audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:14

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 67 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 11:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istvan01 írta:
Dys-cus szerint nem nagyobb művészet egy IT-t megtekerni, ebben az esetben SE-PP, mint egy kimenőt.

:lol: :lol: :lol:
Ezt Te se gondoltad komolyan, meg Ő se.

De azért szeretnék látni egy jó (!) 10k:10k-s...na egye fene 10k:600-as interstage-et (20mA, 10-70kHz +/- 2dB). ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 12:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
istvan01 írta:
Dys-cus szerint nem nagyobb művészet egy IT-t megtekerni, ebben az esetben SE-PP, mint egy kimenőt.

:lol: :lol: :lol:
Ezt Te se gondoltad komolyan, meg Ő se.

De azért szeretnék látni egy jó (!) 10k:10k-s...na egye fene 10k:600-as interstage-et (20mA, 10-70kHz +/- 2dB). ;)

Te sem gondoltad komolyan, hogy ekkora csőhöz alkalmas lenne 10k:10k+10k IT! Az IT elé legalább egy 300B dukál, ahhoz pedig elegendő Ip 40-50mA, az IT meg 1k:1k+1k nagyság rendeben már jó lehet.
Aztán hogy neked mi a jó, az megint más kérdés. Ilyen teljesítményű, meghajtás igényű csőhöz 10kohm-nál nagyobb rácslevezetőt nem tehetünk (adatlap nem írja), rácsfojtó vagy IT trafó sokkal alkalmasabb neki.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 12:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
istvan01 írta:
Dys-cus szerint nem nagyobb művészet egy IT-t megtekerni, ebben az esetben SE-PP, mint egy kimenőt.

:lol: :lol: :lol:
Ezt Te se gondoltad komolyan, meg Ő se.

De azért szeretnék látni egy jó (!) 10k:10k-s...na egye fene 10k:600-as interstage-et (20mA, 10-70kHz +/- 2dB). ;)

Te sem gondoltad komolyan, hogy ekkora csőhöz alkalmas lenne 10k:10k+10k IT! Az IT elé legalább egy 300B dukál, ahhoz pedig elegendő Ip 40-50mA, az IT meg 1k:1k+1k nagyság rendeben már jó lehet.
Aztán hogy neked mi a jó, az megint más kérdés. Ilyen teljesítményű, meghajtás igényű csőhöz 10kohm-nál nagyobb rácslevezetőt nem tehetünk (adatlap nem írja), rácsfojtó vagy IT trafó sokkal alkalmasabb neki.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 13:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
istvan01 írta:
Én aszt hiszem, soha nem fogom megérteni ezt a bonyolult hókusz pópuszt a parafeed SE törekvéssel. Ahol hangja van egy fojtónak, csatolókondinak, primernek, hozzá még CFB-nek. A másik változat, amibe már PP trafó van, a PP egyik oldalát DC áramgenerátorral kell nyomni, az sem "hangtalan". Sokkal egyszerűbb és nagyobb kimenő teljesítményt produkál egy rendes, egyszerű PP.
A nagy kimenőcsövek egyébként is kívánják az IT-s becsatolást, egy IT-vel meg pofon egyszerű a fázishasítás. Ugye ez szokott még az SE pártiak szokásos egyszerűbb érve lenni. De amit itt látok SE variánsokat, az pont az SE egyszerűség ellentettje.


Lasan szemelol vesztjuk a kituzot celt! 100W SINGLE ENDED configuracioban! Talan nem fogtak fel hogy a 100W primer telyesimeny mivel jar...0,3-0.6Amper anod nyugalmi aram es 30Hz-en nem fogadok el tobb mint 3dB essest.Hat ezek a tenyek kovetelik meg a bonyolult hokusz popuszt.
Ja persze sokal egyszerub egy rendes PP. De hol itt a kihivas? Egy rendes PP-t barki megepit ha elote egy csontig ragot rajz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 13:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Boris írta:
istvan01 írta:
Én aszt hiszem, soha nem fogom megérteni ezt a bonyolult hókusz pópuszt a parafeed SE törekvéssel. Ahol hangja van egy fojtónak, csatolókondinak, primernek, hozzá még CFB-nek. A másik változat, amibe már PP trafó van, a PP egyik oldalát DC áramgenerátorral kell nyomni, az sem "hangtalan". Sokkal egyszerűbb és nagyobb kimenő teljesítményt produkál egy rendes, egyszerű PP.
A nagy kimenőcsövek egyébként is kívánják az IT-s becsatolást, egy IT-vel meg pofon egyszerű a fázishasítás. Ugye ez szokott még az SE pártiak szokásos egyszerűbb érve lenni. De amit itt látok SE variánsokat, az pont az SE egyszerűség ellentettje.


Lasan szemelol vesztjuk a kituzot celt! 100W SINGLE ENDED configuracioban! Talan nem fogtak fel hogy a 100W primer telyesimeny mivel jar...0,3-0.6Amper anod nyugalmi aram es 30Hz-en nem fogadok el tobb mint 3dB essest.Hat ezek a tenyek kovetelik meg a bonyolult hokusz popuszt.
Ja persze sokal egyszerub egy rendes PP. De hol itt a kihivas? Egy rendes PP-t barki megepit ha elote egy csontig ragot rajz.

PErsze így már mindjárt más :)
Legyen bonyolult, legyen drága, jó nehéz, vigyen 600mA SE nyugalmi áramot, nem semmi ...
Sajnálom azt a sok anyagot, fáradtságot, időt, amikor végén kapsz egy alig hallgatható nehezéket. De hát ha a kihívás az fontosabb


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 13:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
GA2 írta:
Én ezzel a csővel 20W-os SE erősítőt építenék, a G2 lenne az anód, és így nagyon divatos "MESH" anódom lenne, ennek is 100W-os anód disszipációt ír, ha jól olvastam. Trióda lenne, aminek sokkal jobb hangja van, mint a pentódának. 400V lenne a tápfeszültség, csökkenne az áram, és talán az 1000 órás üzemidő is megnőlne egy kicsit.



Szerintem kar volna egy 450W-os csovet elpocsekolni.Ha megelekszel 20W-al ott a GM70, a 845 vagy a 805-os...tele az internet 20W-os singlikel.

Meg valamit meg szeretnek jegyezni: ha sikerul 100W THD=5% 1kHz-en akkor menyi varhato mondjuk 50W-on? Es 25W-on? Na itt van a lenyeg!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 19:12 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istvan01 írta:
Te sem gondoltad komolyan....

Persze hogy nem, azért is említettem meg a 10k:600-at. ;)

Mondjuk azzal se lehet egy -kivezérléstől függően- akár 20mA rácsáramot igénylő rádió adó csövet rendesen meghajtani. :D

Egyébként általánosságban beszéltél/írtál "nem nagyobb művészet egy IT-t megtekerni.... mint egy kimenőt" ami ha, tényleg így lenne, tele volna a piac nagyon jó-jó-közepes-elfogadható-rossz IT-vel, mint ahogy tele van ilyen jellegű SE trafókkal.

Ezzel szemben vannak jók (csilliárdokért), közepesek és -szerintem- teljesen használhatatlanok.
Az előző két kategória gyártóinak megszámlálásához még csak a két kezed ujjai sem kellenek.

Ebből én azt vonom le, hogy meglehet, hogy nem nagy művészet a jó IT tekerés, de nem igen szokott összejönni, vagy irreális ráfordítást (sok száz kísérlet) követel, ami üzletileg vállalhatatlan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 19:14 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Boris írta:
Szerintem kar volna egy 450W-os csovet elpocsekolni.


Ezzel teljes mértékben egyet tudok érteni, ezért javaslom az alábbi fórumrészlet tanulmányozását:

http://www.diyaudio.com/forums/tubes-va ... build.html

-My wife, upon seeing the 833C triodes in person - "That's not an amp, that's a Midlife Crisis!"

-My reply, "Hey, it's cheaper than a Corvette..."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 19:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
A 833 szovjet ekivalense a GU48.A kezdetben dilemaban voltam de mivel a GU48-nak nem kaptam foglalatot maradtam a GU81-nel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.17. 10:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Egyébként általánosságban beszéltél/írtál "nem nagyobb művészet egy IT-t megtekerni.... mint egy kimenőt" ami ha, tényleg így lenne, tele volna a piac nagyon jó-jó-közepes-elfogadható-rossz IT-vel, mint ahogy tele van ilyen jellegű SE trafókkal."
SE IT azért nincs a piacon, mert nem alkalmazzák már. Néhány mindig próbálkozó próbálkozik csak vele, mivel nem hiszi el, vagy nincs tapasztalata, hogy több a hátránya mint az előnye ennek az anakroniosztikus alkatrésznek. PP IT-nél más a hejzet. Azt gyártanak, ha nem is sokan, ugyanis egy bifillárisan megtekert IT jól hejettesíti a kondit, illetve szépen is szólhat, ha hozzáértő tekeri. Ha valaki 1:1-es, vagy hasonló áttételű trafót kíván alkalmazni, az jobban jár a kondikkal. Ha megfelelőt használ, annak is jó a hangja. IT-t tekerni valóban nem bonyolultabb tekerni mint egy kimenőt. Talán a kisebb méret miatt munkásabb. A titka a jó "vas", ami nem az agyon hypolt amorf kategória, hanem valamilyen Ni ötvözet legalább 40% Ni tartalommal, de inkább többel. Az ilyen magokkal már (u>30 000) kis menetszámmal is el lehet érni a nagy indukciót a nagy primér impedanciához. A kis menetszám viszont kis szórást okoz, ami esetünkben jó dolog. Való igaz, kísérletezni kell, de nem sokat. Úgy kb. 8db trafóval már egészen jól eltalálható egy vas tulajdonsága, illetve a szükséges tekercselrendezés. A kísérletezőre csak annyi követelmény adódik, hogy legyen elméleti és manuális tapasztalata a tekerésben, de viszont összességében lássa, hogy a kísérletek során a paraméterek hogyan változnak, azoknak milyen hatása lehet a hangra. Az egész próbálgatás feltételezi azt, hogy minden tekercset ugyanolyan paramétarekkel tekeri, azaz géppel teker, mivel biztosítható az állandó és konstans huzal feszítés, az egyforma sor kezdés, a konstans huzalátmérő tartás, a tekercsek helye a tek. térben, valamint a pontos, és egyforma szigetelés felhelyezési technológia. Szóval csinálni kell, nem elmélkedni róla.
A viszonylag nem nagy költséget (egy bizonyos árbevételű cég felett) jelentő kisérletezés nem gond. Viszont havonta egy eladható trafóért nem érdemes a gyártást beindítani, ahhoz dobozt készíteni, azt felcsicsázni minden szükséges írománnyal, stb. azaz kistafírungolni. Ezért nem nagyon tekergetnek ilyet. A Tango cég úgy tudom létezik még. Szerintem már az sem teker ilyen trafókat a kis igény miatt. A DIYernek így három lehetősége van: vagy nagyon drága trafót vesz, vagy próbál tekerészni, ami zsákutca, vagy megfordul, és kihajt a zsákutcából azzal, hogy olyan kapcsolást választ, ami nem tartalmaz IT trafót. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.18. 15:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
Szukegesnek tartom feltenni nehany oszciloszkop kepet 1:1 SE intersztage traforol.A mester akki a trafokat kesziti beleegyezeset adta hogy itt lekozoljem a kepeket.Minden trafo amit ki enged a kezebol igy mutattnak.En azert nem foglalkozom tekeresel mert hasonlot sose produkalnek.


Csatolmányok:
Se-Interstage-16Hz.jpg
Se-Interstage-16Hz.jpg [ 61.88 KiB | Megtekintve 21762 alkalommal. ]
15kHz.jpg
15kHz.jpg [ 54.87 KiB | Megtekintve 21762 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.18. 15:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
Es itt a raadas ugyanaz a trafo 30kHz-en


Csatolmányok:
Interstage-30kHz.jpg
Interstage-30kHz.jpg [ 153.14 KiB | Megtekintve 21761 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.18. 16:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
dys-cus írta:
Ha valaki 1:1-es, vagy hasonló áttételű trafót kíván alkalmazni, az jobban jár a kondikkal. Ha megfelelőt használ, annak is jó a hangja.


Biztosan. De ne feledkezzünk meg az IT trafó legalább két előnyéről. Az elhanyagolhatóan kis értékű szekunder ohmos ellenállása "keményen" fogja a végcső rácsát DC szempontból, és lehetőséget ad A2 üzemmódra is :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.18. 16:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Boris írta:
Es itt a raadas ugyanaz a trafo 30kHz-en

A trafó hogy volt terhelve a mérés során? Mármint primér, és szekunder oldalon is.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.18. 18:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
dys-cus írta:
Boris írta:
Es itt a raadas ugyanaz a trafo 30kHz-en

A trafó hogy volt terhelve a mérés során? Mármint primér, és szekunder oldalon is.


Aszt en nem tudom megmondani...fontos?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 11:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Boris írta:
dys-cus írta:
Boris írta:
Es itt a raadas ugyanaz a trafo 30kHz-en

A trafó hogy volt terhelve a mérés során? Mármint primér, és szekunder oldalon is.


Aszt en nem tudom megmondani...fontos?

Nagyon fontos. Ugyanis megmásítja a mérést. Ha csak terhelés nélkül ráadod a jelet, és úgy mérsz, akkor akár szép is lehet a néccög jel, ráadásul a mélyben akár 1Hz-ig is elmegy a trafó. De ha sorba kötsz a primérrel az Ra értéknek megfelelő ellenállót, a szekunderre meg műterhelést teszel a beépítési helyzetnek megfelelően. A soros ellenálló a primér induktivitással egy alulvágó szűrőt képez. A valóságban is ez történik, tehát a trafó alul elkezd vágni valahol. Értelemszerűen 20Hz-n legalább -2dB-nél nagyobb esés nem megengedett. Ez van az IT, valamint a kimenők esetében is. Az ilyen mérőösszeállítás nélkül a mérés hamis, szemfényvesztés. Szóval figyelj erre. Csak azért gyanakodok, mert a magasabb frekiken mintha túllövés lenne. Ha jó a méretezés, tekerés, akkor ezt a túllövést a műterhelés szépen megszünteti, és a tető sem olyan hullámos, kivéve egy esetben: ha a trafó rezó pontja túl közel van az átviteli sáv felső határához. Remélem segítettem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: GU81 SE
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 19:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
A mester aki a trafókat készíti

Jó lenne egy kép erről a trafóról. Azt lehet tudni, hogy ki készítette a trafókat?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 67 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség