audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:33

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 890 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 14:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.02. 17:53
Hozzászólások: 46
Cortez! Rendben, ahogy írtam nekem ez csak egy "berögződésem"!
Elhiszem hogy zajtalan a tiéd még fa anyagú "Case", (vagy hívod ahogy akarod)-val is, nekem tök mindegy!
Azért nekem jobban tetszik ez a megoldás, és ezután is így oldom meg..Ennyi! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 14:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Ok, nem kötekedni akartam, csak hát mégis műszaki fórumon vagyunk, szóval ha esetleg vki "olyan" olvassa,
akkor se maradjon műszakilag nem helyes tartalom a "levegőben", de a berögződés persze más, azt nem kell magyarázni. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 16:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.02. 17:53
Hozzászólások: 46
Ehhez én csak annyit fűznék hozzá, hogy ha már ezt valaki olvassa, szerintem egyáltalán "nem helyes tartalom"! Szerintem igenis nagyobb realitás van abban ha árnyékolt vezetékekkel kábelezzük be a bemenő jeleket, mint amiket sok fórumokon lehet olvasni! Láttam olyat is akik szerint szebben szól a magas, ha egy piros matricát ragasztunk a magas hangszórók köré! Vagy szebben szól a végfok, ha a falban, és a konnektorokban is kicseréljük a vezetékeket, és azt sem mindegy milyen színűre...stb.. Lehetne sorolni!
Az árnyékolt vezetékek szerintem nem marhaság, főleg ha érzékenyebb egy végfok bemenete! Azt nem vitatom hogy működik sima érpárral is, de szerintem az előbbi a jobb megoldás!
Nem győzködni akarlak, és nem is foglak, így gondolom.. Hogy ki szerint "helyes tartalom", és ki szerint nem, nem érdekel!

OFF!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 18:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Miért van minden mondatod végén felkiáltójel?

Egyébként én sem használok árnyékolt kábelt az erősítőn belül sem ( Ube=500mV --> Pki=500W/4Ohm ), meg a DAC és az erősítő közötti 80cm-es kábel sem az.
Sztem az árnyékolt vezetékekkel sokkal könnyebb félresiklani a kapott hang tekintetében. Ugye, a kábelezés hatása igen erőteljes és sokféle lehet, adott esetben akár meghatározó.
Konkrétabban: a több mint 30eFt/m-es AQ árnyékolt kábelem sem használnám belső kábelezésre...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 18:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Ha kicsi a forrás impedancia, mondjuk egy félvezetős dac kijárata max 100 Ohm, akkor teljesen felesleges az árnyékolás az erősítő bemenetétől a panelig. Ha 1kOhm (csöves katódkövető), akkor sem biztos, hogy kell. De ha van közben egy potenciométer, akkor annak a kimenetéről már lehet, hogy szükséges az árnyékolás, ez függ a távolságtól, a potméter ellenállásától, a hálózati trafó elhelyezkedésétől és szórásától.
Az árnyékolt kábel nagyobb kapacitással bír, ez hosszabb vezetéknél meg nagy ellenállású potméternél vághatja a magasakat nem kívánt mértékben, és potméter állástól függően.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 19:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Tehát bizonyos körülmények között akkor valóban véd a trafó szórt tere ellen is?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 19:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nekem a csöves részben fadoboz. 200 mV az érzékenység, 100K a bemenetet lezáró poti. Nincs árnyékolás a 30 cm hosszú jelvezetéken, és még a bemeneti csatlakozókat kihúzva sem búg, pedig egy ponton 1 cm-re megközelíti a hálózati toroidot.
Idézet:
Azt nem vitatom hogy működik sima érpárral is, de szerintem az előbbi a jobb megoldás!
Különösen a speciális kábelek gyártóinak és forgalmazóinak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 19:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
en csavart erpart hasznalok amit behuzok egy RG58-as koaxba emibol elozoleg kiszedtem a kozepet. az arnyekolast a bemenetnel a hazra kotom a nyak feloli oldala "log a levegoben"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 19:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Anden írta:
Ha ráteszem a tetejét, akkor a rács beljebb esik, nem lett volna megfelelő a szellőzés..stb..
Egyébként van néhány észrevételem a tiéddel kapcsolatban!
Kicsit kuszán vannak beültetve az alkatrészek, bár ez csak ízlés kérdése..
Ahogy látom, nálad is többféle ellenállások lettek felhasználva, és emiatt szerintem nálad sem úgy szól a dolog ahogy kellene! Ehhez kapcsolódóan a táp résznél nem nagyon látok a nagy puffereknél kisebb értékű kondenzátorokat, (Hidegítőket!), de lehet akár a panel alján is fektetve, azt nem látni..
Illetve a bejövő jel vezetékeket én árnyékolt vezetékekkel oldanám, (oldottam) meg, ahogyan a potméternél is! Az a tapasztalatom hogy így kevesebb zajt szed össze.. ;)

Üdv!


Igen, a szellőzés szempontjából ez egy érthető lépés, így már én sem erőltetném az átforgatást.

Nem is feltétlenül a tökéletes megépítés mintaképének szántam az erősítőmet, írtam is, hogy még első szárnypróbálgatásaim egyike. Csupán az elrendezést szerettem volna szemléltetni.
Egyébként teljesen jogosak az észrevételeid, manapság már én is sokkal igényesebb vagyok a megépítés minőségére. Akkoriban még az volt a fő sikerélmény, hogy egyáltalán megszólalt... :)

Valószínű, hogy nem úgy szól, ahogy kellene, mivel az alkatrészeket illetően sajnos én is elkövettem azt a hibát, hogy anno nem vettem figyelembe a fejlesztő irányelveit, pusztán megrendeltem a megfelelő értékű alkatrészeket a Lomexből, és összeraktam... Később KD-től kaptam bele való felemás BC tranyókat, meg 220uF Yageo kondikat, ezek máris sokat lendítettek a hangján, de egészen biztos, hogy lehetne még sokkal jobb is.

Eltaláltad, a táp-panel alján vannak 2,2uF fólia kondenzátorok hidegítőnek.
Jelkábelnek én nagyon ritkán szoktam árnyékolt vezetéket használni, jellemzően inkább összesodrom az érpárokat, viszont a jelen esetben alkalmazott vezeték rendkívül merev, így ezt nem tudtam megtenni. A doboz teljes egészében fém, ezért szerencsére nincs probléma az árnyékolással (csak az előlap műanyag).

Egyébként éppen készülőben van az új B5-öm, amihez már a komplett alkatrészcsomagot KD-től vettem, és más fronton is megpróbálom majd túlszárnyalni az előzőt ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 21:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
en csavart erpart hasznalok amit behuzok egy RG58-as koaxba emibol elozoleg kiszedtem a kozepet. az arnyekolast a bemenetnel a hazra kotom a nyak feloli oldala "log a levegoben"
Bocs, én is lazán csavarva tettem, elfelejtettem írni. És a másik általad irt kritérium is fontos: Csak egy oldalon földelve a test vezeték. Szerintem ez alap. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 22:07 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Szvsz, ha egy line szintű készüléken belül árnyékolt kábeleket kell használni, akkor ott konstrukcionális probléma van... A legtöbb esetben elegendő kell legyen egy ér, vagy érpár lazán összesodorva.
Így megmarad a belső kábelezés teljes szabadsága az anyagválasztást illetően.
Nem is beszélve arról, hogy bizonyos belső vezetékek - vezeték fajták, vagy nem is érhetőek el árnyékolt kivitelben, vagy túlzottan vastag külső kábelátmérővel rendelkeznek... :roll:
Amit mostanában szívesen használok például, az 0,32 mm2 keresztmetszetű - 1.6mm x 0.2mm lapos szerkezetű (!!!) - UP-OCC monokristályos tömör réz teflon szigeteléssel.
Nagyon jó vele dolgozni (légszerelgetni is)! :)

Gondoljatok csak bele, hogy az áramkörök, NYÁK-ok és egyéb huzalozások sincsenek árnyékolva (a legtöbb esetben) és könnyedén nem is lehetne őket...

Jobb megoldás a vezetékek árnyékolgatása helyett, a transzformátorok árnyékolása, elválasztása, izolálása a belső térben, vagy külön kalickával, vagy egy a trafót teljesen takaró burkolattal - és, vagy - minőségi alulgerjesztett transzformátorokat használni, árnyékoló köpennyel...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 22:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szerintem ilyen RG/OFC féle kábelek nem igen jók a jelek továbbítására. Jelentős karaktert visznek be a rendszerbe,
tönkre-vágva ezzel a hangvisszaadás képességét. Akár nyákról van szó, akár kábelről, csakis a forrasztóónozott jó. Az vált leginkább be. Több IC kábelt kipróbáltam, sajnos meg is van a véleményem a többségéről.

Az ezüstözött réz sem nyerte el a tetszésemet. SQ450 továbbra is viszi a pálmát, viszont több helyre több szál kell, nem egy.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 22:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
Szerintem ilyen RG/OFC féle kábelek nem igen jók a jelek továbbítására. Jelentős karaktert visznek be a rendszerbe,
tönkre-vágva ezzel a hangvisszaadás képességét. Akár nyákról van szó, akár kábelről, csakis a forrasztóónozott jó. Az vált leginkább be. Több IC kábelt kipróbáltam, sajnos meg is van a véleményem a többségéről.

Az ezüstözött réz sem nyerte el a tetszésemet. SQ450 továbbra is viszi a pálmát, viszont több helyre több szál kell, nem egy.

Ez most, hogy jött ide? Ez teljesen OFF... :roll: Az árnyékolgatásról ment itt a rizsa. Meg milyen RG és OFC? ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 22:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Toto írta:
Akár nyákról van szó, akár kábelről, csakis a forrasztóónozott jó.


Ezt azért így elég erős kijelentésnek érzem. Elhiszem hogy neked nagyon bejött az SQ450, és ezt minden alkalommal hangoztatod, viszont ez még nem jelenti azt, hogy más nem is lehet jó...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 22:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
deeraudio írta:
Toto írta:
Szerintem ilyen RG/OFC féle kábelek nem igen jók a jelek továbbítására. Jelentős karaktert visznek be a rendszerbe,
tönkre-vágva ezzel a hangvisszaadás képességét. Akár nyákról van szó, akár kábelről, csakis a forrasztóónozott jó. Az vált leginkább be. Több IC kábelt kipróbáltam, sajnos meg is van a véleményem a többségéről.

Az ezüstözött réz sem nyerte el a tetszésemet. SQ450 továbbra is viszi a pálmát, viszont több helyre több szál kell, nem egy.

Ez most, hogy jött ide? Ez teljesen OFF... :roll: Az árnyékolgatásról ment itt a rizsa. Meg milyen RG és OFC? ;)
db

Nagyon sok dologra rá lehetne mondani itt, hogy ez OFF. :!: Viszont az erősítő elkészítéséhez hozzátartozik a kábelezés is.
Kipróbáltam ilyen kácsás monokristályos féleségeket is. Ment is vissza az üzletbe.
Szóval igen, szerintem a forrasztóónozott réz (Sn,Pb,Cu) jött be igazán eddig hangra, és persze nem PVC szigeteléssel.

Tibi98: Te tudod, hogy mi(k)re költöd a pénzedet/időbefektetéseidet. Viszont már ott elszúrtad az erősítődet, hogy piros Wima-t alkalmaztál csatolónak. Ismerem a hangját, kipróbáltam én is. Minimum egy kék ERO 1,5uF MKP illene oda, a többit pedig úgyis megkapod KD-től... KD régebben ezeket a csatolókat alkalmazta, viszont most már JB fan lett sajnos. (az is hozzátartozik a történethez, hogy ezeket lehet könnyebben és olcsón beszerezni.) Mély-hiányos kétutas Tannoy-hoz pedig pont jól passzol a JB hangzásvilága. Sajnos Revel F12 lenne a korrekt belépőszint.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 23:21 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Hamár OFF
Toto írta:
Szerintem ilyen RG/OFC féle kábelek nem igen jók a jelek továbbítására. Jelentős karaktert visznek be a rendszerbe,
....

Toto írta:
....
Kipróbáltam ilyen kácsás monokristályos féleségeket is. Ment is vissza az üzletbe.
Szóval igen, szerintem a forrasztóónozott réz (Sn,Pb,Cu) jött be igazán eddig hangra, és persze nem PVC szigeteléssel.
....

Ez persze a te véleményed, de a jelentős karaktert a te rendszeredbe vitte be, vagy éppen mutatta meg, azt amit eddig nem hallottál... ;)
A következtetés azonban nem alapos, ugyanis attól, hogy egy-két kábelt kicserélsz itt-ott a rendszeredben, attól nem azt fogod tudni, hogy milyen a UP-OCC hangja, csak azt, hogy hozzád akkor-úgy nem passzolt az a bizonyos kábel...

Monokristály "féleség", pedig csak kettő létezik: réz és ezüst, de a monokristály szó itt csak a reklám, a lényeg az igen nagy tisztaság (99,998-99,9999%).
Erről a fajta rézről még sehonnan nem hallottam autentikus, rossz véleményt. "Kistestvére", a minőségi UTP kábel merev erei szigetelésüktől megfosztva (maximalistáknak tefloncsőbe húzva) az egyik legjobb hangú filléres DIY belső kábelnek számít még napjainkban is - és ott is csak a rézen múlik...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.02.28. 20:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Csak annyit fűznék hozzá, hogy 5 évig kísérleteztem B5 el és nem túlzás hogy legalább 100 féle alkatrész variációt próbáltam. Higgyétek el ,hogy ha nincs harmóniában az összes alkatrész ami benne van ,akkor bizony elég fejfájdító hangja lesz és nem tudni eldönteni hogy most ez így jó vagy nem. Azért tűnhetett a DOZ hirtelen jobbnak, mert az gondolom nem olyan érzékeny az alkatrészekre. A jelenleg vitatott B5 ből a min.80% át kapásból kidobnám! Majd rakok az enyémről képeket, nem felvágásból csak egy tipp lesz a több éves kísérletezgetés eredményéből. Persze lehet hogy valakinek attól is jobban tetszene a DOZ ,ezt nem tudhatjuk....az ízlésen már kár vitatkozni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.03.13. 18:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
BC-k szigorúan philipsek és az MPSA92 is. A 42 ON os.Ez így nagyban hozzájárul a basszushoz és a selymes lágy hanghoz. Nekem a felemás BC vagy csak ON os BC vagy csak toshiba nem tetszett. Ugyan így az MPSA-k. A többit látni.


Csatolmányok:
scroll_hu_dsc02709.jpg
scroll_hu_dsc02709.jpg [ 1.36 MiB | Megtekintve 50389 alkalommal. ]
scroll_hu_dsc02706.jpg
scroll_hu_dsc02706.jpg [ 1.29 MiB | Megtekintve 50389 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.03.13. 19:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A kábelekkel is kísérleteztél?
Mi volt a tesztberendezés?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.03.14. 18:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Kábelokkal annyira nem vittem túlzásba. Annyi hogy próbáltam hybrid vandenhullal ,természetes hogy szépen szólt, de szerintem B5 höz inkább a jó rézkábel való az meg van damme az átlátszós OFC ,HiFi. Az is lágyít rajta és egyben dinamikus ,szép méllyel magassal. Belül audiotechnik ezüstözött van. Hálózati kábelban meg annyira nem hiszek. Max a keresztmetszetében...
Jelforrásnak főként csöves AD1865 ,de próbáltam több cd játszóval ,"tuningolt" hangkártyákkal. A legtöbb dolgot ugye a DAC al lehet eldönteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.03.14. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Lehet, hogy nem fogalmaztam egyértelműen: csak a belső kábelezésre gondoltam. Mindig elnézem ezeket a vaskos árnyékolt kábeleket. Én nem használok ilyeneket hasonló jelszinten, ezért is kérdezném a hatásukat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.03.15. 01:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Azt főként azért mert elég hosszú, kb 30cm mivel ez egy átalakított doboz és pont ellenkezőleg van minden De különösebb jelentősége nincs ilyen vaskos kábelokkal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2016.03.15. 10:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:22
Hozzászólások: 288
shany írta:
Lehet, hogy nem fogalmaztam egyértelműen: csak a belső kábelezésre gondoltam. Mindig elnézem ezeket a vaskos árnyékolt kábeleket. Én nem használok ilyeneket hasonló jelszinten, ezért is kérdezném a hatásukat.

Szép vastag ezen kivül semmi értelme , fóleg 30 cm -en ha bárki ezt nekem megcáfolja tudományosan, mérésekkel , annak meghajlok !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.02.28. 00:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Üdvözlök mindenkit! Egy Fpalotás által készített B5 erősítőt próbálok életre kelteni jó sok év után... Akkoriban az első panel gond nélkül be is indult, viszont a másodiknál elszállt egy MJL21193, egy TIP122 is és a TIP127 is zárlatosnak tűnik dióda vizsgálóval ellenőrizve. Akkor félretettem a projektet, de most egy kedves rokonomnak adnám, és jó lenne megcsinálni. Viszont nem találok már a KD Mester által ajánlott Fairchild gyártású TIP122-t, csak ST vagy Onsemi gyártmányt. Beletehetem ezeket (ha igen, melyik lenne a javasolt) a hang lényeges romlása nélkül? Természetesen párban cserélném, ha jó az ST gyártmány is, hogy egyforma legyen mindkét oldal.

Esetleg valakinek Fairchild TIP122, MJL21193, és ST TIP127-ből egy-egy darab?

Köszi előre is!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.02.28. 08:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
feket663 írta:
Üdvözlök mindenkit! Egy Fpalotás által készített B5 erősítőt próbálok életre kelteni jó sok év után... Akkoriban az első panel gond nélkül be is indult, viszont a másodiknál elszállt egy MJL21193, egy TIP122 is és a TIP127 is zárlatosnak tűnik dióda vizsgálóval ellenőrizve. Akkor félretettem a projektet, de most egy kedves rokonomnak adnám, és jó lenne megcsinálni. Viszont nem találok már a KD Mester által ajánlott Fairchild gyártású TIP122-t, csak ST vagy Onsemi gyártmányt. Beletehetem ezeket (ha igen, melyik lenne a javasolt) a hang lényeges romlása nélkül? Természetesen párban cserélném, ha jó az ST gyártmány is, hogy egyforma legyen mindkét oldal.

Esetleg valakinek Fairchild TIP122, MJL21193, és ST TIP127-ből egy-egy darab?

Köszi előre is!


Létezik Fairchild a Mouser-nél, igaz éppen nincsen raktáron. Kicsit gondosabban kell megnézni, mert amióta az Onsemi megvette a Farichildot, azóta az előbbi nevén futnak a tranyók:
https://hu.mouser.com/ProductDetail/ON-Semiconductor-Fairchild/TIP122?qs=sGAEpiMZZMutXGli8Ay4kAuOt55Alb1HcRRWYHqhMSw%3d
ST TIP127 is lesz majd májusban :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.02.28. 21:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Közben azt olvastam, hogy az ST gyártmányok se olyan rosszak, az meg van a Lomexben is. Köszi az infókat!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 03:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.05.03. 16:18
Hozzászólások: 7
Sziasztok, egy kis segítségre lenne szükségem.
Után építettem a B5 erősítőt, elsőre ment is az élesztés, nagyon szép hangja van, viszont van egy alapzaja, sistergés/szélfújás jellegű. Ha a bemenetet a földre húzom és rátapadok a hangszóróra, akkor épphogy hallom, viszont, ha bármit a bemenetre kötök (PC, teló BT füles) akkor elég hangos 2-3m távolságból is hallható. Gondoltam hátha összeszed valami a levegőből, de fémdobozolás után is megmaradt a jelenség. Ha lekapcsolom a tápot pár másodpercig még tartják a kondik, akkor sem szűnik meg a jelenség (így a tápot kizárnám). Mindkét oldal ua-t produkálja. Van bármi ötletetek mi lehet a probléma?

Leírom milyen alkatrészeket használok és miket változtattam + csatolok pár képet, hátha segít. KD Mester féle NYÁK-ot kicsit átterveztem, így a két erősítő elfér a Lomexben kapható 16 centis bordán. 200VA 2x24V-os trafót használok, amit 2x10000µF-os G-LUXON kondi simít 2x1µF-os REMIX-ekkel karöltve. BC tranyók Fairchild, MPSA-k ismeretlen HEstoreosak, BD és TIP-ek ST gyártmányúak, MJL-ek pedig ONS, elkó kondik pedig nichicon.
A Zener diódák előfeszítő ellenállásait módosítottam 4,7K-ról 4,3K-ra a +-35V-hoz.


Csatolmányok:
DSC_0258.JPG
DSC_0258.JPG [ 467.52 KiB | Megtekintve 45875 alkalommal. ]
DSC_0257.JPG
DSC_0257.JPG [ 416.17 KiB | Megtekintve 45874 alkalommal. ]
DSC_0260.JPG
DSC_0260.JPG [ 356.54 KiB | Megtekintve 45874 alkalommal. ]
B5-PCB.png
B5-PCB.png [ 58 KiB | Megtekintve 45874 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 07:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Akkor is megjelenik a zaj, ha csak az egyik csatorna bemenetét kötöd be?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 13:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.05.03. 16:18
Hozzászólások: 7
Igen, jelenleg csak egy csatornával kísérletezem, hogy véletlenül se zavarjanak be egymásnak. Lassan kifogyok az ötletekből és elkezdek alkatrészeket cserélgetni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 13:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Sapi írta:
Igen, jelenleg csak egy csatornával kísérletezem, hogy véletlenül se zavarjanak be egymásnak. Lassan kifogyok az ötletekből és elkezdek alkatrészeket cserélgetni.


Milyen forrásokat próbáltál ki pontosan?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 13:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.05.03. 16:18
Hozzászólások: 7
- Sony Z3 Compact (ezzel talán még a legkisebb az alapzaj)
- Sony SBH50 Bluetooth füles
- Fuji laptop Realtek ALC286
- PC Realtek ALC269


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 13:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Ha üresen rádugsz egy hosszabb kábelt, akkor is jelentkezik a zaj?
Kérdés: A fényképed szerint a meghajtók földelése nem a panelen kialakított csillagpontba van kötve. Nem lehet az a probléma?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 16:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Milyen hangerő szabályzást és/vagy előfokot használsz hozzá?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 18:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.05.03. 16:18
Hozzászólások: 7
Sajti
A fehér zaj folyamatosan jelen van, mindegy, hogy mi van a bemenetére kötve, ha egy hosszú vezetékdarabot rákötök, akkor csak az 50Hz-et szedi össze pluszba a levegőből. A földeléssel próbálkoztam mindenhova kötni, nem változtatott semmit, ha csillagpontba volt, ha nem. A képeken egy kb 2 centis vezetékdarabbal zártam közvetlenül a földre a bemenetet, úgy kerestem a hibát.

Hétvégén nem érek rá vele foglalkozni, úgyhogy bedobozoltam addig is. Kapott egy 50K-s sztereó potmétert és az RC tag kikerült elé, ahogy az a leírásban szerepel. Most ott tart a dolog, hogy a sistergés állandó erősségű és gyengébb mint korábban, ha minimumra, ha maximumra van tekerve a poti egyaránt. A potméter és az erősítő háza is rá van kötve a csillagpontra, nem hallani benne semmi 50/100Hz-es zúgást, a trafót az L alakú fekete alumínium árnyékolja le

Halus
Csak az előbb említett potmétert használom a bemeneten.

Csatolok pár képet most hogy néz ki a dolog


Csatolmányok:
DSC_0267.JPG
DSC_0267.JPG [ 1.26 MiB | Megtekintve 45734 alkalommal. ]
DSC_0265.JPG
DSC_0265.JPG [ 370.83 KiB | Megtekintve 45734 alkalommal. ]
DSC_0263.JPG
DSC_0263.JPG [ 381.17 KiB | Megtekintve 45734 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 17:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sajti írta:
...Kérdés: A fényképed szerint a meghajtók földelése nem a panelen kialakított csillagpontba van kötve. Nem lehet az a probléma?...
Nekem is ez a gyanús...

Esetleg MPSA-k Bázis-Kollektorai közé ideiglenesen bekötött 100pF-tól nem szűnik meg a zajosodás? :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 18:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Van bent egy alapvető hiba is sajnos.
Ha a toroid trafód secuder fele nem szimmetrikusan van tekerve, tehát gyárilag nem közép megcsapolt, akkor érdemes mindkét secunder ágat egyenirányítani ez esetben mert azok nem lehetnek egyformák.
Egyenirányítás után szabad csak a két +- oldalt közösíteni, s pufferelni.

Ui: Illetve a potinál a jobb-bal oldal földjét külön kezeled ugye? nincs a nyákon közösítve a két oldal földpontja remélhetőleg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 23:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.05.03. 16:18
Hozzászólások: 7
DöG
A 100pF-et még nem próbáltam, de mindenképp ki fogom.

emersys
Nem hinném, hogy bármin is változtatna a két gretz, de azé majd beteszem. A gyárilag közösített kiöntött trafó sem teljesen szimmetrikus, ott ők kötik össze a vezeték végét, itt meg én.
A földeket természetesen külön kezelem a potinál, már volt szerencsém szívni vele korábbi erősítőnél.

Egyébként a NYÁK rendben van így szerintetek? (Azon kívül, hogy BC556 és MPSA42 fordítva áll a képen)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.05. 20:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Sapi írta:

emersys
Nem hinném, hogy bármin is változtatna a két gretz, de azé majd beteszem. A gyárilag közösített kiöntött trafó sem teljesen szimmetrikus, ott ők kötik össze a vezeték végét, itt meg én.


Az igaz, hogy ők kötik össze de ott mV nagyságrend lehet maximum csak az eltérés, itt akár V nagyságrend is lehet..
Amikor így egyenirányítasz egy sima 2 secunderes toroidot a brumm is szépen előszokott jönni, nálad ez nem jelentkezett amint írtad, viszonylag emiatt feltétezhetően egyformára sikeredett a két secunder.
Én műszakilag mégis a javasoltat preferálnám.. de ez a te erősítőd, csak egy észrevétel volt.

Ui: A poti fém házára sem a nagy áramú csillagpontot kötném (ha jól látom nem ér a fém házhoz a forgatótengely), csak a jelföld negatívját (egyik csatornáról)

Illetve amit még fotóról kiveszek, de ez nem látszik egyértelműen és ha nem jól látom akkor tárgytalan : , a két végfokmodul bemeneti jelföldjeit a poti után, miért viszed rá még külön a csillagpontra??
A bemeneti jelföldnek és a végfokpanel csillagpontjának a nyákon kell közösülnie, különben hurok lesz, és a nagy áramú csillagpont megszórja a jelföld bemenetét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.05. 21:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Már látom, a poti nyákján van a bemeneti szűrő.
Nem tudom mennyire szerencsés ez így, mi indokolta amúgy? A nyákterveden rajt van helye, és elszeparáltabb lehetne a jelföld és nagy áramú csillagpont.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.06.06. 01:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.05.03. 16:18
Hozzászólások: 7
A panelek csak egy-egy pontba vannak rákötve a földre, az az amit látsz, a bemenet földjénél. Igazából ezt a nyákon is látható csillagpontba kéne kötni és oda is fogom, de azért hagytam így, mert egyszerűbb szétszedegetni, egyébként mikor oda volt kötve a föld, nem volt különbség a hangban, vagy a gondot okozó "ssss" zajban.

A potméter önmagában valami iszonyat jó antennának bizonyult, zúg-búg minden tőle, ha csak lóg a levegőbe, dobozolás előtt meg se próbáltam bekötni. Nekem ezzel a földeléssel vált be, ha a doboz teteje is rajta van semmilyen külső zajt nem szed össze A szűrő pedig a B5-ös cikkben leírtak miatt került a poti elé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 890 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség