audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 17:42

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Sztereó hangerő potik együttfutása
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 14:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!

Részemről sokáig vívódtam az együttfutás kívánalmain, valamint a beszerezhető - mondjuk itthon - sztereó potmétereken.
Valamely audio diy Kolléga honlapján egy kisebb SE építés kapcsán bemutatott egy ca. 10 állású saját számítások alapján megépített yaxley-s fokozat kapcsolós hangerőszabályozót.
Ezt annak kapcsán közölte, hogy a félistenként tisztelt ALPS potmétereknél 10% eltérést is tapasztalt az 5ezer Ft-os bekerülési összegük ellenére.
Ezt nem volt módom kontrollálni, hanem egyéb anyagok beszerzése mellett vettem az egyik, csöves alkatrészeket is forgalmazó cégtől egy ALPHA című, 2x100 kOhm logaritánius potmétert.
4 helyen hasonlítottam össze az ellenálláspályákat 25-50-75 kOhm és a végén a névleges 100 kOhm-on.
25 - 25.32 --- +1.28%
50 - 51.35 --- +2.7%
75.3 - 77.2 --- +2.5%
99.85 - 102.35---+2.5%
eredmények születtek, átlagos eltérés 1.525 kOhm, ez elég messze van a 10%-os csúnyaságtól.
Szerintem nem építek fokozatkapcsolós hangerőszabályozót, annak vitathatatlan pontosságának (1%) ellenére...
Vagy mégis...? 8-)
Vélemény, tapasztalat?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 16:10 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
appme írta:
fokozatkapcsolós hangerőszabályozót, annak vitathatatlan pontosságának (1%) ellenére...

Csak a tisztánlátás kedvéért mondom, hogy az az 1% valószínűleg az ellenállások tűrése, azért csak halvány köze van az adott pozíció jobb/bal csatorna eltéréséhez.

A tényleges pozícióban mérhető csillapítás függ az adott kapcsolástól (pl. soros, létra stb.) és a benne használt alkatrészek pontos értékétől.

Egyébként a jobb gyártók (pl. TKD, Noble) a csillapítás eltérését (az elfordulás mértékében /0-30 fok/, vagy a dB-ben mért csillapítási sávokban /0-20dB/) és a csatornák együtt futását is dB-ben adják meg (pl 0.2-0.4dB az előbbire, 0.3-0.5dB az utóbbira).

Én a mindennapos rendszeremben speciel trafós hangerőszabályzót használok. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 17:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Na ja, természetesen (?) az ellenállások értékére értettem az 1%-ot és soros elrendezésre.
Itt aztán a tűréshibák összeadódnak, meg nem.
Ezzel együtt is ez a mezei 1.200.-Ftos hangerőpoti aránylag jól teljesít.
Ha azt nézem, hogy monoblokkos erősítőket látok, de egy sasszin is oldalanként 1-1 mono potival, ott nem tudom, vajon hogyan találják el az együttfutást.
Mindenesetre azt a módszert nem fogom követni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:46 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A két csatorna erősítésének egy adott pontban mérhető eltérése (itt persze nem a kirívó több dB nagyságú különbségekről beszélek) a hangzásban nem okoz akkora problémát, mint azt sokan feltételezik.

Az agy kiegyenlítő képessége csodákra képes. Ha csak abba gondolsz bele, hogy egy hangversenyteremben szinte ugyanúgy tudod élvezni a műsort az első sor bal szélén, a földszint közepén és a karzat legmélyén (eltekintve a hangzás némiképpeni megváltozásától), érthető, hogy -durva hibától eltekintve- az abszolút hangerőkülönbség a két csatornában szinte lényegtelen. Eltolódik a színpadkép balansza, odébb ül a az ember egy kicsit a kanapén.
Ha tudod, hogy egy zenekarban melyik hangszernek hol van a helye, elég pontosan -és szinte automatikusan- be tudsz ülni "középre".

Ennél kicsit rosszabb a hangerő változtatásakor fellépő balansz változás, ami nem csak a "két sorral előrébb/hátrább", hanem az "üljön jobbra/balra hat székkel" effektet is megvalósíthatja. ;)

No persze, ezeknek elektronikus zene esetében szinte semmi értelme sincs. :o


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.02.19. 22:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
appme írta:
...Szerintem nem építek fokozatkapcsolós hangerőszabályozót, annak vitathatatlan pontosságának (1%) ellenére...
Vagy mégis...? 8-)

Az ALPS-nak van egy RH2702-es sorozatú potmétere hasonló házban mint a klasszikus szénpályás, de smd ellenállásokból felépítve. Az Ebay-en megrendelve Hong Kongból 10 napon belül ideért, és postával együtt is olcsóbb volt mint a Conrad-nál a hagyományos. Amennyiben az együttfutás a fontos, érdemes kipróbálni. (Az más kérdés, hogy nekem a szénpályás mégis jobban bejött...)

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.02.19. 22:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
euro21 írta:
A két csatorna erősítésének egy adott pontban mérhető eltérése (itt persze nem a kirívó több dB nagyságú különbségekről beszélek) a hangzásban nem okoz akkora problémát, mint azt sokan feltételezik.

Ezt szerintem is túlhangsúlyozzák...
euro21 írta:
Ha csak abba gondolsz bele, hogy egy hangversenyteremben szinte ugyanúgy tudod élvezni a műsort az első sor bal szélén, a földszint közepén és a karzat legmélyén (eltekintve a hangzás némiképpeni megváltozásától), érthető, hogy -durva hibától eltekintve- az abszolút hangerőkülönbség a két csatornában szinte lényegtelen.

Ott azért erősen belejátszik a terem akusztikája. Lényegesen több a teremhang a direkt hanghoz képest mint odahaza közel ülve a hangobozokhoz. No és a pszichoakusztika , hiszen nem csak két hangforrást látsz...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.02.19. 22:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
És akkor a felvételi technikáról/ mikrofonozásról nem is beszéltünk..Apropó. Küldök egy PÜ-t.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 17:05 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Halihó!
Nem szigorúan együttfutás kérdésben interjúvolnék.
Sok éve Alps Black Beauty potit használok az előfokomban. Van értelme szerintetek beruházni egy sok ellenállásos kapcsolós megoldásra, amit annyira ajnároznak mostanában? Rengeteg féle ellenállással van megoldva a kérdés - ja és a létra típusú szóba se jöhet, mert iszonyú tapasztalataim vannak a sok soros ellenállás hangjáról.
Esetleg tapasztalás valakinél?
üdv, BG


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 17:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ida!
Én nem költenék pénzt ilyen kattogó ellenállás létrára. Nekem volt, s el is ajándékoztam, mert dühített, hogy soha nem oda lehet beállítani, amekkora hangerőt én szeretnék. Szerintem az ALPS kiváló.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 18:06 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Azt tudom, hogy a fekete ALPS jó, csak az a kérdés, hogy egy jobbfajta ellenállásokból felépített poti jobb lehet-e.
Vannak már 40-nél nagyobb pozíciójú kapcsolók is, azok már elég finoman szabályoznak, attól nem félek, hogy a beállíthatatlanság lesz a probléma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 18:36 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Nekem volt, s el is ajándékoztam, mert dühített, hogy soha nem oda lehet beállítani, amekkora hangerőt én szeretnék. Szerintem az ALPS kiváló.

Nem hallottál még Noble-t, vagy TKD-t. ;)
Egyébként pl. az ALPS Blue-nak nagy előnye, hogy el lehet tekerni...balra...koppanásig. Úgy hallgatható. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 19:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
A Blue poti elég gyenge hangra, jelenleg egy nyákba forrasztható alps potit használok a 80" évekből, hihetetlenül neutrális a hangja és az együttfutása is jó.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 20:05 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Ettől féltem. Mármint attól, hogy a feketét szinte alig ismeri valaki, csak a kéket, arról meg sok rosszat hallani és a vita félremegy.
A TKD ára nagyjából ott van, ahol a soklépcsős kapcsolósoké és a választás nehéz, mert a két tábor nem jut közös nevezőre. Az ismerettségi körében van valakinek ilyen kapcsolós poti?

Más. Érdemes 250k-ra felmenni? Csatoló kondi szempontjából kifejezetten jó lenne, de vannak a dolognak hátrányai, a nagyobb impedancia nagyobb zavarérzékenységet jelent, plusz érzékenyebb lesz a kapcsolás a drótminőségre, meg minden alkatrész minőségére.

off
ma egy fél órn át úgy zúgott a hálózati trafóm, hogy azt hittem zárlatos lett valahol
aztán csend (hmmm) lett újra
on


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 20:32 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Idézet:
a feketét szinte alig ismeri valaki
RK40 NOS még mindig kapható, bár éppoly ritka, mint a Tungsram AD1. :D

Idézet:
Érdemes 250k-ra felmenni?
Csak gondod lesz vele. Tapasztalat szerint 100k az optimális szinte minden esetben. Bár...ha nem használod csak a saját láncodban, ahol minden darabot át tudsz tervezni, ha kell....
Idézet:
zúgott a hálózati trafóm
DC.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 21:01 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Egyébként nekem a 24 kapcsolható állás bőven elég, bár az is igaz, hogy míg "fent" 2dB-s, az alsó 6 állásnál 3dB a lépcső a hangerő szabályzó trafón (52dB a szabályzási tartomány).
Csak akkor kapcsolok, ha fonóról (ami kisebb jelet ad ki) D/A-ra váltok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 23:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Barth Ida írta:
...ja és a létra típusú szóba se jöhet, mert iszonyú tapasztalataim vannak a sok soros ellenállás hangjáról.


A létrában pont az a poén, hogy csak két ellenállás van a jel útjában.

Zeroalbedonak épült 24 állású shunt típusú ahol az alsó ellenállás (kimenet és föld közötti) értéke változik csak, a felső ellenállás (forrás és kimenet közötti) fix. Előnye, hogy kevesebb ellenállás kell és eggyel kevesebb érintkező van a jelútban, viszont a hátránya, hogy nem lehet 0dB-re kitekerni és a hangerő ellenállástól függ a bemenő ellenállásod.
Shinkohból, Elma 1x24 állású tárcsára. A shunt ellenállást kicserélte 2W Shinkohról 100K-s naked Z-foilra. 6900 elé passzol szvsz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 00:45 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Zavart érzek az erőben.
Szvsz a shunt típusuban van mindig két ellenállás a jel útjában, a létra meg azért létra, mert sok lépcsőfoka van nekije. Je. És miért ne lehetne nullára letekerni? Csak az utolsó lépcsőfoknak a földnek kell lennie. Vagy az utolsó pozíciónak.

És mi volt a Zeroalbedo-s történet konklúziója?

Az tény, hogy változik a kapcsolás ellenállása, de szvsz ez nem olyan nagy baj. Egyébként én a prosztó shunt típusra gondoltam elsőként, ahol egy előtét van és a második ellenállást cserélgetjük a vezérlésnek megfelelően. A valódi shunt az elég durva, ha tényleg értékes ellenállókból építik fel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 09:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Létra:

Csatolmány:
stepvolpot.gif
stepvolpot.gif [ 3.68 KiB | Megtekintve 83908 alkalommal. ]


Shunt:

Csatolmány:
l3r_shunt_input001.jpg
l3r_shunt_input001.jpg [ 25.72 KiB | Megtekintve 83908 alkalommal. ]


Ezt nem lehet 0dB-re kitekerni (max. hangerő), mert ahhoz végtelen nagyságú shunt ellenállás kell.

Konklúzió, hogy a Vishay Z-foil és Shinkoh között akkora különbség van mint a Black Gate és a hagyományos ion transzferes elkók között.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 09:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szomi írta:
Ezt nem lehet 0dB-re kitekerni (max. hangerő), mert ahhoz végtelen nagyságú shunt ellenállás kell.

Pontosabban kell egy olyan fokozat, ahol nincsen ellenállás beiktatva. 100k így is csökkenteni fog rajta, de biztos nem jelentősen.
47k terhelés esetén kb -10dB csökkenést jelent max hangerőhöz képest.
De ebben az esetben az RC szűrőt (ha van) a fokozatkapcsoló ELÉ kell beiktatni.
Vagy az utolsó pólust nem a GND-re, hanem közvetlen a jelbemenetre kell csatlakoztatni.

Bár nem tudom, hogy mennyire lenne jó, én a bemeneti terhelést fixen hagynám továbbra is.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.31. 18:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Már rég tervben volt az erősítőm 12 bites R2R létra típusú hangerőszabályzó ellenállásainak a cseréje. Most megtörtént :lol:

Dale RN55E ellenállások voltak benne eddig, mostantól R534.
Még járatni kell, de akkor is meglepő, közvetlenül a csere után a frekvenciabalansz változásának a durva mértéke. Egészen "lúdnesszes" irányba megy, jóval több a mély és a magas.
Csatolmány:
vol01.jpg
vol01.jpg [ 235.33 KiB | Megtekintve 83499 alkalommal. ]


( csak érdekességképpen: ez a R2R ladder közvetlenül egy virtulás földponttal van lezárva... )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.02. 00:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
( csak érdekességképpen: ez a R2R ladder közvetlenül egy virtulás földponttal van lezárva... )

Bár csak zárójelben jegyezted meg, de annyit reagálnék, hogy ennek a megoldásnak relés kontaktusok esetében elméletileg nincs hozadéka, ha csak nem az hogy invertáló jellegű maradhat a következő fokozat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.02. 10:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ki kellett volna tennem egy szmájlit. ( Mostanában súlyos virtuális földpont - hiánnyal küzdünk ;) )

Egyébként tényleg, az erősítőm egy átfogó visszacsatolással rendelkező invertáló erősítő, az R2R létra közvetlenül az első cső rácsára csatlakozik.
Csatolmány:
dac7.jpg
dac7.jpg [ 102.99 KiB | Megtekintve 83419 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.14. 14:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
Már rég tervben volt az erősítőm 12 bites R2R létra típusú hangerőszabályzó ellenállásainak a cseréje. Most megtörtént :lol:

Dale RN55E ellenállások voltak benne eddig, mostantól R534.
Még járatni kell, de akkor is meglepő, közvetlenül a csere után a frekvenciabalansz változásának a durva mértéke. Egészen "lúdnesszes" irányba megy, jóval több a mély és a magas.... )

Nos, a járatással sem változtott a helyzet alapvetően. Az R534-re csere hatása olyan erős volt, hogy gyakorlatilag felborult hangi egyensúly. Persze a változás komplex, nem egyszerűen a hangszínt jelenti. A leginkább negatívum, hogy a magashangok néhol már szinte zavaró szintre emelkedtek, emellett szétváltak a magas és az alacsony szintek, az addigi homogén jelszintkezelés helyett.
( már az is fölmerült bennem, hogy visszacsinálom az egészet :cry: )

Ezek után kezdtem el kipróbálni a visszacsatoló ellenálás cseréjét más típusra. Nem volt meglepő, hogy a hangkép jelentősen reagált erre is.
Az eredeti felállásban itt 3W-os Nec fémréteg ellenállások voltak. Ha ezeket kicseréltem ( Dale RN65, R534, ezek kombinációja ), akkor rögtön visszább lépett hang az eredeti irányba. Az egyik legjobb verzió, mikor ide is csak R534 került. Így már csak egészen enyhén volt a magas túlsúlyos, de itt is érezhető volt a magastartomány "felbomlása".

Ezek után következett a zarándoklat a Lomexbe, a 3Ft-os Yageo ellenállásokért :lol:

Már régebben ki akartam próbálni ezeket a visszacsatolásban, most - gyakorlatilag - kénytelen voltam megtenni.
( Ez az alkatrészpozíció a már említett fesz. osztós példámban az alsó, párhuzamos tagnak felel meg. Közel inverz módon módosítja a hangépet ahhoz képest, mint ha sorosan lenne a jelútba iktatva. Elvileg ez egy gyenge ellenállás lenne. SZVSZ )
És lőn : kiegyenlített, néhol kicsit telt, de természetes hangkép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.14. 15:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ez nem gyenge ellenállás. Régebben voltak elég sz...r ellenállások a lomexben. Azokról voltak a régi fórumon a rémmesék szerintem...

Most csak ez a sötétkék yageo van főleg. És igen jó ellenállás hangilag. Persze nem árt kombinálni mással, meg kísérletezni vele. (Ha valaki nem akar s...rakodni az ellenállásokkal, akkor mindenhova ilyet rakjon szerintem. Elég jó eredményt szokott hozni általában...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.14. 17:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Akinek az Alps poti rontja el a cuccának a hangját annak nincs tennivalója!! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.14. 22:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Márpedig a kék alps egy elég gagyi s...ság. Igen is ront a hangon, nem is kicsit...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.14. 22:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
"sztereó hangerő potik együttfutása" 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.14. 22:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
KD mester írta:
Márpedig a kék alps egy elég gagyi s...ság. Igen is ront a hangon, nem is kicsit...



még szerencse hogy van min rontani! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.20. 09:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
shany írta:
Már rég tervben volt az erősítőm 12 bites R2R létra típusú hangerőszabályzó ellenállásainak a cseréje. Most megtörtént :lol:

Dale RN55E ellenállások voltak benne eddig, mostantól R534.
Még járatni kell, de akkor is meglepő, közvetlenül a csere után a frekvenciabalansz változásának a durva mértéke. Egészen "lúdnesszes" irányba megy, jóval több a mély és a magas.... )

Nos, a járatással sem változtott a helyzet alapvetően. Az R534-re csere hatása olyan erős volt, hogy gyakorlatilag felborult hangi egyensúly. Persze a változás komplex, nem egyszerűen a hangszínt jelenti. A leginkább negatívum, hogy a magashangok néhol már szinte zavaró szintre emelkedtek, emellett szétváltak a magas és az alacsony szintek, az addigi homogén jelszintkezelés helyett.
( már az is fölmerült bennem, hogy visszacsinálom az egészet :cry: )

Ezek után kezdtem el kipróbálni a visszacsatoló ellenálás cseréjét más típusra. Nem volt meglepő, hogy a hangkép jelentősen reagált erre is.
Az eredeti felállásban itt 3W-os Nec fémréteg ellenállások voltak. Ha ezeket kicseréltem ( Dale RN65, R534, ezek kombinációja ), akkor rögtön visszább lépett hang az eredeti irányba. Az egyik legjobb verzió, mikor ide is csak R534 került. Így már csak egészen enyhén volt a magas túlsúlyos, de itt is érezhető volt a magastartomány "felbomlása".

Ezek után következett a zarándoklat a Lomexbe, a 3Ft-os Yageo ellenállásokért :lol:

Már régebben ki akartam próbálni ezeket a visszacsatolásban, most - gyakorlatilag - kénytelen voltam megtenni.
( Ez az alkatrészpozíció a már említett fesz. osztós példámban az alsó, párhuzamos tagnak felel meg. Közel inverz módon módosítja a hangépet ahhoz képest, mint ha sorosan lenne a jelútba iktatva. Elvileg ez egy gyenge ellenállás lenne. SZVSZ )
És lőn : kiegyenlített, néhol kicsit telt, de természetes hangkép

Még utolsóként kipróbáltam a visszacsatolásban a Yageo 2W-os ellenállásokat. Talán ez adta a legtermészetesebb összképet az R534-es történetben, bár néhol kicsit "fucsán" szólt.

A lényeg, hogy tartósan csak nem műküdött a dolog, a legfelső sávban a magastöbblet - idővel -ismét zavaró lett...Annak ellenére, hogy ez a hangkép, a visszafogottabb középtartomány ellenére tisztább, részletezőbb, eddig nem hallott apróságokra figyeltem fel...


Szóval, visszaforrasztottam a Dale RN55 ellenállásokat az R2R létrába, a visszacsatoló ellenállásoknak pedig a 3W-os Nec-et. ( Az R534-es verzió ezzel produkálta a leglúdnesszesebb hangot ! )

A változás ismét csak mellbevágó. ( Ugye, itt 25-50ppm/°C-os fémréteg ellenállásokról beszélünk ):
- A hangép alul felül lekerekítettebb lett, de leginkább a legfelső tartomány csökkenése drasztikus.
- A hangkép zavarososabbnak hat, a részletek jobban elvegyülnek
- A középtartomány felső részében egy kiemelés keletkezik, amely egyrészt az emberi hangoknak ad egyfajta plusz jelenlétérzetet, másrészt sajnos már az egész hangépnek egy jellegzetes, meleg ( barátságos ? ) hangszínezetet, amely már nem feltétlen tetszik mindenkinek...

Ezek ellenére inkább választottam az utóbbi hangot. Ez már talán csak az (rossz)ízlés.
( A visszacsatoló ellenállásokkal azért tervezek még néhány próbát )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 17:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Érdekelne olyan logaritmikus sztereo potméter, rosszabb esetben fokozatkapcsoló, melynek kiváló az együtt-futása.

Az ALPS az még nem jó... Nem vált be.

Másodszor pedig szeretném megoldani valószínűleg shunt-olással a hangerőszabályzást... Azért azzal, hogy ne kelljen
belső jelkábelezni jelentősen+ne legyen hosszabb az egyik jelvezeték a másiknál...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 19:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Érdekelne olyan logaritmikus sztereo potméter, rosszabb esetben fokozatkapcsoló, melynek kiváló az együtt-futása.

Az ALPS az még nem jó... Nem vált be.

Másodszor pedig szeretném megoldani valószínűleg shunt-olással a hangerőszabályzást... Azért azzal, hogy ne kelljen
belső jelkábelezni jelentősen+ne legyen hosszabb az egyik jelvezeték a másiknál...

Hamis ALPS-ot vettél. Ez gond. Ha az ALPS-nál meghallod az eltérést, az vagy hamisított, vagy Te vagy a mende-monda, az az a placebo hatás alatt. Van nála drágább is, pontosabb is, de annak mégnagyobb ára van. Használj régi TESLA-t. Az jó.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 19:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Nem hamisak az ALPS-ok. Egyik Conrad-tól van, másik kettő Tunermantől... Mindháromnál jelentős
az eltérés a két oldal között...

Mindenesetre az új készülékház miatt szívesen alkalmaznék potmétert, de a kérdés továbbra is: Milyet?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 19:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Azért azzal, hogy ne kelljen
belső jelkábelezni jelentősen+ne legyen hosszabb az egyik jelvezeték a másiknál..."
Próbálkozz szupravezetővel. 140 Kelvin környékén már egészen borzasztó pontos az együttfutás az 1 és a két centiméteres aranydrót között. Állítólag a külömbség meghallása már-már szinte majd hogy nem nem kimutatható. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 19:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Nem hamisak az ALPS-ok. Egyik Conrad-tól van, másik kettő Tunermantől... Mindháromnál jelentős
az eltérés a két oldal között...

Mindenesetre az új készülékház miatt szívesen alkalmaznék potmétert, de a kérdés továbbra is: Milyet?

Nos igen, ha használtak, akkor különbözően szólnak. Ajánlom akkor ezen a linken találhatót. Nem igazán drága, szinte lopás megvenni azért a 68 Fontért, + posta,+ stb. Az eggyütt futás kiváló. :)
http://www.hificollective.co.uk/catalog ... 6_178.html

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 19:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Nem hamisak az ALPS-ok. Egyik Conrad-tól van, másik kettő Tunermantől... Mindháromnál jelentős
az eltérés a két oldal között...

Mindenesetre az új készülékház miatt szívesen alkalmaznék potmétert, de a kérdés továbbra is: Milyet?

A készülékháznak mi köze ahhoz, hogy potit használsz, vagy kapcsolót. Mindenesetre azt kell mondjam, hogy jobb a poti.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 20:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Megnéztem az egyik motoros, 50K-s Alps potméterem együttfutását néhány pozícióban: +0,15 / -0,02 dB az eltérést eredményez a csatornák között...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.22. 21:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
Megnéztem az egyik motoros, 50K-s Alps potméterem együttfutását néhány pozícióban: +0,15 / -0,02 dB az eltérést eredményez a csatornák között...

Erre gondoltam én is. :D Az eredeti ALPS-ok jól futnak együtt. Többek között ezért szeressük őket. Meg mert vintage hangjuk van. Mondjuk ezt egy megfelelő helyre beiktatott megfelelő ellenállással is elérhetjük, de az nem szabályoz hangerőt.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.23. 13:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Érdekelne olyan logaritmikus sztereo potméter, rosszabb esetben fokozatkapcsoló, melynek kiváló az együtt-futása.

Az ALPS az még nem jó... Nem vált be.

Másodszor pedig szeretném megoldani valószínűleg shunt-olással a hangerőszabályzást... Azért azzal, hogy ne kelljen
belső jelkábelezni jelentősen+ne legyen hosszabb az egyik jelvezeték a másiknál...


Ha nem jó neked az együttfutás tegyél be két monot aztán kiválóan beállitod fülre! :lol: :lol: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.29. 09:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
dys-cus írta:
Toto írta:
Nem hamisak az ALPS-ok. Egyik Conrad-tól van, másik kettő Tunermantől... Mindháromnál jelentős
az eltérés a két oldal között...

Mindenesetre az új készülékház miatt szívesen alkalmaznék potmétert, de a kérdés továbbra is: Milyet?

Nos igen, ha használtak, akkor különbözően szólnak. Ajánlom akkor ezen a linken találhatót. Nem igazán drága, szinte lopás megvenni azért a 68 Fontért, + posta,+ stb. Az eggyütt futás kiváló. :)
http://www.hificollective.co.uk/catalog ... 6_178.html


Látszik, hogy AN fan vagy... :lol: Kiválónak azért nem nevezik, de megközelítik a fokozatkapcsoló minőségét ez ügyben...
Nem hinném, hogy lopás, nekem már nagyon drága...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.05.21. 14:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Végül is ilyet rendeltem: DACT Type 21 Stepped Attenuator Potentiometer 10K

http://www.ebay.com/itm/DACT-Type-21-Stepped-Attenuator-Potentiometer-10K-D-shape-shaft-/201347473060?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ee13e9ea4

Meg is hozta már a postás...
Két darabot, biztos, ami biztos alapon.

Visszajelzések alapján nagyon dicsérték ezt a fokozatkapcsolót, még a hazai fórumon is!
Lényegében majdnem potméter, és beszerelhető abba a házba, amit rendeltem az ebayről...

Nagy választási lehetőségek nem voltak, ALPS-ot nem akartam, többit pedig már be sem lehetne szerelni kb...

Első tapasztalatok nagyon jók, de hangra még nem próbáltam ki. Több, mint 20 állás, majdnem olyan tekerni, mint
egy sima potmétert... értékek nagyon pontosak.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.05.21. 19:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
Azért nekem egy kicsit furcsa hogy amíg 5-10 évvel ezelőtt az ALPS volt az isten,addig mára némelyeknek már ez is gagyi,hát én ezt hívom "alkatrész-sznobizmusnak",nevetséges
Én részemről maradok az RK27-nél,nekem megfelel a "hangja"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.05.21. 20:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
rotring05 írta:
Azért nekem egy kicsit furcsa hogy amíg 5-10 évvel ezelőtt az ALPS volt az isten,addig mára némelyeknek már ez is gagyi,hát én ezt hívom "alkatrész-sznobizmusnak",nevetséges
Én részemről maradok az RK27-nél,nekem megfelel a "hangja"

Ne ess túlzásba :)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.07.20. 19:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Shallco 31 step attenuator - "shunt" típusú, 0,5W tantalum ellenállás létrával.


Csatolmányok:
Shallco_31_step_1.JPG
Shallco_31_step_1.JPG [ 451.15 KiB | Megtekintve 82258 alkalommal. ]
Shallco_31_step.JPG
Shallco_31_step.JPG [ 463.94 KiB | Megtekintve 82259 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.07.20. 22:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Oszt mibe kerül?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.07.21. 07:01 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Valamivel 2oo k alatt van.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.07.21. 07:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Én ilyeneket rendelgetek jelenleg mostanában, ebből 5 darabot már meg is vettem!

http://www.ebay.com/itm/DACT-Type-21-Stepped-Attenuator-Potentiometer-10K-D-shape-shaft-/201386125687?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ee38c6977

Visszajelzések nagyon jók róla. És nem is foglal el sok helyet.


Csatolmányok:
dact.JPG
dact.JPG [ 25.91 KiB | Megtekintve 82205 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.10.10. 19:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.09.12. 22:35
Hozzászólások: 51
TKD potikkal kinek van tapasztalata?
Melyiket érdemesebb beszerezni?
Ami szóba jöhet:

CP-2500
CP-2511


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.10.10. 21:10 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
rhesus írta:
TKD potikkal kinek van tapasztalata?
Melyiket érdemesebb beszerezni?
Ami szóba jöhet:

CP-2500
CP-2511

A két típus között pusztán az a különbség, hogy a 11-es végű az motoros (tehát döntened neked kell! :lol: ) amúgy kiváló poti, sokan dicsérik, lásd fentebb is.
(De rosszul tudtam, ezalatt lásd a helyesen! :oops: )
db


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára deeraudio 2015.10.10. 21:30-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.10.10. 21:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
rhesus írta:
TKD potikkal kinek van tapasztalata?
Melyiket érdemesebb beszerezni?
Ami szóba jöhet:

CP-2500
CP-2511

A TKD (és Noble) konduktív plasztik pályás potik nagyjából ugyanazt jelentik, mint a gépkocsiknál a Mercedes. A Trabant is épp úgy autó, mint ahogy az Alps (blue) RK27 is potméter. ;)

A TKD 2500 és a 2511 közt annyi a különbség, hogy az elsőt 300, a másodikat 315 fok kitéréssel lehet a végállásba tekerni.


A Hificollective
http://www.hificollective.co.uk/catalog ... 6_178.html

és a Partsconnexion
http://www.partsconnexion.com/tkd_64187.html
2511-et árul.

Az utóbbi árul még 2508 S-et is,
http://www.partsconnexion.com/tkd_70897.html
ami ugyanolyan jó, mint a 25xx (log karakterisztikájú) széria, csak egy másik (A) karakterisztikájú pályával gyártják.

Az "S" a végén azt jelenti, hogy nem folyamatos, hanem "klikkelős" a reteszelése.
A motoros az MC végű. :D


Csatolmányok:
TKD.jpg
TKD.jpg [ 146.09 KiB | Megtekintve 81820 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.10.11. 09:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.09.12. 22:35
Hozzászólások: 51
Köszönöm az infót.
Ezek szerint nem jelent semmilyen minőségi különbséget. Láttam több oldalon szétszedett TKD potikat, különböző szerkezettel (volt "hagyományos" pályás és ellenállásos megoldás is).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség