audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 09:33

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 18:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
... Sajna vannak olyan termékek, amik nehezen hajthatók, akkor ott azt a tényt figyelembe veszem....
Mitől lesz "nehezen hajtható" egy hangsugárzó, és mit jelent, hogy figyelembe veszed ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 20:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Bátorkodom saját véleményem itt off-ban leírni, hátha nem feszíte senki keresztre. Közben nézd el nekem, hogy éppen flekkent sütök faszénen.
Nos egy hangfal akkor nehezen hajtható, ha extrém alacsony impedanciát képvisel, pl az ESL rendszerek, vagy pedig olyan rezonanciákat tartalmaz, amelyeknek rezgőkör megnyilvánulásai vannak. A Nyquist függvénye, ha feltudnánk venni malacfarkakat tartalmaz. Ezektől a csöves technika kimenője kicsit fosik, egészen addig, még igen nagyon nagy túlméretezést nem használunk a tekercselés során. A trafónak tudni kell az áramot mindenféleképpen. Ugye van erősítő, amely valamely hangfallal nem szól szépen, pedig egyébként kifogástalan a hangminősége egy másik hangfalon. A példát olvashattad alább. A tranyósok sem szeretik ezt a találkozót. Az durván összeomlik, mert a tápja kícsit más, kicsit kicsi, nincs benne 500V, de viszont igen vacakul tud szólni. Értsd úgy, hogy egy nagy tömeget nagy erővel, kis erőkarral kell megmozgatni, vagy uazt a tömeget hosszú erőkarral, de kis erővel kell mozgatni. Ugye a mozgatáshoz meg energia kell. Költői mkérdés: melyik teccik a természetnek?

A figyelembe vétel az, hogyha tudom, hogy ilyen veszett impedanciával rendelkező hangfalat kell hajtani, akkor ugye kicsit "elméretezek", hogy lehetőleg ne adódjon olyan helyzet, hogy a szekunderen átvitt teljesítmény elfoggyon, mert el tud. Azaz az optimálisnál nagyobb impedanciával illesztek, azaz a szekundert nagyobb Raa értékre illesztem. (Ra érték esetén ennek nincs igazán értelme. Aki ilyenben utazik, az "jó" impedanciát képviselő hanxórót keres.) Vagy ha úgy tetszik, akkor kissebb hatásfokkal számolok. Mivel a vaskeresztmetszet az adott, ezért a gerjesztés, menetszám változik a kívánt mérétékben. Sőt az általam használt ultrechti egyetemi számoló metódusban van lehetőségem az áramsűrűséggel is variálni.
Bízom benne, hogy megválaszoltam a kérdéseidet úgy, hogy az másokat akik nem így gondolkoznak nem sért.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 20:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Azt hogy érted hogy extrém alacsony, 1-2 ohm?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 21:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
A 'nehezen hajtható' kifejezés kétféle okot tartalmazhat: Az egyik, hogy kicsi a hangsugárzó hatásfoka, emiatt nagyobb teljesítményre van szüksége, (3dB-ként dupla teljesítményre), mint amit előtte valaki megszokott. (pl. Dynaudio) A másik a rendkívül változó impedanciamenet, ami nemcsak a mély tartományban, hanem a közép illetve magas hangoknál is nagymértékű változást mutat, na ezt nem szeretik a kis csillapítású csöves erősítők (különösen az SE-k), és ekkor különösen rosszul szól(hat)nak emiatt. Persze egynémely homokos csoda is bészarik ebből az okból kifolyólag, de ez inkább a 2000' előtti időkből származó erősítőknél volt alapvető probléma.
Ha egy csöves erősítő nyílt hurokban egyenletesen jól működik 10-12kHz-ig, akkor nincs baj, az nvcs-től függ, mennyivel lesz alacsonyabb a torzítása, vagy -ha nem jól van megcsinálva- mennyivel lesz rosszabb az impulzus átvitel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Saját tapasztalatom az hogy az SE erősítőknél leginkább a kimenőn múlik ennek a dolognak a lekezelése.
Mire is gondolok, amikor olyan kimenőket tekergettem aminek a szekunder oldali DCR-je 1_0,7 ohm közt volt akkor egy háromutas közepesen bonyolult váltójú hangfal simán megfektette az erősítőt.
Most úgy tekerek hogy a DCR 0,1 ohm alatt legyen, és ugyan az az erősítő az új kimenővel lazán lekezeli a hangfalat.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 22:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Idézet:
Szép munka! A hangkép hogy változott? nem lett unalmas jellegű? Mint pl az AN dobozok, erősítők.

Hát már elég régen csináltam (azóta se semmit), de nem emlékszem hogy rosszabb lett volna tőle.

Amúgy mellékesen mikor hazajöttem a győri találkozóról, egyszerre elkezdtem fülelni a saját hangfalam. A méllyel teljesen elégedett voltam, a középre azt mondtam OK,elmegy, de cserélni nem fogom, viszont a magasa csapnivalóan gyenge volt, azt ki kell cserélni.
Aztán eszembe jutott hogy ki kellene próbálni a lejátszó equalizerét.
Kép

Na azóta teljesen elégedett vagyok a magassal is. Qrva jól szól. És költséghatékony megoldás. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.25. 07:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
DHT írta:
Saját tapasztalatom az hogy az SE erősítőknél leginkább a kimenőn múlik ennek a dolognak a lekezelése.
Mire is gondolok, amikor olyan kimenőket tekergettem aminek a szekunder oldali DCR-je 1_0,7 ohm közt volt akkor egy háromutas közepesen bonyolult váltójú hangfal simán megfektette az erősítőt.
Most úgy tekerek hogy a DCR 0,1 ohm alatt legyen, és ugyan az az erősítő az új kimenővel lazán lekezeli a hangfalat.

Zsolti, a hangfal nem a szekunder DC-t látja, hanem a végcső Ra + Rpimer ezt áttétellel a szekunderre, Rszekunder, plusz a szórások és mindezt komplex impedaniciával, freki és kivezérlés függően, SE-ben nyugalmi áram függően is. A szekunder DC-t persze érdemes alacsonyan tartani, de csupán ez nem kulcs a jó meghajtáshoz egy nehéz hangfalhoz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.25. 10:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
Azt hogy érted hogy extrém alacsony, 1-2 ohm?

20kHz-n egy ESL rendszer lehet 1,8 Ohm is egyes régebbi készülékek esetén. Az ML és a Quad mindent elkövet, hogy 3-4 Ohm legyen, de azt nem tudjuk, hogy a hangszóró hangját ez hogyan befolyásolja.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.25. 10:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Azt viszont tudjuk ( megmérhetjük ), milyen mértékben esik a frekvenciamenet a hangsugárzó más frekvenciákon mért hangnyomásához képest.
( Pl. a következő képen ez közvetlenül is leolvasható: a 2 Ohmos impedanciaszakasz 3,5dB esést erdményez a frekvenciamenetben a 8Ohm impedanciájú szakaszhoz képest )

Ez a mérérés egyébként remekül szemlélti a relative magas, és frekvenciafüggő erősítő kimeneti impedancia hatását a hansugárzó által lesugárzott impedanciamenetre --> lineáris torzítás --> színezett hangzás

Csatolmány:
ARC REF75 imp.jpg
ARC REF75 imp.jpg [ 164.86 KiB | Megtekintve 50469 alkalommal. ]

( http://www.stereophile.com/content/audi ... a4GSIMD.97 )


Azt is tegyük hozzá, hogy ez nem "nehezen hajtható", hanem átlagos hangsugárzó hatását mutatja, és alacsony jelszinten. Tényleg nehezen hajtható hangsugárzó és nagy jelszintek esetében ez hatványozodik...legalábbis a csöves erősítőknél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.25. 10:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
marone írta:
Az enyém ilyen volt:

...

ilyen lett :

...

Egyszer én is csináltam impedanciakorrekciót egy kétutas hangdobozomhoz. Érdekes módon - bár félvezetős erősítővel hajtottam, és nem okozott mérhető változást a frekvenciaválaszban - meghallgatva mégis kicsit lekerekítettebb lett a teteje...
Végül, a magas tartomány imp.korrekcióját kiszedve, visszatért a levegősebb, nyitottabb hangzás

Elvileg, hiába lineáris a hangsugárzó impedanciamenete a teljes hangfrekvenciás sávban, ha az erősítő kimeneti impedanciája nem az. Márpedig az erősítőé nem az. Persze ez teljesen felépítésfüggő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.25. 23:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
istvan01 írta:
DHT írta:
Saját tapasztalatom az hogy az SE erősítőknél leginkább a kimenőn múlik ennek a dolognak a lekezelése.
Mire is gondolok, amikor olyan kimenőket tekergettem aminek a szekunder oldali DCR-je 1_0,7 ohm közt volt akkor egy háromutas közepesen bonyolult váltójú hangfal simán megfektette az erősítőt.
Most úgy tekerek hogy a DCR 0,1 ohm alatt legyen, és ugyan az az erősítő az új kimenővel lazán lekezeli a hangfalat.

Zsolti, a hangfal nem a szekunder DC-t látja, hanem a végcső Ra + Rpimer ezt áttétellel a szekunderre, Rszekunder, plusz a szórások és mindezt komplex impedaniciával, freki és kivezérlés függően, SE-ben nyugalmi áram függően is. A szekunder DC-t persze érdemes alacsonyan tartani, de csupán ez nem kulcs a jó meghajtáshoz egy nehéz hangfalhoz.

Én a saját tapasztalatomat írtam le, ráadásul a vas ugyan az. Egy háromutas hangfal elég komplex elektromos zavart tud létrehozni a mozgási energiája miatt, ezért kell az extrém alacsony DCR hogy ezt tudja korrektül kezelni, és ne szemetelje tele az áttételen keresztül a végcsövet.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.26. 10:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találtam egy újabb kimenő trafó tekerős videót:
https://www.youtube.com/watch?v=DxXn8iWjTeE#t=267.383487
Érdekes, hogy kiírja, hogy nagyon fontos a nagyfeszültségű szigetelés, aztán rátesz egy sor szigetelő szalagot. Én kicsit félnék, hogy a szélső menetek a kezdeti feszítésre "leugranak" az alatta lévő sorba.
Olyan, mintha a primer sorok közé nem tenne szigetelést, vajon ez jó?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.26. 11:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.06.12. 10:52
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Varsó
GA2 írta:
Érdekes, hogy kiírja, hogy nagyon fontos a nagyfeszültségű szigetelés, aztán rátesz egy sor szigetelő szalagot.


Üdv mindenkinek!
Nem szigetelőszalagot tett rá, hanem teflont.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.26. 11:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:22
Hozzászólások: 288
GA2 írta:
Találtam egy újabb kimenő trafó tekerős videót:
https://www.youtube.com/watch?v=DxXn8iWjTeE#t=267.383487
Érdekes, hogy kiírja, hogy nagyon fontos a nagyfeszültségű szigetelés, aztán rátesz egy sor szigetelő szalagot. Én kicsit félnék, hogy a szélső menetek a kezdeti feszítésre "leugranak" az alatta lévő sorba.
Olyan, mintha a primer sorok közé nem tenne szigetelést, vajon ez jó?

Ez totális barkácsolás .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.26. 11:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Nem hiszem, hogy teflon lenne, sárgásabb a színe, és hallani amikor a ragasztóhoz tapadt ujjait letépi a szalagról. Inkább engem a festéshez használt maszkoló szalagra emlékeztet.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.26. 13:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
A szélessége pont akkora mint a csévetestté. Én is valami ilyesmit keresek, ami szigetel és van valami vastagsága is. Maszkolószalag meg van is itthon. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.26. 13:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
http://www.ebay.com/itm/50mm-5cm-x-30M-Kapton-Tape-Sticky-High-Temperature-Heat-Resistant-Polyimide-/311575483296?hash=item488b5893a0:g:DmQAAOSwZ8ZW9Uxk


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.27. 09:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Kérdezném a tapasztalt tekerőket, hogy egy mezei trafóvasra (lemezvastagság mondjuk 0.5mm) tekert kimenő az hány KHz-ig működik ? Úgy értem még azon is kb. olyan a hatásfoka mint mondjuk 100Hz-en.
Csak elméletileg érdekelne, nem szándékozom természetesen ilyet használni.
Kösz !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.27. 11:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
marone írta:
Kérdezném a tapasztalt tekerőket, hogy egy mezei trafóvasra (lemezvastagság mondjuk 0.5mm) tekert kimenő az hány KHz-ig működik ? Úgy értem még azon is kb. olyan a hatásfoka mint mondjuk 100Hz-en.
Csak elméletileg érdekelne, nem szándékozom természetesen ilyet használni.
Kösz !

Nekem volt 0,5mm-es lakkozott dinamó lemezből (valami olcsó orosz lemez, hegesztő trafóhoz használták) PP kimenőm. Erősítővel kompletten mérve 14-16kHz-ig/-3dB átvitt. Csináltam próbát lakkot leégetni, majd 24órás hőkezeléssel, semmit nem javított, a lemezek meg ronda kormosak lettek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.27. 12:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Kérdezném a tapasztalt tekerőket, hogy egy mezei trafóvasra (lemezvastagság mondjuk 0.5mm) tekert kimenő az hány KHz-ig működik ? Úgy értem még azon is kb. olyan a hatásfoka mint mondjuk 100Hz-en.
Csak elméletileg érdekelne, nem szándékozom természetesen ilyet használni.
Kösz !

PP-ben 60k-ig is elmehet, SE-ben szintén. Persze függ az Raa értéktől, és a tervezett áramfelvételtől is.
Nagy áram, vastagabb drót, kevesebb menet, kisebb szórás. Nagy Raa hasonlóan, csak fordítva.
SE-ben a méllyel van gond: felszökik a torzítás az egyenáramú előmágnesezés miatt. A légrés növelésével ezt lehet csökkenteni, de az meg a primer menetszámot növeli, ami megint a szórást növeli. PP-ben simán lehet olyan trafót tekerni, hogy mondjuk 10 Wattig 4Hz az átvitele. SE-ben ilyen nincs. Elvileg ha nincs teljesítmény rajta, akkor mélyre mehet, de 4 Watt környékén már 20 Hz-n nem felismerhető a Sinus ! jel. Persze ezek a számok csak akkor igazak, ha a trafó mérete a gyakorlatilag szükséges méretű. Ha egy 300B-hez egy 3kW-os hegesztőtrafóra tekersz, akkor az is szólhat kistorzítással a mélyben.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.27. 12:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Épp most készítek 300B-hez trafót. Majd ha kész, megmérem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.28. 17:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ahogy ígértem, itt az éppen most befejezett 300B-hez készített SE trafó átvitele Watton, de megsúgom: teljesítmény HG-vel hajtva 6 Watton a difi annyi, hogy 20Hz-n -1,9 dB az átvitel alsó töréspontja. Az átvitelnek van egy jól érzékelhető rezópontja, ami -7,8 dB-en 180kHz frekin van. Azt kell mondjam, hogy a korábban leírt 60 kHz-s határfreki jelenleg 47kHz. Ennek oka az, hogy igyexem az ilyen kimenők alsó töréspontját minnél lejebb tartani a légrés ellenére. Ez szükséges a kottázható basszus eléréséhez. Ez viszont a szórás növekedésével jár, ami a felső töréspontot lejjebb hozza. Ha 20 Hz-n tartanám a -3 dB-t, a felső töréspont szépen felkúszna. Mivel az átlag ember úgysem hallja a 16k feletti frekiket, így inkább trafóimban arra törexem, hogy a hallható alsó tartomány, a "fősodor" tartománya legyen jó, sima átvitelű. Az én trafóim kompromisszuma ez, s ezt mindenki szereti. Tisztelet a kivételeknek, mert azok meg azért nem szeretik, mert én készítettem. :lol: Ugyanilyen trafót hallhattatok a triódás talin is a veszprémi illetőségű barátaim 300B SE erősítőjében, aminek első hallásra kevesebb volt a basszusa, mint a többinek, de mit tesz Isten, az a basszus nem volt elomló, összemosott, stb. torzítástól agyon terhelt. Még a Krizsi 211-e volt ilyen. Ezen trafó kialakítást használom minden SE trafó elkészítésénél, kivéve a 6C3Sz cső esetét, mert az egy tápcső, és nagyáramú, alacsony feszültségű, és nehéz hozzá tekerni, de azért lehet, csak az azért nem olyen tuti mint a szóbanforgó 300B SE trafó.
Írásommal senkit nem akartam megbántani, de ha mégis, akkor arról nem én tehetek, ő a sértődékeny.
Csatolmány:
300B Bode 2016 06 28.JPG
300B Bode 2016 06 28.JPG [ 136.49 KiB | Megtekintve 50176 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.09.22. 08:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
marone írta:
Csak elméletileg érdekelneKösz !

De akkor miért a tekercselő kisiparosoktól kérdezed? :)
Az örvényáramú veszteség, bár a frekvencia négyzetével arányos, még fém mm vastag trafólemeznél sem átvitelkorlátozó tényező (~100kHz alatt semmiképpen). Jól sikerült, átfogó visszacsatolás nélküli (jellemzően DHT SE) végfok esetében mégis hallani lehet, hogy egy másik, ugyanolyan trafótekercs ugyanolyan fajta vasnak a vékony változatával belemezelve egy kicsit jobban szól.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.09.22. 09:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Az OFF a megfelelő topikba áthelyezve.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.09.23. 20:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Véletlenül tekertem egy kimenő trafót, elég jó lett. CHZ kolléga nagyon sokat segített benne.
4db EL84 Push-Pull+Ultralineár+katód visszacsatolás. M102b mag.


Csatolmányok:
Amp.jpg
Amp.jpg [ 261.32 KiB | Megtekintve 48433 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.09.25. 16:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
Gratulalok a jo sikerult trafohoz!Jo let volna feltuntettni hany V/cm-en all a szkop...gondolom ez fontos.
Felmerul a kerdes:ha csupan VELETLENUL ilyen jo trafokat tekersz, milyet tekernel rendesen nekikeszulve?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.09.25. 18:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Köszi! 5V/osztás volt az oszcilloszkóp beállítása. (k.b. 80%-os teljesítmény)

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 21:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Ezek meg itt kézzel...
https://www.youtube.com/watch?v=nQtMsxSW8qA

ez pedig az ellenkezője

https://www.youtube.com/watch?v=KRNljBm8c2E


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.06.18. 14:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Na, mit leltem!

http://www.diyaudio.com/forums/tubes-va ... ons-2.html

Plitronék munkáit elemzik és arra a következtetésre jutnak, hogy habár a cég tagad keményen, amorfot használnak! A permeabilitás frekvencia függéséből gondolják ezt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.06.18. 19:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Hát azt a kézi tekerést bárki megcsinálja. Nem is értem miért raknak fel ilyen videót magukról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.07.09. 18:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
https://www.youtube.com/watch?v=UfVioJlnNfQ


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.07.09. 23:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Tkpen miről is van szó? Vagy én vesztettem el a fonalat, vagy mások.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.07.27. 11:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Meg 2014-ben tekertem egy kimenot (kettot), az elsot es talan az utolsot is :) Kezi tekerovel, az asszony forgatta en meg iranyitottam a huzalt. Csak a szekunder meneteket tekertem egymas melle, a primer "vadtekeres", mashogy nem is tudtam volna megcsinalni a vekony huzal miatt. A szigeteles kapton meg vmi muanyag bevonatu "papir" amit a fater muhelyeben talaltam (villanymotorokat tekercselt regen). Tegnap beepitettem es gyorsan megmertem, mukodik :D Az erositorol bovebben a PP topikban kivanik irni. Felteszek par kepet a meresrol de ez meg nem vegleges, nem volt idom eljatszani a beallitasokkal (AC es DC szimmetria, visszacsatolas merteke, kompenzacio erteke).
Eloszor hangkaris meresek, 15W 4R5 muterhelesbe.


Csatolmányok:
OT-PP-UL-20W-LKA-01.JPG
OT-PP-UL-20W-LKA-01.JPG [ 388.67 KiB | Megtekintve 46616 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-bode-15W-4R5.png
PP-UL-EL34-bode-15W-4R5.png [ 21.55 KiB | Megtekintve 46616 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-freq-thd-15W-4R5.png
PP-UL-EL34-freq-thd-15W-4R5.png [ 34.87 KiB | Megtekintve 46616 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-fft-1k-15W-4R5.png
PP-UL-EL34-fft-1k-15W-4R5.png [ 35.78 KiB | Megtekintve 46617 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.07.27. 11:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
negyszog 20Vpp 4R5 muterhelesbe


Csatolmányok:
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-100.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-100.png [ 25.41 KiB | Megtekintve 46614 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-1K.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-1K.png [ 25.29 KiB | Megtekintve 46614 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-10K.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-10K.png [ 27.42 KiB | Megtekintve 46614 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-20K.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-20K.png [ 28.75 KiB | Megtekintve 46613 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-50K.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-50K.png [ 30.53 KiB | Megtekintve 46615 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.07.27. 11:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
folytatas


Csatolmányok:
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-20.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-20.png [ 26.61 KiB | Megtekintve 46615 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-30.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-30.png [ 26.34 KiB | Megtekintve 46614 alkalommal. ]
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-50.png
PP-UL-EL34-20Vpp-4R5-SQR-50.png [ 25.44 KiB | Megtekintve 46615 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.07.27. 11:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
LKA írta:
.. Felteszek par kepet a meresrol ...

Dícséretes, hogy végre olyan mérés is látható, amely releváns információt is ad a PP-csövesek jellemző műszaki minőségét illetően...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.07.27. 13:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Nekem igy elsore, minden tapasztalat nelkul, eleg jonak tunik, bar, eleg magas a torzitas az alacsony es a magas tartomanyban. Meglepo modon a szimulatorban (OT Hammond 1645) is hasonlo parametereket lattam (torzitas, negyszog jelalak). Persze ha 1W-os tartomanyban vizsgalodik az ember akkor meseszep dolgokat lat 20kHz-en is :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.10. 15:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
ha vkinek nem lenne eleg jo a hazai kimeno az kukk ide : http://www.ogonowski.eu/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.10. 18:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Kíísérletezés folyamatban. Egy új forrású (honnan máshonnan, mint Kínából???) nanokristályos vas, ami már keresztmetszetileg nem kompromisszum. Nettó 22 cm2. (hát akkor majd kompromisszum lesz máshol ...) Lakásfestés idejére papírdobozba kerültek, és olyan döbbenetesen berozsdásodtak, hogy egy fél napot suvickoltam őket, míg ilyenek lettek. Aztán kaptak egy komolyabb lakkréteget. Szóval papírba korrózióra hajlamos dolgot ne csomagoljatok. Csak spéci erre a célra fejlesztett papírba. A másik dolog, hogy akinek nanokristályos vasa van, az jobban teszi, ha szétszedi és felületkezeli, mert papír nélkül is berozsdál, csak lassabban.


Csatolmányok:
DSCN0044.JPG
DSCN0044.JPG [ 300.3 KiB | Megtekintve 46391 alkalommal. ]
DSCN0043.JPG
DSCN0043.JPG [ 339.06 KiB | Megtekintve 46391 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.10. 20:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.09.08. 20:11
Hozzászólások: 300
Egy "hét pöttyös" is van közte. :o


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.10. 21:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Ez a kompromisszum mentesség azt jelenti hogy légrés sem nagyon kell?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.10. 23:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Nem kompromisszum mentességet írtam, hanem azt, hogy ennél a verziónál máshol van a kompromisszum, mint az SU90-ből származó trafómnál. Itt a kompromisszum a kicsi ablakméretben van, ami a használható drótátmérőt korlátozza. A légrés majdnem elmaradhat, nagyjából annyi lesz csak, hogy a rozsdásodás elkerüléséhez le fogom lakkozni a vágási felületeket és annyi. Ez kb pár század mm-t jelent. Ha nem 1605-öt, hanem 300B-t használnék 60-70-80 mA-rel, akkor elmaradhatna a légrés teljesen, de akkor ez a vas túl nagy lenne hozzá. Viszont a 1605-tel 20W-ra tervezek, ahhoz kell a nagyobb vas.

Ui: kompromisszum még a kilóra sokkal több vas. Egyszer már mentem nagyobb vasért, (SU102B amorf) de ott minden kísérletem kudarcot vallott.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.11. 10:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
A légrés majdnem elmaradhat, nagyjából annyi lesz csak, hogy a rozsdásodás elkerüléséhez le fogom lakkozni a vágási felületeket és annyi. Ez kb pár század mm-t jelent.

Pár század? :o
Szvsz számold át még egyszer, figyelembe véve a mélyfrekis nagyjelű viselkedést. Lesz abból a végén tized is...

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.11. 20:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A próbatekercs mérései mást mondanak. Az egész kimenőkészítési mizéria azért lett indítva, hogy a légrést minimalizáljam. A most szóló is így készült, de annál a megcélzott technikai paraméterek kicsit gyengébbek, mint az új verziónál. Aztán, hogy hangilag ez mit jelent, majd kiderül. Mindenesetre csévetestből alapból két garnitúrát készíttettem ...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.11. 21:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Barth Ida írta:
A próbatekercs mérései mást mondanak. Az egész kimenőkészítési mizéria azért lett indítva, hogy a légrést minimalizáljam. A most szóló is így készült, de annál a megcélzott technikai paraméterek kicsit gyengébbek, mint az új verziónál. Aztán, hogy hangilag ez mit jelent, majd kiderül. Mindenesetre csévetestből alapból két garnitúrát készíttettem ...

Hi!
Már járódik a hangfal. A próba tekercsben nem lehet hinni, ne dőlj be neki. Az osztása, a szigetelés vastagsága, a drót vastagsága, no meg még ezer fajta dolog befojásolja az élményt. Itt írtam valahol, hogy csak a huzal vastagság változása miatt négy TC trafót, azaz 6L6 trafót dobtam ki, mire rendben lett minden paramáter. Nézd meg a TC-k átvitelét, fázis átvitelét, meg a néccög jeleit. Ott rendesen megvannak hajtva a kimenők, s akkor is rendben van az átvitel, mindkét oldalon. Véleményem az, hogy a véletlen jó trafó tekerése felér egy LOTTÓ TOTÓ telitalálat elérésének esélyével.
Valaki itt feltett valami lengyel kollega trafóoldalát. 80 Wattos erősítőre EI96-ból teker trafót. Nevetséges. De csak vegyék meg a gazdag süketek. Legalább majd kitisztul a hallásuk. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.08.11. 23:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A próbatekerccsel a vas telítését - indukcióját szoktam ellenőrizni, az nem szólal meg, mert nincs neki szekunder tekercse. A szükséges légrés méretet is kiadja, az üresjárati áram függésében.
Technikailag egy ablakot ad, ahol azok a műszaki paraméterek elérhetőek, amikre az ember tervez, jó esetben. Vagy ha nem volt jó a kiindulási gondolat, akkor kénytelen az ember rájönni, hogy ezzel a vassal nem fog célt érni. Ha sikerült a megcélzott paramétereket elérni, akkor jön az, hogy hogyan fog ez szólni? Az SU102B esetén vagy 10 különféle trafó készült, ami technikailag mind jó volt, de abban a kapcsolásban, azzal a csővel egy se szólt jól. Búcsút is mondtunk egymásnak. (technikailag én azt tekintem jónak, hogy SE erősítőnél a teljes teljesítmény 70-80%-ánál 0-1dB a 20-20k sáv. Szinusz oldalhorpadásról inkább nem írnék, mert az egy súlyosabb eset, ha ezt a paramétert rendbe rakjuk, akkor SE erősítőnél szinte biztosan elcsesszük a hangot. Kisebb vasaknál ez volt, majd meglátjuk, mi lesz a nagyobbacska vassal)
Most sem gondolom, hogy az első próba lesz a végső. De nekiindulunk és meglátjuk, mi fog kisülni. A vas is ismeretlen, ettől a gyártótól még nem vettem eddig semmit, a mechanikai megmunkálás olyan 95%-os, teljesen elfogadható, bár láttam már jobbat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 16:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
TME-s toroid kimenőket ismeri valaki?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 18:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DöG írta:
TME-s toroid kimenőket ismeri valaki?

Hogyne! Magyarország rejtett tartalékai például. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2017.09.05. 21:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.06.14. 15:35
Hozzászólások: 228
Sziasztok
Valaki használt már indel kimenőket az erősítőjéhez.?
Vajon milyen lehet, láttam a külföldi diy építők használják.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.01.01. 11:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Helló !
Tudnátok olyan linket adni ahol minőségi vasakat lehet rendelni kimenőhöz ? csak tájékozódom milyen árban is mennek ezek.
Kösz !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 53 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség