induktivitásom, s nekiálltam a komplett rendszert beiktatva a vasmagot tologatni, mérni, tologatni. A végül kijött az a váltó verzió, ami a képen szerepel. Ez is 180Hz-n vág, de csak akkor, ha a mérő miki az AMT magasságában, azaz a hallgatási pozícióban van. Mindenesetre majd ha javul az idő, akkor azonnal mérek, és ha kell módosítok.
Mérést pont ezért nem is teszek fel, mert biztosan nem a valós helyzetet mutatja a fenti okok miatt sem, meg az miatt sem, hogy a hanxórók még nincsenek bejáródva.Ez is hozhat még be módosítást.


Csatolmányok:
Aldebaran Crossover.JPG
Aldebaran Crossover.JPG [ 60.64 KiB | Megtekintve 55015 alkalommal. ]
Mérés.JPG
Mérés.JPG [ 315.01 KiB | Megtekintve 55015 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.21. 14:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tulajdonképpen ki is jelenthetem, hogy az Aldebaran project 90%-osan befejeződött. Megkapta a keresztnév táblát arany alapon fekete betűkkel, elkészítettem hozzá a bikábelt a berilliumozott rugós banándugókkal, ugyanis a két és félutas hangdoboznak külön terminálja van a fél útra, és az összes többire. A woofer egy Gale OFC XL315-ös kábelen kapja a jelet, a másik kettő hanxóró pedig szintén OFC, de lapos Neotech kábelen kommunikál. Ez utóbbi vezeték cca. 10%-al hoszabb, mint a másik, úgy ahogy a Hifi íratlan nagykönyvében benne foglaltatik. Kissé szkeptikus vagyok a kábelek saját hangjával. Tudom, hogy van, tehát senki ne értsen félre, de mindig azt hallom, hogy egy drágább kábelt bedugtak egy rendszerbe, akkor az tuti egyből űberf@szább lett. Megkérdem miért? Nem előzőleg volt természetesebb a hangja? Itt a helyi erők valami méregdrága Audioquest kígyónevű kábeleket használnak őrült pénzekért. Engem mindegyik lenézett a sima kis OFC kábelem miatt. Most már majd jól leugatom őket, hogy ők nem bikábelt alkalmaznak, mert ez az egyetlen járható út a HiFi világában. :lol:
Ami vissza maradt az Aldebaran építésből, az a tüskék polírozása, (saját faragás) és a szabadtéri finomítás. Lássatok egy fényképet a 90%-os Aldebaran-ról.


Csatolmányok:
Aldebaran.JPG
Aldebaran.JPG [ 301.06 KiB | Megtekintve 55001 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.21. 17:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves dys-cus!
Ha a közeljövőben Bp-n jársz, szívesen megmérem a hangfalad jó körülmények között. Sőt még egy hevenyészet váltó rajzal is megajándékozlak amin csak keveset kell finomítani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.21. 19:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hi! Mik azok a jókörulmények? Süketszoba? Mert mérni én is mérek minőségi kalibrált eszközökkel. A NAIM szól még? Majd hozd el Félegyházára ha jössz. Azt az egy tranyósat engedem rákötni a hangfalamra. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.21. 22:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Egy óriási jó akusztikájú teremben. A falak-mikrofon távolság nem összemérhető a hangdoboz-mikrofon távolsággal. Mély tartományban is korrekt eredmény van kapásból. Közel-téri mérés nélkül is. Olyan mintha kivinnéd a mérésed az udvarra, csak éppen nincs hideg ;) Ezért jutott eszembe a dolog. Tapasztalataim szerint korrektebb méréseket lehet készíteni ott, mint szabad-térben.
A Naim kösz jól van. Majdnem eladtam, mert mondtak egy jó árat. :geek: Elhozzam félegyre? Jó rendben. :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.22. 00:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
El ne add, az egy remekmű, nagyon jól sikerült. A mérést majd meglátom, még be kell járódnia a hangszóróknak. Köszi a lehetőséget.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.23. 12:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Előkerült még egynéhány kép, ésadat az Aldebaranról.
A Woofer térfogata cca.40l, a közép sugárzóé pedig 15l. A doboz teljes magassága 870mm, szélessége 280mm. A hangfal teljes magassága 910mm. Anyaga 19mm-es MDF lap.
A hangfal érzékenysége cca. 89dB, ami becsült adat.
Teljesítménye 100W. Az átvitele a szobában mérve friss állapotában 35Hz-22kHz +-3dB. Az alsó freki szvsz még megy lejjebb. Addig nem vágok reflex nyílást, még hosszú meghallgatások után ki nem derül, hogy esetleg nem elég a mélyátvitel.


Csatolmányok:
Tájkép.JPG
Tájkép.JPG [ 322.21 KiB | Megtekintve 54864 alkalommal. ]
Woofer tekercsek.JPG
Woofer tekercsek.JPG [ 315.85 KiB | Megtekintve 54864 alkalommal. ]
Bikabélezés .JPG
Bikabélezés .JPG [ 302.79 KiB | Megtekintve 54864 alkalommal. ]
Aldebaran left.JPG
Aldebaran left.JPG [ 304.99 KiB | Megtekintve 54864 alkalommal. ]
Aldebaran felső szekció.JPG
Aldebaran felső szekció.JPG [ 328.07 KiB | Megtekintve 54864 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AMT project
HozzászólásElküldve: 2015.01.23. 14:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Gratula, szép munka! Kíváncsian várom a végkifejletet :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 122 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség