audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:09

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 70 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 10:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
a hűtőborda a végtranzisztorok és IC-k elengedhetetlen lételeme,de megdöbbentő és elszomorító hogy az általában használt "tucat" alubordák (Al-Mg-Si) hővezetése nagyságrendekkel rosszabb a kívánatosnál,vagyis a szóba jöhető anyagok rangsorában az utolsó!A rangsor:elektrolitréz(99,9%-os)380W/m-K,általános vörösréz 310W/m-K,alumínium(99,9%-os)296W/m-K,félgyártmányok(Al-Mg-Si)150W/m-K.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 11:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Én úgy tudom, hogy a hűtőbordák nem Al-Mg-Si-ből (dúralumínium) készülnek, hanem AL99-ből. Egyébként itt nem csak a hővezetés számít, hanem az ár(!!!), és a súly is!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 11:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Sajna sok a "kommersz" szörnyű ötvözetekből készült könnyűsúlyú borda is, főlega kész előregyártott profilúaknál, illetve a pc-iparban is. Könnyebb, rosszabb a hővezetés, és ekkor már nem olyan hatásos a nagy felület és a súly.
A tiszta alu, azt vettem észre, némileg kenődik, és nehezebb, illetve fényesebb. Amelyik borda mattabb, könnyebb falysúlyú, és könnyedén fűrészelhető-fúrható, na azok a ratyi ötvözetek. Némelyiket törni! is lehet pedig alumínium hűtőborda néven árulják, nem kis összegekért.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 11:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Amit például a Metalloglobusban árulnak az tiszta alu, mert iszonyat szar dolgozni vele. Fűrészelni, vagy fúrni egyformán kényelmetlen. Tényleg kenődik, és beleragad a szerszámba...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 12:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
sajti írta:
Én úgy tudom, hogy a hűtőbordák nem Al-Mg-Si-ből (dúralumínium) készülnek, hanem AL99-ből. Egyébként itt nem csak a hővezetés számít, hanem az ár(!!!), és a súly is!

Sajti

márpedig sajnos igen(a hangsúly a "tucat"-on van)vagyis a legtöbb,egyébként az ár is fontos persze,de nem hiszem hogy ha valaki igényes és megbízható cuccot akar építeni annak az a néhányszor ezer ft. plusz jelentené a legnagyobb gondot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 12:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
rotring05 írta:
márpedig sajnos igen(a hangsúly a "tucat"-on van)vagyis a legtöbb,egyébként az ár is fontos persze,de nem hiszem hogy ha valaki igényes és megbízható cuccot akar építeni annak az a néhányszor ezer ft. plusz jelentené a legnagyobb gondot.


Pedig ha megnézel egy házimozi erősítőt, ahol még a húzott bordára sem költenek, akkor rájössz, hogy az a néhány ezer is számít...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 12:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
turho írta:
Sajna sok a "kommersz" szörnyű ötvözetekből készült könnyűsúlyú borda is, főlega kész előregyártott profilúaknál, illetve a pc-iparban is. Könnyebb, rosszabb a hővezetés, és ekkor már nem olyan hatásos a nagy felület és a súly.
A tiszta alu, azt vettem észre, némileg kenődik, és nehezebb, illetve fényesebb. Amelyik borda mattabb, könnyebb falysúlyú, és könnyedén fűrészelhető-fúrható, na azok a ratyi ötvözetek. Némelyiket törni! is lehet pedig alumínium hűtőborda néven árulják, nem kis összegekért.

igen, ez azért jó mert nem kell fűrész egyből méretre lehet törni,egyébként én minden végtranyót legszivesebben egy íróasztalméretű réztömbre szerelnék,a baj ezzel csak az hogy akkor már kilóra adnák az erősítőket nem pedig hangra


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 13:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Idézet:
ez azért jó mert nem kell fűrész egyből méretre lehet törni,egyébként én minden végtranyót legszivesebben egy íróasztalméretű réztömbre szerelnék,a baj ezzel csak az hogy akkor már kilóra adnák az erősítőket nem pedig hangra


Sokan most is kilóra adják... :) de a réztömb, legalábbis a réz hőosztó lemez ideális lenne, csak nehéz szerezni/megmunkálni és nem olcsó.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 16:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Ezüst lenne a legjobb, az jobban vezet ;)

Alu fúrásakor én olajozni (esetleg zsírozni) szoktam a fúró hegyet és úgy jó. Végszükségben a víz is megteszi.

Amúgy a JLH-mba anno kicseréltem egy hővezető elemet aluról sárgarézre és megváltozott a készülék hangkaraktere is.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 16:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:45
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: Pécs
Alu furáshoz megmunkáláshoz legjobban bevált a furó üregelő spray, vagy a sokkal olcsóbb den szesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 16:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
istipisti írta:
Ezüst lenne a legjobb, az jobban vezet ;)

Alu fúrásakor én olajozni (esetleg zsírozni) szoktam a fúró hegyet és úgy jó. Végszükségben a víz is megteszi.

Amúgy a JLH-mba anno kicseréltem egy hővezető elemet aluról sárgarézre és megváltozott a készülék hangkaraktere is.


Gondolom a rezesbanda megélénkült :D
(fémszagra gyűl az éji vad :lol: )

Fúrni, ha semmi más nincs a közelben, nyál is jó, de ha száraz a száj akkor fúrni is veszélyes mert elájulunk.
Reszelő-és fűrészelőzsír?

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 17:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
istipisti írta:
Ezüst lenne a legjobb, az jobban vezet ;)

Alu fúrásakor én olajozni (esetleg zsírozni) szoktam a fúró hegyet és úgy jó. Végszükségben a víz is megteszi.

Amúgy a JLH-mba anno kicseréltem egy hővezető elemet aluról sárgarézre és megváltozott a készülék hangkaraktere is.

ezért hoztam fel ezt a témát,mert minden félvezetőt megillet a kellemes klíma és stabilabb a munkapont.Egyébként telepakoltad az alu készülékházat amit tőlem vettél?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.03.31. 18:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Sajnos még nem, sny21-től várom a cuccokat a projekthez. D-osztályú végfok lesz beleköltöztetve. Éppen most rendeltem meg a potit hozzá.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 14:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
Fúráshoz legjobb a WD40 elég büdös folyadék, de legalább nem drága és gyönyörűen lehet vele, vagyis a segítségével fúrni :D
turho írta:
istipisti írta:
Ezüst lenne a legjobb, az jobban vezet ;)

Alu fúrásakor én olajozni (esetleg zsírozni) szoktam a fúró hegyet és úgy jó. Végszükségben a víz is megteszi.

Amúgy a JLH-mba anno kicseréltem egy hővezető elemet aluról sárgarézre és megváltozott a készülék hangkaraktere is.


Gondolom a rezesbanda megélénkült :D
(fémszagra gyűl az éji vad :lol: )

Fúrni, ha semmi más nincs a közelben, nyál is jó, de ha száraz a száj akkor fúrni is veszélyes mert elájulunk.
Reszelő-és fűrészelőzsír?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 15:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
istipisti írta:
...Alu fúrásakor én olajozni (esetleg zsírozni) szoktam a fúró hegyet és úgy jó. Végszükségben a víz is megteszi. ...

A petróleum a tuti, a WD-40 is az és többnyire van is kéznél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 20:35 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Pagrusnak van igaza, fúrásnál a pertóleum a legjobb.
Nagy sebességgel történő forgácsolásnál pedig a vizezett petróleum.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 21:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Az igazi megoldás egy műhely, ahol van köszörű és valaki aki tud szerszámot élezni. Célszerű arra az egy-két gyakori méretre fúrókat venni és alumíniumra megéleztetni, örökre, mert nem tud elkopni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 22:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Konkrétan milyen szögek ideálisak alu fúráshoz?

Én is WD40-et használok, a spórolás kedvéért injekciós fecskendőből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 07:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
sajti írta:
Én úgy tudom, hogy a hűtőbordák nem Al-Mg-Si-ből (dúralumínium) készülnek, hanem AL99-ből. Egyébként itt nem csak a hővezetés számít, hanem az ár(!!!), és a súly is!

Sajti

rosszul tudod, a dúralumínium az réz-magnézium-mangán-szilícium ötvözet,az általában használt profilos bordák (még a Fischerek is!) a leggagyibb AlMgSi ötvözetből vannak és csak az eloxálással segítenek a hőleadáson,a szögidomoknál előfordul tisztább alcsi is


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 11:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
rotring05 írta:
rosszul tudod, a dúralumínium az réz-magnézium-mangán-szilícium ötvözet,az általában használt profilos bordák (még a Fischerek is!) a leggagyibb AlMgSi ötvözetből vannak és csak az eloxálással segítenek a hőleadáson,a szögidomoknál előfordul tisztább alcsi is


Utána olvastam és igazad van. AlMgSi-ből készülnek. Ennek is lehet valami praktikus oka.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 11:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
sajti írta:
rotring05 írta:
rosszul tudod, a dúralumínium az réz-magnézium-mangán-szilícium ötvözet,az általában használt profilos bordák (még a Fischerek is!) a leggagyibb AlMgSi ötvözetből vannak és csak az eloxálással segítenek a hőleadáson,a szögidomoknál előfordul tisztább alcsi is


Utána olvastam és igazad van. AlMgSi-ből készülnek. Ennek is lehet valami praktikus oka.

Sajti

persze,a spórolás!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 12:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
rotring05 írta:
persze,a spórolás!


Ami nem is baj, mert így is kurva drága. És ha neked elvi problémáid vannak, akkor senki sem tart vissza, hogy -mondjuk- egy réztömbből kimarasd magadnak a megfelelő bordát.

sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 20:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
sajti írta:
rotring05 írta:
persze,a spórolás!


Ami nem is baj, mert így is kurva drága. És ha neked elvi problémáid vannak, akkor senki sem tart vissza, hogy -mondjuk- egy réztömbből kimarasd magadnak a megfelelő bordát.

sajti

nekem nem elvi problémáim vannak testvér hanem inkább anyagi,egy biztos,ha megnyerném a lottóötöst nálam csak vörösréz vagy az űrtechnikában használt valami szuperfém lenne a hűtőfelelős


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 20:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
rotring05 írta:
nekem nem elvi problémáim vannak testvér hanem inkább anyagi,egy biztos,ha megnyerném a lottóötöst nálam csak vörösréz vagy az űrtechnikában használt valami szuperfém lenne a hűtőfelelős


Akkor irány a lottózó! Én drukkolok!!!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 21:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
sajti írta:
rotring05 írta:
nekem nem elvi problémáim vannak testvér hanem inkább anyagi,egy biztos,ha megnyerném a lottóötöst nálam csak vörösréz vagy az űrtechnikában használt valami szuperfém lenne a hűtőfelelős


Akkor irány a lottózó! Én drukkolok!!!

Sajti

kösz,bár most is csak kettesem volt


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.04.11. 22:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
Pafi írta:
Konkrétan milyen szögek ideálisak alu fúráshoz?
A normál fúrók 120°-os szögűek. Ezek ált. vasra vannak köszörülve. Az alura kisebb szög kell úgy kb. 90° így a fúró hegyesebb és egy kicsit jobban alá kell köszörülni az élét.

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 21:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Hőleadás szempontjából az aluminium jobb, hővezetés szempontjából viszont a réz, ezért szerintem az a legjobb megoldás ha egy réz magra vannak az aluminium bordák felerősítve, procihűtőknél vannak ilyenek, ott lényeges is a súly és térfogat miatt.Egy általunk épített végfoknál, legalábbis nálam nem szükséges hogy kis helyet foglaljon a borda, vagy maga az erősítő kicsi legyen, nem vagyok kompromisszum kész.Ezért vettem a készülő Hiragámhoz is két szép bordát, bár ezek is valamilyen ötvözetek, de jó nagyok.
Itt vannak a kicsikék:


Csatolmányok:
IMG_0304a.JPG
IMG_0304a.JPG [ 97.49 KiB | Megtekintve 87466 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 18:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Lenne egy kis problémám ezekkel a hűtőbordákkal.Ketté kellene őket fűrészelnem de úgy hogy az egyenes is legyen, merőleges is minden irányba, meg valamennyire szép is (utóbbin majd a reszelő segít).Arra gondoltam hogy asztali körfűrésszel vágnám el, a kérdés az milyen korongal?
Gondoltam veszek egy ilyet:
http://www.korfuresz.hu/index.php?ltipus=103&tarcsa=108055
Nem tudom mekkora fordulatszámon kellen pörgetni ezt a korongot?
Illetve az lenne még a kérdésem hogy alumininum ötvözetet flex-korongal próbálta-e már valaki, az ötvözetet is nagyon szétkeni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 20:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
yagi írta:
Lenne egy kis problémám ezekkel a hűtőbordákkal.Ketté kellene őket fűrészelnem de úgy hogy az egyenes is legyen, merőleges is minden irányba, meg valamennyire szép is (utóbbin majd a reszelő segít).Arra gondoltam hogy asztali körfűrésszel vágnám el, a kérdés az milyen korongal?
Gondoltam veszek egy ilyet:
http://www.korfuresz.hu/index.php?ltipus=103&tarcsa=108055
Nem tudom mekkora fordulatszámon kellen pörgetni ezt a korongot?
Illetve az lenne még a kérdésem hogy alumininum ötvözetet flex-korongal próbálta-e már valaki, az ötvözetet is nagyon szétkeni?


vastelepre menjél ott szépen le tudják vágni!

_________________
The whole world shines shit and calls it gold


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 21:37 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 13:35
Hozzászólások: 225
Tartózkodási hely: Óbuda
yagi írta:
Lenne egy kis problémám ezekkel a hűtőbordákkal.Ketté kellene őket fűrészelnem de úgy hogy az egyenes is legyen, merőleges is minden irányba, meg valamennyire szép is (utóbbin majd a reszelő segít).Arra gondoltam hogy asztali körfűrésszel vágnám el, a kérdés az milyen korongal?
Gondoltam veszek egy ilyet:
http://www.korfuresz.hu/index.php?ltipus=103&tarcsa=108055
Nem tudom mekkora fordulatszámon kellen pörgetni ezt a korongot?
Illetve az lenne még a kérdésem hogy alumininum ötvözetet flex-korongal próbálta-e már valaki, az ötvözetet is nagyon szétkeni?



Hali!
Az asztali körfűrésszel el tudod vágni,nem is kell fordulatszámot váltani.Fontos hogy olyan korongot vegyél amelyik uni ként szerepel ,vagyis 32 fogut. Vegyél faggyut ,amit fel kell kenned a korongra és akkor nem ragad bele a fogakba forgács!
Nagyon vigyázz,ez nem játé.kesztyű,védőszemüveg,sapka ,zárt ruházat elengedhetlen.
A darabot rögziteni kell és az asztalt kell tolni!forditva ne is probáld mert nem tudod mgtartani !Flexel is lehet ,de csak az 1mm vastaggal több lépcsöben!

üdv


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 21:57 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Én maró tárcsával szoktam vágni, annak sokkal több foga van, ezért nem akad bele a vékony bordákba. A maró tárcsának ugyanolyan széles az éle, mint maga a korong anyaga, ezért egyrészt tartja a megkezdett irányt, másrészt oldalról hozzányomva nem barmolja szét a felületét. Fel szoktam fogatni egy vezető sínt az asztalra, és amellett tolom a vágandót. Hátrafelé egy egész kicsit távolodnia kell a tárcsától, különben megszorulhat. 125*1,6 mm, 160 fogú tárcsát 900/perccel pörgetek, de ez egy kicsit sok, csak még nem volt időm megépíteni a fordulatszámszabályzót. Kenésre WD40. Ha új a tárcsa, még sorjázni sem kell, és szinte tükrös a felület, de használt tárcsával is sokkal szebb, mint amit reszelővel lehet csinálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 22:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
"Hőleadás szempontjábol jobb az aluminium"

Ugyan miért jobb az aluminium hőleadás szempontjából? Hol lehet ekkora bordákat venni?

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.09. 13:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Bocs winkleer, azt nem írtam le hogy az eloxált aluminiumnak a hőleadása jobb, mert nagyobbl esz az oxidációtól a felület, valamint ha feketére van oxidálva akkor a "fekete test nagyobb hőleadása" miatt.Azt persze nem tudom, legalábbis nem nagyon láttam, hogy a rézzel szoktak-e csinálni valami hasonló eljárást,csak kevés rézbordát láttam, az is fényes volt.
A hűtőbordákat pedig itt Pécsen vettem, de nem újan. Akitől vettem az egy elektronikai hulladékfeldolgozó telepen dolgozik, és valami nagyobb cég vitt oda olyan cuccot amibe ezek a bordák voltak.Volt neki több is, de ez két évvel ezelőtt volt, nem tudom van-e még.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.09. 13:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
A fűrészlap "uni" remélem jó lesz, persze biztonságra ügyelek! :roll: Dolgoztam már sokat körfűrésszel,flexel, hegesztek stb . . . ez nem gond, csak aluminiumot nem nagyon vágtam még géppel, ezért érdeklők.
Külömböző fúró-vágó-üregelő spray-k vannak itthon, meg faggyú is.
Köszönöm a segítséget!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.05.09. 13:52 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Mint már korábban említettük páran, alumínium vágásához, forgácsolásához a petróleum, vagy a vízzel kevert petróleum a legalkalmasabb. Ezek után jöhetnek a különböző fúró-üregelő anyagok.

A faggyút és egyéb zsírokat kihagynám a sorból...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.21. 21:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Sikerült elvágatni a bordákat, egy ismerősöm fémipari cégnél dolgozik és ott nagyon szépen el tudták vágni, most már építhetem a dobozát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 13:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:44
Hozzászólások: 216
Mihez kellenek ekkora bordák? :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 13:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Hiraga 'A' osztályú erősítőjéhez, a 20W-os hoz.Szeretném majd 2A körülire beállítani a nyugalmi áramot, állítólag így még jobb a hangja mint az eredetileg ajánlott 0,8-1A nyugalmi árammal.Valamint kettő db két csatornásat építek belőle hogy aktívba hajthassam a kétutas dobozokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 16:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Pafi írta:
Konkrétan milyen szögek ideálisak alu fúráshoz?

Én is WD40-et használok, a spórolás kedvéért injekciós fecskendőből.
A csúcsszög 140° legyen, ízlés szerint kicsit több/kevesebb roppan/késlekedik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 21:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:44
Hozzászólások: 216
yagi írta:
Hiraga 'A' osztályú erősítőjéhez, a 20W-os hoz.Szeretném majd 2A körülire beállítani a nyugalmi áramot, állítólag így még jobb a hangja mint az eredetileg ajánlott 0,8-1A nyugalmi árammal.Valamint kettő db két csatornásat építek belőle hogy aktívba hajthassam a kétutas dobozokat.


Ja, bocs, így már érthető... Biztos nem volt egyszerű ilyen bordát beszerezni, itthon biztosan nem forgalmaznak ilyen széles profilt...

Amit még hallottam a hiragával kapcsolatban, ami még a nyugalmi áramnál is fontosabb, az alkatrészek megfelelő párbaválogatása. Ha sikerül trimmelés nélkül elérni a közel 0 DC offset-et, úgy hogy magától beáll a kapcsolás, egy jobb erősítőt kapunk. Állítólag...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 22:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Szerencsém volt a bordákkal, egy másik fórumon hírdették 15 rugó volt a kettő, amíg el nem lett vágva 52x30x6cm volt a mérete darabjának.

Igen, én is úgy tudom hogy párba kell válogatni hogy igazán jó legyen, nekem sajnos csak a kisteljesítményű, és a meghajtótranzisztorokat sikerült válogatni, úgy-ahogy, nem lettek tökéletes párok a PNP-k bétája alacsonyabb volt, az összesé, ezért a keresztösszefüggésre figyeltem hogy az legalább megfelelő legyen. A végtranyókat egyáltalán nem válogattam, lassan felszerelem őket a bordára és élesztem, majd kiderül hogy mennyire kell trimmerelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.23. 01:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.19. 19:52
Hozzászólások: 5
HaWaLinn írta:
Pafi írta:
Konkrétan milyen szögek ideálisak alu fúráshoz?

Én is WD40-et használok, a spórolás kedvéért injekciós fecskendőből.
A csúcsszög 140° legyen, ízlés szerint kicsit több/kevesebb roppan/késlekedik.

Az alu és réz és más könnyűfém fúrásához nem csak az élszög, (ami 118° acél és öntvényeinél, és 140° könnyűfémeknél) hanem a kiemelkedő vágómenettel rendelkező, lapos élszalagos, speciálisan erre készült csigafúró szükséges, aminek nem csak a kiképzése, hanem többnyire a bevonatolása is olyan, ami a feltapadást önmagában is gátolja. Hűtés és a már említett anyagfeltapadás megakadályozására használható a már említett petróleum, vagy a nagy teljesítményű molibdéndiszulfidos kenőanyagok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.23. 13:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
A réz nem könnyűfém....

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.23. 21:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
winkleer írta:
A réz nem könnyűfém....



ezért is gyűjtik ilyen sokan :lol:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.24. 21:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
basszus!
A hűtőbordánál ez persze OFF, de biztosan másokat is érdekelne a kemény rozsdamentes lemez forgácsolása, ha arról is adnál valamit?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.29. 01:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.19. 19:52
Hozzászólások: 5
HaWaLinn írta:
basszus!
A hűtőbordánál ez persze OFF, de biztosan másokat is érdekelne a kemény rozsdamentes lemez forgácsolása, ha arról is adnál valamit?

A fúrásáról, forgácsolásáról mindössze annyit, hogy a felületénél keményebb-ridegebb az anyag általában mint a belsejében. Fúrásához 118-140° közötti csúcsszögű fúrót használnak. A HSS acél itt már nem megfelelő keménységű, hőtűrésű. Ezért HSSE, vagy a HSS anyagot ötvözik 5-8% cobaltal alapból. Ha ipari felhasználásra szánják, akkor kap egy titánnitrides bevonatot, (arany szín) ami 1000-1400N/mm2 nyomást és 400C° hőt is elvisel. Sorozatgyártásnál ez a bevonat már titánkarbonnitrid (lila) vagy Titánalumíníumnikkel (fekete) ötvözet 1600N/mm2 nyomásbírással, és 800C°-os hőterheléssel. Létezik még X-treme titánalumíniumnitrid (kék) és tömör keményfém (karbon) fúró-forgácsoló szerszám, illetve e-felett, az ipari gyémánt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2011.06.29. 18:17 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
HaWaLinn írta:
basszus!
A hűtőbordánál ez persze OFF, de biztosan másokat is érdekelne a kemény rozsdamentes lemez forgácsolása, ha arról is adnál valamit?

Gondolom lemez forgácsolásán a fúrást érted, amire Basszus írt választ. Apró adalékként annyit, hogy kézi fúróval eléggé felejtős, oszlopossal is javasolt fúró, üregelő spray alkalmazása.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2012.01.10. 20:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?p=1008#p1008
Ezen a helyen Pagrus konkrét példán mutatja be, hogy milyen legyen egy hűtőborda a B5-höz. Alkalmazható másra is, korrekt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 22:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
Skacok adjatok néhány ötletet.... ;)

Hogyan lehet alu-t és vörösrezet úgy összefogatni,hogy ne lépjen fel az elektrokémiai korrózió...?
Olvastam,hogy pl az alu forróvizes passziválásával is csökkenthető a jelenség...

Az ok....megcsinálnám a nagyobbik Hiraga-t,és úgy gondoltam a végtranyókat egy vörösréz tömbbe szerelném,és ezt rögzíteném az alu hűtőbordára....
Viszont nem lenne jó,ha pár év alatt szépen "összevesznének"....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hűtőbordák
HozzászólásElküldve: 2013.03.17. 23:03 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Eloxálással valóban megoldható, hiszen az oxidréteg szigetel.

A forró vízbe mártás nem elég, célszerű megsúrolni az alu felületét, majd lúgos oldatba mártani (http://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1trium-hidroxid, vigyázz vele !!!!! Hidrogén szabadul fel, robbanásveszély!!! Csak jól szellőző helyen!!!), majd forró vízben főzni!

A végén pedig szilikonzsír.

A réz felületét pedig szintén lehet oxidálni.

violin írta:
Skacok adjatok néhány ötletet.... ;)

Hogyan lehet alu-t és vörösrezet úgy összefogatni,hogy ne lépjen fel az elektrokémiai korrózió...?
Olvastam,hogy pl az alu forróvizes passziválásával is csökkenthető a jelenség...

Az ok....megcsinálnám a nagyobbik Hiraga-t,és úgy gondoltam a végtranyókat egy vörösréz tömbbe szerelném,és ezt rögzíteném az alu hűtőbordára....
Viszont nem lenne jó,ha pár év alatt szépen "összevesznének"....

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 70 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség