audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 14:58

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 34 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.02. 11:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Úgy gondoltam ez a hangsugárzó az egyéb kategóriába sorolandó ;)
Ezzel a dobozzal élek már együtt cirka 10 éve és nem adnám el semmi pénzért. Ami igazán érdekes az a mélye, amit egy beépített erősítő hajt meg, és a nagyszintű jel kell neki, mint az a fotón is látszik. A doboz hátul ráadásul nyitott, de belülről egy elég vastag filcszerű anyaggal le van takarva ez a két rés, amiből arra következtetek, hogy talán valamilyen irányított (pl. kardoid) lesugárzása lehet a doboznak a mély tartományban. Hátul van egy kapcsoló, amivel hangolható a szobában a mély út. Most megtaláltam a kapcsolási rajzát is az elektronikának, ami igencsak érdekes megoldás, legalábbis az aktív váltó része. Nekem már picit bonyolult, de azt látom, hogy a mélyhangszóróról visszacsatolják a jelet. A megoldás összességében jól működik, de az elektronikát érdemes lenne utánaállítani, 1979 óta talán elmászhattak a dolgok :roll: Erre utal az egyik oldal, néha begerjedése is egy bizonyos frekin. Ha valaki tud segíteni a beállításban, azt szívesen venném.
A magas és a közép hangszóró passzív váltással megy és egy Fostex ribbon magas és egy Dyno szövet dómközép van benne.
Lehet kicserélem majd a műveleti erősítőket a rajz alapján, illetve mit lenne még érdemes rajta megtuningolni?


Csatolmányok:
P1180484.jpg
P1180484.jpg [ 138.1 KiB | Megtekintve 50742 alkalommal. ]
P1180483.jpg
P1180483.jpg [ 160.68 KiB | Megtekintve 50742 alkalommal. ]
P1180482.jpg
P1180482.jpg [ 108.48 KiB | Megtekintve 50742 alkalommal. ]
P1180480.jpg
P1180480.jpg [ 101.71 KiB | Megtekintve 50742 alkalommal. ]
P1180478.jpg
P1180478.jpg [ 98.33 KiB | Megtekintve 50742 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.02. 11:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
És a kapcsolási rajz.


Csatolmányok:
Andante-master-control-schema.jpg
Andante-master-control-schema.jpg [ 193.18 KiB | Megtekintve 50741 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.02. 14:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Tuti kis doboz!
A külön basszuserősítés fura, de olyat hallottam már, hogy aktív visszacsatolásos (szervós) a meghajtás, a kontrollált membránmozgás érdekében...
Első körben nem ártana a panelt átforrasztani, az elkókat kicserélni, és talán meg is oldódna a probléma! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.02. 16:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
már át lett forrasztva és az összes elkó cserélve, de nem oldódott meg a probléma. A P103 potival vajon mit lehet állítani? Szerintem a mérés és finomhangolás kikerülhetetlen. Az is fura, hogy a hangszóró fordított polaritással van bekötve, de gondolom fázist fordít a kapcsolás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.02. 20:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
hifipisti írta:
...A P103 potival vajon mit lehet állítani? ...

A feszültség-visszacsatolás mértékét (az áram-/feszültség-generátoros jelleget), a műveleti erősítő másik bemenetére az áram-visszacsatolás megy, erről volt a régi fórumon egy méréssorozatom ha még emlékszel, a damping faktort állítja be akár negatív értékre is. A végerősítő bemenetén is áramvezérlés és áram-visszacsatolás történik, de majd megnézik hozzáértők is, ez végül is egy egyszerű összegző...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.03. 12:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Gondolom a méréshez érdemes lenne a hangszórót a lezárt dobozban hagyni. Ha jól látom az elektronika a hangszóró és a doboz elég szoros összefüggésben vannak egymással.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.03. 17:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
hifipisti írta:
Gondolom a méréshez érdemes lenne a hangszórót a lezárt dobozban hagyni. Ha jól látom az elektronika a hangszóró és a doboz elég szoros összefüggésben vannak egymással.

Igen. A gerjedés talán inkább beállítási gond, ezt vedd figyelembe:

"Az áram-visszacsatolásnak így használva semmi köze az áramgenerátoros jellegű tápláláshoz, éppen hogy a feszültséggenerátoros jelleget erősíti. Ami itt lényegi különbség, hogy a hangfallal soros figyelő ellenállásról az árammal arányos jelet milyen fázisban vezetjük be a visszacsatolásba, azaz pozitív vagy negatív visszacsatolásként jelenik meg a rendszerben."
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=56&t=443&p=15139#p15139

Tehát ha a szokásos (azaz felszültséggel arányos) negatív visszacsatolással együtt az árammal arányos jelet is visszacsatoljuk valamennyire, az attól függően, hogy negatív vagy pozitív visszacsatolást csinálunk mást fog eredményezni, áramgenerátoros táplálást (növeli a generátor-impedanciát) vagy éppen a feszültség-generátoros működést erősíti a Damping Factor növelésével, negatív impedanciát visz be a rendszerbe amellyel kompenzálhatók a veszteségi ellenállások - viszont túlkompenzálás esetén gerjedhet a rendszer.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.03. 17:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
A doboz hátulján látszik ez a felirat: "Acoustic Pressure feedback" , amit szabadalommal is levédtek, gondolom a doboz az elektronika és a hangszóró együttes működésének elvét nevezték el így. Nem nagyon láttam máshol ezt a megoldást, viszont hangilag meglehetősen más, mint egy sima zárt, reflex, vagy labirint elvű doboz. Megfogott, kontrollált és lineáris mély tartománya van a doboznak, még annak ellenére is, hogy egy beállítás rá férne. Ti mennyire látnátok benne fantáziát máshol használva, vagy csak szubként alkalmazva? Persze kérdéses, hogy a hátlapi kivágások milyen célt szolgálnak. De nekem az irányított mélyfrekvenciás sugárzásra utal. A Beag stúdiómonitorokon és a vonalsugárzókon lehetett hasonló megoldást látni, ahol is a doboz oldalán hátulján voltak kivágások, letakarva valamilyen hangot csillapítva átengedő anyaggal. Annyiból lenne még érdekes ez a megoldás, mivel a legtöbb esetben pont a szobaakusztika a mélytartományokban a legproblémásabb és ezt a tartományt a legnehezebb, legköltségesebb kezelni. Gondolom ma már egyszerűbb, rugalmasabb és összetettebben lehetne egy DSP-vel megoldani a dolgot, de ez az analóg megvalósítás viszont jóval egyszerűbb és lehet hangilag is jobb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.03. 18:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
hifipisti írta:
...Ti mennyire látnátok benne fantáziát máshol használva, vagy csak szubként alkalmazva? Persze kérdéses, hogy a hátlapi kivágások milyen célt szolgálnak. De nekem az irányított mélyfrekvenciás sugárzásra utal. A Beag stúdiómonitorokon és a vonalsugárzókon lehetett hasonló megoldást látni, ...

Végigpróbáltam ezeket a megoldásokat, nekem az alumínium-membrános egyszerű zárt dobozok jöttek be minden aktív elektronika nélkül, passzív váltóval, pl. a Jupát hangfalam Seas L26RFX/P hangszórója. Az egyszerű papírmembránosokkal is jól elvagyok, mint a Gleden-II amit mostanában hallgatok, sima reflexdoboz.
De ez csak az én véleményem ami talán a lustaságomból is következik, nem szeretem túlságosan elkomplikálni a környezetemet :) Szerintem jól használhatók ezek a módszerek, próbáld ki.
Van BEAG HEC-90 stúdió monitorom is, ahhoz, hogy mélyben elég jól irányított legyen egy doboz elég nagy méretek kellenek, a tiednél ez inkább csak a középtartományban lehetne meg. Nem hiszem, hogy a rések ezért vannak a dobozodon, inkább egy kicsit reflex felé elmozdított zárt doboz (aperiodikus doboz) lehet ez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.03. 23:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
hifipisti írta:
És a kapcsolási rajz.


Ha megnézzük ezt a részletet, látszik, hogy az áramfigyelő impedancia a műveleti erősítő másik bemenetére csatlakozik mint a feszültség visszacsatolása, tehát az árammal arányos jel visszacsatolása pozitív lesz:

Csatolmány:
Andante-master-control-schema-reszlet.jpg
Andante-master-control-schema-reszlet.jpg [ 32.17 KiB | Megtekintve 50647 alkalommal. ]

Akkor tudod a gerjedési hajlamot csökkenteni, ha a P103-as potival növeled a feszültségarányos összetevőt és inkább a szobakorrektor résszel állítod be a teljes erősítést.

Fentiekből következik, hogy itt az áram-visszacsatolás a kimeneti impedancia csökkentése és így a damping faktor növelése irányába hat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 07:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Azok a mérési eredmények, és jelalakok amiket berajzolt a tulajdonosa pirossal jók lehetnek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 07:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Esetleg, aki segítene nekem a beállításban és van műszeretettsége ehhez, azzal szívesen felvenném a kapcsolatot ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 10:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Esetleg, ha valaki megkérne, hogy segítsek valamiben, valahol, valamivel... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 11:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
:oops: Szeretnélek nagyon-nagyon megkérni, hogy segíts a problémámon, ha időd és energiád engedi. Hol és mikor lenne neked alkalmas? Nekem személy szerint a jövőhéten valamikor, leginkább hétvégén lenne jó, vagy az után ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 12:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Érdekes adalék a témához: http://jmhauchard.free.fr/perso/3a/catalogue/1977-p8.jpg
Az eredeti 1977-es 3a prosiból, sajna a francia tudásom kevéske ehhez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 22:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Mostanában nem szabadok a hétvégéim, előbb próbáljuk meg távolról. Az a P103 milyen állapotban van? Ha kontaktos, akkor megszakad vagy csökken a negatív visszacsatolás, a pozitív jut túlsúlyra és kész a gerjedés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 05:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Az a helyzet, hogy én sem vagyok nagyon eleresztve idő tekintetében :cry: Első körben picit rendbe rakom majd a dolgokat az erősítő részében. Azt a néhány plusz kondit, beállítom a végfokot, mert az sincs, aztán megcsinálom a méréseket, ami a rajzon van, de ehhez az erősítőt ki kell vennem és lezárni a hatalmas lyukat a hátulján, vagy megfordítani addig az erősítőmodul fémlapját, mert addig valószínűleg nem is azt mérném amit kell, mivel a hangszóró és a doboz szoros összefüggésben van, de ehhez ki kell vezetnem a mélyhangszórót valahogy. Azon is gondolkodtam, hogy a magashangszórót kiváltani egy Fountek Neo CD3.0-val, de ez szerintem egy későbbi projekt lesz. Egyébként hétköznap is jó lehet nekem a dolog, ha ráérsz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 12:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Igen, ilyenkor ki kell "preparálni", hozzáférhetővé kell tenni az elektronikát mint ahogy a passzív váltót is kívülre tesszük fejlesztés alatt. 2-3 órát ráérek hétköznap ha Tatabányán vagyok éppen (Budán nincsenek műszereim), de ez lehet, hogy kevés ha nálam kezdjük szétszerelni. Annyi könnyebbséged van, hogy mivel csak az egyik fele gerjed, a hibátlan oldallal össze tudod hasonlítani, ezért szerintem mind a két oldal elektronikáját egyszerre érdemes kívülre tenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 14:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Akkor már eleve úgy vinném el, hogy csak mérni kelljen a dolgokat. Most teljesen meggajdultam DIY ügyben. Egyszerre belevágtam az erősítőm tuningjába és a hangfalat is rendbe rakom, plusz a magassugárzót kiváltom egy Fountek-re NeoCD3.0. Ezzel a magassal nagyon jók a tapasztalataim és most nagyon baráti áron beszerezhető a forgalmazótól 12.5KFt/db. Az elmondottakból kiindulva, még én se nagyon látom, hogy mikor tudnék lemenni Tatabányára. Neked egyébként a napnak melyik része lenne jó? Gondolom munka után.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 17:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
hifipisti írta:
Érdekes adalék a témához: http://jmhauchard.free.fr/perso/3a/catalogue/1977-p8.jpg
Az eredeti 1977-es 3a prosiból, sajna a francia tudásom kevéske ehhez.


Ne sajnáld! A szövegből is az derül ki, amit a képen láthatsz: a hangszóró elé helyezett mikrofon jelével szabályozná vissza a leadott hangnyomást olyanra, mint az erősítő bemenő jele ("a szegény ember mozgásvisszacsatolt rendszere" :)).
Csak arról feledkezik meg, hogy ez a lánc a környezeti zajokat is veszi és felerősíti. Szóval zsákutca.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 19:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Itt nincs mikrofon, a membrán meg miközben szól nem hinném, hogy sokmindent összeszedne a környezetéből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 22:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
A felső képen még van mikrofon. Az alsó képen a "detecteur de pression" nyomásérzékelőt jelent.
A képsorozat tényleg a mikrofonjel visszacsatolásából álló zsákutcából indulva - átlépve a vegyes (feszültség- és áramvisszacsatolás) meghajtás kitérőjét - jut el a mozgásvisszacsatolás elvéig.
1961-ben egy Brett nevű francia írta le először az elvet, amit aztán 10 évvel később M. Dehay valósított meg: gyorsulásérzékelőt szerelt a membránra, ennek a kimenő jelét hasonlította össze a hangszóró kapocsfeszültségével, és keverte vissza a végfok bemenetére. A gyorsulásérzékelő jelét természetesen integrálni kell, hogy a membrán sebességével arányos jelet kapjuk. Emiatt az integrálás miatt a módszer igazán csak egészen mély hangokra működik jól, de kielégítően működik a rezonancia tartományában és a doboz alsó határfrekvenciája alatt, lehetővé téve kisebb dobozmérettel a mélyebb hangok lesugárzását. Külső hanggal, pl. tapssal gerjesztve ez a megoldás is hangot ad kis késleltetéssel.
A 3a Andante Master Control kapcsolása nekem úgy tűnik, hogy nem pontosan ezt az elvet követi, hanem sorba köt a hangszóróval egy párhuzamos RLC-kört, amely valószínűleg a hangsugárzó rezonanciafrekvenciájára van hangolva, és az így leosztott jelet csatolja vissza. Az alkatrészek öregedése, a hangszóró bejáratódása a két rezonancia széthangolódását okozza, időnként újra kell hangolni a rendszert. (Ki fogja megtenni?)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 23:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Ha a párhuzamos RLC-kör helyett csak egy kis értékű ellenállás lenne a hangszóró földágában, akkor a hangszóró áramával arányos feszültséget lehetne levenni róla, ráadásul a jelnek minimum értéke lenne rezonanciafrekvencián.
Az RLC-kör impedanciája viszont a saját hangolási frekvenciáján R értékű, a rezonanciától távolodva viszont mindenhol rövidzár. Feszültséget levenni róla csak a rezonanciafrekvencia szűk tartományában lehet. A rezonancián megnövekvő terhelő ellenállás miatt ebben a tartományban a hangszóró mikrofonként is működik. Ez a membrán óvatos kocogtatásával kipróbálható.
Ha eltekintünk a rezgőkörről levett visszacsatoló feszültségtől, jó hangolás esetén ez a rezgőkör önmagában is csökkenti a hangsugárzó rezonancián felvett teljesítményét, passzív módon is csökkenti a rezonanciát. A róla visszacsatolt jellel ezt a rezonanciát lehet tovább csökkenteni, de semmi mást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 06:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
fdsa írta:
hifipisti írta:
Érdekes adalék a témához: http://jmhauchard.free.fr/perso/3a/catalogue/1977-p8.jpg
Az eredeti 1977-es 3a prosiból, sajna a francia tudásom kevéske ehhez.


Ne sajnáld! A szövegből is az derül ki, amit a képen láthatsz: a hangszóró elé helyezett mikrofon jelével szabályozná vissza a leadott hangnyomást olyanra, mint az erősítő bemenő jele ("a szegény ember mozgásvisszacsatolt rendszere" :)).
Csak arról feledkezik meg, hogy ez a lánc a környezeti zajokat is veszi és felerősíti. Szóval zsákutca.

Ez a probléma egyedül DSP-vel oldható meg műszakilag korrektül, a hangzás persze más tészta.
Az amplitúdó helyreállítása önmagában semmi ha a fázist nem rakja helyre, márpedig ezt szinte egy lépésben meg lehet tenni digitális jelfeldolgozással és FFT-vel.
Már csak meg kell várni hogy gyorsabb eszközeink legyenek és akkor kb. el lehet felejteni az amplitúdó és fázistorzítást ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 07:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Az elv szerintem jól működik, legalábbis a saját fülem szerint. Úgy tűnik ezt az elvet más nem nagyon használta, így ez egy unikum a maga nemében, az egy más kérdés, mint leírtátok, hogy műszakilag kicsit zsákutca a téma. A DSP-s megvalósítás már érdekesebb lehet, az nekem is izgatja a fantáziám. Főleg hangosításban lehetne jól használni, főleg a kisebb doboztérfogat és ezzel a súly és méret drasztikus csökkenését lehetne megvalósítani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 08:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
fdsa írta:
...Az RLC-kör impedanciája viszont a saját hangolási frekvenciáján R értékű, a rezonanciától távolodva viszont mindenhol rövidzár. ...

Elég magasan van a rezonanciája, bár a pontos alkatrész értékeket nem tudom leolvasni. A jósága is nagyon alacsony, ez egy eléggé szétterülő "púpra" utal. Érdemes lenne betenni az egészet szimulátorba, pl. Tinába, a hangfal mély részének helyére egy műhangfalat lehet betenni, pl ezt:
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=23&t=231

Csatolmány:
muhangszoro-kapcs.png
muhangszoro-kapcs.png [ 1.37 KiB | Megtekintve 50663 alkalommal. ]

Csatolmány:
muhangszoro-imp.png
muhangszoro-imp.png [ 5.41 KiB | Megtekintve 50663 alkalommal. ]

Persze a konkrét hangszóró és hangfal méréséből pontosabb helyettesítő ábrát lehet készíteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 13:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
A többi hangszóró egyébként hol van elváltva?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 13:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Az alkatrész értékek: 0.160mH, 1.55 Ohm, 22nF. A hangszóró az enyémben 5 Ohm, ha jól emlékszem


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 15:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
hifipisti írta:
Az alkatrész értékek: 0.160mH, 1.55 Ohm, 22nF. A hangszóró az enyémben 5 Ohm, ha jól emlékszem

Kb. 85 kHz adódik, ez tehát nem rezgőkör, ahhoz nagyon alacsony a jósága ezen a frekvencián. A 22 nF itt csak nagyfrekis sönt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 22:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Az induktivitás viszont mélyfrekvenciás sönt, 1550 Hz-en lesz az impedanciájának értéke 1,55 ohm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 07:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Tehát a hangdoboz hátulján lévő kivágás is valamilyen mélyemelést csinál egy bizonyos freki tartományban, bizonyos csillapítással, illetve az elektronika is meg teszi ezt valahol? Akkor összességében megállapítható, hogy ez egy furmányosan hangolt mozgásvisszacsatolásos doboz. Érdemes lenne megmérni, ha már be lettek állítva rajta a dolgok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 09:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
hifipisti írta:
...Érdemes lenne megmérni, ha már be lettek állítva rajta a dolgok.

Előtte kellene mérni, először mind a két mélyhangszóró paramétereit, aztán dobozba építve erősítő nélkül impedanciát és átvitelt (a közép és magas tartományt is) és csak utána elektronikával. Én így értettem, ezért írtam, hogy két-három óra kevés lehet rá. Valószínűleg több alkalomra is szükség lenne, de ahhoz nálam kellene hagynod egy időre.
A pozitív visszacsatolás pontos értékeit figyelembe véve kezdem azt hinni, hogy az összes előnye a kapcsolásnak a kihagyott hangfalkábel (ami így nem csökkenti a damping faktort) és a frekvenciamenet egyedi illesztése a hangszóróhoz, maga a "mozgás-visszacsatolás" inkább csak marketing duma, lényegében (azaz mélyben) hatástalan, feljebb meg már nem sugároz ez az út.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 15:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Neked az augusztus közepe-vége, esetleg szeptember eleje közötti időszak mennyire lenne alkalmas? Azért kérdem, mert én akkor megyek szabira és esetleg akkor ott lehetne nálad hosszabb ideig is a doboz. Mondjuk az elektronika részében is lehet megcsinálnám előtte azokat a változtatásokat, amik a kapcsoláson vannak utólag módosítva, illetve a trimmerpotik helyére is valami jobb, több fordulatos típust tennék be. Erre van valami megbízható típus ötleted? Egyébként ahogy írtam, a magas hangszórót tervezem majd cserélni, de csak az után, ha már a mélye rendbe lesz teljesen. Lehet hülyeséget kérdezek, de a hangszóró mágnesek, mágnesessége ennyi idő távlatában (30 év) változhat valamit?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 3a Andante Master Control
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 19:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Pont ez az időszak ami nekünk is kiesik, de szerintem nem is lesz szükség rá, elég alaposan átnéztem és nem nagyon van mit állítani rajta. A soros impedanciáról a visszacsatolás csak a keresztezési freki körül lehet hatásos és nem is állítható, a P101 és P102 egy átlagos erősítő beállító elemei (DC és nyugalmi áram), a P103-at állítsd középállásba, a fokozatkapcsolóval pedig - attól függően, hogyan tudtad elhelyezni a hangfalat - fülre állítsd be a mélyeket. Ennyi. Esetleg ha valamelyik irányba keveset tudsz állítani a fokozatkapcsolóval vagy két fokozat között lenne éppen jó, akkor utána mehetsz a P103-as potival.
Azért kell ezt fülre beállítani, mert mérőmikrofonnal 200-300 Hz alatt nem lehet pontosan mérni.
A gerjedés az más ügy, de azt az összehasonlításos módszerrel előbb-utóbb megtalálod.
Másik magas beépítése később az is más ügy.
Az a komplex felmérés amit írtam, T/S paraméterek, impedancia-menetek stb. jobban belegondolva ágyúval verébre lövöldözés, nem sok haszna lenne mert átalakítani ezt a hangfalat szerintem nem érdemes, inkább érdemes megőrizni a gyári állapotát. Már csak azért is, mert nem túl szerencsés az egymás melletti közép- és magashangszóró.
Ha egy kicsit változnak is az idők folyamán a hangszórók, összehasonlítási alapunk nincs, a mély beállítása egyébként is kiejti az így keletkező kis hibát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 34 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség