audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:18

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 167 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2014.01.17. 19:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
emersys írta:
Ha van kedved és időd összevetni vele akkor szólj, aztán hallgatózással eltudod dönteni.
Köszönöm, van persze, de csak majd később. Mostanában túl nagy a változás a hangsugárzóm módosítása miatt, először ennek kell még leülepednie ( sőt, még el sem készült ).
1uF-s értékből is még ki akarok próbálni egyet, az utolsót :) , de azt is későbbre kell halasztanom, pedig most érkezett:
Csatolmány:
B25839.jpg
B25839.jpg [ 246.34 KiB | Megtekintve 56594 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.05.26. 19:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Úgy adódott, hogy hozzám került javításra egy Harman Kardon HK610 erősítő ( potméter kontakthiba ). Ha már így esett, gondoltam, csak meghallgatom, milyen a hibridemhez képest. Extrém dolgokat persze nem vártam, a HK egy ( becsületes ) alapmodel, a hibrid meg...elvileg magasabbra pozicionálnám.
A haszna a tesztnek inkább az, hogy estleg nem-e túlságosan eltávolodtam pl. a frekvenciabalansz tekintetében a "normál, gyári"-hoz képest.

A HK-nak kicsit nehezebb dolga volt a szokásosnál, ui a hangsugárzóm impedanciája nem a legkellemesebb ( kb ilyesmi ):
Csatolmány:
imp.jpg
imp.jpg [ 126.39 KiB | Megtekintve 56375 alkalommal. ]


A HK-t egyébként 4Ohmra is specifikálják, és gyakorlatilag hallható torzítás nélkül hajtott, bár kicsit talán jobban melegedett a szokásosnál.

Csatolmány:
P5260127.jpg
P5260127.jpg [ 218.06 KiB | Megtekintve 56375 alkalommal. ]


A halottak:
Elsőre a HK kellemesen, kiegyenlítetten, "szépen" szól, nincs semmi bántó plusz, inkább kevesebb mint több, nem lesz kemény hangja nagy hangerőn sem. Ilyenkor inkább sávhatároltabb, és összemegy a dinamika: hangosan szól, de nincsenek energiák, alul is elhalványul.
A hibridnél nincs ilyen jelenség, a végtelen energiatartalék érzetét kelti, bármekkora hangerőn ugyanolyan felbontás, a frekvenviabalansz, a tér mozdulatlan stb.
A HK-nak némileg jelegzetes hangja, pl. a magasak kicsit lisztesnek tűnnek néhol. A hangszerhangok szépek, de nagyon leegyszerűsítettek. Hiányoznak az igazi sávszélei, kevés a levegője, rendkívül szegényes a tere mélységben, szinte nemleges a jelenlétérzete.
Valójában sokkal kevesebb információt ad.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.01. 21:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Apró változtatás eszközöltem a meghajtó részben. Ez az eddig használt verzió, a C1 kondi 220nF-os Siemens MKV (B25834), a C2 pedig 2db 1uF-os orosz K75-10.:
Csatolmány:
CSOVES MEGHAJTO V10 V01.JPG
CSOVES MEGHAJTO V10 V01.JPG [ 46.25 KiB | Megtekintve 56197 alkalommal. ]


Mivel átfogó visszacsatolással működik az erősítő, így a 3db csatolókondival alul létrejött fázismenet kritikus fontosságú. A változás, amely jobb eredményt ad ebből a szempontból:

- C1 értéke 220nF helyett 2,2uF lett. Ezt jelenleg a régi 220nF-os Siemens kondi, és a lap tetején szereplő, 2db 1uF-os szintén Siemens MKV de B25839 kondi párhuzamosan adja
- A C2 kondi helyére pedig 2db szintén Siemens 220uF-os került

Természetesen változott a hang is, jelenleg még "járatódnak" a kondik.
Az első benyomások alapján a tónus valamivel teltebb, sötétebb, dinamikusabb, de érdekes módon szubtartományból ( a lábszárcsontremegtetésből ) talán kevesebb van. A magastartomány színesebb, de kicsit kevesebbnek, és kevésbé információgazdagnak hat, de inkább csak másabb.
A hang megtartja természetes jellegét, még véletlenül sem műanyag hatású, vagy mosott, mint az olcsó MKP kondis kalandozások során tapasztaltam.

( Mivel a C1 értéke abnormálisan magas, így külön vizsgálni kellett a bekapcsolási és kikapcsolási procedúra hatását is, mekkora rács-katód csúcsfeszültséget hoz létre VT2-n ? )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.12. 19:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A hangkép sajnos nem abba az irányba módosult, amerre én szerettem volna. A kezdeti, némileg teltebb, sötétebb tónus fokozatosan elvesztette a súlyát.
A magas hangok kicsit erőre kaptak, de a végeredmény így is, egy alul felül - diszkréten - lekerekített, meleg hangkép.
Ettől eltekintve nehéz belekötni: élő, direkt, részletező, határozott kontúrokkal, térrel, természetességgel szól.


Ezek után úgy gondoltam, megpróbálom ezt a nem túl tökéletes ( szubjektív ) frekvenciabalanszot helyre billenteni, ráadásul - relatíve - olcsón:
Kikaptam a 2db Siemens MKV de B25839 kondit, és betettem a helyükre 2db 1uF-os ClarityCap SA-t. Mivel így is maradt még velük párhuzamosan egy 220nF-os Siemens MKV, így titkon arra számítottam, hogy esetleg a közép és magas tartományban ennek a hatása (is) érvényesül.
Nos, a hangkép valóban helyrebillent:
A mélyek gyomorban érezhetőek, bár egy idő után egysíkúak. A magas sokkal több, és szinte az "arcomba szól". A tér gyengébb, a kontúrok határozatlanabbak, folyósabbak. A hangszerek idegen hangzásúk, fárasztó követni, figyelni rájuk. Nincs természetesség, nincs közvetlenség, nincs jelenlétérzet, nincs zene.

Tehát a frekvencibalansz ( a magas és a mély aránya ) jó, csak ezzel kitörölhetem a ..... Nincs is kedvem bekapcsolni ---> a legfontosabb paraméter.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.18. 22:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A ClarityCap Sa gyorsan kikerült az erősítőből.

A fiókból előbányászott orosz K42Y-Z kondik következtek: csatornánként 4db 470nF/500V-os párhuzamosan ( még mindig a C1-e pozícióban a már ott levő 220nF Siemens MkV-val párhozamosan )

A frekvenciabalansz némileg hasonló a CC Sa-hoz, elegendően telt, kicsit több a magas néhol, de alapvetően jó. A mély talán nem megy olyan mélyre, de így is izgalmasabb. A közép tiszta, precíz és mellette zenei. A magasakkal viszont akadtak gondok: az eleljén is feltűnt, hogy néha sziszegősnek hallom, és a tér is - ahogy az egyre magasabb hangokat figyeltem - egyre inkább kezdett a hansugárzókhoz kötődni.
Ez egyértelműen jelzi ( szvsz ), hogy nem igazán precíz az átvitel.

Később, már kimodottan zavart ez a magas-produkció, újabb versenyző következett.
Pontosabban egy régi, a már régóta bent trónoló K75-10 hordók. Mivel ezek pont 1uF-os értékűek, már az átalakítás kezdetén felmerült a használatuk, csak a felragasztott mechanikai pozíciójukból a föld felé adódó kapacitásuktól tartottam.
Most csak bekötöttem őket:
A hangkép a régebbiben megismert arány felé lépett, picit melegebb az előzőeknél, nem tőnik annyira teltnek, de az szub ( testhallás ) tartományban már erősebb. A magas finom, mégis precíz, részletező, a tér a teljes hangsávban koherens módon külön életet él a hangszóróktól. Meg még természetes, életszagú, jelenlétérzet, stb...

Mondhatnám, itt is az eddig feltérképezett hangi jellemzőit hozza...akár csak a CC Sa.



Lassan kipróbálhatok talán a C6 pozíciójában egy V-Cap CuTF kondit is.
( Nem véletlenül 10nF csupán a kapacitás, ilyen értékűt még talán egy földi halandó is megvásárolhat :) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.19. 18:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Be vannak ezek a kondik rendesen járatva? Tapasztalataim szerint több száz óra is kell némelyik kondinak, hogy a végleges hangját elnyerje. Minimum az egy hét, amikor 24/24-ben megy valamilyen jel a kondin keresztül. Akkor is kell némi újrajáratás, ha az adott kondit már használtad ugyan, de a fiókban hevert sokáig.

Nagyobb Clarity-t már én is próbáltam és nem szerettem. Sokat puhított a hangon, nekem unalmas volt picit. Wima MKP10-t használok patkolással jelen pillanatban egy fejhallgató erősítőben. Ezt a csatoló felállást 2 hónapig kellett járatni, mire elnyerte a végleges hangját. A Wima már csak ilyen ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.19. 21:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Csak a Siemens B25839-ek voltak szüzek, a többi már előtte is volt használva. A meghallgatás előtt mindig járatva voltak a helyükön 15-20 órát.
Nálam a K75-10 volt eddig a legnagyobb átváltozó, több hónap kellett a NOS állapotból a véglegeshez. ( Most az egy hónapos pihenés után kb. 4-5 óra után érte a - számomra - megszokott nyíltságát, információgazdagságát )

A K42Y-Z szereplésén kicsit meg vagyok lepve, a magastartomány ezen furcsaságát eddig nem vettem észre ( talán jó lett volna a szivárgási áramukra is ránézni, de ez elmaradt ). Ettől eltekintve, nagyjából az utolsó emlékeim szerinti hangot hozta.

Ezzel a Wima járatással meglepsz. De azzal is, hogy jó hangja. Gondolom, az a patkolás alapvetően megváltoztatja.

( valamikor használtam én is mkp10-et csatolónak. Pontosabban egy régebbi gyártásút, mivel az újabbak valamiért kevésbé tetszettek. Azután DC-csatolást használtam. Mostanra meg visszafejlődtem, totális lejtmenet :lol: )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.01.30. 20:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Elérkezett az idő:
A C6 pozícióba bepattintottam V-Cap CuTF kondikat.
Kb. 8 óra hossszat járatódtak, ami gyakorlatilag 0 a mindenfelé olvasható >100 órához képest....de kíváncsi voltam 8-)

KY40Y-9 kondit váltott. Nem tudom. mi lesz 100 óra múlva, de az biztos, hogy durva a különbség:
Teltebb is, analitikusabb is, a sávszéleket is mégjobban széttolja, de ami lényegesebb, olyan "mintha minden a helyére került volna" érzés, hány szám meghallgatására lesz még időm?, stb...
Igazából csak nézek ki a fejemből :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.14. 00:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Úgy gondolom, a C6 pozícióba került V-Cap gyakorlatilag bejáratódott.

Amit még tapasztaltam a hangjával kapcsolatban:
- jóval simább a középtartománya, mint ha eltűnne egy adag torzítás. Hangosabban lehet hallgatni. Meg is ijedtem, hogy ez majd érdektelenebb hangot eredményez, de nem. Még több részlet, volt ahol komplett hangszer bukkant fel.
- idővel ( a járatással ) a közép tartománya lett erőteljesebb, talán a magas is kevesebb. A felbontásban nem nagyon vettem észre változást, az brutális. Mindenféle sallang nélkül, egyszerűen csuklóból.

Ha a 10cm-es drótdarabok hangjára gondolok, amelyeket "teszteltem" ( viewtopic.php?p=42685#p42685 ), hajlamos vagyok azt gondolni, hogy egy ilyen kondi már igencsak versenyben lehet egy darab dróttal is, sőt nem is akármilyennel...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.19. 21:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Annyira elragadott a kondenzátorcsere-őrület, hogy képes voltam a fenti rajzon levő C1 pozícióban levő - immáron - 2,2uF-os kondenzátorpakkot ( 2db 1uF K75-10 + 220nF Siemens MKV ) lecserélni 2,2uF Mundorf SGO-ra 8-)
Egyelőre - csupán néhány óra járatás után - hallgatgatom...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.27. 20:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
Annyira elragadott a kondenzátorcsere-őrület, hogy képes voltam a fenti rajzon levő C1 pozícióban levő - immáron - 2,2uF-os kondenzátorpakkot ( 2db 1uF K75-10 + 220nF Siemens MKV ) lecserélni 2,2uF Mundorf SGO-ra 8-)
Egyelőre - csupán néhány óra járatás után - hallgatgatom...
Folytatás: viewtopic.php?p=59098#p59098


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.06.16. 21:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Legújabb szerzemény:
Csatolmány:
Omron-G9EA-1B_24DC-image.jpg
Omron-G9EA-1B_24DC-image.jpg [ 89.5 KiB | Megtekintve 54624 alkalommal. ]


https://www.omron.com/ecb/products/pdf/en-g9ea.pdf

Ezzel elvileg nagyobb DC-t is meg lehet szakítani a hangszórókimeneten.
Hermetikusan zárt, gázzal töltött. Majd kiderül, hogy milyen módon szól bele a hangzásba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.07.02. 16:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A mostanában szokásos igényes munkák ellentéteként :)
A fentebb említett kondikat "beépítettem" a helyükre, vagy inkább begányoltam.
( Közben ismét kondenzátoroztam is egy kicsit : viewtopic.php?p=61202#p61202 )
Csatolmány:
P7020194.jpg
P7020194.jpg [ 249.8 KiB | Megtekintve 54464 alkalommal. ]

Csatolmány:
P7020197.jpg
P7020197.jpg [ 244.85 KiB | Megtekintve 54464 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.07.03. 14:11 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
A mostanában szokásos igényes munkák ellentéteként :)
....

Nagyon is jó ez! :) NYÁK-on könnyű szépet alkotni! Nekem az ilyesmik mégis jobban tetszenek... 8-)
Aki szerelt már így az tudja, hogy a mechanikai tartósságot és a kapcsolást is egyszerre kell megoldani, s mindehhez a lehetőségek figyelembe vételével (pl. esetedben a forrléc) a műszakilag (esetleg esztétikailag is) legmegfelelőbb alkatrész elhelyezést kell választani. Nagyon nehéz mind ezek mellet az igazi szépségre törekedni, főként ha sűrűn szeretünk hozzányúlni... :lol:

OFF: Néha "elvetemülök" ebben a műfajban és még a "homokosoktól" sem ijedek meg. :lol:
Ez egy 6-7 éve épített végfokozat (egy oldala) kettő-kettő komplementer végtranyóval - sajnos akkor még gagyi alkatrészeket használtam. (A meghajtása E88CC SRPP - átépítés alatt, de lehet sosem készül el...)
Csatolmány:
IMG_1785.JPG
IMG_1785.JPG [ 422.21 KiB | Megtekintve 54442 alkalommal. ]

(Végtranyót cserélni persze nem egyszerű, de szerencsére nem volt ilyen gondom. Az esztétika itt harmadrendű volt, a legrövidebb át- és összekötésekre törekedtem.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 20:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Több mint egy éve próbálkoztam a hangerőszabályzó ellenállásainak a cseréjével Vishay Dale RN55-ről R534-re. Majd visszacsináltam az eredeti állapotot, de csak nem hagyott nyugodni a dolog.
( viewtopic.php?p=45674#p45674 )

Most csak nekiálltam, és többórás munka árán visszavarázsoltam az R534-eket az R2R Ladder pozíciókba...
Annyiban tértem el az akkori állapottól, hogy a képen is látható Kondo KSL-réz vezetékdarabokat lecseréltem, az itt a fórumon vásárolt teflonszigetelésű ezüstözött sodrott rézdrótokra.
Csatolmány:
vol01.jpg
vol01.jpg [ 128.12 KiB | Megtekintve 53929 alkalommal. ]

Az erősítő, a kimenetéről már jó ideje a Lomexes, 3Ft-os, 0,6W-os Yageo ellenálláson ( 3db sorba kötve ) van visszacsatolva, ezen nem változtattam.
A hallottak nagyjából hasonlónak tűnnek a régebbi próba során - az ezzel a visszacsatoló ellenállással - tapasztaltakhoz, bár a magas szelídebb, van ahol több, de érdekes módon olyan is van, ahol kevesebbnek tűnik. Többször érzem ismét, hogy a magas nem válik le teljesen a hangsugárzókról, ami már csak azért is fura, mivel a középtartomány viszont teljesen 3D és független.
A középtartomány egyébként kicsit lágyabbnak és elnagyoltabbnak tűnik, de itt is megjelenik egy kettősség: több zeneszámot találtam, ahol egyértelműen több részletet, nagyobb mértékű kidolgozottságot hallok.
Még járatom.


Egy kis színes, régebbi képek ( ha már mindenki épít ):
Itt már szinte csak a plexi előlap-betét és a tetőlap hiányzik ( amely évek óta porosodik a fal mellett :lol: ) meg a feketére eloxálás
Csatolmány:
PICT0099107.jpg
PICT0099107.jpg [ 232.33 KiB | Megtekintve 53929 alkalommal. ]

és egy kép a hátlapról. Eredetileg beépített DAC is tervben volt, mindenféle digitális bemenettel:
Csatolmány:
PICT0069.jpg
PICT0069.jpg [ 230.59 KiB | Megtekintve 53929 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 07:00 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Erre nincs más szó, csak az, hogy brutális :shock: Súly? Úgy 35-40kilóra tippelem...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 10:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A két fekete trafó tömege ennyi...ráadásul a doboz részben 2mm vastag saválló acéllemezből készült, jórészt univerzális L-idomokkal. Statikai szembontból a hatékonysága nulla, nehéz, mint a sár. A duplájára tippelnék :lol:
Csatolmány:
PICT0062.jpg
PICT0062.jpg [ 239.96 KiB | Megtekintve 53861 alkalommal. ]

Csatolmány:
PICT0042.jpg
PICT0042.jpg [ 244.61 KiB | Megtekintve 53861 alkalommal. ]

Csatolmány:
PICT0044.jpg
PICT0044.jpg [ 248.22 KiB | Megtekintve 53861 alkalommal. ]

Csatolmány:
PICT0043.jpg
PICT0043.jpg [ 236.49 KiB | Megtekintve 53861 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 167 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség