audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 06:36

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.03.28. 20:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Itt tárgyaljuk meg mindazon kérdéseket, amik az otthoni zenehallgatás akusztikai problémáihoz tartoznak. Pl. miért nincs megfelelő térérzet, miért húz valamely oldalra a balansz, miért szól kásásan a hang, noha ötmillióért vettem :mrgreen: ...stb. Külön figyelmet szentelünk a WAF (magyarul FTF -feleség tűrési faktor)-nak.
Ez a terület meglehetősen mostohagyerekként volt kezelve -idáig.
Pedig egyre többen döbbennek rá, hogy ez egy nagyon komoly tényező a zenehallgatás megelégedettségi faktorának összetevőiben.
Ezt semmilyen fórumon érdemben és komolyan nem tárgyalják, mondván mindenki úgy hallgat, ahogy tud meg beer :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.28. 21:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
Szabó Zoltán írta:
...miért szól kásásan a hang, noha ötmillióért vettem ...
Ez egy DIY fórum Zoli, itt nem vesszük, hanem csináljuk! :lol:

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.28. 21:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Szabó Zoltán írta:
Külön figyelmet szentelünk a WAF (magyarul FTF -feleség tűrési faktor)-nak.
Ez a terület meglehetősen mostohagyerekként volt kezelve -idáig.


Hány év házasság kell, hogy a hifista azt mondja, az új cuccomhoz már nem megy az asszony? :D

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.29. 21:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Szabó Zoltán írta:
Itt tárgyaljuk meg mindazon kérdéseket, amik az otthoni zenehallgatás akusztikai problémáihoz tartoznak...


Már két "lakószobámat" is sikerült a Te (táv)segítségeddel (ötleteiddel és egyszerű eszközökkel) átrendezni "zeneszobának".
A mostaniban jó szolgálatott tett egy Schroeder diffúzor. Sajnos a netről azóta eltünt az az oldal, ahol ezt egy jól használható kalkulátorral lehetett méretezni. (Úgy tűnik a DIY-ből átment gyártóba az illető... ) A végső befoglalóméret nálam egy kicsit nagyobb lett (80cm x 92cm), mert az enyém 19mm-es MDF lapokból készült. A súlya (60kg) miatt kerekek kerültek rá, hogy mozgatható legyen. Zenehallgatáskor így a lemezradiátor elé húzható, "üresjárásban" eltolva pedig nem akadályozza a hőáramlást.


Csatolmányok:
Magyarázat: Ami a tervrajzból megmaradt
Schroeder_Diffusor_szamitas.jpg
Schroeder_Diffusor_szamitas.jpg [ 191.05 KiB | Megtekintve 68664 alkalommal. ]
Magyarázat: Zenehallgatás közben
Diffuzor_zenehallgatas_kozben.jpg
Diffuzor_zenehallgatas_kozben.jpg [ 163.58 KiB | Megtekintve 68664 alkalommal. ]

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.29. 21:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Gratula a kitartásért, nem egyszerű diffuzort készíteni, van nehány ötletem, hogy lehetne mozgathatóbbá tenni, és közre fogok adni konkrét (bevált) méretezést is, ha valakinek kedve szottyan ilyesmivel tölteni szabadidejét.

A hangdobozaidat fordítsd be 10-20 fokkal a hallgatási hely felé, ha szeretnél valamit élvezni a 10kHz feletti tartományból :!:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.30. 09:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Szabó Zoltán írta:
A hangdobozaidat fordítsd be 10-20 fokkal a hallgatási hely felé, ha szeretnél valamit élvezni a 10kHz feletti tartományból :!:


Egy kicsit be van fordítva, annak ellenére, hogy a gyártó kimondottan a hátsó fallal párhuzamos elhelyezést favorizálja.

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.30. 14:12 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:01
Hozzászólások: 231
Látom a dobozokon a PWB nyomait. :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.30. 14:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
néhai írta:
Látom a dobozokon a PWB nyomait. :mrgreen:


Jól látod. :) Használok még néhány olyan dolgot, ami nálam bevált ezért maradt, pedig közben eljárt felette az idő, a hifi-itészek tolla, és az olvasóik véleménye...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 13:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:17
Hozzászólások: 15
Én anno a vadiúj szekrénysoromat matricáztam ki. Több órán át rendületlenül matricáztam.
A reakciót inkább nem írom le...
De a végeredményben csak a nem látható helyeken maradhatott a matrica

Szerk: diffúzor számoló van az egyik finn DIY oldalon is:
http://kotiweb.kotiportti.fi/audiovideo/akustiikka/QRD/QRD.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 14:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
[quote="mpopovics"]Én anno a vadiúj szekrénysoromat matricáztam ki...De a végeredményben csak a nem látható helyeken maradhatott a matrica

Nálam jobban sikerült a matricák debütálása. Mivel a Nejem, aki zeneileg műveltebb nálam és jobb a hallása is mint az enyém, szintén előnyösnek ítélte a hatását, így maradhatott :D

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 14:17 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Meséljétek már el mi az a pwb!

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 14:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Krizsi írta:
Meséljétek már el mi az a pwb!


Sarlatán ármánykodás :lol: , de nálam néhány trükk bevállt...

(Ha tényleg érdekel, és nem férsz hozzá a HiFi Magazin-hoz vagy annak a CD-ROM változatához írj...)

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 14:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:17
Hozzászólások: 15
Peter W. Belt
A nyolvanas évek végén, kilencvenes évek legelején, még anno a HiFi magazinban voltak vele riportok és cikkek a munkásságáról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 14:36 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
És a matricák?

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 15:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Krizsi írta:
És a matricák?


Az egyik, nálam is működőképesnek talált trükk kellékei...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 11:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Ezt a matricázást hogyan kell érteni? Hangulatjavító "pinkszívecskék" és "mikiegerek" vagy akusztikai csillapítók? :)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 21:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
turho írta:
Ezt a matricázást hogyan kell érteni?...


Ez a fórum a zenehallgatás akusztikai körülményeiről, és azok befolyásolásáról szól. Teljesen véletlenül kerültek a "pöttyök" a képbe. (De nyilt már egy másik fórum, ahol cserélhetünk matricát :lol: :lol: :lol: )

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 11:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
talán ez volna vagy valami hasonló diffúzor
http://www.subwoofer-builder.com/qrd.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.05. 11:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Csak 1 kis nevetés :

Volt egy kollégám régen ( sajna már nem él - sok volt a szeszkó.. ) aki mindig kérdezgette , hogy mit bötykölök már megint - egyszer gondoltam megviccelem - mondtam, hogy a GÁZAS kávéfőzőre csinálok zavarszűrőt, mert annyira zavarja az osztrák2 műsorát, hogy anyám nem tudja nézni ..... pár percig meredten nézett majd leesett neki - mondta : az édesöreganyádseggep....ját ........... :)))))

Hát ezek a "matricák" is valami hasonlók lehetnek :)))

Bár hinni mindenben lehet, de én azt xoktam mondani - én csak abban hiszek ami már megtörént ....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 18:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Érdekes dolgot tapasztaltam, magam nem tudok mit kezdeni vele, de talán érdemes leírni. Félmagas szekrény pult középső oszlopában foglal helyet ami odavaló, jobbról balról még egy-egy oszlop, majd egy-egy könyves állvány, fölig. A könyves állványok előtt vannak a padlón álló dobozok. Középtájt van egy szekrényajtó, ha azt kinyitom akkor a két doboz nem látja egymást. Eredménye egy zavartalanabb sztereokép. Nem láttam még ilyen paravános bal-jobb elválasztást, magas FTF igénye van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 08:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Az akusztikát mostanság én is komolyabban veszem, főleg azóta hogy rendszeresen méricskélek.
Eleinte kicsit furcsa volt amikor pusztán attól teljesen megváltozott a mért jelalak hogy felemeltem az egyik kezem(reflexió). Amióta kísérletezem azzal hogy az akusztikus tér különböző pontjain milyenek a fázis és amplitudóviszonyok, hát egyszerűen elképesztő az erre mutatott abszolút bizonyítható, kimérhető érzékenység. Nincs itt kérem ebben a hobbiban semmi vudu, csak kőkemény fizika.
Annak idején még azért elnézően megmosolyogtunk olyan dolgokat amikor azt hallottuk elkötelezett hifistától, hogy ha leveszed a karórádat, másképpen szól a zene.
Az "akkor és ott", mármint hogy egy rendszer egy bizonyos közegben képes arra amire, igencsak egzakt dolog és főleg az akusztika meghatározó volta miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.04. 05:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Nem mindegy hogy azt mondjuk: másként szól, vagy jobban...:)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.04. 07:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
turho írta:
Nem mindegy hogy azt mondjuk: másként szól, vagy jobban...:)

Igen, a másként megállapítása önmagában nem minősítés, de a "jobban" már mindenkinél mást jelent, pedig nem kellene feltétlenül hogy így legyen.
Szerintem a hangminőség megítélésében is sok egzakt dolog lenne, csak akik megítélik, ezt vagy nem tudják vagy nem akarják tudni, mert így legalább politikailag korrekt :) .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.04. 09:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
otlm írta:
turho írta:
Nem mindegy hogy azt mondjuk: másként szól, vagy jobban...:)

Igen, a másként megállapítása önmagában nem minősítés, de a "jobban" már mindenkinél mást jelent, ...

A legtöbbet a szobán dolgoztam ahol zenét hallgatok, eleve így építettem. Legalább hússzor annyi munka (és anyagiak) van benne, mint az összes egyéb hifi cuccban. Ennek eredménye kétféleképpen csapódik le a hozzám látogatókban, van aki szerint nálam becsapós hozott berendezéseket meghallgatni, "mert nálad minden jól szól", de a fordítottja is előfordul, pl. bő egy hete Dávid pejoratív éllel jegyezte meg, "nálad minden ugyanúgy szól" :)
Alapvetően kedvezőtlen akusztikai környezetet csak nagy költséggel lehet feljavítani, az már szinte új építkezés, szoba a szobában. Amit meg lehet tenni olcsóbban, az az, hogy kihasználjuk az emberi hallás alkalmazkodóképességét a különböző akusztikus környezetekhez és "megszokható" szintre hozzuk a megszokhatatlanul rosszul szóló szobákat. Ilyen helyeken aztán a vendégeknek halk zenével, beszélgetéssel adunk fél órát a megszokáshoz, addig nem is érdemes elmélyülni zenehallgatásban, tesztelésben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.18. 00:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Idén augusztusban egy régi vágyam teljesül -a kertben építek egy pár hangsugárzót, ugyanis ott lényegesen jobbak az akusztikai körülmények, mint akármelyik lakószobában. Egyrészt nagyobb bázistávolságot lehet tartani -ez a nagy hangtömegű zenék (romantikus nagyzenekari művek, dixieland, orgona, stb.) hallgatásánál előnyös, másrészt a korai visszaverődések teljes hiánya (a pázsit kivételével) olyan sztereo teret enged meghallani, amit a felvételt készítők se hallottak feltehetőleg soha... :D
Igen, tudom, van némi korlátozó jellege az időjárásnak, na meg a szomszédoknak, bár mifelénk a szomszédok igen zeneszerető emberek, az egyik minden hétvégén ugyanazt a szlovák nyelvű abszolút ámátőr (azaz kissé hamis) népzenei gajdolást hallgatja az eredeti MK21 kazettás magnóján... :evil:
A doboz (inkább építmény) 7 cm vastag klinker téglából készül (nem igazán rezonáns anyag), az előlap (5cm) levehető, mint az NDK-s turmixgép ajtaja, hogy télre be lehessen vinni melegebb éghajlatra. A hangszórók még nem véglegesek (Seas?), de annyi bizonyos, hogy háromutas konstrukció lesz, aktív keresztváltóval és szimmetrikus bemenettel, ez szinte kötelező, hiszen vagy 12 méternyi kábel kell hozzá csatornánként. A 2x3 végfok elfér a téglarengetegben, csak a hálózatot és az xlr-eket kell hozzájuk vezetni :D
Apropó: van valakinek már tapasztalata az Audio Nirvana hangszórókkal??


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.18. 09:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Zoli, a téglarengetegben tényleg elfér 3 végfok, de mégis van sok tényező amit szerintem vegyél figyelembe. napsütés, hőingadozások, párakicsapódás8harmat-penész), légnedvesség.....tönkremenneka fémek, anyák, oxidálódik pár cucc. Nem is olyan egyszerű kérdés ez, én is elgondolkodnék erősen, kültérre mit hogyan,és hogyan dobozoljam, védőlakkozzam stb :) amúgy tuti brutál lesz ahogy elképzelem :D a mélyek kellő mennyisége és alsó határfreki lesznek kérdésesek, azaz mi és hogyan terjed majd az alsó tartományban.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.29. 20:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Itt a megoldás: http://www.youtube.com/watch?v=dZIUf50X ... re=related


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 14:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.13. 14:29
Hozzászólások: 14
Sziasztok!
Feltennék egy nagyon kezdő kérdést: :)
Milyen távol legyenek egymástól minimum a hangsugárzók? (stereo rendszerben, természetesen) Van "ideális" távolság? Esetleg hangfaltól vagy zenétől függő ez a megfelelő távolság?

Köszönöm előre is:
Jeff


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 23:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
jeff írta:
Milyen távol legyenek egymástól minimum a hangsugárzók? (stereo rendszerben, természetesen) Van "ideális" távolság? Esetleg hangfaltól vagy zenétől függő ez a megfelelő távolság?

Zenétől nem függ, csak a sugárzók irányítottságától és a "tükröző" felületek minőségétől. Na meg persze a szoba méreteitől. Alacsony frekvenciákon is kellőképpen irányított sugárzó esetén még a felületek minősége is kisebb jelentőségű.
Alapesetben a szoba 3 fő méretének megfelelő rezonanciafrekvenciák gerjesztése a kritikus. Két szemben álló fal esetén azon a frekvencián, ahol a két fal távolsága a hullámhossz felével egyenlő, a fal közelébe helyezett hangsugárzó kiemelést, a két fal közti féltávolságra helyezett hangsugárzó kioltást okoz. A középre helyezett sugárzóval sztereó rendszerben szerencsére nem nagyon kell foglalkozni.
A leginkább egyenletes gerjesztést a falak távolságának 0,2-szeresén észlelték. Ez 5 m-nél pont 1 m, 4 m-nél 80 cm.
Erre mondhatjuk, hogy "ideális távolság", de csak gömbi sugárzás, és akusztikailag kezeletlen, jó visszaverő felületek esetén igaz.
Ha viszont igaz, akkor a szoba mindhárom dimenziójában igaz - visszaverő felületek esetén.
Egy 2,5 m-es belmagasságú lakótelepi szobában az 1,25 m magasra helyezett hangszóró lehet a hallgató fülmagasságában, mégis kioltást okoz 68,8 Hz-en és környezetében.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 09:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.13. 14:29
Hozzászólások: 14
Köszönöm szépen az információt. Valószínűleg átrendezés következik. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.25. 23:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Egy tanácsot szeretnék kérni. Adott a szobám a mellékelt kép szerint:

Csatolmány:
szoba.JPG
szoba.JPG [ 27.63 KiB | Megtekintve 68288 alkalommal. ]



Kicsi magyarázat: a nagyobb rész 5x4 méter, a benyúló rész pedig 2x2 méter, a zöld színűek a fotelek és a kanapé, a barna színűek két db szekrény, fekete a hangdoboz, a pirossal jelölt fal kb. 1 méter hosszú és 1 méter magas (elnézést, hogy ezt a művészeti alkotást közreadom, a paint-től és tőlem ennyi tellett). A kanapé mögött egy vastag, plüss sötétítő függöny van, ami a másik falhoz 45 fokos szögben csatlakozik. A dobozok kb. a képen látható elrendezésben vannak, úgy érzem a legjobbnak a hangot, ha a keresztezési pont előttem kb. 1 méterrel van. A padló laminált, a falak a dobozok mögött eléggé üresek, bár volt Dunaudio féle diffúzorom, de attól sem volt sokkal jobb a hang.

A probléma pedig a basszus tartomány egyenetlensége, a mélybasszusok egész jók, de a 70 hertz körüli tartomány sajnos elég gyenge, pedig a dobozkám egy más helyiségben jól produkálta magát a 380 mm-es mélysugárzójával. Próbáltam már ellentétes irányban is elhelyezni a hangszórókat, akkor talán még rosszabb volt a helyzet. Volt már jóféle Dyno Contour 1.3SE kisdobozom (amit Szabó Zoltán ellenőrzött le az akkori Dunaudiónál, mikor eladtam), tölcséres Lowther, Mission 765i nagydoboz több mélysugárzóval, TDL studio 1m transmission line de egyik sem vált be igazán. Mit lehetne tenni, hogy a szoba is élhető maradjon, de legyen egy kicsivel több a basszus tartomány is?
Köszönettel: István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.25. 23:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia.
Próbáltad azért más végfokkal is a rendszeredet, -vagy az biztosan oké ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 00:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
emersys írta:
Szia.
Próbáltad azért más végfokkal is a rendszeredet, -vagy az biztosan oké ?


Musical Fidelity X-A200, 2a3 SE valamint 300B SE erősítőim voltak, de a 2a3SE-vel egy kb 50 m2-es teremben mai elektronikus zenén is nagyon jól szólt. Gondolom én, hogy a kisebb szobarész szívja el a basszusok bizonyos részét, de sajnos a hely adott...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 09:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:45
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: Pécs
A hálófülke mint üregrezonátor nagy leszívással rendelkezik, rendesen meghülyíti az akusztikát, próbáld meg előre jozni a két hanfalat ahálófülkei rész elé talán segít a dolgon kicsit. Ha valami vastag anyaggal lefüggönyözöd azt a részt, egy picit az is swgíthet, de basszustartományban az kevéssé hatásos. Megpróbálhatsz mérni is ha van energiád meg időd:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 10:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
ozpecs írta:
A hálófülke mint üregrezonátor nagy leszívással rendelkezik, rendesen meghülyíti az akusztikát, próbáld meg előre jozni a két hanfalat ahálófülkei rész elé talán segít a dolgon kicsit. Ha valami vastag anyaggal lefüggönyözöd azt a részt, egy picit az is swgíthet, de basszustartományban az kevéssé hatásos. Megpróbálhatsz mérni is ha van energiád meg időd:)


Mérnék én, ha lenne mivel...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 11:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Az ördög mindig az elhanyagolt részletekben alszik, hogy valami ideillő képzavarral álljak elő így karácsony táján.
Nem árultad el, milyen magas a szoba, és milyen magasan van a padlótól a mélysugárzó közepe. Ha e két méret különbsége ~2,45 m, akkor van magyarázat a jelenségre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 11:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
fdsa írta:
Az ördög mindig az elhanyagolt részletekben alszik, hogy valami ideillő képzavarral álljak elő így karácsony táján.
Nem árultad el, milyen magas a szoba, és milyen magasan van a padlótól a mélysugárzó közepe. Ha e két méret különbsége ~2,45 m, akkor van magyarázat a jelenségre.


A szoba magassága 2,8 m, míg a mélyhangszóró közepe kb. 260 mm-re van a padlótól. Sajnos a hozzá tervezett állványom még nincsen kész, az még 250 mm-rel megemeli majd a dobozokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 11:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
feket663 írta:
Egy tanácsot szeretnék kérni. Adott a szobám a mellékelt kép szerint:...

Próbáld meg picit előrébb húzni a hangfalakat ahogy rajzoltam (beforgathatod), csökkentsd a dampingot - "lógasd" meg kicsit a mélyeket a hangfalakkal soros 2,2-4,7 Ohm ellenállással, ez gyors, visszaalakítható és megtartja a szoba élhetőségét, egy próbát megér.

Csatolmány:
szoba2.jpg
szoba2.jpg [ 26.83 KiB | Megtekintve 68253 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 11:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Szerintem először valami olcsó dologgal kellene kísérletezned. Pl hullámpapírral. Ha azzal befeded a hálófülke előtti részt, és javulást hallasz (esetleg meg is méred), akkor jó úton jársz. Jó és végleges megoldás mindenképpen kemény anyag lehet, elsősorban fa. Függöny, vagy ilyesmi a mély hangoknak nem sokat ér, a magasat viszont csillapítja. Esetleg át lehetne tenni az ágyat a másik falhoz, balra, így lehet csinálni két részből álló álfalat, amit zenehallgatás közben kinyitsz, bezárva ezzel a hálófülkét, egyébként meg kinyitod a hálófülke falához. Bútorlapból nem is lenne olyan nehéz és drága sem.

Ha a dobozok annyira a sarokban vannak, mint a képen látszik, érdemes lenne előrébb húzni őket, és a kanapét is kijjebb a faltól. Az ideális távolság a doboz-fal, kanapé-fal, és doboz-kanapé között 1/3, 1/3, 1/3. Na jó, az sem árt, ha lakható az élettér, így ez is kompromisszum.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 13:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Tehát nem 2,45, hanem 2,54 m, és valószínűleg nem pont 70 Hz, hanem csak 68 Hz a leszívás helye.
Valószínűleg a doboz élei is le vannak kerekítve, ahogy illik.

Tegyél a doboz tetejére egy deszkát úgy, hogy kilógjon az előlap fölé 2-3 centivel. Az se baj, ha oldalt is túllóg egy kicsit. A deszka alá tegyél valami filcet, hogy ne zörögjön. Ha beválik, akkor véglegesítsd.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.26. 13:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Az a legborzasztóbb, hogy itt a hálórészben tartózkodva viszont minden hang a helyén van, lehet lemondok a sztereo zenehallgatásról :D

Ideiglenesen kijjebb húztam a falaktól, illetve feltettem a dobozokat egy kb 300 mm magas állványra, de a hallgatási pozícióban semmivel sem lett jobb a hang sajnos

De azért köszönöm, hogy foglalkoztatok a problémámmal!

fdsa! a doboz élei 45 fokban vannak levágva. ezt a deszkás dolgot ki fogom próbálni!

Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 22:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Nnnnnna, végre elkészült Őfelsége.
A zenecucc mögötti diffúzorra gondolok. 23 tagos, 128 cm magas, 84 cm széles és 26 cm mély. A "tervezési frekvencia" 520 Hz, működési tartománya 260Hz és 6880Hz között van a program szerint. Az egyes "lukak" lezárását 2,5cm széles fehér bútorlap, oldallapját 6mm vastag, laminált parketta alapjául szolgáló anyag képezi. Azokat szürkére festettem. Élőben sokkal jobban néz ki a cuccos, mint a képen.

A hangja: meghallgatásra csak kb. fél órám volt. Először azt tapasztaltam, hogy a hangerőt kettővel feljebb kellett vennem a 63-as skálán. Aztán pedig azt, hogy tompább, visszafogottabb lett az egész. Kicsit forgattam a sarokban lévő két felső panelt (most egyelőre így állapodott meg a cucc 45 fokban) és már nem annyira tompa. De jóval visszafogottabb, most még kissé szokatlan hangok jönnek a cuccból. Egy jól ismert zenénél viszont olyan finomságokat halottam, amit eddig még eddig nem. Szóval jó lesz ez....

A tervezésnél a rendelkezésre álló faanyag méreteit is figyelembe vettem, de a lehető legszélesebb szórási tartományra törekedtem. A megvalósításnál szigorúan az AS metodika szerint építkeztem (Ahogy Sikerül).
A tuti természetesen az lett volna, ha építés előtt mérek, meghatározom azokat a frekvenciatartományokat, ahol csillapítani kell, és utána építek. Viszont az hallatszott a nappalinkban, hogy széles tartományban kezelésre szorul, így ezzel a (jó nagy) darabbal indítottam. Ezután majd már mérek is, ahogy lesz időm.


Csatolmányok:
diffusor.JPG
diffusor.JPG [ 266.46 KiB | Megtekintve 68184 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 00:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 23:11
Hozzászólások: 228
Gondolom, hogy a rács a gyerek miatt van ott... :)

Koncerteken tutira otthon fogja érezni magát! YEAH! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 09:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Siege29 írta:
Gondolom, hogy a rács a gyerek miatt van ott... :)

Koncerteken tutira otthon fogja érezni magát! YEAH! :lol:

Mindenkinek a kerítés tetszik először. :D Igen, a gyereket és a hifit védi meg egymástól.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 13:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Ennek a diffúzornak akkor lenne igazán értelme, ha kettő lenne belőle (még inkább négy), és oda tennéd őket, ahonnan a hangsugárzó mögötti, ill. melletti falról merőlegesen verődik vissza a hang a mélysugárzó hangszóróra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 22:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
fdsa írta:
Ennek a diffúzornak akkor lenne igazán értelme, ha kettő lenne belőle (még inkább négy), és oda tennéd őket, ahonnan a hangsugárzó mögötti, ill. melletti falról merőlegesen verődik vissza a hang a mélysugárzó hangszóróra.


Szia fdsa mester!

Eredetileg arra gondoltam, hogy csinálok egy lehető legmélyebb frekvenciáról induló, legszélesebb tartományt átfogó diffúzort, amit beteszek középre, és aztán szélre, gyakorlatilag a hangszórók mögé olyat, amilyet a majdani mérés szerint szükséges. De amikor ezt raktam össze, azt mondtam, hogy még egyszer nem szivatom magamat ilyen diffúzor építésével. Ma már kissé másként gondolom, de most már a lehető legegyszerűbb diffúzor összállítást szeretném megépíteni, ami jó is.
2D diffúzorokat építeni könnyebb, de azoknak nagyobb az abszorpciós tényezőjük, mint az 1D-jé, ezért nem idéálisak hangszóró mögé.

Szerinted melyik lehet a legjobb megoldás?

1., Mérek, és az alapján építek 2db 2D diffúzort a hangszórók mögé, mert az abszorpciós tényező különbsége nem nagy
2., Mérek, és építek még 2db kisebb 1D diffúzort a hangszórók mögé
3., Építek még egy ilyen nagy böszme állatot, mint ez, és ezeket teszem a két doboz mögé.

Az oldalsó csillapítás jelenleg úgy néz ki, hogy jobb oldalon könyvespolc (fölötte ablak), bal oldalon pedig pucér fal. Bal oldalra is tervezek valamilyen diffúzort.

Ja, és ma is volt pár percem, hogy meghallgassam, de ma nem éreztem tompábbak. Teljesen jól szól. A tere viszont sokkal jobb lett.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 23:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Van egy-két tisztázatlan dolog számomra ebben a konstrukcióban.
A 84 cm-es szélességhez 205 Hz körüli frekvencia tartozna, a 260 Hz-es alsó határhoz viszont 66 cm-es méret. Működés szempontjából viszont szerintem nem is ez a lényeg, hanem az, hogy véletlenszerűen változó távolságról verődjön vissza a hang.
Ami a legjobban zavar, az az egységesen ~128 cm-es, mindkét végén zárt, bár előre nyitott rezonátorok halmaza. Nem tudom elképzelni, hogy ezek nem okoznak egy 134 Hz körüli rezonanciát.
Ha így lenne, akkor szintén tudományosan megalapozott AS módszerrel egy-egy válaszfalat kellene építeni a "csövekbe".
Azóta kering bennem ez a gondolat, mióta képen megláttam ezt a konstrukciót. Valaki egyszer nagyon tudományosan megalkotta ezt a véletlenszerű kiosztást, de csak egy dimenzióban tudott gondolkodni. Aztán több százan meg csak másolták egymásról.
Most viszont van kit kérdezni. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.03. 10:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Valaki már pedzegeti a lényeget, ami a hálófülke üregrezonátorként való működését említi. A probléma valószínűleg ott van, de mint azt más is említette mérni kellene. Az egyértelmű, hogy a probléma mélytartományban, 100Hz alatt van. Sajnos ami hiányzik azt visszatenni nem fogod tudni, ez bizony fizika és a szoba geometriai méreteiből fakad. Sajnos a mélyhangoknak csak a vastag tégla, beton fal lehet akadály így az sem megoldás, hogy hálófülkére ajtót gyártasz, hacsak be nem falazod az egészet és máshová teszed a bejáratát :lol:
A 100Hz alatti hangok simán átmennek azokon a diffuzorokon, amiket házilag meg lehet valósítani. És mivel a mélyek 100Hz alatt nem irányítottak, gömb karakterisztika, még nehezebb a helyzet. A hátsó faltól való távolsággal lehetne picit játszani, de az meg nem azt a tartományt fogja befolyásolni, amit a hálófülke levesz. Ha a hátsó faltól 2m-nél kisebb távolságban van a doboz, akkor a kioltások a középtartományba fognak esni, ahol már a lesugárzás kezd irányítottá válni, így ott nem lehet probléma. Ez bizony kemény kompromisszum, amivel együtt kell tudni élni. Szinte mindegy milyen dobozt fogsz oda betenni, mindegyikkel probléma lesz az adott frekvenciatartományban, esetleg kisebb monitorsugárzók. Nekem is volt hasonló problémám, a költözés jelentett megoldást :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.03. 11:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
hifipisti írta:
Valaki már pedzegeti a lényeget, ami a hálófülke üregrezonátorként való működését említi. A probléma valószínűleg ott van, de mint azt más is említette mérni kellene. Az egyértelmű, hogy a probléma mélytartományban, 100Hz alatt van. Sajnos ami hiányzik azt visszatenni nem fogod tudni, ez bizony fizika és a szoba geometriai méreteiből fakad. Sajnos a mélyhangoknak csak a vastag tégla, beton fal lehet akadály így az sem megoldás, hogy hálófülkére ajtót gyártasz, hacsak be nem falazod az egészet és máshová teszed a bejáratát :lol:
A 100Hz alatti hangok simán átmennek azokon a diffuzorokon, amiket házilag meg lehet valósítani. És mivel a mélyek 100Hz alatt nem irányítottak, gömb karakterisztika, még nehezebb a helyzet. A hátsó faltól való távolsággal lehetne picit játszani, de az meg nem azt a tartományt fogja befolyásolni, amit a hálófülke levesz. Ha a hátsó faltól 2m-nél kisebb távolságban van a doboz, akkor a kioltások a középtartományba fognak esni, ahol már a lesugárzás kezd irányítottá válni, így ott nem lehet probléma. Ez bizony kemény kompromisszum, amivel együtt kell tudni élni. Szinte mindegy milyen dobozt fogsz oda betenni, mindegyikkel probléma lesz az adott frekvenciatartományban, esetleg kisebb monitorsugárzók. Nekem is volt hasonló problémám, a költözés jelentett megoldást :P


Esetleg még tervbe van véve, hogy egy jófajta tölcséres szubládát építenék, amit egy aktív váltóval oda hangolok, ahová csak akarok...
Csak két Tang Band hangszóró kéne hozzá, meg némi famunka...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.03. 11:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Lehet megoldás az is, amit írsz, tehát egy szubot hangolsz oda, ahol hiányzik az adott tartomány. Mérve valószínűleg azt fogod tapasztalni, hogy annak a bizonyos frekvenciának a felharmónikusain is probléma lesz, csak kisebb jelszinttel. Ide nem árt DSP, mert azzal fogod tudni precízen belőni az EQ-t, annak meredekségét, fázisát, stb. Nem biztos, hogy megéri a szenvedést és a ráfordított időt, pénzt. Nehéz lesz helyes fázisba hozni a frontsugárzókkal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség